Margriet de Groot na vanavond geen Eliza Doolittle meer j BEJAARDENTEHUIS VOOR I PAARDEN IN SOEST Rokken boven of onder de knie Verdwenen Belgisch meisje is vermoord MINISTER CALS WEER AAN HET WERK DONDERDAG 25 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Wim Sonneveld: „Misschien toespraakje" Dorien Mijksenaar neemt rol in „My fair lady" over (Van een medewerkster) Dat Wim Sonneveld van afkomst een boerenzeuntje uit het Westland is merk je niet meer aan 'm, behalve als hij begint te praten over z'n eigen boerderijtje in Roequefort les Pins, waar hij in zijn vakanties in de grond staat te wroeten om er olijf boompjes te planten, alleen maar olijfboompjes omdat je er geen omkijken naar hebt en omdat ze vijfhonderd jaar oud worden, dat vindt hij zo geruststellend, zegt hij, „zo heel anders dan wanneer je als man op je kamer een waterbalsemientje in de vensterbank hebt staan, 's morgens ga je de deur uit en waterbalsemientje staat er fris bij, 's nachts laat na de voor stelling, kom je thuis en balsemientje is dood en daar sta je dan, als man alleen". Zo praat Wim Sonneveld. in zijn kleedkamer, met altijd een Engels dropje in de mond vanwege de stem, hy praat altijd een melange van ernst en malligheid. Hij praat over zyn bij na vijfhonderd voorstellingen als professor Higgins in „My fair lady": „Ik heb er eentje gemist", zegt hij, „de 256ste geloof ik". Ik voelde me zo beroerd, dus ik bel mijn understudy Eduard Palmers op en ik zeg: Eduard, heb jij griep? nee, zegt ie en toen zei ik: nou, dan heb ik griep. Voor de rest ben ik alle bijna vijfhonderd voorstellingen zelf by de kleedjuffrouw het snoepje van meneer La rsen-de-man-van-Ingrid- Bergman komen halen. Dat is toch aardig van meneer Larsen-enzovoort dat hij als producer in de begroting heeft opgenomen dat elke avond de kleedjuffrouw met een doos snoepjes rondgaat tussen de coulissen". De meisjes Zo komen we langs omwegen te, praten over understudies, of ei genlijk over Wim Sonneveld» jon ge collegaatje Margriet de Groot, dat de vijfhonderd niet halen zal; ze is al een paar maal flauwge vallen onder de voorstelling en omdat ze tenslotte keurig netje» getrouwd is met een jonge medi cus, en omdat bovendien iedereen bet toch al vermoed zegt Wim Sonneveld het maar gewoon: „Kindje krijgen, snapt U wel. Dat vind lk Jammer", zegt hij er btf, en verslikt zich in z'n Engels dropje in de haast om zich te herstellen en te zeggen: „Ik vind het fijn natuur lijk dat ze een kindje krijgt, maar ik vind het jammer dat ze niet meer Eliza Doolittle, het achterbuurtse schreeuwlelijkie zal spelen". Opvolgster van Margriet de Groot zal zijn Dorien Mijksenaar, de vol wassen dochter van mr. Mijksenaar, die directeur van het bureau voor lichting en propaganda van de ge meente Amsterdam is: propaganda- Piet, noemt men hem er, een opge wekte man. die niet helemaal vrij is van ijdelheid (welke man is dat wel?) en wiens jjdelheid zich een beetje gericht heeft op zijn mooi dochtertje. En daarom bracht hij de allereerste avond van Doriens optre den ter vervanging van Margriet de Groot de pers in de zaal én werd afgestraft met slechte recenties. „Dat was onverstandig van pa", zei Wim Sonneveld onomwonden. Hij had moe ten begrijpen dat Margriet d'r eigen publiek veroverd had in bijna vijf honderd voorstellingen en bovendien een enorme routine had gekregen, die Dorien miste omdat ze alleen nog maar in het koor had meegezon gen elke avond. Ze is nu stevig onder handen genomen door onze regisseur Paul Steenbergen. Ze is met spron gen vooruitgegaan en als ze straks elke voorstelling doet is elke volgen de voorstelling een beetje beter. Minister J. M. I,. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, zal maandag 29 januari •zijn werkzaamheden ten departemen- te hervatten. De bewindsman is gedurende enige tijd, als gevolg van ziekte, niet "in staat geweest zijn werk te verrich ten. In zijn functie werd hij waar genomen door mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van o. k. en w. ad interim. „Toen Margriet de Groot flauw viel, holde Dorien uit het koor weg naar de kleedkamer en nam vyf minuten later de rol over dat vond ik donders knap. Van daag nemen we officieel afscheid van Margriet, wat let me of ik hou zelfs een toespraakje, dan komt de voorstelling met Dorien- tje in de hoofdrol, en na afloop neem lk de hele troep mee naar huis voor een feestje: lekker snoe pen". Dorien Mijksenaar is 24 jaar en het is dus alweer een jaar of wat gele den dat ze eindexamen deed op het Montessorilyseum. Ze wilde toen zangeres worden met een hoge c. Ze nam les bij Herman Schey de bariton van de Matthaus Passion, en dat bewijst hoe ernstig haar bedoe lingen waren. Ze kwam niettemin te recht bij Wim Kan, maar ze zong toch ook in het koor toen de Kunst- maandgroep in Amsterdam twee opera's opvoerde. Ze is vorig jaar naar Londen gegaan, om er de En- felse voorstellingen te zien van My air lady, ze ontmoette er Ann Rod- gers, die al vier jaar in Engeland de rol van Eliza speelt. Jasperina de Jong Jasperina de Jong is de vrouw van acteur Eric Herfst. Ze haalde succes- jes in de t.v.-show van Rudi Carrell, trad de maand januari op in de Klei ne Komedie in cabaret de Lurelei, „en daaraan", zegt ze, „zal lk het wel te danken hebben dat ik under study van My fair lady ben gewor den, want in het cabaret deed ik een parodie.... de understudy van My fair lady. Dan zong ik heel gemeen: Ach, hoe zalig zou het zijn als my fair lady uitviel want ik voel dat ik haar haaaaat. Als Ik dat gezongen had rende ik meteen weg naar Car ré, om er op een klapstoeltje achter in de zaal te gaan zitten kijken naar Margriet de Groot. Tragische vondst in Kortrijk GEVONDEN IN KELDER VAN VERLATEN HUIS Aan de onzekerheid over het lot van het 9-jarige Belgische meis je Magda de Bruyne is gister middag een triest einde geko men. Door een toeval is het lijk je van het sinds 23 december vermiste kind op 300 meter van het ouderlijk huls in Kortrijk ontdekt. Een scholier van de technische school, die op zoek was naar een baksteen, drong een verlaten tuin binnen. Een merel opmerkend in de kelderopening van een in de oorlog gebombardeerd huls ging hij de kel der in, waar hij het vermoorde meisje onder steengruis en stukken steen aantrof. Het lijkje is gevonden langs een weg, die de Nederlandse speur hond Roy Roland indertijd niet heeft gevolgd. Het door de hond gevolgde spoor leidde naar een plaatselijk warenhuis, doch vla een andere route. Verondersteld wordt, dat het meisje daarna is ontvoerd en na te zijn vermoord bij-duisternis in de kelder van het vernielde huis is gebracht. Met de ontdekking van het lijkje van Magda de Bruyne zijn twee van de vier gevallen van verdwenen kinde ren in België in de afgelopen maand opgelost Vermist, worden nog steeds een 13-jarig meisje, Josiane Poumen, uit Herstal en de 13-jarige Marie- Therese Lisiak uit Roux in de pro vincie Henegouwen. Josiane Poumen verliet op 5 december de ouderlijke woning, nadat zij een standje had ge kregen omdat zij haar schoolrapport had vervalst Alle nasporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. Het tweede meisje wordt sinds begin deze maand vermist. Een 15-jarige jongen, die op 3 januari spoorloos Donderdag zullen In Weat-Dultsland N.A.V.O.-oefeningen werden gehouden. Een voornaam onderdeel van de manoeu vres is een luchtbrug, die gedurende vier dagen tussen de Ver. Staten en West- Duitsland zal worden onderhouden. Een aantal vliegtuigen zal drie Amerikaanse gevechtsgroepen uit de Verenigde Staten overvliegen. !llllllllllllllll|l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|il Als eerste gemeente in ons land krijgt Soest zeer binnenkort een be- f§ jaardentehuis voor paarden. Op een terrein in Soest-Zuid is men H thans bezig met de bouw van de paardestal, die bijna klaar is Het H ligt in de bedoeling van de afdeling Soest van de Nederlandse Ver- s eniging tot bescherming van dieren, onder wier auspiciën het bejaar- H dentehuis wordt gesticht zoveel mogelijk, oude, voor het werk s ongeschikte paarden te kopen en deze in het tehuis ecu rustige oude g dag te bezorgen. De opgerichte stichting heet „De Paardekamp". f§ H Het bestuur van Soester dierenbescherming treedt op als stichtings- s bestuur. Overigens ligt het niet alleen in de bedoeling oude paarden g te kopen, maar evenals in Engeland en Zwitserland zal men trachten paarden in pension te krijgen. Het terrein, de afrastering en n 1 (bijna de stal) zijn reeds aanwezig. De reeds gemaakte kosten zyn voor een deel door de Soester dierenbescherming betaald en deels H door particulieren. H was verdwenen, werd enkele dagen later ongfedeerd in een Brussels sta tion teruggevonden. De verdwijningen hebben In België veel opzien gebaard en in de pers is herhaaldelijk uitdrukking gegeven aan de grote ongerustheid onder ouders van jonge kinderen. De laat ste weken is ook herhaaldelijk mel ding gemaakt van mislukte pogingen tot ontvoering, waarvan echter de waarheid niet steeds kon worden vastgesteld, doch die de onrust wel deden toenemen. Foto: Drierfiaal Eliza Doolittle. V.l.n.r. Doreen Mijchsenaar, Margriet de Groot en Jasper i- H na de Jong. lI»l|[B«lllllllll[[llll!lllllllll!l!!lllll!lllll!Blllllll!llllll!ll]llllllllll[[nilllf GLADONIA MUURVAST De onfortuinlijke Britse kustvaarder „Gladonia" heeft een gehalveerde bemanning. Toen de reddingsboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland gistermiddag om vier uur langszij kwam om vaten water over te zetten gaf de gezagvoerder name lijk vier van zijn mannen opdracht om het schip te verlaten. Het zijn de 45-jarige steward Albert Youngs, William Davies (44), Allen Prier (22) en de jonge James Poul- ter (15). De kapitein bleef aan boord met de eerste stuurman en twee ma chinisten. De kustvaarder zit nog steeds hope loos vast in bet zand. Bij vloed bonkt de bodem voortdurend tegen de grond en dat ls ook de reden waarom de kapitein van plan is om extra ballast in te nemen, die het schip wellswaar- nog wat dieper brengt, maar ook de kansen op lekkage vermindert. Gizenga gevangen gezet De afgezette Kongolese vice-premier Antoine Gizenga is overgebracht naar een Kongolees parachutisten- kamp buiten Leopoldstad, zo is uit regerïngsbron vernomen. Inmiddels is uit de hoofdstad van de Oostprovincie. Stanleystad, welke 't bolwerk van Gizenga is geweest, ge meld dat kolonel Alphonese Pakassa, die was gevangen genomen om te kunnen worden verhoord in verband met de bloedbaden te Kindoe en Kon- golo, dinsdag is ontsnapt. Nog dit jaar wellicht ziektekostenverzekering rijkspersoneel Dr. M. A. 31. van Heivoort, lid van de Tweede Kamer, heeft tijdens een vergadering van de afdeling Hel mond van de A.R.K.A. meegedeeld dat nog dit jaar, vermoedelijk om streeks september, voor liet gehele rijkspersoneel een ziektekostenverze kering kan worden tegemoetgezlen. Over dit stuk regeringspolitiek zijn volgens dr. Van Heivoort de minis ters van financiën, sociale zaken en binnenlandse zaken het eens gewor den. Dit belangrijke besluit houdt, al dus dr. Van Heivoort, in dat de rege ring de bijzondere status van de ambtenaar erkent. Gemeente- en provinciaal personeel hebben reeds een eigen ziektekosten verzekering. De verzekering voor het rijkspersoneel zal vermoedelijk hierop nauw aansluiten, zo verklaar de dr. Van Heivoort. Zoals bekend, is in de memorie van antwoord op 't voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van binnenlandse zaken reeds mee gedeeld, dat de raad van ministers het in beginsel eens was geworden over de invoering van deze ziekte kostenverzekering. De door dr. Van Heivoort genoemde nadere gegevens omtrent het ver moedelijke tijdstip van invoering, de overeenstemming tussen de betrok ken ministers en de vermoedelijke aard van de verzekering konden door het ministerie van binnenlandse za ken niet worden bevestigd. PARIJSE MODEWERELD IS HET NIET EENS Mannequins van Ricci als „robbedoezen". (Van onze redactrice) Het ziet er naar uit dat. de rok- lengte eeu onistredeu punt wordt in de voorjaarsmode 1962: na de show van Pierre Balniain wiens rokken nadrukkelijk óver de knie vielen, is de collectie van Michel Goma gepresenteerd met rok- lengten, die de knie wel laten zien. En aangezien Dessès en Pa- tou het. ook al niet met (toonaan gevend) ontwerper Cardin eens waren de laatste brengt rok ken die nogal wat langer zijn dan die van béide eerste ontwerpers •••oorspellen de laatste berich ten uit Parys dan ook al een „mo de-oorlog: de hevigste sinds sei zoenenEen oorlog met als twistpunt de roklengte. Maar waarschijnlijk zal ook nu de (mode) pap wel weer niet zo heet gegeten worden als ze wordt op gediend. Om op de collectie van Goma terug te komen: dit mode huis blijkt terug te grijpen naar de iets verhoogde taille die al va ker een modieuze „cri" is ge weest. Boven die taille ziet men een nauwsluitend lijfje, eronder een rok met veel plooien waarbij een onderrok in dezelfde kleur hoort. Voor de huiselijke vrouw een variatie op het „t.v.-kostuum" een bedrukte mousseline plooirok waaronder een zeer nauwe pyja ma-pantalon van hetzelfde mate- i'iaal. Geplooid zijn bij Goma ook de rokken van de mantelpakken (die eveneens voorzien zijn van bijpassende onderrokken); de jas- j'es zijn getailleerd, de schouders glooiend en de mouwen lopen naar beneden wijd uit. Lichte wol len stoffen zijn de materialen. Nog een modehuis van naam Nina Ricci heeft de voor jaarsmode gepresenteerd. Met rokken die „de gulden midden weg" volgen want als de draagster stilstaat zijn haar knieën bedekt, als ze gaat wan delen ziet men wel een glimp van de knie. Bij Ricci zag men voorts de wijdste rokken die tot nu toe getoond zijn: onder deel van een lyn die als „robbe- does-lijn" wordt aangeduid. Enkele van die „robbedoezige" elementen: gewaagd-lage hals uitsnijdingen, hoge neklijnen, schuingeknipt» rokken, mouwloze Tot de eersten die hun creaties voor komende zomer hebben ge toond, behoorde de Parijse hoe- den-ontwerper Jean Barthet. Hij heeft al foto's vrijgegeven vaii zijn nieuwste hoedjes en hier zijn ze: links „Champagne Matte", een kloklioed met voile, afgewerkt ■met een brede rand waarop een bloem is bevestigd, en rechts ..Fernmd", een strohoed met een lint van gevlochten koord. japonnen, leren ceintuuns, jurken met bijpassende korte jakjes. Jon gensachtig zijn hier soms de man- te pakken: ze hebben een stren ge snit, één rij knopen, terwijl de rokken een beetje naar het klokkendé zwemen. Het jongensachtige element schijnt de ontwerpers van Ricei ditmaal wel bijzonder te hebben gebiologeerd. Veel japonnen, zelfs sommige cocktailjnrken, maken door hun nanwgeknipte lijfjes de ze indruk, maar desondanks heb ben de kleren iets onmiskenbaar vrouwelijks. Ook de accessoires zijn opvallend; de make-up is bij Ricci-overwegend bleek. Het Wereldgebeuren Voor het laatst wereldnieuws Een der merkwaardigste en nog steeds meest omsluierde episo den uit de bolsjewistisch-conn- munistisclie revolutie is voorgoed verloren. Verzwakt door een serie hartaanvallen is dinsdag in Parijs overleden de weduwe Natalia Trots- ki-Sedova. de vrouw van Lew Dawi- diwitsj Trotski. één der Sowjct-revo- lutionairen-van-het-eerste-uur en schepper van het Rode Leger. Hele maal juist is de benaming „weduwe Trotski" niet geweest, want het hu welijk is nooit officieel gesloten. Trotski's revolutionaire ideeën over de samenleving hield geen halt voor de traditionele huwelijksvoorschrif ten. Te zijnen gunste kan worden ge zegd dat hij, ondanks het ontbreken van een trouwboekje, zijn vrouw is trouw gebleven. Even trouw als hij tot zijn dood was aan de oude revolu tionaire opvattingen over het wereld- proletariaat. De dood van mevrouw Trotski maakt een eind aan de moge lijkheid dat de tegenwoordige macht hebbers in het Kremlin haar balling schap zouden opheffen en haar man postuum in eer zouden herstellen. Daar was alle kans voor, want in de laatste aflevering van de Sowjet-en- cyclopedie, die bij elke editie als een kameleon zich aanpast aan de opvat tingen van de partyleiders, wordt de naam van Trotski weer genoemd. Er is een mogelijkheid dat bij een ko mende aflevering Trotski's biografie meer ruimte zal krijgen dan de hele levensloop van Joseph Stalin, die al fabetisch niet eens zo ver van hem staat. 13 de rauwe politiek der eerste ja ren van het Sow jet-regiem was dat radicaal anders. Trotski (wiens joodse naam Leib Bronstein was), geboren in 1879, werd vóór zijn twintigste jaar al wegens revolutio naire praktijken naar Siberië verban nen. Hij vluchtte in 1902 naar Enge land en kwam via veel omzwervingen en illegale bezoeken aan liet tsaristi sche Rusland in 1917 in het uit elkaar geslagen vaderland terug, waar hij in de eerste bolsjewistische regering de titel van volkscommissaris voor bui tenlandse zaken kreeg. Dat duurde overigens maar kort. want. hoewel hij afkerig van de oorlog was, meen de hij dat de wereldrevolutie alleen door een oorlog kon worden gewon nen. Hij werd weggeschoven op de toen nog onbelangrijke post van voorzitter van de „revolutionaire oor logsraad". In die functie echter schiep hij uit het verslagen leger van de tsaar en uit de oorlogsmoede Russen een krijgsmacht, die de historie zou ingaan als het Rode Leger. In het testament van Lenin, de eer ste communistische dictator, werd Trotski (wat overigens wel werd verwacht) als secretaris van de com munistische partij aanbevolen. Door allerlei geknoei en gekuip kwam Sta lin uit de stembus. Dal betekende de ondergang van Trotski. Stalin, de man die zich ten doel had gesteld ten koste van tienduizenden doden en miljoenen gevangenen de rode vaan muurvast in de bebloede bodem van Rusland te plaatsen, stond lijnrecht tegenover de man. die de wereldrevo lutie als zijn levensdoel zag. De ver kiezing van Stalin betekende de on dergang van Trotski. In 1928 verloor hij het partijlidmaatschap en moest een goed heenkomen zoeken in Tur kije. Vandaar werd zijn verbannings oord Mexico. Op 20 augustus 1940 maakte een klap met een houweel een eind aan dit leven Een aanslag die aan Stalin werd toegeschreven. Daarna was de naam Trotski uit het wereldnieuws verdwenen. Zo nu en dan hoorde men dat mevrouw Trotski alle mogelijke moei te deed om de verblijfplaats van haar twee zoons op te sporen. De jongste zoon stierf door een kogel van Sta- lins executiepeloton en van de oudste heeft men, na zijn verbanning naar Siberië, niets meer geboord. De laat ste maanden echter, nu de op macht en moord beluste Stalin uit de hemel der communistische goden en halfgo den is verstoten, waren er Russische stemmen, die ook Trotski een plaats je in het rode Walhalla gunden. Er werd zelfs een commissië benoemd om het leven van Trotski te onder zoeken. Eerste getuige zou natuurlijk Trotski's. inmiddels 'uit Mexico naar Parijs verhuisde, weduwe zijn. Voor dat de commissie aan het werk kon gaan. is mevrouw Trotski gestorven. De Russische agenten die op inlich tingen uit zijn, komen te laat. De Sowjet-bladen hebben van het overlijden van mevrouw Trotski ook melding gemaakt. De jon gere garde zal haar nauwelijks ken nen. Maar de naam Trotski zal voor altrjd een begrip blijven in de strijd om de macht in de Sowjet-Unie. een strijd, die steeds weer oplaait. In 1930 werd Trotski bij verstek door een rechtbank in Moskou veroordeeld wegens .."terrorisme" In het licht van verdere historie een vreemde be schuldiging. Maar wat is nog „vreemd" na de dood van Stalin in de Sowjet-Unie? Geestdriftig onthaal persiflage op Brits koninklijk huis Het toneelstuk „hare koninklijke hoogheid, myn vrouw" van de Noorse journalist en toneelschrijver Axel Kielland, dat eergisteravond zijn pre mière in de Noorse havenstad Ber gen beleefde, is door het publiek met geestdrift ontvangen. De toneelrecensenten toonden zich echter teleurgesteld over het feit, dat Kielland niet had beantwoord aan de hooggespannen verwachtingen over een aan de kaak stellen van het sno bisme In hofkringen cn van konink lijke personen. Het stuk was aangekondigd als een bijtende satire op het Britse konink lijke huis en gaat over een jonge prin ses die al van moeilijkheden moet overwinnen voor zij de man van haar keuze, een jonge society-fotograaf, kan huwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5