Tweede Kamer wil verhoging minimumleeftijd bromfietsers Kennedy wil hogere defensie-uitgave KLANKBORD Burger zal nog niets vanBrussel' merken „NIEUW AMSTERDAM" VAART WEER NA VERJONGINGSKUUR VRIJDAG 19 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN EERSTE KLAS AL VERKEERSONDERWIJS Verboden sigaret oorzaak brand in Neurenberg De brand in de kantoor- en maga zijnruimte Tan een warenhuis in Neu renberg, die woensdag twintig men senlevens heeft geëist, is vermoede lijk ontstaan door roken in een kel der waar een grote hoeveelheid pa pier lag opgeslagen. Naar de politie meedeelde, heeft woensdag een arbeider, ondanks een streng rookverbod, in deze kelder drie sigaretten gerookt. Het peukje van zijn laatste sigaret trapte de man op de grond uit. Toen hij een tijdje later van een bezoek aan een café naar zijn werk terugkeerde, zag hij rook uit het gebouw komen, waarop hij veronderstelde met zijn laatste sigaret de brand te hebben veroorzaakt. De Amerikaanse begrotingsdollar S In het boekjaar 1963 zal Ame- 5 S rika de dollar van de federale H S begroting als volgt uitgeven: g| S Nationale veiligheid en ruim- 2} tevaart: 63 (dollar)cent; rente S op schuld: 10 cent; uitkeringen S C aan oudstrijders: 6 cent; agra- 5 S rische programma's: 6 cent; s S gezondheid en openbaar wel- g zijn: 9 cent. S (Onder nationale veiligheid vallen uitgaven voor de strijd- g g krachten, atoomenergie, bui- tenlandse hulp en andere in- S S ternationale activiteiten. Onder S andere activiteiten vallen bijv. S huisvesting, wegenbouw, lucht vaart. waterprojecten en ande re binnenlandse program ma's). De begrotingsdollar wordt al dus verkregen: individuele in komstenbelasting: 53 cent; vennootschapsbelasting: 28 cent; tolrechten: 11 cent; ove rige inkomsten: 8 cent. jmi/m/ii/iiiii/iiiifiiiififfiiiin Nog geen beslissing over rijbewijs (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de minis ter van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, donderdag tijdens de ver dediging van zijn begroting voor 1962 meegedeeld, dat hij de uit de Kamer opgekomen gedachte om het ver- keersonderwijs op de lagere school niet in de. derde klas, maar in de eerste klas te laten beginnen en om het afleggen van 'n verkeersexamen- tje verplicht te stellen en voorts het verkeersonderwijs tot de middelbare school uit te breiden, aan zijn ambt genoot van onderwijs, kunsten en we tenschappen zal voorleggen. Wat de verhoging van de minimum leeftijd voor bromfietsers tot achttien jaar aangaat, zal hij er rekening mee houden, dat verscheidene Ka merleden zich voorstanders van deze verhoging verklaard hebben, zo zeg de hij verder toe. Mocht het tot deze leeftijdverhoging komen, dan zal er in elk geval een overgangsregeling gemaakt worden, waardoor jongelui van zestien en zeventien jaar, die op het tijdstip van de invoering van de nieuwe maatregel reeds in het bezit van een bromfiets zijn, niet worden gedupeerd. Over de invoering van een rijbewijs voor bromfietsers en eventueel een examen ter verkrijging van zo'n rij bewijs, wacht de minis'ter enige rap porten af. Zodra hij deze heeft ont vangen. zal hij zo snel mogelijk zijn standpunt bepalen. Voetgangers De bewindsman betreurde het gebrek aan samenwerking tussen het ver bond voor veilig verkeer en de Ne derlandse vereniging van Voetgan gers. Hij ging echter niet in op de suggestie van enkele Kamerleden om het initiatief te nemen tot verbete ring van deze verhouding. Hij meen de trouwens dat al enige toenadering valt te bespeuren. De minister zag geen aanleiding om de Nederlandse vereniging van Voet gangers te subsidiëren. De voorlich ting die het verbond van veilig ver keer bij de invoering van de nieuwe voetgangersregeling aan de voetgan gers heeft gegeven, achtte hij alles zins voldoende. Grootste vredesbegroting Meer gevraagd voor ruimtevaart President Kennedy verzoekt in zijn begroting voor het komen de belastingjaar om 52,69 mil jard dollar voor defensie. Voor het lopende jaar is dat bedrag 51,212 miljard dollar. De Amerikaanse president wil een dergelijk bedrag voor de de fensie om ervoor te zorgen dat de Verenigde Staten over de middelen beschikken om elke aanval te kunnen overleven en op beslissende wijze te kunnen antwoorden. Een atoomoorlog is het gfootste ge vaar dat de Verenigde Staten be dreigt. maar de president acht het uitbreken van een atoomoorlog min der waarschijnlijk dan een aanval met conventionele wapens. Met het oog daarop dienen de conventionele strijdkrachten in samenwerking met de bondgenoten aanzienlijk te worden versterkt. De president stelt het congres de vol gende maatregelen ter versterking van de defensie voor: 1) Vergroting van het aantal divisies BEDANKT VOOR MILJOENEN. Een Zweed die krachtens een testa mentaire beschikking is bedacht met drie en een half miljoen Zweedse kro nen, ziet van de nalatenschap af, om dat het hem de keel uithangt dat Jan en alleman bij hem komt bede len. De erfgenaam, de 77-jarige ka pitein Tage von Gerber in Ydre in het graafschap Ocstergöetlahd, erfde de 3,5 miljoen kronen van zijn broer, die consul-generaal in Egypte is ge weest en daar veertig jaar heeft ge woond. Het nieuws van de erfenis veroor- oorzaakte in Ydre een sensatie. „.We kunnen er niet langer tegen", zei Von Gerber. Hijzelf is nogal ziek en zijn vrouw is ingestort onder de druk van mensen die van de erfenis wil den meeprofiteren. Hoewel de som nog niet uit Egypte is overgemaakt, hebben de Von Ger- bers haar bij voorbaat toegewezen aan de Zweedse Lutherse staatskerk voor geestelijke verzorging van zee lieden. „Natuurlijk zou het heerlijk zijn op de oude dag nog wat met geld te kunnen smijten", zei mevrouw Von Gerber, „maar we kunnen de drukte die er om is ontstaan niet meer ver dragen en geven het daarom liever weg". van het geregelde leger van veertien tot zestien, waarbij de twee nieuwe divisies in de plaats komen van een heden van de nationale garde. 2) Aanzienlijke uitbreiding van het aantal eenheden van de tactische luch tstrij dkraehten 3) Herziening van de organisatie- en opleidingsprograms voor reservisten. 4) Algemene toeneming van de be wapening en uitrusting van alle con ventionele strijdkrachten zodat deze overal ter wereld kunnen deelnemen i beperkte oorlogen van lange duur. De helft van de strategische atoomstrijdmacht zal in staat van paraatheid blijven, met dien ver stande dat zij binnen vijftien mi nuten in actie kan komen. Dit be treft onder meer de strategische bommenwerpers de B-58, de B-52 en de B-47, de intercontinen tale „Atlas"-, „Titan"- en „Minu- teman"-raketten en de duikboten met de „Polaris"-raketten. De marine zal met 29 schepen wor den uitgebreid, waaronder acht atoomduikboten. Voor militaire hulp aan het buiten land verzoekt Kennedy om een be drag van 1,5 miljard dollar. De uitgaven voor de atoomenergie worden beraamd op 2.8S miljard dol lar. voornamelijk voor de aanmaak van kernwapens, de bouw en het be heer van fabrieken en de programs voor een vreedzaam gebruik van deze vorm van energie. President Kennedy wil 1,1 miljard dollar meer voor ruimtevaart uitge ven dan in het afgnlopcn jaar. De ingediende begroting is de groot ste ooit in vredestijd voorgekomen. De ramingen der uitgaven worden 3,4 miljard dollar hoger gesteld dan die voor het lopende begrotingsjaar. Zebrapaden Sommige Kamerleden hadden ge vraagd om een beter verlichting bij de zebrapaden. De minister deelde mee, dat nauwkeurige, wetenschap pelijk verantwoorde onderzoekingen naar de juiste verlichting zijn inge steld. Hij had geen behoefte aan een verder onderzoek. De bewindsman verwachtte, dat in de nieuwe wegenverkeerswet de straffen die kunnen worden opgelegd bij alco holgebruik door hen die aan het ver keer deelnemen, niet onaanzienlijk verhoogd zullen worden. Bij recidive zal in bepaalde gevallen zelfs de rij bevoegdheid voor het leven kunnen worden ingetrokken. Rij-onderwijs Tegen de beunhazerij in het rij-on derwijs kon minister Korthals nog steeds weinig ondernemen. De Hoge Raad gaat namelijk nog altijd van het standpunt uit, dat de grondwet, die vrijheid van onderwijs waarborgt, zich verzet tegen het aan banden leggen van de rijscholen. De besprekingen over de instelling van een stichting wetenschappelijk verkeersonderzoek hebben tot over eenstemming geleid, zo deelde de mi nister tenslotte mee. Verwacht mag worden dat binnenkort deze stich ting een feit zal zijn. Haar doel is by te dragen tot meer verkeersveilig heid door de inschakeling van ver- keersdeskundigen. Zij krijgt dus voornamelijk een coördinerende taak en zal niet zelf onderzoekingen ver richten. Haar taak zal ook niet uit sluitend een technische zijn. In afwachting van de uitkomsten van de arbeid van de stichting zullen in middels die verkeersverbeteringen worden ingevoerd, waaraan in de praktijk behoefte blijkt te bestaan. Amsterdamse haven arbeiders staken over trage C.A.O. Bij liet Amsterdams havenbedrijf hebben gistermiddag omstreeks drie uur ongeveer 200 havenarbeiders het werk neergelegd uit protest over de gang van zakeii bij de C.A.O.-bespre- kingen. Volgens de scheepvaartvereniging- noord in Amsterdam, zijn de stakers van mening dat de loononderhande lingen te traag verlopen. Ondanks de toezegging dat bij het totstandkomen van de nieuwe C.A.O., deze van te rugwerkende kracht zal zijn, is een gedeelte van het personeel in staking gegaan. NU EEN VAN „GROTE DRIE" JVa drie maanden timmeren De grote drie" aanzienlijk verbeterd (Van onze speciale verslaggever) Verjongd en gemoderniseerd en daar mee niet alleen naar tonnage, maar óok naar uiterlyk het tweede schip van de Nederlandse Atlantische vloot na de „Rotterdam" voer gisteravond de „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn de Noordzee op voor een eerste reis van vier maan den na een heel grote beurt, die drie maanden heeft geduurd. Veel is er in die drie maanden ver timmerd aan de „Nieuw Amster dam". In het technische vlak zijn er vele verbeteringen gekomen. Zo is onder meer de brug niet alleen ont daan van de vroegere kleine ramen en de sombere verf, maar ook van allerlei instrumenten en hulpmidde len, die toch nooit werden gebruikt en aangevuld met nieuwe, hypermo derne navigatiehulpmiddelen. De belangrijkste veranderingen zijn echter te vinden in de accom modatie, zowel van passagiers als bemanning. De „Nieuw Amster dam" was het laatste drie-klas- senschip van de H.A.L. Het schip is nu verbouwd tot een twee-klas- senschip, eerste klas en toeristen klas. Een aantal gemeenschappe lijke ruimten kon hierdoor van drie op twee worden terugge bracht, waardoor veel ruimte werd gewonnen. Geheel nieuw zijn hierdoor in de toe- ristenklas een vergrote bioscoopzaal, een alleraardigst ingerichte lees- en schrijfkamer en de Henry Hudson Lounge", een modern ingerichte bar. annex dancing en conversatiezaal. Deze lounge, op de plaats waar zich vroeger een wandeldek en enkele ge meenschappelijke ruimten bevonden, loopt nu over de volle breedte van het schip. Hiervoor waren vele tech nische wijzigingen nodig. Deze laatste verbouwing heeft de „Nieuw Amsterdam" op één lijn ge bracht met de „P-otterdam" en de „Statendam", zodat de H.A.L. nu kan spreken van „de grote drie". Met zijn 36.982 br ton is de „Nieuw Am sterdam" overigens slechts weinig kleiner dan de „Rotterdam" die 38.645 br ton meet. Na deze laatste verbouwing kan de „Nieuw Amsterdam" maximaal 691 en minimaal 301 passagiers in de eerste klasse vervoeren, terwijl het maximum in de toeristenen klasse 973 passagiers bedraagt en het minimum 583. De minister van landbouw en visserij mr. V. G. M. Marijnen lieeft donder- da.rj in Den Haat] een ■persconferentie gegeven naar (tanleiding van het jongste E.E.G.-aklcoord van Brussel. De foto. welke tijdens deze conferen tie werd gemaakt, toont v.l.n.r. dr. •J. H. Patijnsecretaris-generaal van het ministerie, ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedsel voorziening en de minister. Koninklijk gezin in Nederland De koningin, prins Bernliard en de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet, zijn donderdag teruggekeerd van hun wintersportvakantie in Oos tenrijk. Gisteravond omstreeks half zeven landde de machine, die het gezin naar Nederland bracht, op Soester- berg. Prinses Marijke was al eerder naar Nederland teruggekeerd, omdat haar school al was begonnen. Na een maand onderbreking zijn (le afgevaardigden van Engeland, de Sow jet-Unie en de V.S. voor de 350ste keer in conferentie bijeengekomen om te onderhandelen over de stopzet ting van kernproeven. Aan het hoofd van de tafel voorzit ter Wright, Engeland, tweede van links de Amerikaan Steele, tweede van rechts de Rus Tsarapkin. Fries Nationale Partij opgeheven De 24-jarige Leeuwarder kwekeling Folkert Binnema, heeft zijn functie van voorzitter van de onlangs opge richte nationale partij neergelegd. Hij heeft medegedeeld graag mede te hebben geholpen bij de oprichting van de partij, omdat liij daarin een middel zag om de aandacht te vragen voor een aantal volgens hem zeer urgente punten. „Helaas ben ik het niet eens met de rest van het bestuur over de verder te volgen gedragslijn", aldus de heer Binnema. Het is daarom niet nodig, zo zei hij, dat men zich verder tot mij wendt inzake partijkwesties, daar ik niet langer namens de partij mag spreken. Verdere inlichtingen wenste hij niet te geven. De Fries nationale partij is ter ziele. Nadat de voorzitter de kweekschool leerling Folkert Binnci.ia na een on enigheid met het bestuur zijn voor- zittersfunctïe had neergelegd, heb ben de overige bestuursleden tot op heffing" van de F.N.P. besloten. De secretaris van de partij, de tech nicus P. Kramer te Lent bij Nijme gen, deelde mede dat de F.N.P. is opgeheven, omdat zij bij het Friese volk niet voldoende is aangeslagen. Dit ondanks het feit dat het bestuur de plannen een volkomen serieuze opzet gaf. Prijsverhoging Spoorwegen is nog in studie Naar aanleiding van het bericht over een verzoek tot tariefverhoging van de. Nederlandsche Spoorwegen heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat, gister avond meegedeeld, dat een verzoek van de Nederlandsehe Spoorwegen vöor een tariefverhoging op onder delen bij het ministerie is binnenge komen. Het verzoek is thans nog bij het be trokken departement in studie en is niet. zoals werd bericht, met een gunstig advies doorgezonden aan het ministerie van economische zaken, aldus de woordvoerder. „DIT WAS FUNDAMENTELE AANPAK" Misschien per 1 juli brood cent duurder (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw en visse rij, uir. V". G. M. Marijnen, heeft don derdag op een persconferentie op zijn departement verklaard, dat in Brus sel de problemen, die verband hiel den met liet streven naar een gemeen schappelijk landbouwbeleid in de Europese Economische Gemeenschap fundamenteel zijn aangepakt. Anders dan bij de Benelux is hier het gevaar vermeden, dat in schone formules het niet-aan pakken van de proble men werd omhuld. De bewindsman herinnerde, er aan, dat de Nederland se regering zich altijd op liet, stand punt heeft gesteld, dat de landbouw niet bij de ontwikkeling van de E.E.G. ten achter mag blijven. Bij de besprekingen van vorig jaar mei, stond Nederland met dit stand punt. nog min of meer in een ge ïsoleerde positie, maar inmiddels trad er een evolutie op. die tengevolge had, dat ook andere partners en vooral Frankrijk het Nederlandse standpunt gingen delen. Ter illustratie van de problemen, waarvoor de ministers in Brussel stonden, gaf de minister een opsom ming van de verschillen in landbouw beleid in de E.E.G.-landen. Verschil len in contingentering, in minimum prijzen, interventies alsmede grote verschillen in prijspeil. VAN GROTE BETEKENIS. Tenslotte merkte de minister op, dat d» besluiten van Brussel van bijzon der grote betekenis zijn vooral ook met het oog op de reeds begonnen besprekingen over aansluiting met het Verenigd Koninkrijk en de be sprekingen, die met andere landen nog zullen volgen. De Nederlandse delegatie heeft er zich over ver heugd, dat in de vergadering van 30 december een formule is gevonden om de tweede etappe toch op 1 ja nuari 1962 te doen ingaan, hoewel de besprekingen over het gemeenschap pelijk landbouwbeleid nog niet tot re sultaat hadden geleid. Op 30 december was overeenstem ming niet te bereiken. Wanneer niet was doorgezet, zouden de besprekin gen met het Verenigd Koninkrijk in een ernstige impasse zijn geraakt. Nu de verordeningen zijn aanvaard, ligt er nog een massa werk te doen, zowel voor de Europese commissie als voor de nationale huishoudingen, die moeten zorgen, dat de nieuwe systemen op 1 juli kunnen werken. De minister uitte zijn grote waarde ring voor zijn medewerkers. BROOD DUURDER? Bij de discussies verklaarde de minis ter nu nog niet te kunnen zeggen of de heffingen op de granen per 1 juli direct al een verhoging van de brood prijs tengevolge zullen hebben. Mocht de broodprijs stijgen, dan dacht de minister aan één cent. Over de invloed op de garantieprijzen voor de akkerbouw Icon de minister nog niets mededelen. Op de vraag wat de gewone burger zal merken van de besluiten, die te Brussel zijn geno men, antwoordde de minister, dat een directe invloed nu niet te consta teren zal z|jn. Het Wereldgebeuren Eerste viool Mevrouw Kekkonen-Fagerholm kan er zeker van zijn dat zij in de komende jaren weer prc- sidentsvrouwe var. Finland zal zijn. Maandag en dinsdag zijn de bewo ners van het land der duizend meren naar de stembus geweest. De zestig jarige Urho Kekkonen, de tegen woordige president, is als overwin naar uit de overigens heel slappe po verkiezingsstrijd gekomen. He lemaal juist is dat niet, want offici eel stemde men deze week in Finland niet over de president, maar voor de zogenaamde kiesmannen, d.z. volks vertegenwoordigers die op de vijf tiende van de volgende maand in Helsinki zullen bijeenkomen om een staatshoofd te kiezen. Omdat Kek konen nu al zeker is van een meer derheid in het college van kiesman nen, kan men deze presidentsverkie zing als een formaliteit beschouwen. Het staat vrijwel voor honderd pro cent vast dat Kekkonen president blyft. Hij ambieert deze functie zelf ook weer. Dat hij meer dan vijf-en- veertig procent van alle stemmen kreeg via de kiesmannen dan we liswaar heeft iedereen verbaasd. Het is gebleken dat de jongste ver wikkelingen tussen de buurstaat van de Sowjet-Unie en de machthebbers in Moskou de populariteit van Kek konen aanzienlijk verstevigden. Toch is de verkiezingsstrijd in het hoge noorden van Europa nog niet afgelopen. De verkiezings diensten werken op volle toeren en de affiches „sieren" nog steeds de straten van steden en dorpen. Men kan zelfs gevoegelijk aannemen dat de strijd steviger zal worden. Op vier en vijf februari zal men weer stemmen. Weer, zoals gebruikelijk, twee dagen. In Helsinki gaat men van de veronderstelling uit dat men wel eens zou kunnen vergeten te stemmen en dan is zo'n reservedag een uitkomst. Waar velen ook een zwervend leven leiden, is het van be lang dat er een mogelijkheid bestaat twee dagen uit te trekken voor het uitbrengen van een stem in één der steden. Begin februari kan men weer de man van zijn of haar keus op het stembriefje een rode versiering ge ven. Dan zal het over de samenstel ling van het parlement gaan. De pre sidentsverkiezingen zijn, voor wat de prognose van de uitslag der parle mentsverkiezing betreft. uiterst vaag. Velen die uit sympathie voor Urho deze week diens kiesman heb ben gestemd, zullen bij de parle mentsverkiezingen het parlijpro- framma doen prevaleren. Dan zullen ijvoorbeeld de socialisten, die bij de recente verkiezingen, een grote veer moesten laten, zeker heel wat beter uit de bus komen dan nu het geval is geweest, zo neemt men aan. Kekkonen komt dus weer in het sobere presidentspaleis. Sober zal ook de protocollaire eedsaf legging zijn, al maken vele Finnen al plannen voor een volksfeest. Na al de narigheid der communistische dreigementen eind vorig jaar zal men het er beslist eens even van ne men. Bij de vorige presidentsfeesten waren atletiekwedstrijden een be langrijk programma-onderdeel in ve le Finse plaatsen. Geen wonder, want de president deed al heel veel van zich spreken, toen er nog geen kijk op was dat hij Mannerheims en Paasikivi's opvolger zou worden. Ter wijl beide laatstgenoemden al furore maakten in het Finse politieke leven, kende men Kekkonen als de keiharde atleet, die drie Finse kampioenschap pen op zijn naam had staan. Hij liep zonder aanloop een hink-stapsprong van 8 meter 72. Men deed in deze tak van sport toen niet aan wereldre cords, maar deze bijna negen meter waren wel zo'n record. Zeventien ja ren was Kekkonen voorzitter van het Olympische comité. Bij al deze poli tieke en sportieve successen is Kek konen echter de eenvoudige houthak- kerszoon uit het dorpje Pielavc-si ge bleven, wiens liefste bezigheid is 's avonds op een mondharmonika te spelen. Als kleine jongen kon hij zich zo urenlang voor de deur van de ou derlijke woning vermaken. Als pre sident kan hij moeilijk een statige zetel voor het paleis zetten om in de openlucht een deuntje te blazen. Hij heeft ook nog andere muzikale be zigheden gekregen. Die hij nu, door de uitspraak der Finnen, moet voort zetten: Urho Kekkonen zal de ko mende jaren de eerste viool moeten spelen in het land van Sibelius. URHO KEKKON EN .hink-slap-sprong Nederlander in Australië krijgt levenslang Te Brisbane in Australië is gisteren de 31-jarige Nederlandse emigrant IL P. veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf nadat hij van te vo ren schuldig was bevonden aan moord op zyn 23-jarige vrouw. Hij zou zijn vrouw bij het strand ten zuiden van Brisbane door verdrin king hebben omgebracht. P. heeft verklaard niet schuldig te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5