Afschuwelijke moord op 19 missionarissen President Balaguer door junta vervangen Tweede Kamer bepleit nog meer veiligheid bij spoorwegen MINISTER VISSER WENST BERICHTEN TE CONTROLEREN DONDERDAG 18 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoorwegongeluk bij Harmeien ter sprake gebracht (Van onze parlementaire redacteur) Bij de bespreking van de afdelingen betreffende het verkeer en het vervoer van de begroting van verkeer en waterstaat voor 1962 hebben enige Twee de-Kamerleden in de vergadering van woensdag aandacht gewijd aan het rampzalige spoorwegongeluk bij Harmelen, dat aan 92 personen het leven heeft gekost. Onder anderen spraken daarover de heren De Ruiter van de C.H.U., Posthumus van de P.v.d.A. en v. d. Heuvel van de K.V.P. Geen hunner wilde er veel over zeggen. Men was begaan met het leed, dat de ramp in talrijke gezinnen heeft gebracht en wenste af te wachten, wat het onderzoek dat naar de oorzaak van het ongeluk wordt ingesteld, zal opleveren. De heer v. d. Heuvel informeerde of het juist is dat de Franse, de Zwit serse en de Duitse spoorwegen ge bruik maken van een extra veilig heidsapparaat, dat tussen de rails is ingebouwd en dat een trein tot stil stand brengt buiten de bestuurder om. als die trein door rood licht rijdt. Indien men in het buitenland inder daad zo'n apparaat toepast, waarom gebruikt men het dan in Nederland niet?, informeerde de K.V.P .-woord voerder. Spoorwegmensen Wat de spoorwegen betreft, bleken er nog al wat wensen te leven. Zo vroeg de heer De Ruiter van de C.H. U. om meer parkeergelegenheid bij de stations en om aandrang bij de directie van de Nederlandsche Spoor wegen tot de wederinvoering van twee- of meerdaagse weekeindre- tours, een wens die door de heer Aantjes van de A.R.P. gedeeld werd. Voorts herinnerde de heer De Ruiter eraan, dat in de Afsluitdijk nog altijd twee spoorwegbruggen liggen. Een daarvan wordt gebruikt door schapen. De heer Posthumus van de P.v.d.A. noemde de spoorwegen een essentiële noodzaak in het Nederlandse ver voer. Toch valt er een relatieve ach teruitgang in het spoorwegvervoer te constateren in vergelijking met andere vervoerstakken. Vooral in het westen van het land is dat het ge val. Hij vroeg of dit voor de regering geen teken aan de wand is en wat zij ertegen denkt te doen. Harmelen Het spoorwegongeluk bij Harme len was voor (1e anti-revolutionai re heer Aantjes aanleiding tot het stellen van enige vragen en wel, of het verantwoord is de kostbare levens van honderden mensen aan één man toe te vertrouwen, of de moderne techniek geen hogere graad van veiligheid biedt dan de falende mens en of geen aandacht dient te worden geschonken aan ongelijkvloerse kruisingen ook voor spoorwegen. Voorts signa leerde dit lid, dat in twee maan den tijd de overweg bij Maarssen Kip met blauwe eieren Op Avicultura's nationale slotshow voor kleindieren- teelt, die op 19, 20 en 21 ja nuari in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden, is een kip te zien. welke blauwe eieren legt. Zowel kip als eieren worden apart getoond. Deze kip, die behoort tot het ras „Araucana's" is eigendom van de heer A. van Wulfften Paltlie uit Wierden. Hij was de eerste, die deze soort kippen in ons land introduceerde. Oorspronkelijk. komen de Araucana's uit het zuiden van Chili, waar zij in een enorme verscheidenheid van vorm en kleur voorkomen, maar een ding gemeen hebben: de pro- duktie van blauwe eieren. Op de nationale slotshow voor kleindierenteelt krijgt deze in zending een speciale plaats. Bij de algemene verkiezingen in Fin land is president Urho Kekkonen met een ruime meerderheid herkozen. Foto; president; Kekkonen (rechts) en echtgenote ter stembus in Helsin ki. driemaal is opengebleven bij het passeren van een trein. Ook wat de beveiligde overwegen betreft achtte hij dus waakzaamheid ge boden. Wat de Ned. Spoorwegen betreft, achtte de heer v. d. Heuvel van de K.V.P. het voorts niet verantwoord, dat zij het goederen- en personenver voer langs de weg gaan verruimen op grond van minder gunstige finan ciële resultatep bij het railvervoer. Dat zou namelijk de belangen van de particuliere vervoersondernemin gen aantasten. GERRIT DE STOTTERAAR WEER IN ARREST De politie in Tiel heeft gistermorgen om kwart voor tien de ontvluchte G. B. (Gerrit de Stotteraar) even over de gemeentegrens van Tiel ge arresteerd. Om half twaalf arresteer de de Tielse politie eveneens een tweede, ontvluchte, de 28-jarige J. S. uit Tiel. Hy werd in de woning van zijn vriendin aangehouden. Gebleken is, dat Gerrit B. en Johan S., die gisteravond tezamen met nog een medegevangene uit het Huis van Bewaring in Utrecht ontvluchtten, twee fietsen hebben weggenomen, waarop zij zich naar Tiel, de woon plaats van J. S. begaven. Gistermorgen poogde Gerrit B. Tiel weer te verlaten. Even buiten Tiel. in Kerk-Avezaath werd hij door een viertal politiemannen aangehouden. Omstreeks half twaalf arresteerde de Tielse politie de tweede ontvluchte. Deze zat rustig bij zijn vriendin in Tiel in de keuken een kopje koffie te drinken toen de politie hem ver raste. Zonder tegenstand te bieden gaf hij zich lachend over. Beide man nen zijn weer naar Utrecht overge bracht. TWEE NEDERLANDERS GEDOOD Leerlingen moesten zien hoe slachting gebeurde Het rooms-katholieke Belgische pers bureau Belga meldt dat 18 van de 19 door Kongolese soldaten by Kongolo vermoorde missionarisseu zyn ge ïdentificeerd. Onder hen bevinden zich twee Ne derlanders, de 29-jarige Walter Gil- lijns uit Zutphen en de 61-,jarige Ber- nulf Heemskerk uit Medemblïk. Het Kongolese persbureau D.I.A. heeft woensdag te Leopoldstad een gedetailleerd verslag gepubliceerd van de gruwelijke wijze waarop de negentien missionarissen om het le ven zijn gebracht. „28 december braken te Kongolo ge vechten uit tussen soldaten van het nationale Kongolese leger en Tsjom- be's gendarmes: 31 december trokken de Kongolese soldaten de stad bin nen, nadat de gendarmes de dag te voren waren teruggetrokken. In Kongolo zijn nimmer V.N.-soldaten geweest. Om twee uur ln de middag reden twee jeeps met Kongolese soldaten bij de missiepost voor, waar de witte vlag was uitgestoken. De soldaten feliciteerden de geestelijken en zeiden dat zij op zoek waren naar gendar mes van het regiem Tsjombe. Die zelfde avond, kort na de maaltijd, werd de missiepost bezocht door monseigneur Gerardo Kabwe, die in gezelschap verkeerde van twee sol daten. Kabwe verklaarde dat alle leerlingen aan het plaatselijk seminarie bevel hadden gekregen om naar de leger plaats te komen; 58 jonge semina risten, hun leraren en Kongolese non nen werden naar de missiepost ge bracht. Zij moesten hun handen' in de lucht houden. Achter slot en grendel De seminaristen werden in een ka mer opgesloten, terwij) de geestelij ken in cellen werden gestopt. De zusters werden elders achter slot en grendel gezet. Monseigneur Kabwe werd niet ingesloten. De nacht ver liep verder rustig. Op de morgen van de eerste ja nuari werden seminaristen, paters en leraren naar oen bureau ge bracht waar enkele soldaten aan het werk waren. Daar beschul digde men hen van Tsjombïsme en gaf de priesters bevel hun san dalen uit te trekken. Zy kregen ieder twaalf zweepslagen op bun voetzolen toegediend. Daarna werden zij allen weer opgesloten. Een half uur later kwamen de sol daten terug en haaiden eerst de leerlingen te voorschijn Zij schreeuw den: „Nu zullen jullie zien hoe wij jullie priesters vermoorden". De leer lingen geloofden hier geen woord van maar stelden zich buiten in een groep op. Toen begon de slachtpartij. Z\j zagen eerst hoe groepjes burgers door de soldaten met machinegewe ren werden neergemaaid. Vervolgens waren de geestelijken aan de beurt. Toen zij voorbij de groep leerlingen kwamen, zeiden zij „Bid voor ons". Korte tyd later lagen ook zij dood of stervend op de grond. De soldaten staken vervolgens spe ren in de lichamen en dwongen de leerlingen om hun vermoorde leraren in de rivier te werpen. Na dit sinis tere karwei kregen zij toestemming om zich bij hun kameraden te voe gen. In de rivier Planta-affaire nadert einde Het zeer gecompliceerde juridische onderzoek in de zgn. „Planta-affaire" komt tegen het einde van deze maand een stapje nader tot zijn vol tooiing. De officier van justitie in Rotterdam, rar. S. J. van der Hoeven, venvacht namelijk over enkele we ken de rapporten van de vijf des kundigen, die in juni 1961 door de recbter-commissaris zijn aangewezen om na te gaan of er in de margarine inderdaad schadelijke bestanddelen zijn venverkt. De termijn van verjaring in dit soort zaken is twee jaar na de datum van het openen van het onderzoek (wat bij de Planta-affaire in september 1960 geschiedde), tenzij de officier van justitie een nieuwe daad van vervolging verricht. Dit laatste is in deze zaak inderdaad gebeurd: enkele weken geleden liet mr. Van der Hoeven een aanvullende en méér gespecificeerde vordering uit gaan, die het formeel-juridisch mo gelijk maakte om het vooronderzoek te verlengen. nnn 1 t grammen aan de Nederlandse en In- (i/Of van pag. I) jonesisehe redering verzocht hij „zich te onthouden van elke over- Indonesië zal dan namelyk worden j ijlde actie" in het geschil over wes- gedwongen zich tot een of ander land te wenden om hulp", zei hij. Suez-kanaal Blijkens een uitlating van de vice- president van de Verenigde Arabi sche Republiek tegenover het Indo nesische kabinet, zal de V.A.R. niet toestaan, dat het Suezkanaal door Nederland wordt gebruikt voor de verscheping van wapens naar Nieuw-Guinea. Abdoel Hakim. de Egyptische vice- president, verklaarde voorts dat In donesië kon rekenen op de steun van de V.A.R., omdat de V.A.R. nog steeds dankbaar was voor de steun die Indonesië had gegeven aan de V.A.R. ten tijde van de Suez-crisis. De Britse voorzitter van de veilig heidsraad. sir Patrick Dean, is tot dusver noch van Nederlandse-,, noch van Indonesische zijde bena derd inzake het beleggen van een vergadering over de kwestie wes telijk Nieuw-Guinea, aldus heeft een Britse zegsman woensdag te New York verklaard. Uit betrouwbare bron in Djakarta is gisteren nogmaals vernomen dat de Indonesische regering dinsdag een twaalftal gewezen invloedrijke poli tici van gematigde opvattingen, on der wie Soetan Sjahrir en Moham med Roem, heeft laten arresteren. Beroep van Thant De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, voert afzonderlijke besprekingen met Nederlandse en Indonesische autori teiten, na opnieuw een beroep te heb ben gedaan op heide partyen. In tele- Nog geen spoor van Belgische vissersboot Belgische. Engelse en Franse vlieg tuigen hebben tot dusverre vergeefs gezocht naar een Belgisch vissers vaartuig, dat sedert 11 januari wordt vermist. Het heeft vyf vissers uit Zeebrugge aan boord. Het laatste bericht, dat werd ontvan gen, was een radiografische mede deling van de schipper, dat hij mo torstoring had en koers naar de thuishaven 2ette. Het vaartuig be vond zich toen aan de grens van de visgronden van het Kanaal, waar een zware storm heeft gewoed. telijk Nieuw-Guinea". Het jongste telegram van Thant, aan prof. De Quay luidt: „Ik dank U voor het telegram van mv excellentie van 16 januari in ant woord op mijn boodschap van 15 ja nuari. Ik doe een ernstig beroep op uwe excellentie en op uw regering om U te onthouden van elke over haaste actie na de botsing van ma rineschepen op 14 januari. Ik zou ook willen verzoeken dat uw perma nente vertegenwoordiger in- New- York wordt opgedragen met mij de mogelijkheden te bespreken van een vreedzame regeling van de gehele kwestie in overeenstemming met de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. Ik zou dankbaar zijn voor een zeer dringende overweging van dit beroep door uwe excellentie en voor een spoedig antwoord". Met het schip „Zuiderkruis" zijn woensdag repatrianten uit Nieuw-Guinea in de Amster damse haven aangekomen. De foto geeft een beeld van de ontscheping. Gevangenisstraf en boetes geëist tegen journalisten De officier van justitie mr. H. G. van Everdingen heeft gistermiddag tegen Jacq G. een gevangennisstraf geëist van twee maanden waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen de hoofdredacteur van de Telegraaf, J. J. F. S., een geldboete van 3000 of 150 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangennisstraf van 14 dageu met een proeftijd van drie jaar. Hij achtte beide verdachten schuldig aan belediging van het openbaar ge zag en laster ten aanzien van ge zagsdragers. Ernstige zedenmisdrijven in Utrecht aan het licht Drie Utrechters zijn door de afdeling zedenpolitie van de Utrechtse recher che aangehouden wegens ernstige ze denmisdrijven. Het zijn de 43-jarige chauffeur De G., de 40-jarige verte genwoordiger B. en de 22-jarige V, al len in Utrecht woonachtig. Hun mis drijven strekken zich over een periode van enkele maanden uit. Een van hen zocht in een bekend café in"- de binnenstad contact met meisjes. Hij nodigde de vaak jonge kinderen uit 's avonds mee naar een feestje te gaan. Na een dansfestijn, voorafgegaan door overvloedig alko- holgebruik, werden dan meermalen ernstige zedenmisdrijven gepleegd. Het aantal meisjes, dat de bij de fes tijnen betrokken was beloopt de 60. Inmiddels zijn de drie mannen van wie de 22-jarige V. als lokvogel diende, voor de officier van justitie geleid. Belgisch bankdisconto vandaag verlaagd Hel Belgische bankdisconto voor alle doeleinden met uitzondering van de uitvoer wordt met ingang van don derdag verlaagd van 4'/z tot 414 procent. Voor de export is het dis conto verlaagd van 3|'2 tot 3'/i pro cent. OPSTOOTJES IN SANTO DOMINGO Ongeregeldheden in Dominicaanse Republiek President Joaquin Balaguer van de Dominicaanse Republiek is dinsdag avond afgetreden. Aldus is bekend gemaakt tijdens een uitzending van het radiostation „El Caribe" te San to Domingo, die te New York werd beluisterd. De leden van de raad. die Balaguer bijstond bij zijn beleid, waren even eens afgetreden, zo werd in de radio uitzending verklaard. Een junta, be staande uit burgers en militairen had onmiddellijk het heft in handen ge nomen, aldus radio El Caribe Voordat het bericht in de ether kwam, hadden in Santo Domingo vier mensen het lever verloren en werden ongeveer twaalf gewond bij een he vige botsing tussen betogers, die eisten dat Balaguer onmiddellijk zou aftreden, en militairen die bet vuur op de demonstranten openden. Men zag Balaguer bij het verlaten van het Dominicaanse „Witte Huis", en er was geen reden om aan te ne men dat hij was gearresteerd. Volgens berichten die eerder uit San to Domingo waren ontvangen werden de betogers door de in tanks geze ten militairen beschoten. Olympia-theater De woedende menigte begon de mi litairen en de politie met stenen te bekogelen. Zij staken een aantal auto's met officiële nummerborden in brand. Ook het grote Olympia- theater, nabij het „Park der" Onaf hankelijkheid". waar de ongeregeld heden waren uitgebroken, werd door de demonstranten in brand gestoken. De Verenigde Staten overwegen thans om de Amerikaanse erkenning van de Dominicaanse Republiek in te trekken, omdat de militaire junta die er de macht heeft overgenomen „alle kentekenen heeft van een dictatuur", aldus Amerikaanse zegslieden in1 Washington. Het Wereldgebeuren Borden-collectie De vele Zuidamerikaanse bana nenrepublieken zorgen er wel voor dat ze periodiek in het we reldnieuws komen. Daar zijn geen speciale voorlichtingsdiensten voor nodig, want het opstuivende Spaan se bloed en het licht in vuur en vlam staande Zuidamerikaanse gemoed brengen voldoende leven in de brou werij. De Dominicaanse Republiek heeft vorig jaar een flinke portie van de aandacht voor het Ameri kaanse zuidelijke halfrond voor zich opgeëist. De familie Trujillo. die meer dan dertig jaar lang het land beheerste en daaraan een slordige veertig miljoen had overgehouden, werd in ballingschap gestuurd, na dat men aartsvader don Rafael Leo- nidas Trujillo een kogel door het hoofd had geschoten. Prompt ver dween ook de naam van de hoofd stad, Ciudad Trujillo. Van mei 1961 af was het weer Santo Domingo. President van de Truiillo-loze staat werd Balaguer, een minutieus mens, die door leger en kerk naar voren was geschoven om tenminste eniger mate de rust in het land te waar borgen. In de nacht van dinsdag op woensdag deze week is Balaguer af gezet. De regering is overgenomen door een junta van officieren. Voor zolang het duurt natuurlijk. In de Dominicaanse Republiek is dat nooit zo bijster lang. Het aftreden van Balaguer werd voorafgegaan door allerlei rel letjes, die vele doden eisten. Op zichzelf is dat weer niet zo heel be langrijk, want het hoort nu eenmaal bij de diverse Zuidamerikaanse lan den, dat er permanent onlusten zijn. De oorzaak daarvan ligt niet zo heel diep. Er is een flinke groep misdeel- den, die altijd wel een relletje willen om hun levensstandaard te verbete ren. Die levensstandaard zouden ze natuurlijk ook kunnen verbeteren en met veel minder risico door te werken of door harder te werken. Maar daarin verschillen de bewoners van sommige republieken nu juist weer met de bewoners van Europa. Elke Zuidamerikaanse pauper hoopt dat de volgende „revolutie" hem wat meer in het loonzakje zal geven, zon der dat hij langer of intensiever moet werken. Dat wordt altijd een desillu sie, omdat de diverse ..staatsgreep acteurs" elkaar afwisselen en dus tel kens terugkeren. Hoewel het scheen alsof Balaguer vrij vast in het re geringszadel zat, was hij ten tijde van de Trujillo-familie een onbete kende figuur. Hij was iemand die jarenlang ja en amen zei op alles wat één familie beval en zo iemand is bepaald geen krachtfiguur. Hij voelde dat blijkbaar zelf wel aan en hij had dan ook zijn aftreden in mei aanstaande aangekondigd. Men heeft daarop blijkbaar niet kunnen wach ten Balaguer is thans ex-president, een titel die in Zuid-Amerika niet zo heel veel zegt. Er zijn er van die soort velen. Dat het helemaal niet tegen de president ging. althans niet van de zijde van^de relletjesmakers, bewijst wel het feit dat aan diens aftreden geen paleisrevolutie voor afging, maar ordinaire straatschen derijen. Regeringsgebouwen moesten het ontgelden en personenauto's wer den vernield. Het Olympia-theater werd in brand gestoken. En er werd geplunderd en geroofd. De opvolgers van Balaguer zijn zeven personen, die gezamenlijk de presidentiële be voegdheid hebben. De heren hebben moed. want tot dusver is het nog aan niemand en nergens gelukt aan zo'n meervoudig presidium werkelijke in houd te geven. Ook deze nieuwe machthebbers zullen te zijner tijd wel verdwijnen. Waarschijnlijk wel na relletjes, want daarvoor leven zij in de Dominicaanse Republiek. Het is niet alleen uit routine- overwegingen dat de regering van de Verenigde Staten de ontwikkelingen in deze roerige re publiek in de gaten houdt. Trujillo was bepaald anti-Amerikaans. Ba laguer liad ook niet zo heel veel met zijn grote noorderbuur op, maar de gebeurtenissen dreven hem als het waren naar de V.S. toe. „Amerika moet weten dat we niet communis tisch zijn, maar toch de Yankees ha ten". was één van de revolutie-slag- zinnen tijdens de relletjes. Die woor den kennen de Amerikanen maar al te goed. Zo heeft ook Castro op Cu ba geschreeuwd en hij kwam uitein delijk in de Kremlin-hoek terecht. Amerika heeft op het zuidelijk half rond waarlijk geen behoefte aan een tweede Cuba. Vandaar dat de ver wikkelingen in de Dominicaanse Re publiek van heel wat meer belang zijn dan een telkens weerkerende fa milieruzie. Hoe periodiek men daar ruzie wil, bleek overigens wel bij de laatste re bellie. Plotseling verscheen een Do minicaan op straat met een groot bord, waarop stond „Met kerstfeest vrijheid!" Een mededemonstrant vond dat toch wel heel lang duren. De „politicus" aarzelde niet. ging naar huis en nam uit zijn verzame ling een ander bord. „Vrijheid met Pasen!" stond erop. Dat was iets meer bij de tijd. Hoewel er voor die feestdagen nog heel wat kan gebeu ren. Juist ca vooral in de omgeving van Santo Domingo. De gouverneur van de Braziliaanse provincie Pernambuco heeft berichten te gengesproken dat onbekende vliegtuigen brandbommen zouden hebben geworpen op suikerplantages in zijn provincie. Branden op suikerplantages zijn normaal in dit droge jaargetijde, zo zei hij. SPOORWEGBRUG DOOR SCHAPEN GEBRUIKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3