ontdekking «ief vetg SONIL KALEN! „Eugenia" in Davos: nieuwste methoden bestrijding astma Wat een iOSRAM ZEVENTIENJARIG MEISJE ALS „SCHEEPSJONGEN" DONDERDAG 25 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 33 NA T.B.C. AANDACHT VOOR DE LUCHTWEGE!\ Advertentie) Van Nederlandse bevolking lijdt zes procent aan bronchiale aandoeningen Nadat de enige tientallen jaren niet grote krachtsinspanning gevoerde strijd tegen de moor dende volksziekte tuberculose na de oorlog plotseling een bijpa overrompelende wending ten goede heeft genomen, zijn in toenemende mate krachten vrij gèkomen voor het gevecht te gen de andere, nu vele malen meer dan t.b. verbreide (en niet minder te wezen) ziekten der luchtwegen: astma en chroni sche bronchitis. Begin januari wordt een nieuwe schakel toege voegd aan de keten van instel lingen, waar de directe strijd met deze volksziekte met behulp van de nieuwste methoden en de beste krachten met voortdurend succes wordt gevoerd. In de. in 19ft7 geopende Nederlandse astma-kliniek Eugenia in IXivis wordt op 10 januari een speciale af deling geopend, waar jeugdige Ne derlandse patiënten van twaalf tot twintig in een zeer gunstig klimaat fysiek en psychisch zo zullen worden gepantserd, dat ze zonder veel hin der verder door het leven kunnen. Astma-specialisten noemen astma een kwestie van constitutie, zodat het voorlopig nog onmogelijk schijnt de aanleg weg te nemen. De ervaring heeft geleerd, dat men mensen kan leren met deze aanleg te leven, zon-- der dat ze verder van enig verschijn sel van ziekte last hebben, verklaar de ons dr. P. Zuidema, geneesheer directeur van het Nederlands Sana torium in Davos en van de belenden de astma-kliniek Eugenia. Astmati sche bronchitis, astma bronchiale en chronische bronchitis, zijn wqder verbreid in Nederland dan enige sta tistiek doet vermoeden, verklaarde dr. Zuidema. De registratie is primi tief, voor een belangrijk deel omdat er geen eenheid van terminologie be staat T.N,0. gaat dat euvel te lijf en in feite moet men afgaan op de aanmelding van de ernstiger geval len. De daaruit afgeleide conclusie is, dat 6 tot 7 procent van de Neder landse bevolking aan een van deze drie aandoeningen van de lucht wegen lijdt, en ongeveer 1% in ernstige mate. In Engeland ko men deze luchtwegenziekten 15 maal zoveel voor als t.b., heeft. dr. Zuidema van zijn Britse collega's te verstaan gekregen. Dauos Naarmate de zeer effectieve midde len tot tbc-bestryding in toenemende mate krachten en ruimte vrij maken, ontplooit zich de strijd tegen astma en bronchitis. In Nederland is reeds in ruime mate sanatorium-ruimte vrij gemaakt voor genezing van astma- patiënten, waarbij het accent vooral ligt op behandeling van jeugdigen, omdat bij een aanpak van de ziekte in dat stadium de. restverschynselen F lil Een koele dronk op een warme dag vóór de astmakliniek „Eugenia". van beschadigingen, die de aandoe ning der luchtwegen vooral in de lon gen teweeg brengt, minimaal blijven. In Eugenia in Davos verwacht men het genezingsproces der aangedane luchtwegen door het "uitzonderlijk gunstige klimaat, vooral voor de ern stige, hardnekkige gevallen met nog meer succes te kunnen behandelen. De nieuwe activiteit in Davos is bo vendien bedoeld om de capaciteit voor de verpleging van ernstige tb- patiënten op economisch verantwoor de wijze in stand te kunnen houden voor het geval een plotseling weer explosief tb-optreden, dat men vooral in moeilijker tijden altijd te verwach ten heeft de behoefte weer schept, niet alleen aan bedden, maar aan een bestaande staf van specialisten .en verplegend personeel. Die staf heb ben beide, voor het overige strikt ge scheiden, Nederlandse instellingen in Davos gemeen. De omstandigheden in Davis worden door specialisten op het gebied van de luchtwegen bijzonder gunstig ge acht vóór kans op een succesvolle de- sensibilisatie-behandeüng. Er zijn weinig of geen allergenen in de lucht in Davos; de zuiverste lucht bevor dert het volledig genezen van de luchtwegen, die bij astma- en bron chitis patiënten vaak chronisch ont stoken zijn en de behandelingsmetho de in de kliniek Eugenia is er spe ciaal op gericht de sociale en per soonlijke problemen van de patiënten te helpen overwinnen. Jeugdige groepen Een belangrijk deel van de in Eu genia toegepaste therapie is, dat de ademhalingstechniek van de patiënten zo vergaand wordt ont wikkeld, dat wanneer later nog eens aanvallen van benauwdheid zouden beginnen, zij niet meer door verergende paniek gegrepen behoeven te worden, omdat ze weten hoe ze met hun ademha lingstechniek de benauwdheid de baas kunnen worden. Het besluit om speciaal jeugdige groepen in behandeling te nemen, is gebaseerd op de overweging dat jeugdige astma-patiënten vaak ern stig in hun schoolopleidingen worden belemmerd, zodat zij zelfs als de ziekteverschijnselen op latere leeftijd verdwijnen, hun hele leven last zullen Damespatienten van de astmalcliniek Eugeniakrijgen gymnastiekles in blijven houden van de moeilijkheden, die zij op jeugdige leeftijd hadden. Een andere reden was, dat een der factoren dia.de aanvallen provoceren, veelal ligt in conflicten met de di recte omgeving. Bij de aanpak in Davos wordt dan ook zeer veel ac cent gelegd op pogingen om de pa tient te leren leven met zijn omge ving en hem te doen aanvaarden, dat de wereld niet om hem draait. Er bestaat in het wereldje van volks gezondheid en*de ziekteverzekerings- maatsehapprjen nog zekere aarzeling over de wenselijkheid, de patiënten naar Davos te zenden. Er zijn in Ne derland al enkele klinieken waar astma-patienten met vrij veel succes worden verpleegd. Alleszins bevoegde specialisten steunen dit nieuwe ini tiatief echter van harte, omdat voor al patiënten wier astmatische aanleg gepaard gaat met een provocerende chronische aandoening van de lucht wegen in Davos het meest ideale kli maat van Europa vinden voor de ge nezing van de luchtwegen. Dat heb ben lange jaren van t.b.-bestrijding in Davos trouwens al geleerd. Erkenning Verwacht wordt dan ook dat binnen kort de kliniek in Davos als een nor male schakel in de keten van instel lingen ter bestrijding van astma en chronische bronchitis zal worden er kend door het directoraat-generaal voor de volksgezondheid, dat daar mee tot nu toe geaarzeld beeft, ver moedelijk omdat het door uitstel van erkenning aan de noodzaak van het verlenen van subsidie kan ontkomen. Een onaangename consequentie van die aarzeling van het departement is, dat ook nog niet alle ziektekosten- verzekeringsmaatschappijen de ver- pleegkosten vergoeden. Maar ver wacht mag wel worden, dat vooral nu dezer dagen de astma-behande lingscentra, de Vereniging tot Bevor dering van de Belangen van Astma- tici en de Nederl. Astma Stichting elkaar hebben gevonden, ook over dé status van Eugenia wel overeen stemming zal worden bereikt, waar door de kliniek ook voor minder draagkrachtigen gemakkelijker be reikbaar zal worden dan thans door de officiële aarzelingen nog het ge val is, al kunnen met behulp van particuliere fondsen ook niet bemid delde patiëntjes wel worden gehol pen. Gold Star 'n bijzonder goede King Size Amerikaan. Negentig cent1 Elke sigaret een prettige ervaring. Wie GOLD STAR pookt heeft goed gekozen! Scandinavische landen wellicht ook toegankelijk zonder geldig paspoort Evenals de meeste Westenropese lan den zullen in de toekomst wellicht ook de Scandinavische landen bij de toelating van Nederlandse reizigwrs oegen nemen met een toeristen- rt of verlopen paspoort. Dit heeft kolonel R. G. Lemstra, tewerkge steld als administrateur voor de grensbewaking bij het wapen der Ko ninklijke Marechausse, gistermiddag op Schiphol medegedeeld, toen hij daar een delegatie grensbewakers en persoonscontrolenrs begroette, die NA DE ZEEVAARTSCHOOL et gloednieuwe mo torschip Thebe- land van de Zweed se Oriënt Line krijgt een vrouwelijke scheepsjongen. Zij is lang, blond en knap. Ze heet Agneta Hans- son, is 17 jaar en komt uit Kristianstad in het zuiden van Zweden. Zij is het eerste meis je dat ooit als scheeps jongen heeft gemon sterd op een schip van de Zweedse koopvaar dijvloot. Met een plunjezak over haar schouder ging zij aan boord, opgewacht door een aantal ver slaggevers en fotogra fen. Agneta, die met ere haar opleiding heeft voltooid aan de rrjks- zeevaartsehool te Kal- mar, deelde aan de verslaggevers mede, dat zij het beroep van zeeman heeft gekozen omdat zij niet ergens binnenshuis een zittend leven wil leiden en zq maakte er geen ge heim van, dat zij van plan is, zich tot het kapiteinsbrevet op te werken. „Ik maak nu geen zorg over het werk", zei zq, „en ook niet over de leden van de bemanning. Op de zee vaartschool kon ik best opschieten met de mannen, en ik ver wacht ook geen bij zondere voorrechten al leen omdat ik een meisje ben", niettemin heeft het scheepsmei8je zich on middellijk een bijzon der voorrecht moeten laten aanleunen: zij heeft een luxe eenper soonshut met een dou che gekregen. Kapitein C. O. Hans- son van de Thebeland geen familie van het meisje verklaarde dat het in dienst ne men van Agneta een experiment was. Hij voegde hieraan toe, dat wel meer vrouwen op Zweedse schepen heb ben gediend, maar dat was dan als stewardess of marconiste. „Onder de zeevarende landen hebben alleen de Russen er een ge woonte van gemaakt, vrouwelijke zeelieden in dienst te nemen", al dus de kapitein. met een Caravelle lijntoestel van de S.A.S. uit Kopenhagen was gearri veerd. Het gezelschap bestond uit twee Zweden, een Noor, een Deen en een Fin. Dit vijftal brengt een oriënte rend bezoek van drie dagen aan de Nederlandse grenscontroleposten. Men bezocht de delegatie Schiphol, het plaatsje Elten aan de Duitse gyens en de Rijncontrole bij Lobith. Woensdag staat Rotterdam op het programma, waar de Scandinavische gasten de grenscontrole in de haven in ogenschouw gaan nemen. „Nu is voor reizen tussen Nederland en Scandinavië nog steeds een geldig paspoort nodig", aldus kolonel Lem stra, „De delegatie komt onderzoe ken of er verandering in deze regel mogelijk is". Wereldscheepsbouw in vierde kwartaal 1961 Volgens Lloyds Register of Shipping bedroeg de tonnage van op 31 decem ber 1961 in Nederland in aanbouw zijnde schepen 626.380 brt. Dit is 25.875 brt. meer dan aan het einde van het derde kwartaal 1961. Eind december j.l. waren in de voornaam ste scheepsbouwlanden van de wereld 1449 schepen in aanbonw van in to taal 8.614.017 brt. Dit is 178.518 brt. minder dan eind september 1961. Voor 'exportdoelelnden was eind 1961 in de gehele wereld 3.639.099 brt. in aanbouw, waarvan 16,7 procent in West-Duitsland, 16,3 procent in Zwe den, 15,6 procent in Japan, 10,4 pro cent in Frankrijk, 9,7 procent in Ne derland en 7,4 procent in Groot- Brittannië en Noord-Ierland. Het aantal in aanbouw zqnde tank schepen bedroeg eind december j.l. 217 van gezamenlijk 3.397.537 ton, verdeeld in 73 stoomschepen van 2.224.120 ton en 144 motorschepen van 1.173.417 ton. Van de totale tan kertonnage zal 226.095 brt. in Neder land wóren geregistreerd. Geruchten over vervanging van - zieke - Molotow Het Russische ministerie van buiten landse zaken blijft zwijgen over de berichten als zou de voormalige mi nister van buitenlandse zaken, Molo tow, zijn vervangen door Alexander Alexandrow als permanent Russisch gedelegeerde bij de internationale atoomenergiecommissie te Wenen. Het kantoor van voorlichting op het ministerie had eerder deze maand bericht, dat Molotow reeds naar We nen was teruggekeerd om zijn post weer op te nemen. Sindsdien heeft men te Moskou er zich toe beperkt te verklaren, dat de oud-minister nog te Moskou verblijft. Uit doorgaans goedingelichte bron is inmiddels vernomen, dat de 72- jarige Molotow ziek is. I Schip vaart op Elbe tegen tank H Het is tenslotte gebeurd. Een schip is in aanvaring gekomen met een tank, die op de bodem van de rivier reed. Westduitse grensbeambten hebben giste- ren gemeld, dat zij ooggetuige- verslagen hebben gekregen van mensen die hadden gezien hoe een Westduitse rivierbark, die op weg was naar Berlijn, in de Elbe in Oost-Duitsland voer te- m gen een Oostduitse militaire tank, waarvan alleen het snor- kei-apparaat boven water uit- H stak. Dit apparaat staat op een hoogte van vier meter bo- ven de tank. De oog? m vertelden, dat de tankl li der zijn voertuig verliet en door de bark werd opgevist. H Men wist niet of er nog meer pp mensen in de tank hadden ge- zeten. Prijsbeleid moet eind maken aan botersmokkel De heer Dupont, lid van het Euro pese parlement, heeft onlangs de E.E.G.-commissie vragen gesteld over de situatie op de Belgische botermarkt. Hij vestigde lüerbij dc aandacht van ue commissie op het dreigende gevaar, dat België bij de aanvang van het komende seizoen een boteroverschot van ruim 6000 ton zal hebben, terwijl dit quantum volgens hem slechts een gedeelte vertegenwoordigt van de hoeveelheid boter die uit Nederland frauduleus naar België wordt uitgevoerd. De E.E.G.-commissie heeft hierop het volgende geantwoord Het is de commissie bekend, dat in België, evenals in andere lidstaten aanmer kelijke hoeveelheden boter in voor raad zijn, waarvoor momenteel geen exportmogelijkheid bestaat. Het is eveneens bekend, dat de betrokken regeringen sedert jaren moeite doen de smokkel van Nederlandse boter te verhinderen, doch dat de in dit verband toegepaste maatregelen tot nog toe klaarblijkelijk niet tot een volledig succes hebben geleid. De commissie is van mening, dat het gemeenschappelijke beleid op de zuivelmarkt gezamenlijke maatrege len met betrekking tot de vraag van de boteroverschotteu noodzakelijk zal maken. Tengevolge van de nood zakelijke aanpassing van de prijzen in het kader van het gemeenschappe lijk beleid op de markt voor zuivel- produkten zullen ook de voorwaarden voor de smokkel verdwijnen. tl£D£RtA*iDS.MEESLe£aRUlKIgWASMIOOa GA FLITSEN j Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13