VERDIEN 24 CT OPELK DUBBELGROOT PAK DE PRESIDENT-DIRECTEUR EN HET SCHUCHTERE MEISJE DONDERDAG 18 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 LINKS van de weg, die door woeste duingebied van de Sehouwse Westhoek van Haamstede naar het vliegveld voert, ligt het bedrijf van de heer G. Baumann. Een agra risch bedrijf. Er scharrelen kippen rond, ganzen, uit de gebouwen klinkt het tevre den geknor van voldane var kens en over het winterse erf sluipen katjes achter honge rige vogels. Katjes nemen een belangrijke plaats in op het bedrijf van de heer Bau mann. Niet deze sluipende katjes. Wilgenkatjes. Toen Baumann, als tuinder kort na de tweede wereldoorlog over woog: „Ik kan best eens een paar bosjes katjes meegeven naar de veiling" kon hij niet denken, dat die paar bosjes tot een jaarlijks quantum van 24.000 zouden uitgroei- Vierentwintig- duizend! bosjes van elk twintig- takjes, die in hoofdzaak doov een katjes grossier in Katwijk aan Zee worden afgenomen. De katjes zijn voor Baumann een belang rijke inkomstenbron geworden, misschien wel de belangrijkste. „In de zomer vermaken we ons met de tuinderij" licht hij het karakter van zijn bedrijf toe, „dan houden we nog koeien, varkens en kippen". De katjes zijn evenwel vijf maanden prominent. Van no vember tot april hangt er over het erf de geur van drogend wilgenhout en heerst er in een groen loodsje een bijna industriële bedrijvigheid. Daar worden de katjes gepeld en gebundeld, de topproduktie ligt op tweehonderd vijftig tot driehonderd bossen per dag. De hele familie Baumann is dan ingeschakeld om de bloeitijd van deze wilgenkatjes enkele maan- DE HEER BAUMANN ...nieuwe aanplant... den te vervroegen. Merkwaardig is wel dat deze „tegennatuurlijke ingreep" een garantie is voor mooiere, tevens sterkere, dus lan ger houdbare katjes. De bewer king is vrij simpel: de op en rond het bedrijf van de heer Baumann gesneden katjes worden in een loodsje op een ijzeren roosterwerk gelegd en door een daaronder ge plaatst kacheltje sterk verwarmd. Dit verhaast het rijpingsproces voldoende om de katjes na korte tijd te kunnen pellen. Na het pel len is het nog slechts een kwestie van bossen maken, bundelen en transporteren. De katjes worden naar Renesse gebracht, naar een vrachtrijder, die voor verder transport zorgt naar de afnemers in Rotterdam, Den Haag en vooral: Katwijk aan Zee. Hoe komen al die wilgen katjes op en rond deze Haam- steedse boerderij? „Op en rond": in de gehele omtrek vindt men wilgen. AI dit land behoorde vroeger tot één kolossale boerdérij, die aan de heer H. van Tole do behoorde. Een enorm bedrijf, dat bijvoorbeeld op een gegeven moment 280 hectare rogge had in gezaaid en 120 hectare lupine. Zo'n vijf-en-veertig jaar geleden heeft deze meneer Van Toledo hij is nu tachtig jaar en woont nog altijd in Haamstede overal op zijn bedrijf wilgen geplant, om het verstuiven tegen te gaan. On wetend van de vruchten, die de ze wilgen nog eens zouden afwer pen... Gelukkig maar voor Bau mann, dat Van Toledo de goede wilgen plantte. Voor Baumann zijn de wilgen in twee soorten verdeeld: die met without en die met potloodhout. Met katjes van withoutwilgen is in het najaar niets te beginnen. Ook na ver warming is de pel er niet af te krijgen; bovendien zijn de katjes nog te klein. „Without is verder erg krom" zegt Baumann, „pot lood levert mooie, rechte takjes met katjes." De boerderij van de heer Van To ledo is later in kleine percelen uiteengevallen. Ook op het land van Baumanns buren zijn dus vol op geschikte katjes te vinden. Maar alleen Baumann heeft zich op het plukken toegelegd: tot ver in de omtrek koopt hij de katjes „op de stam". „Vroeger, kort nadat ik begonnen was, ging dat nog wel voor een doosje sigaren", vertelde hij, „maar nu gaat dat natuurlijk niet meer." Dat kon alleen maar in de tijd, toen hij „wel eens" een paar bos jes naar de veiling in Rotterdam stuurde. „Als ze toen tien tot twaalf cent per bosje opbrachten waren we al groos. Maar de kopers begon nen te schrijven. Ze wilden de dag weten, waarop ik m'n katjes naar de veiling stuurde. Zo kwam het, dat ik ze op den duur recht streeks ging sturen". Baumann heeft een klanten kring opgebouwd. Een be scheiden klantenkring: hij heeft maar enkele grote afnemers en dat maakt de zaak wel zo een voudig. Baumann is tevreden met de vijf- en-dertig cent. die hem nu grif per bosje wordt betaald. Toch zit hij ergens mee. Waar blijven z'n katjes, waar gaan ze naar toe? „Waar ze er toch mee bluven... 'k heb er ul vaak naar gevist. Dat zou 'k toch zo graag eens willen weten. Maar ik kan er maar niet achter komen, 'k Heb wel eens horen verluiden, dat ze naar Engeland gaan. Misschien is G. Baumann, in katjes: de „pelploeg" voor het groene loodsje, waarin de katjes op een rooster boven een kacheltje worden verwarmd. Geheel rechts de heer Baumann. Op de foto boven een dochter van de heer Baumann, met katjes en, voor de variatie, een katje. (Foto's P.Z.C.) VAM ZVNIK TOT i I dat wel zo. Ik kom wel eens in Rotterdam en Amsterdam. Dan kijk ik in de winkels altijd uit naar katjes. Maar ik zie ze nooit. Dit jaar heb ik al ongeveer de helft verzonden. Twaalfduizend bosjes zijn weg. Maar waar ze gebleven zijn..." In het groene loodsje op het erf van Baumann gaat men voort met het pellen en het bundelen. Katjes uit de West hoek, katjes voor Katwijk aan Zee. Verdere bestemming: onbe kend. Een katterig mysterie Maar op de boerderij van Baumann ligt men er niet wakker van. Tweehonderd driehonderd bosjes per dag verlaten het groene loodsje Bijeengehouden met elastiek jes, uit oude fietsbinnenban- den geknipt. Een soort han delsmerk. „Als ik ergens kom, let ik daar altijd op" onthult Bau mann nog, „maar ze zitten altijd met touwtjes bij elk aar". RADIO- EN T.V.-RUBRIEK AAAAAA/VA»VWWVVWVWWSA oren, yen en. schrijven VAMAAG Televisie Na liet nieuws om 20.20 „Wat bied je voor een liedje?" de finale van i de chanson-comjietitie. Opnamen uit de kleine zaal van het Concertge bouw, waar Jetty Faerl, Sonja Oos- terman, Ellen Craamer, Ryk de Gooyer, Henk Janmaat en Louis Dusee elk een liedje gezongen heb ben, begeleid door liet ensemble van Harry Bannïnk. Gastvrouw is Karin Kraaykamp en de kijkers zelf mo gen meebieden op het liedje van hun keus. Om vijf over negen brengt, voor het kunstprogramma, Simon Vinkenoog een bezoek aan de Amsterdamse schilder en tekenaar Martin van Veen; een vreemde snuiter, zullen sommigen denken, maar dat was Jeroen Bosch ook die tekende en schilderde net zo griezelig. Om vijf over half tien Apollo van Bellae. spits t.v.-spel van de grote Franse schrijver Jean Giraudoux. met in de hoofdrol Ineke Brinkman. Vlaamse televisie. Om half negen „Ieder zijn waarheid" ieder mag zijn zegje zeggen in een politiek de bat over actuele problemen. Om ne gen uur de filmtribune voor vol wassenen: de Joegoslavische film H 8 van Nikola Tanhofer, over mensen in hun laatste ogenblikken na een autobus-ongeval. Om 20.45 taptoe, met Vlaamse muziek uit renaissan ce en barok. Radio Hilversum 1. Om tien voor acht dr. Diepenhorst over Nieuw-Guinea. dat in tien minuten besproken moet worden, want om acht uur begint „Op volle toeren" het donderdagavondmo zaïek. Het hoorspel heet „Incident in Sofia" daarna volgen de wedstrijd Da's voor de kas en de muziek voor miljoenen. Om elf uur zingt negerso praan Martha Flowers, de Bess van Porgy en Bess, vijf liederen van Schumann en vijf gedichten van W. A. Auden, getoonzet door Benjamin Britten. Over Hilversum II om vijf over acht de vlag in top ter ere van de ne gentienjarige prinses Margriet. Mies Bouwman, Mieke Telkamp, Jan de Cler, Henk Dorel en het Cosmopoli- tain orkest van Gerard van Kreve len zorgen voor de feestvreugde. Om vijf over negen praat Nol Gregoor verder met de schrijver Simon Vest dijk. Om 21.25 omroeporkest met mu ziek van Mozart, Carl Maria von Weber en Richard Strauss (niet van de walsen). (Advertentie) Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal HET ROLLETJE VAN INEKE BRINKMAN Poëtisch t.v.-spel van Giraudoux (Van onze radio- en t.v.-redactrice) Dat de scliryver van het t.v.-spel van de V.P.R.O., de diplomaat-dichter-mi- nister-romanschrijver Jean Giraudoux zelf geboren werd in het Franse dorp Bellae is maar een van de vele bij komstigheden: wilde hij zichzelf zij het met een ironisch glimlachje presenteren als de „Apollo van Bel lae", die de meisjes goede raad kan geven; alle mannen zijn ijdel? Of wil de hij zelf zijn dat schamele maar wel vrolijke en spitse mannetje van Bellae; dat uitvindertje dat op alles raad weet en eigenlijk alle wereldpro blemen kwam oplossen met zijn groente die alles tegelyk is: prei en koolraap en brood en koffie, maar dat vergeet het meisje Agnes over haar verlegenheid heen te helpen? Een kort stuk, volgens de bedoeling van Giraudoux, maar tijdens de repe tities onder regisseur Dixon liep het al uit tot 59 minuten, en dat zal in de uitzending wel meer dan een uur wor den. Ineke Brinkman Marijke van Fanfare heeft de V.P.R.O. uit Noorwegen gehaald om het ingénuetje Agnes te zijn. Allard van der Scheer is de man van Bellae die niet Apollo is. Verder spelen mee Josephine van Gasteren, John Koch, Pierre Myin, John Soer, Hans Croiset, Gerard Hey- stee, Gerard Doting, Joan Remmelts, Els Bouman, Decor Cor Hermeier. Giraudoux, dc schrijver, kennen to neelliefhebbers in Nederland van o.a. Ondine, Siegfried en de Limousine. Er komt geen oorlog met Troje. Als diplomaat bracht hij het tot verte genwoordiger in Moskou; in Parijs werd hij minister van voorlichting. Romans van hem zijn in Nederland vertaald door dr. Victor van Vries land. In het V.P.R.O.-televisieprogramma van vanavond a.s. is opgenomen de rubriek „atelierbezoek" onder regie van Lies Westenburg. Simon Vin kenoog (rechts) interviewde ditmaal de schilder Martin van Veen, welk tafereel hier in een artistiek kader wordt getoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7