zomaar drie meisjes EIGEN WERK OP 3 MAART Koninklijke enquête Rood karretje met broden Accordeon en prijzen Bewustzijn Kleuren 17" oniiigïu Juliana en prins Bernhard zullen ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een enquête onder de jeugd houden. Het idee van deze jeugdenquête is afkomstig van het comité, dat de viering van het huwelijksfeest voorbe reidt en het koninklijk paar heeft zich hierbij gaarne aange sloten, omdat het van oordeel is, dat het nog te weinig weet van de gedachten en idealen, die onder de Nederlandse jonge ren leven. De redactie van het jeugdmaand- blad „Dux" heeft op het verzoek van het comité een negental vra gen opgesteld, waarop een ant woord van de jeugd wordt ge vraagd. De vragen luiden als volgt: 1. Kun je anno 1962 gelukkig le ven? 2. Heb je het gevoel, dat jonge mensen voldoende invloed uit oefenen op het werk. de school, de verenigingen, thuis en in de kerken 3. Waar vind je, wat je zelf be leeft, uitgesproken of uitge beeld? bijvoorbeeld in film, radio, televisie of kunst? 4. Vind je dat het in Nederland democratisch toegaat, in of buiten de politiek? 5. Vind je het nodig om kennis te maken, met wat bij anderen leeft? 6. Heeft het zin verafgelegen ge bieden je hulp aan te bieden? 7. Heeft de internationale poli tiek invloed op je eigen toe komstplannen 8. Vind je dat het houvast in je leven eigenlijk alleen van men sen komt of ook uit de wereld van het geloof? 9. Speelt verveling een belangrij ke rol in je eigen leven? Het is de bedoeling, dat deze vra gen de komende maanden in jeugdverenigingen en op scholen door jongeren van 16 tot 23 jaar onderling besproken zullen wor den. De resultaten van de discus sies zullen bij de viering van het feest aan de koningin en de prins worden voorgelegd. De antwoor den worden in rapporten verza meld. In Arnhem, Den Bosch en Groningen zullen de „algemene antwoorden" in een toneelstuk worden uitgebeeld. De voorstellin gen zullen door het koninklijk paar worden bijgewoond. GESCHIEDENIS De Zuid-Af rïkaatiders vergeten hun Europese afkomst niet en ze houden de banden met liet oude Europa strak aan, on der meer door een ernstige en diepgaande studie van de Euro pese geschiedenis. De redacteur van een in Johannesburg verschij nende schoolkrant is er al jong mee begonnen. Na een grondige studie wordt van zijn hand het volgende in do schoolkrant gepu bliceerd: „Hitier was de man die zijn, op mensonterend niveau le vend volk, verhief tot een zelfbe wuste natie, die schitterende pres taties leverde". En verder in dit blad „De Voortrekker": Terwijl alle vrije landen heulden met de communisten en alles probeerden om Hitiers plannen te verijdelen, gelukte het deze man bijna om het communisme te vernietigen. Nu bereikt niemand iets. De tyd zou net zo goed kunnen worden teruggedraaid naar 1933, het jaar waarin Hitler aan de macht kwam". De schrijver eindigt met: „Het is waar dat Hitier opdracht gaf het hele joodse ras uit te roeien, inderdaad werden er 5 miljoen joden vermoord". Zou hij daarmee één van die schitterende prestaties bedoelen SPORT De jeugdige wereld-schaats kampioen Henk van der Grift, die binnenkort zijn ti tel zal moeten verdedigen tegen de sterkste Noorse, Zweedse en Russische rijders, kan erg goed schaatsen. Maar maakt men deze sportman flink boos. dan schaatst hij nog beter. Zoiets is in de sportwereld mogelyk, bleek on langs. Henk had de 1500 meter onfortuinlijk gereden: hij was ge vallen, vervolgens „gehinderd door een fotograaf", waarna hij de strijd staakte. Toch startte hij kort daarop (buiten mededinging) opnieuw om 2 minuten 15,1 se conden later te finishen. Drie se conden sneller dan winnaar Knut Johannesen. Rest de ploegleden de taak vriend Van der Grift zo boos te maken, dat Nederland weer eens zegevierend uit de strijd zal komen. NOZEMFILM Een speciale Russische film ploeg is dezer dagen speci aal naar Amsterdam geko men om er een speciale film over nozems te maken. De 28-jarige Eugeni Eftuschenko (een van Ruslands meest gelezen jonge schrijvers) dwaalde bedrij vig door het goede Amsterdam op zoek naar krochten en nozems. De krochten vond hij niet, de no zems wel. De nozems begrepen snel de vriendelijke bedoelingen van de Russen en welwillend heb ben ze zich voor de cameralens verdienstelijk gemaakt. Tenslotte waren de Russen speciaal voor hen gekomen. Met tassen en filmrollen vol no zems keerden de Russen tevreden terug Achter het ijzeren gordijn zullen de bereidwillige nozems op filmschermen worden geprojec teerd. Vragen wij ons af: Hoe zul len de onderschriften en de com mentaren bij deze film luiden?. Ze zit op een tafeltje als ze vertelt. De stoelen zijn te klein, want het is in een kleu terschool. Op de muur achter haar sluimeren de kleuren van een gedeeltelijk voltooide wandschildering. Die kleuren vinden we terug op het zwart van haar schildersjak en op haar handen. Marja Ver schoor uit Vlissingen is ne gentien jaar oud en studeert aan de kunstacademie te Rotterdam. Zigzag trof haar in de „Prinses Marijke- school" te Souburg, waar zij de wanden aan het beschilde ren was. Een van haar eerste grote opdrachten! Het eerste potlood dat zij in han den kreeg, gebruikte zij al om haar tekenwoede uit te leven. Niet dat het iets bijzonders is, inaar bij Marja is het zo gebleven. In haar pre-tiener periode deed zy mee aan tekenwedstrijden, waarbij zij vaak in de prijzen viel. Op haar tiende stond het besluit vast: doorgaan met tekenen. „Maar eerst de li.b.s.", zeiden haar ou ders. Toen zij zestien was, had ze li.b.s.- a. „Het was soms wel erg verve lend". Naar de kunstakademie in Rot terdam. „Het had met driejarige h.b.s. al gekund, maar mijn ou ders vonden, dat ik toen nog een beetje te jong was. Een meisje van veertien, helemaal alleen in zo'n grote stad". Drie jaar heeft ze nu in Rotter dam gewerkt. Hard gewerkt af en toe. De laatste tijd valt de theorie wel mee, maar hét komt toch neer op dagelijks bezig zijn van negen tot vijf. Met kunstgeschiedenis en Adriana en haar rode wa gentje. Zo kent men in Souburg de charmante Adri ana Lobbezoo van zestien lentes, die elke dag met haar elektrische bestelwagen de wijk ingaat om het brood en banket van haar baas, bak ker P. W. van de Broeke aan de Kanaalstraat, aan de man te brengen. „Kijk, daar heb ik nog aan meegewerkt" denkt ze bij het afleveren van een banketbestelling". Want Adriana, ofwel Adri bezorgt niet alleen bakkerij- produkten, maar bakt ze ook. De fijnste taartjes en koekjes! Adri is al geruime tijd bakster, een heel onge woon beroep voor een meisje. „Maar bijzonder leuk", vindt ze. En we kunnen zien, dat ze het helemaal meent. Bakken en brood bezorgen is dus Adri's enthousiaste leventje, iedere dag weer nieuw! Ze vindt het zelf allemaal heel gewoon. Wjj niet, daarom vroegen we haar hoe ze tot het beoefenen van de bakkunst is gekomen. „Och, je groeit er vanzelf in, als het druk is help je een handje mee en zo leer je het vak wel. In het begin heb ik nog wel eens wat moeten opschrijven, maar nu gaat het al heel vlot". Bedrijvig loopt ze heen en weer, van het kastje naar de muur. Ze maakt soorten deeg klaar, voegt er ingrediënten aan toe, steekt al les vervolgens in de oven om er enkele ogenblikken later ruim honderd brosgebakken koekjes uit tevoorschijn te halen. „Nee, ik zou niets anders willen", zegt ze lachend en een beetje verlegen. In maart 1960 kwam het jonge bakstertje bij banketbakker Van de Broeke in dienst, als winkel meisje uiteraard. In die twee jaar heeft ze zich ontwikkeld tot een bijzonder handige kracht in de bakkerij, waar ze alles van haar baas afkeek. Voor Adriana is een bakkerij dan ook een paradijsje. Voor haar bestaat geen duf kan toor, waar het personeel houterig is als het meubilair. Met Adriaan aan het echte stuur wiel maakte ZigZag samen met de fotograaf een rit in haar ge luidloze elektrische wagentje. Een hele belevenis, naast Adri in het rode bakkerswagentje. Langzaam zweven we over de weg, iets har der dan een voetganger en ook veel waardiger, zelfs statiger. Zeventien kilometer rijdt ze elke dag door de wijk. Ze doet het met plezier, „want elke dag zijn de mensen ook weer anders". Toen we bijna weggingen kregen we nog een proef van haar bakbe- kwaamheid: een nog warm, bros, knappend amandelgebakje: Heer lijk! Dat laat ik niet op me zit ten", dacht Eef Roth in Anna-Jacobapolder, toen ze in de vorige „Zigzag" het ar tikel „Gitaarfestival" las. En ze schreef de volgende brief: Geachte Redactie, Naar aanleiding van het stukje „Gitaarfestival" uit de Provinci ale Zeeuwse Courant van zater dag 6 jan. j.l., neemilc de pen op om U te schrijven dat er toch tieners bestaan die wat anders spélen dan gitaar.. En onder diegenen behoor ik. Ik speel namelijk al zes jaar ac cordeon, en ga nog trouw elke week naar de Roosendaalse mu ziekschool, waar ik IS jan. overgangsexamen hoop te doen. Ook ben ik ai enkele malen naar concours geweest, waar ik altijd nog de eerste prijs wegsleepte. Ook heb ik op het Rodekruisschip ,.J. Henry Dunant" gespeeld. Die wegens storm bij ons in de haven lag. En nu U dit alles leest zou U natuurlijk wel eens een leeftijd willen weten, nu. ik word in maart 15 jaar. Misschien kijkt U ver baasd zoals velen doen. Ik speel van alles zowel klassiek als populair. Met spanning wacht ik uw ant woord af. Met hartelijke groeten en bij voorbaat hartelijk dank. Téken ik, uw Eef RotJi. Eef had wel antwoord verwacht, maar niet dat Zigzag met 2 man opwachting zou komen maken. Om koffie te drinken en muziek te horen. In aanwezigheid van vader, moe der en de katten Siepertje en Moortje kwam het verhaal er uit. Gelardeerd met stukjes musette en operettemuziek. Eef kreeg bijna zes jaar geleden een accordeon. Daarvoor had ze ook al blijken van muzikaliteit gegeven, door bij een gezelschapje in Sint-Philipsland op de mando line van haar moeder te spelen. Maar toen de accordeon er was, werd het ernst. Eef wilde hogerop en ging naar de muziekschool in Roosendaal. Begeleid door vader of moeder, „want je kan zo'n peuter van acht toch niet alleen met een accorde on door de stad laten sjouwen". Dat is de laatste jaren echter niet meer nodig Wel gaan vader en moeder nog regelmatig mee naar de concour sen, waar hun dochter de gewoon te heeft om prijzen weg ie slepen. Als we om tastbare resultaten vragen komen de bekers op ta fel. De grootste is voor het kam pioenschap van Belgisch-Vlaande- ren. Zij was toen negen jaar. En toen de jury haar naani afriep, „Roth, Evadurfde ze haast niet op het podium te komen. Dit maakte ze echter goed door ieder een op het podium een handje te geven. Van plankenkoorts heeft ze nu echter geen last meer. De kam pioenschappen en eerste prijzen volgen elkaar in de vorm van medailles en diploma's (achteloos op een rolletje) op. In de toekomst zal Eef haar brood in de accordeon blijven zoeken. Nu doet ze de ulo in Steenbergen. Deze zomer doet ze eindexamen aan de muziekschool en binnen kort wil ze een deel van het staatsexamen voor accordeon „het Instrument is pas erkend" doen. Dan wil ze accordeonlerares worden. En toch studeert ze maar een kwartiertje per dag.... Met een pittige mars nemen we afscheid. Bijvoorbeeld: „En hier ziet U de armen van het westen; de kapi talisten eten zich rond en dik maar deze armen die zelfs geen geld hebben om naar kappers te gaan laat men aan hun armzalig lot over!" Of: „En hier ziet U dc rijkeluiskinderen die teren op de goed gevulde buidels van hun ka pitalistische ouders, weigeren om te werken en tasten zo de gees telijke volksgezondheid aan". Of: „Geheime agenten van de kapita listen waarvan men er veel in Amsterdam (hoofdstad van Ame rikaans gezind Holland) vindt zijn direct te herkennen aan nau we broek, lang haar, bakke- of andere baarden, bromfietsen en leren jek. Ik herhaal: nauwe broek, lang haar, bakke- of an dere baarden, bromfietsen en le ren jek". Het is allemaal moei lijk te zeggen. ZWAK LICHT We zyn zo vrij geweest een ge dicht van Jaap Koning (ge noegzaam bekend uit een vroegere aflevering van de jeugd pagina), getiteld „Bewustzijn" over te nemen uit de schoolkrant „Italeidoscoop" van de rijks kweekschoolvereniging „Concor dia". Voorts zijn we zo vrij ge weest het gedicht te illustreren met een archief-foto van Jaap Koning. En plotseling was er het zwakke licht: zwak licht omkranst mijn hoofd; rookdeeltjes dwarrelen als nieuwe superatomen, nevelen de kamer in een spiegel van mijzelf. groen en blauw schuifelen mijn gedachten gis ponskaarten grijnzen mijn herinneringen naar de archaïstische contactdoos van mijn leven. Marja heeft een grote opdracht, Adriana rijdt op een opvallend rood karretje door Souburg en Eef uit Anna-Jacobapolder sleepte met haar accordeon ge weldige prijzen in de wacht. Drie Zeeuwse meisjes met bijzondere activiteiten en bijzondere plannen. Zigzag heeft drie bezoekjes afgelegd: bij Marja in een Souburgse kleuterschool, bij Adriana in de bak kerij en bij Eef thuis, in Anna Jacobapolder op Flip. land. We hebben de kleuren van Marja gezien, de bro den van Adriana en de accordeon van Eef. Zo maar drie meisjes van wie we toevallig hoorden dat ze er niet alledaagse activiteiten op nahouden. beschrijvende meetkunde, applica tie en ontwerpen, pottendraaien en stof drukken. Wij bekijken de wandschildering waar ze aan bezig is. Dieren; we zien een aap en olifanten. De vak ken tussen de houtskoollijnen van de opzet worden ingevuld met sneldrogende verf. „Het moeilijkste is het ontwerp. Als dat er eenmaal is, gaat de rest vanzelf." Dan is het een kwestie van je techniek onder de knie hebben. In een ander lokaal is al een wandschildering klaar. Daar zijn het kinderen („Ze moe ten zichzelf herkennen"), de kleu ters aan de voor ons zo ongemak kelijk zittende tafeltjes. Spelend. Geschilderd in de felle, ongecom pliceerde kleuren, die we in de tekeningen van de kleuters terug vinden. Tegen een haast geome trische achtergrond die ruimte suggereert. Waarom ze de decoratieve kunst gekozen heeft? „Och, gekozen... Je wordt op de academie geselecteerd naar je werk. Dan raden ze je een bepaal de afdeling aan. Ais het je niet bevalt, kun je altijd na een jaar nog van richting veranderen." Voor haar werd het de decoratie ve en monumentale nijverheids kunst. En het heralt haar goed. Als ze over een jaar klaar is in Rotterdam, wil ze zelfstandig- of in samenwerking met een architectenbureau doorgaan met wandschilderingen, mozaïe ken en brons....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7