Miljoenengoochelaar' voor Amsterdams Hof Amerikaanse en Engelse pers over gevecht bij Nieuw-Guinea TWAALFDE PROVINCIE IN SENAAT VERGEEFS BEPLEIT NAVARROIN VLISSINGEN TOEGELATEN WOENSDAG 17 JAN UAlii 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „SPELDEPRIKKEN ZIJN GEVAARLIJK" „Waarom zou Soekarno bij verovering Nederlands Nieuw-Guinea ophouden?" De Amerikaanse kranten hoopten gisteren eensgezind dat het inci dent in de wateren om Nieuw- Guinea tussen Nederlandse en In donesische marineschepen, niet •/.ou ontaarden in een conflict op groter schaal. De New York Ti mes schreef: „wij hopen dat het reeds lang dreigende conflict niet het stadium van gewelddadige realiteit heeft bereikt. Het moet president Soekarno nog steeds mogelijk zijn een verdienstenloze onderneming te voorkomen. In donesische woordvoerders hebben gepraat over erkenning van het recht van de West-Nieuwguinese Papoea's om voor onafhankelijk heid te kiezen, zelfs indien In donesië de soevereiniteit over neemt. Nederland streeft hetzelf de doel na. Het moet zelfs in dit late stadium mogelijk zijn een vreedzame regeling uitgaande van dit principe te bereiken." De New York Herald Tribune schreef„Indonesische schepen die bij Nieuw-Guinea werden on derschept, vormen misschien slechts een deel van een poging van de regering Soekarno om het de Nederlanders moeilijker te maken. Het behoeft niet noodza kelijkerwijs voorspel te zijn ge weest tot een invasie op grote schaal. De Nederlandse regering, in het defensief, zal geen vergel dingsmaatregelen nemen. Gevaarlijk Niettemin zijn deze Indonesische speldeprikken gevaarlijk. En er zijn vele zedelijke motieven waar om raids tegen het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea gewoon zijn aan le merken als piraterij. Indien Indonesië overgaat tot ge welddadige overrompeling van westelijk Nieuw-Guinea, dan zal dit openlijke agressie zijn, een duidelijke schending van letter en geest van het handvest van de Verenigde Naties. Het blad schreef in een hoofd artikel o.m.: „de kleine Indone sische vaartuigen die bij Nieuw- Guinea werden onderschept, zou den misschien een onderdeel van de noging van Soekarno's rege- ri- kunnen zijn om de zaken v do Nederlanders onbehaag lijk te maken door het zenden van Indonesische infiltranten, die zouden moeten proberen de Pa poea's tegen Nederland op te zet ten. Dit behoeft niet het onver mijdelijk voorspel tot een invasie op grote schaal te zijn en de Ne derlandse regering, die een de fensieve positie inneemt, zal uiteraard niet terugslaan. Met dat al zijn deze Indonesische speldeprikken een kwade zaak. Er bestaan geen dwingende prak tische redenen waarom Indonesië een oorlog over Nieuw-Guinea zou riskeren noch economische noch strategische overwegingen dwingen daartoe. En er zijn veel meer morele gronden waarop raids tegen het Nederlandse ge deelte van Nieuw-Guinea tot ge wone roof kunnen worden bestem peld. Nieuw imperialisme Indien er enige onafhankelijk heidsbeweging onder de Papoea's is, dan valt die met het blote oog niet te onderscheiden. Indien er enige antropoloog is die de Pa poea's als Indonesiërs beschouwt, dan heeft hij zich nog niet ge meld. Wat Soekarno voorstelt, is een overdracht van soevereiniteit waarbij het oude imperialisme wordt vervangen door een nieuw. En in het regeren van zijn eigen volk heeft Soekarno het er nu niet zo prachtig afgebracht dat hij enige aanspraak kan doen gelden op het regeren van ande ren Beschuldiging De Yorkshire Post beschuldigt Nederland, de Verenigde Naties, Australië en westelijke leiders er van een afdrijven naar oorlog aan te wakkeren wat betreft de kwes tie Nieuw-Guinea door hun wer keloosheid. In een commentaar op het zeegevecht bij Nieuw-Gui nea zegt het blad: „waar wachten zij op Moeten er eerst steden worden gebombardeerd en men sen sterven alvorens te kunnen zeggen dat de vrede wordt be dreigd Misschien is er nog tijd om de bedreiging van de kant van de militante president Soe karno te keren, voordat er een echte strijd is begonnen." Volgens het blad wilden de Ne derlanders waarschijnlijk wel toe geven zonder meer dan een sym bolische strijd aangezien hun bondgenoten zo weinig neiging toonden om hun meer dan vage sympathie te betonen. „De Ne derlanders hebben zonder succes geprobeerd de Indonesiërs er toe te krijgen de kwestie voor het internationaal gerechtshof te brengen, en toen dit mislukte zijn zij blijven staan op het recht van zelfbeschikking voor de in heemse Papoea's. Als er ooit een kans voor de Verenigde Naties is geweest om een principiële zaak te steunen, dan is het nu. Natuurlijk vraagt men zicli af of de Afro-Aziaten de would-he ko lonialisten zullen steunen of de anti-kolonialisten. Het blad schrijft verder nog „Nieuw-Guinea is een ideale springplank naar Australië. Waarom zou Soekarno ophouden bij de verovering van Nederlands Nieuw-Guinea NOG EENS AFFAIRE SOCRATES N.V. President: „U praat mij toch niet van de sokken" „Miljoenengoochelaar" Nic den B., die met zijn bouw- en handelmaat schappij N.V. Socrates en talrijke dochterondernemingen de Amster- damsche Bank een kredietstrop van bijna zes miljoen gulden bezorgde, moest zich gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof in Amsterdam verantwoorden voor de hem ten laste gelegde bedriegelijke bankbreuk sub- sidair eenvoudige bankbreuk. Vrij dag zal aan Den B. verder ten laste gelegde oplichting in vereniging (met de inmiddels vrijgesproken ex- onderdirecteur van de Amsterdam- sclie Bank T. H.) van de rembours- en industriebaiik in Amsterdam wor den behandeld. De rechtbank had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden, nadat de officier van justi tie twee jaar had geëist. De president van het hof mr. J. Spreij, behandelde gisteren eerst de bedriegelijke bankbreuk, betgeen in dit geval wil zeggen, dat Den B. ter verkorting van de rechten van zijn schuldeisers niet heeft voldaan aan de verplichtingen tot het houden van een boekhouding, waaruit te al len tijde de rechten en verplichtingen van zijn N.V. zouden kunnen blijken. Volgens de dagvaarding zouden de daarvoor noodzakelijke boeken (kas- administratie, register voor onroe rend goed, register voor hypotheken, register voor de lopende wisselver- plichtingen. rekening-courant admi nistratie e.d.) niet zijn bijgehouden. „Wij gaan de zaak hier niet inge wikkeld maken. In feite was U de man. die de N.V. bestuurde, de ver antwoordelijke man in het bedrijf", zo merkte de president tot verdach te op, toen hij hem ondervroeg over de administratie van Socrates. De president wees er daarbij op dat de vorige eigenaar van deze N.V. grootboeken en balansboeken heeft ehad. „Hoe heeft U het nu verder gedaan. Heeft U grootboeken ge had?, zo vroeg de president. Ver dachte antwoordde dat hij niet wist wat de heren (de boekhouders) heb ben gedaan. Er was geen balansboek. Hierop repliceerde de president: „Nee praat, maar niet zo veel. U praat mn toch niet van de sokken". Hij deelde mede dat er niet anders gevonden is dan een kasboekje, een z.g. provisieboekje, waarin o.a. beta lingen werden genoteerd voor de ver schillende objecten, en uittreksels uit bankrekeningen. De wet eist dat er een administratie is en niet dat er een zolder met papier is waar een ac countant met moeite hier en daar wat uit zou kunnen halen, zo merk te de president nog op. Felle discussie „Is de fiscus er bekaaid afgeko men?". zo vroeg de president aan een rijksaccountant. Deze zei dat als gevolg van de enorme verliezen van Socrates de fiscus aan deze N.V. niets tekort is gekomen. Even ont stond er tussen de president en de raadsman, mr. L. B. Wieringa, een felle discussie toen de advocaat vroeg of de mappen met kasbeschei- den van Socrates, die in de kluis van het paleis van justitie liggen, naar Achttien missionarissen in Kongo vermoord Dinsdag is in het Belgische man daatgebied van Roeanda Oeroendi vernomen dat leden van militaire eenheden uit Stanleystad, die onder het gezag van de Kongolese-vice-pre- mier Gizenga stonden, te Kongolo, iu Noord-Katanga, achttien missio narissen van de congregatie van de Heilige Geest hebben vermoord. Dit is medegedeeld door mgr. Mala Noel, die zich thans te Boekavoe, in de provincie Kivoe, bevindt en door enkele missionarissen, die aan de moordpartij wisten te ontkomen. Zij hebben medegedeeld dat Gizenga's militairen ook vele Afrikaanse inwo ners van Kongolo hebben vermoord. CHARLES BOWLES OVER SOWJET-ZORGEN Chester Bowles, speciaal raadgever van president Kennedy voor zaken betreffende Azië, Afrika en Latijns- Ainerika, heeft dinsdag in een toe spraak in de persclub van Detroit verklaard dat de wijder wordende kloof tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek „een wezen lijk militair vraagstuk zal opleveren in de rug van Sowjet-Rusland". „Met een ontstemd China op haar flank, een steeds rustelozer worden de jeugd, een aantal zich onbehage lijk voelende satellietstaten en een economie, die wankelt onder het ge wicht van een reusachtige oorlogs machine, staat het Kremlin voor vraagstukken, die ik niet graag voor onze eigen problemen zou verwisse len", aldus Bowles. Schoolbrand (95 doden) door jongen gesticht De „Chicago Tribune" meldde giste ren in een exclusief artikel dat een thans dertienjarige jongen heeft be kend de brand in een r.-k. school te Chicago te hebben gesticht, die in 1958 aan 92 kinderen en drie kloos terzusters het leven heeft gekost. De brand heeft toen gewoed in de r.-k. school van Onze Lieve Vrouwe der Engelen. De jongen heeft verklaard dat hij een hekel aan scholen had en dat hij van het geluid van brandweersirenes hield. Hij vond het ook leuk de brand weer aan het werk te zien. De jeugdige brandstichter heeft ook bekend nog tenminste twaalf andere branden in Chicago te hebben ge sticht.' de zittingszaal konden komen. De president merkte ietwat geïrriteerd op: „Ik heb niets met de kasbeschei- den te maken. Het gaat om de hele administratie. Ik ben niet van plan me in deze mappen te verdiepen". De zitting is tot vrijdag verdaagd. REGERING LICHT KAMERCOMMISSIE IN OVER NIEUW-GUINEA (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft gistermiddag aan het begin van de vergadering der kanier meegedeeld dat de minis ter-president ad interim vanmorgen vertrouwelijk de commissie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer zal inlichten over wat zich na de regeringsverklaring van 2 januari over Nieuw-Guinea heeft af gespeeld. Daarna zal de minister-president, prof. De Quay nagaan of er verder publiekelijk mededelingen over de gebeurtenissen bij Nieuw-Guinea kunnen worden verstrekt. De voorzitter antwoordde dit in ant woord op een vraag van de com munistische heer Bakker om door de regering te worden ingelicht. N.A.M. boort gas aan in Drente De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal, een ge zamenlijke onderneming van de Ko- ninkiyke-Shell groep en de Standard Oil Company (New Jersey), heeft bij haar exploratieve arbeid in Neder land op haar boring te Annerveen (Drente) een gasvoerende laag aan getroffen. Op dit moment worden produktie- proeven genomen, zodat omtrent de grootte van het reservoir nog geen gegevens bekend zijn, zo deelt de di rectie mede. Duizenden Engelsen hebben van de gelegenheid gébruik gemaakt zich te laten inenten tegen fokken. In Brad ford, het centrum van de epidemie, zijn nog vijf mensen ernstig ziek. Foto: een gedeelte van de honderden meters lange rij mensen, die zich de St. George's Hall in Bradford lie ten inenten. NU BIJ PROVINCIE OVERIJSEL Eerste Kamer aanvaardde wet op Noordoostpolder (Van onze parlementaire redacteur) Met alleen de stem van de liherale baron De Vos van Steen wijk legen, beeft de Eerste Kamer dinsdag zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp aanvaard tot instelling van een gemeente Noordoostpolder en dc voorlopige indolintr van die gemeen te by de provincie Overysel. De liberale afgevaardigde kreeg de aantekening tegen te zijn, omdat hij zich niet kon verenigen met de inde ling bij de provincie Overijsel. De heer De Vos van Steenwijk had lie ver gezien, dat de nieuw in te stellen gemeente bij geen enkele provincie werd ingedeeld ir afwachting van de totstandkoming van een situatie, die bel mogelijk zou maken van alle Zuiderzeepolders te /.amen 'u Lwaalf- de provincie Ie maken. Hij vreesde, dal de voorlopige indeling van thans bij Overijsel uiteindelijk ecu definitie ve zou worden, omdat wijziging van de provinciegrenzen ln de praktijk weinig voorkomt en allerlei weer- 'anden oproept. •e heer De Vos van Steenwijk pleit te voor het te zijner tijd oprichten van een twaalfde provincie, omdat hij van oordcel was, dat in dc nieuwe polders een nieuw type mens „Horno- Zuiderzeelandicus" tot ontwikkeling komt. In tegenstelling met anderslui dende opmerkingen, geloofde de libe rale senator, dat uit de mensen, die thans in de polders wonen, wel dege lijk een bestuurscollege als dat van Gedeputeerde Staten kan worden ge vormd. Niet apart De minister \ari binnenlandse za ken, mr. E. II. 'J'oxopeus, bad er bezwaar tegen, dat zijn partijge noot gesproken had van „llomo- Zuiderzeelandïeus". De bewinds man wilde de inwoners van de nieuwe polder? uiet als een apart soort, mensen beschouwen. De minister verdedigde do indeling van de Noordoostpolder bij een provincie, omdat hij liet van groot j belang vond, dat de inwoners van f de nieuwe gemeente kunnen deel nemen aan «1e verkiezingen voor de. Provinciale Staten en dus de zelfde rechten krijgen als de an dere Nederlanders. Verder zou, wanneer indeling bij een i provincie achterwege bleef, het toe zicht op de financiën van de nieuwe gemeente blijven bij het departement van binnenlandse zaken, gelijk dit thans onder de structuur van een openbaar lichaam het geval is. Voor de minister waren er geen zwaarwe gende argumenten aanwezig om voor de nieuwe gemeente Noordoostpolder een-uitzonderingspositie te scheppen. SLEEPHULP WERD CONTANT BETAALD Rederij heeft schulden nog niet voldaan HET ARGENTIJNSE ONGE LUKSSCHIP „NAVARRO", dat bijna een week op de rede Aan Vlissingen aan de ketting heeft gelegen, heeft een veiliger lig plaats gekregen iu de haven van de Scheldestad. Dinsdagmorgen werd op verzoek van kapitein Marcello Anastasio Arenaza en de bemanning door de sleepboten de „Frederik Hendrik" en de „Van Woelderen" van de S.H.V. bet ruim 7000 ton metende schip naar binnen gesleept. De „Navarro", die als thuishaven Buenos Aires heeft, is afgemeerd in de Tweede Binnenhaven. In de nioeilykheden, waarin schip en bemanning verke ren, is hiermee echter geen ver andering gekomen. Het beslag blijft gehandhaafd daar de rederjj van de „Navarro", Antliares Ma- rit ima S.A. iu Buenos Aires, de schulden nog niet heeft betaald. Aan het verzoek van kapitein en bemanning om in de haven lig plaats te mogen nemen, heeft de N.V. Haven van Vlissingen vol daan. daar het schip op de rede onnodig gevaar zou kunnen ople veren. Bij slecht weer zou het ge makkelijk van zijn ankers kunnen slaan en brandstof om de machi nes draaiende te houden zou er aan boord niet zijn. Bovendien zat de bemanning praktisch zonder water. De schuldenlast, die de „Navarro" begin afgelopen week.figuurlijk op Viissingens rede deed stranden, schijnt vrij aanzienlijk te zijn. Met een lading rijst en sojabonen was de „Navarro" van Buenos Aires op weg naar Antwerpen, toen het voor Vlissingen door de mist werd overvallen. Toen de mist was op getrokken, was van vertrek ech ter geen sprake: een Middelburgse deurwaarder legde op verzoek van een aantal crediteuren het schip aan de ketting, waarmee de 37 koppen tellende bemanning tot nietsdoen werd gedwongen. Contante betaling Enkele dagen geleden raakte de proviand op en door A. Koolwijk's Shipstores werd per bootje een nieuwe voorraad levensmiddelen aan boord gebracht. Men verlang de echter boter bij de vis en kapi tein en bemanning moesten uit eigen zak betalen. Contante beta ling eiste ook de S.H.V. dinsdag morgen voor het binnenslepen van het schip, waaraan kapitein en be manning eveneens voldeden. Ook werd gisteren cioor Koolwijk's .Shipstores een tweede partij voed sel. genoeg voor ongeveer één week, afgeleverd, alsmede gasolic en smeerolie voor de frigidaire en pok deze levering werden door ka pitein en bemanning gelijk be taald. Eerst zou deze party op de rede worden afgeleverd, maar toen men hoorde dat het schip dc haven binnenkwam, werd proviand en olie naar de Tweede Binnenhaven vervoerd. Een meevallertje voor Welkom was het Argentijnse schip „Navarro" in de Vlissingse haven niet, maar dinsdagmorgen werd het toch toegelaten, toen ka pitein en bemanning hiertoe ver zochten. Momenteel ligt het zeer verwaarloosde schip in de Twee de Binnenhaven aan de ketting. (Foto P.Z.C.). de kapitein en de bemanning, want dit scheelde aanzienlijk in de kosten. Afwachten l)e N.V. Haven van Vlissingen moet echter afwachten of zij ooit geld ontvangt. Kade- en haven geld konden nog niet worden vol daan. „Wij zullen wel eens zien wanneer het betaald wordt", deel de men ons van de zijde van de N.V. Haven van Vlissingen mee. „De rekening zal In ieder geval naar de kapitein worden gestuurd en deze zal eerst moeten worden betaald voordat het schip kan ver trekken. Anders dienen wij ook een vordering in en komt er weer een beslag bij". En hiermee fs aan de reeds be slaande schuldonhjst van de „Na varro" nog lang geen einde, want ook het loodswezen heelt nog geld Nieuw-Guinea „NEDERLAND"-SCHEPEN LIGGEN NIET GEREED VOOR EVACUATIE Jhr. 31. F. van Lennep, directeur van de „Stoomvaartmaatschappij Neder land", heeft gisteren categorisch be richten van een buitenlands persbu reau tegengesproken, volgens welke twee schepen van de maatschappij, de „Oranje" en de „Johan van Oluenbar- neveldt", in Australische havens In gereedheid zouden worden gehouden, voor een mogelijke evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Gui nea. De directeur deelde in antwoord op vragen mede, dat de desbetreffende berichten „pure onzin" waren. Hij voegde hieraan toe, dat de Nederland se regering de scheepvaartmaatschap pij zelfs niet met een dergelijke strek king had benaderd. De „Oranje" bevindt zich, naar jhr. Van Lennep mededeelde, ergens tus sen Wellington en Papeete, in de Stil le Oceaan. Het schip is op thuisreis. De „Johan van Oldenbarneveldt" is gisteren in Oakland, Nieuw-Zeeland, aangekomen. Duitsers nemen 150.000 bussen Nederlands varkensvlees in beslag Meer dan 150.000 bussen var kensvlees uit Nederland zijn op last van de Westberlijnse justi tie in beslag genomen. By' routine-onderzoek eind vorig jaar was geconstateerd dat deze vleescon- serven, die gedeeltelijk reeds in de verkoop waren gebracht, fosfaat be vatten. Volgens de nieuwe Duitse voorschriften betreffende levensmid delen is dit niet toegestaan. Over de bestemming van de in beslag geno men partij kan pas nader worden be slist, wanneer uitgemaakt is of bij de invoer of levering van deze vlees waren een overtreding is begaan. Import levensgevaarlijk speelgoed gestraft Wegens het in de handel brengen van levensgevaarlijke kinderstrijkboutjes is de 44-jarige importeur J. ter H. door de eeonomisebe politierechter te Amsterdam veroordeeld tot een geld boete van 400 gulden, t«e vervangen door 40 dagen hechtenis. De importeur had het speelgoed in Duitsland gekocht. Via een grossier bracht hij de strijkboutjes op de Ne derlandse markt. Keurmeesters con stateerden evenwel dat het gebruik ervan overeenkomstig de bestem ming levensgevaar zou kunnen ople veren. De onderkant van de boutjes was met twee lipjes aan het g«eheel bevestigd, zodat deze onderkant er gemakkelijk zou kunnen afvallen, en clan lagen vele onder stroom staande delen geheel bloot... FIETS KWAM NA ZEVEN JAAR TOCH TERECHT tn 1954 had de toen 15-jarige Irene Bosschart in haar woon plaats Kampen bij de politie aangifte gedaan dat haar fiets was gestolen. Zoals het vaak gaat na dergelijke diefstallen, bleef de fiets weg. Enige jaren later verhuisde het gezin Bos schart naar Delft. Nu zeven jaar later informeerde de re cherche te Kampen in Delft laar het adres van Irene, om dat de fiets terecht was. Zorgen genoeg dus voor kapitein Marcello Anastasio Arenaza, die dinsdagmiddag in de eetzaal aan boord van zijn schip druk zat te praten met de Argentijnse consul. Of deze kan helpen? Men weet het nog niet. In ieder geval ligt het schip in een veiliger haven. wi/iiimiii/iifiif/iiiii/ffMiiiifi Doodvonnis in Seoel Het revolutionaire tribunaal te SeoeJ heeft gisteren de legerkolonel jang in Hioen ter dood veroordeeld en de Iegermajoor Tsjoeng Tae Joeng tot levenslange gevangenisstraf. Beiden zijn schuldig oevonden aan het. accepteren van steekpenningen van Zuidkorcaanse zakenlieden, die zij moesten verhoren in verband met onwettige transacties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7