de gekwelde maagd Honderd maal WISKUNDE-OLYMPIADE VOOR MIDDELBARE SCHOLIEREN IN ENGELAND „SPOOKT" HET NOG ALS VROEGER JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAGAVOND is in zaal „De Zwaan" te Souburg de opera „De gekwelde maagd, of niet met de wap'nen der barbaren" voor de honderdste maal in Zeeland uitgevoerd. Dit was voor ons aanleiding wat langer stil te staan bij de inhoud van deze opera, die in 1957 te Ossenisse in primière ging en toen grote beroering verwekte. De opera van de liand van Wim de Graaf uit Middel burg is niet alleen revo lutionair van constructie: hij be handelt tevens op indringende wijze een felbewogen episode uit het leven van een tweetal be jaarden, dat op een afgelegen hoeve gesitueerd in de Dom- burgse manteling een terug- fetrokken bestaan leidt. Twee ijna uitgebluste levens tegen een achtergrond van een somber win ters woud, twee karakters, vlijm scherp getekend, twee silhouetten tegen de einder van een sober be staan. Het enige zonnetje in het leven van de oude heren is hun beider kleindochter Maria, energiek, be redderend en stilaan huwbaar. Maria is in haar stoffige omge ving opgebloeid, zoals ieder jaar de sneeuwklokjes hun belletjes weer boven de amper ontdooide grond steken. Niets is Maria te veel in de verzorging van haar grootvaders, die de huwbaarheid van de in schoonheid toenemende kleindochter in hun gedachten hebben teruggedrongen, zoals men een moeilijk verteerbare zaak naar de dag van morgen verwijst. Maar de morgen komt, dat Maria zingend door het huis gaat. 's middags uit het huis gaal en 's avonds héél laat nog niet terug is. De beide oude heren zitten kommervol bijeen (foto 1). Stil is de liefde in Maria's hart geslopen en terwijl zij zich met haar min naar in de omgeving van Oostka- pelle vermeit, staan de beide grootvaders aan het venster, wachtend op haar thuiskomst. De volgende dag, aan het noen maal, komt het hoge woord er uit. Een der grootvaders heeft zich tot Maria gericht: „Maria mijn kind wat zijt gij toch stil. Wat schort er aan 'mijn kind. Waarom zijt gij zo bedrukt. Gij 2iel zo witjes. Zijt gij lijdende aan een kwaal wellicht Kom lief kind wilt gij uw opa in uw zor gen laten delen? Kom stort uw hartje eens uit." Waar is uw opgewektheid toch gebleven. Moet ik een chirurgijn ontbieden, opdat hij U aderlaat?" Doch dan treedt Maria naar vo ren en zingt ln een meeslepende aria haar liefde uit: „Ik ben heus niet nog niet levens moe, Maar ik wil naar m'n vrijer toe". (foto 2). Het blijkt, dat Maria wel eens ander gezelschap wil dan de beide oude heren en zij zegt: „Ik verzorg U beiden nu reeds meer dan tien jaren. Dag en nacht ben ik U een wake geweest. Nim mer ben ik van Uw zijde geweken. Nimmer hfeb ik een verzetje. Gij denkt slechts aan Uw eigen ge luk. Bedenk toch mijn jeugd vliedt snel daarhenen. Ik heb nu genoeg van oude mannetjes, ik heb nu een«*_" Een Jan Huygen. Zo heet de vrijer. En Maria's liefde is zo sterk, dat zjj in opstand komt tegjen de beide grootvaders, die een verschillend standpunt inne men. „Ik kan best begrijpen dat je eens kokkelen wil" meent grootvader van vaders zQde, maar opa van moeders kant reageert: „Moet gij onze kleindochter stijven in haar rampzalig verlangen? Zwijg zeg ik U opdat ik U de mond niet snoere". Dra verschijnt Jan Huygen ten tonele. Eigenlijk is het een weinig acceptabele figuur. De nukkige opa bijt zich hierin onmiddellijk vast. Hij maakt zijn indruk ken baar: „Maria heeft geredeneerd: zorg dat je erbij komt of zij heeft hem leren kennen, toen de avond over het woud was geko men". Jan Huygen staat er bij, als Maria wat terzijde wordt genomen om haar deze mogelijkheid nader toe te lichten. Zij is echter vol komen in de ban van de in wezen primitieve Huygen, die alles ge laten aanhoort en op de vraag „Wenst gij mijne kleindochter te huwen" en op alle andere vragen antwoordt: „Ikke wè". Maria weet zich reeds zo met Jan verbonden, dat ook zij op alle vragen volstaat met „Ikke wè". Het is een afdoend antwoord, dat geen ruimte openlaat, een reflex van een rotsvaste overtuiging. Dan eist de meegaande opa, om aan alle moeilijkheden een einde te maken, dat het huwelijk terstond en ter plaatse zal worden voltrok ken en met een voor zijn leeftijd opvallend krachtige bariton zingt hij zijn instemming uit. (foto 3). „Een priester" roept hij comman derend en spoedig is daar de Priester, die de huwelijksvoltrek king voortvarend aanpakt, (foto 4). De plechtigheid is nauwelijks voorbij of de nukkige grootvader ontdekt: „Deze man is geenszins een priester. Het is een ordinaire oplichter, die zijn jas achterste voren heeft aangedaan." „Pardon, dat doe ik voor de koude" verweert de man zich, „en bovendien heb ik gezegd De Priester ls myn naam", (foto 5). Een meneer De Priester dus en onmiddellijk voert nu de zwart gallige grootvader aan, dat het huwelijk onwettig is. Als Maria toch wil doorzetten, ontsteekt hij in woede. Begrijpende, dat Maria van zwin tot zvjpf*" hem toch zal ontglippen sugge reert hij in een wanhopige poging het huwelijk te verijdelen met een blik op de goedwillende opa: „Heb ik U niet eens op het rand- et dramatische hoogtepunt. Hoewel blijkt, dat Maria op het ^gewraakte moment ma zelen haa acht hij zich dermate beledigd, dat hij meent deze smaad alleen te kunnen tiitwissen op een manier, die een man past. „Gij zult deze laster terugnemen. Neem terug dat ledikant" roept hij uit en als het koor aanmoe digt: „Geef hem zijn vet, geef hem zijn vet, Maria's eer is be smet" roept hij om zijn degen. Terwijl hij moeizaam uit zijn jas en vest wordt gehesen (foto 6) ju belt het koor: „Niet met de wap'nen der bar baren met kruid noch degen kampen wij, het geldt Maria te bevrijden gij lasteraar, gij vuige tong, wil toch uw snode woorden wegen. straks wordt gij aan het mes geregen." Het duel begint, (foto 7). Aanvankelijk glijden de degens slechts langs elkaar en er is zo weinig actie, dat de nukkige grootvader uitroept: „Wat doe je toch Maar nadat zijn tegenstander heeft verzekerd: ,,'k Zet 'em nog maar aan!" brandt de strijd los. De goedwillende grootva is echter zo bijziende, dat hij ongelukkiger wijze de heer De Priester over hoop steekt. Hij gaat zo onge lukkig te werk, dat weinig later ook Jan Huygen naar de planken wordt gezonden. Op dat moment, terwijl het toneel zich meer en meer met slachtoffers vult, vraagt de goedwillende een kleine onderbreking. ,,'k Zal eens even m'n leesbril pakken." Het baat hem weinig. Ondanks de leesbril steekt hij vervolgens ook Maria overhoop. Beide grootvaders buigen zich nu over Maria, doch ztf kunnen haar slechts bewenen (foto 8). ZtJ zijn de enige overlevenden; alles wat hun lief was, ligt dood terneer. Het doek zakt en nog eenmaal laat het koor zich horen in het smartlied: „Het is nu zo stil om ons heen......" De strekking, de moraal? We hebben deze vraag voorgelegd aan Wim de Graaf dit jaar een kwart eeuw cabaretier die met zijn gezelschap de opera in de laatste drie jaar zowat in alle Zeeuwse steden en dorpen heeft opgevoerd. „Een moraal of een strekking is niet aanwezig. Hoe onwaarschijn lijker en kolderieker het is, hoe meer de mensen het blijkbaar op prijs stellen. Vandaar, dat wij „De gekwelde maagd" zolang op het repertoire hebben. Ik venvacht nog wel honderd voorstellingen. Maar het dan ook een unieke ope ra. Niet alleen wat de inhoud be treft, maar ook wat de duur aan gaat: zij neemt maar een half uur". „Zoudt U het werk een bepaal de stijl willen toeschrijven?" „Neen. We zouden het eigenlijk volkomen stijlloos kunnen noe men". „Voelt U dit niet als een be zwaar?" „Neen. Een bezwaar is slechts, dat op kleine tonelen de mensen, die getroffen worden door een degenstoot niet voldoende ruimte hebben om een beetje aannemelijk te vallen. Is de ruimte geheel on voldoende, dan gaan zij eenvoudig op een stoel zitten. Toch is ook deze oplossing niet geheel afdoen de. De Priester bijvoorbeeld kwam in Middelburg, een stad die uit munt door slechte toneelaccommo datie, klem te zitten tussen de coulissen en een uurwerk". „Was dit de pijnlijkste erva ring?" „Neen. Eenmaal is, tijdens het duel, de kling van m'n degen uit het handvat gevallen. Toen heb ik m'n tegenstander maar een schop tegen de schenen gegeven. Men dient te weten, dat de degens om de kosten te drukken zijn ver vaardigd uit platgeslagen traproe den. Misschien is dit voor het ge meentebestuur een hint een be scheiden subsidie beschikbaar te stellen: (Foto's P.Z.C.) BEGIN MEI EERSTE RONDE Belangstelling wekken voor exacte vakken Dit jaar zal er in Nederland voor liet eerst een „wiskunde-olympiade" worden gehouden, een competitie in het oplossen van wiskunde- vraagstukken voor leerlingen van de op een na hoogste klassen van de hogere burgerscholen en gym nasia. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de Nederlandse on derwijscommissie voor wiskunde, met het doel bij de jeugd belang stelling te wekken en levendig te houden voor de wiskunde. De vraag naar wiskundigen is op het ogenblik ondanks het toenemend aantal studenten nog steeds veel groter dan het aanbod en het is ook van economisch belang, dat de industrie voldoende van deze specialisten kan aantrekken. De eerste ronde van de olympiade wordt op woensdag 2 mei „ge speeld". De opdracht is. schrifte lijk enkele vraagstukken op te lossen, waarvan er sommige niet uit de gebruikte schoolstof wor den geput, maar meer een beroep doen op gezond verstand en denk vermogen dan op wiskundige tech niek. De problemen moeten op de deelnemende scholen worden op gelost onder toezicht van de lera ren, die het werk zullen corrige ren voor ze het aan de commissie opsturen. De tweede ronde is bepaald op 24 oktober. De topploeg die na de eerste ronde wordt geselecteerd, komt dan centraal bijeen waar schijnlijk in Utrecht voor het oplossen van nog ingewikkelder vraagstukken. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen heeft een subsidie beschik baar gesteld voor de olympiade. Welke prijzen er zullen komen is nog niet precies bekend, maar de commissie neemt aan, dat de „eer" de grootste betekenis zal hebben. Het winnen van de olympiade is natuurlijk altijd een aanbeveling bij de verdere studie en bij ver zoeken om studiebeurzen. Pythagoras Het ligt in de bedoeling, van de olympiade een jaarlijks weerke rend gebeuren te maken. In Hon garije worden al sinds 190Ó der gelijke wiskundewedstrijden ge- Proef met zebraverlichting Sedert de voetgangers op de zebra paden door de wet beschermd zijn, is er een nieuw probleem ontstaan, namelijk de zichtbaarheid van het zebrapad en de daarop overstekende voetganger. Gedurende de dag beperkt het pro bleem zich voornamelijk tot de mo gelijkheid van onvoldoende zichtbaar heid van de zebramarkering, vooral bij nat weer. De voetgangers zelf zullen overdag, gezien de hoge om gevingshelderheid, in het algemeen voldoende zichtbaar zijn. 's Avonds is dit niet het geval. Bij de over het algemeen te lage ver lichtingsniveaus van de meeste straatverlichtingen zullen zowel de voetgangers als de markering van de oversteekplaatsen onvoldoende zichtbaar zijn. Om hierin verbetering te brengen, zal men in enige gemeenten binnen kort een proef gaan nemen, waarbij extra licht zal worden aangebracht op het weggedeelte ter weerszijden van de zebrapaden. Men neemt aan dat de overstekende voetganger dan tegen de heldere achtergrond duide lijk zal afsteken en daardoor veiliger zal zijn. Adenauer heeft griep Kanselier Adenauer van West-Duits- Iand heeft in verband met een griep aanval alle afspraken voor deze week moeten afzeggen, aldns is gisteren officieel te Bonn bekendgemaakt. De S6-jarige kanselier bad onder meer een bezoek zullen brengen aan West-Berlijn. houden. Een gevolg hiervan is ge weest, dat Hongarije relatief de meeste wiskundigen heeft voort gebracht, onder wie vele vooraan staande geleerden. Enkele andere landen hebben na de tweede we reldoorlog het Hongaarse voor beeld gevolgd. Hoeveel deelnemers de Nederlandse olympiade zal trekken valt nog niet te schatten. De wiskunde blijkt zich wel in een grote be langstelling van de jeugd te kun nen verheugen. Zo heeft een wis kundig tijdschrift voor de jeugd. „Pythagoras", dat enkele maan den geleden voor het eerst ver scheen, inmiddels al 12.000 abon nees, een aantal dat de verwach tingen van de onderwijscommissie verre heeft overtroffen. Mening van E.E.G. over coöperatie De commissie van de E.E.G. ïs van mening dat bepaalde coöperatieve stelsels inderdaad tot de middelen be horen die als grondslag kunnen en moeten dienen bij het nemen van ver schillende maatregelen tot verho ging van de levensstandaard in de ontwikkelingslanden, altlus het ant woord op een vraag van de lieer Troclet. In het kader van de meeste door het Europees ontwikkelingsfonds gefi- nancieerde projecten die zijn gericht op de ontwikkeling van de land bouwsector, is dan ook voorzien dat voor de exploitatie van de verschil lende installaties zal worden gebruik gemaakt van 'middelen van coöpera tieve aard. Er zij echter op gewezen dat zich in verband met de aanwen ding van dergelijke middelen in de met de E.E.G. geassocieerde landen overzee nog vele problemen voor doen, vooral als gevolg van het te kort aan leidinggevend technisch personeel en de onvoldoende voor lichting van de betrokken bevolkings groepen. De commissie heeft reeds belangrijke bedragen uit de te harer beschikking staande fondsen bestemd voor de opleiding van leidinggevend technisch personeel, in het bijzonder op het gebied van de landbouw. O.A.S. ontvoerde Parijse arts Franse rechtse extremisten hebben gisteren een gaulistisclie afgevaar digde uit zijn woning in Parijs ont voerd, maar nog geen zeven uur la ter werden ze door de politie gegre pen, en kreeg de ontvoerde zijn vrij heid weer. De député was de weinig bekende 53-jarige arts Paul Mainguy die zijn praktijk uitoefent in de Parijse voor stad Bourg-la-Reine, waar hij in de gemeenteraad zitting heeft. De twee extremisten vervoegden zich gistermorgen om half tien aan het huis van de arts. Onder bedreiging met wapens dwongen zij hem in een gereedstaande auto. waarin nog ten minste één handlanger was gezeten. Bijna zeven uur later ging er een communiqué uit van het hoofdbureau van politie in Parijs, waarin stond dat ontvoerde en ontvoerders waren opgespoord in een villa in Montigny, zestien kilometer ten noorden van de Franse hoofdstad. De twee mannen werden voor verhoor naar het poli tiebureau overgebracht. Nyerere treedt af als premier van Tanganyika Te Nairobi werd gisteren vernomen dat de premier van Tanganyika, Nyerere, is afgetreden. Hij is opge volgd door Kawawa, die tot dusverre minister van binnenlandse zaken was. Kawawa, wordt politiek als veel linkser dan Nyerere beschouwd. Vol gens onbevestigde berichten int Nai robi, Kenia, zou Nyerere tot aftreden zijn gedwongen door politieke groe peringen die hem te gematigd en te westers vinden. nog niets van hun vroegere popula riteit verloren hebben. Vrijwel elke bonafide Engelse schrijver heeft wel een spookgeschiedenis 'op zijn naam staan als het er niet meer zijn. En zo is het dan begrijpelijk, dat spoken en geesten in Engeland-een zeer hoge leeftijd konden bereiken. Sommige moeten al duizend en meer jaren geleden uit bet graf zijn opgestaan om nu. in 1962, nog met verbazing wekkende frisheid hun taak te ver vullen. Tocht Van wetenschappelijke zijde is vaak de bewering geuit, dat de constructie van deuren en ven sters in Engeland, die zodanig is, dat liet in geen enkele Engelse kamer niet tocht, liet geloof in spoken levend heeft gehouden. Want tocht laat, zoals bekend, vitrages en overgordijnen heen en weer waaien. En een bewegen de. stoffen achtergrond hoort nu eenmaal bij het spookbedrijf. Waarschijnlijk echter ligt de ware reden voor de ongebroken populari teit van de geest en het spook bij de Engelse mens zelf. die meer waar de hecht aan tradities. da:i welk ander volk ook. Mogelijk krijgt elk volk de spoken, die het verdient. De Britten hebben in elk geval nog hun oude, beproefde geestverschijningen, wier gedrag zich bepaald niet stal wijzigen, ook al zal Engeland in de gemeenschap pelijk markt geconfronteerd worden met gemeenschappelijke spoken. Tocht begunstigt „bestaan" der geesten Van een speciale correspondent) De laatste grote geesten en spoken- telling heeft met statistische zeker heid geleid tot de volgende conclusie: In Frankrijk is het aantal geesten sedert de Revolutie van 1789 met 30 procent afgenomen; in Duitsland zijn de spoken in hun verschillende vormen, zoals trollen, „witte wieven" en „grauwe mannetjes" nagenoeg volledig uitgestorven; in Engeland daarentegen hebben de geestverschij ningen zich in de loop der eeuwen zozeer vermeerderd, dat het „gees- tenberoep" vandaag de dag of beter vandaag de nacht overvuld is. Elk beter kasteel in Engeland, om van de vele ruïnes nog maar te zwij gen, beschikt reeds over zoveel erfe lijke geesten, dat het „nageslacht" gedwongen is, bescheidener plaatsen in gewone woonhuizen, meestal ook nog in afgelegen streken, od te zoe ken. Hoge leeftijd De vraag, hoe het gekomen is tot een dergelijke overbevolking, behoort tot de onopgeloste controversen in de wetenschappelijke wereld. Waar schijnlijk heeft de Engelse littera tuur er toe bijgedragen, dat geesten in Engeland ondanks alle vooruit gang van ons rationalistisch tijdperk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11