Uitbreiding van aantal Zeeuwse tuinders en specialisatie nodig 1 -7&7Am Vliegtuig in zee bij lichtschip „N.-Hinder" Zeeuwse Almanak Nieuwe gevels in Zierikzee de BILT Spit, Spierpijn VAN TOT LANGE-AFSTANDSPENDEL OP THOLEN „BEKORTEN" a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1962 GROENTETEELTDAG IN MIDDELBURG Selectiecentrum winterbloemkool DE ZEEUWSE groentetelers zijn woensdag tijdens de 15e groenteteeltdag geconfronteerd met de kansen en problemen van hun momenteel belangrijk groeiende bedrijfstak. Traditie getrouw gaf rijkstuinbouwcon- sulent ir. J. J. van Hennik tot slot een nabeschouwing over hetgeen deze dag behandeld was. Hij bracht hierin de vol gende belangrijke zaken naar voren De Deltatuinbouw moet zich toeleggen op een verdere uit bouw en ontwikkeling. Met een aantal van 150 tot 200 tuinders is een behoorlijke groenteteelt in dit gebied moei lijk te realiseren. De tuinders zullen zich moe ten toeleggen op specialisatie van enkele produkten (als voorbeeld werd het Westland genoemd, waar tomaten, sla en komkommers de „hoofd schotel" vormen). De glasteelt zal zich verder moeten ontwikkelen, waarbij men zich eventueel kan instel len op kansen voor overgang naar de bloementeelt. De rijksvoorlichtingsdienst streeft ernaar om een cen trum te stichten voor de se lectie van winterbloemkool. Ir. Van Hennik betoogde, dat. de kleine partijen zoals die nu nog vaak en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met in Zeeland geleverd worden, een hoge kostprijs en een lage kwantiteit en gemiddeld lage kwaliteit tot gevolg hebben. „De middenprijs, die wij ma ken is zonder meer lager dan in het Westland", verklaarde hij, „en dat geldt vooral voor de produkten met een hoge kostprijs". Ir. Van Hennik was ervan overtuigd, dat uitbreiding en specialisatie de middelen zijn om een goede positie in te nemen en hij twijfelde er niet aan, dat de onder nemingsgeest hiervoor aanwezig is. Voorlichting De arbeidskrnclitcnsitualie zal niet gemakkelijk zijn, niaar vol gens de tuinbouwconsulent moet men daarover niet pessimistisch zjjn. Als eerste devies voor de con tractteelt achtte ir. Van Hennik het belangrijk, dat de tuinders zich in verbinding stellen met de veiling. Een van Je grote zorgen in de komende ontwikkeling noemde hij de voorlichting, die de Zeeuwse dienst graag zou uitbrei den. Daarvoor ontbreken echter de financiën en de consulent raad de de Z.G.V.-ers dan ook aan deze kwestie zoveel mogelijk plaatselijk op te vangen In groepsdiscussies enz. De heer Van Hennik gaf deze sa menvatting na een inleiding van de heer M. Wattel, hoofdassistent A bij de R.T.V.D., over het onderwerp „Eensgezind een vaste koers naar specialisatie in de tuinbouwteelten". De heer Wattel betoogde, dat de drie hierbij betrokken groepen: de be roepstuinders, de tuinders van het kleine gemengde bedrijf en de land bouwers begrip moeten opbrengen voor het doel van de specialisatie. Met teeltspecialisatie bereikt de tuin der meerdere vakkennis, hetgeen be tere bedrijfseconomische resultaten tot gevolg heeft, betere kwaliteit van het produkt en als dén der be langrijkste facetten een enorm grotere kwantiteit. De moeilijkheid bij de afzet schuilt namelijk In het te kleine kwantum met een goede kwaliteit en dit afzetprobleem veroorzaakt tevens de angst van de tuinder voor de grote landbouwer, ver klaarde de heer Wattel. Perspectieven Over de perspectieven voor de afzet was hjj niet pessimistisch (met voor beelden van de stormachtige ontwik keling in het Westland en in Venlo). De grond, liet. klimaat (waar teder in overig Nederland jaloers op is) de arbeidskrachtensituatie en kre dietmogelijkheden zijn bevredigend, terwijl In het „nieuwe Zeeland" een tuinboUWWOg gebaand wordt naar het centrum van de tuinbouwhandel. uitvin VERTONING, j Een langzamerhand gebruikelijke vertoning in Zuidzande is die van de i dia's, die een kleurig terugblik wer pen op het achter de Zuidzandenaren I liggende jaar. Het Oranje-Comité pleegt deze vertoningen te organise ren. Vrijdag (morgen) en zaterdag (overmorgen) is het weer zo ver. Voorts is er een extra voorstelling voor de jeugd (zaterdagmiddag, on der de achttien jaar) en het belooft weer een vrolijke vertoning te wor den van wat zich in 1901 zoal in Zuidzande heeft afgespeeld. TROM ROEREN. Als iemand te Oud-Vossemeer zich mocht afvragen wie daar toch voortdurend de trom roert, dan is dat de plaatselijke muziek vereniging. Erg hard getromnïeld wordt er nu ook weer niet, want het is uiterst moeilijk bedoelde trom te roeren. Het zijn meestal roerende taferelen die zich voor TE LAAT De mannen, verzameld in een koffie huis te Goes, hadden het. stuk voor stuk bijzonder getroffen met hun werkgevers. Daar waren ze het alle maal over eens. De een verdiende nog mear dan de ander en de gratifi caties, die ze met nieuwjaar hadden gekregen, logen er ook niet om. In het gezelschap was echter één man, die zorgvuldig zweeg. Hij hoor de hel. allemaal maar aan en onthield zich vooralsnog van commentaar. Totdat het hem. te machtig werd. ,JVou, jullie hebben hei allemaal wel beter getroffen dan. ik", riep hij bit- Ier uit. „Ik werk als een paard, maar waardering t Niks hoor. Met nieuw jaar nog geen borrel of een sigaar. Maar ik neem het niet langer. Ik neem ontslag". Dat kon onmiddellijk geregeld wor den. „Ga maar met mij mee", sprak een ander; „mijn baas wil je graag hebben en jc zult er meer verdienen" Ze hadden het nog maas net. afge sproken of de teleurgestelde arbeider voelde een hand op zijn schouder en een stem, ivaarin hij die van zijn werkgever herkende, sprak: ..Hier is nog 'tweehonderd gulden voor je nieuwjaar". Het. was een verrassende ontknoping, maar toen onze man zich van zijn verbazing had hersteld, stak hij het geld bi) zich en antwoordde: .Re- dankt baas, maar je bent toch te laat. Ik heb een andere baan". Op dat moment naderde de ober mei een pilsje voor dc baas. maar die liep weg rn zei: „Je bent te laat. Mijn dorst over de ogen van toeschouwers afspe len wanneer in Oud-Vossemeer de trom wordt geroerd. Eigenlijk blijft het bij roeren, want de trom mels zijn versleten. En daar gaat het om. Huis aan huis worden fol ders bezorgd (compleet met loon zakje) waarin ieder zijn bijdrage kan deponeren. Nieuwe trommen moeten er uit die zakjes komen. Trommen die weer eens stevig ge roerd kunnen worden. JEUGD ETALEERT. Onder liet motto „Schooljeugd eta leert" mogen schoolkinderen in Oost burg meedoen aan een etalagewed strijd die er op 3 februari door mo des Van der Pias wordt georgani seerd. Tien groepen van twee leerlin gen krijgen de opdracht om een van de tien aanwezige etalages naar eigen smaak in te richten niet ge bruikmaking van het beschikbare materiaal. Inmiddels is reeds geloot voor de tien tweetallen die in de wedstrijd tegen elkaar zullen uitko men. De belanr*i»Iling blijkt zeer groot. Voor de ^vinnaars zullen er geldprijzen zijn. 3 X 10 X 10. Dat het actiecomité 10 x 10 te Veere niet stilzit blijkt wel uit de volgende feiten: collecte: 150, kinderbazaar: 7.17. Volgt nog oen quiz waaraan zullen deelne men de dames Kers en De Buck (Griekse mythologie en Mozart) cn de heren Castelein en Van Bo ven (Napoleon en Veerse geschie denis). Geslaagd was het 10 x 10 teen agerbal van de afdelingen Hans- weert en Kruinïnge» in het dorps huis „Kaj Munk" te Hanswcert vele. vele bezoekers hebben met grote belangstelling geluisterd naar en gedanst op de gratis mu ziek van „Polihymnia". Een flink bedragje kwam uit de bus. Ook in Sluis is 10 x 10 gestart. Dat bleek toen de jeugdband „De Jantjes", plus comité door de Sluise straten trok. Het gemeen tebestuur ontving het comité cn burgemeester Van Hootegem zei blij te zijn met deze activiteiten. Voorzitter Van Poppel ontvouwde de plannen zoals: teenagcravond. feestmiddag en cabaret. „Voor de handel vormt de afstand bepaald geen bezwaar", betoogde de heer Wattel. Vervolgens gaf de heer Wattel een overzicht van verschillende teelten, waaruit de Zeeuwse tuinders een leeus voor specialisatie kunnen ma ken. Hij betoogde daarby, dat de teelt voor plaatselijk gebruik (met toeris tenvoorziening) op Walcheren van groot belang blijft. Voorts kan een keus gemaakt worden uit vroege aardappelen, groente (o.a. komkom mers en tomaten), witlof en plant- uien. Op Noord-Bcveland bezint men zich ook op de groenteteelt nu de verbinding met Middelburg tot stand gekomen is. Het vraagge- bied op Schouwen met als centra Zierikzee en de Westhoek wordt (evenals op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen) verzorgd door de producenten uit Holland, zodat hier te meer de „eigen teelt" ter hand genomen kan worden. Specialisatiekeus in vroege aard appelen, groente, gladiolen en plantuien. Oosterland-Bruinisse is een tceltgcbied in opkomst. Tholen belangrijk Tholen is een belangrijk ontwikke lingsgebied voor de groenteteelt. De vroege aardappelen (die zeer gunstig bekend staan) moeten volgens de heer Wattel nog „vroeger" in de handel gebracht worden, verder keus uit augurken, gladiolen, plant- en zaai-uien. Op Zuid-Reveland wordt reeds gespecialiseerd In aardbeien, verdere keus in groente, augurken, gladiolen (vooral "Waarde plus Zak van Zuid-Beveland), plantuien. Een belangrijk consumptiegebied in Z. Vlaanderen is de Kanaalzone met het grensgebied. Keuze uit aardbeien, groenle, asperges (met afzetmoge lijkheid naar Bergen op Zoom), wit lof en plantuien. *s Morgens had de heer D. Roden burg. hoofdassistent van de voorlich tingsdienst uit Naaldwijk, gesproken over „Nieuws in de glasteelten", waarin lijj de tuinders praktische wenken gaf over de teelt van sla, komkommers en tomaten. De verga dering was geopend door voorzitter W. Jozlasse, die onder meer een punt op het Z.G.V.-verlanglijstje memo reerde: een proeftuin voor Zeeland, een soort voorbeeldbedrijf dus. Voor proeftulnonderzoek is Zee land thans nog aangewezen op Alkmaar, waar de tuin echter voor specifiek Zeeuwse, zaken niet bij de deur ligt cn wat grond en klimaat; betreft niet identiek is, aan de Zeeuwse omstandigheden. „De Z.G.V. blijft streven naar be scheiden proeven in eigen gebied", verklaarde de heer Joziasse. Tot slot van de vergadering vertoon de hoofdassistent A. Oosthoek uit Goes de films „Nieuwe aspecten bij dc tomatenteelt" en „Minder moeite, meer resultaat". Er bestond grote belangstelling voor deze vergadering. Concentratie waterstaat bureaus heeft aandacht In de Statenafdelingen is bij de be handeling van de provinciale begro ting 1962 gevraagd of nu. ir. J. G. Snip, het vroegere hoofd van het bu reau bijzondere werken van provin ciale waterstaat, tot hoofdingenieur directeur van de waterstaat benoemd is er mogelijkheden zijn tot con centratie van dit bureau. God. Staten antwoorden daarop, dat deze kwestie hun aandacht heeft. „Mede aan de hand van de inzichten van ir. Snip zal gehandeld worden", aldus merkt het college op. Ik rook... en dan geniet ik ook! PANTER SENOR1TAS in het bekende rode blikje 12 'h cent Maatregelen financiële administratie waterstaat De maatregelen betreffende de finan ciële administratie van de provincia le waterstaat zijn zo delen Gede puteerde Staten mee in antwoord op het algemeen verslag op de begroting 1962 de volgende: 1. een concentvatie van het kasbe heer: 2. een vergaande beperking van de omvang van het kasbeheer; 3. een maandelijkse afrekening door de comptabelen; 4. een periodieke controle van de boeken en kas; 5. een zodanige wijziging der be stekken, dat daaruit niet kunnen voortvloeien het door een aanne mer verstrekken van contanten om betalingen te doen; 6. een systeem om aantekeningen te houden over ontvangen leveran ties en de uitvoering van werken, zodanig, dat daaruit het verloop enz. van de werken kan worden nagegaan; 7. het instellen van een controle door een buiten de dienst staande des kundige over de financiële uitvoe ring van bestekken enz. REDDINGBOOT BRESKENS VOER UIT Tegenstrijdige berichten over onvindbaar toestel Van het lichtschip „Noord-Hin der" is gisteravond om vijf mi nuten voor acht bij alle knststa- tions een melding binnengeko men van het neerstorten van een vliegtuig, waarschijnlijk een helikopter. Latere berichten spraken van een Brits burger toestel type De Havilland „Bea ver" en zelfs van een militaire „Auster". Ook omtrent liet tijd stip van het neerstorten liepen de berichten sterk uiteen. Ten slotte is aangenomen dat het een Britse militaire „Beaver" geweest moef zijn, die door brandstofgebrek gedwongen werd een noodlanding op zee te maken. Over het aantal inzittenden stond gisteravond nog niets vast. Onmid dellijk na de melding zijn groot scheepse opsporingswerkzaamheden begonnen. Van het lichtschip „Noord- Hinder" werd een reddingvlot gestre ken, de Breskense reddingboot „Pre sident J. V. Wierdsma" voer uit, van de vliegbasis Valkenburg steeg een „Tracker" van de marine op cn de scheepvaart werd gewaarschuwd uit, te zien naar de wrakstukken en over levenden. De bemanning van de „Noord- Hinder" merkte het toestel om streeks acht uur op. Het be schreef een cirkel boven het licht schip, waarna men de lichtjes op het donkere woelige water zag dalen. Het toestel lag enige tijd op het water, ongeveer een mijl ten noord-oosten van het lichtschip. Wellicht heeft men de vleugels van de „Beaver", die hoog op de romp zijn aangezet, voor de rotor bladen van een helikopter gehou den. Slot van pag. 1 bij de discussie de mening toege daan, dat dit initiatief van de Commissie Werkgelegenheid wel eens een interessant voorbeeld zou kunnen worden van „gemeen schappelijk opstuwing van dc eigen streek". Het punt gemeente-classifica tie voor Tholen A 5 werd al onmiddellijk aangemerkt als een paskwil. Tholen ligt name lijk ten opzichte van de indu strie-centra in het land bijzon der ongunstig op het punt van de maximaal toegestane lonen in de verschillende bedrijfssec toren. De aanwezige indus triëlen kregen te horen, dat dit onderwerp in regerings kringen verschillende malen 'n prioriteit kreeg aangemeten bij de behandeling van het landelijk loonbeieid. Om onver klaarbare reden is het dan steeds een gevecht op „lange afstand" gebleven. Tot nog tóe werd geen enkele aanvaard bare overeenkomst bereikt. Veel nadruk werd ook gelegd op het standpunt van de vakbewe ging in deze materie. „De pendel is voor de vakbeweging soms een prettige handlanger inzake loon eisen", zo kon men uit dc samen- spreking tussen do commissie en de industriëlen destilleren. Daarom vroeg men ook van deze zijde aandacht voor de schadelijke ge volgen, die er voor het persoonlijk en het sociale leven op Tholen aan dc lange-afstandspendol kle ven. „Wanneer de vakbeweging daar nu maar van overtuigd raakt, dan kunnen tenminste maatregelen worden genomen! Maatregelen, die Tholen moeten helpen in zijn netelige positie van de veroude ring oer bevolking. De pendelaars komen iedere avond nog terug, maar de jeugd trekt vaak voor goed weg. Industrie op het eiland zelf of in de directe omgeving dat is de oplossing. Bergen op Zoom is al zo zeer een magneet voor Tholen geworden, dat op cn neer reizen daarheen niet meer als pendel wordt beshouwd. De Commissie Werkgelegenheid heeft nu het pad geëffend naar de na burige fabrieken met haar con tactdag. Het woord is thans aan de Thoolse pendelaar. „Zes wordt vijf in Zierikzee", schreven wh nu bijna twee jaar geleden. Drie lage geveltjes en arle langzaam oplopende gevels links van de „Cornelia Stichting" aan het Havenpark stonden op dat moment klaar om voor een deel te worden gesloopt. Achter een nieuw rijtje van vijl' gevels, waar van het „gezicht" is aangepast aan de straatwand van Zierikzees centrum, wordt op hul ogenblik druk gebouwd aan een nieuw r.-k.-beiaardentehuis. Enige tijd geleden is een houten schutting opgetrokken voor de tijdelijke, gapende wond in het patroon van oude gebouwen, dat dc slagader van Zierikzee om zoomt. De laatste weken kruipen de muren van de drie nieuwe ge vels onmiddellijk naast het zie kenhuis langzaam achter de stel lages omhoog. Werklieden zijn be zig om de gevelrij weer egaal te maken. Achter dit front zal een mo dern tehuis van de grond komen, waarin de bejaarden binnen af zienbare tijd een riant gelegen on derdak zullen krijgen. (Foto P.Z.C.) Inmiddels werd een reddingvlot ge streken en ging een noodsein uit naar de kuststations. Korte tijd later vertrok de reddingboot „President J. V. Wierdsma" met schipper Van de Broeke vanuit Breskens naar het lichtschip: ongeveer 40 mijl varen over woelige zee met voorspelde windkracht zeven. Ook bij het Nederlands Loodswezen te Vlissingen was de melding binnen gekomen. Laat in de avond was er het bericht, als zou het om een heli kopter gaan, nog niet tegengespro ken. Van de „Noord-Hinder" kwa men geen nieuwe berichten meer bin nen en omstreeks half tien is de ..Tracker" van Valkenburg, na aan het opsporingswerk te hebben deel- genomen, op de basis teruggekeerd, imiddels had de R.A.F. een toestel van het type „Shackleton" bij de op sporingswerkzaamheden ingelegd. De veerboot op de lijn Oostende-Dover werd eveneens naar de plaats waar het vliegtuig in zee stortte gediri geerd. alsmede het loodsvaartuig „Zeetijger" uit Oostende. Verwarring Werd aanvankelijk gedacht dat het om een Engels burgertoestel van het type „Beaver" ging. later kon met steeds meer zekerheid worden aan genomen dat eenwmilitaire „Beaver" wegens brandstofgebrek een landing op zee heeft moeten maken. Er was nameHjk een vlucht bekend van een burgertoestcl „Beaver" dat volgens vliegplan, gecontroleerd vanuit Brun- sel, van Antwerpen naar Manston zou vliegfin. Van 'n Engels kuststati- on zijn daarop meldingen uitgezon den, over 'n toestel dat op de Noord zee een noodlanding zou hebben ge maakt. Waarschijnlijk heeft men toch verschillende toestellen met elkaar verward. De verkeersleiding van Meisbroek in België kon meedelen dat 17.17 uur inderdaad een toestel van Antwerpen is opgestegen met bestemming Manston. Dit was een militaire „Beaver". Twintig minuten later heeft dit toestel de kust be reikt, waarna het werd overgegeven aan de verkeersleiding Londen. Door de verkeersleiding te Oostende kon worden meegedeeld dat een toe stel wegens brandstof gebrek op zee moest z(jn gedaald. Eén Engelse pi loot van de Channel Air Bridge op weg van Southend naar Oostende had contact gehad met een colega-piloot, die, had verklaard een noodsein te hebben opgevangen van een toestel dat „vlakbij een lichtschip" een nood landing op zee moest maken, niet ver uit de kust. Aangenomen mag worden dat het lifer om de bewuste „Beaver" en liet lichtschip „Noord-Hinder" ging. Voorts ntag worden aangenomen dat de „Beaver" boven de Noordzee is verdwaald en rondvliegend alle brandstof verbruikte. Het zoeken naar het toestel gaat voort. Oud-wethouder Van Popering in Vlissingen begraven De Vlissingse oud-wethouder M. A. van Poperfiig is gistermiddag op dc algemene begraafplaats te Vlissingen onder grote belangstelling ten grave gedragen. De voltallige Vlissingse raad, vele raadsleden van andere Walcherse gemeenten, vele leden van bet gemeentepersoneel, alsmede tal rijke politieke vrienden brachten de heer van Popering een laatste groet. De oud-wethouder had de wens tc kennen gegeven, dat aan zijn groeve niet talrijke sprekers liet woord zou den voeren. Er werd dan ook alleen gesproken door burgemeester mr. B. „Ondanks een vaak minder goede ge- ciaarvan," aldus de heer Kolff, „heeft zondheid en zelfs met verwaarlozing deze wethouder met inzet van alle krachten gestreden voor de belangen van Vlissingen. Tot aan zijn afscheid als wethouder waren zijn werkzaam heden bijzonder veelzijdig en steeds had hij een druk leven. Het is dan ook jammer, dat hij slechts zo kort heeft kunnen genieten van een wel verdiende rust". De burgemeester wees er op, dat de heer Van Pope ring altijd bescheiden was. „Maar hij liet deze bescheidenheid alleen gelden als het om zijn persoon ging; niet als de belangen van zijn stad in het geding kwamen", aldus de heer Kolff. Ook wees de burgemeester op het grote gevoel van rechtvaardigheid, dat deze wethouder altijd gekenmerkt heeft. In de raad werkte zijn gevoel voor humor vaak verfrissend. „Me de door zijn gevoel voor rechtvaar digheid", aldus de heer Kolff, „was hij dc ziel van het instituut voor ar beidersontwikkeling". Burgemeester Kolff richtte zich ten slotte nog tot de familieleden. De heer Krijger, zwager van de over ledene, sprak een dankwoord. *W\-VWV\WVWWV\AAWVN y Voor Zeeuws nieuws zie ooit S c de pagina's 5, 8 en 10. vvvvv\vvvwwvwA<vyvw VERWACHT. OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk plaatselijk nog wat regen. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of Iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2