Schouwse Waterleiding Mij. heeft herzien tarief stelsel nu klaar VOLKSSTEN" VLISSINGEN BESTAAT VIJFTIG JAAR DIRECTIE Z.C.F. TE MIDDELBURG STELT 171/2 PCT. DIVIDEND VOOR WONINGRUIL IKDOORNS 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 JANUARI 1962 FIAT AANDEELHOUDERS GEVRAAGD Vast bedrag per jaar en kubieke meterprijs komen in rekening DE ACHTDUIZEND VERBRUIKERS langs het 368 kilometer lange net van de N'.V. Waterleiding Mij. „Schouuen-Duiveland" krijgen binnen en kele maanden te maken met een nieuw tariefsysteem. In grote lijnen komt dit er op neer, dat een vast bedrag per jaar van de huurder of eigenaar /.al worden geheven. Daarnaast wordt iedere verbruikte kubie ke nieter water in rekening gebracht. Na jarenlange studie en becijfe ringen is het nu zo ver, dat de algemene vergadering van aandeelhouders volgende week donderdag de nieuwe leveringsvoorwaarden en tarieven kun nen worden voorgelegd. Met man en macht wordt op het ogenblik door technisch en administratief personeel van de maatschappij gewerkt om de nieuwe regeling per 1 april a.s. te kunnen invoeren. Een van de belangrijkste eisen voor het van kracht worden van de herziene tariefregeling is de algehele bemetering van de aan sluitingen. Op het ogenblik is het bij ongeveer 90 procent van de af nemers mogelijk te controleren, welke hoeveelheid water per kwartaal wordt verbruikt. Voor 800 aansluitingen voornamelijk gelegen in de gemeenten Brui- nissc, Zierikr.ee en Brouwersha ven geldt nog een tarief voor onbometerde percelen. De herziening van de tarieven houdt over liet geheel genomen beslist geen verhoging in. Het totaal bedrag aan inkomsten voor de maatschappij blijft gelijk. In liet stelsel is een ni vellerende tendens te bespeuren, die een zo billijk mogelijke verdeling van de lasten over de afnemers voor staat. Het vroeger toegepaste systeem met een sterke sociale inslag, wordt prijsgegeven. De maatschappij be schouwt het huidige stelsel met zijn 40 verschillende tariefklassen op ba sis van de zogenaamde herziene ka dastrale huurwaarde als totaal ver ouderd, omdat de huren van de oude en. de nieuwe woningen de laatste jaren veel te ver uiteenlopen. De secretaris van de raad van bestuur, burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse en de di recteur van de maatschappij, ir. J. L. van Sloten, hebben dinsdag In een persconferentie een toe lichting gegeven op de nieuwe si tuatie voor de „clientele" en het bedrijf. T appuntwaarde Uit bedrijfseconomisch oogpunt ge zien is zoveel mogelijk contact ge zocht bij de kosten, Zoals die uit de exploitatie-overzichten naar voren komen. De vaste kosten voor pomp station, hoofdbuizennet en dienstlei dingen zullen worden gedekt uit een heffing van een vast bedrag per kwartaal voor iedere aansluiting. Daarbij wordt uitgegaan van een zo genaamde tappuntwaarde van de percelen omdat op deze manier een goede maatstaf kan worden verkre gen van de intensiteit van de water onttrekking. Ieder punt in een per ceel. waardoor-leidingwater stroomt, krijgt een bepaalde waarde toege kend. Zo worden bijvoorbeeld een spoelbak voor een toilet en de aan sluitingen op een geiser in het ta- rïevensysteem dubbel aangeslagen in vergelijking met een simpel kraantje boven 'een kl kleine wastafel. Het totaal aantal tappunten per per ceel is beslissend voor de klasse, waarin de afnemer wordt onderge bracht. Op deze manier wordt het vaste bedrag in verschillende catego rieën gesplitst. De variabele kosten de opgepompte en afgeleverde hoeveelheid duinwater zullen wor den bestreden uit de nieuwe kubieke meterprijs. Tot op heden is het tarief zo gere geld, dat voor elk perceel per kwar taal een vast bedrag wordt geheven voor een bepaald aantal kubieke me ters. Kwam het verbruik daar bo ven, dan moest worden bijbetaald. Het nieuwe systeem heeft het voor deel. dat de abonnee zijn „watergel- den" kan beïnvloeden door gepaste zuinigheid. Aan de andere kant meende de waterleidingmaatschappij niet te moeten overgaan tot het zo genaamd „hygiënisch minimum", zo als dat vroeger wel werd toegepast. Men gaat er van uit, dat alle aange slotenen op het eiland over een rede lijke sanitaire installatie beschikken. Niet omlaag Het is niet mogelijk gebleken om de tarieven voor de industrie omlaag te krijgen. Hoewel Zierikzee is aan gewezen als industrie-kern heeft het ministerie van sociale zaken op een verzoek in deze trant afwijzend be schikt. Zoals reeds is opgemerkt wil men op het nieuwe stelsel overgaan om de onderlinge verschillen in het tarief wat te herstellen. Dit zal er op neerkomen, dat dè thans met hogere tarieven belaste verbruikers in het algemeen een lagere rekening gepresenteerd zullen krijgen. Abon nees met een lagere kwartaalnota zullen nu in het algemeen hoger wor den aangeslagen. Aan de ene kant dus een besparing, anderzijds een Raad Axel verkoopt 2010 m2 industrieterrein aan Sassing De raad van Axel is dinsdagavond akkoord gegaan met het voorstel om aan de coöperatieve aan- en verkoop vereniging „Oost-Zeeuwscli-V laande- ren".een stuk industrieterrein aan de Axelse Sassiug groot 2010 m2 te ver kopen. Het voorstel tot tussentijdse herziening van de grondprijzen In het exploitatieplan „Zuid" kreeg eveneens de goedkeuring der raad. De bouwgrond werd vastgesteld op f 11,per m2. Besloten werd aan de vereniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs te Axel medewerking te ver lenen bij het stichten van een nieu we school annex gymnastieklokaal aan de Nieuwediepstraat. Ook de voorstellen betreffende de verkoop van gronden aan de fa. Steel en aan de heer L. Dieleman te Axel keurde de raad goed. Ten be hoeve van sanerings- en uitbréidings- doelelnden werden de percelen Oos terstraat 46 en Kanaalkade 12 aan gekocht. De Parallelweg langs de Kanaalka de kan na een openbare aanbe steding worden aangelegd, zo be sloot de raad. Verdér kan begonnen worden met de reconstructie en uit breiding van de Marijksstraat en Sin- gelweg. OUD-LEDEN OOK UITGENODIGD Jubileum-uitvoering in „Concertgebouw" Vandaag, precies een halve eeuw ge leden, kwamen in Vlissingen en kele liefhebbers van de zangkunst bijeen om de gemengde zangver eniging „De Volksstem" op te richten. Een iuitiatief dat nu. vijf tig jaar later, door het huidige bestuur cn de leden met een gro te jubileum-uitvoering zal worden gevierd. Zaterdagavond a.s. wordt deze jubileum-uitvoering, waar voor een gevarieerd programma is samengesteld en waaraan ook het meisjeskoor van „Jong Le ven" meewerkt, in het „Concert gebouw" te Vlissïngen gegeven. Geen van de oprichters is nog in le ven. maar wel zijn er zeer vele oud-leden, die zo'n 30 a 35 jaar lid van „De Volksstem" zijn ge weest. Enkele zelfs nog langer. En deze oude-getrouwën worden niet vergeten. Zover men hun adressen heeft kunnen opsporen, zijn zij uitgenodigd zaterdagavond naar het „Concertgebouw" te ko men. Voor de leden, die wat moei lijk ter been zijn, wordt zelfs een afhaaldienst ingesteld om ook hen in de gelegenheid te stellen deze jubileum-uitvoering bij te wonen. Eenvoudig en klein'was het begin van 'De Volksstem" Slechts 25 leden tolde de zangvereniging, maar in de Jaren twintig ging dit. aantal met sprongen omhoog, tot zelfs boven de 80. Evenals zovele andere verenigingen kreeg „De Volksstem", echter een geduchte klap te incasseren tijdens de twee de wereldoorlog. De zangvereni ging moest „onderduiken". Oorlogsperikelen De inventaris, bestaande uit een pia no en de muziek, werd onder de leden gedistribueerd en veilig ge steld. De kasinlioud werd zelfs zo bijzonder netjes afgeschreven, dat slechts zeventien losse centen overbleven, waarop de Kultuur kamer toen geen prjjs meer bleek te stellen. Na de oorlog werd ech ter weer met nieuwe moed begon nen en door de overgebleven le den „De Volksstem" nieuw leven ingeblazen. Rond de jaren 1950 kwam evenwel een grote neergang. Het ledental daalde toen zelfs tot 32, maar on danks financiële moeilijkheden werd doorgezet. Met resultaat, want na de periode van neergang braken voor „De Volksstem" weel betere tijden aan en thans telt men meer dan 50 leden. Een aan tal waarover voorzitter J. P. Van Beveren meer dan tevreden is. Al leen vindt hij het jammer, dat men tegenwoordig geen uitvoeringen meer kan geven met orkestbege leiding. Men wil wel, maar waar vindt men een orkestdal één van de grootste koren in Zuid-Ne derland van de Bond van Arbci- ilerszangverenigingen kan bege leiden. verhoging van de lasten voor de ver bruikers. Bij een steekproef in bijna 1000 percelen is komen vast te staan, dat een vrij groot aantal verbruikers 10 tot 20 gulden meer per jaar aan watergelden zal moeten betalen bij een zelfde afname. Het in te voeren tariefstelsel is niet nieuw. In 1960 is het in Zeeuwsch- Vlaanderen ingevoerd en ook op Walcheren is liet reeds van toepas sing. Volgende week donderdag zal van de aandeelhouders de zes ge meenten op het eiland het fiat worden gevraagd. Aan boord van de Franse oceaanreus „France" is liet bal van de witte bedjes gehouden ten bate van de Parijse zieken huizen. Onder de gasten be vonden zich prins Albert en prinses Paola van België, die zich ook op de dansvloer bega ven. I Spoedeisende vergadering van de raad Zierikzee In een spoedeisende vergadering zal de raad van Zierikzee hedenmiddag woensdag om vijf uur de uit spraak van het Ambtenarengerecht behandelen in de zaak, die wijlen de heer J. Stevense destijds aanhangig heeft gemaakt tegen de gemeente. Dierenarts Stevense. die eind vorig jaar overleden is, was bij het ambte narengerecht in beroep gekomen voor het feit dat hem als hoofd van dienst van de Vleeskeuringskring Zierikzee een te laag salaris zou zijn betaald. Volgens de heer Stevense zou een hoger bedrag herhaalde ma len zijn toegezegd. De raad van Zierikzee zal zich thans beraden over de eventueel te nemen stappen. Voet gleed van rempedaal: melkauto in sloot bij Axel Een melkauto van de coöp. melkfa briek in Kloosterzande is maandag morgen omstreeks half zes bij uitwij ken naar links gekanteld en in een sloot langs de provinciale weg naar Axel gereden. De auto was geladen met flessen, kratten en bussen melk. Er ontstond vrij grote schade, per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Bij de splitsing van de Zaamslagse weg en de provinciale weg naar Axel gleed de voet van de bestuurder A. C. van de vrachtwagen van het rempedaal. De bestuurder raakte be kneld tussen de rem en het gaspedaal en kon daardoor een verkeersheuvel niet meer aan de rechterkant passe ren. De vrachtauto kantelde en gleed in de sloot. Een mede-inzittende B. D. F. N. en de chauffeur, beiden uit Kloosterzan de kwamen met de schrik vrij. KERKNIEUWS Ds. B. Nieuwburg, voorheen te Schoondijke, overleden In de ouderdom van ruim 83 jaar is te Utrecht overleden ds. B. Nieuw burg, emeritus-predikant van de Ne derlands Hervormde Kerk. Ds. van Nieuwburg was aanvankelijk metse laar. Eerst op gevorderde leeftijd ging hij theologie studeren. Ilij deed dit aan de rijksuniversiteit te Leiden en bij de Quakers te Woodbrook in Engeland. Op 4 mei 1905 werd hij kandidaat in Noord-Holland en 4 september van dat jaar aanvaardde hij te Schoon dijke het predikambt. Ds. Nieuwburg diende de gemeenten van Winkel, Zuid-Zype en Boskoop, waar hij 1 mei 1920 om gezondheidsredenen .met emeritaat ging. In 1926 aanvaardde hij opnieuw de actieve dienst te Moordrecht, waar hij werkzaam is geweest tot 1 oktober 1934. Ds. Nieuwburg heeft een bijbels mu seum samengesteld, dat later dienst deed als reizende tentoonstelling. EXTRA UITKERING VAN 2/2 PCT. Nog steeds moeilijkheden bij aantrekken personeel Directie en commissarissen van de N.V. Zeeuwse Confectiefabrieken te Middelburg stellen de aandeelhou ders voor 0111 van de winst over 1961, fjroot f105.063, een bedrag van f 2640 over te brengen naar de nieu we rekening en de resterende f 102.423 als volgt te verdelen: divi dend prioriteitsaandelen 5 procent (f 500), dividend gewone aandelen 15 procent (f75.000), dotatie reserve f 11.538,40 en tantièmes f 15.384,60. Voorts wordt voorgesteld om de divi dendreserve, die thans nog f 12.500 bedraagt, uit te keren boven liet over 1061 te declareren dividend. Wanneer de algemene vergadering hiermee ak koord gaat, betekent (lit een extra uitkering van 2K procent. De divi dendreserve is hiermee uitgeput. In het directieverslag over 1961 wordt opgemerkt dat de resultaten over het afgelopen jaar niet veel ach tergebleven zijn bij die van I960. De gevolgen van de revaluatie op de omzet bleven voor de onderneming beperkt: de export ontwikkelde zien naar tevredenheid. De verhoging van de arbeids- en andere kosten kon ge deeltelijk worden gecompenseerd door: a: de revaluatie waardoor de grondstoffen goedkoper werden; b: de invloed van de Euromarkt. waar door een gespreide afzet werd ver kregen: c: het voortdurend streven naar standaardisatie van bewerkin gen en d: de verhoogde omzet. I)e/,e factoren, gecombineerd met de voor de markt passende en met de mode-evolutie overeenstemmende collecties, hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. Dc mode-wls- selingen, ook op het terrein waarop de confectiefabrieken zich beweegt, namelijk de produktie van kinderkle ding, stellen hoge eisen aan het ge decentraliseerde produktie-apparaat. Fluctuaties in de prijzen op dc fToiidstoffenmarkten van wol en ka toen waren niet van invloed op de re sultaten. Evenals in vorige jaren is liet bedrijf tot eind april a.s. van vol doende orders voorzien. Samenwerking In bet afgelopen jaar heeft de di rectie veel aandacht besteed aan de samenwerkingsmogelijkheden. Gezien de structuur van de Ne derlandse eonfectie-industric is tot nu toe echter geen positief re sultaat bereikt. De directie blijft steeds attent op verdere samen werkingsmogelijkheden in binnen- of eventueel buitenland. Vervolgens wordt opgemerkt, dat in 1961 belangrijke naaimachinefabri kanten dc eerste volautomatische produktiestaten geëxposeerd hebben. Hoewel deze zich voor toopassing in het Zeeuwse bedrijf nog niet lenen, ziet de directie een en ander toch als een duidelijke vingerwijzing van het geen te wachten staat. De verder gaande modernisering van de be- drijfsoutillage en de introductie van automaten voor afzonderlijke bewer kingen verliepen trager als gevolg van de voortdurend langer wordende levertijden van deze bedrijfsappara- tuur. De uitbreiding van het bedrijfsge bouw te Bergen op Zoom kon nog juist in 1961 liaar beslag krijgen en werd uit eigen middelen gefi nancierd. Daarvoor is het verle den jaar gereserveerde bedrag van f 60.000 mede aangewend. Mede tegen de achtergrond van deze ontwikkeling* komt het de di rectie gewenst voor aan liet „fonds voor modernisering, ver vanging en uitbreiding" opnieuw een bedrag van f 60.000 toe te voegen. Personeel Nog steeds ondervindt het bedrijf grote moeilijkheden bij het aantrek ken van personeel. De directie ver klaart te hopen, dat de fiscale tege moetkoming aan de werkende ge huwde vrouw een gunstige invloed zal uitoefenen. Voorts deelt de direc tie mee goede verwachtingen te heb ben van de resultaten van de be- drijfsschool in „vakopleiding confec- tie-industrie"-verband. De thans nog niet vaststaande loonsverhogingen en verbeteringen van de secundaire ar beidsvoorwaarden in de nieuwe C.A.O. zullen naar de directie hoopt er toe bijdragen, dat de bereidheid om in deze bedrijfstak te werken ver hoogd wordt. Overzicht Nutsspaarbank Middelburg over december Bij de Nutsspaarbank te Middelburg werd in december 1961 een bedrag van f 240.440,81 meer terugbetaald dan ingelegd. Er werd namelijk f 732.184,88 terugbetaald en maar f 491.744,07 ingelegd. Bij het begin van de maand bedroeg het tegoed f 17.912.126,71 en bij het eind van de maand f 17.671.685,90. Bij het kantoor Middelburg werd f 204.795,95 meer terugbetaald dan ingelegd. Het tegoed daalde van f 15.243.541,49 tot f 15.038.745,54. Er werd f 388.113,95 ingelegd en f 592.909,90 terugbetaald. Bij het bijkantoor in Oostburg werd f 34.266,86 meer terugbetaald dan ingelegd. Er werd daar f 103.018,12 ingelegd en f 137.284,98 terugbetaald. Het tegoed bedroeg bij het begin van de maand f 2.626.797,76 en bij het eindè f 2.592.530,90. Op de zitdag in Oostkapelle werd in december f 4515,ingelegd en f 1936,terugbetaald. Bij het agent schap Kruiningen werd f 1378, meer terugbetaald dan ingelegd. Er werd f 1990,terugbetaald en f 612.ingelegd. Bij het sehoolsparen werd f 293,45 meer terugbetaald dan ingelegd. Er werd f 787.16 ingelegd en f 1080.61 terugbetaald. Het tegoed bij het be- jjin van de maand bedroeg f 57.349,24 en bij het einde f 57.055,79. Heden nam de Here plotseling van ons weg, onze lieve doch ter, zuster en tante ELISABETH DE HAAN, geboren Verhage, op de leeftijd van 56 jaar. Familie Verhage. Middelburg, 16 januari 1962. Nieuwe Vlissingseweg 202. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 19 januari 1962 op de algemene begraafplaats te Mid delburg om plm. 14.00 uur. Met deze betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van deelneming na het overlijden van onze lie ve broeder, CORNELÏS PIETER VAN DEN HEUVEL. In het bijzonder onze dank aan het gemeentebestuur, de gemeentewerklieden en de yisserijverenigïng „Ons Namens de familie, N. van den Heuvel. Breskens, januari 1962. HARDNEKKIGE HOEST? •Prikkel-ori tftm.pl>' Nofchi cn lokcrilipOsV Bryf'iehicurr Elixir helpt snel jéri zeker ƒ10- ron .j '2- W| r. Aangeboden, rand Goes, nieuwe woning, bouwjaar 1959, met voor- en achter tuin. Gevraagd in of rand Mid delburg kleine solide wo ning of bungalow, tegen omstreeks mei a.s. Brieven no. H 17, bureau P.Z.C., Goes. verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. l.60bespaarCU veel ellende. Heden overleed plotseling mijn lieve vrouw en onze lieve zorgzame moeder, behuwd- en groot- moeder MARIA ELISABETH MANTZTAZELAAK, in de leeftijd van 81 jaar. Psalm 23. Middelburg C. A. Mantz. A. C. H. van Mourik-Mantz. S. H. Mantz. L. H. LouwsMantz. A. K. Louws. P. Mantz. M. P. J. van Halem—Mantz. C. van Halem. M. MatzingerMantz. J. C. Matzinger. En kleinkinderen. Middelburg, 16 januari 1962. Rusthuis „De Griffioen", Selsslngel 100. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 19 januari. Vertrek 3 uur van het sterfhuis. Gecii bezoek, geen bloemen. Bussum Middelburg Tilburg Heemstede Lunteren Middelburg Nog onverwacht Is van ons heengegaan, onze lieve tante en behuwd- tante, GIELLA BODE, weduwe van Lodewijk Mieremet, ln de ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam, A. Braat. Vlissïngen, 16 jan. '62. Wilhelminastraat 12. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 19 januari a.s., des nam. 2 uur, vanaf Paul Krugerstraat 91. Herplaatsing. Heden is van ons heen gegaan onze geliefde broeder, zwager en oom. DIRK WILHELM BLOM, op de leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam, J. H. Blom. Vlissingen, 12 januari 1962. Heden is in het rust huis „Ter Poorte" te Koudekerke, zacht en kalm van ons heenge gaan, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader HUIBREGT HEIT, wedn. van Johanna Brasser, in de ouderdom van 80 jaar. Westkapelle W. Heyt. J. Heytvan Peene. Heinkenszancl C. van Rooijen Heyt. W. van Rooijen. Westkapelle J. de PagterHeyt. J. de Pagter. Klein- en achter kleinkinderen. Westkapelle, 16 januari 1962, Heden werd plotseling van ons weggenomen onze lieve schoonzuster en tante MARIA ELISABETH MANTZ-TAZELAAR op de leeftijd van 8.1 jaar. Middelburg: P. J. Barto Gouda: W. J. Mantz- Hulsenboom Zeist: W. J. Mantz J. A. J. Mantz-Mantz Voorburg: Cath. J. Mantz P. Calliber-Mantz Middelburg: C. C. Mantz W. P. Mantz- van der Wel. Neven en nichten. Middelburg, 16 januari i962. Heden is zacht en kalm van ons heenge gaan, onze lieve moe der. behuwd-, groot- en overgrootmoeder WILHELMINA FRANCINA DE KOK Wed. van Adriaan Jongepicr, op de leeftijd van 83 jaar. Vlissingen: G. P. Jongepier M. A. Jongepier-Bos Tom 's-Hertogenbosch: A. Jongepier C. E. Jongepier- Vierhout Michicl Marco Vlissingen, 16 januari 1962. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 19 januari des n.m. 12.30 uur. Vertrek Badhuisstraat 34. Heden overleed in het ziekenhuis Oostwal to Goes, onze lieve zwa ger en oom, de heer WILLEM BLANKER, in de ouderdom van S-l jaar. Uit aller naam, O. Blanker. Goes, 15 jan. '1962. Voorstad 50. De begrafenils zal plaatsvinden op vrij dag 19 januari a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek Vooistad 50 te 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8