Indonesiërs vochten in Etna-baai met Westduits oorlogsmateriaal ontdekking Staat van beleg voor Algerije overwogen UITVERKOOP IN HOLLANDIA MET GRIMMIGE ACHTERGROND Wat een MOLOTOWS MEMOIRES ZOUDEN IN WENEN ZIJN GEVONDEN DONDERDAG 18 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WASHINGTON BLIJFT OOK LEVEREN Advertentie Zware militaire bewapening afkomstig uit Engeland (Van onze Haagse redactie) Indonesië blykt by zijn poging om een gewapende comgagnïe van het Indonesische Jeger op Nieuw-Guinea aan land te zetten, gebruik te hebben gemaakt van oorlogsmaterieel, dat is geleverd door de Westduitse bonds republiek. De motortorpedoboten van de klasse Madioen Toetoel, waarmee de mislukte landinsgoperatïe was uitgevoerd, blijken niet zoals dinsdag nog door de marinevoorlichtingsdienst werd meegedeeld van Russische of Oostduitse makely te zijn, maar te behoren tot het zogenaamde nieuwste zeer snelle Jaguar-type, dat in de bondsrepubliek is gebouwd op de werven in Bremen. De Westduitse regering heeft voor de levering van deze schepen aan de Indonesische marine uitvoer-vergunningen verschaft, ondanks de aandrang die de Nederlandse regering jarenlang op de NAVO-bondgenoten heeft uitgeoefend om geen oorlogsmaterieel aan Indonesië te leveren met het oog op de mogelijkheid dat daardoor een gewapend conflict zou kunnen worden verhaast. De bondsregering heeft de uitvoer vergunning echter laten afgeven, zelfs zonder dat daarbij de in Amerika gebruikelijke voorwaar de was gesteld, dat Indonesië dit oorlogsmaterieel niet mocht gebrui ken voor agressieve doeleinden. De regering van de bondsrepubliek zag voor het stellen van dergelijke voor waarden indertijd geen aanleiding, omdat naar zij betoogde de Jaguar- motor-torpedoboten niet van bewape ning waren voorzien, zodat niet vast stond, dat de boten voor militaire doeleinden zouden worden gebruikt. Inderdaad heeft Indonesië de zware militaire bewapening, waarmee de gebruikte boten waren uitgerust, aangeschaft in een ander NAVO- land, namelijk Engeland. Het was ons nog niet mogelijk om na te gaan of de Britse regering aan de levering van dit gevechtsmateriaal eveneens geen voorwaarden heeft verbonden, dan wel of Indonesië zich van gestel de voorwaarden niets heeft aange trokken. Het zou in het zeegevecht voor de Etna-baai niet onmogelijk zijn ge weest, dat een zeer kostbare maritie me eenheid van een der NAVO-lan- den, die in geval van oorlog bestemd is om deel uit te maken van de zee- strijdkrachten van de NAVO bij Nieuw-Guinea in de grond was ge boord met oorlogsmateriaal door an dere NAVO-landen geleverd. Het is allerminst uitgesloten dat het in de toekomst gebeurt. Aanval in 1962? Naar wij in goed ingelichte politieke kringen vernemen, heeft de Neder landse regering, toen bekend werd dat de Indonesiërs pogingen hebben ondernomen om gewapende strijd krachten in Nieuw-Guiena af te zet ten met door de NAVO-landen gele verd oorlogstuig, onverwijld in de NAVO-raad de aandacht van de bondgenoten op deze feiten gevestigd. Er Is daarbij sterke nadruk op gelegd, dat volgens alleszins be trouwbare westelijke waarnemers in Djakarta de Indonesische strijdkrachten op dit ogenblik nog niet gereed zijn voor eên omvang rijke gewapende actie tegen Nieuw-Guinea, omdat Indonesië nog wacht op onmisbaar militair materieel, dat echter in de loop van de komende maanden zou worden afgeleverd, waardoor een Indonesische aanval In de tweede helft van het jaar ernstig moet worden gevreesd. Het gaat daarbij ook om materieel dat uit westelijke en andere niet- communistische staten moet komen. Temeer nu Indonesië zonder enige terughouding heeft aangekondigd dat het geweld zal gebruiken, en bij de Etna-baai is gebleken dat het niet aarzelt ook het door de westelijke landen geleverde oorlogstuig voor dergelijke doeleinden te gebruiken, heeft de Nederlandse regering woensdag er bij zijn bondgenoten an dermaal op aangedrongen, dat onder deze omstandigheden geen vergun ning meer wordt afgegeven tot uit voer van wapens en oorlogsschepen naar Indonesië. Teleurgesteld Washington schijnt een dergelijk wapen-embargo strijdig te achten met zijn bemiddelende activiteiten in het Nederlands-Indonesisch conflict en zou van oordeel zijn, dat als In donesië vastbesloten is geweld te ge bruiken, het staken van wapenleve ranties door de V.S. daaraan toch niets zou veranderen, omdat in dat geval de communistische landen gaarne bereid zijn voor het ontbre kende te zorgen, terwijl Washington daarentegen vreest dat zo'n embargo er wel toe zou leiden, dat Djakarta zich minder gelegen zou laten liggen aan de ernstige Amerikaanse aan drang een vreedzame oplossing voor het conflict te kiezen. Deze Amerikaanse overwegingen hebben in Nederlandse kringen teleur stelling en bezorgdheid veroorzaakt, omdat het betekent, dat de Indonesi sche strijdkrachten de voor een grote aanval blijkbaar onmisbare verster kingen ook van de V.S. zullen blij ven krijgen, terwijl er niet veel is, dat er op wijst, dat Djakarta zich werkelijk iets aantrekt van de Ame rikaanse politieke aandrang. VOOR FABRIEK GEEN KOPERS Nederlands zakenleven zegt vertrouwen op Als er koopjes te halen zijn doet de bevolking van Hollandia niet onder voor het kooplustige publiek tijdens uitverkoop in Nederland. Ruim een week duur de „run" op de „winkel Martens", (textiel, speelgoed, bijoute rieën). Toen was het grootste deel van de rekken leeggekoeht en temid den van een steeds kaler wordende winkel, zat de heer M. Martens, alles behalve gelukkig, dat liij zyn voorra den zo snel kwijtraakte. In een gesprek met een verslaggever vertelde Martens dat hoewel hij reeds anderhalf jaar bezig was, zijn bedrijf voor te bereiden voor opheffing, het besluit om „de boel er bij neer te gooien" toch nog heel onverwacht was gekomen. Doreen MijclcsenaarEliza Doodlittle uit de Nederlandse „My fair lady" is woensdagochtend van Schiphol naar Londen vertrokken om daar een uit voering van de muzikale komedie bij te wonen. Doreen had een bos tulpen meegeno men voor de Engelse hoofdrolspeel ster, Ann Rodgers. Enkele dagen tevoren had hij uit Ne derland bericht gekregen van een za kenrelatie waarmee hij reeds elf jaar samengewerkt had, dat in het vervolg geen goederen meer geleverd zouden worden, als niet tevoren betaald was. Gebruikelijk is, dat de betaling plaats heeft bij ontvangst van de scheepsdo- cumenten. Dit blijk uit Nederland van het gemis aan vertrouwen in de mo gelijkheid dat de zaken op normale wijze afgewikkeld zullen kunnen wor den, deed Martens besluiten zyn zaak op te heffen. Als tweede reden noemde Martens het steeds weer blijkende gebrek aan me dewerking1 van het gouvernement, waar het het zakenleven in Nieuw- Guinea betreft. Zo is er een regeling dat ambtenaren een deel van geleden schade aan de in boedel terug krijgen als er „iets mis gaat". Voor particu lieren bestaat die regeling niet. Grieven Een oude grief is voorts, dat reis- en verblijfkosten van particuliere ondernemers die met verlof gaan (altijd een dure aangelegenheid) niet aftrekbaar zijn van de belas ting, terwijl ambtenaren over hun reiskosten geen belasting betalen. Voor Martens is dit met twee ma ten meten byzonder funest en on danks het bemoedigende telegram uit Nederland van mr. J. O. de Rijke, die hier de belangen van de zakenwereld kwam bepraten, be sloot hij om er de brui aan te ge ven. Maar al wordt „winkel Martens" feliquideerd, de „limonadefa- riek Martens in Hollandia" blijft nog bestaan. De belangrijkste re den hiervoor is, dat er geen kopers zijn te vinden die genoeg kapitaal hebben voor het bedryf, waarin 19 Papoea's werk hebben gevonden. Evenals de winkel is de fabriek een van de zeer weinige blijken van particulier initiatief in Hollan dia. Herinnering Al zullen de winkel en de fabriek ge heel van de kaart verdwijnen, er zal altijd wel iets zijn, dat aan Martens zal herinneren. In de eerste plaats is daar in de stadskampong Hamadi de fraaie, degelijke woonbarak, waar Martens het personeel met hun gezin nen een onderkomen verschafte. Daar is verder de Seroeise arbeider, die met kerst van Martens een reeds jarenlang begeerd artikel van zyn directeur kreeg: een kunstbeen. Maar de Hollander die de Papoea in staat stelde stevig op eigen benen te staan, kan zich zelf niet staande houden, en zit een beetje mistroostig naar de le ge rekken te kyken, die eens de bloei van Hollandia weerspiegelden. Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Wie GOLD STAR pookt heeft goed gekozen Zilveren huwelijksfeest koninklijk paar Ia verband met de viering van het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar, in aansluiting op de verjaardag van de koningin, zal ditmaal liet jaarlyks défilé met bloe menhulde op Soestdijk niet plaats vinden. Afgezien van de kerkdienst op zon dag 29 april zal de viering van het zilveren huwelyksfeest worden ge opend met een officiële, rijtoer in Amsterdam op maandag 30 april, de verjaardag van de koningin. Dit is medegedeeld door de rijksvoorlich tingsdienst. Op een vraag waar ge noemde kerkdienst zal worden ge houden luidde het antwoord van de rijksvoorlichtingsdienst dat daarover nog geen inlichtingen konden wor den verstrekt. „Aardijk" verkocht aan nationalistisch China De Holland-Amerikalijn heeft één van zyn Victory-schepen, de Aardijk, voor een bedrag van iets minder dan twee miljoen galden verkocht aan de nationalistisch Chinese maatschap pij Cliinese Maritime Trust Ltd. in Talpeh, een dochteronderneming van de reder Tung. De officiële overdracht geschiedde Rotterdam. De Aardijk vaart nu onder de naam Sian Yung. Over de eerste bestemming van de Sian Yung wenste de vertegenwoordiging van de heer Tung in Nederland geen me dedelingen te verstrekken. Het schip meet 7643 bruto-regïster- ton. Het werd in 1944 in de vaart gebracht. Kort na de oorlog kwam het in de diensten van de Holland- Amerikalijn. Landmacht krijgt parachutisteneenheid (Van onze Haagse redactie) In maart en april zullen 35 militai ren van het korps commandotroe pen worden opgeleid tot parachutist in het Belgische parachutistenoplei dingskamp in Schaffen (bij Diest). Later zullen waarschijnlijk nog meer commando-vrywilligers de Belgische parachutistentraining ontvangen. Dit is een besluit van de chef van de generale staf, die van mening is dat de aanwezigheid van een kleine groep parachutisten in de Neder landse landmacht nuttig is. SINDS I JANUARI 300 DODEN Regering heeft nog speciale volmachten Een Franse regeringswoord voerder heeft woensdag te Pa rijs na afloop van een bewogen kabinetsvergadering meegedeeld dat de regering De Gaulle voor Algerije zonodig de staat van beleg zal afkondigen, teneinde de bloedige terrenrgolf van moslim-rebellen en Europese extremisten de kop in te druk ken. Ten tijde van de kabinetszittïng was bekend geworden dat in Algerije se dert 1 januari 1962 meer dan 300 per sonen bij terroristische aanslagen het leven hadden verloren en ruim 600 andere verwondingen hadden opgelo pen. Meerderheid Landbouwschap oneens met bewindsman (Van onze Haagse redactie) De meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap is het niet eens met minister Marynen, die de er- kenningseisen voor de fruitteelt wil laten vervallen. Met 16 tegen 7 stem men verenigde liet bestuur zich in zyn woensdag gehouden vergadering met een concept-schrijven aan de mi nister, waarin dit standpunt wordt meegedeeld. De voorzitter van de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond, de heer C. G. A. Mertens, was de voornaamste woordvoerder van de tegenstemmers. Zij waren met de minister van oor deel, dat de 'erkenningseisen voor de fruitteelt moesten verdwijnen. Unaniem afwijzend stond het bestuur echter tegenover de wens van de mi nister om ook de contractteelt van groente vrij te laten. Karbonades in de ijskast Het produktschap voor vee en vlees j heeft gistermorgen op zün openbare vergadering in Utrecht besloten, de overnameprijs voor baconvarkens te verhogen van 2.05 tot 2.08 per kilogram geslacht gewent en de gewichtsgrens te handhaven op 70 kilogram. Gezien het aanbod van karbonades, dat momenteel de vraag verre over treft, zal men voorlopig tot 3 februa ri de gelegenheid bieden, karbonades in te vriezen met een toeslag van 20 cent per kilo. waarmee dan de vries- koslen en het gewichtsverlies wor den gecompenseerd. Men moet ten minste 500 kilogram inleggen en is bovendien verplicht, de karbonades drie maanden lang in het koelhuis te laten Alleen als de markt zich plotseling gunstig ontwikkelt, bij voorbeeld wanneer de Franse gren zen weer opengaan, kan het produkl- :hap deze termijn verkorten, DEPORTATIE WAS UITKIJKPOST Chinees-Russische betrekkingen hoofdschotel De staat van beleg zou het leger (400.000 man) alle volmachten van civiele en politie-autoriteiten geven, overal waar die toestand geldig zou zyn. Militaire tribunalen zouden bur gers mogen berechten wegens misda den als terreur en samenzwering te gen de staat. De staat van beleg is één van de drastische volmachten, die De Gaulle en via hem de regering heeft behouden sedert de opstand der ge neraals in Algiers in april van het afgelopen jaar. Woordvoerder Louis Terrenoïre ver telde na de letszitting aan de pers: „De dg zal beslist niet tolereren da. h (in Algerije) een onhoudbare toestand ontwikkelt zon der byzonder energieke maatregelen te nemen, door toepassing van de spe ciale volmachten waarover zij be schikt mét liet oog op zulk een si tuatie". Gewelddaden In Bone hebben woensdag ongeveer 200 mohammedaanse betogers een pakhuis van een Europeaan in brand gestoken. Op straat sloegen zij een Europeaan dood. Eenheden van de Franse veiligheidstroepen herstelden de orde. Een politieman liep verwon dingen op. De incidenten volgden op de ontploffing, die de avond tevoren in de mohammedaanse wijk een blok flatwoningen in een puinhoop veran derde, waardoor minstens tien men sen het leven verloren. Het in Stockholm verschijnende con servatieve ochtendblad Svenska Dag- bladet heeft van zegslieden in Wenen vernomen dat de Russische ex-minis ter van buitenlandse zaken, Viasjes- laf Molotow, zijn memoires in Wenen had achtergelaten toen hij onlangs naar 3Ioskou werd ontboden. Drie hoofdstukken van zijn memoires handelen over de Chinees-Russische betrekkingen, aldus 'L blad. De 1814 met de hand beschreven pagina's had Molotow in Wenen achtergelaten met de instructie dat deze naar een bank in Zwitserland zouden worden ge zonden. „Naar men zegt beval het manus cript Mololows memoires", aldus het blad, „een zeer uitgebalanceerd en knap relaas van een man met een uitstekend geheugen en uitgebreide kennis van zaken, die niemand an ders kan weten, waarvan de bekend making moet worden vermeden om dat de Sowjets thans in gespannen verhouding tot China staan". „Drie van de 24 hoofdstukken van deze memoires geven een beeld van het verloop der betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en (rood) China". Het blad verklaarde dat Molotows overplaatsing in Oelan Bator als am bassadeur, kennelijk geen „deporta tie" voor hem betekende, maar eer der een plaats waar hij de loop der gebeurtenissen goed kon volgen. Kroesjtsjew en zijn staf hadden, aldus de memoires, het algemene peil van de ontwikkeling en de voorlichting van het Cliinese volk gevaarlijk onderschat, zegt Sveii- sUa Dagbladet. Dodelijke ongevallen op overwegen in 1961 In het afgelopen jaar zijn 68 perso nen gedood bij ongelukken op spoor wegovergangen. Ih 1960 waren dat er 38. In totaal 173 aanrijdingen de den zich voor, ruim 40 meer dan in 1960. Het grootste aantal doden (21) is te betreuren by 39 aanrijdingen tussen treinen en personenauto's op niet be veiligde overwegen. Bij 26 aanrijdingen tussen treinen en bromfietsers werden 15 personen ge dood. Tien wierijders en drie voet gangers verloren het leven, terwijl 24 botsingen voorkwamen tussen treinen en vrachtauto's waarbij 6 personen omkwamen. Bij een autobusongeval werd 1 per soon gedood en drie bij botsingen tus sen treinen en bestelwagens. Vertegenwoordiger verduisterde f 22.000 De 52-jarige hoofdvertegenwoordiger D. uit Utrecht is in zijn woning aan gehouden, hij wordt ervan verdacht een bedrag van f 22.00» te hebben verduisterd ten liadele van een rij- wielfabrlek in Meppol, waar bij werk zaam was. Enkele jaren geleden Ircgon 1). te spelen op speelbanken in België. Hy verloor eerst eigen geld, vervolgens leende D. links en rechts en ver speelde ook dit. Om nit zijn schul den te raken, verduisterde hij van begin vorig jaar at' gelden van «le it.v., die bij als vertegenwoordiger onder zijn beheer bad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5