PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANDAAG GESPREK KENNEDY-THANT OVER NIEUW-GUINEA Kamer op reces zonder „zeegevecht"-debat Verkeersprognoses voor Oosterscheldebrug geen probleem meer Plv. stafchef marine van Indonesië na zeegevecht vermist LOOS ALARM VOOR POKKEN IN UTRECHT E Vandaag... Wachtlijst 205e jaargang - no. 16 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. 11 oofdredacteuren VV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlra. p- advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-CO, tel. 2358 (b.g.g. red. 3608/3516, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. PROF. DE QUAY: „UITERSTE ZELFBEHEERSING" Maarschalk Abdoel Hakim Amer (links) vice-president van de Ver enigde Arabische Republiektevens minister van oorlog, is voor bespre kingen aangekomen in Djakarta, waar hij werd begroet door president Soekarno (midden)en de Indonesische minister van defensie, generaal Haris Nasoetion (rechts). De maarschalk heeft kort na zijn aankomst ver klaard, dat het Suezlcanaal sou wor den gesloten voor eventuele zendin gen Nederlands oorlogsmaterieel Nieuw-Guinea. In kringen van het Witte Huis verluidt, dat president Kennedy vandaag te New York een onderhoud zal hebben met de secre taris-generaal der Verenigde Naties, de heer Thant. Het belang rijkste onderwerp bij dit overleg zou de kwestie Nieuw-Guinea zijn. Alleen Adlai Stevenson, de permanente vertegenwoordiger der Verenigde Staten bij de V. N. zal hierbij aanwezig zijn. Er zal voorts worden gesproken over het geheel der vraagstuk ken, die de Verenigde Naties betreffen, o.m. de financiële steun van de Verenigde Staten aan de V. N., als het congres de plan nen van Kennedy goedkeurt. Een woordvoerder A an de generale staf van de Indonesische marine heeft donderdagmorgen bekendgemaakt, dat de plaats vervangend stafchef van de marine, kapitein-ter-zce Soedarso, na het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogs schepen als vermist is opgegeven. Kapitein-ter-zee Soedarso voerde het bevel over de motortorpedoboot Matjan Toetoe, die in liet gevecht tot zinken werd gebracht, aldus de woordvoerder. Geen agressie De woordvoerder verklaarde, dat de aanwezigheid van de plaatsvervan gend stafchef aan boord van het In donesische schip een bewijs vormt, dat de Indonesische eenheden geen agressieve bedoelingen hadden. Het is ondenkbaar, v,o voegde hij er aan toe, dat zo'n kleine groep van drie motortorpedoboten onder directe lei ding van de plaatsvervangend staf chef zou kunnen worden geplaatst, als men met een zoveel sterkere vy- and heeft tenlakem De woordvoerder zei voorts nog, dat dc Indonesische schepen een „routine-patrouilletocht" maakten. Communiqué Het ministerie van defensie heeft een communiqué en een toelichting uit gegeven over het incident tussen In donesische en Nederlandse marine schepen. In het eerste worden omstandig en chronologisch de feiten vermeld. In de toelichting op het rapport wordt gesteld, dat de breedte vail de terri toriale zee en de zgn. aansluitende zone irrelevant zijn. De m.t.b's. aldus wordt In deze toe lichting uit de gang van zaken ge concludeerd. hebben het vuur ge opend op het Nederlandse vliegtuig, Hamburgse zeeman bracht opschudding De Scandinavië-express werd gisteravond in Utrecht vastge houden in verband met liet feit dat bij één der reizigers, de 24- jarige zeeman Horst Grosz uit Hamburg, zich verschijnselen van pokken zouden voordoen. Het bleek echter loos alarm. De trein werd binnengeleid op een volledig afgezet eerste per ron. Op last van de directeur van de G.G.D. in Utrecht, dr. Koopal, werd de Duitser naar liet academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Ongeveer dertig reizigers die in Utrecht uitstapten, werd voorlopige quarantaine opgelegd. De Nederlandse douane vroeg de Duitser of hij tegen pokken was in- feënt. De man zei, dat hij een op komende huiduitslag had. Dit was aanleiding de medische dienst van de spoorwegen te alarmeren, die op haar beurt de G.G.D. van Utrecht inscha kelde. Ziekenbroeders in witte pak ken vervoerden de reizigers, die in Utrecht moesten uitstappen, met een bus naar een ziekenhuis. In Rotter dam-Noord zouden 39 reizigers zich direct onder medische controle moe ien stellen. Dit moest ook geschieden niet de reizigers, die Hoek van Hol land als bestemming hadden. Later werd van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid meegedeeld, dat na een onder zoek door een deskundige op het ge bied van tropenziekten, is gebleken, dat dc verdachte passagier in de Scandinavië-exprcss geen pokken had. dat hen waarnam. Het optreden van de Indonesische oorlogsschepen had de kennelijke opzet een gewapende actie tegen Nieuw-Gninea te onder nemen. Onder deze omstandigheden hadden de Nederlandse strijdkrachten het recht van zelfverdediging, on afhankelijk van de plaats, waar de aanval werd geconstateerd. Dit recht van zelfverdediging is in het Interna tionaal recht verankerd. Uit de mededelingen van de geredden, zo wordt in liet rapport gezegd, is geblsken, dat de opdracht was in de omgeving van Kaimana te Tanden on daar het Nederlandse gezag te liqui deren. Hiertoe moesten de m.t.b.'s de troepen van de Indonesische land macht met rubberboten aan land zetten. Brief aan Thant In het antwoord van premier De Quay op het beroep van de secreta ris-generaal der V.N. inzake de kwes tie Nieuw-Guinea staat onder meer: De Nederlandse regering is dank baar voor uw hernieuwd initiatief. De Nederlandsè regering' en de Ne derlandse strijdmacht in Nieuw-Gui nea hebben zich tot nu toe zorgvul dig onthouden van enigerlei daad, die de toestand in dat gebied ernstiger zou kunnen maken. Ik ben gemachtigd, U mede te delen dat, zelfs ongeacht de voortdurende bedreiging met ge weld door de Indonesische leiders en van de militaire toebereidselen gericht tegen Nieuw-Guinea die in het openbaar zyn aange kondigd de Nederlandse rege ring zal volharden in haar hou ding van de uitërste zelfbeheer sing. Onze instructies aan de com mandanten van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea zijn hiermede in overeenstem ming. Wat betreft het andere gedeelte van uw beroep, onze permanente verte genwoordiger te New York, heeft ....wordt prinses Margriet 19 jaar. ....is het 100 jaar geleden, dat de Oostenrijkse koor- en or- kestdirigent en opera- en koor- muziekcomponist Joseph Rei- J ter te Braunau aan de Inn werd geboren. vvvvv\*vvvv\vvvvvvvvvvvv „ELKE DAG HEEFT EIGEN ZORGEN" nogmaals de instructie gekregen, zicli onmiddellijk tot uw beschikking, Ul ote'Jcïi voor een voortgezet over leg met over een vreedzame oplos- 'sing van het geschil in zijn geheel, overeenkomstig doel en beginselen van liet handvest. Dean Rusk De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft don derdag tijdens een te Washington ge houden persconferentie de hoop uit gesproken dat Nederland en Indone sië zullen acht slaan op het beroep van Thant om besprekingen te voe ren teneinde hun geschil over weste lijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te beslechten. Naast Indonesië De jaarlijkse conferentie van Britse diplomaten in zuidoost-Azië, die in Singapore is begonnen, staat in het teken van het Nederlands-Indonesi sche geschil over Nieuw-Guinea, zo is verklaard in conferentiekringen. De hoofdschotel van de besprekin gen, aldus deze kringen, is de hou ding die men zou moeten aannemen indien Nederland in geval van een oorlog met Indonesië, zou verzoeken de Britse basis te Singapore te mo gen gebruiken. De regering van Singapore heeft reeds te kennen gegeven dat zij zich aan de zijde van Indonesië schaart voor zover het het geschil over Nieuw-Guinea aangaat. P.v.d.A. dreigt extra zitting bijeen te roepen (Van onze parlementaire redacteur) De tweede voorzitter van de socialis tische fractie in de Tweede Kamer, de heer Willems. heeft donderdag duidelijk te verstaan gegeven, dat de P.v.d.A. zo zij dit nodig acht, de Kamer tijdens het winterrec.es zal laten bijeenroepen ter bespreking van de situatie, die door het conflict tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea is ontstaan. Het reces, dat ruim een maand duurt, is don derdag begonnen. De heer Willems zei ter gerust stelling van de communistische heer Bakker, die vreesde, dat zich gedu rende het reces funeste ontwikkelin gen zouden kunnen voordoen en dat de regering het reces zou gebruiken om boze plannen te smeden dat de fractie van de P.v.dA.. groot genoeg is om de tien leden bijeen te brengen, die nodig zijn om een openbare ver gadering van de Kamer te doen uit schrijven. De heer Bakker van de C.P.N. bracht de voorlichting van de Kamer over wat zich bij Nieuw-Guinea heeft af gespeeld tei* sprake, toen de voorzit ter voorstelde om het door de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Thant, aan de regering gestuur de telegram, welk telegram aan de Kamer was overgelegd, voor kennis geving aan te nemen. De communis tische afgevaardigde vreesde, dat zich. Jia aanneming voor kennisge ving en na de bijeenkomst van de vaste commissie van buitenlandse zaken en. van defensie uit de Kamer mét enkele ministers en een staats secretaris van alles zou kunnen af spelen, zonder dat de Kamer daar van kan kennis nemen of er invloed op kan uitoefenen. De voorzitter hield zijn voorstel om het telegram voor kennisgeving aan te nemen, aan de heer Bakker kreeg dus zijn zin niet en zei ove rigens, dat moet worden afgewacht, wat de bespreking van vrijdagmor gen oplevert. „Elke dag brengt zijn eigen zorgen mee", aldus de wat vreemde uitlating van de voorzitter. Mammoetwet Dinsdag 20 maart begint de Kamer ■met de" openbare behandeling van de Mammoetwet, dat is de wet op het voortgezet onderwijs. Verwacht moet worden, dat de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, dan zover hersteld is, dat hij zonder bezwaar de zware, enkele we ken durende behandeling van deze wet kan verdragen. Op dinsdag 20 februari komt de be groting van binnenlandse zaken voor 1962 in openbare behandeling in de Tweede Kamer. Daarna volgt de be groting van volkshuisvesting en bouwnijverheid en in aansluiting daarop de begroting van landbouw en visserij. MINISTER IN TWEEDE KAMER: Alleen de financiële kant vereist nog nader overleg (Van een onzer redacteuren) MINISTER KORTHALS heelt gistermiddag in de Tweede Kamer de berichten bevestigd, dat er deze week tussen Ge deputeerde Staten van Zeeland en „enige ministers" een gesprek is geweest over de bouw van een brug over de Oosterschelde. „Inderdaad heei't het contact tussen G. S. van Zeeland en Rijkswaterstaat er toe geleid", aldus de mi nister, „dat er geen verschil van mening meer bestaat om trent de verkeersprognoses voor deze brug. Ook de technische merites vormen geen probleem meer", aldus dc bewindsman. De heer Korthals verklaarde echter wel „dat het financieel probleem nog nader overleg vereist", zoals wij gisteren reeds konden berichten. „Het resultaat van 't overleg tussen G. S. van Zeeland en de ministers is geweest", zo zei drs. Korthals, „dat cr naar gestreefd zal worden om op korte termijn een bevredi gende oplossing te vinden". De minister deed deze mede delingen in zijn toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat. In zijn slotbeschouwing wees minister Korthals er nog op, dat het financiële probleem bij het brugplan voor de Oos terschelde met name in de provinciale sfeer ligt. Dit probleem moet dan ook nog terdege bekeken worden. Het Zeeuwse Kamerlid, de heer C. R van der Peijl uit Kloetinge, onderbrak het betoog van de mi nister met de vraag: „Is er ten aanzien van het plan, een brug over dc Oosterschelde te slaan, dus een principebeslissing geno men?" De heer Korthals ant woordde ontkennend, maar zei (lat Zeeland onmiddellijk met de brug zou kunnen beginnen wan neer over dit belangrijke financi ële aspect overeenstemming zal zijn bereikt. Ook aan een mogelijke vaste verbinding over de Westerschelde besteedde de minister aandacht. Verschillende Kamerleden hadden de vraag gesteld of er reeds spra ke is van een serieuze studie over deze vaste oeververbinding. „Reeds lange tijd heeft deze zaak deel uitgemaakt van de studies van rijkswaterstaat", aldus de mi nister, die toezegde te zullen na gaan in hoeverre deze studie „ver diept" kan worden. Hij betwijfelde echter of voor een eventueel plan voor een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde een Nederlands .ingenieursbureau zou kunnen worden ingeschakeld, zoals enkele Kamerleden hadden gevraagd. (Zie slot pag. 4 kol. 1 laatste zal zoveel mogelijk worden bespoedigd, de plannen voor het eerste zijn in studie. Dergelijke uitdrukkingen klinken echter in de mond van een minister helaas als gemeenplaatsen en daar om: er zal ten aanzien van deze beide onderwerpen nog heel veel druk moeten worden uitgeoefend van Zee land uit op de minister en zijn advi seurs. Want „spoed zoveel als moge lijk is" en „studie" zijn maar weinig exacte begrippen, waarmee een mi nister nog' alle kanten op kan, ook die van de lange baan. Minister Korthals heeft gisteren in de Tweede Kamer een aan tal Zeeuwse onderwerpen op zijn wachtlijst gezet: brug, boot, we gen, tunnel, het was een hele reeks. De Oosterscheldebrug stond nummer één op deze lijst: de bewindsman deed over dit onderwerp vrywel de zelfde mededelingen als gisteren in ons blad waren vermeld, namelijk dat tussen regering en provinciaal bestuur overeenstemming is bereikt over prognoses en technische uitvoe ring, maar dat over een belangrijk, niet te verwaarlozen financieel as pect nog nader moet worden onder handeld. Wanneer men over dat punt nu ook nog tot overeenstemming komt, dan kan Zeeland onmiddellijk met de bruggebouw beginnen. De verwachtingen, die men woensdag avond in de Kamer kon vernemen als zou de minister wél met een definitieve toezegging afkomen, zijn dus niet bewaarheid geworden. Op zichzelf behoeft dat geen reden tot ernstige verontrusting te zyn, want twee van de drie punten zijn in elk geval „binnen". Bovendien heeft de heer Korthals nog eens onderstreept, dat de definitieve beslissing op kor te termijn zal worden genomen. Laat ons derhalve hopen, dat de brug spoedig van de wachtlijst zal worden afgevoerd om bovenaan op de werk- lijst te worden gezet! Hst tweede onderwerp van "s mi nisters lijst was de nieuwe grote boot van honderd meter lengte voor het veer Kruiningen-Perkpolder alsmede de havenverbetering Perk- polder. Ook ten aanzien van de boot verzekerde de minister, dat bij een spoedige beslissing zal nemen, ter wijl hij voorts de toezegging deed, dat de plannen voor de havenverbetering zullen worden uitgevoerd, zodra de rijksmiddelen dit toelaten. Op dit punt nu zyn wij niet gerust: er was vorig jaar voor deze verbetering van Perkpolder door de Kamer een begro tingspost goedgekeurd, een post, die |nu plotseling onder tafel is verdwe nen. De havenverbetering van Perk- polder is echter van grote urgentie, zoals onlangs nog uitvoerig in ons blad is uiteengezet. Het gaat hier immers om een van de beide hoofd veren over de Westerschelde, een ver binding die met name voor het: be drijfsleven van het grootste belang is. Toch heeft de minister dit jaar de hele zaak van zijn begroting ge schrapt onder het nogal magere mo tief, dat er geen geld voor- zou zijn. Dat wijst er op, dat de urgentie van dit project door de minister niet werd beseft. Er moest toen nood gedwongen naar een tussenoplos sing worden gezocht, waarvan overi gens de bewindsman gisteravond ver klaarde, dat die was gevonden in volledige overeenstemming met Ge deputeerde Staten. Dat zinnetje van de minister maakte op ons de in druk alsof hij er mee vilde zeggen: waar praten de Kamerleden over Ged. Staten van Zeeland zijn het im mers met mij eens...... Dat eens-zijn met Zeelands Gede puteerden imponeert echter hele maal niet. Het is namelijk een befaamd debaters-trucje, dat in het verleden is uitgevonden door een ambtsvoorganger van de heer Kort hals, die het bij voorkeur gebruikte rond de veertarieven. Ook toen werd het argument iedere keer van stal gehaald: Gedeputeerden zijn het met mij eens. Maar in feite isi het met die overeenstemming een zeer eenzijdige zaak. Immers, de minister deelt in een geval als hier aan de orde is aan Gedeputeerden mee, dat de nieuwe plannen niet kunnen worden uitgevoerd. En daarmee is de kous eigenlijk af. Wat verwacht de mi nister in zo'n geval van G.S.? Dat zij met de vuist op tafel slaan en uitroepen: „Een nieuwe haven of uw leven?" Hoe zouden zij kunnen? De machtsmiddelen liggen uitsluitend bij de minister, hij alleen heeft het voor het zeggen. En als hij zijn machtswoord heeft gesproken, zit er voor een college van Gedeputeerde Staten niet veel anders meer op dan in arren moede het hoofd te buigen om met de bewindsman samen tc zoeken naar een oplossing, die in de gegeven omstandigheden het beste is. Nee, die overeenstemming tussen de minister en het Zeeuwse college heeft ons weinig overtuigd, terwijl wij er evenmin gerust op zijn dat de heer Korthals aan Kruiningen-Perk polder een grote urgentie toedicht. De boot staat nog op het wacht- lijstje. Maar in dit opzicht zijn we zelfs pessimistischer dan ten aanzien van de bi'ug T)ch is er één opmerking van de heer Korthals, die ons heeft ver heugd. Hij wil nog eens doen na gaan in hoeverre het wenselijk is de studies over een vaste oeververbin ding over de Westerschelde,, te ver diepen", zoals hij zei. Dat is in ieder geval een positiever geluid dan ge woonlijk rond dit onderwerp van de regeringstafel wordt gehoord. Vorig jaar nog vond de minister het nog veel te vroeg om serieus over plan nen te spreken en hij wilde zelfs niet denken in termijnen van vijftien of twintig jaar. Nu echter wil hij dus zich nog eens beraden of wellicht de destijds verrichte voorstudies voortgezet moeten worden. Een héél klein stapje vooruit, héél klein Tenslotte nog twee wachtlijst-on derwerpen: de verbetering van de weg Bergen op Zoom—Mid delburg en de doortrekking daarvan van Nicuwland naar Vlissingen. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1