kou gevat? Felle Axelse reactie op bericht annexatieverlangens Terneuzen P. WISSE TOT BURGEMEESTER VAN WISSENKERKE BENOEMD Zeeuwse Almanak TRAJECT ZIERIKZEE-MOERDIJK KANDIDAAT VOOR WEGENWACHT s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 JANUARI 1962 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER VAN DIJKE Axel bereid tot eerlijk overleg Burgemeester M. K van Dïjke van Axel lieeft dins dagavond in zijn nieuwjaars rede fel gereageerd op een persbericht waarin stond dat de nabuurgemeente Terneu zen aanspraak maakt op en kele vrij grote stukken van het gemeentelijk territoir van Hoek, Zaamslag en Axel én op de verklaring van Ter- neuzens burgemeester mr. H. Rijpstra dat hem dit be richt in dit stadium prema tuur lijkt. „Geen desavoue ring van 't bericht derhalve", zo verklaarde burgemeester Van Dijke. „Maar als deze berichtgeving is geba seerd op feitelijke juistheden, dan is het ontstellend te moe ten ervaren dat een buurge meente, waarmee op ver schillend gebied nauw wordt samengewerkt, zich enerzijds beklaagt over het moeilijk op gang komen van nog nimmer ondernomen pogingen tot overleg en anderzijds zoda nig overleg zelf bij voorbaat frustreert door liet klaarblij kelijk najagen van een totaal overbodige gebiedsuitbrei ding". „Een overbodige gebiedsuitbrei ding", aldus Axels burgemeester, omdat le het kennelijk beoogde gebied zodanig ver verwijderd is van het eigenlijke Terneuzense industriegebied, dat deze ge meente zich in industrieel op zicht nog lange jaren kan ontwikkelen zonder het Axel- se gebied werkelijk nodig te hebben en 2e de gemeente Axel volkomen in staat is het bedoelde ge bied zelf tot verdere ont plooiing- te brengen, waarvoor overigens al plannen in voor bereiding zijn. Volgens burgemeester Van Dijke doet het dan ook bijzonder lach wekkend aan té lezen dat men de ook wat inwonertal betreft per saldo kleine gemeente Terneuzen toedicht, de gedachte te koesteren bedoelde gebieden nodig te hebben Aoor zijn industriële' expansie. „Slechts „kernkoorts" zou een zodanige buiten alle proporties zijnde zelfoverschatting kunnen verklaren", aldus Axels burge meester. Annexatiezucht „Mocht 't ter wille van de streek- ont wikkeling noodzakelijk zijn dat een bepaald gebiedsdeel naar een andere gemeente overgaat, dan zouden wij daar hoewel het een pijnlijke zaak blijft naar mijn persooniijke gevoelen Centrale verwarming. S AWE MA nv Mmlual 19 Middelburg Tri.' 01110.2962 vrede mee kunnen hebben," zo vervolgde burgemeester Van Dij- ke zijn nieuwjaarstoespraak. „Maar wij zullen nimmer gedogen dat een totaal overbodige gebieds overdracht uit kennelijk annexa tiezucht tot stand komt, te meer waar juist het onderhavige gebied moet worden aangemerkt als de levensader van Axel." Met ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek toonde burge meester Van Dijke daarna aan, dat 31 van de beroepsbevolking van Axel werkzaam is in indus trie en ambacht. Hij verwees de bewering dat Axel een overwe gend agrarische gemeente zou zijn, naar het rijk der fabelen. „Het is voor Axel een levensbe lang haar begrenzing aan het kanaal zo breed mogelijk te doen zijn en een ieder die hieraan raakt, staat Axel naar het leven," aldus burgemeester Van Dijke. De gewraakte annexatiegedachte is volgens Axels burgemeester om economische redenen verwer pelijk en bovendien niet te rijmen met de moderne opvattingen in deze zaken. „Alleen als dringend economische overwegingen gelden, hetzij de bestuurskracht van een mogelijk slachtoffer te gering zou zijn, maar beide motieven zijn hier niet in het geding," zo vervolgde burgemeester Van Dij ke. Het desondanks gestalte ge- gestalte geven aan de gepubli ceerde gedachte, zou zijns inzien blijk geven van een conservatieve benadering van het probleem. Axels burgemeester deed daarna een ernstig beroep op het gemeen tebestuur van Terneuzen zich te distanciëren van de onzalige an- nexatiegedaehte en gezamenlijk met het gemeentebestuur van Axel te streven naar een aan de eisen des tijds beantwoordende haven- en industrie-accommodatie aan het kanaal. Tot een zodanige werkelijke samenwerking ver klaarde hij zich gaarne bereid. „Maar overleg dat ertoe moet leiden onze begrafenis te regelen, wijs ik bij voorbaat vierkant van de hand, omdat wij ons hiervoor bepaald nog te fit voelen," aldus burgemeester Van Dijke. Eerlijk overleg Verder zei hij dat het geenszins zijn bedoeling was met deze be schouwingen bepaalde sentimen- ten wakker te roepen en het noodzakelijk overleg te bemoei lijken. Hij beschouwde het meer ais een poging een basis tot eer lijk overleg te vinden. Uivoerig was burgemeester Van Dijke tevoren reeds ingegaan op de samenwerking der gemeenten en het daartoe noodzakelijke overleg, waarvan Terneuzens burgemeester in diens nieuwjaars rede zei dat deze zo moeizaam op gang komt. Burgemeester Van Dijke noemde het een gebiedende eis op velerlei terrein samen te weiken, omdat het niet denkbaar is dat alle Zeeuws-Vlaamse ge meenten op dezelfde wijze wor den bewerktuigd. Iedere gemeente een eigen zwembad of concert zaal, noemde, hij een onmogelijk heid. Het zou zijns inziens ridi cuul aandoen, indien Terneuzen ging streven naar een jeugdher berg met kampeeraccommodatie, terwijl die op luttele kilometers afstand reeds wordt aangetroffen. Burgemeester Van Dijke was van mening dat een zekere bereidheid tot samenwerking in deze streek stellig gevonden wordt. „Maar dit moet geen belijden zyn met de mond, niaar ook met het hart". Van een pogen van Terneuzen in de richting van een noodzakelijk overleg zei burgemeester Vau Dijke nog niets te hebben ge merkt. „Zou Terneuzen ons ech ter benaderen in de geest zoals ik die als rgawenst heb aangegeven, dan zyn wij aanstonds tot over leg bereid". „Deze bereidheid hebben wij ook ten volle betoond bij het zoeken naar een andere beheersvorm voor het gasbedrijf. Maar mocht Terneuzen met overleg bedoelen een pogen om ons, ten aanzien van het gasbedrijf nota bene een Axels bedryi' in feite uit te schakelen, dan kan men zich beter de moeite besparen", aldus burgemeester Van Dijke in zijn nieuwjaarsrede van dinsdagavond. Waakzaam De heer P. J. van Bendegem (e. h.u.),. die namens de raad ant woordde, zei, dat ook de raadsle den de „kwestie Terneuzen" be zighoudt. Het verheugde hem, dat het college van b. en w. onmiddel lijk van zijn waakzaamheid heeft doen blijken. Ook hij was van me ning, dat als er iets in de richting van streekbelang moet gebeuren, men gezamenlijk achter de tafel moet gaan zitten. Hij verzekerde het college, dat liet op de steun van de raad kan rekenen in deze kwestie. „Weet het college iets van bedoel de grenswijzigingsplannen en achten b. en w. het van belang, om, zolang over deze kwestie en over de houding van Terneuzen onzekerheid bestaat, een grote re serve in acht te nemen, in het bij zonder bij de inter-gemeentelijke samenwerking? zo vroeg de lieer D. J. Oggel (g.p.v.) tenslotte. Burgemeester Van Dijke zei, dat het college van bedoelde plannen in het geheel niets bekend is. Ove rigens zal Axel altijd bereid blij ven tot samenwerking, maar dan moet er ook sprake zijn van wér kelijke samenwerking", zo besloot Axels burgemeester. Acetyleenfles in brand Bij laswerkzaamheden in de coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent geraakte dinsdagmor- dag om liaif een een acetyleenfles in brand. De fles was het eigendom van de firma v. d. O., die de werk zaamheden uitvoerde. De brandweer van Sas van Gent hield de fles, die moeilijk bereikbaar was, nat, waarna deze in het kanaal van Gent naar Terneuzen werd geworpen. Benoeming De heer H. M. van der Post, direc teur van het P.T.T.-lcantoor te Yer- seke is benoemd tot directeur van het kantoor van de P.T.T. te Voor schoten. Twee ton voor sanering Oudewijk Axel De gemeente Axel heeft ten behoeve van de sanering van de Oudewijk en omgeving tot en met 31 december 1961 een" bedrag van f,203.900,uit gegeven. In totaal zijn in dit gebied 61 percelen door de gemeente aange kocht waarvan er 26 werden ge sloopt, 21 ontruimd eu 17 nog' wor den bewoond. In totaal moeten nog 51 percelen worden aangekocht. Dit vermeld het jaaroverzicht der ge meente Axel, dat de raadsleden tij dens de eerste vergadering lil dit jaar werd aangeboden. De jaarmarkt heeft nog niets aan betekenis ingeboet, zo vermeldt het verslag verder. De marktgelden ste gen van f 3238,75 in 1960 tot f 3369 in. het afgelopen jaar. Een aantal wegen werd herstraat en verbeterd, terwijl de straatverlichting belang rijk werd uitgebreid. Voor de lagere openbare school was enig kunst- en vliegwerk nodig om te voorzien in de behoefte aan leer krachten. Het aantal leerlingen be droeg 204. De openbare kleuterschool wordt bezocht door 74 leerlingen. In het Axelse zwembad werden 10.836 abonnementen c.q. dagkaarten afge geven. Het aantal kampeerders in „De Boshoek" steeg van 1500 in 1960 tot 2540 in 1961. Het aantal over nachtingen in de jeugdherberg ...Blerje Haghe" steeg van 3433 tot 4254. Het aantal bedden bedraagt nu 92. In 1961 hadden 77 verkeersonge vallen plaats, waarvan 3 met dode lijke afloop. Het aantal verbruikers bij het gemeentelijk gasbedrijf steeg van 4923 tot 5401, waarvan 1928 te Axel en Sluiskil en 3113 te Terneu zen. DE JONGSTE VAN ZEELAND MET INGANG VAN 1 FEBRUARI A.S. Bij K.B. van 13 januari j.l. is met ingang van 1 februari a.s. tot burgemeester van Wissen kerke benoemd de heer P. Wisse thans nog commies A op de der de afdeling van de provinciale griffie te Middelburg. De heer Wisse wordt de opvolger van burgemeester J. van Halst, die met pensioen gaat en op 31 ja nuari tijdens een buitengewone raadsvergadering afscheid zal nemen. De nieuwe eerste burger van Wissenkerke is 34 jaar en daarmee de jongste burgemees ter van Zeeland. Hij is de beginselen van de christelijk-historische partij toe gedaan. De heer Wisse is ge huwd het jonge gezin heeft een dochtertje van anderhalf jaar. VAN £2.n)in TOT olijfje SUCCES. Over het grote succes van de ver- keerscursus van opperwachtmeester Ardonne van Nieuwer kerk, hebben we in dit veelgelezen hoekje al ge schreven; de zaal puilde uit van de belangstellenden. Dit succes is inmid dels overgeslagen naai- Oost'erland, hetgeen in het vorige berichtje reeds werd voorspeld. Ook daar zal opper Ardonne een verkeerscursus geven. De eerste les is vastgesteld op vrij dagavond 19 januari in de koffieka- KNIPSEL... Uit Middelburg ontvingen vAj een kranteknipsel van een mevrouw, die zoals -zij schreef dat knipsel vele jaren lang had bewaard. Zij had op het punt gestaan om het zoeg le gooien, maar die maatregel had haar tenslotte toch-te d.astisch toege schenen. „Misschien is het iets voor de Zeeuwse Almanak, schreef ze, compleet met een voór-oorlogse sch I-let was een brokje Provinciale Zceuwsuhe Courant" uil 19Jj5, met nog zichtbaar de kop van de krant, een kop van een bericht, luidend'. „Min. Schermerhorn besprak ac- tueele..." en dan niets meer plus de aanduiding „Korte Predikatie". Minister Schermerhorn besprak dus iets actueels en wanneer wij de op het knipsel.ajgedrukte datum in aan merking nemen, moet het zelfs hy per-actueel zijn gevjeest. Want die krant was gedateerd zaterdag 5% augustus 19J/5.... mer van de Conferentiezaal. (Aan vang 8 uur). De cursus is gratis toe gankelijk mits men 16 jaar oud is. KAST. Do kast van het Rode Kruis te 's-Giavenpolder heeft weer heel wat leesstof opgeleverd. Niet min der dan 434 kilo tijdschriften en 25 boeken zijn er uit te voorschijn gekomen. Zij nog vermeld dat dit voor 's-Gi'avenpolder aanzienlijke hoeveelheden zijn en dat hier derhalve van een mooi resultaat mag worden gesproken. JAGERSFEEST. Donderdagavond zullen de jagers van de jagersvereniging „Biervliet" plus dames opdraven voor de jaarlijkse feestavond. Na de gezamenlijke maal tijd zal conferencier Modest plus goochelaar de gasten trachten te amuseren. Volgen nog een dames- kampioenswedstryd met buksen, een kaarting en een verloting. IN STILTE. Het is in alle stilte gebeurd, maar we willen er in dit hoekje toch even melding van maken. Zuster D. A. Koole, die in paviljoen 5 van „Vrederust" te Bergen op Zoom werkt, was maandag pre cies 25 jaar in dienst. Nogmaals: liet zilveren jubileum is in alle stilte herdacht. GOUD. Donderdag feest in de Weststraat te St.-Annaland, om precies te zyn bij Een gouden feest nog wel, want i is alweer een halve eeuw geleden, dat genoemde echtelieden in net hu welijksbootje stapten. Zij nog ver leid dat de heer Theunisse naast het huwelijksbootje ook nog 50 jaar lang kapitein was op eigen schip. Hy ls nu 75 Jaar en rjju vrouw 71. Een vertrouwd beeld langs de Ne derlandse autowegen. Speciaal stroomtarief in Middelburg voor kerken B. en w. van Middelburg stellen de raad voor over te gaan tot de invoe ring van een speciaal dubbeltarief en een drietarievensysteem voor stroom- levering voor kerkgebouwen. Over de financiële consequenties deleu b. en w. mee, dat de strooniopbrengst naar schatting een verlaging van 1300 gul den per jaar zal ondergaan. Volgens de thans geldende regeling kunnen afnemers gebruik maken van een dubbeltaricfsysteem: 31 cent per kWh binnen de zogenaamde lichturen en 17 cent per kWh buiten deze uren. Om dezelfde faciliteiten toe te pas sen als de P.Z.E.M. voor haar ver zorgingsgebied doét, kunnen de vol gende tarieven worden ingevoerd: A: dubbeltarieven: 4 Va cent per kWh voor stroom, afgenomen op zondagen en erkend christelijke feestdagen en 31 cent op andere dagen 13: drietaricvensysteenr. cent per kWh voor stroom, afgenomen op zondagen en erkend christelij ke feestdagen: op andere dagen tijdens de zogenaamde lichturen 31 cent per kWh en buiten die uren 17 cent per kWh. Er moet echtei', zo merken b. en w. op, rekening mee worden gehouden, dat de metex-huur van een drietarie- venmeter per jaar 12 gulden a 15 gulden hoger ligt dan die van een dubbel tarief meter, zodat drietaxdeven nieting vdor kerkgenootschappen pas voordeel oplevert, indien zij be halve op zon- en feestdagen ~en'bui ten de lichturen tenminste 100 kWh per jaar afnemen. Daar een levertyd geldt van 20 tot 24 maanden zal, wanneer de wijzi ging van kracht wordt met ingang van de periode maart-april a.s. de drietarievenmeting eerst feitelijk kunnen worden toegepast begin 1964. **VW\WW\*WWW\*WSA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 7 en 8 WWWWVWWNWWWVW Slot van pag. 1 over. Die veronderstelde aan vankelijke vermindering -hoeft evenwel geen reden töt verontrus ting te zijn. Neemt de autosti'oom van en naar de randstad Holland toe, dan zal ook die van en naar Brabant plus België en Duitslaxxd zeker niet achterblijven. En ixx het midden daarvan is de gele rij der van de Wegenwacht een po pulate helper in de nood. Overigens zullen Grevelingendam en Haringvliet en daarnaast de Deltadykcn tussen de kuststroken van Goeree-Overflakkee Schou- wen-Duiveland Noord-Iïeveland in de toekomst vast en zeker ook ïn aanmerking komen voor we- gcmvachtpatrouillc. Op het ogen blik ryden de verleners van „we gen-service" in de breedste zin van liet woord al van Rotterdam tot Numausdorp en Ilellevoetsluis. Zijn het zuidelijkste eiland van' Zuid-Holland en het noordelijkste van Zeeland eenmaal uit hun iso lement; verlost, dan is het dus een kwestie van doortrekken van de ze beide trajecten. Eventueel tot Middelburg en Goes. Want met name de kort geleden geopende eerste autoweg in deze px-ovincie: van even buiten Goes naar Kats-haven op Noord-Beve land is een object, dat de man nen van de Wegenwacht in studie hebben. van dit proefproject. Weggebrui kers, die met pech te kampen heb ben, kunnen via een „praatpaal" een bex'oep doen op Wegenwacht- hulp. De verkeerswaeht in het station dirigeert dan onmiddellijk per mo bilofoon een gele rijder naar het „geval". Bij ongelukken kunnen bovendien G.G.D. en politie binnen vier xxxinuten naar de fatale plaats worden „gepraat". In vergelijking met de vroegere „normale" dien sten op dit traject (600 per maand) worden tiians 1500 pcch- gevallen per maand verholpen. Thans wordt de mogelijk heid onderzocht om op alle autosnelwegen in het land een dergelijk systeem in te voeren. Perspectieven dus ook voor Zeeland! De A.N. W.B. laat de trajecten in de ze contreien echt niet links liggen. Per mobilofoon Bovendien is er nog een goede kans dat ook Zeeland op de duur betrokken wordt in het gi'ote lan delijke plan „Wegenwachthulp per mobilofoon". Een perfect wer kend systeem waarmee sinds 28 april 1960 op de rijkswegen 4 A en 13, Amstex'dam-Dcn Haag- Rotterdam met veel succes wordt geëxperimenteerd. Het station „Pauwmolen" bij Delft is het hart Molen „De Spui" in Axel wordt gerestaureerd üc raad van Axel heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming besloten over te gaan tot restauratie van de windkorenmolen „De Spui", hetgeen een bedrag zal vergen van I' 21.379. Burgemeester Van Dijke deelde hier over nog mee, dat liet ministerie van o. k. en w. inmiddels heeft be sloten 40 procent van de kosten te subsidiëren. Examens Voor liet diploma praktijkexamen boekhouden, afgenomen door de Ne derlandse Associatie voor Praktijk examens slaagde nxej. Betsy Risseeuw te Oostburg. I». WISSE ..jongste burgemeester.. De heer Wisse is Zeeuw van geboor te; hij zag het levenslicht in het Be- velandse Waarde. Nadat hij in 1948 zijn examen hbs A aan het Goese lyceum behaald had, was de heer Wisse enkele jaren werkzaam in de gemeentelijke en de provinciale „huishouding". Een hall jaar was hij volontair ter gemeente-secretarie van Waarde, vervolgens een half jaar 2e ambtenaar ter secretarie van Nieuw- land en daarop drie jaar eerste en enige ambtenaar van de secretarie in 's-Heer-Abtskerke. Nadat hij nog twee jaar werk zaam was geweest als adjunct commies in Kapelle werd hij ln 1953 benoemd als adjunct-com mies bij de afdeling algemene za ken van de provinciale griffie van Zeeland. De lieer Wisse behaalde de examens gemeente-administx-a- tie I en bevolkingsboekhouding. Vurige wens Tijdens een kort onderhoud, dat wij met do nieuwe burgemeester hadden in zijn woning aan de Nederstraat te Middelburg, vertelde de heer Wis se, dat bij gistermiddag om 5 minu ten voor twaalf van liet „grote nieuws" op de hoogte gebracht werd. Het was inderdaad gloot nieuws, want met deze benoeming is een vu rige wens van de heer Wisse in ver vuiling gegaan. Nadat bij gistermid dag i*eeds een gesprek bad niet bur gemeester Van Halst zal de lieer Wisse niet zijn echtgenote donderdag een bezoek aan Wissenkerke bren gen, waar hij ouder meer kennis zal maken niet de wethouders. De heer Wisse is bijzonder ingenomen met zijn benoeming in Wissenkerke, omdat hij daar interessante objecten zal vinden op het terrein van land bouw eri recreatie. Zowel voor de rc- croaticve sector als voor dc land bouwsector waarin bij als zoon van een landbouwer opgegroeid is heeft Wissenkerke's nieuwe burge meester intense belangstelling. Vroege boot op Kruimngen-Perkpolder Op maandagen en dinsdagen Het provinciaal bestuur heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat toestemming; ge kregen om op het veer Kruinin- gen-Perkpolder op maandagen en dinsdagen een vroegere boot in te leggen. Er was met name vanuit Zeeuwsch-Vlaandereu reeds vaak op deze boot aan gedrongen, maar de daarvoor benodigde toestemming van de minister bleek heel moeilijk te verkrijgen. Thans is het echter zover, dat vanaf de 33ste en 33ste januari a.s. op maanda gen en dinsdagen een boot kan worden ingelegd, die om 4.5Ö uur van Kruiningen vertrekt en van Perkpolder om 5.30 uur. DEZELFDE TEMPERATUREN. Plaatselijk enige regen, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tjjdelyk wel licht harde wind tussen zuid en zuid- ZON EN MAAN 18 januari Zon op 8,40 Maan op 15.17 onder 17.02 onder 6.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2