PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0EKARN0 WIL VREEDZAME REGELING Mig-17 spioneerde „zeer waarschip1"1" Alleen echter op basis van overdracht Deel van Meppel staat weer blank Ook in Zeeland fluoridering van drinkwater? Situatie niet kritiek Vandaag... Gewesten 205e jaargang - no. 19 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagtcr. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 55 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 71 «Ot pM m.m. Mlnlm. p. advertentie ƒ4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmaxlmum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3548, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841<b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen. te) 2116. Zierikzee. red. tel 2425 ad ra. teL2094. Nasoetion: „1962 is jaar van beslissing" „Ik lieb besloten het vraagstuk Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen. Wij willen onderhandelen op basis van overdracht van West-Irian onder Indonesische soevereini teit", aldus president Soekarno gisteren bij de overdracht van het luchtmachtcommando van luehtmaarschalk Soerjadarma aan vice-luchtmaarschalk Omar Dhani. President Soekarno zei dat de benoeming van Omar Dhani be schouwd moet worden binnen het kader van een vernieuwing van de strijdkrachten. „Het is absoluut noodzakelijk sterke strijdkrachten en in het bijzonder een machtige luchtmacht te hebben om West-Irian te krijgen... Ik heb reeds verscheidene keren onze vastbeslotenheid bevestigd dat dit binnen het jaar moet gebeuren". Mutatie bij luchtmacht leiding Over het marine-incident van vorige week maandag zei de president, dat de Indonesische motortorpedoboten „patrouilleerden tussen de Aroe-eï- landen en West-Irian toen zij door Nederlandse eenheden werden aan gevallen". De Indonesische president besloot met een beroep op de strijdkrachten tot eenheid. Luehtmaarschalk Soerjadarma, die gisteren als chef-staf van de Indone sische luchtmacht is opgevolgd door Omar Dhani. is een links georiënteer de officier die de functie van chef staf al jarenlang bekleedde. Hij werd beschouwd als een rivaal van de mi nister van defensie en chef-staf van het leger, generaal Nasoetion, wat de leiding van de strijdkrachten van Indonesië betrof. Adviseur Er zijn ei' die menen dat de ver vanging van Soerjadarma als chef-staf meer politieke betekenis heeft dan voor de hand ligt, spe ciaal gezien de arrestatie van een aantal vroeger invloedrijke poli tici vorige week. Soekarno heeft die mening gisteren versterkt met zijn opmerking: „het ontslag van Soerjadarma houdt verband met zijn benoeming tot militair advi seur". „De benoeming van Dhani", voegde Soekarno er aan toe, „houdt verband Ruimtereis John Glenn opnieuw uitgesteld In verband met technische moeilijk heden bij het in gereedheid brengen van de ruimtecapsule voor de Ame rikaanse ruimtevaarder John Glenn, is diens ruimtereis, die hem driemaal om de aarde moet voeren, 24 uur uitgesteld. Het ruimteschip zal nu donderdag te Cape Canaveral worden gelan ceerd. Een Verenigde Naties-commissie, be staande uit luchtvaartdeskundigen, is op het ogenblik op onderzoek in het oerwoud bij Ndola, waar in septem ber van het afgelopen jaar het vlieg tuig met secretaris-generaal Dag Maminarskjöld aan boord neerstortte. De leden van de commissie kregen ter plaatse een uiteenzetting over de toedracht van de ramp. met de verjonging van de lucht macht". Daarom, zcide Soekarno, werd Dhani door hem in het openbaar geïnstalleerd. Jaar van beslissing De Indonesische minister van de fensie, generaal Abdoel Harris Nasoetion, lieeft gisteren in Dja karta gezegd, dat de Indonesische regering niet zou toestaan dat het dispuut om Nederlands Nieuw- Guiuea op de lange baan gescho ven zou worden. Nasoetion zei dit In een toespraak tot een vrijwilligersbataljon, gevormd uit studenten van de faculteit in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Indonesië in Djakarta. Nasoetion zei, dat het jaar 1962 het jaar van de beslissing zou zijn in het dispuut om Nieuw-Guinea. Nasoetion herhaalde Soekarno's op merking „wij beminnen de vrede, maar wij beminnen de vrijheid meer. Daarom zijn wij bereid tot onderhan delen, maar wij kunnen niet toestaan dat het dispuut op de lange baan ge sehoven zou worden". Een beeld van het bezoek, dat de Deense minister-president Kamp- mann op uitnodiging van premier Nehroe aan India heeft gebracht: de beide staatslieden gebruikten de thee ten huize van de Indiase pre mier maar of zij zich amuseer denKijkt U maar eens naar hun gezichten! AANTAL SLACHTOFFERS TREINRAMP: 93 In het afgelopen weekeinde is in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden de heer Th. J. P. Zeegers uit Utrecht. Hij werd bij de treinramp bij Har- melen op 8 januari ernstig gewond. Het dodental van de treinramp is thans gestegen tot 90. Door vele regen en door storm Italiaanse regering De Italiaanse regering heeft gis teren meegedeeld dat er aanwij zingen zijn dat het Bulgaarse straalvliegtuig dat zaterdag neerstortte bij een geheime ra ketbasis van de N.A.V.O. in Zuid-Italië, een spionage-op- dracht uitvoerde. In een in voorzichtige termen ge steld communiqué, zei het ministerie van defensie in Rome, dat verhoor van de piloot en onderzoek van zijn vliegtuig werden voortgezet, om de nu bestaande aanwijzingen van spio nage onomstotelijker te maken. Het straalvliegtuig, een Mig-17 van Russische makelij, bestuurd door de tweede luitenant Miloesc Solakof, verongelukte bij Acqua- viva in het zuiden van Italië op korte afstand van de N.A.V.O.- basis. Gisteren werd een verkeer de naam opgegeven van de pi loot. In het communiqué van defensie stond dat hoewel nog niet met ze kerheid kon worden gezegd of spra ke was van een spionagedaad, in elk geval het Italiaanse luchtruim was geschonden. Onderzoek van het materiaal, waar onder fotografische apparatuur voor opnamen uit de lucht, cn formeel verhoor van de piloot, hadden vol gens het communiqué geleid tot de voorlopige conclusie dat een geval van spionage in het geding was. Uit de papieren van de Bulgaarse vlieger was gebleken, aldus het com muniqué, dat hij geboren was op 13 februari 1939 in Plofdid in Bulgarije, dat hij ongehuwd en tweede luite nant-vlieger in de Bulgaarse lucht macht was. Zijn squadron is gele gerd op de luchtmachtbasis Gabrof- nitza op elf km van Bergovitza. De regens van de afgelopen dagen en de zuidwesterstorm deden gistermid dag in Meppel opnieuw een kritieke toestand ontstaan. Door de storm werd het water in het Meppeler Diep en in het nauwe af stroomkanaal het IVIallegat dusdanig opgestuwd, dat in het noordoosten van de stad het door de Wold Aa en de Oude Vaart uit zuidwest Drente aaugevoerde wa ter vrijwel niet kon afvloeien en en kele straten van dit stadsdeel begon te overstromen. De toestand stabiliseerde zich in de loop van de avond. Een zestal straten in het noordoostelijke deel van de stad waren toen overstroomd en ge sloten voor het verkeer, dat door de H is het 200 jaar geleden, |f :-= dat de Duitse roman- en to- neelschrijver Christian A. Vul- phius te Weimar werd gebo- n ren. Vulphius verkreeg be- kendheid door zijn zesdelige ro- verroman „Rialdo Rinaldini". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii stad werd omgeleid. De woningen on dervinden geen last van het water. Van de grote hoeveelheden water, die in de loop van de dag uit midden en zuid-west. Drente naar Meppel kwa men, kon een deel, nl. de afvoer van de Oude Vaart, worden afgeleid op de Drentse hoofdvaart. Dit betekende een ontlasting voor het afvoerkanaal het Mallegat, dat nu alleen water nit het riviertje de Wold Aa te verwerken krijgt. Het gemeen tebestuur maakte door middel van Inidsprekerauto's bekend, dat voor- lopig geen verdere uitbreiding van de overstroming te duchten viel. Straten weer droog Het afnemen van de wind heeft gis teravond onverwacht gunstig voor Meppel gewerkt. De opstuwing in het Meppelerdiep nam daardoor snel af, waardoor het water in Meppel vlotter weg kon. Ook de vrije lozing van het Meppelerdiep naai' liet Zwar- tewater verliep sneller omdat ook in het Zwartewater de opstuwing niet zo ernstig meer was. Sneller dan het water kwam is het weer uit Meppels straten verdwenen. Het overstroom de deel van het noordoosten van de stad was omstreeks half twaalf gro tendeels weer droog. De minister-president van Ferzië, Ali Amini, vertrekt 15 februari naar Bonn voor een officieel bezoek van vijf dagen aen West-Duitsland op uitnodiging van bondskanselier Adenauer. TEGEN TANDBEDERF Discussie bij gemeenten en waterleidingbedrijven MOET HET drinkwater in Zee land worden gefluorideerd, wel ke mogelijkheden en moeilijk heden kunnen zich bij fluoride- ring in onze provincie voor doen? Deze vragen zijn op het ogenblik in discussie bij ge meentebesturen en waterlei dingmaatschappijen. Fluoride is de enige stof. die men momen teel kent om tandbederf, land- cariës zoals de medische term luidt, te voorkomen. Met fluori dering van het drinkwater is het echter een andere zaak als met de normale maatregelen ten behoeve van de volksge zondheid. De minister van sociale zakeu en volksgezondheid heeft zich op het standpunt gezet, dat de bevolking zichzelf moet kunnen uitspreken over «le fluovidcring van het drink water. aangezien hieraan niet alleen financiële en technische, maar in het byzonder ook principiële aspecten zit ten. Hoe moet het met mensen, die geen gefluorideerd drinkwater wen sen te gebruiken? Zullen zij een aparte waterleidingaansluiting moe ten krijgen? De eerste fluorlderingsinstallatie van een waterleidingmaatschappij is de zer dagen in Ouddorp op Goeree- Overflakkee in gebruik gesteld. Dit nadat er 9 jaar proeven met gefluo rideerd drinkwater zijn genomen in Tiél. Oüddorp heeft dus de landelijke primeur gehad. Wanneer kan de eer ste installatie in Zeeland worden ver wacht Eerste stappen „DAT DUURT nog wel even", aldns de heer L. C. Buysert, directeur-arts van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland in Mid delburg. „De eerste stappen zijn nog maar genomen, daarvan hangt veel af". De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid heeft de taak op zich genomen de bevolking van Zee land te informeren over de flnoride- ring van drinkwater en over alles, wat daarmee verband houdt. Hiertoe zijn de colleges van burge meester en weihouders van alle Zeeuwse gemeenten en de directies van de in Zeeland werkzame water leidingmaatschappijen uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeenkomst in maart. De gemeentebesturen hebben het no dige informatieve materiaal ontvan gen en zullen de eventuele fluoride ring van het drinkwater bezien. De gemeenteraden moeten niet alleen als representanten van de Zeeuwse be volking over de fluoridering beslissen maar zijn ook zelf. althans vele Zeeuwse gemeenteraden, aandeelhou der in de waterleidingmaatschap pijen. Fluoride In liet drinkwater voor komt tandbederf, zo vertelt de di recteur-arts van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Daarbjj wordt de weerstand tegen andere infecties ook vergroot, doordat veel bacteriën vla slechte kiezen en tanden in het lichaam opgenomen worden. (Zie slot pag. 2 kol4) et Haarlems Dagblad heeft vorige Hweek naar aanleiding van het kortstondige bestaan, dat de Friese Nationale Partij was bescho ren, enkele opmerkingen gemaakt over regionalisme. Het blad betoogt daarbij, dat er op dit ogenblik een buiten de macht van overheid en volk gelegen „factor van standaardi satie" bezig is de regionale karakters te „ontzenuwen", namelijk de indus trialisatie. Zij vormt in haar prak tische consequenties een grotere be dreiging dan welke discriminatie ook. De schrijver van de beschouwing stelt vervolgens vast: „De industrialisatie smelt de diverse schakeringen van ons volksleven snel ler en meedogenlozer aaneen dan een „pro-westelijke" overheid zou kunnen doen. Het karakter van een provincie wordt door moderne industrialisatie gelijkgeschakeld met de rest van het land en de met de fabrieken verrij zende wooncomplexen zijn standaard uitvoeringen, geen typisch geweste lijke onderkomens. De uitbreiding van dorpen en steden geschiedt nergens volgens gewestelijke begrippen of smaken. De nivellering van ons land tot één volgepropt werk- en woonoord gaat onstuitbaar voort en de vermen ging van de bevolking levert de fi nishing touch tot die nivellering. Daarom lijkt het toch onbegonnen werk gewestelijke culturen te be schermen en te voeden zonder hen te isoleren". Tegen deze redenering nu hebben wü enkele bezwaren, omdat zij te eenzijdig is. Zij gaat namelijk uit van een traditioneel-gevormde opvatting inzake regionalisme, een opvatting die men nog herhaaldelijk tegen komt. In Zeeland weet men dat maar al te goed: de niet-Zeeuw beschouwt dit gewest als een oord van kleder drachten, ringsteken en koenkelpot- ten. Dat zijn dan voor hen regionale verschijnselen, die de essentie uitma ken van het „le- ven op het land". Dit schema kan men, zij het enigs zins verhuld, te rugvinden in het bovenstaande citaat uit het Haar lems Dagblad: de nivellering van ons land tot één volgepropt werk- en woonoord, alsmede de vermenging van de bevolking leiden tot de onder gang van de gewestelijke cultuur. Gezien vanuit de (in menig opzicht geheel verouderde) tegenstelling stad-platteland heeft het Haar lems Dagblad gelijk: de schaalver groting, om nog maar eens een modewoord te gebruiken, brengt een verdwijning van allerlei traditionele zaken met zich mee, zoals overigens op breder terrein bepaalde nationale kenmerken worden verzwakt door in ternationale contacten en samenwer kingsvormen. Maar men late zich daardoor niet te zeer misleiden: on danks uiterlijke eenvormigheden blij ven er grote verschillen. Er ontstaan in onze dagen zelfs nieuwe eenheden, nieuwe „gewesten", die weliswaar niet kunnen bogen op eigen spelvor men als ringsteken, noch op eigen kleding in de vorm van drachten, maar die zich toch wel degelijk van het overige Nederland onderscheiden. Aldus beschouwd is de Nederlandse samenleving minder eenvormig dan men zo op het eerste gezicht zou menen. ^ieuwe eenheden dus. En daarbin- x 1 nen zijn allerlei ontwikkelingen te zien van een eigen patroon. Zo ontwikkelt zich de industrialisatie van Brabant langs andere lijnen als in de randstad, het schuchtere begin van Zeeuwse industrialisatie bijvoor beeld wordt mede bepaald door de geografie van de provincie. Van be lang is verder de houding van beleid en bestuur in een gewest, dat in de roes van het nieuwe wordt meegeno men en óók daarbij zijn positieve za ken te signaleren. Wij denken in dit verband aan de polderconcentratie in Zeeland, die tot grete bestuurskrach- tige eenheden heeft geleid. Voorts leidt de bevolkingsvermenging niet uitsluitend tot een eenzijdige beïnvloe ding, maar in vele gevallen tot een gezonde wisselwerking. Het isole ment was in vele gevallen het tegen deel van „onze kracht"! Al deze fac- 1 toren en er zijn er gelukkig nog meer leveren het beeld op van het „nieuwe gewest", dat op zijn wijze de uitdaging van de tijd verwerkt. Toe gegeven, uit dat „nieuwe" is veel verdwenen, dat vroeger mede bepa lend was voor het eigene van een provincie. Dat is inderdaad een ver lies, maar het is geen verlies geble ken zonder compensatie, zomin in groter verband het stréven naar een Europese eenwording alleen maar nadelen heeft opgeleverd. Wanneer nu het Haarlems Dag blad betoogt, dat het karakter van een provincie door de mo derne industrialisatie wordt gelijk geschakeld met de rest van het land, dan is dat menen wij een halve redenering. Want het blijkt dat er gewesten in ons land zijn, die onder geheel nieuwe verhoudingen kans zien een eigen karakter te ontplooien, een karakter dat in deze tijd past. Het Friese experiment tot stichting van een nationale partij was tot mis lukking gedoemd omdat men midde len wilde aanwenden, die bij een vroegere periode behoorden. 'Elke tijd echter stelt zijn eigen eisen. 0 Een rechtbank in Schwerlng, Oost- Duitsland. heeft twee Oostduitsers ter dood veroordeeld. Zij waren beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord in 1954 op de vier kinderen van een van lien en op hun beide echtgeno ten» ao .meldde het -Oostdultse .perbureau •AlD.Ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1