Geen noodwoningen meer in Schoondijke WALCHEREN Agenda MARKTBERICHTEN OP GEMENGD BEDRIJF NIET TEGELIJK MELK- EN MESTVEE WOENSDAG 17 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b OVER 4 a 5 JAAR: Gemeente zal lagere landbouwschool bouwen Over vier a vijf jaar kan de zwarte vlek" van de noodwoningen uit het ilorpspatroon van Schoondijke verwij derd zijn. Dit stelde burgemeester J. C. Hoftijzer maandag in zijn nieuw jaarsrede tot de raad met voldoening 'vast. Hy noemde daarbij als belang rijkste resultaat over 1961 de bouw van 14 woningwetwoningen en de wetenschap, dat, een dergelijke toe wijzing zich zal continueren ter ver vanging van de nog vele noodwonin gen. Bijzonder verheugde hij zich er ook over dat de nieuwe lagere land bouwschool voor W. Z. Vlaanderen nu definitief in Schoondijke gebouwd wordt. In de vergadering van maandag be sloot de raad deze bouw uit te voe ren, in nauwe samenwerking met het bestuur van de stichting lager landbouwonderwijs. Voor deze school welke op de hoek van de Kon. Julia- nastraat en Dorpsstraat komt te staan, werd een bouwcommissie ge vormd, bestaande uit b. en w. en drie leden van het stichtingsbestuur. Voor de financiering draagt de gemeente geen financiële risico's. Als de bouw gerealiseerd wordt, zal „huize Son- newende". de tegenwoordige direc teurswoning, verdwijnen. Namens het stichtingsbestuur dankte de heer R. de Badts (k.v.p.) in de raad b. cn w. voor de medewerking. In zijn nieuwjaarstoespraak merkte do voorzitter verder o.m. op dat het bejaardencentrum zijn voltooiing na dert. De particuliere woningbouw be perkte zich in 1961 tot enkele geval len. Toch verwachten b. en w. in de naaste toekomst meer interesse en op grond daarvan zullen de raad binnen afzienbare tijd voor stellen tot wijziging van de uit breidingsplannen in onderdelen en hoofdzaak worden gedaan. De rioleringswerkzaamheden in de Pr. Beatrixstraat zullen spoedig wor den uitgevoerd, zo deelde de burge meester verder mede. De straatver lichting te Sasput onderging een grote verbetering. De daling van het bevolkingscijfer met 13 zielen tot 1973 werd niet verontrustend ge noemd. I ndustrieschap Veel verwacht burgemeester Hoftijzer ook van een door do ge meenten Breskens, Groede, Hoofd plaat en Schoondijke to vormen industrieschap, waarvoor de con tacten zijn gelegd. Hopenlijk kan de raad op korte termijn principe plannen hiervoor verwachten, al dus de burgemeester. Wil de integrale plattelandsver zorging niet ten achter geraken, dan zal men tot nog meer streeks gewijze voorzieningen moeten overgaan, zo is zjjn mening. Met spijt memoreerde hij dat G.S. geen termen aanwezig achtten om Schoondijke van de 5e naar de 4e klas der c.a.o.'s en bindende loonre gelingen te brengen. B. en w. zullen echter blijven ijveren voor verhoging van klasse. Voorts verklaarde de burgemeester nog o.m. dat de ver fraaiing van de gemeente de aan dacht blijft hebben. Het aantal over nachtingen bedroeg in 1961: 3607. De grootst mogelijke aandacht op het gebied van de recreatie blijft gebo den. zo besloot de burgemeester zijn nieuwjaarstoespraak. Het raadslid J. M. v. Baal (c.h.u.) beantwoordde deze rede. De uitbreiding van de politieverorde ning betreffende het parkeerverbod mocht in de ogen van G.S. geen ge nade vinden. Getracht zal nu worden een nieuwe redactie te vinden. Afwij zend werd beschikt op een verzoek om subsidie van het Humanistisch Thuisfront. Aan de vereniging van r.-k. kinderbescherming werd f 20, subsidie toegekend en aan het Katli. Voortgezet onderwijs f 161.54. Het fruitteeltproefbedrijf Philippine kreeg een subsidie van f 10,per jaar. Be sloten werd tot verkoop van 4633 m2 grond voor f 8942.50 aan de rijkswa terstaat. Aan de r.-k. kleuterschool werd f 4619,72 beschikbaar gesteld voor aanschaf van meubelen en ont wikkelingsmateriaal. Aan de heer J. J. Westdorp werd optie verleend op een perceel grond aan de Nijver heidsstraat voor de bouw van een kolenloods met bedrijfswoning. De gemeente is in principe genegen van de kosten verbonden aan de 'aanslui ting van onrendabele percelen op het P.Z.E.M.-net 20 (/c, of wel f 1000 te vergoeden. Het. gaat om 5 woningen. De gemeente kan echter bij weige ring van de bewoners, de door hen te betalen 33 niet voor haar re kening nemen. De studïekostcnrege- ling werd in het voordeel van stude renden gewijzigd. Niet alleen is het uit te betalen bedrag verhoogd, doch voortaan worden ook studieboeken, diplomageld enz. vergoed. V.V.V. Aagtekerke vraagt vijf cent per overnachting Middelburg City: De glimlach van een zomernacht. 20 uur, 38 jaar. Electro: Toen de hel losbrak, 10.30 uur. 14 jaar. Zeeuws Genootschap: „Wiskunde cn moderne kunst". 20 uur. Schuttershol': .NCRV-toneclavond. 20 uur. Vlissingen Alhambra: Kop op. borst vooruit, 20 uur, a.l. Luxor: Slag om de V I, 20 uur, M jaar. Goes Grand: Zo zal jo er een hebben, 20 uur, a. 1. Bergen op Zoom Roxy: Suaanne, 20 uur. 18 Jaar. Tcmcuzcn Luxor: De prinses en de Amerikaan, 20 uur. a 1. Oostburg Ledeltheater: Pikant verlof in Parijs. 20 uur, 14 Jaar. Ziezikzee Concertzaal: Jeugdvoorstel ling Scapinoballet. M uur: Nutslezing doqr J. F. den Tonkelaar, 20 uur. Belastingverhoging Per I januari 1963 moet aan de wa terleidingmij, f 3500 worden betaald. Daar men dus nog een jaar de tijd heeft, trok b. en w. het voorstel tot verhoging van de straatbelasting voorlopig in. Wel werd de riool belas ting verhoogd van f 15,op f 25, per aansluiting en de hondenbelas ting werd voor een luxe hond ge bracht van f 10,op f 15,en voor waakhonden van f 2,50 op f 5, Door deze wijziging is de begroting sluitend; het tekort van f 8000,is opgeheven. Weer spraken enkele raadsleden over het hi. wel wat te lang branden van de straatverlichting. Weth. De Feij- ter zette uiteen, dat dit in overeen stemming is met het wegenverkeers reglement. Bij de rondvraag kon de burgemeester aan de heer J. Ver- kruijsse mededelen, dat b. en w. wel dachten aan de bouw van politiewo- ningen. Het zullen echter gewone wo ningwetwoningen zyn, daar het mi nisterie van justitie zich van deze bouw volledig distantieert. Ook pleit te de heer Verkruijsse nog voor uit breiding van het woonwagenkamp. Secretaris comité „Zeeland presenteert" treedt af De heer B. J. Ivors tan je te Yerselce die gedurende zes jaar het secretari aat van het comité „Zeeland presen teert" behartigde, heeft thans voor deze functie bedankt;. In een schrijven aan de leden van het comité en van de oester- en mossel adviescommissies zette hij nog eens het propagandistisch belang van de visserijfeesten uiteen, daarbij o.m. herinnerend aan de geslaagde mani festatie in 1961, die werd bijgewoond door de prinsessen Beatrix en Mar griet. De heer Korstanje zegt voorts het te betreuren, dat de manifestatie min of meer versnipperde en hij wijst daarbij op het feit, dat ook Tholen zich in 1961 „presenteerde". Hij wijt dit o.m. aan de rivaliteit tussen en het chauvinisme in de betrokken vis sersplaatsen. Het achterwege blijven van het optreden naar buiten, zoals dat in voorgaande jaren te Rotter dam en Amsterdam gebeurde, noem de hij een verarming. In zijn brief doet hij tenslotte enkele suggesties voor vlaggetjesdag 1962, waarbij de heer Korstanje in over weging geeft enige hooggeplaatste Belgische en Nederlandse autoritei ten uit te nodigen. Benoeming Tot schrijfster ter gemeentesecre tarie van Wolphaartsdijk werd be noemd mejuffrouw M. A. Klooster man te Wolphaartsdijk. (Van onze Haagse redactie). Op de afgelopen week gehouden jaarvergadering van de V.V.V. Aag tekerke is uitvoerig van gedachten gewisseld over de 'bijdrage van de leden aan de V.V.V. Een reeds tij dens de vorige jaarvergadering inge diend voorstel kwam opnieuw ter sprake en werd in eningszins gewij zigde vorm tenslotte aangenomen. Dit voorstel houdt in dat de leden voortaan vijf cent per overnachting aan de V.V.V. zullen bijdragen. De vaste bijdrage van 0,75 voor elke aangeboden slaapgelegenheid komt hiermee te vervalilen. Veel aandacht werd op deze verga dering ook besteed aan het kampe ren in de gemeente. Burgemeester J. Geuze wees in dit verband nog eens op de moeilijkheden rond het kamperen en sprak de hoop uit, dat de besprekingen tussen b. en w. en het V.V.V.-bestuui' binnen afzienbare tijd gehouden zullen worden. Wat de resultaten over het afgelopen jaar betreft konden zowel de penning meester, de heer A. Vcrhage, als de secretaris, dc heer C. Klap, een gun stig geluid laten horen. De heer Ver- liage maakte namelijk melding van een batig saldo van 464,39, waar van echter ƒ311 nodig zal zijn voor de aanschaf van nieuw drukwerk en folders. Door de sterk toegenomen toeristenstroom van 1961 was men namelijk veel vlugger door dc voor raad propaganda-materiaal geraakt dan men had verwacht. Secretaris C. Klap drukte dit uit met de volgende cijfers: in 1959 noteerde men 2787 overnachtingen en in 1961 5358. Dat de werkzaam heden van de V.V.V. belangrijk zijn toegenomen bliikt ook uit de volgen de cijfers: in 1959 12 leden, 350 ver zonden folders, 79 plaatsen voor onderbrenging toeristen en 69 con tacten. In 1961: 32 leden, 650 ver zonden folders, 128 contacten en 154 plaatsen. Voorts kwamen op deze vergadering nog ter sprake de lampionoptocht. Het bestuur zal nagaan of deze voort aan niet twee keer kan worden ge houden, en de ringrijderij. MIDDELBURG Successen van leden Nut en Sport in Den Bosch In de veemarkthallen te 'a -Hertogen bosch werd op 12, 13 en 14 januari j.l. de 3e Bossche Bondstcntoonstel- ling van dc Nederlandse Konijnen - fokkersbond en dc Nederlandse Pluimveefokkersbond gehouden. Op deze grote show werden meer dan 5600 dieren ingezonden, waaronder bijna 4600 konijnen. Ook leden van Nut en Sport te Mid delburg zonden een aantal dieren naar Den Bosch. De volgende successen werden behaald: P. J. den Hollander met havana 4x ZZG, 4x ZG en lx GG; J. Dommisse eveneens met havana lx ZZG, lx ZG en lx GG: A. Fransooi met Gouwe naar lx ZZG, lx ZG; L. J. Janssen met wener wit lx ZG en 2x GG, met rus 2x ZG en lx GG; M. J. Hooge- steger met wener zwart lx G, met rex lx ZG en 2x GG; M. v. d. Weel met thuringer lx ZG en 2x GG; P. v. d. Weel met cavia's 3x ZZG en 2x ZG; M. A. Hoogesteger eveneens met cavia's lx ZZG, 2x ZG. 6x GG: J. Nij- holt met polen 2x ZZG, 3x ZG cn lx GG. Vogelvrienden gaan naar de wereldtentoonstelling De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers de „Middelburgse Vogelvrienden" hield dinsdagavond in restaurant Wöhler 'n ledenvergadering. Er werd besloten op 27 januari aanstaande een excursie tc maken naar de we reldtentoonstelling te Brussel. Dc meeste leden gaven hiei-aan dc voorkeur bovenbeen bezoek aan de bondstentoonstelling te Rotterdam. Het gedeelte voor dc pauze van de vergadering was verder gewijd aan het bespreken van deze veis, waarbij men onder meer de kosten, de in schrijving en de vertrektijd ter spra ke bracht. In de pauze werd een kop pel patrijzen verloot. Daarna werden door de leden diverse Ideëen geop perd. Over het algemeen bleek men er voor in de toekomst lezingen te organiseren en excursies in do natuur te maken. Verder kwam één van de leden met het plan een gezellige avond te houden met de dames. Het bestuur opperde het plan voor een tweetal diavertoningen. Voorts gaven enkele leden zich op om hun volières te laten keuren. Dit keuren zal waar schijnlijk geschieden door een expert. Scapino-ballet gaf j eugdvoorstellingen Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit. gaf' het Scapino- ballet dinsdagmiddag in de Schouw burg te Middelburg een tweetal jeugdvoorstellingen. Het programa bestond uit twee de len. Eerst voerde het ballet het ly rische „Lentestemming" op. De cho reografie hiervan is van Alexandra Danilova: Johann Strauss schreef de muziek. De hoofdschotel bestond uit het be kende sprookje „De prinses op de erwt", waarvan de tekst bewerkt was door Hannie Winkler-Vonk. De leden van het Scapinoballet gaven in kleurrijke en vaak geestige taferelen de geschiedenis weer van de jonge knappe prins, die de wereld intrekt om een geschikte gade te vinden. Hij belandt onder meer bij een bijzonder ijdele oosterse prinses en een luid ruchtig Frans prinsesje, maar geen van beiden bevalt hem. Wanneer hij is teruggekeerd, ont moet hij bij toeval de vrouw, die later zijn echtgenote zal worden. De koning vindt in de paleistuin een meisje, dat uitgeput is door honger en kou. Zij beweert dat zij een prin ses is. maar de moesten twijfelen daaraan, vooral de strenge koningin. Laatstgenoemde verzint dan de be kende list met de erwt onder een sta pel matrassen. Prachtig en plastisch was de scène waarin net meisje eindelijk uitgeput in do paleistuin neervalt. Geestig waren de ondeugende streken van de erwten schietende koksmaat en de scènes, waarin de prins kennis maakt met de vreemde prinsessen. De choreografie van dit ballet op muziek van Donizetti is van Jan Rebel: de fraaie kostuums en decors zijn van Henk Hester. De rol van Scapino die de verschillende tafe relen aan elkaar praatte werd vertolkt door de jeugdige actrice Wicsje Backer. Voorstel van b. en w. B. en w.tweede klas voor kleuterschool Stromenwijk Het aantal aanmeldingen van kleu ters voor de openbare kleuterschool in de Stromenwijk te Middelburg is thans zo groot, dat b. en w. van plan zjjn om een tweede klas aan deze school te openen. Aan de minister van onderwijs Is verzoekt om een leidster naast de hoofdleidster voor rijksrekening te mogen aanstellen. In verband met de lange levertijd van de benodighe- den is het noodzakelijk reeds nu tot bestelling hiervan over te gaan. B. en w. stellen daarom de raad voor om een krediet van ruim 3200 gulden voor dit doel beschikbaar te stellen. 0.- EN W.-SOUBURG Clubkampioenschap „K.O.T." De eindstand van het kampioenschap van dc biljartvereniging „K.O.T." tc Souburg 1961 luidt: 1. J. v. Spaandonck. '2. P. Geilvoet, 3. A. Melovenste. 4. Chr. Bódicker, 5. C. Stokman, 6. L. Theune, 7. C. dé Fouw, 8. J. Peters, 9. M. Jakobsen, 10. J. Jansen, 11. A. de Bart, 12. Fr. Parinussa. De eindstand van het clubtoernooi was: 1. J. v. Spaandonck. 2. C. de Fouw, 3. J. Peters, 4. Fr. Parinussa, 5. L. Theune. 6. C. Stokman, 7. A. Melo venste. 8. A. G. Crielaard, 9. P. Geil voet, 10. M. Jakobsen. VUSSINGEN Comité Jeugdnaiuurwacht Vlissingen bijeen Het comité van de Vlissingse Jeugd- natuurwacht heeft tijdens de dins dagavond ten stadhuize gehouden vergadering besloten de strandwan delingen te Westkove en Ramme- kenshoek wederom op het actiepro gramma te zetten. Opnieuw zal een schema worden opgesteld, aan de hand waarvan de Vlissingse scholen deze excursies kunnen maken. Voor gesteld werd tevens het gebied rond Oranjezon in de excursie-objecten op te nemen. De data waarop de excur sies worden gemaakt, zullen nog na der worden vastgesteld. De animo voor deze wandelingen in de vrije natuur is overigens bijzon der groot. De onderwijzer geeft dan bij elk markant punt tekst en uitleg. Besloten werd voorts iedere maand een stencil met raadgevingen over het kweken van potbloemen rond te sturen. In februari zal op een nader te bepalen dag een filmvoorstelling voor de Vlissingse schoolgaande jeugd worden georganiseerd. Film voorstellingen vallen bij de jeugd in goede smaak. Tot slot werd nog het voorstel gelanceerd de jongelui te la ten stekken en snoeien onder toezicht van de heer Willeboer, comitélid. De mogelijkheid daarvan zal aan de scholen worden bekendgemaakt door rtriddel van een circulaire. In de afge lopen maanden zijn in Vlissingen 68 afvalbakken geplaatst, voorzien van de slagzin „Door de Jeugdnatuur- wacht kwam ik hier, ook voor schil len en papier". Deze bakken zijn voorzien van een speciale construc tie, waardoor vernieling vrijwel uit gesloten is. SEROOSKERKE (W.) „Vakantie" voor Werkende Jeugd De afdeling Serooskerke (W) van Werkende Jeugd kwam dezer dagen in de bovenzaal van het verenigings gebouw te Serooskerke (W) bijeen onder leiding van de heer J. Schout. Er werd na afwerking van het huis houdelijk gedeelte van gedachten ge wisseld over het onderwerp „vakan tie." Enige nieuwe leden meldden zich aan, onder wie enkele meisjes. „De indringer" voor C.F.A. De C.F.A., afdeling Serooskerke (W) vertoonde zaterdag in het vereni gingsgebouw te Serooskerke (W) de film „De Indringer" („The Intru der") welke gemaakt is naar de ro man van Robin Maugham „Line on Ginsrer." Wolf Merton, oud-comman dant van een tankkolonne, bemerkt dat er een inbreker aan het werk is geweest. Dit blijkt één van zijn dapperste soldaten, Gmger, te zijn. Hij tracht te weten te komen hoe Ginger hiertoe is gekomen. Hij tracht hem op te sporen en vindt hem bij een oude strijdmakker op een boerderij. Ook de politie, die Gin ger voor iets anders zoekt, is hem op het spoor. Menton weet Ginger in1' zijn auto te helpen ontvluchten. Ginger geeft zich tenslotte zelf bij de politie aan. Er bestond voor deze film een redelijke belangstelling. Jaarvergadering van Z.L.M.-afdeling Dezer dagen hield de Z.L.M. afdeling Serooskerke (W.) in café Westdorp haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer P. de Buck. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.m., dat de vereniging 67 le den telt. De penningmeester kon een batig saldo vermelden. Bij de be stuursverkiezing werd de heer H. J. Allaart herkozen. Voor de rundvee- fokdag en „Hippos" zullen respectie velijk een medaille en een geldprijs beschikbaar worden gesteld. Bij de behandeling van enkele vraagstuk ken kwam vooral het schoonmaken van sloten ter sprake. Hierna werd de film „Z.L.M. Journaal" vertoond met onder meer de sluiting van de Zandkreek, de Z.L.M.-tentoonstelling en de Z.L.M.-reis naar Frankrijk en Normandië. Er werd nog medege deeld, dat op 20 februari ir. Plrins voor deze afdeling zal komen spre ken. veiling middelburg. IC januari. Goudrenetten 85 69- 75-85 74 65-75 70—72, 3 fijn 70—71. Jonathan 80 71, 75-80 75, 65-75 58—71, 60-65 96—60, 70-75 71, 3 fijn 62. Gieser Wildeman 60-70 76, 50-60 72—73. Golden Delicious 75-85 79, 70-75 82, 65-70 79, 60-65 55—76, 3 grof 68. Conference 3 grof 5260, 2 D 3839. St. Remy 85-95 48, 79-85 49—51, 65-75 49—50, 3 grof 47—48. Glas veldsla 231—242. Glad andijvie 56— 1115. Glas spinazie 128. Rode kool 616. Sav. kool 9—23. Witte kool 10—15. Boeren kool 8—14. Prei 19—35. Dien 20—27. Witlof 57—83. Spruiten ongesch. 3149. ongesch. 52—79. eiernotering goes. Bericht van handelaren: klppeëieren 9 cl.. kleine eieren 7 ct„ eendeëeieren 7 ct. veemarkt rotterdam. Totale aanvoer 2116. Weekaanvoer 3236. Vette koeien en ossen 25C, Gebruiksvee Vette kalveren 160 Graskalveren 139. Nuchtere kalveren 759. Paarden 62. Veu lens 3. Schapen of lammeren 118. Bokken of geiten 27. ie fcw 2e kw, 3e kw. (in ets per kg) 305-333 270-300 255-270 270-290 260-270 230-260 ZUID-BEVELAND 's-GRAVENPOLDER Bromfietser reed tegen personenwagen Dezer dagen is te 's-Gravenpolder de bromfietser C. van L. uit 's-Gra venpolder tegen de auto van A. V. uit Biezeiinge gereden. Van L. kneusde hierbij een van zijn vingers. Het ongeluk ontstond, doordat V., die met zijn auto in de Dorpsstraat voor de slagerij A. stond geparkeerd, bij het wegrijden onvoldoende op de hem achterop komende bromfietser Van L. lette. Van L. reed tegen het linker voorspatbord en kwam op de motor kap terecht. KAPELLE Bevolkingsonderzoek Te Kapelle is maandag een begin ge maakt met het bevolkingsonderzoek op tuberculose. De doorlichting vindt plaats in het wijkgebouw. Vandaag hoopt men met Kapelle klaar te ko men. Voor Biezeiinge is het onderzoek vrijdag in het gymnastieklokaal van de hervormde school. Voor Schore zal het onderzoek dinsdag 23 januari worden gehouden in het verenigings gebouw. Fruittelers vergaderen De afdeling Kapelle en omgeving van de Nederlandse Fruittelersorganisatie en de vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen hebben voor dinsdag a.s. in „Obadja" een bH- eenkomst belegd, tijdens welke ir. E. J. van Busschbach een inleiding zal houden over de veel in de fruitteelt voorkomende ziekten, zoals de spint, schurft en meeldauw. Ook zullen er enkele films vertoond worden. (In f per stuk) 1130 OOSTKAPELLE Geslaagde zangavond van Bijbelkioskvereniging De Bijbelkiosk-vereniging uit Am sterdam verzorgde dezer dagen een zangavond in de Nederlands hervorm de kerk te Oostkapelle. Kees Deenik, bariton, verzorgde de solozang en leidde tevens de samenzang. Medewer king verleenden het dameskoor „Een dracht maakt macht" en het chr. ge mengd koor „Sursum Corda". De heer H. Winkelhof uit Middelburg begeleid de op het orgel. De heer Bekker, pro pagandist van de Bijbelkioskvereni ging vertelde één en ander over het werk van deze vereniging. Ruim hon derd personen gaven zich op als be gunstiger van de instelling. Ds. E. R. O. Richard, hervormd predikant, had de bijeenkomst, die door velen werd bijgewoond, geopend. Ds. G. Gommer, gereformeerd predikant sloot de avond. GRIJPSKERKE Eerste vrouwelijke ambtsdrager in hervormde gemeente Tot jeugdouderling van de hervorm de gemeente te Grijpskerke is be noemd mejuffrouw E. Koene. Door deze benoeming doet de eerste vrou welijke ambtsdrager haar intrede in de kerkeraad. Prijzen Vette koeien Vette kalveren Slachtpaarden Prijzen Graskalveren Nucht. kalveren 190 Schapen 125 Lammeren 115 Kalf- en melkk. 1250 Vare koeien 820 700 600 Vaarzen 925 725 625 Pinken 600 500 450 Vette koelen: aanvoer matig, handel kalm- prijzen onveranderd: vette kalveren aan voer minder, handel tamelijk, prijzen wat gedrukt, prima's boven notering: Graskal- 'eTen aanvoer kleiner, handel traag, prij zen ongewijzigd: Nuchtere kalveren aan- ruimer, handel kalm. prijzen niet hoger: Slachtpaarden aanvoer groter, han del goed, prijzen wat stijver: schapen en lammeren aanvoer korter, handel vlot, prijzen ruim prijshoudend: Vare koelen aanvoer als vorige week, handel stil. prij- stabïel: Vaarzen en pinken aanvoer kort. handel stug. prijzen als vorige week. graanmarkt goes. 16 januari. Granen en pelvruchten. tarwe, basis 17 e"o boerenschoon af boerderij 8 f2 f 31.15 per 100 leg. Haver, ld., f 22— f 23.50. Kleine groene erwten ld. f 26— f 31. Schokkers, ld. f 26—f 29.50. Bruine bonen id. f 40f 50. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw., bln- nenl. sortering f 10.25t 11.25. ld. 35 mm opw.. export sortj t 10 25—f 11.25, Alpha, 35 mm opw. export 6ort. t 9.90—f 10. Le vering aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening van de koper. Voe- deraarpappelen noteerden f 2.25f 3,25 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi. geperst af bedrijf f 110f 115 per ton. Wetdehooi, ld. f 82.50 f 90. Graszaadhooi: Veldbecmd f 42.50 f 45. Roodzwenk f 27.50—f 32.50. Stro. Gerstestro f 53—f 60 per ton, af bedrijf. Tanvestro f 58f 60, ld. grote balen f 60f 65 td. Erwtenstro f 55— f 60. Schokkerstro f 50f 55 ld. Uien. De prijs van uien bedroeg f 24— f 26 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. Vlas. Ongerepeld vlas 2024 ct. per kg., gerepeld vlas 22—29 cent per kg. Eieren f 1.54 per kg. VEILING GOES. 16 jan. Export- en industrieveiling. Cox' Orange Pippin 1 75-80 139. 70-75 146. 65- 70 136. 60-65 114, 55-60 71. 2 D 51. Goud renet 1 85-95 76. 2 D 40. 2 85-95 69—76- 75-85 73—76, 65-75 66—70. Jonathan 1 80-85 73, 75-80 70—77, 70-75 75—78, 65-70 66—67, 60-65 CO, 2D 39—51. 2 80-85 64— 66. 75-80 68—75, 70-75 66—75. 65-70 64—70. 60-65 5260. Golden Delicious 1 85-90 82, 80-85 85. 75-80 87—88, 70-75 88—89, G5-70 79—80, 60-65 69—70. 2 D 37—54. 2 85-90 77—79. 80-85 80—S5. 79-80 83—85. 70-75 80—84. 65-70 74—78. 60-65 56—68. Laxton Superbe 2 75-80 75. 70-75 79. 65-70 66, 60-65 51. 2 D 41 Winston 1 75-85 79 —33. 65-75 82—86. 55-69 63. 2 D 40—52. 2 75-85 61—64. 65-75 54—68. 55-65 51—54. Lombarts Calville 1 30-90 60. 70-80 €3. 60-70 59, 2 80-90 64. 70-80 67. 60-70 52. Doyenne du Cornice 1 85-90 103—106, 80- 85 111—113, 75-80 118—127, 70-79 118- 127. 65-70 114—119. 2 84—91, 2 85-90 93— 103- 80-85 103—113, 75-80 108—119, 70-75 111—119, 65-70 108—113. St. Remy 1 75-85 42-46, 65-75 44—46, 2 D 33—42. Gieser Wildeman 1 60-70 71—74, 50-60 65. Confe rence 2 D 3545. On monster: Conference 1 65-75 83—84, 59-65 70—71. 2 65-75 80-81. 55-65 64—65. Br. Alex Lucas 1 75-85 71, 65-75 56. St. Remy 1 65 mm en op 46. Verpakt fruit. Golden Delicious 1 75-80 94. 70-75 97. 65-70 89, 60-65 76. 2 65-70 80. 60-65 70. Gewone veiling. Dlv. appels kroet 37. Orange Pippin, grof 85, fijn 50. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: J. van Cranenburgh—de Buck d.: N. Trimpe—van Breuk d.; A. Schónis Simons z.: P. M. VeenhovenVersé z. Ondertrouwd: J. B. F. Morel 23 j. en M. de Feij 20 j.: H. Lost 22 j en J. M. Adri- aanse 20 j. Getrouwd: J. M. Mannl 21 j. en M. Goed- bloed 21 j.; L. Lourense 34 j. en C. A. Tazelaar 40 j. Overleden: J. Rozemond 69 j. e. v. E. L. de la Houssaije: M. I. Feij 6 ran.: J. Rijkse 86 J. e. v. C. Baljeu; H. Luitwïcler 64 j. BEDRUFSDESKUNDIGE F. DE RONDE: Men moet meer ondernemer zijn dan boer Voor de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „Walcheren" hield de heer F. de Ronde, bedryfsdeskundige voor het gemengd bedrijf, dinsdag middag in restaurant „Wöhler" ic Middelburg een lezing over de ont wikkeling van het gemengd bedryf. Voor een talryk publiek er waren ook leerlingen van de landbouw school aanwezig bracht de heer De Ronde een aantal punten naar vo ren, die volgens hem voor het ge mengd bedryf van groot; belang zijn. Voorop stolde hij dat men moet trachten de beste combinatie te krij gen. Daarby stelde hij, dat er geen melk- en mestvee tegelijk gehouden mag worden. Op de grote bedrijven hoort mestvee en op de kleine bedrij ven melkvee, aldus de bcdrijfsdes- 1 kundige. Ook achtte hij het noodzakelijk dat de boer kritisch nagaat of de werk methoden voor verbetering vatbaar zijn. De heer De Ronde zei dat men wat voorzichtig moet zijn met het aanschaffen van machines, omdat die machines ook rendabel moeten zijn. De bedrijfsdeskundige verklaarde, dat men meer ondernemer moet zijn dan boer. hoewel dat niet wil zeggen, dat men geen hart voor de zaak moet hebben. Voorts be handelde hij twee factoren, die voor cle ondernemer van belang zijn: de arbeid en het kapitaal. J felde dit, Wat betreft de eerste factor toon de h(j aan dat de arbciclsprodukti- viteit in de landbouw de laatste tien jaar gestegen is met 30 terwijl het arbeidsloon met 100 steeg. De heer De Ronde was van mening dat de produktiviteitsstij- ging op een gemengd bedrijf vaak in het gedrang komt door de ver deling van het bedryf. Wat betreft het kapitaal betoogde hij dat er tijdig geïnvesteerd moet worden, want wanneer men op het zelfde niveau blijft zal het bedrijf niet meer opgetrokken kunnen wor den. „Ik heb weieens gehoord", aldus de heer De Rondo, „dat de Walcher- sc boer behoudend is wat investering betreft". Hij wees er echter op, dat de produktiviteit kan worden opge voerd, wanneer het werk zo modern mogelijk gedaan wordt, en dat vergt investering. Verder besteedde hij nog aandacht aan het feit, dat het bij nieuwere methoden vaak nodig is sa men te werken. In zijn openingswoord verklaarde de voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren", de lieer W. K. van Nïeuwenhuyzen, dat het voor de boer erg moeilyk is niet zyn tyd mee te gaan. Als voorbeeld stelde liy het feit, dat het machine park steeds vernieuwd moet worden, als gevolg van veranderde werkme thode». Ook lijj pleitte voor samen werking op het gebied van werkma teriaal. „Men beweert", aldus de voorzitter, „dat de bodemstructuur achteruit gaat, als gevolg van de meerdere mechanisatie". Hy betwy- Cox' Goudrenet grof 62—67. fijn 52—59.' kroet 39—51. Jonathan grof 44—63. fijn 38—50. Golden Delicious grof 64—71, fijn 39—62, kroet 34. Laxton Superoe grof 46. fijn 30 —39. Winston grof 43—65. fijn 36—40. Lombarts Calville grof 61, fjjn 4042 Doyenne du Cornice grof 92—93, fjjn 82 —84. St. Remy grof 3442. fijn 20—33. Gieser Wildeman grof 6C>—63. fijn 38—47. Conference grof 53—60, fijn 36—39. veiling krabbendj-jke. 16 januari. Golden Delicious 1 80-85 81— 32. 75-80 84—37. 70-75 86—90. 65-70 74—84. 60-65 66—71, 2 80-85 80—81. 75-80 79—83. 70-75 77—85. 65-70 69—78. 60-65 61—69. 2 D 49—55. 3 grof 54—69. 3 fijn 35—55. kroet 32M, stek 27—29. Jonathan 2 89-90 61— 67. 80-85 66—68, 75-80 66—70, 70-75 64— 68. 65-70 60—68. 60-65 53—58, 2 D 42—46. 3 grof 5259. 3 fijn 41—45, kroet. 31—42. Winston 1 80-85 (il—67. 75-80 67—72. 70-75 72—77, 65-70 69—73, 60-65 53—63, 95-60 46. 2 D 35—38. 3 gi 49—53. 3 fijn 32—33. kroet 28—30. stek '5 Goudrenet 1 85-90 64- 75-85 73. 65-75 66. 2 75-35 G9. 65-75 66. 2 D 53, 3 gr. 64. 3 fijn 51—56. kroet 40 Lombarts Calville 2 90-100 56. 80-90 67. 70-80 74. 60-70 39. 2 D 40. 3 grof 51. 3 fijii 32, kroet 3332. Laxton Sup. 1 80-85 70. 75-30 73. 70-75 79. 65-70 65. 60-65 44, 2 D 37. 3 grof 51, 3 f(Jn 37. kroet 32 Conference 1 65-75 84. 55-65 73. 2 65-75 76. 55-65 64. 2 D 3S, 3 gr. 56—57. 3 fijn 40, kroet 16. Doyenne du Com. 3 grof 89, 3 f(jn 82. kroet 62. St. Remy 2 75-85 42. 2 65-75 43, 2 D 39, kroet 31. Verpakt fruit. Goudrenet l 90-95 69, 85- 90 72, 80-85 73. 75-80 7i 70-75 68. 65-70 62. Jonathan 2 70-75 w-78. Golden Del. 65-70 77. Los. Pres. v. England 2 75-85 52. 65175 53. 5 55-69 55, 2 D 41, 3 grof 51» 3 fijn 35, kroet 3l. VISMIJN COUJNSPLAAT, 16 jan. Exportgarnalen, aanvoer 922 kkg 584—642. Schar. aanv. 36 kg Bot. aanv. 154' kg. Wijting, aanvoer 64 kg. Kabeljauw, aanvoer 7 kg. Sprot, aanvoer 501 kg. Ongesorteerde vis 33 kg. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 16 jan. Uien 40-55 31,50—31.22. 55-70 30.55, bonken 30,30, drielingen 33. pickles 39,24, stek 6,81. aanvoer 35 ton. Bintjes 12.16, bonken 13.20, aanvoer 15 ton. veiling 81. - an v aland. Uien 40-70 30.20—30.50. bonken 29.49— '29.56. drielingen 31,99. pickles 3S.30. Aan voer 66 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3