Papoealeiders vragen uitbreiding van vrijwilligerskorps „Twist" in de Parijse hoedenmode KLANKBORD Massale vlucht van Oostduits schip TOERISTEN VERTROKKEN NAAR WEST-DVITSLAND Indonesiërs vuurden eerst Monument voor ds. Talma MNSDAQ 28 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „Bewapen ons tegen agressie" Voorstel om V.N.-commissie uit te nodigen voor bezoek Vier van de vijf sprekers, die gisteren tijdens de zitting van de Nieuw-Guinea Raad aan het woord zijn geweest, hebben er bij de regering op aangedrongen de inheemse bevolking te bewape nen teneinde het hoofd te bieden aan een eventuele invasiepo ging van de zijde van Indonesië. Vertegenwoordigers uit de distrikten Fak Fak, Manokwari en Biak betoogden, dat de veiligheid van West-Papoea (Nederlands Nieuw-Guinea) ernstig wordt bedreigd en dat bewapening van „verantwoordelijke" inheemsen de enige manier zou zijn om die bedreiging te beantwoorden. Een vijfde spreker toonde zich iets gematigder door er op aan te dringen, dat de Verenigde Naties onmiddellijk een commissie naar Nieuw-Guinea zouden zenden teneinde de situatie in ogenschouw te nemen en daarna verslag aan de algemene vergadering uit te brengen. De stemming In de Nieuw-Guinea Raad week sterk af van die van staatssecretaris Bot, die bü zjjn aan komst Jn HoJlandia vóór de aanvang van de zitting gezegd had de Indone sische militaire bedreiging niet acuut te achten. De speciale zitting van de Nieuw- Guinea Raad werd bijgewoond door 28 van de 29 leden. Men besprak de Nederlands-Indonesische crisis en zal ook aandacht wijden aan het vast stellen van een datum, waarop de 700.000 Papoea's geacht zouden kun nen worden gereed te zijn voor het vormen van een eigen regering en het verkrijgen van een vrije politieke keuze. Imperialisme De afgevaardigde voor de-Papoea bevolking in Hollandta, H. Jouwe, verklaarde: „de gebeurtenissen van verleden week maandag heb ben de Papoea's geschokt. Daar mee ls Immers duidelijk bewezen, dat Soekarno imperialistische doeleinden natreeft en zijn impe rialisme is veel erger dan het im- liWIilllllllllllllllllllillllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllilllllll Ananas voor de marine Het lid van de Nieuw-Guinea Raad H. F. W. Gosewisch, van oorsprong een Indische Neder lander. heeft de gezamenlijke bemanningen van de Evertsen en De Kortenaer, die bij het vlootincident van 35 januari betrokken waren, een partij van 200 kilo ananas ten ge schenke aangeboden. Het is een privé-geschenk van de heer Gosewisch, die be schouwt wordt als een der meest gefortuneerde leden van de Nieuw-Guinea Raad. Hij heeft een tuinbouwbedrijf in Manokwari. iiiiiiMmiiiniiiiim Betoging in Suriname tegen onafhankelijkheid Zondagmiddag is iu Paramaribo een betoging gehouden tegen de „onaf hankelijkheid van Suriname nu". Deze optocht, waaraan werd deelge nomen door duizenden personen met; meer dan 100 personenauto's, vracht wagens en autobussen, was georga niseerd door een zgn. „Vrouwen- comité anti-onafhankclijkheid nu" en door de actiegroep van de verenigde Hindoestaanse pa tij. De politieke partijen huiten het par lement (de buitenparlementaire op positie van liet eenheidsfront) had den hun adhesie met deze demon stratie betuigd. Het viel op, dat er bij deze betoging geen Surinaamse vlag te zien was. Wel werd de Nederlandse driekleur meegedragen. In de optocht werden wie spandoe ken meegevoerd. Deze werden voor afgegaan door een meegedragen foto van het koninklijk paar waaronder te lezen viel: „Wij willen U behou den". Op de spandoeken zelf waren onder meer de volgendo opschriften aangebracht: „Oranje boven", ..Statuut moet waar borg blijven". „Geestelijke vrijheid hoven onafhankelijkheid". „Geen R.T.C. nodig", „Besteedt het geld van de R.T.C. aan betere doeleinden" en ..Liever dood dan rood". In Brussel is door een zeventigtal ambtenaren van de comniiPBÏes van E.E.G. en Euratom, het secretariaat van de mi nisterraden, de économische en sociale commissie en de Europese investerings bank een „Europese Ambtenarenbond" opgericht. PERPETUUM MOBILE, Het Hon gaarse nationale patentbureau ont vangt bijna iedere week een nieuwe „uitvinding" op het gebied van eeuwigdurende beweging, zo meldt het persbureau MTI. De uitvindingen lopen zeer uiteen en maken gebruik van de zwaartekracht, stromend wa ter cn andere ontwerpen voor het doen draaien van een wiel. Een ding hebben ze alle echter gemeen: bij ieder ontwerp houdt het wiel bijna onmiddellijk, nadat het In beweging gebracht is op met draaien. „Het blijkt moeilijk te zijn deze „uitvinders" van de onmogelijkheid van het perpetuum mobile le over tuigen", aldue het patontbilreau. perialisme dat hij beweert te be vechten." Jouwe sprak zich krachtig uit voor bewapening van de Papoeabevolking en riep uit: „als er bloed móet wor den vergoten, dan kan dat beter Ra- poeabloed dan Nederlands bloed zijn." Het lid voor Manokwari, H. F. W. Gosewisch, beschuldigde Soekarno ervan een „politiek van chantage" te voeren. In een hartstochtelijke speech verklaarde hij: „de Indone siërs hébben gezegd, dat hun invasie poging niets anders dan een picnic- tochtje van hun commodore Is ge weest, maar dat zal de wereld toch zeker niet slikken." Angst Gosewisch zei. dal; er in zijn dis trict vooral onder.de vrouwen grote angst bestond voor een eventuele Indonesische inval en hij drong er daarom op aan, dat alle Papoea's van achttien jaar en ouder zouden worden bewapend, want., zei hij, „indien Soekarno het recht heeft zijn mensen wapens in li ancien te geven, dan hebben de Papoea's dat ook." „Soekarno beweert, dat hij het Pa- poeavollc wil bevrijden, maar te zelf- der tijd zal hij dan onze nationale vlag neerhalen en de Indonesische vlag hijsen en dat noemt hij dan be vrijding." Hij prees de Nederlandse marine voor diens optreden in het vlootincident van verleden week maandag, maar had kritiek op de Nederlandse rege ring, omdat zij uit het distriet Kai- mana niet alle vrouwen en kinderen had laten evacueren. Ook voer hrj uit tegen wat hij noemde „bepaalde groepen" in Nederland, waaronder ook kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders, die „bereid zijn de Papoea's als slaven aan Indonesië over te dra gen." Hij zei West Nieuw-Guinea en zijn bevolking niet als „handelswaar" te willen laten beschouwen. Commissie Na deze emotionele redevoering kwam de vertegenwoordiger van Fak Fak. Nicolans Tanggalima, aan het woord, die pleitte voor het zenden ran een commissie van de Verenigde Naties, die zich op do hoogte zou kunnen stellen van de wensen der Papoea-bevolking. In haven van Casablanca Gisteren is in de Marokkaanse hoofd stad Rabat ran gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen dat 24 Oostduit- se toeristen Sn Marokko om politiek asiel hebben gevraagd, toen zij eer der in jannnri met het Oostduitse passagiersschip Fritz Heckert" in de haven van Casablanca waren aan gekomen. De 24 maakten deel uit van een 350 passagiers, die met de „Fritz Hec kert" een pleizierreis maakten. En kele der passagiers waren arbeiders en technici, die de tocht mochten meemaken als beloning voor goed werk. De „Fritz Heckert" kwam negen januari in Casablanca aan. Het schip zou tien dezer naar Cona kry, In Guinea, vertrekken, doch toen de „Fritz Heckert" op het punt stond om uit te varen, ont dekte tie gezagvoerder dat vele passagiers waren verdwenen volgens de eerste berichten wel tachtig. Niet alle industrieën in Europa profiteren van hausse De hausse in Europa is tamelijk al gemeen, doch er zijn belangrijke in dustrieën die er niet van hebben ge profiteerd. Dit meldt het statistisch bureau Dun and Bradstreet te New York, op grond ran conclusies die zjjn getrokken door de directeuren van acht ran zjjn Europese kantoren, die onlangs zjjn samengekomen in Rotterdam om meningen uit te wis selen. Volgens Dim and Bradstreet behoren tot de industrieën die niet meedelen: de textielindustrie in Nederland, die van textiel, auto's, fotografische ar tikelen, optische artikelen en de scheepvaart in Wcst-Duitsland, de zijde-industrie in Zwitserland en bij na de gehele industrie van België. In Engeland wordt druk gevoeld door de volgende industrieën: auto's, rub ber, papier, hout. staal, katoen, scheepsbouw, elektronica en elektri sche artikelen voor de huishouding. V.N.-soldaten mishandelen fotograaf Een Britse persfotograaf is gisteren in Elisabetlistad ernstig mishandeld door Indische V.N.-troepen, toen hij bozig was foto's te maken van een incident bjj de thuiskomst uit Albert- stad van vrijgelaten Katangcse ge vangenen. De Australische persfotograaf James Howard van United Press Interna tional vertelde dat hij werd „bedvon- fen" door Indische soldaten, die de ajonet op het geweer haddeu, terwijl andere soldaten bezig waren de Brit Brian Calvert van Associated Press af te ranselen. Van beide fotografen werden camera's (een waarde van honderden dollars vertegenwoordi gend) en passen in beslag genomen. De buitenlandse persvereniging in de stad diende een scherp protest in bij de chef van de civiele VN.-dlensten in Katanga, Brian Urquhart. Later werden de camera's aan de fo tografen teruggegeven maar de foto's van het Incident waren ar uit varwij dard. Scheepsofficieren gingen de wal op, om de vermisten op te sporen, doch vergeefs. Tenslotte vertrok het Oost- duitse passagiersschip, doch niet naar Conakry, maar naar de Oost zeehaven Ro3tock. Toen de „Fritz Heckert" het anker had gelicht, doken te Casablanca 24 mannelijke en vrouwelijke, passagiers op. Zij vervoegden zich bij de Marok kaanse autoriteiten, die hen paspoor ten verschafte en in staat stelde naar West-Dnitsland te reizen. Dit was namelijk het reisdoel, dat de ge vluchte Oostduitse toeristen hadden opgegeven. Volgens verklaring gevangenen: Het ministerie van defensie heeft- bekendgemaakt, dat twee onderof ficieren van de Indonesische mari ne, die na het vuurgevecht van vori ge week bij Nieuw-Guinea krijgsge vangen zijn gemaakt, ten overstaan van de procureur-generaal te Hol- landia schriftelijk hebben verklaard, dat van Indonesische zijde het eerst het vuur werd geopend. Voorts heeft het ministerie uit Nieuw-Guinea bericht ontvangen, dat twee van de te Kaimana begra ven Indonesiërs manschappen waren van de Indonesische marine. De derde behoorde tot het Indonesische leger. Twee matrozen van de Indonesische motortorpedoboot, die op 15 januari door Nederlandse oorlogsschepen tot zinken werd gebracht, zijn gisteren bij Fak Fak aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea gearres teerd. Zij waren er na het zinken van hun schip in geslaagd, met een rubberboot de kust te bereiken. Zij zijn naar Fak Fak gebracht, in af wachting van hun overbrenging naar Sorong, waar reeds 39 anderen ge vangen zitten. Het moderamen van het provinciaal comité van antirevolutionaire verenigingen in Friesland heeft be sloten tot het stichten van een monu ment voor de in 1916 overleden an tirevolutionaire staatsman ds. A. S. Talma, die van 1908 tot 1918 mi nister van landbouw, nijverheid en handel is geweest In het ministerie Heemskerk. Het monument zal worden geplaatst in Bergem, de hoofdplaats van het district, dat dominee Talma in 1901 in de Tweede Kamer braciit. Dominee Talma wordt in antirevo lutionaire kring beschouwd als de grondlegger van de sociale wetge ving in ons land. Tijdens zijn minis- terschap werd onder meer de ar beidswet van 1911 aangenomen. Op 2 februari a.s. zal „Ingo" Inge- mar Johansson in Gothenburg te gen Joe Bygraves boksen. Op deze foto ziet men hem met zijn sparring- partner, de Deense bokser Wétschou TL.), die al enkele malen kennis maakte met de beroemde en beruchte rechtse van Ingo een rechtse, die aanmerkelijk doeltreffender schijnt te zijn dan drie jaar geleden. BOMAANSLAG OP FRANS MINISTERIE Een plasticboni die in een auto op een der binnenplaatsen van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken was geplaatst, is gistermiddag ontploft. Een persoon werd gedood en 15 anderen werden gewond. Volgens dó eerste berichten behoorde de bewuste auto aan een Tunesische diplomaat, maar later deelde een woordvoerder van het ministerie mede dat de wagen een kleine be stelwagen was waarmee diplomatie ke poststukken van en naar het mi nisterie werden vervoerd. Kort na de explosie, omstreeks half vijf, werd hét ministerie door de poli tie afgezet en mocht niemand het ge bouw in- of uitgaan. De identiteit van het slachtoffer was nog niet vastgesteld, maar de politie vermoedde dat het een arbeider was. Het lijk was onherkenbaar verminkt door de brand die in het wrak van de auto ontstond als gevolg van de ex plosie. Ex-S.S.-generaal Wolff gearresteerd De justitie in Miinehen heeft gisteren de arrestatie gemeld van de vroegere generaal van de S.S., Karl Wolff. Er was tegen hem een arrestatiebe vel uitgevaardigd op grond van me deplichtigheid aan het vermoorden van joden in Oost-Europa gedurende de tweede wereldoorlog. FRANSE VOORJAARSSHOWS ZIJN BEGONNEN: Sluik kapsel met pony en pikzwarte ogen (Van onze redactrice) Nog juist vóór het einde vaft de januarimaand dat is trouwens de laatste jaren al traditie ge worden hebben de Parijse mo de-ontwerpers hun bedoelingen voor liet voorjaar en de zomer van 1962 onthuld. Bedoelingen die de „vakwereld" ongetwijfeld even zeer Interesseren als dat in vorige seizoenen het geval was, maar die wanneer wij ons niet vergis sen door de vrouw die straks al die mode In eonfectïevorm krijgt voorgeschoteld, toch met aanmerkelijk minder spanning don vroeger worden verbeid. We reldschokkende zaken zjjn er im mers de laatste jaren niet uit Pa rijs gekomen eu de tijd, dat een Dior en een Fath met revolutio naire modelijnen kwamen, lijkt lang geleden Afgelopen weekeinde zijn de voor jaarsmodeshows van 1962 dan be gonnen: met hoedjes (van hoe- denontwerper Jean Barthet) en met kapsels van Alexandre. Bij de hoeden een zéér actueel geluid: Barthet lanceerde namelijk een „twist-hoed" met hoge spits toe lopende bol en klepje van voren, •en hoofddeksel dat voor ddza ge legenheid door de beroemde So phia Loren werd gedragen. Een tweede uitgangspunt van Bar- thet's collectie is het al even be roemde strooien hoedje van Mau rice Chevalier: er waren talrijke strooien hoofddeksels, gesierd met bloemen of voiles. Kapper Alexandre brengt als hét kapsel voor komende lente de coiffure „Cleopatra": vrij lang haar dat sluik over dé oren valt en een lange pony heeft dat het voorhoofd en soms zelfs bijna de ogen be dektHoedenmodehuis Claude Saint-Cyr sluit zich bij deze lijn aan met hoedjes, geïnspi reerd op sfinx- en faraohoof- den: overdag zijn ze van stro. 's-avonds van zwarte kralen of goudstro. Nog twee beroemdheden werken samen in de Parijse voorjaarsmo- deweek: Helena Rubinstein ver zorgt een speciale make-up voor de nieuwe collectie van de (thans zelfstandig werkende) Yves Saint -Laurent die een aantal jaren het modehuis Dior heeft gediend. Pik» zwartomrande ogen, ten Over vloede met donkere mascara be werkt, karakteriseren deze make up; de lipstick-kleur is zachtrose. Jean Dessès, Frans ontwerper vnn Griekse geboorte, viert fn de ze modeweck het zilveren jubi leum van zijn modehuis en kreeg gisteren hoog bezoek op zijn pre mière: koningin Frederika van Griekenland was er met dochter prinses Sophie die haar huwe lijksuitzet bij Dessès bestelde. Dessès opent dit voorjaar ver rukkelijke perspectieven voor de wat oudere vrouw, want Jijj be weert dat z\jn nieuwe lijn de vrouw",,niet ouder dan vijfentwin tig jaar doet lijken",..... Die lijn is kegelvormig, volgt het silhou et ran de draagster eii heeft als opvallend detail de matrozen kraag die in alle grootten voor komt: mantelkostuums, japonnen en avondkleding. Op japonnen valt de matrozen kraag vaak tot op de taille, soms zelfs tot aan de rokzoom. Linnen en soepele crêpes in pasteltinten zijn Dessès materialen; korte avondjaponnen zijn geheel met parels of lovertjes bezet, lange avondjaponnen zijn van gedra peerde chiffon en er horen kost bare juwelen bij. Op de foto's drie voorjaarshoedjes van het Parijse modehuis Patou: een strohoedje in marineblauw en wit, een wit paardeharenhoofd- deksel met kanteffect en een wit te panamahoed met smal randje, afgezet met een brede geruite band in marineblauw en wit. Het Wereldgebeuren Vredelievend De Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken. Tsjai Nan Ja- ja Watsjoekoc, is blijkbaar een heel irenisch mens. Hij probeert alle politiek gekrakeel en dat is er nogal wat in Afrika te voorkomen. Zo ook maandagmorgen. In de hoofd stad Lagos van zijn ruim twee jaar zelfstandige land begroette deze Ni geriaanse minister vele van zijn Afrikaanse collega's. Al deze excel lenties waren naar Nigeria gereisd om een agenda op te stellen voor hun staatshoofden, die tegen donderdag ook in Lagos worden verwacht om te confereren. Deze staatshoofden ver tegenwoordigen jonge staten, die be kend zijn als de Monrovïa-groep. Watsjoekoe deed zijn collega-minis ters een voorstel. „Laten we", zo zei hij, „op de agenda alleen die dingen plaatsen, waarover geen onenigheid kan komen". Even later maakte hij het nog wat vredelievender door te zeggen dat die agenda eigenlijk al leen maar punten zou mogen bevat ten. waarover al overeenstemming bestond. Omdat de excellentie-met- de-vierdubbele naam dit zelf ook wel wat te veel gevraagd vond, besloot hij zijn begroetingstoespraak met er op te wijzen dat men geschilpunten niet mocht negeren. Maar om die op de agenda te zetten, dat vond Wat sjoekoe net iets teveel. Het is een wat vreemde historie met deze. conferentie in Lagos. Op zichzelf behoeft men er geen grote waarde aan te hechten, want al met al bestaat de gehele conferentie uit staatshoofden die voor het merendeel miniatuur-rijkjes besturen. Tot dusver is de voornaam ste bezigheid van het zogenaamde Mohrovia-blok geweest het praten over een plan voor een gemeenschap pelijke Afrikaanse markt. Men wilde de economische banden wat steviger aanhalen en ook eens praten over de vaak desolate toestand, waarin vele jonge "staten zijn komen te verkeren. De vredelievende woorden van Wat sjoekoe zijn wel op zijn pas gebleken, want nog voordat de excellenties hun eerste, heel geheime, werkvergade ring gistermiddag begonnen, was er al heibel genoeg om de hele week vol te praten. Er hebben namelijk enke le Afrikaanse landen verstek laten gaan. Die hadden al genoeg van de Lagos-conferentie, voordat deze was begonnen. Dat waren de zogenaamde Casablanca-landen. Waarlijk niet de eerste de beste: Egypte, Ghana. Gui nea en Mali. De presidenten van deze landen komen niet naar Lagos, want zij zijn pertinent van mening dat Watsjoekoe één invitatie is vergeten te versturen. Een uitnodiging name lijk aan de „voorlopige Algerijnse re gering". Ferhat Abbas was op de laatste „topconferentie" van de Casa- blanca-groep wel aanwezig en het zou dus voor de. hand liggen dat men zijn opvolger, Ben Khedda, van uit Lagos ook een briefje had ge stuurd. Dat dit niet is gebeurd, is helemaal niet omdat men iets tegen Ben Khedda of de „Algerijnse rege ring in ballingschap" heeft, maar omdat men enkele deelnemende lan den aan de conferentie niet voor het hoofd wil stoten. Er zijn er namelijk bij, die heel vriendschappelijke be trekkingen onderhouden met het Frankrijk ran generaal De Gaulle en die niets moeten hebben van het ille gale Algerijnse gedoe van Ben Khed da. Uit protest dus, zijn er enkele ministers niet gekomen. Nasser zelf blijft donderdag ook thuis. Nkroemah ook. Er blijven wat stoelen open in Lagos. Men is daar met onenigheid begonnen en vandaar dat Watsjoe- koe's vraag om alleen maar punten op de agenda te zetten, waarover men het eens is, beslist zo gek nog niet was. Een correspondent van United Press International, die er blijk baar in was geslaagd tot in de conferentiezaal door te dringen, kwam tot de overtuiging dat men er zich lioegénaamd niet druk over maakte dat de „Algerijnse regering" oorzaak was geworden van het weg blijven der Monrovia-mannen, Een der afgevaardigden zou zich, blij kens persberichten, hebben uitgela ten op een wijze die niet bepaald van deceptie blijk gaf. „Wij hebben hen hier niet nodig", zou hij hebben verteld. Zoals gezegd, van veel meer dan plaatselijke waarde, in casu klein-Afrikaans, wordt deze confe rentie niet. Zeker niet als men over iets wil praten, waarover men het a priori al eens is. Maar voordat de I eigenlijke conferentie is begonnen, is duidelijk aan de dag gekomen dat de scheiding tussen de „neutralistische" staten, waartoe men zich stuk voor stuk, Casablanca of Monrovia-groep, wil rekenen, wel degelijk aanwezig is. De heren in Cairo' en Ghana heb ben er een anti-Franse en daarboven uit een anti-Europese rel van willen maken. Dat dit hun tot dusver niet is gelukt, pleit nog voor vele conferen tiegangers in Lagos. Maar veel meer dan dit zal deze conferentie zeker niet opleveren. Tenzij moeizaam tot stand gekomen economische overeen komsten. Een tweede, zeker even opmerkelijk feis is, dat men van de zijde van de „voorlopige Algerijnse regering" dit keer helemaal niet ge porteerd bleek om aan de conferen- tietafcl mee aan te zitten. Blijkbaar verwacht men van Algerijnse zijdeer geen enkele winst van. Dat zou dus een bewijs kunnen zijn, wat velen al hebben vermoed, n.l. dat Ben Khed da veel minder „revolutionair" is dan Abbas. Opbrengst Zomerzegels 1961 De totaalopbrengst van de zomer zegels in 1961 heeft, ten opzichte van hel jaar daarvoor, een stijging te zien gegeven van vijftien procent. Uit de toeslag van de zomerpostze- gels over 1961 zal een bedrag van f 300-000 kunnen worden uitgekeerd. Dit heeft de stichting comité voor de zomer postzegels meegedeeld. De gelden zullen worden verdeeld over instellingen, die zich bezighouden met culturele zorg, maatschappelijk werk en volksgezondheid. Het vorig jaar was Zuid-Holland de provincie met de grootste omzet van zomerpostzegels, gevolgd door Noord-Holland en Gelderland*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9