de BILT Plan voor internaat bij zeevaartschool 3.u)in 'Im\wse Almanak G.S. WILLEN „STICHTING ZEELAND" BLIJVEN STEUNEN LEGER DES HEILS IN ZEELAND EIGEN PLAATS EN TAAK VERWACHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 1962 GESTADIGE GROEI Vlissingse „Ruyterschool" in 1963 zestig jaar De zeevaartschool te Vlissingen -de „De Ruyterschool" gaat een goede toekomst tege moet. Dit voorzag gistermiddag ir. C. Kapsenberg, voorzitter van het schoolbestuur, in een rede ter gelegenheid van een bezichtiging van het geheel ge moderniseerde werkplaatsenge- bouw van de zeevaartschool aan de boulevard. Hoe groot het vertrouwen in de toekomst wel is, liet ir. Kapsenberg onder meer uitkomen in enkele mede delingen over uitbreidingsplan nen voor de school: zo wordt gedacht aan de bouw van een gymnastiekzaal met daarboven tien leslokalen op een terrein vlakbij de school aan de boule vard en er bestaan plannen voor de bouw van een modern inter naat. Beide zeer noodzakelijke uitbreidin gen, die de volle aandacht van het bestuur hebben. Men hoopt zelfs het volgend jaar als de zeevaartschool 00 jaar bestaat te kunnen meede len, dat het niet alleen bij plannen is gebleven, maar dat men dan reeds kan zeggen over enkele jaren staat het er. „Dat zou voor ons een prach tig jubileumgeschenk zijn", alaüs ir. Kapsenberg. De voorzitter van het schoolbestuur zei dit donderdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de „De Ruyterschool" •tot een groot aantal autoriteiten en belangstellenden, die waren uitgeno digd een bezoek te brengen aan het gemoderniseerde werkplaatsenge- j bouw. Voorafgaand aan dit bezoek gaf ir. Kapsenberg een kort overzicht van de ontwikkeling van de school, die tijdens zijn bestaan een gestadige groei doormaakte. Ter illustratie gaf hij ook enkele cijfers: aan de school zijn thans 49 leraren en negen man hulppersoneel verbonden, terwijl de school ln 1961 door 1044 leerlingen werd bezocht. De kosten overschrij den per jaar dan -ook ruim een mil joen gulden. In dit verband vroeg ir. Kapsenberg zich af hoe het komt, dat de school in de loop der jaren zo was gegroeid. Als reden hiervoor noemde hij onder meer een steeds grotere behoefte aan koopvaardijofflcieren, die gelijke tred houdt met de groei van de koopvaar dijvloot; de wijze waarop de directeur en de leraren de school leiden, waar door deze een" goede naam heeft ge kregen en de plaats waar de „De Ruyterschool" is gevestigd. Deze be stempelde 3r. Kapsenberg als ideaal. Verder betoogde de voorzitter van het schoolbestuur, dat de groei van de school niet is veroorzaakt doordat men het instituut zelf in het nieuws KLANKBEELD „lek worstel en com boven Dat Is de titel van een klankbeeld, dat de K.R.O. vrijdagavond 2 febru ari om tien voor half zeven in de ether stuurt. Natuurlijk veel aandacht ls besteed aan de plannen voor het nieuwe zee havengebied Zuid-Sloe. Drs. M. C. Verburg. directeur van het Econo misch Technologisch Instituut in Zeeland, zal in een vraaggesprek met de samensteller van het klank beeld Frans Evers zijn visie geven op de economische aspecten van dit plan. Ook geeft het klankbeeld historische bijzonderheden over het oude fort „Rammekens".eens de sleutel van Walcheren, waar nu een champignonkwekerij is gevestigd. NACHTTARIEF.... ..Van 't'e&i komt 't'ander", zeg n ze in Groningen en dat wil inderdaad nogal eens voorkomen. In ieder geval kwam van onze almanak over de nachtdienstperikelen van een Vlis singse apotheek een reactie en wel van een apothekersassistente, die een herinnering ophaalde aan een erva- ring van één van haar collega's, op gedaan die ervaring tijdens de oorlogsjaren in een Amsterdamse apotheek. Tijdens de nachtdienst roerde men daar het opschrift'. „Al léén voor spoedgevallen en nacht dienstrecepten". Niettemin kwam. er een man om een buisje aspirine. ..Uitstekend", sprak de uit, haar bed, gebelde assistente -„Dat is IJtS". De heer, verwonderd: „Maar er staat !f5 cent op". Assistente: „17 kunt dus inderdaad lezen. Op de deur staat duidelijk „Al leen voor spoedgevallen en nacht dienstrecepten". Om een recept gaat het hier niet en van een spoedgeval is evenmin sprake. Aspirine kunt U de hele dag kopen. Ik wil U niet du peren en 'evenmin met, lege handen wegsturen, maar ik reken iets meer". Ze rekende nachttarief, xogexegd.. 10X10 Een stroom van nieuws over de anti-honger-actle 10 X10, Ook in Kapel le deden de jongeren boven de twaalf jaar mee. „Men heeft ons vergeten", dacht de jeugd in Kapelle, Biezelinge en Schore. En daarom begonnen ze zelf een actie. Aan elke leerling werd verzocht iets van zijn zakgeld af te staan. Resultaat 280.65. 20.000 OLIEBOLLEN Iii Vlissingen was de 10 X10- actie helemaal „voor do bakker". Er werden meer dan 20.000 olie bollen besteld, gebakken, bezorgd, gevent, betaald en gegeten. „Een overweldigend knappe prestatie", zo meent liet actie-comité, „als men bedenkt hoe spaarzaam de parate vakkennis is, hoe primi tief de hulpmiddelen waren en hoe gebrekkig do ruimte". Niettemin duizenden Vlissingers hebben bet kunnen vaststellen de kwa liteit was uitstekend. Hoewel alle afrekeningen nog niet binnen zijn, rekent men toch op een opbrengst van meer dan 1200 gulden. BABY-SIT In Axel gaat dc jeugd ten bate van de 10 x 10-actiê „baby-sitten". „Een aantal ervaren jongelui", zo bericht men ons, „stellen zich beschikbaar om 's avonds en tijdens het week einde op dc babby's te passen". Kos ten: 50 cent per uur, na elf uur en in het weekeinde 75 cent per uur. De ouders die uit willen, moeten 739 in Axel draaien. DANSEN In 's Heeronhoek gaat de jeugd zon dagavond in de Jeugdhoeve dansen ten bate van tie 10 X 10-actie. Voorts wordt er geraden naar het gewicht van enkele „gewichtige" inwoners van deze plaats. Tenslotte staat cr voor later nog een voetbalwedstrijd op bet programma. In Wemeldinge is er zaterdagavond een muziek- en toneelavond in het Nederlands hervormd jeugdgebouw. Het volksonderwijs brengt 't toneel stuk „Deining om de dorpsdokter" en „The Stangers" zorgen voor de mu ziek'. In Westdorpe hield men dc ac tie eenvoudig: overal weid een enve loppe in de bus gestopt en die zal men mettertijd naar men hoopt: gevuld weer ophalen. VEEL BEWOLKING Bewolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 27 januari Zon op 8.29 onder 17.18 M».an op onder 11.17 liiiiniiiiniiiiiiiiniiiimiiiiiiiiw Oudste Goese vandaag 101 Vandaag vrijdag -wordt de oudste inwoonster van Goes 101 jaar. Het is mevrouw P. de Voogd-Ma rijs, die verblijft in het Algemeen Verzorgings- nuis aan de Beestenmarkt. Was de lichamelijk en geeste lijke toestand van de oudste Goese vorig jaar nog zodanig, dat haar by haar honderdste verjaardag een grootste huldi ging kon worden aangeboden in een zaal van de gerefor meerde Oosterkerk, thans zal mevrouw De Voogd haar 101e verjaardag in het verzorgings huis vieren met slechts enkele familieleden. Bij haar honderd ste verjaardag "werd de oudste inwoonster van Goes persoon lijk geluk gewenst door de waarnemend-commissaris der koningin in de provincie Zee land, gedeputeerde C. Philipso en door de waarnemend-burge meester van Goes, dr. J. W. Noteboom. Ook waren toen tientallen familieleden uit allo delen van het land overgeko men. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op uitnodiging van het bestuur van de vereniging „De Ruyterschool" be zocht donderdagmiddag een groot aantal autoriteiten en belangstellen den het geheel gemoderniseerde werkplaatsengebouw van de zee vaartschool aan de boulevard te Vlis singen. Op de foto ir. C. Kapsenberg (tweede van links) en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen (geheel rechts) bij één van de grote motoren, die in de machinehal staan opgesteld. (Foto P.Z.C.) zet en daarom leek het hem goed by deze gelegenheid een indruk te geven van wat er alzo op de school omgaat. Hierbij gaf ir. Kapsenberg een toe lichting op de uitbreidingsplannen. Wensen Zeer belangrijk noemde hij de bouw van een gymnastiekzaal cn de tien leslokalen, waarom men dringend verlegen zit. Ook de bouw van een internaat achtte ir. Kapsenberg zeer urgent, omdat het aantal goede pensions in Vlis singen door de gestegen welvaart afneemt. Maar dit zyn nog wen sen voor de nabije toekomst. Als een oude wens, die gerealiseerd ls, noemde lr. Kapsenberg de moder nisering van de werkplaats. Over deze modernisering deed directeur G. K. Brouwer enkele mededelingen. Hij wees er onder meer op, dat de werk plaats uit 1929 dateert en dat er in de loop der Jaren voor één miljoen gulden aan gespendeerd is. Oe laatste modernisering, waarmee f 170.000 gemoeid was, vormt eigenlijk een af sluiting van de verbeteringen die in 1956-1957 werden aangebracht. Door bestedingsbeperking konden de nnen toen maar gedeeltelijk wor den gerealiseerd. Hoewel het werk- Ïilaatsengebouw niet nieuw is, is de nrichting en outillage echter van dien aard, dat de directeur met een gerust hart meende te kunnen ver klaren, dat men op de school de praktijk de eerste jaren kan volgen." Wij bezitten nu de outillage om op onze school de basis te leggen voor goede scheepswerktuigkundigen", al dus de heer Brouwer, die vervolgens zijn gasten, onder wie onder anderen burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen, rondleidde door het zeer mo dern en fraai ingerichte werkplaat sengebouw. De heer J. van Hekken koninklijk onderscheiden Tijdens een bijeenkomst van de on derlinge ziekenfondsvereniging „Uit het volk, voor het volk" te Colijns- plaat is de heer J. van Hekken woensdag in het café van de heer De Bue te Golijnsplaat koninklijk onder scheiden. De heer Van Hekken ont ving de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons; hij is veertig jaar als commissaris aan de ziekenfondsvereniging verbon den. De voorzitter van de zieken fondsvereniging, de heer C. Fortuin, belichtte in een toespraak het vele werk van de heer Van Hekken ge durende deze 40 jaar. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, die de tegelijk jubilerende commissaris deze heuglijke mededeling deed, wees nog op net belang van een goede onder linge ziekenfondsvereniging. Hij wenste de heer Van Hekken geluk met deze onderscheiding. Mevrouw Van Hekken werden bloemen aange boden. Na afloop van het officiële ge deelte was men nog enige tijd ge zellig bijeen. Onderhoud Zimmerman- polder te Rilland aanbesteed Het bestuur der waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder heeft donderdagmiddag in het „Wapen van Rilland" aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 december 1962 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing en an dere werken. De uitslag was als volgt: fa. A. Warrens en Zn., Osse- nisse f 20.600,A. Jeremiasse, We meldinge f 20.800,—; W. Vlot. Slie- dreclit f 20,990,fa. gebrs. Lucasse Kloosterzande f 20,940,A. J. Herwich, Willemstad f 21.000.en L. J. Dekker, Vlissingen f 21.200. De gunning werd behoudens goed keuring van G. S. verleend aan de laagste inschrijver, de fa. A. War rens en Zn. te Ossenisse voor de somma van f 20.600, In Zierikzee staat „De Lichtboei" van het Leger des Heils altijd open. Tussen de middag treft men er vele scholieren, die er hun brood opeten en zich verinaken met sport en spel. (Foto P.Z.C.) ONDANKS STERKE STIJGING SUBSIDIE Nog geen verzoek voor sportfunctionaris Naar aanleiding van opmerkingen in de Staten over de stijgende uitgaven van de stichting Zeeland die ge maakt werden bij de behandeling van de subsidieaanvrage van de stichting delen Ged. Staten in hun antwoord daarop mee, dat de stich ting Zeeland op initiatief van het ryk werd opgericht, maar dat nu de las ten steeds meer op de provincie ko men te drukken. Hoewel Gedeputeer den toegeven, dat de uitgaven van de stichting de laatste liid zeer sterk gestegen zijn, zijn zij van oordeel, dat de stichtinggeholpen dient te worden om haar taak overeenkom stig de bestaande behoeften te kun nen vervullen. In antwoord op een door een lid ge stelde vraag of het karakter van het subsidie aan de stichting niet verlo ren is gegaan, menen G.S. dat dit niet het geval is. Wanneer rijk, pro vincie en gemeenten aan een derge lijk lichaam bijdragen verlenen voor liet financieren van bepaalde activi teiten, is dit volgens Gedeputeerden tot subsidiering. De vraag of het ka rakter van de stichting formeel nog juist is beantwoorden G.S. eveneens bevestigend. „Men heeft Indertijd de opbouworganen de rechtsvorm van een stichting willen geven om deze instellingen zoveel mogelijk buiten de ambtelijke sfeer te houden", aldus het college. Over de taken van de nieuwe func tionarissen delen G.S. mee: de bu reau-assistent krygt tot taak de ver zorging van archief, dossiers enz; de cultureel assistent vervult een in fei te reeds lang bestaande vacature in verband met de werkzaamheden voor de Z.C.A.R.; de straf functionarissen voor planning en sociale opbouw zul len in het bijzonder worden belast met het voorbereiden en opstellen van plannen in diverse sectoren zoals lectuurvoorziening en vorming be- drijfsjeugd, terwijl ook gedacht kan worden aan plattelandsontwikkeling/ Voorts delen G.S. mee, dat liet be- (Slot van pag. 1) ziekenhuizen. Toch wordt ook in Goes het instuifwerk voor de ion- geren niet vergeten. 4 Daar kan men sjoelen en dammen of ziek vermaken aan het tafelbiljart of een gesprek hebben met de sol daten van het Leger en de korps leiding. Aldus de bevelvoerend of ficier in Goes, majoor D. Pieters. In de grote steden is het Leger gespecialiseerd werkzaam, daar heeft men de eigen afdelingen, waar ieder een eigen taak heeft. In de kleinere steden is dit niet mogelijk, daar doet men wat er te doen valt. „En dat is heel veel", aldus me vrouw A. C, van Engelen, de ka- piteine in Terneuzen. Samen met de luitenante W. Lippe leidt zij de 27 heilsoldaten en de oplei- dingsgroep van 8-14 jarigen, die nu 7 jongeren telt. „Er is geen behoefte op de fabrieken aan ons werk", zo verklaren deze dames. Het werk is desondanks nog veel omvattend genoeg. In het gebouw aan de Donze Visserstraat zal men geregeld jongeren aantreffen op de knutselclubs voor jongens en op de meisjesclubs. Geen gi taarbrigade in Terneuzen. maar een tamboerijngrocp van 12-15-ja- rigen. „Wij krijgen dikwijls mensen uit de stad. die om onderdak vragen zo zijn ze dat gewend in de grote stéden". Het Leger zorgt er voor, dat zij tegen een redelijke prijs ergens een goed onderdak kunnen vinden. Overblijven ONDERDAK. Daarvoor zorgt spe ciaal het korps Zierikzee. „De Lichtboei" staat t.ussen de middag open voor de scholieren, die over blijven. Men vindt er dan tien tallen jongeren, die er hun boter hammen opeten en tussen twaalf en één uur biljarten of schaken of tafeltennis spelen. „Het is nu geen ramp als ze de straat wor den opgestuurd, wanneer er een leraar ziek is. Bij ons kunnen ze altijd terecht, ons centrum is iedere dag open. Het sociale doel, aldus kapitein A. van Engelen uit Zierikzee, treedt in zijn ge meente sterk op de voorgrond. „Ons huis ls de meeste tijd in be zit genomen door de jeugd". De ene keer is de kleine zaal ln gebruik als pingpongzaal, de an dere- maal voor de naaicursus. „De Zeeuwse jeugd is nog wel te krij gen voor bepaalde activiteiten. Ik kom weer eens een avondje lekker timmeren", zei een knhap toen hij „De Lichtboei" binnenstapte. De kerkelijke omgeving heeft zijn „stempel" gedrukt op hét korps in Yerseke, dat onder leiding staat van kapitein Ph. van Dalen. De groep geeft veel openlucht samenkomsten, in de zomer ook op Tholen. Men komt verder in Wemeldinge en Kruiningen, in Rilland-Bath en Kapelle-Éiezelin- ge. Er is een gitaargroep van 25 jongeren en ook veel clubwerk cloor de week. Veel sociaal werk is er, behalve het clubwerk, niet. Directe evangelisatie staat op de voorgrond. „Sociaal werk komt er bij ons wel bij. maar het werk op geestelijk gebied is het belangrijkste", aldus kapiteine A. Betge, die in Mid delburg de leiding heeft, daarin bijgestaan door luitenante J. Hof man. Het korps telt 120 heilsol daten, heeft een eigen zaal en het gaat geregeld naar andere ge meenten. Men bezoekt gezinnen, zieken en ouden v&n dagen, er is een gitaarbrigade van jongeren en verschillende clubs. Middelburg heeft niet alleen een korps binnen zijn muren, maar ook nog het reclasseringsbureau van liet Leger des Heils, dat voor geheel Zeeland werkt. Werkgebied CONCLUSIE IS dat het werlt van het Leger in Zeeland van plaats tot plaats verschilt In de grotere steden heeft men een goed bezocht eigen centrum, in de kleinere te- meenten moet men zich soms be helpen met een zaal. In de ene gemeente doet men duidelijker aan directe evangelisatie, in de andere gemeente aan de indirecte methode; jongerenclubs e.d. Bij toenemende industrialisering, zo meent kapitein* Lcr.tink uit Vlis singen, zal het werkgebied van het Leger in Zeeland zeker ver groot worden. stuur van de Zeeuwse Sportraad en het bestuur van de stichting Zeeland de aanstelling van een functionaris ter behartiging van sportzaken op niet al te lange termijn gewenst ach ten. G.S. hebben nog geen concreet verzoek daartoe ontvangen. De kracht voor liet cultureel werk zal daarvoor echter niet mogen worden opgeofferd, menen zy. Deze laatste mededeling werd gedaan in antwoord op een opmerking van een Statenlid, dat weinig te spreken was over het feit, dat de stichting zich reeds uit breidt in de sector van het cultureel werk. Hij zag liever, dat een bekwa me kracht werd aangetrokken voor de sportzaken. Wat betreft de op de begroting van de stichting uitgetrokken post van f 5000 voor verhuis- en inrichtings kosten in verband met de verhuizing naar Dam 31 willen G.S. de exploita- tieyuitkomsten van de stichting af wachten voordat zij een beslissing nemen. Het is volgens Gedeputeerden momenteel moeilijk uit te maken of de stichting straks werlcelyk behoef te zal hebben aan subsidie voor dat doel. ^Illllllllillillllllilllllllllllllilllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllll|| „Race" naar 7 mille: auto botste in bocht H Een ongeluk komt zelden al- j§ H leenDe Terneuzense verte- H genwoordiger P. W. heeft dit donderdagmorgen aan den lijve M ondervonden. Opgewekt reed hij tegen negen uur van de provinciale veerboot, die juist 1= in Hoedekenskerke had afge- m H meerd. Nauwelijks een kilome- ter buiten de kom der gemeen- H te realiseerde hij zich plotse- ling, dat hij zijn tas met 7700 aan boord had laten liggen. j§ Zyn auto honderdtachtig gra- den draaien was het werk van m een ogenblik en met het gas- pedaal stevig ingetrapt reed de m vertegenwoordiger de weg te- rug naar de boot. M Maar, zoals gezegd, een onge- luk komt zelden alleen. In een van de gevaarlijkste bochten in Hoedekenskerke, op korte H afstand van de aanlegsteiger van de boot, week de auto iets te veel naar links, waardoor hij met een klap tegen een vrachtauto reed. Weliswaar §1 kwam W. met de schrik vrij, H maar zijn auto liep flinke scha- de op. Toen hij een en ander haastig had uitgelegd snelde jH hij naar de boot, die echter juist de haven uitvoer. Nog had W. geen zekerheid of zyn tas met inhoud zich inderdaad aan boord bevond. Deze zëker- heid werd jieriï pas bijna eên uur later verschaft door liet personeel van de bootdienst in H Terneuzen. De echtgenote vatt W. heeft zich toen over de tas met inhoud ontfermd. Illlllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nog steeds geen spoor van verongelukt vliegtuigje Uadio Seheveningen heeft donder dagmiddag alle schepen in do buurt van het lichtscliip „Noord-Hinder" gevraagd uit te kijken naar liet wrak vau het woensdag verongelukte vliegtuigje, dat zich op ongeveer vier mijl ten noorden van liet lichtschip zou bevinden. Het wrak zou daar ge signaleerd zyn door een burgervlieg- tmg, dat zyn waarnemingen aan bet station „North Foreland" bad gèrap- porteerd. Dit station waarscnuwdè radio Seheveningen. Gisteravond was echter nog geen spoor van het ver ongelukte vliegtuig gevonden. Donderdagmorgen om half zeven is de reddingboot „President J. V. Wierdsma" in Breskens terugge keerd. Deze was woensdagavond om 20 minuten over acht vertrokken om aan het zoeken naar het vliegtuig deel te nemen. Na een tocht van on geveer 45 mijl over een zware zee, bereikte de „President J. V. Wierds ma" om half één de plaats waar het vliegtuig zou zijn neergestort. De reddingboot heeft twee uur in samen werking met een sleepboot en een Belgisch marinevaartuig gezocht. Om half drie keerde het schip naar Breskens terug. Konijnen spoorloos In de nacht van dinsdag op woens dag zijn op drie verschillende plaat sen in de Molenstraat te St.-Jansteen konijnen verdwenen. De rijkspolitie, die een onderzoek instelt, kan nog niet met zekerheid zeggen of hier sprake is van diefstal, of dat een bloeddorstige liond de schuldige ls. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 10 en 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2