Baron Bluff Nieuwe V.H.F.-radiostations in Vlissingen en Antwerpen PR0V. VERBAND ZEEUWSE ARJ0S TELT NU 15 CLUBS MOEDERS DOEN BOODSCHAPPEN KROOST SPEELT IN TREFPUNT NESTOR VAN NEDERLANDSE DEURWAARDERS 82 JAAR Waar zijn onze schepen VRIJDAG 26 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIRECT CONTACT MET SCHEPEN Posten komen mogelijk nog dit jaar gereed In Vlissingen en Antwerpen zullen in de naaste toekomst radiostations worden geplaatst, die rechtstreeks contact mogelijk zullen maken met de aan- en afvarende schepen op de Westerschelde. Het systeem, dat zal worden gebruikt, is het zogenaamde very-Jiigh-frequency-systeem, het zenden van horizontale golven bin nen een zeer beperkt gebied. Ge tracht zal worden nog dit jaar het net van radioverbindingen te installe ren. De post in Antwerpen zal reeds over enkele weken in gebruik kunnen worden genomen. Over de bouw van de post in Vlissingen zal aan het eind A an deze maand een bespreking wor den gehouden tussen het Belgisch en het Nederlands loodswezen en de P.T.T. Momenteel is het niet mogelijk recht streeks radiocontact te onderhouden tussen de schepen en de Roeiers- wacht in Vlissingen. Als een schip een boodschap heeft, moet deze wor den gezonden via radio Scheveningen. Deze methode werkt natuurlijk bij zonder omslachtig. Het nieuwe systeem brengt hier in nu verandering. Via de V.H.F.- zender kan men rechtstreeks con tact tot stand brengen tussen schip en Roeierswacht en omge keerd. Tenminste voor wat be treft de schepen die een dergelijke Nieuwe advieslijst voor K.V.P. in Zeeland Voor Statenverkiezing l')e verkiezïngsraad van de K.V.P. heeft zich tijdens een donderdag avond in Goes gehouden vergadering opnieuw beraden over de samenstel ling van een advieslijst voor de ko mende Statenverkiezing. Dit in ver band met het feit, dat nummer zes op de advieslijst, drs. W. R. V. Du- «arduyn uit Goes, op de lijst enkele plaatsen moest zakken naar een niet verkiesbare plaats. Drs. Dusarduyn Is namelijk nog niet lang genoeg in gezetene van Goes en de provincie Zeeland. Hoewel de laatste weken van katho lieke middenstandszijde sterk is aan gedrongen om één van hun kandida ten J. H. Roose uit Goes en drs. W. L. A. Lockefeer uit Hulst bij de eerste tien te plaatsen, is hieraan blij kens de gisteravond opnieuw vastge stelde lijst geen gevolg gegeven. Zelfs is het zo. dal drs. Lockefeer van de elfde naar de negentiende plaats is gezakt. De heer Roose is één plaats opgeschoven. Hij staat nu zestiende. De nummers zeven tot en met elf zijn thans één plaats opge schoven. De lijst geeft op de eerste vier plaatsen vier vrijgestelden aan, die voor alle kiesdistricten dezelfde bljjven, namelijk mr, dr. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand; 2 J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 3 P. V. Ver- cauferen, Clinge en 4 J. F. van de Voorde, Sluiskil. De verdere lijst ziet er thans als volgt uit: 5 P. H. Adriaansens, Mid delburg: 6 drs. F. M. Berbers, Sluis kil; 7 C. Verdonk, Nieuwdorp: 8 E. J. van Ruymbeke, Nieuw-Namen; 9 C. van Bellegem, Eede; 10 A. L. van Geesbergen, Zierikzee; 11 drs. W. R. V. Dusarduyn, Goes; 12 F. de Waal, Graauw; 13 M. Oerlemans, Tholen: 14 W. Michielsen. Vlissingen; 15 W. Colsen, Sas van Gent; 16 J. H. Roose, Goes: 7 Jac. Blaakman, Hoofdplaat; 15 mevrouw G. Koopmans-Nelissen, Goes; 19 drs. W. L. A. Lockefeer, Hulst; 20 drs. Th. Adriaansens, Hulst. zender aan boord hebben. Deze schepen nemen voortdurend in aantal toe. Momenteel is circa 30 procent van de schepen van een V.H.F.-zender voorzien. V oordelen Het onderhouden van contact mët de schepen brengt natuurlijk vele voor delen met zich mee. Zo zal een schip Kantongerecht Bergen op Zoom Botvissers verkochten ondermaatse Thoolse vis Tijdens de donderdagmorgen gehou den zitting van het kantongerecht Bergen op Zoom moesten de heren J. B. uit Tholen, D. I. V. uit St.-Phï- lipsland en J. B. IJ. uit De Heen, bot vissers en vishandelaren, zich verant woorden voor het verkopen van Thoolse bot, die niet aan de mïnï- mummaat voldeed. J. B. voerde tot zijn verdediging aan, dat de Thoolse botjes, direct nadat ze uit het zilte water van de Schelde waren opge vist, in bennen werden gedaan en daarna aan de wal in de oesterput- .ten gelegd, zodat ze in leven blijven. De vissers komen 's nachts aan wal, aldus verdachte. Zij kunnen tijdens de vangst niet zien of de Thoolse bot jes wel of niet de juiste maat hebben. Hij beriep zich op overmacht, omdat hij de botjes zo van de vissers kocht, groot en klein door elkaar, „want die zouden ze niet hebben kunnen sorte ren". De getuige S. van Veen, ambte naar in algemene dienst, liet echter een geheel ander geluid horen. Tus sen een school bot kunnen zowel klei ne als grote exemplaren voorkomen, „maar die worden aan wal wél ge sorteerd". zo zei hij. Daarmee weer legde hij de verklaring van verdachte. De 20 centimeter minimunimaat wordt aangehouden tot het in stand houden van de visstand, zo verklaar de de heer Van Veen verder. Deze maat weten de verkopers wel dege lijk. De officier van justitie vroeg na de deskundige uiteenzetting van de getuige of hij dacht dat er misschien opzet in het spel was geweest door het verkopen van kleine visjes. Op deze vraag maakte verdachte zich kwaad. Hij zei, dat als er opzet in het spel was geweest, hij de botjes wel had weggestopt. Nu lagen ze open en bloot op de wagen. De offi cier van justitie eiste daarna, tegen alle drie 'een geldboete van 25, subs. 5 dagen. De controleur deelde op een vraag van de kantonrechter nog mede, dat de bot van de Zeeuwse stromen een kleinere maat heeft dan de Noordzeebot. Als niettemin geen paal en perk wordt gesteld aan het verkopen van ondermaatse bot kan dit tot ernstige gevolgen leiden. Zelfs de Thoolse botstand kan dan worden aangevallen. De kantonrechter ver oordeelde daarna het drietal tot een geldboete van 10,subs. 2 dagen hechtenisstraf. In Zeeland groot tekort aan schildersleerlingen Tijdens een bijeenkomst van de Stu dieclub Schilders te Goes, welke werd gehouden in de ambachtsschool, heeft de heer Lammers, hoofdconsulent van de Stichting Landelijke Vakop leiding Schildersbedrijf, een causerie gehouden. HQ wees er o.m. op. dat er een groot tekort is aan jonge schilders, speciaal in Zeeland. Op ie dere drie schildersbedrijven in Ne derland is er één leerling, voor Zee land is dit cijfer één leerlingi op zes schildersbedrijven. De heer Lammers vertelde een en ander over de oplei dingsmogelijkheden. Voorts werd vertoond de film: Bert Haanstra. „Rembrandt" van JAARVERSLAG OVER 1961 Ledenaantal vermindert door vertrek uit Zeeland Het jaarverslag over 1961 van hot Centraal Verband <ler Zeeuwse Ar- Job maakt melding van het wegtrek ken van veel jeugd uit Zeeland, waardoor verscheidene clubs een ge ring aantal leden hebben. „In eeu stemming van uiterste waakzaam heid zijn wij dan ook 1962 ingegaan", aldus het verslag. Het aantal clubs steeg door oprich ting van 2 nieuwe clubs en opheffing van de Arjosclub te Souburg tot 15 stuks. De 'nieuwe clubs zijn Oostka- pclle cn Vrouwenpolder. Op Walche ren zijn 7 clubs, Noörd- cn Zuid-Be veland heeft er 3, Zeeuwsch-Vlaan- dcren 4 en Tholen 1 In samenwerking met de clubs op Walcheren en het Provinciaal Ver band werd in Middelburg het strcek- verband Walcheren opgericht. Dit verband wil het contact tussen de clubs bevorderen. Het wil dit jaar onder meer de landelijke studiecon ferentie op Walcheren organiseren. De studieconferentie voor 1961 werd le Driebergen gehouden. Vier Zeeuw se Arjosleden bezochten deze bijeen komst. De kadercursus werd door 20 deelnemers bezocht. Vakken, die op 'leze cursus in Goes werden onder wezen waren onder meer methodiek, parlementaire geschiedenis, en eco nomie. De slotbijeenkomst is vermoe delijk in april. Men werkt aan de op richting van een nieuwe club in Sou burg, in Veere en op Schouwen-Dui- veland. Drie bestuursleden van het verbond namen voorts deel aan de jaarlijkse besturenconferentie ln Arnhem. Afgevaardigde naar de na tionale organisatie ia da voorzitter van het provinciaal verband, B. Koo- le jr. in Oost-Souburg. Met het Provinciaal Comité bestond een goed contact. Uit het financieel jaarverslag blijkt, dat het Provinci aal Verband 1961 afsloot met een voordelig saldo van 160,50. De be groting voor 1962 geeft een nadelig saldo van f 200. De jaarvergadering van het Provin ciaal Verband is 17 februari a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Aan vang kwart voor tien 's morgens. Op de hierna volgende studieconferentie zal burgemeester J. v. d. Bos te St.- Annaland spreken over „Provincie en gemeenten in een veranderende samenleving". Een forum zal hierna vragen over dit onderwerp beant woorden. dat beloodst moet worden, gemakke lijk de loodsboot kunnen praaien. En omgekeerd zal men van de loodsboot zeer eenvoudig contact kunnen on derhouden met de kapitein van het schip. Op het ogenblik gebeurt dit nog via licht- en vlagsignalen. Afva rende schepen zullen zich over de ra dio bekend kunnen maken. Dit ge beurt nog altijd via lichtsignalen. Als een schip op de Westerschelde aan de grond loopt of een obstakel ontmoet, kan dit direct worden gemeld aan het station in Vlissingen of aan dat in Antwerpen. Bij het invallen van een plotselinge mist verder op de Schelde kunnen de schepen bijtijds worden gewaar schuwd om voor anker te gaan. Hier door wordt voorkomen, dat er op de bovenloop van de rivier, die nogal nauw is, een grote concentratie van schepen ontstaat. Ook zullen de sche pen onderling contact kunnen onder houden. Dit zijn enkele voordelen van het nieuwe systeem. Het is echter waarschijnlijk, dat als de posten in Vlissingen en Antwerpen eenmaal in gebruik zijn gesteld, men nog veel meer mogelijkheden zal ontdekken. Bovendien kunnen de V.H.F.-zenders in de toekomst worden gebruikt bij een eventuele radarbeveiligïng van de Westerschelde. Naast de nauti sche winstpunten biedt het nieuwe systeem ook commerciële voordelen voor bijvoorbeeld de cargadoors. Het station in Vlissingen zal worden gebouwd in nauwe samenwerking van het Belgisch met het Nederlands Loodswezen. Waar de zender zal ko men is nog niet vastgesteld. Deze plaats behoeft niet beslist in Vlissin gen te liggen. Met Antwerpen is een afspraak gemaakt om te voorkomen, dat beide stations' hinder Aan elkaar ondervinden. Stavenisse hoopt op een spoedige beslissing haven Donderdagavond heeft burgemeester A. Sluïjmers van Stavenisse in zijn nieuwjaarsrede tot de raad de wens uitgesproken, dat de minister van verkeer en Avaterstaat spoedig een beslissing zal nemen over de haven van deze gemeente. Dit met het oog op de A'eïligheid van Stavenisse. Hier bij sprak burgemeester Sluijmers te vens de hoop uit, dat de minister bij het nemen ATan dé beslissing ook re kening zal houden met de wens, wel ke door de raad herhaalde malen naar A-oren Is gebracht: het behoud van de haven. Ook gaf de raadsvoorzitter in zijn nieuwjaarsrede 'n overzicht van 'de belangrijkste werken, welke in het af gelopen jaar tot stand werden ge bracht. Onder mee'r de verbetering van de Stoof dijk (nog niet geheel voltooid) en vervanging van het bo vengrondse elektrische net ter plaat se door een ondergronds net; verbe tering van de straatverlichting; de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester; aankoop van A'erschil- lende krotwoningen en een in slechte toestand verkerend pand aan de Voorstraat. De bedoeling is dat dit pand verbeterd wordt, waardoor de Voorstraat een beter aanzien zal krijgen. Burgemeester Sluijmers hoopte dat reeds in het vorig jaar genomen besluiten tot aanleg van een speeltuin, verbetering van de Poststraat en de verlichting van het torenuurwerk dit jaar uitgevoerd kunnen worden. Wat de loop der be volking betreft moest de raadsvoor zitter meedelen, dat het, inwonertal met twee verminderde en thans 1502 bedraagt. Hoewel de financiële posi- tie van de gemeente nog goed is, is de nieuwe financiële verhoudingswet rijk-gemeenten voor Stavenisse on gunstiger dan de oude wet. „Voorlo pig geniet de gemeente nog een ga rantieuitkering, maar in de toekomst zal een aanpassing gevonden moeten worden", aldus de burgemeester. RUST NA 64 JAAR De heer J. van de Linde te Bergen op Zoom „NESTOR der Nederlandse deur waarders" mag met een gerust hart de heer J. van de Linde in Bergen op Zoom Avorden genoemd. Dinsdag wordt hij 82 jaar en dan heelt hij er 64 jaar deurwaarders- praktijk op zitten. „Maar dit is de finitief het laatste jaar" voegt de, heer Van de Linde cr direct aan toe. „want Ik kan met genoegen op mijn werk terugzien". Voor zyn byna 82 jaren is de heer Van d Linde nog bijzonder vitaal. Iedere week maakt hij nog trouw een au torit naar Vlissingen om daar op de boulevard, Aveer of geen Aveer, de schepen naar cn A:an Antwerpen voorby te zien varen. Een respectabele slaat van dienst heeft de nestor erop zitten. Hij werd geboren in KapelleBieze- linge en kwam in 1898 op 18-jarige leeftijd als klerk in dienst op de griffie van het kantongerecht te Goes. Twee jaar later Arei*huisde hij naar Gouda, mede omdat de griffier te Goes, mr. P. L. Begram van Eeten, in deze stad by het kantongerecht was benoemd. Tot oktober 1918 was de heer Van de Linde aan het parket tc Gouda verbonden en toen vertrok hij naar Bergen op Zoom, waar hij tot ge rechtsdeurwaarder was benoemd. Bovendien deed hij vele jaren dienst bij de trafkamèr van de arrondis sementsrechtbank te Breda. In 1943 Aderde hij onder grote belang stelling op het kantongerecht zijn zilveren jubileum als deurwaarder. terAvijl hij op 30 januari 1950, op 70-jarige leeftijd, in de Markiezen- zaal van het stadhuis te Bergen op Zoom officieel afscheid nam we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Deurwaarder Van dc Linde bleef ech ter nog steeds op het kantonge recht komen. Ily was namelijk nog gemeentedeurwaarder van alle ge meenten in het kanton Bergen op Zoom. Voor deze fnneties heeft hij pas onlangs bedankt in A'erband met zijn hoge leeftijd. Een schat van herinneringen heeft de heer Van de Linde aan zijn ambts periode overgehouden. Een van de prettigste herinneringen is voor hem wel de zaak „Berta Hertogh", waarbij hij als A'oorzittcr van de afdeling Bergen op Zoom van het Nederlandsche Roode Kruis werd betrokken. De heer Van de Linde trad toen op als bemiddelaar tus sen de familie en 't Roode Kruis ep het gelukte hem Bcrta Hertogh Aveer naar Eergen op Zoom te krij gen. De heer Van de Linde is thans Aan plan zich volkomen aan zijn hob by's te wijden. Vooral culturele avonden met lezingen OA'cr reizen en trekken slaat hij nooit OA'er. Afscheid en installatie burgemeester Wissenkerke Tijdens een op 31 januari des middags om twee uur te houden raadsverga dering zal in Wissenkerke afscheid worden genomen van burgemeester J. van Halst. Op 1 februari des middags om half drie wordt tijdens een verga dering van de gemeenteraad in het verenigingsgebouw de heer P. WIsbo geïnstalleerd als burgemeester van Wissenkerke. In de aankondiging \ran de recepties van de oude en nieuwe burgemeester van Wissenkerke zijn enkele regels weggevallen. Burgemeester Van Halst recipiëert op maandagavond 29 januari van zes tot zeven uur in het Drenthe-huis te Geersdijk en van half acht tot half ne gen in gebouw „Renate" te Kamper land. Woensdagavond 31 januari van zeven uur tot half negen zal hij een receptie houden in het gemeentehuis té Wissenkerke. De nieuwe burgemeester, de heer P. Wisse, zal recipiëren op donderdag avond 1 febr. van vijf tot zes uur in 't verenigingsgebouw te Wissenkerke, van half zeven tot half acht in het Drenthe-huis te Geersdijk en van acht tot negen uur in gelDOUW „Re- nata" te Kamperland. MISSISSIPPI MOHAMMED H DELFZIJL 24 EINDHOVEN 24 NAESS TIGER pill Str**t CASAMANCE CHARIS 25 DAHOMEVKUST 24 530 m nw Scillya r PRINSES IPENE 23 FRIESLAND <KRL) JAGERSFONTEIN AMERSKERK THUREORECHT 24 ISO r Las Palm»» n West«m VAN RIEBEECK 23 te M MARNELLOYO JOHAN komt beneden en ziet tot zijn schrik de telefoon gevat in een goed doorvoede hand. MA6 IK ZO VRIJ ZIJN U TF VRA6EN NIET HA HERMAN/, BÊM je PAK WAT SPULLETJES IN EEU KOFFER) w fom n/aar rinpeccrcp/1 CtP.TWU&STMiól JWMNLJIMSV6&Ü Trefpunt-leider P. -4. Hooijer te Middelburg heeft een initiatief ge nomendat de hoofdstedelijke moeders de gelegenheid biedt om rustig op de donderdagmarkt hun inkopen te doen. Op donderdagen van 2 tot h uur kunnen de sprui ten vanaf 3 jaar van deze moeders de speelmiddag in het Trefpunt aan de Giststraat bezoeken, waar zij onder leiding van meisjes, die aan de huishoudschool een oplei ding voor kindervei'zorgster vol gen, bezig gehouden worden. Voor de huisvrouwen heeft dit donderdagmiddag-onderdak van hun kinderen twee voordelen: zij kunnen rustig boodschappen doen en de kinderen leren met andere leeftijdgenoten omgaan. Wanneer daartoe behoefte bestaat zal ook op andere dagen bijvoorbeeld de „wasdag") een speelmiddag of -morgen gehouden worden. Voor de zomer wil de heer Hooijer ln de tuin achter het gebouw een zand bank inrichten. Van vele zijden heeft de Trefpunt-leider reeds speelgoed en dergelijke ontvan gen. Op de foto: een aantal kleuters brengt dc uurtjes, waarop moeder ongestoord boodschappen dopt, vrolijk met allerlei sveTletjes door. (foto p.Z.c.) Commandant Zierikzeese Leger des Heils vertrekt Kapitein A. van Engelen in Leiden benoemd De commandant van het Zierikzeese Leger des Heils-korps, kapitein A. van Engelen, vertrekt per 1 februari aanstaande naar Leiden, Avaar hij met zijn echtgenote de leiding van de evangelisatiepost op zich zal nemen. In zijn plaats is benoemd kapitein J. Vulperhorst nit Hoogeveen. De nieu we commandant zal op 1 februari aanstaande zijn intrede in Zierikzee doen. Het echtpaar Van Engelen kwam in oktober 1959 naar Zierikzee. Behou dens de gebruikelijke zondagse dien sten en het ziekenbezoek heeft kapi tein Van Engelen zich in Zierikzee voornamelijk gewijd aan het club- huiswerk in het centrum „De Licht boei" aan de Poststraat. Er werden vaste clubs gevormd en iedere leef tijdsgroep kon wel een paar avonden per week op de gastvrije „Lichtboei" afgaan. In de bijna 24a jaar lange Zierikzeese periode heeft kapitein Van Engelen het werk uitgebreid naar de volwassenen om zodoende hele gezinnen te kunnen bereiken. Er werd een naaicursus georganiseerd voor moeders en een hobbyclub voor vaders. In het tijdvak, dat de nu ver trekkende commandant de leiding van de Zierikzeese post had, is onge veer achtduizend gulden aan het ge bouw in de Poststraat gespendeerd. En dan is „De Lichtboei" tussen de middag nog steeds een aantrekke lijke toevlucht voor de scholieren, die er in groten getalè hun twaalfuurtje komen gebruiken. Algemene kennisgering Heden overleed nog onverwacht onze innig geliefde, zorgzame vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder AFIE VAN HESE geb. BRASSER op de leeftijdvan 56 jaar. Uit aller naam, P. J. van Hese. Vlissingen, 25 januari 1962. Hobeinstraat 33,. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 29 januari a.s. des namiddags 2 uur vanaf Hobein straat 33. De overlede ne ligt opgebaard in het Sint-Jozefzieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13