noodlottige jacht Joop de Wit bouwt aan 2 kanten maar de wielersport is favoriet F MAGGI PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer feuilleton EERSTE HOOFDSTUK Het kamp was opgeslagen aan de oevers van de rivier Teleswani, die haar oorsprong vond in de smeltende gletsjers van de Kenya-bergen, om daarna te midden van dichte bossen en over de vlakten van Laikipia haar weg verder te zoeken, tot ze zich eindelijk met de Guasso Nyiro ver enigde. Zolang het bergwoud de snel le stroom overschaduwde, bleef het water op sneeuwtemperatuur. Geen wonder dan ook, dat Rodney toen hij nog voor zonsopgang zijn bad nam, 't er niet langer dan een minuut in kon uithouden. Rondom het kamp stonden mooie, oude bomen, ceders, podocarpus, wil de vijg etc, maar op korte afstand verhief zich een door aüerlei struik gewas bijna ontoegankelijk oerwoud, met hier en daar een ruw begroeide open plek van gestolde lava. Op één van die plekken was een vijftal ten ten neergezet: drie grote langwerpi- door Norprovc Tliurley ge van groen zeildoek voor de blan ke mannen en twee van wit katoen, waarin de inboorlingen des nachts een onderkomen vonden. Drie motor voertuigen gingen bijna totaal schuil onder de ver afhangende takken van een wilde vijgeboom. Stenen en ijze ren staven vormden epn openlucht fornuis, waarin onder een laag witte as het kookvuur smeulde, teiwijl handdoeken en kleren waren.opge hangen aan een uit gestrande boom stammen geïmproviseerd rek. Nu, midden op de morgen, stond de zon aan een wolkenloze, blauwgroene hemel meedogenloos te blakeren, maar uit de wijde vlakten verder op woei gestadig en koe' een sterke bries. Er waren geen honden in het kamp, omdat de jagers zich naar oorden wilden begeven, waar een hond het onmogelijk zou kunnen uithouden. Boven het kamp scheerden bij tus senpozen heel vlug en bevallig twee bruine kiekendieven, terwijl op korte afstand drie witgekraagde raven wat stuntelig rondhipten blijkbaar in afwachting van de dingen die ko men zouden. Twee mannen van de Kambastam waren namelijk bezig een Afrikaanse tijgerkat te villen; ze gebruikten daarvoor erg kleine mes jes, zodat oren, lippen en poten grote moeilijkheden opleverden, maar hun geduld scheen oneindig. Onder een van de takken en gras vervaardigd afdak lag op een haastig uitgespreide deken. Kazi Kidogo, de kok uit Buganda, genoeglijk te snor ken, zich blijkbaar niets aantrekkend van de om zijn hoofd zwermende en zoemende vliegen. Elk van de grote tenten had een dubbele baan, die tot een soort ver anda kon worden uitgetrokken. Een tent huisvestte de twee gebroeders Hamlin: Derek en Noel, de tweede Rodney, de „blanke jager" van de „safari".)'5 Nummer drie was de eettent, waarvan de afhangende ran den aan weerszijden waren opgesla gen, om ruimte te maken voor een opvouwbare kamptafel en dito zeil doeken stoelen. Op die stoelen zaten de drie blanken citroen en soda, in de rivier gekoeld, te drinken. Hun ge sprek was niet bepaald vriendschap pelijk, eer het tegendeel. ,.'t Komt erop neer", zei Noel spij tig, dat. we tot nu toe, geen behoor lijke langslurf in *t vizier hebben gekregen en het er niet op lijkt jacht-expeditie(op z.g. grof wild). alsof dat hier, hoe lang we ook blij ven, zal gebeuren. Als er inderdaad grote olifantstieren genoeg in de bamboebossen zijn, zoals ik gehoord heb, moesten we ze achterna gaan. De „blanke jager" bewaarde een ijzi ge kalmte en antwoordde langzaam, terwijl hij schijnbaar onverschillig- naar de tafel staarde: ,,'t Is daai' wel de allermoeilijkste streek om op olifanten te jagen, dat verzeker ik je nogmaals." Hij nam, met voor bijgaan van 't op de tafel open lig gend blik dure „import", een sigaret uit zijr. eigen schamele koker, stak ze aan en ging toen doodbedaard voort: „Ik heb jc al gezegd, dat Uw veiligheid bij mij in de eerste plaats komt daarvoor ben ik hier". „Ik dacht, dat je hier was om beve len uit te voeren," bracht Derek hem op scherpe toon onder 't oog. Rodney schudde 't hoofd. „Daarin vergis je je toch. Ik ben de kapitein aan boord en wat ik zeg gebeurt." „Nu, als je soms bang bent, wij zijn het niet," hernam Derek spottend. Je weet, dat wij er alles op zetten. We, allewij betalen er immers voor, waarom zouden wij het dan niet voor het zeggen hebben Derek had evenals zijn broer scherpe gelaatstrekken felle donkere ogen, maar hij was de koppigste van de twee en gedroeg zich steeds min of meer sarcastisch, als wilde hij daar mee minachting voor de zwakheden van zijn medemensen demonstreren, 't; Leek wel. alsof hij steeds uit de hoogte en kritisch moest optieden; hij was erg zelfbewust en vond het onnodig onwetende „vulgus" erover in te lichten, dat de familie liamlin meermalen haar stempel op Enge- lands roemruchte geschiedenis had gedrukt! Mensen uit zijn eigen milieu wisten dit immers wel. Rodney zuchtte hoorbaar, 't Speet hem geweldig, dat hij zich met deze twee allesbehalve prettige jachtge zellen had ingelaten. Ze schenen te denken, dat de man die ze „gehuurd" hadden zijn plicht trachtte te ver waarlozen en zo weinig mogelijk deed voor zijn geld. In. die .geest hadden ze meer dan eens toespelin gen gemaakt, 't Hielp niets of hij al betoogde dat het geen zin had op het heetst van de dag, terwijl alle dieren sliepen en jachtpartij te be ginnen: zulks alleen maar verspilling van tijd krachten betekende. De gebroeders Hamlin waren nu eenmaal ten prooi aan een soort koortsachtig rusteloosheid; zenuwachtige, onge duldige, enerverende typen. De beroëpsjager had zichzelf steeds als een kalm, evenwichtig, goed ge humeurd mens beschouwd, maar de ze twee heftige; scherptonglge broers boezemden hem een' 'afkoer in, die bijna tot haat was uitgegroeid. Zij vertegenwoordigden 'n "klasse, waar mee hij niet veel op had; mensen met veel geld. en goede relaties, lui die niet voor hun brood behoefden te werken. Al het goede der aarde was hun deel geworden en blijk baar vonden, ze dit. niet meer dan natuurlijk, beschouwden het als iets waarop ze recht hadden; iets dat minder fortuinlijke lieden hadden te aanvaarden en 'te respecteren. Die gevoelens kwamen slechts al te dui delijk naar voren in hun gesprekken en in 'de manier waarop ze hun „ondergeschikten" behandelden. Rod ney mocht zich dan al de kapitein op het schip noemen, zij, de Hamlins, hadden scheepvaartlijnen in eigen dom! Noel, de jongste, had wat geliefheb berd in de filmindustrie van Holly wood, waar hij naar het scheen, zich finaciëcl geïnteresseerd had bij een firma, die volgens hem nieuwe vormen op net gebied van de kunst nastreefde. Rodney begreép niet al te best wat met die „nieuwe vormen" werd bedoeld, maar had al wel ver nomen. dat het publiek er nog niet „rijp" voor was gebleken. Met. het gevolg, dat de firma grote verliezen had geleden en had moeten liquide ren. Derek, de oudste van het tweetal, voerde helemaal niets uit. Hij zocht zijn heil in de weelderige v.ermaak- centra van Europa en Amerika, was dol op paardenrennen en zeilwedstrij den en beschikte over de middelen om die liefhebberijen bot te vieren. Hij kende alle voorname of invloedrijke lui en verbaasde zich er min of meer over, dat Rodney dit niet deed. Alle twee broers waren nog geen dertig, Noel was plm. achttien maanden jon ger dan Derek. (Wordt vervolgd). PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 JANUARI 1962 RENESSER SPORTMAN LEIDT KORFBALCOMPETITIE JOOP DE WIT (41) uit Re- nesse mag met recht zeggen, dat liij aan twee kanten bouwt: gedurende de 5-daag- se werkweek metselt hij van stenenhuizen, en in de res terende vrije tijd bouwt hij: aan de sport op Schouwen- Duiveland. Over zijn metse laarsactiviteiten willen we het echter in deze rubriek niet hebben, des te meer over zijn sportactiviteiten. Die strek ken zich dan uit tot de secto ren korfbal en voetbal: beide sporten heeft hij actief be oefend, het Schouwse voet- ZEEUWEN IN DE SPORT vwvwwwswvwww balwereldje heeft hij vervol gens als bestuurslid gediend, in het eilandelijke, korfbal- leven is hij nog immer een actief en enthousiast mede werker, onder andere als competitieleider. Men mag dus veronderstellen in Joop de Wit een toegewijd man voor korf- en voetbal aan te treffen en niets is dan ook minder waar. Maar midden in ons gesprek over het wel en wee van die twee sporten op Schouwen-Dniveland kon hij zich niet meer inhouden om zijn favoriete sport te berde te brengen: de wieler sport. Actief heeft De Wit de rennerij bijna niet beoefend; slechts enkele malen (en dan nog niet eens zo serieus) beklom hij de racefiets, maar niettemin hebben de presta ties van de coureurs op de weg of op de baan de meeste indruk op hem gemaakt. „Als er maar even „een gaatje" is dan maak ik de grote wedstrijden mee: de Acht van Chaam, de aankomst van de Tour de France in Parijs, de belangrijkste koersen in België en de andere in Nederland", ver telde hij en liet er uitgebreide plakboeken bij zien, waarin (met eigen werk) foto's van welhaast elke belangrijke of ook minder be langrijke renner te vinden zijn. KERKNIEUWS - NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Wierden: G. Wursten te Den Bommel; te Hasselt: L. Doppen- berg te Wilsum; te Nieuwolda: D. Voortman, vicaris te Lemele; te Zaltbommel: Th. Rinkema te Hilva renbeek; beroepen door de generale synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (Ned. emi granten in Canada): A. L. Groenen- berg, kandidaat te 's-Gravenhage; beroepen door de generale synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzorging van enige inrichtingen van het mini sterie van justitie): W. Willemsen te Hilversum, die dit beroep ook aan nam: beroepen door de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland te Huizen: 'V. E. Schaefer te Hém- Aangenomen naar Kootwijk-Kootwij kerbroek: dr. A. van der End te Hoo- geveen; naar Vroomshoop: W. van den Hoek, voorheen zendingspredi kant te Soerabaja, wonend te Leider dorp, die bedankte voor de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Scheveningen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Beroepen te Pernis: M. Bakker, kan didaat te Haren. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Vineland (Ontario, Ca nada): J. P. Geels te Haarlem. Bij brand in Ermelo 22 kalveren omgekomen Bij een brand in een schuur van de heer H. Klarenbeek in Speulde, ge meente Ermelo, zijn gisternacht 22 kalveren omgekomen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Brandweren uit drie om liggende plaatsen namen deel aan het blussingswerk, tijdens hetwelk nog een gascilinder ontplofte. De schuur is afgebrand. BAPTISTEN GEMEENTEN. Bedankt voor Drachten: J. Bouritius te Tweede Exloermond. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Sint-Annaland: A. Hof man te Zeist. Advertentie Met Van Est De grote Joris van den Berg heeft Joop de Wit naar de wielersport gevoerd. De Schouwse jongeman werd al vroeg gegvepen door Van den Bergs artikelen in het sport blad „De maandagmorgen". En toen Joop de Wit eigenlijk al te oud was om te gaan racen, wilde hij er toch wel eens „tussen zit ten". Zo reed De Wit als amateur meerdere malen over de weg, sa men met de „oude meesters" VVim van Est en Wontje Wagtmans, die toentertijd nog nieuweling warenMaar al mocht hij dan op de fiets tot weinig grote daden komen, zijn plakboeken vertellen uitgebreid over zjjn intense be langstelling voor deze sport. Maar voor alles is Joop de Wit actief in de korfbalsport. Hij vindt het interessant er voor te zorgen, dat de jeugd zijn vrijetijdsbeste ding heeft en in de korfbalsector vinden de jongeren volgens De Wit een gezonde basis om elkaar te leren kennen. Hoe goed heeft hij overigens zelf meegemaakt, want De Wit ontmoette zijn echt genote op het korfbalveld Vijf uur varen Zijn sportloopbaan begon op hét voetbalveld: hij was vele jaren half in het eerste van Zierikzee en kreeg vaak als opdracht ge vaarlijke voorwaartsen van de te genpartij in de gaten te houden. Verschillende malen werd hij uit- verkoren om de kleuren van het Schouwse team te verdedigen in wedstrijden tegen onder andere Goes, Vlissingen en M.O.C. Vroe ger, was Zierikzee thuis bijzonder moeilijk te kloppen en (het wordt wellicht vervelend om er steeds „mee aan te komen") als de met voetballers over de „oude tijd" spreekt dan geven ze altijd de reden daarvoor: er was toen veel meer geest in de ploegen. Dat blijkt ook uit de woorden van Joop de Wit: toen hij in 1941 naar Renesse verhuisde, fietste hij daarne nog feregeld naar Zierik zee om zijn partijtje mee te bla zen. Om op Walcheren te kunnen spelen gingen de spelers van Zie rikzee per beurtschip: dat was 5 uur varen en het gebeurde wel eens, dat ze wegens de mist een nachtje op zee moesten blijven In Renesse greep De Wit naar de korfbal bij Stormvogels, dat la ter met de plaatselijke voetballers opgenomen werd in de S-V- Re nesse. Hij is daar thans nog vïce- voorzitter van nadat hij" eerst voorzitter was. Dat laatste kostte evenwel te veel tijd, daar De Wit in zijn functie als competitieleider JOOP DE WIT: korfbal, voetbal en wielrennen (Foto P.Z.C.) van de S.D.K.B. ook als bestuurs lid van de Schouwse bond optrad, deel uitmaakte van de twaalftal commissie, zich verder beijverde voor het schoolkorfbal en vervol gens de scheidsrechtersfluit han teerde. Intensief Het competitieleiderschap brengt een fikse berg werk mee. Want in Schouwen wordt de korfbal sport intensief beoefend: in de Westhoek vindt men de sterkste concentratie (Burgh met 5 twaalf tallen, Zeemeeuwen uit Burgh- Haamstede met 3) en verder wordt er in elk klein plaatsje op het eiland wel gespeeld. Schouwen telt thans 540 senioren en 350 ju nioren. Daarbij komt nog de moei lijkheid, dat de meeste clubs op Schouwen -sportverenigingbn zijn, waarin zowel voetbal als korfbal wordt beoefend, terwijl bovendien de competitie als zomersport snel afgewerkt moet worden om de voetbalcompetitie niet in de weg dwars te zitten. De Wit heeft thans een voorstel ingediend hij de S.D.K.B.- bondsraad (bestaande uit de voorzitters van alle verenigin gen) om tot een nieuwe inde ling te komen, waarbij kleinere klassen gevormd zouden wor den: in plaats van acht nu zes clubs. Overgangsklas Als je met Joop de Wit praat over de korfbalsport kom je ook te recht bij het „project" overgangs klas. Want hij is de initiatiefne mer geweest om te proheren de vier beste ploegen van de Zeeuw se Korfbalbond met de drie beste ploegen van de Schouwse bond in één klas te laten spelen. Het Z.K.B.-bestuur was, er over het al gemeen wel voor geporteerd, maar de ploegen niet. Joop de Wit vindt dat jammer, want zo is Burgh een ploeg, die het ongetwijfeld tergen de sterkste Zeeuwse ploegen kan opnemen. Deze houding van de „Zeeuwse" ploegen heeft bovendien tot ge volg, dat de Schouwenaren zich steeds meer op wedstrijden buiten hun eiland en provincie gaan in stellen. Zij hebben intensieve con tacten met de Dordtse bond. met de Leidse bond, met de Zuid-Ne derlandse en met de bond van Goeree-Overflakkee. Wanneer een maal de Grevelingendam gereali seerd is dan is een fusie tussen de S.D.K.B. en de K.B.G.O. (Goeree- Overflakkee) ongetwijfeld te ver wachten, meende Joop de Wit. Hij hoopt dan ook, dat aan de overigens niet zo verschrikkelijk slechte verstandhouding tus sen de S.D.K.B. en de.Z.K.B., in de toekomst wat geschaafd kan wor den. Want de Schouwse korfbal lers blijven altijd Zeeuw en een fusie met dc Z.K.B. prefereren zij boven die met de Goereese bond.' omdat U nu zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen Profiteer ervan! (Advertentie) PLANTEN MARGARINE NTEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vandaag beginnen we met ons se nieuwe feuilleton H „Noodlottige Jacht" j§ van Nor grove Thurley. M lllllillllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllW 2003. Hot was voor dc op varenden van de Argol een buitengewone voldoening, te weten dat de radiatiekoe pel der Targani's zo gron dig vernield was, dat er van herstel zeker geen sprake meer kon zijn. Trouwens, de toestand waarin de zwarte monsters opeens weer gebracht waren, haal de een flinke streep door hun boosaardige heersers plannen. Ja, de mannen van Valeron en de Aarde had den het prettige gevoel de oorspronkelijke bewoners van Ganymedes een belang rijke dienst bewezen te hebben. De twee Singani's die aan boord van het vreemde schip de laatste operaties had den meegemaakt, verkeerden althans in een bovenste beste stemming. Maar uit weer zo'n omslachtige gesticulatie- en gesjirp-conversa- tie met Telmor bleek dat er op verschillende andere plaatsen op de Jupiter-satelliet nog meer Targani-kolonies bestonden, waar even kwalijke praktijken werden uitgeoefend! De gedachte aan het lot der twee verloren Shas- tar-bemanningen was voldoende om het schip onmiddellijk in de richting van de dichtstbij zijnde Targani-stad te sturen. Onder aanwij- zingen van de twee Singani's werd een ruwe I schets van Ganymedes' geografische contou- j ren gemaakt, aan de hand waarvan men èen plan de campagne kon opzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 18