PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OVER GEVECHT BIJ ETNA-BAAI Brand in Neurenbergs warenhuis: 20 doden Pleidooi voor bouw van in Tweede Kamer Oosterscheldebrug Minister Visser wil juistheid diverse uitlatingen testen Rust Hei! Vandaag.. 205e jaargang - no. 15 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: \V. Leertouwer cn G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, J 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 jan. '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dis blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2358 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g.red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094, KRIJGSGEVANGENENVERTELDEN RELAAS Een lelie brand In een waren huis in Neurenberg heeft woensdag twintig doden en dertig gewonden geëist. Drie mannen en een vrouw spron gen in doodsnood van de vijfde verdieping. De foto werd. geno men op het moment dat de vrouw (omgeven door wit cir keltje) sprong. Minister Visser heeft opdracht gegeven dat alle berichten, die van Hollandia uit over het gewapend incident tussen de Neder landse en Indonesische marine zijn verspreid, thans op hun juistheid moeten worden getest. Er is namelijk de nodige ver warring gerezen doordat berichten uit Hollandia en Den Haag niet volledig met elkaar in overeenstemming waren, en zelfs in tegenspraak met door minister-president De Quay en staats secretaris van marine De Jong in Den Haag gegeven ver klaringen. De minister van defensie wil nu precies weten welke mededelin gen door de marine-autoriteiten in Nieuw-Gninea zijn gedaan en, hoewel hij voorlopig nog niet twijfelt aan de juiste handel wijze van de commandant van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea, heeft de bewindsman deze commandant scliout-bij-nacht L. E. H. Reeser, wel meegedeeld ten aanzien van de publiciteit de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. zuiden van westelijk Nieuw-Guinea, „wat er duidelijk op wijst, dat de vijand onze territoriale wateren was binnengedrongen". Wereldoorlog De Indonesische ambassadeur in In dia, Moekarto Notowïdïgdo, heeft woensdag op een persbijeenkomst verklaard, dat elke Inmenging In een oorlog tussen Nederland en Indone sië over westelijk Nieuw-Guinea tot een wereldoorlog zou leiden. „Wij ho pen dat geen enkel land zo dwaas zal zijn om zich in dit conflict te men gen. Als dat toch gebeurt, zal dat een wereldoorlog tot gevolg hebben. (Zie slot pag. 3 kol. 3) Het Nederlandse opperbevel in Hollandia vraagt zich af, wat er met de ongeveer vijftig Indonenische mi litairen moet gebeuren, die maan dagavond na de botsing tussen Ne derlandse en Indonesische marine eenheden aan de zuidkust van Nieuw-Guinea uit zee zijn opgevist. De moeilijkheid is, dat deze zoge naamde krijgsgevangenen eigenlijk geen krijgsgevangenen zijn, omdat er nu eenmaal geen oorlog is. Niettemin worden de Indonesiërs als krijgsge vangenen behandeld. Zij staan gere gistreerd en men heeft hen. onder vraagd. Schout-bij-nacht L. E. H. Reeser heeft woensdagmiddag op een pers conferentie mededelingen gedaan over de inlichtingen, die zijn verkre gen bij de ondervraging van de Indo nesische gevangenen. Twaalf Indone sische officieren en onderofficieren zijn naar Hollandia overgebracht. Drie van hen zijn met ernstige brandwonden in het militair hospitaal te Hollandia opgenomen. Uit de ondervraging van een Indone sische sergeant is komen vast te staan, dat een eenheid van het Indo nesische leger ter sterkte van een compagnie zich op elf januari op de Kei- of Tenimbareilanden had inge scheept op een wat de sergeant noemde „groter schip van de Indone sische marine". De sergeant zei, dat hij op dat ogen blik wist dat de taak van zijn een heid een militaire actie tegen Neder lands Nieuw-Guinea was. Volgens de sergeant was liet „grotere schip" een nieuw vaartuig, waar andere on dervraagden aan hebben toegevoegd, dat het in Japan was gebouwd. Na een dag gevaren te hebben, werd het anker uitgegooid, naar de Indone- (■■■■■■■■■■■■■■■■■■main 5 A.R.-lid Verkerk: g H i Zeelands's bevolking „insulair opgevoed" „Er is reeds veel voor Zeeland 5 gedaan", aldus zei de heer h ■j Verkerk tijdens de algemene M beraadslagingen over de be- groting van verkeer en water- ft staat. En hij somde op: uitvoe- E ring drie-eilanden-plan, mede- m m werking in de ontwikkeling M van het Sloe-plan alsmede ft M verbreding' van het kanaal ft g Terneuzen-Gent. „Voldoende S g wordt er echter nog niet ge- M daan", aldus dit a.r.-Iid, „want Zeeland is voor het verkeer en ft vervoer nog steeds probleem- ft gebied". Jn verband daarmee drong hij er op aan om de aan- leg van de Oosterscheldebrug ft met spoed te bevorderen. ft Meer nog is Zeeuwsch-Vlaan- deren ..het minst geïnteres- g seerde gebied van Nederland" g wat betreft verkeer en ver- bi voer een probleemgebied. Te- M g'enover do mening van de mi- g nister. dat voorlopig nog niet gedacht lean worden aan een vaste oeververbinding over de Westerschelde, stelde de heer Verkerk, dat het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen in ver houding nog groter zal worden als de andere delen van Zee land hun betere verbindingen met het westen hebben gekre- slsclie sergeant vertelde, niet ver van het Nederlandse grondgebied. In de daarop volgende dagen werden de voorbereidingen voltooid voor een landing op westelijk Nieuw-Guinea. De militaire actie werd uitgevoerd met drie motortorpedoboten. De ser geant zei, dat hij niet wist wanneer deze schepen in de ankerplaats wa ren aangekomen. Wel wist hij dat zij werden bemand door leden van de In donesische marine, die rechtstreeks uit Soerabaja waren aangekomen. Geen verliezen Reeser deelde voorts mede dat aan Nederlandse zijde geen gewonden waren en geen schade werd geleden. „Onze schepen waren daar toevallig normaal aan het patrouilleren", zei hij. Onder de 50 gevangenen zijn en kele Papoea's. Tijdens het vragen stellen kregen de journalisten meer bijzonderheden te horen, o.m. dat het gevecht werd ver licht door vuurkogels. De Nederlan ders hadden driemaal het vuur ge opend. De zee is daar 81 meter diep. Reeser noemt de actie een „zeer onmilitaire onderneming". Maar dat deel van de zuidkust is kennelijk zeer populair bij de infiltranten, waarschijnlijk om de verwantschap van de bevolking met die van de Aroe-eilauden. Nederland viel aan In een verklaring van de Indonesi sche marine, die woensdag is uitge geven, wordt gezegd, dat de Neder landers in het treffen tussen Neder landse en Indonesische oorlogssche pen bij de zuidkust van Nieuw-Gui nea als de aanvallende partij zijn op getreden. De Indonesische eenheid, die alleen bestond uit torpedoboten met luchtafweergeschut, werd aan bevallen door een veel sterkere een- leid, die werd gevormd door een tor pedojager. een fregat en een bom menwerper, aldus de verklaring. Voorts wordt gezegd, dat het ge vecht zich afspeelde op 20 mijl ten PARLEMENTAIR BERAAD OVER NIEUW-GUINEA De oorspronkelijk op gisteren vast gestelde vergadering van de com missie van buitenlandse zaken uit de Tweede learner, waarin van rege ringszijde vertrouwelijk mededeüu- gen zouden worden gedaan over de militaire gebeurtenissen bij Nieuw- Guinea is niet doorgegaan. Intussen is een aan de commissie ge richte vertrouwelijke regeringsnota ingekomen. Deze nota zal zo is thans de bedoeling vrijdag worden besproken in de een gecombi neerde vergadering van de commis sie voor buitenlandse zaken en de defensiecommissie in tegenwoordig heid van de minister-president en de minister van defensie. Spoorwegen willen prijzen verhogen Naar het A.N.P. verneemt, hebben de Nederlandse Spoorwegen aan.de mi nister van verkeer en waterstaat toe stemming gevraagd de tarieven voor het personenvervoer te verhogen. He> ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit verzoek niet gunstig advies doorgezonden naar het ministerie van economische zaken. Deze tariefverhoging houdt mede verband met de gestegen kosten, die nog verhoogd zullen worden tot de verbetering van de arbeidsvoorwaar den van het N.S.-personeel per 1 april, wanneer het reglement dienst- voor waar den wordt herzien. Aangenomen mag worden dat de wens om een sluitende exploitatie rekening te verkrijgen hierbij even eens een grote rol speelt. Frankrijk akkoord E.E.G.-besIuit Het Franse kabinet heeft woens dag goedkeuring gehecht aan de overeenstemming die in Brus sel werd bereikt over het instel len van de tweede integratiefase voor de E.E.G. In een communiqué hierover verklaarde het Franse kabinet zichzelf gelukkig te prijzen met de bereikte resultaten. In paniek van vijfde verdieping gesprongen By een brand woensdag in een wa renhuis in de binnenstad van Neuren berg, zjjn twintig mensen omgeko men, onder wie vier die uit de hoog ste van de vjjf verdiepingen spron gen. Het was de grootste na-oorlogse brand in deze Zuidduitse stad. De politie zei dat het aantal doden en gewonden opgetwijfeld nog zou stijgen bij de inspectie van het ge bouw. Dertig mensen raakten ge wond, onder wie drie brandweerlie den, die door de rook en hitte wer den bevangen. Men zag twee vrouwen en twee mannen, die kennelijk in paniek waren geraakt, uit de hoogste verdieping springen, toen de brand die verdieping had bereikt. De vijfde verlieping, waar de af deling inkoop zetelde, kon alleen worden bereikt via een dienst trap aan de achterzijde. Het grote trappenhuis gaat tot de vierde verdieping. Het gebouw was in huur bij de maat schappij Kaufhof, één van de grootste grootwinkelbedrijven van West- Duitsland. De brand brak omstreeks 11.15 uur uit en greep snel om zich heen. Vier uur later was men de brand meester, doch toen werd de brandweer nog steeds gehinderd door rook, hitte en vallend puin. De gemeenteraad belegde een spoed vergadering en gaf aan burgemeester Andreas Ursehlechter opdracht de familie van de doden en gewonden deelneming te betuigen. Volgens deskundigen had wellicht iedereen gered kunnen worden, als de brandweer tijdig was gealarmeerd. Deze iverd eerst gewaarschuwd door een politie-agent, die rook uit de ra men van het magazijn zag komen. „VERKEERSBARRIÈRE OPRUIMEN" Tenslotte wees hij erop, dat 2 Zeclands bevolking „insulair is opgevoed" cn daarom wel eens 5 H voorzieningen accepteert, die ft men elders in Nederland be- E slist van de hand zou wijzen. a „We mogen van de gouverne- ft 31 mentele gezindheid van deze E J provincie échter' geen gebruik ft maken", aldus de heer Ver- m S Hork. illlllllllllllllllllllllll Bijdragenwet Deltawerken een dringende aangelegenheid (Van één onzer redacteuren) Vele malen is gisteren in de Tweede Kanier gepleit voor Zeeuwse belangen bij de algemene beraadslagingen over de begroting van verkeer en waterstaat voor 1962. Door verschillende kamer leden werden hierbij met name de volgende zaken aan de orde gesteld de zorg voor de instandhou ding van de „vooroever" acht te men een principiële aan tasting van de historisch ge groeide watersehapsfcaak; nadrukkelijk werd opnieuw de aandacht van de minister gevraagd voor de regeling ex. artikel 8 van de Deltawet, waarin de vergoeding van 1 de bouw van een brug over de Oosterschelde achtte men voor Zeeland bijzonder be langrijk, omdat hiermee een grote verkeersbarrière, met name voor de industrie wordt opgeruimd. Enkele kamerle den drongen dan ook aan op aanleg van deze brug; 1 overnemen door het rijk van schade, ontstaan door de uit voering van het Deltaplan, wordt geregeld. Zoals bekend zou deze regeling volgens de memorie van antwoord nog niet spoedig gereed komen: met aandrang werd voorts de minister verzocht machti ging te verlenen voor voor zieningen aan de veerhavens en aanleginrichtingen, met name bij Kruiningen-Perkpol- der; de totstandkoming van de bij dragenwet Deltawerken acht te men een dringende aange legenheid. Het was met name de heer C. F. van der Peijl uit Kloetinge (c.h.u.), die pleitte voor de Zeeuwse belan gen. Met het oog' op de industriële ontwikkeling' in Nederland, achtte hij het gevaarlijk, dat er nog voortdu rend ernstige verkeersbarrières blij ven bestaan Als zulk een barrière beschouwde hij met name de Ooster- gerealiseerd, de Grevelingendam en de Haringvliet-brug in 1964 en de Benelux-tunnel naar men verwacht, in 1965 gereed zullen komen, ligt het voor de hand, dat de volgende stap moet zijn een vaste verbinding van Noord-Beveland naar Schouwen en Duiveland, zo zei hij. Een centrale verbinding is hier van het allergroot ste belang, met name in de- eerstko mende 10 tot 15 jaar, wanneer de grote primaire afsluitdam door de Oosterschelde er nog niet zal zijn. Eerst dan zullen de grote voordelen zichtbaar worden van de veel kor tere verbinding tussen het grootha ven- en industriegebied in Rotterdam en de industriegebieden in Zeeuwsch- Vlaanderen, België en Noord-Frank rijk. Dit is niet alleen van nationale, maar zeker ook van internationale betekenis. Ook voor de verdere toekomstige ontwikkeling van het Zuid-Sloe acht te de heer Van der Peijl het van groot belang, dat er een goede inter- insulaire verbinding tot stand komt. Hij wees er nog op, dat door het col lege. van Gedeputeerde Staten van Zeeland bij de komende besprekingen met de regering voldoende materiaal kan worden aangedragten om een juist inzicht te verkrijgen ten aan- födhtlijh Er is de laatste dagen in ons blad gediscussieerd over „rust". Aan leiding daartoe was een causerie van dr. J. F. Saarloos tijdens een bij eenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Goes, waar in hij betoogde dat de moderne toe rist ten onrechte wordt afgeschil derd als de vermoeide stedeling, die rust en eenzaamheid zoekt. Dr.. Saarloos meende, dat het omgekeer de veelmeer het geval is: de toerist zoekt zijn medemens, zoekt ver maak en ontspanning. Tegen deze opvatting kwam ter vergadering drs. M. C. Verburg in oppositie en la ter in onze rubriek „Lezers Schrij ven" de hoofdplanoloog van de Zeeuwse P.P.D., ir. J. Ph. L. Petri. De laatste betoogde, dat „rust" een essentiële „schotel is van het toeris tische menu van Zeeland", een opvat ting die nog weer eens werd onder streept door de heer J. P. de Hullu uit Cadzand. In de krant van giste ren citeerde de heer De Hullu een brief van een toerist, waarin deze rust boven comfort stelde. Wij willen de Zeeuwse deelnemers aan dit debat gaarne bijvallen. De heer Petri stelde terecht: dr. Saarloos sprak als economisch adviseur van de Horecaf en belichtte zijn onderwerp vanuit zijn vakopvat ting. De ervaring met de toerist in Zeeland wijst er echter op, dat men wel degelijk hier komt om rust te zoeken. En een niet geringe catego rie gasten uit grote bevolkingscentra ontvlucht inderdaad „de stad" om tot rust te komen in een geheel andere omgeving, in een gewest waar kan worden geprofiteerd van zee, strand, bos, duin en waar men kan verblij ven in kleinere eenheden dan waarin men ge woonlijk verkeert. Maar de vraag, die hierbij onmiddel lijk om de hoek komt kijken, luidt: tot hoever kan men gaan met het verkopen van die rust Er is immers een bepaalde grens, die men niet kan overschrijden, want wanneer men dat zou doen, dan verdwijnt de rust. terwijl die juist essentieel onderdeel is van het Zeeuwse toeristische pak ket. Soms lijkt het er al op, alsof die grens reeds is overschreden en ir. Petri merkt in zijn brief op, dat het bezoek aan Zeeland in de nabije toe komst in sterke mate zal toenemen. Dan zal het begrip „rust" op bepaal de punten verre te zoeken zijn. Maar de Zeeuwse wereld van wateren, kus ten en oevers wordt zo groot, meent h(j, dat het begrip „rust" ook bij meer bezoek nog in ruime male aan wezig kan zijn. Het is zo defini eert hij de rust van het wijde wa ter, van de vis-oevers. van de pick nick en van de tent of de bungalow langs het water. Dit zijn gedachten, waarmee men het alweer eens kan zijn. Maar toch geeft deze discussie aanleiding met enige nadruk te wij zen op de consequenties van het ele ment „rust". Er moge dan op dit ogenblik nog voldoende voorraad van zijn, onbeperkt is die voorraad niet. En niet alleen de toerist maakt er gebruik van, ook de eigen (toene mende) bevolking. Er is dus een li miet. Dit feit nu moet. dunkt ons, een stempel drukken op de toekom stige „toeristische opbouw" van Zee land. Steeds zal men zich moeten af vragen in hoeverre bepaalde initia tieven er toe leiden, dat de grens wordt overschreden. En bij de keuze van toeristische attracties zal men vooral het karakter van plaats en streek niet uit het oog mogen verlie zen. Dat karakter is in velerlei op zicht met het element „rust" ver want, voor sommige toeristen in Zeeland zijn beide woorden zelfs sy noniem! Maar dat houdt tevens in, dat vooral de toeristengemeenten zuinig moeten zijn op hun karakter. En hier geldt: niet zo maar klakke loos plannen maken om een toeris tenindustrie te vestigen, maar zorgen voor een ontwikkeling waarbij met de elementen „rust" en „eigen karak ter" niet nonchalant wordt omge sprongen, maar worden beschouwd als waardevolle posten op de toeris tische balans. Voor overheid en par ticulier initiatief lijkt het ons be langrijk zich dit bij voortduring le realiseren. schelde, waar' het vervoer op de izien van de exploitatie-opzet van het veerdiensten van jaar tot jaar sterk PIan- toeneemt. Nu het Drie-Eilanden-Plan geheel is i (Zie slot pag. 5 kol. 1 De onderhandelingen tussen pro- vineiaal bestuur en regering over de bouw van een Ooster scheldebrug zijn thans in een eind stadium gekomen. Zien wij goed, dan zijn de tekenen niet ongunstig. Toch is het nog te vroeg om „Hei!" te roe pen, want de regering is nóg niet over de (Oosterschelde)brug geko men. Maar Den Haag kan er van verzekerd zijn, dat men gespannen zit te wachten in deze provincie tot dat het definitieve bericht komt. En als dat gunstig is, dan zal men ver stomd staan van. het Zeeuwse koor van de „hei-roepers". Het zal tot ver over de provinciegrenzen klinken ...is liet 500 jaar geleden, dat de Bourgondische staatsman Nicolas Rolln, te Autum over leed. Kanselier Rolin oefende een grote invloed uit op Jan zonder vrees en Philips de Goede en bewerkstelligde on der meer de vrede van A(recht in 1435. ^AAAAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1