Damclub Middelburg kampioen „DE VOLKSSTEM" VIERDE JUBILEUM MET CONCERT „MELK- EN VLEESPRODUKTIE VOOR HET ZEEUWSE BEDRIJF" GEEN WINSTPUNTEN VOOR E.V.V.C. UIT VLISSINGEN Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 JANUARI 1962 Zege met 11-9 Hel eerste tiental van de Middelburg se damclub is maandagavond, dank /.ij een 119 zege op het team van Vlissingen, kampioen geworden van de Zeeuwse hoofdklas. Deze wed strijd, die werd gespeeld in „De Een dracht" te Middelburg, had een bij zonder spannend verloop. Van grote invloed op de uitslag was het feit, dat de speler aan het tweede bord van Vlissingen, de heer Schui- tema. plotseling wegens familie-om standigheden verstek moest laten gaan. Er was geen reserve aanwezig en dus behaalde Middelburg aan dat bord een reglementaire overwinning. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd MiddelburgVlissingen was als volgt: In memoriam M. A. van Popering De heer F. Schets schrijft ons: Precies een maand geleden had ik nog hel genoegen bij hem te zijn. Hij zat in zijn stoel en naast hem op de tafel het Zeeuws Woordenboek, één zijner lievelingsboeken. Weliswaar vertelde hij mij eenen ander over zijn ziekte sedert begin december, doch al spoedig bracht -hij ons gesprek op zijn geliefd Vlissin gen. Het plan-Paauwenburg. Sloeplan maar bovenal het saneringsplan le verden gesprekstof voor een inter- ressant uurtje en waarbij ik als het ware voelde dat hij zijn lichamelijk lijden nu even kon vergeten bij het nog eens geven van zijn visie op on derwerpen. waarmede en waarbij hij als wethouder van openbare werken een reeks van jaren zo nauw betrok ken is geweest. En terwijl zijn vrouw de koffie ser veerde ging hij steeds dieper in op velerlei actuele problemen, die hem vanzelfsprekend als oud-wethouder zeer ter harte gingen. Vandaag, zondag 21 januari, werd hij door de dood uit ons midden weg genomen. Op enige dagen na is het precies een jaar geleden, dat hij als wethouder én raadslid ontslag nam. Bij een woord van innige deelneming wil ik gaarne uiting geven van het feit. dat ik o.m. in mijn kwaliteit als voorzitter van een woningbouwver eniging meermalen zijn eerlijkheid, zijn rechtvaardigheid heb mogen er varen. Was hij helaas naar het lichaam niet sterk, des te sterker waren zijn geest, zijn karakter, zijn sociaal gevoel voor de medemens. Wat deed het hem goed als hij met medewerking van derden een gezin in nood kon helpen aan een betere, gezonder woning. Dan uitte hij zijn voldoening als het huisgezin verlost werd uit een krotwoning. Ook hebben wij meermalen genoten van zijn humor, maar ook aandachtig geluisterd naar de ervaringen uit zijn jonge jaren, belevenissen uit het land van Schouwen. Hij had de armoede gekend; wist wat de minstbedeelden was aangedaan in een tijd. waarover de grote dichteres Henriette RoJand-Holst eens schreef: Het leed der mensheid Laat mij vaak niet slapen. En juist het leed en de verdrukking dreef de heer Van Poperin.r naar het front om door actie en strijd te ko men tot ontwaking van het sociaal bewustzijn van de brede massa dei- arbeidersklasse. Een zeer lange reeks van jaren heeft hij zijn aandeel mogen leveren. Naar een beter lot en meer menselijk ge luk. We hebben hem vooral in de naoor logse jaren leren kennen als een man, die als wethouder van volks huisvesting en wederopbouw, als wethouder van openbare werken uit straalde als een eenvoudig mens. die eenvoudig bleef en die zijn functie zag als een dienende taak. LenteLere 11. De Jongen.o. 20. Walraven jr.Van Rijswijk 11. Strooband ]i\— Desmet.11. OvertveldL. Goedbloed 02. Stroo band sr.De Vlieger 20. De Ruy- ter—P. Goedbloed 1—1, Do Vos— Hellinga 11. Van de VoordeVan Oorschot 2—0, Van de Mark—Franke 2. Het eerste tiental van de Middelburg se damclub is maandagavond door een 11-9 overwinning op liet team van Vlissingen kampioen geworden van de Zeeuwse hoofdklas. Deze foto geeft een beeld van deze wedstrijd die werd gespeeld in ,T)e Eendracht" in Middelburg. (Foto P.Z.C.) VLISS1NGS KOOR 50 JAAR Veel sprekers boden gelukwensen aan Met een goed geslaagd jubileumcon cert in het Concertgebouw heeft de Vlissingse gemengde arbeiders zangvereniging „De Volksstem" za terdagavond haar vijftigjarig jubi leum gevierd. Voor de pauze voerde liet koor op voortreffelijke wijze, on der leiding van Tlion de Vries en aan de piano begeleid door Ab Lieh- tendahl, liet „Te Deum" van Mozart en gedeelten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn uit. De trio sonate in ,.E" moll van G. Teleman werd vertolkt door een trio bestaande uit Ab Lichtendahl (pia no). Dick Boon (fluit) en Frank Kousemaker (hobo). Ook het meis jeskoor gaf voor de pauze acte de présence met een vijftal liederen. Na Verbeteren wegen in Haamstede aanbesteed In hotel Bom tc. Haamstede werd maandagmorgen aanbesteed het ver beteren van wegen tot een totale lengte van 2.045 meter met bijko mende werken in de gemeente Haam stede. Er werd als volgt ingeschre ven: fa. Van Dongen en De Voogd ie Haamstede. 1*79.170: A W. Wan del te Nieuwerkerk, 81.250; Aann. bedr. Schouwcn-Duiveland te Zierik- „Wereld wijd viering" r.-k. jongeren te Kwadendamme Ongeveer 200 r.-k. jongeren vierden zondag in „Den Burcht" te Kwaden damme de slotfase van hun „Wereld Wijd feest". Aalmoezenier A. Huyboom, de natio nale geestelijke leider der kajotters- beweging, vertelde van zijn interna tionale ervaringen tijdens zyn be doek aan de 2e Wereldraad K. A. J. te Rio de Janeiro. Hoofdthema van deze Wereldraad was het probleem j van het huwelijk en de voorbereiding I ervoor. Ontstellende praktijken, j schreeuwende armoe en analfabetis me ontnemen nog steeds aan mil joenen de vrylieid van keuze en de kans op waarachtig gezinsgeluk. Het werk van de jonge lekenaposte len. die via r.-k. jongerenorganisaties en bydragen twee jaar vrijwillig en zonder salaris, aan de meest be dreigde gebieden hulp zullen bieden, lijkt oen schier wanhopige taak. Toch smeken de vertegenwoordigers van de Afrikaanse, Aziatische, en Latijns Amerikaanse landen steeds sterker om deze jonge mensen. Hun levenswijze en tweejarig offer zal eeuwenlang voor deze volkeren een sprekend model van waarachtig christendom zijn. Vervolgens gaf Kees de Kooning een overzicht van de reeds bereikte re sultaten van de uurloonactic: Goes 25,'s-Heerenhoek 212,39: Heinkenszand 323.11; Kwadendam me 300,Lewedorp 95,Ove- zande 156,30: Vlissingen 750, districtsactiviteiten 458,51. Totaal 2320,31, Verwacht wordt, dat deze hoge op brengst nog aanzienlijk zal oplopen, zodra de resterende bijdragen en de opbrengst van de glazenverkoop bin nen zijn Reeds nu ligt het behaalde resultaat bijna duizend gulden boven dat van 1961. Bovendien worden nog enkele honderden guldens aan vrij willige zakgeldcontracten verwacht. Rector Kroon had in zijn ochtendpre dikatie aan de slachtoffers in Afrika herinnerd. ..De hoogste liefde is het. offer van het léven. Breek in je ei gen omgeving niet ai', wat anderen in liefdé trachten op te bouwen", al dus rector Kroon. Adjudant Bosch verzorgde 's middags een geani meerd ontspanningsprogramma. de pauze bestond gelegenheid het be stuur van de jubilerende vereniging to feliciteren en vele van de aanwe zigen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Burgemeester mr. B. Kolff bood namens het gemeente bestuur van Vlissingen zijn geluk wensen aan en vertelde een en ander uit de „kinderjaren" van „De Volks stem". Bondsvoorzitter S. Kops sprak woorden van lof aan het adres van het bestuur van de jubilerende vereniging en bood een geschenk aan. De voorzitter van „Dé Volks stem",' de heer J. P. van Beverén had tevoren veel lof toegezwaaid aan de oud-leden, die, volgens zijn zeggen, de vereniging hebben ge maakt tot wat zij nu is. Voorts werd onder meer nog het woord gevoerd door de heer J. Bliek namens de Vlissingse Bestuurders- bond. de heer A. Schinkel namens de A.N.M.B., de heer C. Verheul namens de P.v.d.A., de heer W. L. J. de Ruy- ter namens de afdeling Middelburg deheer D. Romijn namens de oud leden, de heer J. van Dijk namens de vereniging „U.D.L" uit Souburg en de heer J. Kaptein namens de VARA: Namens het kinderkoor werden de partituur en de muziek van „lm weissen rössl" aangeboden. Hierna keerde het meisjeskoor terug met een uitvoering van „De schoonste feestdag" van C. van Rennes. Ab Lichtendahl, Dick Boon en Frank Kousemaker voerden een me nuet en een adagio van A. Corelli, een menuet van J. Pez en een gavot- ta van F. Abac.o uit, waarna het koor dit jubileumconcert besloot met „Muitte lm Ychwarzwahl" van R. Ei- lenbe.rg en „Zigeunerlcben" van R. Schumann. Als soliste trad op de so praan mevrouw J. J. Vertregt-Schip- per. (Advertentie) Gelijkspel van Swfit tegen Togo II In een harde, doch sportieve wedstrijd deelden zaterdag j.l. Swift I en Togo II de punten. Nadat Bert de Vries van Swil't twee strafworpen had ge mist, deed Togo II het beter en wist daardoor met 10 voor te komen. Doeli hierna benutte ook Bert de Vries de hem toegekende strafworp, zodat heide ploegen op gelijke eind stand kwamen, want ondanks felle aanvallen kwam onder hoogspanning het einde. Het ziet er dus naar uit, dat tenslotte een beslissingswedstrijd nodig zal zyn in deze klas. Ondanks heftig verweer van Elto I konden de laatstèn niet verhinderen, dat de Tjobanezen met de eer gingen strijken, het werd 13 In 2 A deelden de Poel en Togo III de punten (22), terwijl in 3 A Vios II juist één doelpunt meer scoorde dan Blauw-Wit H (2—3). Bij de junioren kon men weer genie ten van een aantal aantrekkelijke, vlotte wedstrijden met snelle combi naties. De Swift-ploegen doen het hier heel goed. getuige de uitslagen: 1 A: Swift I—Togo II 1—1; 1 B; Elto 1—Tjoba I 1—3; 2 A: de Poel—Togo IH 2—2; 3 A: Blauw-Wit II—Vios II 2—3; jun. A: Swift T—Tjoba 2—2; Blauw-Wit—Swift I 0—2; jun. B Swift II—Togo 10; adsp. C: Blauw- Wit BTogo 01: pup. A: Blauw- Wit A—DOS A 2—0; B: DOS B— Olympia 02. VEEHOUDERIJ Z.L.M. OVER: Lezingen door ir. Harmsen en de heer Van Kraaikamp Tijdens de eerste veehouderijmiddag 1 van de Z.L.M. maandagmiddag in restaurant Wöliler te Middelburg hebben twee deskundigen een uiteen zetting gehouden over het onder werp: „Melk- en/of vleesproduktie voor het Zeeuwse bedrijf". Ir. W. L. Harmsen, rijks veeteelt- en zuivel- eonsulent, sprak over de technische en economische mogelijkheden van melk- en vleesproduktie op de Zeeuwse bedriiven en de heer E. O. van Kraaikamp, verbonden aan het Proefstation voor Akker- en Weide- bouw te Wageningen, behandelde de economische aspecten van de rund- vleesproduktie in bedrijfsverband. Ir. Harmsen zei, dat de melkveehou derij in Nederland de laatste tijd sterk is vooruitgegaan, tengevolge van de garantieprijzen, juiste be drijfsorganisatie en -economie en se lectieve maatregelen. Al deze facto ren leiden tot een stijgende omzet. De melkveehouderij wordt voor 45 uitgeoefend op de zandgronden, voor 30 öp de kleigronden en voor 25 in de overige delen van Nederland. Verder wordt aldus de heer Harmsen het jonge vee in Neder land meer en meer opgenomen in de produktie. terwijl men ook meer jonge stieren gaat houden voor de slacht. Op Walcheren is zowel de melk- als de mestveehouderij toegenomen. Een frappant voorbeeld noemde ir. Harmsen het feit, dat de hoeveelheid melkvee op Walcheren in korte tijd steeg van 5000 tot 5700 stuks. In de landen van de E.E.G. is de hoeveel heid melkvee in de laatste jai'en met VLISSINGER VERHULST IN BONDSAMATEURELFTAL Het bondsamateurelftal, dat donder dagavond 25 januari a.s. in het Gof- fertstadion te Nijmegen uitkomt te gen het Nederlands militair elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Panman (Leonidas Rotterdam). Achter: Kuypers (Quick Nijmegen) en Werdens (Sittardia). Midden: Wijnen (TOP), Verhulst (Vlissingen) en Smejtekop (Veloci- tas). Voor: Petterson (Spartaan 20). Hom- merson (SVW), Weekers (Wilhelmi- na 08). Kriesch (Xerxes) en Snoeck Xerxes VOLLEYBALCOMPETITIES Goese E.G.V.C. kon zaal niet vinden... Het is de dames en heren van het Vlissingse E.V.V.C. niet gelukt zater dag een winstpunt te behalen in het verre 's-Hertogenboscli. De dames gingen met de setstanden 1614, 1517 en 158 tegen Den Bosch ten onder, terwijl het hij de heren nog iets slechter ging (153, 157 en 155). Tevoren had Organon in Oss een gemakkelijke 30 overwin ning behaald op de E.V.V.C.-damés met de setstanden 156, 1511 en 1510, waarbij vooral de verrassend harde bovenhandse serves van de Organon-danies een niet to over komen moeilijkheid voor E.V.V.C. vormden. De heren van Ever Ready, die thuis in de hel van Vlijmen bijna niet te verslaan zijn, overwonnen E.V.V.C. met 15—4, 15—7 en 15—13. De dames van M.O.C. behaalden een i 31 overwinning op R.H.B.S. in zee, 81.790; D Rentier te Noord- gouwe, 81.925; aann. bedr. Zeeland te Middelburg, 93.000: fa. J. den. Oude te Biervliet, 97.000. Dc ra ming was 77.000. De gunning is aangehouden. AMERSKERK MOLENKEKK 2 CASAMANCE JAGERSFONTEIN n. Lat Palma» KHASIELLA pan LAAROERKERK 2 OMMENKERK POLYOORUS 2 STAD DORDRECHT 5 IAMOMEYKUST Breda met de setstanden 159. 1 15, 015 en 815. terwijl Olympia met 31 de meerdere was van Tor nado (15—13, 15—8, 8—15 en IS IS). Bekijken we de standenlijst van de hoofdklas zuid dames dan zien we, dat dc enige Zeeuwse hoofdklasser E.V.V.C. er niet bijster goed voor staat en de komende thuiswedstrij den zeker zal moéten winnen wil dit team niet voor degradatie in aan merking komen. De debutant Orga non heeft nog alles gewonnen, maar heeft nog de strijd met V.C. den Bosch en met Sarto voor de boeg. Organon 816; Sarto 814; V.C. den Bosch 9—14; M.O.C. 9—8; R.H. B.S. 8—6: Olympia 8—4; E.V.V.C. 94 en Tornado 82. De heren van Bermi uit Rosen- daal behaalden zaterdag de eerste winstpunten, een verzwakt R.H. B.S. werd met 32 verslagen met de setstanden 1513, 158, 815, 1215 en 1511. Odulphus had weinig moeite met Sarto (158, 156 en 155), maar Tornado moest nog één set aan V.C. Tilburg laten (1115, 515, 159 en 8—15). De stand bij de heren: Tornado 12—20; Odulphus 12—20: V.C. den Bosch 12—18; Tilburg 11— 12: R.H.B.S. 10—10; Sarto 12—10; E.V.V.C. 12—10: Ever Ready U—8; E.B.V.C. 94 en Bermi 122. In de overgangsklas heren A maak ten de heren van het Goese E.G.V.C. een vergeefse reis naar Bergen op Zoom, daar ze de zaal niet konden vinden. Veel 1;e laat arriveerden ze in de speelzaal, maar de heren van M.O.C. waren al vertrokken, wat E.G.V.C. op twee verliespunten komt te staan. Het Vlissingse Matador versloeg A.M.V.J. met 30 met de setstanden 715, 815 en 1416. De stand in de overgangsklas heren A is: Matador 917: Rapid 9— 9: Mara thon 8—8; E.G.V.C. 8—7; M.O.C. 8—7; A.M.V.J. 8—7; S.M.W. 8—6 en Cascadus 95. De uitslagen van de afdelingscompe titie Zuid-Beveland waren: heren Astra IIBazo 03; Astra H D.A.W. 0—3; E.G.V.C. II—Bazo 3—1 en Astra I—D.A.W. 1—3. 3 miljoen stuks toegenomen. De vleesproduktie in Nederland bedroeg in 1951 133.000 ton en in 1961 235.000 ton. In 1961 was de vlees produktie 13 r'o hoger dan in 1960, aldus het betoog van de heer Harm sen. De heer Van Kraaikamp merkte op, dat het ondernemerschap ia de landbouw steeds belangrijker wordt. Vergeleken met de var- kensmestery, vond hij dat de rundveemestery ver achter ligt, maar toch meende Iiij dat de za ken er niet zo slecht voorstaan. Volgens hem kan het aantal mest kal veren niet meer worden uitgebreid. Hij had de indruk, dat de rentabili teit van de vundveemesterij de laat ste jaren minder is geweest, dan daarvoor. „We moeten", aldus de heer Van Kraaikamp, „naar een uit breiding van kwaliteitsdieren en wel van jonge mannelijke dieren". Die uit breiding hoort zijns inziens thuis in de akkerbouwgebieden. In verband daarmee noemde hij het voordeel van stalmest voor de akkers. Verder stelde hij, dat de akkerbou wer beter zelf kalveren kan opfok ken, dan volwassen runderen op de markt kopen. Het „beste uitgangs punt" noemde hij nuchtere kalveren of dieren van 12 tot 16 weken. Voorts besteedde de heer Van Kraai kamp ook aandacht aan het toepas sen van nieuwe, goedkopere of min der tijdrovende methoden. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat men de produktie moet staken, wanneer men die methode niet toepast, in te genstelling tot de concurrenten. Hierna kregen de aanwezigen gele genheid met de beide sprekers van gedachten te wisselen. Aan het begin van de bijeenkomst gaf de heer J. Vos namens de vee houderijcommissie een uiteenzetting over de functie van deze commissie. Hij zei onder meer, dat de veehoude- rijeommissie niet alleen werkzaam is op het gebied van stamboekvee, maar dat de activiteiten de gehele Zeeuwse veehouderij omvatten. Heden overleed tot. on ze diepe droefheid zacht en kalm onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder DINA LOOISE-VOS in de ouderdom van 73 jaar. Souburg: L, Looise. P. Looise. R. Looise-Wijsveld. Ellij en Wim. De begrafenis zal plaatsvinden donder dag 25 januari a.s. te 13 uur te Souburg. De overledene ligt opge baard in „Betnesda" te Vlissingen. In plaats van kaarten. Heden overleed plotse ling onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader, ALOIJSUIS JACOBUS OUBRIE echtgenote van JOZINA KRAMERS. Uit aller naam: J. Oubrie-Kramers. Biervliet. Gentsestraat 45. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 25 januari 1962 op de algemene begraafplaats te Bier vliet. Met groot leedwezen geven wij kennis van het plotselinge overlij den van onze trouwe medewerker, de heer PIETER SIMON PLADDET op de leeftijd van ruim 67 jaar. Aan zijn plichtsbetrach ting en opgeruimdheid van karakter bewaren wij de beste herinnerin gen. Notaris D. H. de Graaf te Axel. Kantoor- en huispersoneel Axel, 22 januari 1962. Met grote droefheid geven wij kennis van het -heengaan van onze geliefde altijd zorgende vrouw en moeder MARIA MAATJE SONKE geb. Markussc in de ouderdom van S0 jaar en ruim twee maan den. Haar diepbedroefde man en dochter W. L. Sonke Christina M. Sonke Krabbendijke, 22 januari 1962. Wilhelmlnastraat 61. Dc teraardebestelling zal d.v. plaatshebhen op donderdag 25 januari. Vertrek sterfhuis 12.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4