PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARIJS STELT F.L.N. ULTIMATUM Kennedy vraagt om tarief verlagingen Laatste kans om verdrag te tekenen Thant ontkent plan voor Nieuw-Guinea Leger des Heils in Zeeland: eigen plaats en taak Va ndaag Misverstand Nieuwe stappen van De Gaulle uitgelekt President Charles de Gaulle heeft de Algerijnse „rebellenrege- ring" het ultimatum gesteld om nu een overeenkomst met Frankrijk te sluiten of anders te worden uitgesloten van de wederopbouw van een onafhankelijk Algerije. Het nieuws over het ultimatum lekte gisteren in Parijs uit kort nadat de Franse regering de laatste hand had gelegd aan de nieuwe plannen ter bestrijding van de terreurorganisatie van het „geheime leger". Volgens zegslieden is De Gaulle 11a vier jaar van slepende onder handelingen en terreurdaden in Frankrijk en Algerije in ver band met de Algerijnse kwestie, thans vastbesloten deze kwes tie tegen de intrede van de-lente op te lossen en zal hij-dien overeenkomstig optreden. Re zegslieden bevestigden dat liet ultimatum van De Gaulle aan de re- bellenregering was gezonden, maar zij kouden niet zeggen hoe dit was gebeurd. Men neemt aan dat De Gaulle zijn ministers niet op de hoogte heeft ge bracht van zyn voornemen de rebel- lenregering een boodschap te sturen. Tn zyn boodschap zou De Gaulle de concessies hebben opgesomd die de Franse regering bereid was te doen en er nog' de concessie aan hebben toegevoegd dat de rebellen de man zouden mogen aanwijzen om de voor lopige regering in Algerije te leiden. „De tyd is thans gekomen om een overeenkomst te sluiten", aldus De Gaulle, „tenzij U het ontwerp-ver- drag ondertekent, waarvan U de tekst hebt, zullen wij genoopt zijn een Algerije zonder U te maken". Uitvoerende macht De zegslieden zeiden dat wanneer de rebellen de overeenkomst zou den tekenen er een voorlopige uit voerende macht zou worden inge steld voor de tijd die ligt tussen een „staalct-het-vuren" en het Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden De Nederlandse kustvaarder „Car men" heeft geseind ten westen van Sully Island in moeilijkheden te ver keren. Het schip maakt water en heeft om assistentie gevraagd van een reddingboot en een sleepboot. De „Carmen" is eigendom van de redery Wijnne en Barends in Groningen. I-Iet scheepje meet 451 brt. Vermist Tilburgs jongetje dood gevonden Na een nacht en een ochtend zoeken en dreggen heeft de politie te Til burg gistermiddag tegen half een het lijkje gevonden van de 6-jarige Cornells Verhagen, die sinds woens dagavond 6 uur werd vermist. Hot jongetje woonde aan de Beekse Dijk in Tilburg. Zijn lichaam wérd half in het water, 'gevonden in het Leypark in Tilburg op aanwijzingen van een politiehond. De sectie door dr. Zeldenrust zal moeten uitwijzen of hier sprake is geweest van een misdrijf. De Britse kustvaarder „Gladonia" zit iiog steeds hopeloos vast in het zand van de Maasvlakte in de Noordzee bij Hoek van Holland. Foto: De Gladonia" in haar benarde positie. Links bij de achtersleven de reddingboot President Jan Leis". Een helikopter haalt een man van boord. voorgestelde referendum onder de bevolking van Algerije. De uitvoe rende macht zou in handen ge legd worden van drie door de re- bellenregeving aan te wijzen figu ren, Frankrijk en drie van „ande re richtingen". De zegslieden konden niet zeggen welke tijdlimiet De Gaulle had ge steld, maar zij menen dat hij tegen eind februari handelend zou optreden en een overgangsregering installeren zonder een vertegenwoordiger der rebellen. Referendum Deze overgangsregering zou dan een referendum voorbereiden en men ge looft dat De Gaulle zelf zal deelne men aan de campagne om de Alge rijnen over te halen te kiezen voor eètt met Frankrijk „geassocieerd" Algerije. Met het schip „Zonnekerk" is Jos Cleber donderdag met zijn gezin uit Amsterdam naar Zuid-Afrika ver trokken, -waar hij zich zal vestigen. De foto toont de heer Cleber met zijn vrouw en dochter Earian aan de rai lingzwaaiend naar de wegbrengers. Staat van beleg in Guatemala In Guatemala is gisteren de staat van beleg afgekondigd voor de duur van 30 dagen, naar aanleiding van de moord op het hoofd van de gehei me politie, Ranulfo Gonzalez. Gonzalez was woensdagavond dood geschoten door twee onbekende man nen die met automatische pistolen het vuur op hem openden toen hy thuis kwam. Twee van zijn lijfwach ten werden gewond. De moordenaars ontsnapten. EERSTE STAP NADER TOT E.E.G. Geen Aziatisch beheer Verzoek om machtiging aan congres President Kennedy heeft giste ren het Amerikaanse Congres om machtiging verzocht voor verlaging van de invoertarieven om „te onderhandelen over een ingrijpende overeenkomst met de E.E.G., waardoor onze eco nomische kracht zal worden sa mengebundeld voor de uitbrei ding van de vrijheid". „De twee grote Atlantische markten zullen of te zamen groeien of ieder afzonderlijk" zo verklaarde Kennedy in een speciale boodschap aan het Congres. Hij zei, dat hij om twee basis machtigingen voor de komende vijf jaar vroeg en de Amerikaanse onderhandelaars in staat te stel len met de E.E.G. op praktische wijze handelsbesprekingen te voe ren. Deze machtigingen zijn ten eerste een algemene machtiging om de invoertarieven bij weder kerige onderhandelingen met 50 procent te verlagen en ten tweede een speciale machtiging om alle invoertarieven te verlagen of af te schaffen van die groepenproduk- ten, waarbij de V.S. en de" E.E.G. te zamen 80 procent of meer van de wereldhandel voor hun reke ning nemen. Deze produkten maakten in 1960 bijna 2 miljard van de totale Ameri kaanse industriële uitvoer naar de huidige en toekomstige E.E.G.-lan- den uit en ongeveer 1,4 miljard dollar van de Amerikaanse invoer uit deze landen, aldus Kennedy. De tariefverlagingen onder zowel de algemene als de speciale machtiging zullen in een periode van 5 jaar of meer geleidelijk tot stand worden gebracht. Australië niet van standpunt veranderd Een woordvoerder van de Verenigde Naties, heeft verklaard dat berichten uis zou secretaris-generaal Thant hebben voorgesteld west Nieuw-Gui nea onder beheer van twee Aziati sche landen te stellen, „volledig on juist" waren. Hij wilde overigens geen'commentaar geven op de kansen voor Thant om Nederland en Indonesië aan de con ferentietafel te doen plaatsnemen, voor een vreedzaam geschil om west Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van vragen over de betekenis van de persberichten betreffende wijziging van het Australische standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld dat nog geen rapport van de ambassadeur in Canberra is ontvangen naar aan leiding van de instructie om by de Australische regering ter zake in lichtingen in te winnen. Wel heeft de regering Inmiddels ken nis genomen van een verklaring van de Australische minister van buiten landse zaken van gisteren, waarin de eerder verschenen berichten vol komen speculatief worden genoefnd, aldus de woordvoerder. De Australische minister van buiten landse zaken, sir Garfield Barwick, heeft gisteren met klem de berichten tegengesproken als zou Australië zijn standpunt ten aanzien van het Nederlands-Indonesische geschil om westelijk Nieuw-Guinea hebben w wijzigd. Sir Garfield verklaarde dat het Australische standpunt niet was veranderd sinds premier Robert Men- zies op 32 januari'had verklaard dat Australië hoopte op een vreedzame regeling van het geschil „en niet een onder dwang of door het dreigen met een oorlog". Australië wenst dat de papoea's het recht hebben over hun eigen toe komst te beslissen, aldus de minister. H wordt de bekende tot Frans- s man genaturaliseerde portret- H en figuurschilder en illustrator C. (Kees) Th. M. van Dongen, H te Parijs 85 jaar. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllU Nieuw pokkengeval in Engeland In Woolwich, znidoost-Londen, een nieuw geval van pokken vastge steld. Thans zijn er in Groot-Brittan- nië tien mensen die aan pokken lij den. RUIM DRIEKWART EEUW i r dreigt in ons land een misver stand te ontstaan rond de ko mende statenverkiezingen. Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de P.v.d.A.-Tweede-Kamerfractie, heeft namelijk vorige week op het verkie zingscongres van zijn partij te Arn hem verklaard, dat het geen twijfel lijdt of de uitslag van de komende statenverkiezingen zal worden uitge legd als een aanvaarden van het ka binet De Quay indien de P.v.d.A. niet versterft uit de strijd komt. „Bo vendien lijdt het geen twijfel, dat aan de uitslag van de statenverkiezingen ook kan worden afgemeten of liet Nederlandse volk het Nieuw-Guinea- beleid.'van de re gering al of niet bevredigend acht". Aldus tnr. Bur ger volgens het Vrije Volk van maan dag j.l. Zijn opvatting echter is er naar onze stellige overtuiging volko men naast. De woorden van de heer Burger zijn die van een centralistisch denkend politicus, die uitsluitend of voornamelijk met landspolitieke overwegingen rekening houdt en daaraan al het andere ondergeschikt wil maken. Zo wordt hier Nieuw- Guinea gekoppeld aan verkiezingen voor de staten, terwijl dit probleem er niet alleen niets mee heeft te ma ken, maar ook niets mee te maken mag krijgen. Nee, de inzet van de komende sta tenverkiezing is allerminst het kabinet-De Quay en evenmin de kwestie Nieuw-Guinea. Het Neder landse volk zal daarover .een perio diek oordeel kunnen vellen bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer en by de verkiezingsstrijd, die dan moet worden uitgevochten, kunnen de Ne derlandse politici hun hele voorraad van landspolitieke overwegingen naar voren halen, te beginnen met het Ioonbeleid en eindigende met de heren Luns en De Quay. Maar thans spelen andere zaken een rol, zaken die misschien vanuit het Binnenhof bekeken voor een, groot deel uit on benulligheden bestaan, maar die voor de man in de provincie nu eenmaal realiteiten zijn. Als nu in de komende tijd de Zeeuwen ter stembus trekken om hun stem uit te brengen, dan den ken zij niet aan meneer Burger cn aan wat hij over Nieuw-Guinea zegt, maar aan meneer Van Poelje en wat hij met de Westerscheldeveren zal gaan doen; evenmin peinzen zij over de heer Tijanus en zijn opvattingen inzake de mammoet-wet, maar over de heer Van der Peijl en diens me ning inzake de stroomtarieven, om maar enkele voorbeelden te noemen. En men vraagt zich af of de partij, waarop men zijn stem uitbrengt, in staat is te voldoen aan de opvattin gen die de kiezer ten aanzien van het Zeeuwse beleid heeft. En of de kandidaten die anders dan bij de Tweede Kamer voor een groot deel door de kiezer worden gekend het vertrouwen waard zijn. Dat zijn de overwegingen, die bij de komende stembusstrijd een rol spelen. Maar men spare ons thans voor landspoli tieke argumenten; die komen te zij ner tijd nog in voldoende mate aan do orde. Het Is overigens niet de eerste keer, dat twee verschillende po- itieke uitgangspunten door elk aar worden gegooid. Men hoort en ziet het nog wel eens in sommige ge meenteraden tijdens de behandeling van de begroting: als de politieke geest' vaardig wordt over de leden gaan zij plotseling tweede-kamertje- spelen en worden er in him beschou wingen allerlei zaken voor de dag gehaald, die niets met de gemeente politiek hebben te maken. Dergelijke onzuiverheden worden nu in de hand gewerkt door in een verkiezingsstrijd voor lagere vertegenwoordigende lichamen argumenten te gebruiken, die slechts elders kracht hebben. En daarom kan er niet genoeg op wor den gewezen: bij de komende staten verkiezing is noch Ioonbeleid noch Nieuw-Guinea in het geding, maar de politiek der gewesten. Over de heer De Quay kan te zijner tijd een oordeel worden geveld. Vanuit zes posten aan het werk LEGER DES HEELS in Zee land: de oudste post is Mid delburg, bijna 73 jaar. Daar na volgen Yerseke, Vlissin gen, Goes. Terneuzen ei Zierikzee. Een paar jaar, dat de pioniers van het Leger des Heils in Amsterdam de eerste Nederlandse post stichtten 75 jaar geleden kwamen de Zeeuwse aan de beurt. Zeeland valt onder de divisie Zuid-Nederland, waarvan de commandant is luitenant-kolonel A. L. Glad pootjes uit Den Haag. Hij heeft toezicht op het religieus en sociaal werk van de zes Zeeuwse korpsen, die onder leiding staan van één bevel voerend officier of van twee vrouwelijke officieren, zoals in Middelburg Terneuzen. „Er is genoeg werk aan de win kel", zegt kapitein W. J. Lentink, bevelvoerend officier van het Vlis- singse korps. „Het grootste ge deelte van de gezinnen, waaron der het Leger des Heils in Vlis- singen werkt, is onkerkelijk. In Vlïssiiigen staat de evangeliseren de taak van liet korps in het mid delpunt van de belangstelling. V ooral sinds de opening van het nieuwe gebouw, een jaar geleden, heeft het Heilswerk zich in Vlis- xïngen belangrijk kunnen uitbrei den. Zoals bekend wordt In Neder land de actie „Doe wat terug" gevoerd die beoogt het Leger des Heils, ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan te huldi gen. in verband met deze actie geven wij vandaag een over zicht van het Leger des Heils werk in Zeeland. Dat. werk omvat, naast de straat- prediking en huisbezoek onder meer het massajeugdwerk en het instuifwerk. Huishoudschool-, ulo- en l.t.s.-leerllngen komen op hand werkgroepen en op spelbijeen- lcomsten in het gebouw aar de Dr. Stavermanstraat. „Wij moeten de greep op de jeugd weer terug krijgen". zegt de heer Lentink. „Door-de goodwill, die-wij hebben, wordt ons het werk lichter ge maakt". In Souburg is een buiten post voor het jeugdwerk en korps Vüssingen heeft een gitaarbrigade van over de 100 jongeren. Het Vlisslngse korps is dus niet altijd „op straat", maar werkt ook veel ïn het eigen centrum. V er schillend HET WERK voor liet Leger des Heils is naar elk werkgebied weer anders. Vüssingen doet liet, zou men kunnen zeggen, meer vol gens liet stedelijk schema: een eigen centrum en van daaruit wer ken, veel onder jongeren, voorts de mensen opzoeken: cafébezoek en in de kerstnacht naar de be- dryven waar gewerkt wordt. Grote sociale centra, zoals in West-Nederland, vindt men niet in Zeeland en in de ene plaats is de evangeliserende taak direct, in de andere plaats meer indirect door sociaal werk. Sterk evangeliserend is bijvoor beeld het werk van het Goese korps. Tachtig heilsoldaten trek ken er zeer veel op uit en het centrum is een waar geestelijk centrum, waar vooral de mensen komen, die al op de één of an dere manier met het Leger in contact staan. Zaterdagsavonds trekt men er op uit voor de straatzang en in de zomer gaat men ook in de dorpen rondom Goes. In de winter komt men ge regeld in bejaardentehuizen en (Zit slot pag. 2 kol. 4) Achttien doden gevonden in hotelruïne Men blyft steeds meer doden vinden in de puinhopen van het hotel in de Spaanse badplaats Pineda del Mar. dat dinsdag, toen het nog maar half voltooid was, plotseling ineenstortte. Het dodencijfer is thaus tot achttien gestegen na het vinden van nog meer lijken in de puinhopen. Bovendien liggen er drie zwaar gewonde slacht offers in een ziekenhuis op sterven. Degenen, die de leiding hebben over het reddingswerk, wezen, dat men in de ruïne nog meer doden zal vinden. Doch er is geen hoop meer, dat er nog levenden zullen worden uitge haald. Er wordt nog steeds met bull dozers gewerkt om het puin te ver wijderen. Het hotel had de trots van Spanjes „Costa Brava" moeten worden, het meest geliefde toeristenoord van het land. Tot op het moment van de ramp hadden 380 bouwvakarbeiders met man en macht gewerkt om liet gebouw voor het zomerseizoen ge reed te krijgen. Daarbij schijnt meu niet voldaan te hebben aan de tech nische eisen van gewapend beton, dat een zekere periode nodig heeft om hard te worden. Toen op de bovenste verdieping een reusachtige kraan omviel, sloeg het gevaarte door alle aoht verdiepingen heen en stortte het i'bonwwerk m- elkaar. 205e jaargang - no. 22 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant 'Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m m Minim, p. advertentie J Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 4 maximum 8 regels) 85 cent per regel met een minimum van 1,25. Brievan bu reau van dit olad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-80, tel. 2868 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213) Oostburg, tel. 8395. Ter neuzen tel 2116. Zierikzee red. tel 2425 adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1