Ballon-gelukje bracht P.T.T.-er Eerdmans bij radio en t.v. VANDAAG MORGEN ONTWERPER SPEELT ROL VAN EISENHOWER BRIGITTE BARDOT, BEELDIG EN BOOS IN „BANDELOOS" kOSRAM „WE ZULLEN LORD SN0WD0N WERK TE DOEN GEVEN PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 JANUARI 1902 om de dubbeltjes weer te zoeken. „Je neemt er wat van mee" was de volgende quiz, in vier ron den, tot duizend gulden maar met de troostprijs van vijfenzeven tig, om toch wat voor de moeite mee te nemen. Het publiek had er wat tegen om de te grote span ning, en- dat voelde ik zelf ook wel. Ik zei altijd van tevoren: denk er nu om, het is een spelletje en laat het een spelletje blijven, maar middenin het spel werden de kandidaten overmoedig of ze nuwachtig of, nou ja, ook wei eens gewoon hebberig. Gelukkig De t.v.-toto in de E.vpo-hai vond ik zelf erg leuk, omdat er geld voor goeie doelen bij postzegeltjes tegelijk maar toch samen voor vijfenveertigduizend gulden per keer binnenstroomde, en omdat we zulke leuke gekke dingen doen konden. Voor Joan Haanap- {>el hebben we toen een ijsvloertje aten vriezen, en we hebben snoertje-trekken tussen een rol schaatser en een sportvisser ge had, en Leo Hallo kon ik eens zelf vertellen hoe gelukkig hij me destijds gemaakt Iiad door de strafschop van Dublin 1935 te stoppen. Hele zomer Neem die jongen van De Hoop. van de t.v.-quiz Willens en We tens, die overigens, en dat is nieuws voor uw lezers, de hele zomer doorgaat. Een spastische „Ik gun mijn slachtoffers in het zweethokje hun f999,99 Van onze RTV-medewerkster) Als we dit schrijverijtje zou den beginnen met de aanhef: quizmaster Theo Eerdmans... dan zou hij mopperen: hélié ik ben journalist hoor. En als we dan zouden schrijven: Theo Eerdmans is met hart en ziel journalist, dan zou hij weer beseheiden, want dat kan hij óók zijn eventjes opmerken dat hij eigenlijk veel liever alleen maar ro manschrijver zou zijn, zoals hij dat nu alleen maar een paar weken per jaar is, als hij zich terugtrekt in een kaal huisje in Loosdrecht om er met een defectieve- of ech te roman weer uit te komen. Hoe moeten we Theo Eerdmans dan noemen laten we zeggen de oud-PTT-er, want dat hij bij de post gewerkt heeft, zoals drie kwart van zijn familie bij de post werkt, dat vertelt hij graag en met een vergenoegde grinnik. Hoe het komt dat hij dan nu niet zo'n cape heeft en zo'n fijne dikke leren tas voor z'n buik draagt, vertelt hij zijn eigen kinderen zo: en toen moest ik bij de allerhoog ste baas komen, de directeur-ge neraal, maar het parket in de kamer van die allerhoogste baas was zo glad gewreven dat ik uit gleed; toen viel papa op z'n ach terste en de baas zei: Eerdmans, je bent ontslagen. Dat vonden z'n kinderen toen ze klein waren heel jammer, maar Eerdmans •zelf was er toen content mee, want hij kwam juist ontslag vra gen om journalist te worden. Ballon-geluk Misschien is het zijn lot wel tot succes gedreven te worden door ongeluk, want bij de radio en later de tévé kwam hij ook op een heel vreemde manier: hij zat in het schuitje van een luchtbal lon samen mét een Belgische bal lonvaarder en toen liet een padvinder een touw los. zodat de andere padvinders, om niet j mee de lucht in te gaan, ook wel los moesten laten; de storm deed de rest sleurde de ballon mee I en kwakte hem tenslotte neer in een prutsloot bij Kaarden. Een leuk verhaal om te vertellen, vooral aan kinderen, die zo eerlijk -ë en oprecht helemaal geen mede- QADID FKl T V PI IRPIPK lijden met je hebben; dat vond KAU'U- CfN I .Y .-KUDKICI\ Gabri de Wagt ook, en die liet het hem vertellen en liet hem vervolgens regelmatig meewerken aan de jeugd-uitzending, „Het stond in de krant". Gijs Stappers- hoef ging wat in hem zien, een televisueel zou men Stappers- hoef dus wel mogen noemen, of schoon het in het begin wel leek of hij zich een theo-sof op z'n nek gehaald hadi jongen, die De Hoop, die van kind af aan veel bedlegerig was en voetbalplaatjes ging sparen, tot hij Arsenal koos als hobby. Hij heeft een keer Arsenal in Londen zien spelen, op een kaartje van de tegenpartij, omdat de mensen van Arsenal zelf z'n verhaaltje dat hij hun verre sup porter was niet wilden geloven. Arsenal zal het nu goed maken: hij mag naar Londen komen, als hij bij ons door de finale heen is en z'n 999 gulden komma 99 cent heeft verdiend. Ik vind Jan de Hoop een leuk joch en van mij mag hij een beetje herrie schop pen voor de camera, als hij het niet te gek maakt. Hij doet mee op verzoek van zijn dokters, en hij is glansrijk door de voorselec tie heengekomen. Misschien loopt hij een beetje uit het gareel van de zenuwen, ik heb eens iemand gehad die in de studio flauwviel en toen nog mee wilde doen. Ik ben toen zelf eens In zo'n zweethokkie gaan staan en iemand anders praatte toen tegen mij door de microfoon; je hoort dan zo'n metalige stem je hoort het suizen van het bloed in je oren je voelt je van alle lieve mensen verlaten en voor je het weet is de bedenktijd om. Ik zal je wat vertellen: als ik echt in zo'n hokkie stond, dan vond ik die quizmaster een rot vent. THEO MET MAUD c)\ore\t, 3101 ett.... gc(\r ijvcti In mottenballen Het was toen, zeven jaar geleden, nog maar een klein te-veetje, zegt Theo Eerdmans: meer ons eigen leuke téveetje: we hadden maar duizend niks an. Dat vonden we we met „Wat doe je voor de kost" begonnen, vonden ze er alle drie duizend nikt an. Dat vonden we vreemd, omdat hetzelfde spel voor de radio een lekker succes werd. Zo leer je wat, we deden het spel in een kale studio en wé leerden dat tévé de stemming van een volle vrolijke zaal nodig heeft, omdat de kijkers thuis er bij willen horen. Omdat het dus meteen al hele maal piel ging, dacht ik: bij de televisie doe je niks voor de kost, laat ik maar een nuttige jour nalist blijven, da's goeie kost. Milo Anstadt vroeg me voor de Spiegel der Kunsten, om mensen te interviewen: schrijvers, schil ders, beeldhouwers, edelsmeden, de enige Nederlandse manlijke harpist, keramiekmakers, pulle tjesmakers, pianisten, violisten, klarinettisten en alle isten behalve zeepkisten. Interviewen viel bin nen m'n eigen vak en ik vond al die kunstenaars ook aardige men sen, maar de enige die ik me zo op stel en sprong herinner is Her man Krebbers: een heel bijzonder aardige man dus. Martelende spanning En toen had Gijs weer een quiz, een harde: weet wel wat je waagt. Bij de potvraag maakten we close-ups van het slachtoffer, en een andere camera liet het vlak voor z'n neus zilveren gul dens regenen; dat zagen alleen de kijkers, en nïef. de man die op z'n potvraag zat te zuchten, maar dat begrepen de kijkers niet; we kregen honderden brie-- ven van mensen die ons rotkerels vonden die zeker de centen voor zichzelf houen wilden en daarom die stakker zaten af te leiden. We hebben die quiz toch twee ep een half jaar gedaan, maar t het meeste plezier hadden we eigenlijk zelf bij het droogzwem men, oftewel repeteren, als we niet met guldens maar met dub beltjes speelden: dat ontaardde dan i'i een wi'd knikkerspelletje en op handen cn voeten kruipen T eleuisie 's Middags ruim een uur (van 12.55 tot 2.15) een Eurovisie op de ski- wedstrijden in het Oostenrijkse Kitzbühel: acht honderd meter naar beneden roetsen van de Hahnenkamm, en dan nog kronke lend langs vlaggetjes. Kees Buur man geeft er commentaar bij. Om drie uur een herhaling van het optreden van Thelonious Monk. Om 3.35 alweer een herhaling: Misschien hoor je mij Ton van Duinhoven als het middelpunt van een door Hugo Claus geschreven programma. Om kwart over vier richt televizier zich op dirigent Jos Cleber de laatste kans, want over twee weken gaat hij naar Zuid-Af rika. (Dinsdagavond om acht uur neemt de A.V.R.O. af scheid van hem voor de radio met een huldigingsshow). Om kwart voor vijf muzikale drankjes van het Cocktailtrio. Het avondprogramma beginnen we (om half acht) met een luipaard op schoot de Dennissen. Na het journaal „Kom er maar eens ach ter" de puzzles en rebussen van Mies Bouwman, een programma van Ger Roos. Om 8.50 uur ster- reofonie een constellatie van zes sterren. Om 9.40 hou je aan je woord literair kegelen door Aya Zikken, Godfried Bomans,» Albert v. d. Hoogte en Vic van Vriesland Karei Jonckheere heeft het. laatste woord. Om 10.25 Ons zusje Eileen (zevende deel): Ruth verwelkomt een oude vriend. VLAAMSE TELEVISIE. Om zeven uur een kunstzinnig programma dat het kantklossen behandelt. Om half negen „Het is altijd Dennis. Om negen uur waag je kans: verrassingsspel met mu ziek. Om tien uur „De eerste liefde van een vos", Japans variété. RADIO. Hilversum I. Om 16.40 zingt voor de liefhebbers Mahalia Jackson. Om negen uur de Tierelantijnen, dit keer met Sonja Oosterman, de Britse pianiste Do lores Ventura, Tonny Smits, Jules de Corte, Jaap Moolenaar en zang groep De Krolets, plus alle gebrui kelijke tierelantijnse artiesten. Om tien uur het kopwerk van de kop stukken. Daarna biljarten en, om 22.25, vijf minuten met Ernest Claes: Ik en de Witte. Om elf uur de meesterlijke meesterwerken van prof. Smits van Waesberghe. HILVERSUM II Om vijf over acht treden in het specialiteiten-theater op Tony Huurdeman, Marion Wardenaar, André Carroll (Rudi's vader), Pe ter Piekos, Rijk de Gooyer, Luc Lutz, de Wama's Hans v. d. Berg, het Frans Mullerkoor, het Metro- pole-orkest. Conny v. d. Bos. Om 22.40 Het Slokje van Guy de Maupassant, een miniatuur hoor spelletje. T elevisie Meteen al weer (om 1.25) skieën op de Hahnenkamm. Om 8.55 weer een film (uit Amerika; maar weer met Nederlandse tekst), genaamd „Geen bezoek". Om 9.15 het Am sterdams Kamerorkest van Marti- nus Voorberg, met concertmeester Herman Krebbers en als solist de Zwitserse hoboïst Heinz Hollinger. RADIO. HILVERSUM I Om half drie zondagmiddag radio première van het Requiem voor driestemmig gemengd koor en or kest, van Herman Strategier, ge componeerd in opdracht van mi nister Cals, uitgevoerd door Ne derland Madrigaalkoor en U.S.O., dirigent: de componist. Om acht uur voor de zeventiende maal de testbemanning in de ruimte, dit keer: liet einde van de co-ordi- nator. Om 8.40 wordt voortgezet het. toernooi van het lichte lied. Om tien uur weer gluien door het sleutelgat naar de personen die in De Vergulde Baars de teksten op zeggen van Emile Lopez en Jan de Cler. HILVERSUM II. Om kwart voor negen Londen en Parijs, hoorspel van Charles Dickens. Om 9.25 zingt Marie Cecile liedjes uit de „Deep South" van de V.S. om tien uur rijkdom der wellui dendheid met Fritz Kreïsler, ge speeld door Rafael Druian, Mczart gezongen door het Weens Akade- iniekoor, en Beethoven gespeeld door het Londense Barokensemble. BRIGITTE BARDOT ...beeldig, boos, bandeloos... De Amerikaanse filmmaker Darryl Zanuck heeft een rolprent op sta pel staan over de Invasie van Kormandië in 1944. De film zal „De langste dag" heten. Voor de rol van generaal Eisen hower heeft Zanuck een man ge vonden, die zo veel op de ex- president lijkt, dat hij er elke Amerikaan mee zou kunnen be driegen. Bovendien lijken ook zijn stem en die van Eisenhower op elkaar als twee druppels water. Deze uitzonderlijke verschijning, Henry Grace genaarhd. is door Zanuck in de studio's van Metro Goldwyn Mayer gevonden. Grace is daar n.l. sedert 1933 werkzaam als decorontwerper. De laatste acht jaar heeft hij de functie van chef-ontwerper, zowel voor ge wone als voor televisiefilms, ver vuld. Met zijn decor voor de film „Gigi" heeft hij zelfs een os car gewonnen. Grace, die vijftien jaar jonger is dan de grote generaal, heeft het van wege zijn verbluffende gelijkenis met Eisenhower al dikwijls moei lijk gehad, vooral toen Eisenho wer in 1952 tot president werd verkozen. Waar Grace ook ging, werd hij omstuwd door een dichte menigte. Hij had het ongeluk in Palm Strings, in Zuid-Caliïornië, te zijn, toen Eisenhower daar zijn eerste bezoek bracht. Hij moest toen in zijn hotelkamer'blijven, want wanneer hij zich op straat vertoonde, ontstonden er ver keersopstoppingen. FILMS IN ZEELAND Lino Ventura slaat er op in zondagmatinee Wat men ook van Brigitte Bar dot mag zeggen, ze is in ieder geval zichzelf en regisseur Ro ger Vadim, haar eerste echtge noot, lieeft de voordelen daar van gezien en weten uit te bui ten. Hij heeft voor Brigitte nooit grote problemen geschapen, ge lukkig maar, want meer dan een actrice is B.B. een levens lustig wezentje, dat bepaalde dingen mee heeft en dat niet verbergt. In „Bandeloos", een recent resultaat van hernieuwde samenwerking tus sen Bardot en Vadim blijkt dit alles namelijk opnieuw. Bi'igitte huppelt dartel door de Parijse straten en wat vérder in de film door de sneeuw van het wintersportoord, waar zij niet is Advertentie EIGENAAR SUNDAY TIMES: Effect van zijn naam is meegenomen „Wij hebben Lord Snowdon op {/rond van zijn beroepsbekwaamheid gevraagd of hij bij ons wilde ko men werken. Wanneer zijn naam gunstig voor ons werkt, is dat des te beter. Maar vergist U zich niet: wij zullen hem werk te doen ge ven", aldus heeft Roy Thomson, de eigenaar van de Sunday Times", gisteren bij terugkeer te Londen uit New York tegenover verslaggevers verklaard, die hem bestormden met vragen over de zogenaamde ,/:aak-3nowdon". Deze zaak is, als gemeld, in de we reld gekomen door een zondag j.l. in het. zondagsblad Observer verschenen artikel over het be sluit van de echtgenoot van prin ses Margaret, om in dienst te tre den van het zondagsblad „Sunday Times", waar hij de functie krijgt van assistent voor kunstzaken en advies zal moeten geven bij het samenstellen van het bijvoegsel in kleuren, waarmede de „Sunday Times" begin februari a.s. wil verschijnen. Lord Snowdon vangt op deze zelfde datum zijn werk zaamheden bij het blad aam. De „Observer" had geschreven dat de „Sunday Times" zich o.m. van de medewerking van Lord Snow don had verzekerd, omdat het blad verwachtte dat de naam van prinses Margarets echtgenoot het een voorsprong zon geven tegen over zijn concurrenten en wél met name onder de vrouwelijke lezers. Het artikel van de Sunday Times" werd de volgende dag maandag j.l. door de „Times" overgenomen1 vaar door het op grote, schaal onder het Britse pu bliek bekend werd. Na de verslaggevers verzekerd te hebben dat hij niet. wist welk sa laris Lord Snowdon zou ontvan gen, vervolgde Thomson: „Ik heb geen belangstelling voor de kri tiek van de „Observer", maar eventueel wél voor die van de pu- bliele". Hij weidde vervolgens lang uit over de vakbekwaamheid, waarvan Lord Snowdon had blijk gegeven,:toen hij nog onder zijn eigen naam van Anthony Arm strong-Tones als fotograaf werk zaam was. Hij erkende echter dat. zijn nieuwe naam „niet. vreemd Is aan tijn tewerkstelling Zij de „Sunday Times", hij voegde hier aan toe: „Zal de verkoop van de Sunday Times" hierdoor stijgen Ik hoop het". Prinses Margaret en Lord Snowdon vertoeven thans, als geméld, voor een verblijf van drie weken op het Westindische eiland Antigua. Zij zullen eind januari naar Londen terugkeren. Jos Cleber gaat binnenkort naar Zuid-Afrika: dat betelcent natuur lijk, dat huize Cleber in Hilver sum al helemaal overhoop ligt. Hier ziet U de familie, vader, móe der en dochter Karian bij het in pakken van de laatste koffers. Over twee weken zal de grote reis aanvaard worden. •jekomen om zich bruin te laten bra den in het zonnetje, maar met boze bedoelingen. Brigitte's slechte plan nen ze heeft een geweer gekocht en temperament tonende woede uitbarstingen die bij deze plannen horen bedriegen ons evenwel niet: B.B. is een aardig meisje en gelukkig zien haar „slachtoffers" dat ook bij tijds in. Een verzoening kan niet uit blijven. Die vormt dan ook het slot van de^e pittige en een tikkeltje pi kante komedie, die technisch en ar tistiek fraai verfilmd werd. „Bande loos" is te zien in drie bioscopen: na melijk City (Middelburg), Alhambra (Vlissingen) en Grand (Goes). In Luxor Vlissingen) en Electro (Middelburg) wordt een oorlogs- film vertoond. „Heldencomman do" is het verhaal van een ont moeting tussen Amerikaanse mi litairen en een gewonde vrouw, die later een gevaarlijke spionne blijkt te zijn en zich met hulp van Amor een vertrouwenspositie weet te verschaffen bij de gealli eerde commandanten. Howard Keel en Tina Louise spelen de hoofdrollen. „Hoe langer hoe zotter" van Sta 11 Laurel en Oliver Hardy, een werke lijk zotte klucht is zondagmiddag te zien in CITY (Middelburg). GRAND (Goes) vertoont zondagmid dag een bekende actiefilm van pro ducer-acteur Lino Ventura. „Lino in de knel" luidt de titel, die een span nende inhoud dekt. Britse bisschoppen tegen de doodstraf Een groep bisschoppen van de Ang licaanse kerk heeft zich uitgespro ken tegen de doodstraf. Op een vergadering van het Upper House van de Convocation of Can terbury in Londen, hebben de bis schoppen uit het zuiden van Enge land als liun mening uitgesproken dat de doodstraf, die in Engeland nog steeds geldt voor zeer zware vergrijpen, moet worden afgeschaft of tenminste voor de duur van vijf jaar opgeschort. Hot bestuur van Australisch Nicuw- Guinea breekt zich het hoofd over de vraaj;. boe men de Papoea's kan bewe gen afstand te doen van de dorpsdans feesten. die vaak maanden duren, Mis sionarissen beklagen zich erover, dat de kinderen lange tijd van school wegblijven. Ethnologen verzekeren echter, dat (ie feesten een essentieel onderdeel vormen het dorpsleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 20