Socrates-directeur na pleidooi ter zitting in vrijheid gesteld Wij zijn midden in gebedsweek voor eenheid der christenen RED AD AIR, BRAMWEERMAN NUMMER ÉÉNKOMT IN ACTIE EERSTE-KAMERLEDEN OVER PRODUKTIVITEITSTERUGGANG ZATERDAG 20 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NA NEGEN MAANDEN VOORARREST Staatssecretaris naar Nieuw-Guinea vertrokken Voor een soortgelijke reis als liij twee jaar geleden maakte, nJ. om zicli te 'oriënteren, is de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, A-rydagavond voor een veertiendaags bezoek aan Nieuw-Guinea van Schip hol naar Biak vertrokken, zo ver klaarde hij, kort A'oor zijn vertrek. Zondag tegen middernacht zal de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. j. Platteel, hem daar op het vlieg veld begroeten. Mr. Bot vond niet dat zijn reis bij zonder onverwacht kwam. „Het be sluit daarvoor is reeds voor kerst feest genomen. Ditmaal ga ik door heel Nieuw-Guinea reizen, de vorig>e maal ben ik eigenlijk alleen in Hol- landia geweest", zo zei hij. „Het is altijd goed om persoonlijk contact op te nemen en dat geldt a fortiori voor een gebied dat zover hier vandaan ligt. Nee, ik heb geen speciaal plan om maandag een rede te houden op de vergadering van de Nieuw-Guinea- raad, maar daarmee wil ik de moge lijkheid niet uitsluiten dat ik er mis schien toch enkele woorden zal spre ken". Op verdere vragen antwoordde hij: „Ik hoop dat er ook gelegenheid zal zijn om waarnodig het regeringsbe leid nog eens mondeling toe te lich ten. Informatie uit de eerste hand kan nuttig zijn". Mr. Bot beaamde dat hij uiteraard ook aan 't aspect van eventuele eva cuatie van gezinnen aandacht zal be steden. Justitie gaf boekhouding met vuilnisman mee De president-directeur van de failliete bouw- en handelsonderneming N.V. Socrates, N. den B., die zich dinsdag en vrijdag voor het gerechtshof in Amsterdam moest verantwoorden voor de aan hem ten laste gelegde be drieglijke bankbreuk en oplichting in vereniging van de rembours- en industriebank, Is gistermiddag tien minuten A'oor half zes onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het gerechtshof achtte termen aanwezig de preventieve hechtenis op te heffen. Deze voor Den B. verrassende beslissing viel na een raad kamer bijeenkomst, die 25 minuten duurde. Tevoren had de procureur- generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, Den B. schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde bedrieglijke bankbreuk en bevestiging geëist van het rechtbankvonnïs, tav. negen maanden met aftrek. Ten aanzien A an bet tweede pnnt van de tenlastelegging, de oplichting in vereniging met de ex-onderdirecteur van de Amsterdamsclie Bank H. van de Rembours- en Industriebank, \-roeg mr. De Muick Keizer vrijspraak. Hij waardeerde deze \Tijspraak op het feit dat ook H. op dit punt werd vrijgesproken en het arrest wat dit onderdeel A'an de dagvaarding be treft inmiddels onherroepelijk is ge worden. Na dertien maanden in voorarrest en bijna 'n maand in gijzeling (op grond van de faillissementswet) te heb ben gezeten, verliet de 51-jarige Nic. den B. gisteravond als een vrij man het Amsterdamse paleis van justitie. Hoewel de procureur-generaal vrij spraak ten aanzien van de oplichting in vereniging had geëist en negen maanden gevangenisstraf wegens de bedriegelijke bankbreuk, was Den B. blijkens zijn reacties toch niet hoop vol. gestemd ten aanzien van het ver zoek van zijn raadsman, mr. L. B. Wieringa, die onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt had ge- A'raagd. Breed lachend, nerveus en druk pratend als altijd, verliet Den B. evenwel de rechtszaal, nadat het hof 25 minuten later zijn onmiddellij ke invrijheidstelling had bevolen. PERSOONLIJK NAAR SAHARABRAND Vuur kost per dag 90.000 frank aan gas Red Adair, bijgenaamd „pompier A'O- lant", de vliegende brandweerman, is naar Hassï Messaoud in Algerije ge gaan om te trachten de reusachtige steekvlam A an bijna 50 meter hoogte te blusseu. Adair zal persoonlijk de leiding ne men van de operaties voor het blussen van het sinds 11 november brandende aardgas. De brand was ontstaan door een lek in de boortoren. Het ontsnapte gas ontbrandde acht dagen later met een geweldige knal. De druk waarmee het gas uit de aarde wordt gestoten is zo groot dat eerst op ruim tien meter hoogte de vlam begint. Als Adair in actie komt, aldus des kundigen, zal de vlam gedoofd wor den of nog naar schatting een honderd jaar blijven branden. De hitte die het brandende gas verspreidt bedraagt soms meer dan 1500 graden C. Het ruim 44 meter hoge gevaarte van staal dat boven de bron uittorende, ligt thans verwrongen rondom de KORTE PREDIKATIE DE WERELDVREDE? De Assyriërs hadden de dijken van Mesoptanië overstroomd en hun mili taire vloedgolf had ook Palestina overweldigd. Reeds toen was de oor log een uitzinnige verschrikking (Jes. 10 28—32). Dit Assur dat in Jes. 10:21/ een parallel heet. van Egypte; de twee grote mogendheden Oost en Westdie in den blinde over heersten is voor Jesaja een stok, maar.... waar God mee slaat. Zelf bedoelt Assur dit niet zo", merkt Je saja op (10:5, 7Het is „Assurs hooghartigheidwaarin God straks interne verzwakking zal zenden (10 32, 10). Dan zal het Licht van Israël tot een vuur worden (30 17) en de hele As- syrische plantage te niet, gaan. Dit beeld voor Assurs macht, waarin vele volken opgenomen zijn, komt terug (3.0 '.18. en 53). Is daarmee het nog- n iet-menselijke van het geweld aan geduid? „De Here velt zijn rijzige stammen", waaronder ook Israël. En dan profeteert. Jesaja: „vit de tronk van Isaï (stamvader van Da vids koningshuis) zal een rijsje voortkomen en daarop zal de Geest der Heren rusten (li l). D.w.s.: als Israël uit. zijn wortel opstaan zal, wanneer het weer wéét heeft van de heerschappij ran de God der ganse aarde m over alle volkenwanneer het zelf verheerlijking en politiek rhawmisme, alle 'delnel fascisme uit deze overtuiging nederig weerspreekt wanneer niet kracht maar recht geldtdan zal het vrederijk aanbre ken. In dat rijk zal het. schaa/p (dat. geen verweer heeft dan van zijn her der!) vóór de scherpe panterklauwcn bestaan (11:6)! Want de vrede is', in de wortelVan het gekwelde en her- reizend Israël. Van de verworpen, herrezen en herrijzende Christus uit Israël. Hoort de kerk dan niet aan de zijde van het vervolgde Israël en onder het kruis van Christus? En in de gelederen Van de wetenschap pelijk geperfectioneerde voorberei ding van het absolute einde" (Jas pers), door de grote mogendheden met de kleine, in hun blindheid voor het Licht, 'hoort de kerk dódrf Zijn we al van de kroon tot de wortel ingekeerd? Oost én West? of moe ten, eerst de rijzige stammen qeveld Axel p, j. Pennings 1 steekvlam, als een roodgloeiende mas sa. Niet alleen dat het vuur heet is, het Aueet gas voor ruim 90.000 nieuwe franken per dag. Adair wil bij het gat waav het gas ontsnapt een zware explosie te weegbrengen, Hij hoopt dat door 't daardoor ontstane vacullm, dat slechts een onderdeel van een se conde duurt, de vlam zal uitdoven. Dan komt het gevaarlijkste onder deel van de operatie: het leggen van een „kap" waarmee de bron wordt afgesloten zodat er geen gas meer kan ontsnappen. Door de kleinste vonk kan het gas opnieuw ontbranden en Adair en zijn as sistenten in een moment verras sen. Adair was eind vorig jaar reeds in Hassi Messaoud geweest om de situ atie op te nemen. Hij keerde terug naar de V.S. na instructies te hebben gegeven voor de voorbereidingen aan de technici van de aardgasmij Gassi Touil. Zijn assistenten Coot Matthews en Boots Hansen, die geholpen hebben met het blussen van 51 gas- en olie- branden in 14 verschillende landen, zijn vorige week reeds aangekomen om alles te controleren en de laatste voorbereidingen te treffen. Onderzoek naar dood van de heer Smeding Het internationale comité van liet Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat de waarnemend secretaris-gene raal van de V.N., Thant, zich op ver zoek A-an het Rode Kruis bereid heeft verklaard, een onpartijdige commis sie een onderzoek te laten instellen naar de dood van drie Rode-Kruis- functionarissen, die bij de recente ge vechten in Elisabethstad om het le ven zijn gekomen. De betrokkenen waren het hoofd van het Rode Kruis in Katanga, Ge orge Olivet, de 25-jarige Nederlan der S. S. Smeding, die zich tijdelijk in dienst van het Rode Kruis had ge steld, en de Belgische mevrouw Vroon en. I Weekeinde met nieuwe i depressies (Van onze weerkundige medewerker) De januari-maand staat tol dusver geheel in het teken van de oceaan-depressies, die bij- zonder actief zijn. Hierdoor is j= het aantal regendagen groot, het aantal uren zonneschijn te klein en de temperatuur' aan de hoge kant. Ook vrijdag pas seerde weer een regenfront ge volgd door flinke opklaringen ons land. Nog voor de avond zal ons èen nieuw regenfront bereiken van een depressie, die via de Britse eilanden naar de Noordzee trekt en opnieuw een harde tot stormachtige wind zal brengen. Zachte oceaan- lucht wordt tot ver in Rusland geblazen, zodat met uitzonde- ring van Noord-Scandinavië vrijwel nergens vorst van be- H tekenis voorkomt. De winter heeft in de meeste Europese landen momenteel niet veel te betekenen. Hiiiiimimnnimin De raadsman van Den B., mr. L. B. Wieringa uit Amsterdam, die de So crates-directeur ook bijstond in zijn persoonlijke en zakelijke faillissement (voor de rechtbank pleitte mr. Joh. K. M. Mathuisen), concludeerde in een uitvoerig pleidooi tot Arijspraak of ontslag van rechtvervolging op beide punten van de dagvaarding. Naar zijn mening is niet bewezen, dat Den B. geen administratie had waaruit te allen tijde de rechten en verplichtingen van zijn crediteuren zouden kunnen blijken. Den B. erkent dat hij geen boekhou ding had, maar het staat een koop man vrij zijn boekhouding te houden zo hij wil. Den B. deed het met aan tekeningen, zei mr. Wieringa, die zich beriep op een Avetswijziging van 1922, waarbij een kaartsysteem of aantekeningen ook als administratie werden toegestaan. „Maar die aante keningen kunnen wij U helaas niet tonen, ze Averden in beslag genomen en liggen nu in de kluis van 't paleis van justitie. Wij betreuren het dat U ons niet in staat heeft Avillen stellen deze papieren- daaruit te mogen ha len", zo zei mr. Wieringa. Kritiek uitte hij aan het adres van justitie, politie en curatoren, die zich zonder medeweten van Den B. over de Socrates-administratóe ontferm den. Wat in de kantoren achterbleef, is met de vuilnisman meegegeven. Mr. Wieringa was van mening, dat zijn cliënt daarvoor niet verantwoor delijk is en dat hij dus ook niet straf rechtelijk aansprakelijk kan'worden gesteld voor het ontbreken van een administratie, wanneer men hem de mogelijkheid ontneemt deze te tonen. Russische nota aan Nederland In een nota, gedateerd 4 januari 1962, heeft de ambassade der Unie van Socialistische Sowjet Republie ken in Nederland aan het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken het volgende medegedeeld. „In het op 8 april I960 tussen de bondsrepubliek Duitsland en Neder land gesloten verdrag: „omtrent het regelen der vraagstukken betreffen de de grenzen en van andere tussen de beide landen bestaande proble men" komt een artikel voor aan gaande het uitbreiden van de wer kingssfeer dier overeenkomst tot wat genoemd wordt het „Berlijnse grond gebied". Deze bepaling \'an het ver drag bezit generlei juridische kracht. De regering der DBR is hoegenaamd niet bevoegd om ook maar enigerlei verbintenis ten aanzien A'an Berlijn op zich te nemen en om de werkings sfeer var. internationale verdragen, gesloten door de DBR, tot genoemde stad uit te breiden. Berlijn heeft nimmer deel uitgemaakt van de Duitse Bondsrepubliek en de be voegdheid der bondsregering kan zich niet tot die stad uitstrekken". Een woordvoerder van buitenlandse zaken die om commentaar op dit be richt werd gevraagd, ontkende niet, dat een dergelijk nota van de Sow- jetregering was ontvangen. Zesde slachtoffer van pokken in Engeland In een plaats bij Leeds is vrijdag morgen een jongetje van drie jaar aan pokken gestoken. Hij is het zes de slachtoffer van de ziekte die in Engeland en Wales in geconstateerd. Maandag 22 januari wordt de ten toonstelling ,Hel landbouwwerktuig in het nieuwe Amsterdamse R.A.I.- gebouw officieel geopend. Foto bo ven: een oude landbouwtrekker. Foto onder: een van de grootste gecombi neerde maai-dorsmachines in Europa. O De Westdultse bondskanselier dr. Konrad Adenauer zal op 23 januari een officieel bezoek aan West-Berlijn bren gen, zo is In Bonn bekendgemaakt. GEEN ADEQUATE STIJGING Overspanning mede van buitenland afhankelijk Volgens A'ele leden van de Eerste Ka mer heeft het regeringsbeleid op so ciaal-economisch terrein de ontwik keling van zeer grote spanningen in het economische leven niet kunnen voorkomen. In de eerste elf maanden van 1961 zo merken deze leden in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het departement van economische zaken op, heeft er tegeno\er de te constate ren oA'erspanningsverschijnselen geen adequate stijging van de prodnktie meer gestaan. De ontwikkeling van de produktivi- teit heeft, zo merken deze leden ver der op, de invloed van de arbeids tijdverkorting slechts gedeeltelijk kunnen opvangen. Ter adstructie van hun betoog vestigen zij er de aan dacht op, dat volgen3 de laatste hun bekende gegevens in het tijdvak van juni tot en met oktober A'an het af gelopen jaar het industriële produk- tiecijfer 156 was, welk cijfer reeds een jaar eerder was bereikt, terwijl echter het aantal arbeiders, in in dustriële bedrijven met meer dan tien personen, was gestegen van 1.098.000 tot 1.120.000, dus met 2,2%, Er was dus volgens deze leden van de Eerste Kamer in dat tijdvak een teruggang van de produktiviteit ingetreden. Niet de beste Overigdns verklaarden dezelfde leden Avel te beseffen, dat het mede zal af hangen van wat er in het buitenland geschiedt, of de overspanningen zul len voortduren en voorts, of het mo gelijk zal blijken de inflatoire druk te temperen. Enige leden merken op, dat wat de voortzetting van het hoge peil van de bedrijvigheid in ons land en de niet onbevredigende financiële resul taten ervan betreft ons land op dit gebied meegeniet van de nog steeds wel gunstige ontwikkeling der eco nomie van de westelijke landen en dat het, in dit kader bezien, beslist niet erop kan bogen de beste resul taten in dit opzicht te hebben bereikt. STEMMEN UIT DE KERKEN Rotterdamse gelovigen houden donderdag vijf-kerkentocht Deze week hebben we in de kranten kunnen. lezen van een vijf-kerkcu- toclit die de A'olgende week te Rotterdam zal worden gehouden. We ken nen zo allerlei tochten in ons land. De elfstedentocht is wel de meest beroemde. Er is ook een zoveel meren- en een zoveel dorpentoelit. Dit alles is op de schaats, ijs en weder dienende. Voor ieder vervoermiddel organiseert men telkens weer zulke tochten door onze elf proA'inciëu of door een gedeelte daarvan. Eii nu dan in Rotterdam een vijf-kerkentocht die te voet zal gaan. Deze tocht zal worden gehouden op 25 januari, te beginnen oin 8 uur in de Nieuwe Kerk aan de 's-Gravendïjkwal en zo ongeveer om half elf hoopt men hem te hebben beëindigd. Het gaat er bij deze vijf-kerkentocht niet om, dat men zal kunnen genieten van de architectuur van deze kerken of dat men iets .zal te horen krijgen van de geschiedenis. Die vijf kerken behoren aan vijf verschillende kerk genootschappen, n.l. de Remonstrant se Broederschap, de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Rooms- Katholieke Kerk en Oud Katholieke Kerk. Vijf voorgangers, uit elk van deze kerken één, hebben tezamen een 'zal een gebedsdienst worden gehou den van zo ongeveer een kwartier, voor de eenheid van de christenheid. Ter voorbereiding A'an deze Adjf-ker- kentocht zo meldde het bericht dat we lazen zal er op 23 dezer in het gereformeerde kerkcentrum Atrium, een voorbereidingsavond worden ge houden, waar de remonstrantse prof. G. J. Hoenderdaal zal spreken over: Wat heeft New Delhi ons gebracht? Een forum bestaande uit vertegen- comité gevormd met de bedoeling om i woordigers van verscheidene kerken de week \'an het gebed voor de een- zal vragen beantwoorden „vooral met heid der kerk „op bredere leest" te het oog op het kerkelijk leven te Rot- «choeien. In elk van deze kerken i terdam",. Episcopaals initiatief Deze tocht en haar voorbereiding AA'ordt gehouden in het kader van de „internationale bidweek" voor de een heid der christenheid, die ieder jaar loopt van de 38e tot de 25ste van deze maand. De 18e is ",,het feest van St.-Petrus' Stoel van Rome". De 25ste is „het feest van St. Paulus' bekering". Die aanduiding doet al A'ermoeden dat deze week van rooms- katholieke oorsprong is. Trouwens ook het woord „bidweek" wijst, reeds in deze richting. In protestantse kringen is men meer gewend aan „de week der gebeden". Toch is deze ge dachte niet helemaal juist. Reeds in 1897 had de toenmalige paus Leo XIII de week die aan het pink sterfeest voorafgaat, aangewezen „voor een bijzonder gebed voor de hereniging der kerk". Het initiatief tot de week van 18-25 januari is ge nomen door Father Paul Watson, predikant bij de Episcopaalse Kerk in Amerika. Later is hij wel met huid en haar naar Rome overgegaan, maar toen hij met zijn actie om te bidden voor de hereniging der kerk begon, behoorde hij tot het protestan tisme, zij het dan misschien ook dat hij aan de rand stond. In Engeland I heeft zijn actie nogal weerklank ge- (Zie slot pag. 4 kol. S Het Wereldgebeuren Voorlichting via een aktentas Luigi, pas op je tas", schreeuwt een halfdronken Katangaanse soldaat in de foyer van het eer- tyds exclusieve Grand Hotel „Leo pold de Tweede" in Elisabethville. Alsof er zeven Kongolese leeuwen op hem afschuiven, grijpt Luigi For- neaux, onder het uitroepen A'an zui ver Italiaanse krachttermen zijn dik ke aktentas. Geruststellend dat zijn bezit in veiligheid is gebracht, drinkt Luigi iets aan de bar. waar een zwar te kelner hem dagelijks hetzelfde pro beert te vertellen: in het rijk van Tsjombe is geen ijs, geen bier, geen doosje lucifers en geen whisky te koop. Voor Luigi betekent dat weinig, want zijn ganse glorie is de tas met het opschrift „perschef". Forneaux, de kleine, magere, onop vallende figuur met in zijn knoops gat de „nationale" kleuren van Ka- tanga, bewaart in die tas alle com muniqué en officiële publikafies van president Tsjombe. Hij beroemt er zich op dat Moïse Tsjombe niets zon der Luigi kan beginnen. Een ogen blik van ontroering breekt aan als een buitenlandse journalist, die in de Katangaanse staat ook eens een kijk je wil nemen, bij hem om een speciale perskaart komt. In .viervoud tekent Luigi alle bescheiden, die de journa list moeten helpen de A'ele wachtpos ten ongehinderd te passeren. Dat ge lukt meestal ook wel zonder kaart A'an de „Staat Katanga, ministerie van voorlichting, nummer X", want het is meestal voldoende een of an der passagebiljet te laten zien aan Tsjombe's mannen. De meesten van hen kunnen niet lezen. Dat vereen voudigt de zaak natuurlijk in belang rijke mate. Hans Jürgen Krüger van de Frankfurter AUgemeine Zeitung kreeg nummer 0068 op zijn pers-pas. Luigi hoopt nog op voel be zoek, getuige de twee nullen vóór het cijfer. Veel animo A'an journalisten AA'as er niet op de morgen, dat Krü ger in het „voorlichtingscentrum" verscheen. We! had de Italiaanse „huurling", zoals de centrale Kongo lese regering graag alle buitenlan ders in dienst van Tsjombe noemt, een communiqué. Daarin stelde hij breedsprakerig A'ast dat Zweedse V.N.-soldaten in de afgelopen nacht „het Amur op Katangezen hadden ge opend". Het opvallendste van deze A'reemde persconferentie Avas voor Krüger het feit, dat Forneaux deze passage las zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Vorige maand is voor de ijverige serviele perschef een heel nare ge\Areest. Bij alle geharrewar en geschiet tussen de Katangezen en de troepen A'an de Verenigde Naties, was de verbinding met de buitenwereld A'erbroken. De telefoon en de tele graaf werkten niet meer. Journalis ten lieten zich veiligheidshalve niet zien en Tsjombe had geen tijd om zijn perschef in te lichten. Het was een droevige tijd voor de perschef en het AA'as hem "heel wat waard ge weest als de telefoonverbinding niet opzettelijk door enkele Belgen was vernield. Dagenlang heeft hij in zijn eentje in de foyer van het met kogel gaten „gesierde" hotel doorgebracht- Alleen de kelner was er om de klaag zangen aan te horen van de man. die zo graag iets wilde vertellen. Zelfs Tsjombe, die vijfhonderd meter ver der in, zijn paleis resideerde, aan dé voet A'an de Avenue de Tabore, had geen tijd hem te ontvangen. De pre sident ging, zonder iets te zeggen, zelfs naar Adoela om te praten over de status A'an Katanga. Geen wonder dat Luigi het hoofd liet hangen. Hij kreeg eA'eneens geen gelegenheid de besluiten van Tsjombe in Kitona. wel ke besluiten toch A'an zo heel A'eel be lang Avaren. wereldkundig te maken. Maar dat heeft hem niet uit zijn evenwicht gebracht. Elke morgen zit Luigi nu Aveer in de foyer en ontvangt de zo langzamerhand Aveer eens wat meer binnenkomende journalisten. Hq presenteert hun bier, als dat er is, en spreekt in profetische termen over de toekomst van de Katangaanse staat. Terwijl hij dat doet, knalt het offi ciële staatsstempel op elk papier dat onder zijn bereik komt. Zo nu en dan kijkt hij naar buiten of Tsjombe niet in de buurt is om wat heelbelang rijks mee te delen. Als dat zo is, Arer- geet Luigi alles. behal\-e zrjn tas, AA'ant daarin zit zijn hele A'ermogen: papieren, stempels en vele honderden „Carte professionelle de presse". Waarmee hij de Katangaanse solda ten heel veel ontzag inboezemt. Niet de journalisten. Die zien in deze A'oor- lichtingsman een curieuze en vaak kostelijke figuur. Zoals er zovelen helaas rondlopen op het Kongo-to- neel met als decor vernielde dorpen, plundertochten, hongerkampen en stammenstrijd. TSJOMBE uw d.w. perschef De Oostduitse volkspolltie heeft sedert medio augustus een honderdtal houten wachttorens langs de muur door Berlijn en de zonegrens om West-Berlijn opge- 1 richt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17