Regering overweegt garantie te verlenen bij eigen-woningbouw Oud N.V.V.- voorzitter Oosterhuis overleden LANDB0UWEXP0SITIE TOONT VERWARRENDE HOEVEELHEID DINSDAG 23 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ter vervanging van de huidige premies Voorshands niet te ontkomen aan regulering bouwmarkt (Van onze Haagse redactie) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen is van oordeel, dat bij teruglopen van de premiesector van de woningbouw de mogelijkheid moet blijven bestaan tot het verlenen van overheidssteun in een of andere vorm ter be vordering van het eigen-woningbezit. De minister denkt hierbij aan het verstrekken van overheidsgaranties voor rente en aflos sing van geldleningen. Hij zal deze gedachte in studie nemen en acht het niet mogelijk een eventuele nieuwe regeling in 1963 te doen ingaan. De minister deelt dit mede aan de Tweede Ka mer in de memorie van antwoord betreffende zijn begroting voor 1962. De totale woningproduktie zal vol gens de bewindsman in afzienbare tijd niet belangrijk beneden het voor 1962 aangenomen peil dalen. Dit zal een zware eis blijven stellen aan de bouwmarkt. Er zal dan voorshands niet te ontko men zijn aan een voortzetting van de regulering van de bouwmarkt. Voorts zal zoveel mogelijk gedaan moeten worden om het bouwvak voor de ar beiders aantrekkelijk te doen blijven en om de produktiecapaciteit van de bouwnijverheid op te voeren. T oekomstbeeld Als toekomstbeeld voor de woning bouw ziet de minister, dat de onge subsidieerde bouw in een normale woningbehoefte zal voorzien en dat de woningsubsidies beperkt zullen worden tot de echte sociale woning bouw op voet van de woningwet. Voorshands zal echter nog een be langrijk aantal gesubsidieerde wo ningen moeten worden gebouwd. Hoewel de ontwikkeling van de ongesubsidieerde bouw reeds be wijst, dat tallozen in hun woning behoefte kunnen en willen voor zien zonder subsidie van de over heid en dat veel woningen tot stand komen met relatief lage hu ren, moet deze sector van de wo ningbouw toch worden beperkt, omdat de gesubsidieerde bouw niet in het gedrang mag komen. De minister herinnert eraan, dat be gin juli 1961 het aantal ongesubsidi eerde woningen, waarvoor gemeen telijke bouwvergunningen waren af gegeven, ondanks de beperkende maatregelen van april 1961 was op gelopen tot ruim 23.000. Beperking Sinds 20 april 1961 tot einde novem ber 1961 is slechts voor 381 wonin gen een rijksgoedkeuring verstrekt. De voorraad aanvragen is tot half december 1961 aangegroeid tot 20.734 woningen. In de eerste maanden van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeuringen voor ongesubsidieerde woningbouw nog sterk worden beperkt, waarna naar de minister aanneemt, het even wicht zich zal herstellen. Van het totale woningbouwprogram ma wordt 72 procent gesubsidieerd, hetgeen in vergelijking met andere Westeuropese landen als een hoog percentage kan worden aangemerkt, aldus gaat de minister verder. Er is een eind gemaakt aan het subsidië ren van huizen, die boven het peil van volkswoningen uitgaan. Op 1 december wachtten premieaan- vragen voor 33.692 eigen woningen en voor 37.161 huurwoningen op af doening. In 1961 is tót en met november een extra woningwetbijdrage verleend voor rond 5650 volgens efficiënte plannen te bouwen woningen, waar van 4596, die gebouwd worden vol gens de zogenaamde keuzeplannen. Eigen-woningbezit De minister zegt bereid te zijn spe ciale aandacht te schenken aan de aanvragen voor eigen woningen voor grote gezinnen. Van de totale woningvoorraad in 1956 werd 29 procent bewoond door de eigenaar. Contingentstoeslag bij systeembouw (Van onze Haagse redactie) Daar het in verband met het om vangrijke woningbouwprogramma en de ter beschikking staande capaciteit noodzakelijk is op ruime schaal ge bruik te maken van arbeidsbesparen de bouwmethoden, heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, besloten, dat voor in systeembouw uit te voe ren woningbouw in 1962 een contin gentstoeslag zal kunnen worden ge geven van 25 procent. Deze toeslag zal kunnen worden toe gestaan zowel voor de woningwet- bouw als voor de premie- en onge subsidieerde bouw. Dit deelt de mi nister mede in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betref fende zijn begroting voor 1962. De contingentstoeslag zal bovendien gelden voor andere plannen, waar van voldoende kan worden aange toond, dat bij de bouw arbeidsbespa rend wordt gewerkt. Hierbij wordt gedacht aan een arbeidsbesparing in de orde van grootte van een-derde op het aantal manuren, dat voor verge lijkbare traditionele bouw nodig zou 2ijn. De ondernemers zullen zelf de gebezigde arbeidsuren voor elk bouw project moeten registreren. Van de na 1956 voltooide woningen waren de navolgende percentages be stemd voor bewoning door de eige naar: 1957: 29 pet; 1958: 26 pet.; 1959: 31 pet.; 1960: 34 pet. en eerste halfjaar 1961: 37 pet. Als gevolg van het grote aantal woningen, waarvoor in 1961 bouwvergunning werd verleend, is het evenwicht op de bouw markt enigermate verstoord. Dit evenwicht zal zo spoedig mogelijk hersteld en in stand moeten wor den gehouden. Dit kan, wanneer de sector woningbouw niet boven de 90.000 aan te vangen woningen uitstijgt. Saneringsvraagstuk Het overleg met enkele ambtgeno ten ter zake van liet saneringsvraag stuk is nog gaande. Daarbij wordt een inventarisatie gemaakt van plan nen tot sanering en reconstructie van stads- en dorpskernen om een inzicht te verkrygen in do kosten die de uit voering daarvan zal vergen. Het voornemen bestaat een planning te maken van wat nodig is en om ur genties te bepalen om tot een pro grammatische aanpak en voortgang te geraken. De thans onmiskenbaar stijgende bouwprijzen zullen uiteraard door werken in het produktiepeil van 1962. Echter zal het vrij constante niveau van de bouwprijzen in de eer ste drie kwartalen van 1961 een drukkende werking uitoefenen op het produktiepeil van 1962. Tegen het oprichten en exploiterén van een overheidsbouwbedrijf heeft de minister overwegende bezwaren. Gegevens en inzichten afkomstig van één bedrijf zouden in de schaarse ge vallen waarin het kan optreden nim mer de basis kunnen vormen voor conclusies waaraan algemene geldig heid kan worden toegekend. Geluidshinder De studies met betrekking tot de vermindering van geluidshinder zijn nog niet voldoende gevorderd en de ervaring is nog niet ruim genoeg om daarop reeds dwingen de voorschriften tot het gebruik van bepaalde materialen of het toepassen van bepaalde construc ties te baseren. De minister zal echter wel binnenkort aanbeve lingen op dit terrein aan de ge meentebesturen doen. Ingaande op liet vraagstuk van de ruimtelijke ordening wijst de minis ter er op, dat de totale bevolking van Nederland sneller toeneemt dan was verwacht. Een cijfer van 18 tot 20 miljoen is aan'het eind van deze eeuw niet uitgesloten. Aan de studie met betrekking tot de recreatie wordt met voortvarendheid gewerkt. De bedoeling is het studie rapport over dit onderwerp in de loop van 1962 te doen verschijnen, aldus minister Van Aartsen. DEZE WEEK IN R.A.l.-GEBOUW Boer handelt met zijn oude materiaal Van een onzer redacteuren) Het werktuigenpark van de boer wordt geleidelijk zwaarder en krijgt steeds meer capaciteit. Dat is een eerste indruk van de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig", die deze week in de R.A.I. te Amsterdam wordt gehouden. Gezien de stygende arbeidslonen en de werktydverkorting ligt deze ontwikkeling ook wel in de lijn van de verwachting. Een tweede aspect op deze tentoonstelling is het meer naar voren komen van complete werktuigen in de landbouw. Met de trekker komt een hele sleep landbouwwerktuigen op de boerderij. Deze werktuigen vragen steeds meer energie, vooral aan de aftak-as. Voor het melkveehouderijbedrijf is de eadviseerde capaciteit van de trek- :er na de oorlog dan ook meer dan verdubbeld. Op de vorige expositie van landbouwwerktuigen in de R.A.I. zijn zestigduizend bezoekers geweest. Deze keer komen er stellig meer men sen van de ongeveer 300.000 agrari sche bedrijven, die Nederland nog kent. Overvloed De Nederlandse boer en ook de loon werker staan een overvloed aan land bouwwerktuigen ter beschikking. Vooral als men let op het aantal mer ken en het aantal typen die iedere fa briek op de markt brengt. Bijna iedere fabriek van landbouwwerktuigen in de westelijke wereld tracht in Neder land en in België voet aan de grond te krijgen. Dat kost niet eens zoveel moeite, als gevolg van 'n betreurens waardige gewoonte van de Neder landse boer om zijn nieuwe werktui gen daar te betrekken, waar hij het Baby Adèle Paul mag blijven De rechtbank in Den Haag heeft gis teren de beslissing van de Raad voor de Kinderbescherming vernietigd in de zaak van de Oostenrijkse baby Adele Paul, die als pleegkind is op genomen bij de familie De L. in Oegstgeest. Inzet van deze zaak was de verlenging van de verblyfsver- gunning voor Nederland van de ba by- Deze vergunning was een goed half jaar geleden ingetrokken, naar aan leiding waarvan de pleegouders van de baby een kort geding aanspan den Legen de Staat der Nederlanden. De eis in kort geding werd afgewe zen, waaruit vragen van kamerleden resulteerden aan de minister van ju stitie, die toen aan de raad voor de kinderbescherming opdracht gaf een onderzoek in te stellen op grond van de pleegkindcrwclDeze laatste kwam tot het besluit, dat het voor de baby Paul niet gewenst was in het pleeggezin De L. te blijven. Van deze beslissing gingen, de pleegouders in beroep bij de rechtbank in Den Haag, die haar heeft vernietigd. Aangeno men mag worden, dat de baby Paul nu bij haar pleegouders in Oegst geest' kan- blijven. hoogste bedrag kan krijgen voor zijn oude werktuigen. De boer handelt met zijn oude spullen en krygt zyn nieuwe. Aan gezien dit echter een schijnliandel is, zijn heel veel werktuigen dan ook zo hoog geprijsd, dat de im porteur en de dealer ruimte krij gen om de boer in zijn eisen tege moet te komen. Enige tijd geleden zijn er in de Tweede Kamer vra gen gesteld over de prijzen van trekkers in Nederland, die veel ho ger liggen dan elders. Minister Marijnen kon er echter niets aan doen. Niet ieder merk wordt ech ter met deze handelstactiek verkocht, zodat de boer nog beleeft dat zwaar der materiaal goedkoper wordt ver kocht dan lichter. Als de boer dan de gedachte door het hoofd speelt, dat alle waar naar zijn geld is, dan zit hij al met een verwarring, die niet be ter op wordt op deze tentoonstelling. Een krantenverkoper in West-Berlijn. is op het idee gekomen „echte West- berlijnse lucht" in blikjes te verko pen. Het schijnt, dat hij onder toeris ten nog klanten vindt ook voor zijn ■waar, welke verpakt is in blikjes ter grootte van een blikje gecondenseer de melk. Op de wikkel staan enkele beziensivaardigheden van de stad af gebeeld. BIJ BRAND IN WOLVEGA 21 PERSONEN DAKLOOS Eenentwintig personen zijn in de vorige naclit in Wolvega dakloos geworden, toen de twee woonwagens, die zij bewoonden, mogelijk als ge volg van oververhitting van een kachel, in brand raakten. De brand ontstond ir. de wagen van het gezin van de 38-jarige koopman P. Tel, die zich met zijn vrouw en négen kinderen nog maar net in veiligheid kon stellen. Het vuur sloeg over naar de wagen van de 42-jarige koopman M. Bakker, die de wagen bewoonde met zijn vrouw en acht kinderen. Beide wagens, die niet wa ren verzekerd, brandden geheel uit. De brandweer van Wolvega kon weinig meer doen dan zich beperken tot de nablussing. De twee gezinnen hebben voorlopig onderdak gevonden op het politiebureau te Wolvega. „Sollicitatie" liep uit op boete en streng arrest Wegens diefstal van een velletje postpapier en een enveloppe ten na dele van haar patroon heeft de 25- jarige vrouwelijke kantoorbediende 'H. T. uit Haarlem gisteren voor de politierechter van Haarlem terecht gestaan. Mej. T. schreef haar verloofde, die in militaire dienst was, op het gestolen papier een uitnodiging, om „naar aanleiding van d-ens sollicitatie" een bezoek te brengen aan Haarlem. De militair ging met de brief naar zijn commandant, die hem een dag vrij gaf om zich te presenteren bij zijn „nieuwe patroon". Mej. T. en haar verloofde hebben zich die dag in Haarlem samen geamuseerd. De ge volgen waren echter minder aange naam: mej. T. werd een boete van 40 opgelegd, haar verloofde kreeg tien dagen streng arrest. De in Nederland géboren Amerikaan se filmster Linda Christian is met haar ticee dochtertjes Romina en Ta- ryn van Schiphol naar haar woon plaats Rome teruggekeerd. Over een dag of tien zal zij weer op Schiphol komen: zij is dan met haar a.s. echt genoot Edmund Purdom op weg naar Mexico waar zij in het huwelijk zul len treden. Op de foto: Linda Chris tian en haar dochtertjes op Schiphol. Hulp gevraagd door ouders diep-zwakzinnigen In een adres aan de ministers van maatschappelijk werk en van sociale zaken en volksgezondheid vraagt de federatieve commissie van de ver eniging van ouders en \rienden van geestelijk gehandicapten nog eens de aandacht voor de problemen en vooral de hoge kosten, die de geeste lijk onvohvaardigen voor de ouders meebrengen. In de federatieve com missie werken samen de verenigin gen „Help Elkander" (algemeen), „Voor het Zorgenkind" (r-k.) en „Philadelphia" (prot. dir.). Het adres sluit aan op een adres van 17 juni 1960. De federatieve commissie streeft naar een afgerond geheel van financiële voorzieningen ten behoeve van zwakzinnigen. De ouderverenigingen achten het van het grootste belang dat de zwak zinnige zo goed mogelijk ontwikkeld en aangepast wordt aan de eisen van het economisch en maatschappelijk verkeer. Doel moet zijn dat zoveel mogelijk zwakzinnigen zelf in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Na drie weken overleden aan brandwonden (Van onze correspondent). Mevrouw Cli. B. Clir. Hazemeijer- Ivnapp te Holten, echtgenote van één der directeuren van de N.V. Haze- meyer elektrische apparatenfabriek te Hengelo, is in het Sint Geertruida ziekenhuis te Deventer overleden als gevolg van ernstige brandwonden die zy op nieuwjaarsdag opliep, toen de kerstboom in haar woning te Holten vlam vatte. Arbeidsjongen bereikte topfuncties in organisaties Te Naarden is zondag plotseling overleden de heer H. Oosterhuis (68), oud-voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen en oud-kamerlid. Hij werd, terwyl hy aan het vissen was, door een hartaanval getroffen. Hendrik Oosterhuis werd 20 april 1893 te Oude-Pekela geboren. Hij bezocht slechts vijf jaar de open bare lagere school en moest daarna gaan werken. De heer Oosterhuis werd lid van het Nederlands Verbond van Vakverengingen en vervulde hier in talrijke functies. Zo was hij van 1949 tot 1956 voorzitter van deze organisatie. De heer Oosterhuis maakte van 1919 tot 1927 deel uit van de gemeente raad van zijn geboortestad en was de laatste vier jaar van deze periode wethouder van Oude-Pekela. De laatste jaren van de tweede we reldoorlog was hij als redacteur ver bonden aan het ondergrondse orgaan van het N.V.V. „Paraat". In 1946 werd hij lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Dit duurde tot 1960. EERSTE-KAMERLID 1946-1960 Vele functies Hij is van de bevrijding tot 1956 lid geweest van de Stichting A>an de Arbeid en vervulde sinds 1949 het A'oorzitterscliap van deze in stelling. In de jaren 1945 tot 1953 trad hij ook op als voorzitter van de raad A'an A'akcentralen. De DIENSTPLICHT IN OOST-DUITSLAND In het Oostduitse parlement (Volks- kammer) zal Avoensdag een wetsont werp voor algemene dienstplicht Avor- den ingediend, zo meldt het Oost duitse persbureau A.D.N. De huidige sterkte van het zoge naamde „nationale volksleger" wordt door de westelijke militaire deskun digen geschat op ongeveer 110.00Q man plus ruim 50.000 man van de „grenspolitie" die nadat de „muur" op de Berlijnse sectorgrens op 13 augustus werd opgetrokken, in de strijdkrachten werden opgenomen. In de Sow jet-Unie en de meeste andere communistische landen is reeds lang de dienstplicht ingevoerd. Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Gisteren heeft wederom een trekking plaatsgehad A'an de premieloning Zuid-Holland 2y2 procent 1959. Uit geloot werden de volgende twaalf se ries van tien obligaties: 20540, 21219, 21954, 25502, 25509, 25742, 25852, 26375, 80413, 33866, 34991 en 85776. De premie van 100.000 viel op serie 34991 nr. 4. De premie van 10.000 viel op serie 33866 nr. 8 en die van 5000 op serie 21954 nr. 4. Serie 25502 nr. 5 en serie 26375 nr. 6 loot ten elk uit met 2500. Vijf obligaties lootten uit met 1000 n.l. serie 20540 nr. 9, serie 25852 nr. 5, serie 30413 nr. 3 en nr. S en serie 35776 nr. S. De volgende vijf obligaties viel een premie van 500 ten deel n.l. nr. 3 \7an serie 20540, nr. 1 van serie 21219, nummer 2 van serie 25742, nummer 2 van serie 30413 en nummer 4 van serie 35776. De overige 105 nummers A'an genoemde series lootten uit me'. 125 elk. heer Oosterhuis was lid Aan het bestuur A'an bet internationaal verbond van vrye vakverenigin gen. Hij was voorts vice-voorzïtter van de Nederlandse organisatie voor interne bijstand en vervuilde deze functie in de interdepartementale commissie voor sociale, culturele en hygiënische planning voor ontwikkelingsgebieden in Nederland. Van 1950 tot 1956 maakte hij deel uit van de Sociaal Economische Raad en was lid van het Benelux-parle- ment. Kennedy dient economisch rapport in bij congres President Kennedy heeft maandag zijn jaarlijkse economische rapport bij het- Amerikaanse congres inge diend. Hij doet daarin opnieuw een krachtig beroep om zijn Aoorstellen tot verlaging van de tariefmuren uit te voeren. Deze hebben ten doel het hoofd te kunnen bieden aan de gevol gen A'an de Europese Economische Gemeenschap en de Amerikaanse in dustrie in staat te stellen bij de ex port te concurreren. President Kennedy deelt mede, dat de Verenigde Staten goed zijn begonnen zich te herstellen van de recessie van de afgelopen winter en zegt verder, dat in 1962 het economisch leven zich A'erder zal verbeteren. Daarbij laat de president echter de waarschuwing horen dat door het tempo van de ver betering het land slechts ten dele de weg heeft kunnen afleggen naar het voor ogen staande doel. Van Looy-Post verslagen in Europees criterium Het Duits-Zwitserse koppel Klaus Bugdahl-Fritz Pfenninger heeft op de Oerlikon-baan te Zürich in het Europees criterium revanche geno men voor de nederlaag, die liet in de laatste zesdaagse, die van Berlijn, leed. Bugdahl en Pfenninger zege vierden in de strijd over 100 km met een tijd van 1 uur 55 min. 24 sec. en- een puntentotaal van 53. De win naars van de Berlijnse zesdaagse, de Belg Rik van Looy en onze landge noot Peter Post. eindigden op "de tweede plaats met 25 punten, terwijl de Belgen Van Steenbergén-Sevê- reyns, de winnaars van het vorige jaar, nu de derde plaats bezetten met 17 punten, op de vierde plaats ge volgd door Bucher-Arnold met 1 pnt. De overige kopprds hadden een of meer ronden achterstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3