Tweede Kamer: P.B.O. leeft nog onvoldoende bij bevolking mmoRp) Militairen 2 maanden langer in N.-Guinea Duitse zeeman in Rotterdam wegens moord in arrest NEDERLAND ZOEKT 00K IERSE EN GRIEKSE ARBEIDERS Twintig procent Italianen en Spanjaarden terug Bosbranden in Australië GERRIT DE STOTTERAAR WEER ONTVLUCHT GISTEREN IN ENGELAND WEERPOKKENGEVALLEN WOENSDAG 17 JANUARI 1962 PROV1NCJ ALB ZEEUWSS COURANT TRAAG DEBAT OP BINNENHOF Staatssecretaris Schmelzer blijft optimistisch (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer lieeft dinsdag in een langdurig, zich traag voortslepend debat de balans opgemaakt van de betekenis en de' vooruitgang van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en besproken hoe het beleid in de toekomst moet zijn. Dat geschiedde bij de behandeling van de afdelingen bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van de begroting van algemene zaken voor 1962. De heren Koersen (k.v.p.), Kikkert (c.h.), Aantjes (a.r.), Den Uyl (p.v.d.a.) en Geertsema (v.v.d.) voerden er het woord over. De vrijwel algemene klacht was, dat het aantal publiekrechtelijke be drijfsorganen veel beperkter is ge bleven dan men zich aanvankelijk had voorgesteld op het gebied van de industrie komen nog steeds geen publiekrechtelijke bedrijfsorga nen voor en dat de gedachte van de P.B.O. dus onvoldoende in Neder land leeft. De Sociaal-Economische Raad kan de regering op grond van de bestaande wet op de P.B.O. advi seren bij algemene maatregel van be stuur een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op te richten, wanneer blijkt dat daartegen in de desbetref fende bedrijfstak geen bezwaren be staan. Enige tijd geleden heeft de S.E.R. de regering echter geadviseerd om de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zodanig te wijzigen, dat bij verschil van mening in een be paalde bedrijfstak bij de wet een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie kan worden opgelegd. Daartegen verhieven enkele sprekers linn stem. Men wilde vasthouden aan het beginsel van de vrijwilligheid. De staatssecretaris van algemene zaken, drs. Schmelzer, speciaal belast niet de zaken betreffende de bezitsvor ming en de P.B.O., liet in zijn beant woording van de sprekers echter doorschemeren, dat hij over de door de S.E.R. bedoelde wetswijziging wel voelde. Niet onderschatten Deze bewindsman betoogde dat de P.B.O. ook voor deze tijd niet mag worden onderschat en dat men de verdere ontwikkeling niet te somber mag zien. Wel erkende hij, dat de P.B.O. slechts één element is in de maatschappelijke ontplooiing en dat daarnaast meer instituten de ont wikkeling op sociaal-economisch ge bied bepalen. In totaal 2ijn thans 800.000 werkne mers werkzaam in bedrijven, die door publiekrechtelijke bedrijfsorganen worden bestreken, exclusief de over heid. De P.B.O. is tot stand gekomen met gemiddeld twee publiekrechtelij ke organisaties per jaar. Er is geen sprake van stagnatie, maar wel zou men kunnen spreken, meende drs. Schmelzer, van een vertraging van het tempo. Bezitsvorming Soepeler deviezenbepaling Nieuw-Guinea Het departement van financiën te Hollandia heeft een aanzienlijke ver soepeling bekendgemaakt van de be perkingen, waaraan het kopen van buitenlandse valuta door Nederland se ingezetenen van Nieuw-Guinea ouderworpen is. Men kan thans bij de Nederlandse Handelsmaatschappij voor het aan vaarden van éen buitenlandse reis voor zich en zijn gezinsleden een maximum van 3000 gulden per per soon aan buitenlandse vatula kopen. Dit kan eventueel vermeerderd wor den met 150 gulden voor elke dag. dat de buitenlandse reis langer duurt dan veertien dagen, doch met een maximum van 75 dagen extra. In gezetenen zijn tevens "gerechtigd tij dens hun buitenlandse reis tot een maximum van 1500 gulden per per soon te laten overmaken ter aanvul ling van de bovengenoemde reisdevie- zen. Een vertegenwoordiger van de Ne derlandse Handelsmaatschappij zei desgevraagd, dat de nieuwe regeling als een verrassing was gekomen, want de bank zelf had er niet om gevraagd. Men vermoedt, dat zij verband houdt met de huidige ge spannen toestand. Het hamsteren van deviezen is evenwel nog steeds niet toegestaan, want buitenlandse hotaalmiddelen krijgt men alleen, in dien men reisbiljetten overlegt. KLACHT. Een kruidenier in Colum bia in de Amerikaanse staat South Carolina, klaagde tegenover do poli tie dat hij alsmaar geplaagd werd door inbrekers. Thuisgekomen ont dekte hij dat men er met zijn goot steen vandoor was gegaan. Wat de bezitsvorming aangaat, ves tigde de staatssecretaris er in ant woord op een waag van de heer Den Uyl de aandacht op, dat er een stij gende deelneming aan de spaarrege lingen te constateren is. Het kabinet is zich er echter van bewust, dat we er nog niet zijn. „Het wentelt zich niet in zelfvoldaanheid", zoals de heer Den Uyl had aangenomen. De Tweede Kamer nam de begroting zonder hoofdelijke stemming aan. De heer Lankhorst van de P.S.P. kreeg aantekening, dat hij geacht wilde worden tegen het onderdeel ci viele verdediging te zijn. Mond- en klauwzeer weer toegenomen Sinds het begin van de mond- en klauwzeerepideniie in ons land zyn op 334 veeteeltbedrijven gevallen van deze ziekte geconstateerd. Dit bete kent een toeneming met 85 bedry- ven in een week tijds. Op 9 januari was het aantal besmette bedrijven. 249. In die week zijn 2525 varkens ge slacht, zodat het totale aantal der wegens de ziekte geslachte varkens van 11.700 tot 14.325 is gestegen. Het totale aantal der geslachte runderen nam toe van 750 tot 798. Ook nu hebben zo goed als alle nieu we ziektegevallen zich voorgedaan in het Geldcrs-Overijselse belcengebied en in Noord-Limburg. De Rotterdamse rivierpolitie heeft op verzoek van de politie in Hamburg de 43-jarige scheepskok H. G. E. G. uit Hamburg op het Duitse s.s. Por to gearresteerd. Dit schip was maandagavond de Rot terdamse haven binnengekomen. De scheepskok wordt verdacht van moord op zijn echtgenote, wier stof felijk overschot zou zijn gevonden. De man wordt voor de officier van justitie in Rotterdam geleid. UITBREIDING WERVINGSACTIE De ministerraad heeft onlangs be sloten tot verdere uitbreiding over te gaan van de categorieën aan te werven buitenlandse arbeidskrach ten. In verband daarmee heeft de directie van de arbeidsvoorziening van het departement van sociale za ken aan de directeuren van de gewes telijke arbeidsbureaus in ons land een circulaire gezonden, waarin over die werving nadere mededelingen worden gedaan. In deze circulaire wordt over Ita liaanse arbeidskrachten gezégd, dat in de toekomst ook gehuwde onge schoolden «uilen worden aangewor ven. Tot dusverre werd aan Italia nen, indien zij ongeschoold waren, slechts gevraagd in ons land te ko men werken, indien zij ongehuwd wa ren. Wat de Spaanse arbeidskrachten be treft: in het vervolg zal ook aan on gehuwde ongeschoolden gevraagd worden in ons land te komen wer ken. Op korte termijn zal ook worden onderzocht, zo wordt in de circu laire gezegd, of er een mogelrjk- Reeds vier doden Twee groepen van 125 mannen, die ten noord-oosten van Melbourne bos branden bestreden, zijn door het vuur ingesloten. Een man, een vrouw en twee kinderen zijn door verbranding om het leven gekomen in een gebied waar de brand niet kon worden be dwongen. Het vuur wordt aangewakkerd door een wind met een snelheid van tach tig kilometer per uur. Het verspreidt zich thans, via heuveltoppen, in de richting van een aantal plaatsen, die met het oog op de bosbranden "zijn ontruimd. Gepantserde voertuigen, be mand met grimmig-kijkende militairen, patrouilleren door de straten van Djakarta. De ze foto is radiografisch via Singapore overgebracht. (A.N.P.-telefoto) heid is om Griekse. Portugese en Ierse arbeidskrachten voor ons land aan te werven. Voor wat de Ierse arbeiders betreft wordt ge dacht aan werving in de repu bliek Ierland, zowel als in Noord- lerlaud. Voor de Griekse, de Por tugese en de Ierse arbeidskrach ten geldt, dat zal worden ge zocht naar geschoolden (gehuwd of ongehuwd) en ongeschoolden (alleen ongehuwd). Naar wij desgevraagd van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid vernemen, zijn er in to taal 4300 Italiaanse en 1200 Spaanse arbeiders aangeworven. Hiervan is ongeveer twintig procent naar hun vaderland teruggekeerd, deels wegens heimwee en ten dele omdat zy zich niet aan het klimaat konden aanpassen. De Italianen wer ken in Nederland sedert september 1960; De Spanjaarden ongeveer sinds het begiu van de zomer 1961. Uit het huis van bewaring aan de Gansstraat in Utrecht zijn gister avond om kwart over acht drie ge vangenen ontvlucht. Onder hen be vindt zich G. C. B. uit Amsterdam, bijgenaamd „Gerrit de Stotteraar", die al talrijke malen is ontvlucht. Een voorlopig onderzoek heeft in tussen aan het licht gebracht, dat de drie mannen zijn ontvlucht, nadat zij met een klein zaagje een ijzeren sponning van een raam op de par terre van het huis van bewaring hebben doorgezaagd, waarna zij door een ingedrukte ruit naar buiten zijn geklommen. Via een 2.30 meter hoge muur bereikten zij de buiten wereld. In Engeland zyn dinsdag minstens vier nieuwe vermoedelijke gevallen van pokken geregistreerd. Het totale aantal verdachte ziektegevallen be draagt thans twaalf, waarvan zes in Brandford, twee in Birmingham, een in West Bromwich, een in Cardiff, een in Manchester en nog een in Londen. Een van de patiënten is de arts, die de Pakistaanse patiënt, die de pok ken naar West Bromwich over bracht, heeft behandeld. Het aantal sterfgevallen aan pokken sinds kerstfeest bedraagt vijf, en vermoedelijk zelfs zes. MINISTERRAAD BESLIST: Klein-verlof ingetrokken De diensttijd voor landmacht- militairen in Nienw-Guinea zal worden verlengd. Hiertoe heelt de ministerraad maandagavond besloten. Dit betekent, behalve dat er voor aflossing- in aan merking- komende militairen en kele weken later naar Neder land terugkeren, dat het land- machtcontingent door het op schuiven van de af te lossen groep, met omstreeks 200 man permanent wordt uitgebreid. Voor soldaten wordt de diensttijd van 18 op 20 maanden gebracht, voor of ficieren, onderofficieren en specialis ten van 21 op 22 maanden. De rege ling is volkomen analoog aan die van augustus 1961, toen de minister van defensie bij volmacht van het kabinet besloot de diensttijd te verlengen voor de parate eenbeden van de land macht in Nederland. De militairen in Nieuw-Guinea waren toen van deze regeling uit gesloten. Nu zijn ze er dus bij be trokken. In feite betreft het in beide gevallen geen diensttijdver lenging, maar een verkorting van de klein-vei-lof-periode. In augustus werd de maatregel voor de parate troepen in Nederland ge nomen in verband met de politieke situatie rond Berlijn. De ernst van de toestand toen, gaf de bewindsman aanleiding tot zijn beslissing. Voor luchtmacht en marine in Nieuw-Guinea zijn geen speciale maatregelen getroffen, aangezien het merendeel van het personeel van deze krijgsmachtsdelen in beroeps- dienst is. De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea is gisteren van de kabinetsbeslissing op de hoogte gesteld. Havenarbeider tijdens werk omgekomen De 57-jarige havenarbeider A. Wil* dezang uit Rotterdam is gistermor gen om half twaalf iu de Lekstraat tijdens het verladen van fruit om liet léven gekomen. Vermoedelijk hij bekneld geraakt tussen een vracht auto «n een aanhangwagen. Op doorreis van Brussel naar de Ver enigde Staten hebben koning Leopold van België en zijn gemalin, prinses Lilians, dinsdagmiddag korte tijd op Schiphol vertoefd. Dè foto toont de koning en de prinses bij het verlaten van het vliegtuig uit Brussel. Het vorstelijk paar zal in Noord-Ameri- ka een aantal hartspecialisten ont moeten de prinses doet zeer veel ten behoeve van hartpatiënten en vervolgens op een economische mis sie naar Zuid-Amerika doorreizen. NA AANSLAG OP SOEKARNO Ds. Van Berge werd niet gearresteerd Dinsdag is officieel in Makassar be kend gemaakt, dat de gereformeerde predikant ds. P. G. van Berge, nim mer gearresteerd is geweest. De In donesische woordvoerder deelde aan United Press International mee, dat eerder verschenen berichten over de arrestatie onjuist waren en dat men nimmer met hem contact had gezocht om de juiste feiten te vernemen. Eerder hadden Indonesische woord voerders echter bevestigd dat de pre dikant gearresteerd was in verband met de aanslag op president Soekar- no. De Indonesische woordvoerder verklaarde verder, dat ds. Van Berge niet eens was verhoord geworden door de Indonesische politie. Ds. Van Berge heeft afgelopen zon dag normaal een dienst geleid, die door radio Makassar werd uitgezon den. Ook is hij normaal doorgegaan met het geven van onderwijs aan een theologisch seminarie in Makassar. De politie in Makassar echter had verkondigd, dat ds. Van Berge werd vastgehouden in het hoofdkwartier vgn de Indonesische strijdkrachten. Overwinning voor Urho Kekkonen Maandag en dinsdag zijn in Finland verkiezingen gehouden voor het pre sidentschap Van de staat. Dinsdag om middernacht waren voldoende stemmen jfeteld om de conclusie te kunnen trekken dat president Urho Kekkonen een tweede ambtsperiode van zes jaar krijgt. Driehonderd kiesmannen zullen op 15 februari de president kiezen. Op basis van de uitslagen tot midder nacht, had Kekkonen al 165 of meer stemmen van de kiesmannen achter zich, hetgeen dus zijn herverkiezing waarborgt. De grootste concurrent van Kekkonen, de communist Paavo Aitio, kon om middernacht op nog slechts 65 stemmen van kiesmannen rekenen.. De sociaal-democraat was op dat tijdstip derde met 33 stemmen, van kiesmannen. Er zijn ongeveer 2 miljoen stemmen uitgebracht. Het Wereldgebeuren Sterke verhalen Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft bij zijn familie en vele vrienden de naam een „fantastische" verteller te zijn. Op een feestje is hij er bepaald de man niet naar om ach teraf in een hoekje te zitten. Als de conversatie wat verslapt, is er altijd wel iemand die zegt: „Kom Dean, vertel nog eens een mop of een sterk verhaal." Nadat Rusk minister van buitenlandse zaken was geworden, is hij wat kieskeuriger in zijn woorden geworden en voor feestjes is minder tijd dan vroeger. Aanvankelijk viel het hem niet mee. de juiste diploma tieke toon te vinden. Tijdens het kennismakingbezoek van Kennedy en Kroesjtsjew in Wenen, in de voor zomer van 1961, was Rusk er na tuurlijk ook. Terwijl enkele „waarne mers" vol goede moed spraken over „belangrijke vorderingen, die zouden zijn gemaakt in het overleg tussen oost en west", vroegen verslaggevers Rusk naar diens mening. Hij zei kort en krachtig: „Geloof er maar niks van." Een uitdrukking, die men van andere zijde prompt probeerde te verzachten, maar die, naar achteraf bleek, een schot in de roos was ge weest. Maandagavond heeft Rusk een persconferentie gegeven. Vóór hem had senator Fulbright te gen journalisten gezegd, dat „er op het Kremlin iets gaande was, dat zelfs tot een verandering in de Sow- jet-houding zou kunnen leiden." De senator, die voorzitter is van de spe ciale senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, zag allerlei perpectieven. De moeilijkheden tus sen Rusland en China bijvoorbeeld zouden heel wat meer om het lijf hebben dan men oppervlakkig zou denken. De wereldsituatie noemde hij sinds enkele weken heel wat verbe terd. Nadat de journalisten Ful bright hadden aangehoord, gingen ze naar Rusk. Hem stelden ze dezelfde vragen. Politiek is echter, zo bleek, voor Rusk geen familiefeestje, waar in men elkaar met sterke verhalen probeert bezig te houden. Rusk bleef met beide benen op de Amerikaanse vloer staan. Hij ontkende niet, wat de gehele wereld al weet, namelijk dat het bepaald geen Sowjet-botertje tot de Chinese boom is, maar verder ging Rusk niet. Hij waarschuwde zelfs voor overhaaste conclusies. Hij zei, toen de ene vraag na de ander op hem werd afgevuurd, pas iets te kunnen zeggen „als buitenlandse za ken uit Moskou zou zijn geïnfor meerd.'' Rusk zweeg verder in alle talen, ook in de Russische, die hij ijverig zou bestuderen. Maar ondanks de wat inhoudsloze verklaring van Rusk, bleef men in Washington speculeren op machtsstrijd in het Kremlin en op een vete tussen Peking en Mos kou. Senator Hubert Humphry wist het precies: „Rusland heeft gebrek aan kapitaal en kan daardoor zelfs niet de voorgestelde militaire uitga ven bekostigen." Zijn collega Ful bright haastte zich daaraan toe te voegen dat de kwestie-Molotow wel heel duidelijk laat zien, dat er „in Moskou iets mis is." Ook over deze zaak liet Rusk zich niet uit, al zal hij ongetwijfeld wel het zijne ervan denken. Het ministerschap heeft voor Rusk in elk geval meegebracht, dat hij zwijgen kan en gedwongen is „sterke verhalen" voor zich te hou- den. Dinsdag nog bracht een ïn Hongkong verschijnende krant een uitgebreid relaas over een „staatsgreep" in Pe king. Een zekere maarschalk Peng zou in arrest hebben gezeten wegens rebellie tegen Mao. Hij zou daarna naar het platteland zijn verbannen. Peng zou op de hand van Kroesj tsjew zijn geweest. Gezien de haat van de Hongkongse Chinezen onder leiding van Tsang tegen al wat in Rood-China gebeurt, moet men dit verhaal dat geen enkel persbureau voor zijn rekening wilde nemen maar niet al te serieus nemen. Over die machtsstrijd in her Kremlin is ook al zoveel gefantaseerd, dat het nauwelijks de moeite .loont naar alle geruchten een onderzoek in te stel len. De United Press-correspondent in Londen, die ervoor bekend staat veel malen de gast te zijn op Chinese en Europees-communistische ambas sades. is tot de conclusie gekomen dat men van beide kanten het con flict niet op de spits zal drijven. Vol gens hem wensen beide communisti sche reuzen kennelijk een volkomen breuk te vermijden." In elk geval heeft Rusk zich maan dag niet aan politieke speculaties ge waagd, Hij moet wel in de besloten zitting van de senaatscommissie heb ben gezegd optimistischer te zijn over de wereldsituatie dan een half jaar geleden. Maar uitdrukkelijk zou hij er bij hebben vermeld dat een eventuele breuk Moskou-Pekingf op deze visie geen enkele invloed heeft Tokio zou brengen. Evenmin werd medegedeeld wat de minister ïn Japan zal doen, maar officieus kon men op Schiphol vernemen, dat zij een goodwill-missle door enkele landen van het verre oosten zal maken. Namens de Nederlandse regering werd zij op Schiphol begroet door dr. L. G. M. Jaquet, directeur Afrika en Midden-Oosten van het mi nisterie van buitenlandse zaken. DEAN RUSK k..toch optimistisch...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5