Speculanten doen goede zaken met postzegels van Verenigde Naties Katangezen vergaten Zweedse luitenant Nederlandse stemmen over E.E.G.- landbouwbesluiten GEEN VERVOLGING INZAKE DODELIJK SCHOT IN CAFÉ DINSDAG 16 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ONDANKS OPVOEDKUNDIGE DOELMERKEN Bepaalde zegels brengen thans ruim 700 procent winst op Voor postzegelverzamelaars, die de filatelie niet alleen als hobby bedrijven, maar ook oog hebben voor het speculatieve element in de postzegelhandel, zijn de postzegels van de Ver enigde Naties een goede belegging gebleken. In 1951 begonnen de V.N. als eerste internationale organisatie met de uitgifte van postzegels, niet om tegemoet te komen aan de verzamelaars, maar om, zoals het hoofd van de P.T.T. der V.N., D. T. Clements, het uitdrukt „langs graf ische weg de rol van de V.N. als macht voor de wereldvrede" duidelijk te maken. „Ons voornaamste doel is om het begTip voor de V.N. en hun doelstel lingen te bevorderen", aldus ver klaarde Clements tijdens een vraag gesprek. „Met het ontwerp van de zegels beoogt men te verklaren wie de leden van de V.N. zijn, wanneer zij werden toegelaten, alsmede de taakverdeling van de verschillende commissies. Zij zijn een onderdeel Aan een internationaal programma om de mensen in te lichten over de V.N." Speculatie Ondanks hun opvoedkundige doel- merken hebben de V.N. functionaris sen niet kunnen verhinderen, dat er gespeculeerd wordt in V.N.-postze- gels. Zegels, die 10 jaar geleden wer den uitgegeven brengen momenteel 700 procent winst op. De aankoop van alle V.N. zegels, die sinds 24 ok tober 1951 zijn uitgegeven zou een Amerikaanse verzamelaar minder dan 10 dollar hebben gekost, de cata logusprijs hiervoor bedraagt nu meer clan 75 dollar. Sinds 1951 hebben de V.N. meer dan 264 miljoen postzegels, briefkaarten en luchtbrïeven uitgegeven. De V.N. hebben hiervoor ongeveer 10 miljoen dollar gebeurd, dat is per jaar een miljoen dollar, wat meer is dan de jaarlijkse bijdragen van sommige leden-landen. De V.N. zegels kunnen alleen voor brieven gebruikt worden, die van het V.N. hoofdkwartier te New York worden verzonden. De meeste zeghels zijn goede inves teringen gebleken. Blokken zegels met opdruk die indertijd 28 dol lar kostten, zijn nu 175 dollar waard. Naar verhouding Is de eer ste luchtbrief, met een Avaarde van 10 dollarcent, die in 1952 Averd uitgegeven, nog het meest in Avaarde gestegen. Op het ogenblik gaat deze luchtbrief voor 6 dollar. Vraag en aanbod Zoals bij andere investeringen, wordt ook bij postzegels de waarde bepaald Moordzaak Marcel Nivard voor Haags gerechtshof Het gerechtshof in Den Haag zal op 14 februari a.s. in hoger beroep de zaak behandelen tegen de 40-jarige kappersbediende J. G. L. uit Rotter dam, die op 9 november j.l. door de Rotterdamse rechtbank con form de eis van de officier van justitie, mr. J. M. van Leemven veroordeeld werd tot 15 jaar gevan genisstraf met- aftrek en terbeschik kingstelling van de regering wegens de moord op Marcel NiA-ard. Het beroep werd aangetekend door de verdedigei-, mr. G. J. Doeksen, die van mening is dat strikt juridisch geen sprake was van moord, zoals de kappersbediende ten laste was ge legd, doch van twee achtereenvol gende misdrijven: poging tot moord en dood door schuld, welke beide niet in de dagvaarding waren opge nomen. door de wet van vraag en aanbod. Een goed voorbeeld hiervan is een zegel, die enkele jaren geleden door de V.N. werd uitgegeven. De zegel, die ter ere van de commissie dei- rechten van de mens, een moeder met kind afbeeldde en een waarde had van drie dollarcent, kwam kort voor Kerstmis op de markt. De zegel had zo'n succes bij het publiek, die haar voor kerstkaarten gebruikte, dat er voor de verzamelaavs maar zeer weinig overbleef. Op de postzegelmarkt steeg de prijs a-oor ongestempelde exemplaren snel tot 15 dollar. Het postkantoor van de V.N. aa-erd bedoh'en onder de aan vragen voor postzegels van \-erschil- lende waarden, daar men In de me ning verkeerde, dat er een hausse was In alle V.N. zegels. P.T.T.-functionarissen, die eerst niet beseften wat er gebeurde, dachten, dat de belangstelling voor V.N. ze gels was toegenomen en besloten het aantal exemplaren van de volgende uitgifte te verhogen, om aan de vraag te kunnen voldoen. De nieuwe: serie vloog weg. Het publiek werd echter zwaar in zijn verwachtingen teleurgesteld, daar de waarde, gezien de grote oplaag, niet steeg. Sommi gen verzochten de V.N. zelfs de ze gels terug te nemen. De V.N.-functionarissen hebben j)>en einde kunnen maken aan de specula ties. Zij trachten deze echter tegen te gaan door de oplaag te beperken als blijkt, dat iemand een serie wil opko-' pen. Het feit, dat sommige a-aders de opleiding A an hun zoons hebben kun nen bekostigen door het systematisch kopen a-an V.N. zegels, is een onver- Avackfc genoegen voor de idealistisch gezinde P.T.T.-ambtenaren van de V.N. DE AFFAIRE TE TIENDEVEEN Twee wachtmeesters handelden uit „noodweer" De rechtbank te Assen heeft de wachtmeesters der eerste klasse der rijkspolitie W. en O. die voor de rechtbank waren gedaagd in A-er- band met de dood Aan de 80-jarige spoorlegger Berend P., buiten ver\-ol- gïng gesteld. De beschikking van de rechtbank ïs gebaseerd op „nood- Aveer". De rechtbank nam haar be slissing in raadkamer, na een door de beide politiemannen ingediend be- ZAvaarschrïft tegen de dagvaarding. Vier motorvrachtschepen voor Glen Line De Glen. Line, die regelmatige lijn diensten onderhoudt tussen Neder land en het Verre Oosten, heeft op dracht gi,-geven tot de bonw A-an vier snelle motorAnrachtschepen Aan onge veer 11.000 brt. zo vernemen Avy van Meyer en Co's sclieepA-aartniaat- schappy in Rotterdam. Twee schepen (van -de zgn. Glen Line-klasse) worden in Nederland vervaardigd bij de N.D.S.M. in Amsterdam en bij C. van der Giessen en Zonen in Krimpen aan den IJsel en de beide andere in het buiten land. De vrachtvaarders worden voor zien van 9 cilinder Sulzer-dieselmo- toren a-an het nieuwe type RD 90, die een vermogen kunnen ontwikke len .van 21.000 pk. Hun dienstsnelheid wordt ongeveer 20 mijl per uur. Tijdens een cocktailpartij in Parijs ter gelegenheid van cle première van de film Breakfast at Tiffanys' kwam hoofdrolspeelster Audrey Hepburn binnen met. een presenteerblaadje, waarop diamanten als toostjes lagen uitgestald. Een politieman moest een oogje in het zeil houden, want Audrey had voor S.000.000 nieuwe Franse franken in haar handen. Desgevraagd werd medegedeeld, dat de officier van justitie zich beraadt over hoger beroep. De termijn hier voor bedraagt drie dagen. Pistoolschoten maakten in het café „Slomp" te Tiendeveen op 4 juni een einde aan het leven van Berend P. He slachtoffer zou drie politieman nen, die in a'erband met een verhoor zich in het café bevonden, met een mes hebben bedreigd. P. werd door twee kogels getroffen, een derde kwam in een wand terecht. Een der drie politiemannen moest de schoten hebben gelost, zo wees een hiernaar ingesteld onderzoek uit. Geruime tijd werd hiervan de wacht meester L. B. verdacht. Op 22 no vember maakte de officier van justi tie te Assen echter bekend dat een gerechtelijk onderzoek had aange toond dat B. niet de man was die werd gezocht. Yuurwapendeskundigeu van het ge rechtelijke laboratorium te Den Haag en van de artillerie-inrichting Hein- brug constateerden, dat de trekken en a elden op de kogels niet o\-ereen- stemden met die in het Avapen Aan wachtmeester B. Als gevolg hiervan werden op 21 de cember de thans buiten vervolging gestelde wachtmeester O. en W. ge dagvaard. Geen Europese pokkenepidemie Een zegsman van de Avereldgezond- lieidsorganisatie van de Verenigde Naties in Genève, heeft gezegd dat er „geen sprake" is Aan een pokkenepi demie in Europa als gevolg A-an het uitbreken A-an de ziekte in verschillen de landen. „Overigens", aldus de zegsman, „is het aan de plaatselijke autoriteiten ïn wier landen pokken zijn geconsta teerd, om uit te maken of van een epidemie kan worden gesproken". Op deze luchtfoto is te zien hoe de verschrikkelijke ramp in Peru zich heeft voltrokken. De massa van ijs, rotsblokken en modder heeft het woongebied Ranra- hirca, waarboven, de opname werd gemaakt, geheel van de kaart ge veegd. Het spookt in Lissabon Mevrouw Frahcisca Guerreiro in Lissabon heeft op haar flat in de Barrio Alto inwoning ge kregen van spoken en kwel geesten. Niet alleen hebben de geesten tot nu toe vazen, meubelen en ander los goed door de kamers van mevrouw Guerreiro ge gooid, zij hebben de bewoon ster zelfs een klap op het hoofd gegeven met een vlees- pan. De bakker hébben ze van de deur gekeken door hem met zijn broden om de oren te .slaan. Dezer dagen werd mevrouw Guerreiro wakker doordat ie mand niemand haar een kussen naar het hoofd had ge gooid. De bakker béide aan met de broodjes voor mevrouw maar verder dan de drempel kwam hij niet. De mand werd hem boven het hoofd leegge gooid. De man rende volledig overstuur de straat op. Mevrouw Guerreiro was haar onplezierige ervaringen aan een verslaggever aan het ver tellen, toen plotseling een zwa re klap werd gehoord in een aangrenzende kamer. Mevrouw en. de verslaggever, aangemoe digd door eikaars aanwezig heid, renden naar binnen. Op de grond lag een zwaar dien blad. Enkele minuten eerder, verzekerde mevrouw Guerrei ro, had het blad in een andere kamer gestaan. „Ilc ben blij dat U het zélf nu eens hebt gezien", zei mevrouw Guerreiro, „zo gaat het nu el ke keer". MISHANDELINGEN WEERLEGD Uitwisseling van krijgsgevangenen In de Katangese hoofdstad Elïsabeth- stad heeft maaudagavond een uit wisseling van krjjgsgeAangenen tus sen het internationale politieleger en de Katangese gendarmerie plaatsge had Avaarby tien Zweedse, twee Ierse en twee Noorse V.N.-soldaten tegen 80 Katangezen zijn geruild. De uitwisseling had piaats op het ter rein a'an de gebouwen voor de Inter nationale handelstentoonstelling te Elisabethstad. De tijd en plaats van het gebeuren waren strikt geheim gehouden. De Verenigde Naties hadden de Katan gezen de namen opgegeven van 14 krijgsgevangenen die toe Avaren aan repatriëring. De mannen \-an het po litieleger reisden van Kipoesji in een colonne, bestaande uit twee jeeps en twee personenwagens naar de Katangese hoofdstad en werden be geleid door hoge ambtenaren van het regiem Tsjombe en de vertegen- Avoordiger van het internationale Rode Kruis in de afgescheiden Kon golese provincie. Zij arriveerden als eersten op de afgesproken plaats. Toen na aankomst bleek, dat men had a'ergeten de Zweedse Iuxtenant- arts Hedenskog mee te nemen, zond de Katangese minister van binnen landse zaken Godefroid Moenongo onmiddellijk een auto om hem op te halen. Uit de modder Berichten in de Zweedse pers, als zouden V.N.-krijgsgevangenen door de Katangezen worden mishandeld, werden door de vrijgelaten mannen tegengesproken. WAARDERING VOOR MINISTERS De Zweden beAA'ezen kort na aan komst dat hun lichamelijke conditie goed was. Toen een ZAvare auto in de modder A-astliep, renden zij jui chend naar het Aoertuig toe en duw den het naar a-astere bodem. Zowel de 14 V.N.-soldaten als de 30 Katangese gendarmes Avaren gedu rende de vorige maand in Elisabeth stad gevoerde gevechten krijgsgevan gen gemaakt. Naast Moenongo waren de Zwitserse vice-consul Melcher en de opperbe velhebber van het Katangese leger, generaal Moke, by de ruil tegenwoor dig. OVERLEG IN BRUSSEL Vermindering van tariefmuren V.S. en E.E.G. Howard Petersen, adviseur vau pre sident Kennedy in handelskAvesties, heeft in Brussel een bespreking ge had met hoge functionarissen Aan de Europese Economische Gemeenschap in een poging om gezamenlijk we gen te zoeken tot vermindering van de tariefmuren tussen de V.S. en de EJE.G. Waarnemers in Brussel menen, dat nu de tweede integratiefase van de E.E.G. is ingezet, deze besprekingen een vlotter verloop zullen hebben dan in het verleden. Officieel commentaar op de besprekingen was echter niet te krijgen. De onderhandelingspositie van dc E.E.G. acht men vooral versterkt door het feit, dat het landbouwbeleid van de E.E.G. vorm heeft gekregen. Landbouwprodukten vormden het grote struikelblok in de besprekingen tussen de E.E.G. en de V.S. Meer dan ecu voorlopige of zeer A'oorlopïgc mening kouden zij, aan a vie het A.N.P. gistermorgen om commentaar AToeg op de" iu Brussel genomen besluiten over hef: gemeenscliappelijk landbouAT- beleid, nog niet ge a-en. Men wil eerst de tekst A-an de A'erordenin- gen en beginselA-erklaringen eens grondig bestuderen en ook daar na, zo meent men, zal de uit werking van dit alles in dc prak tijk nog afgeAvacht moeten Avor- den. In kringen van het land- bouAA'schap stelde men een bijzon der grote Avaarderiug voor dc ministers Marïjnen en Do l'ous voorop. Afgaande op de. eerste be richten had men do indruk dat het resultaat der besprekingen, gemeten aan de sombere a'ooruit- zichten die er omstreeks de jaar wisseling nog waren, toch is mee gevallen. Er Is blijk gegeven van goede wil om tot gemeenschappelijke, maat regelen te komen en niet meer de nationale belangen te laten oa'erheersen. Wel heeft Nederland concessies moeten doen. Belangrijk vindt men in deze kringen het besluit, dat over de hantering van de ontsnappings clausule door de E.E.G.-commis- sie, een gemeenschapsorgaan dus, za.1 worden beslist. Belangrijk ook achl men het, dat het ge meenschappelijk heleid zal wor den gefinancierd uit de -nationale schatkisten, zodat het gevaar is bezworen dat Duitsland en Neder land als grootste inporteurslanden dit beleid uit de opbrengst der heffingen op invoer uit derde lan den zullen moeten betalen. Ook is men er verheugd over dat de comités van beheer voor de pro- dukten, waarvoor gemeenschap pelijke regelingen gelden, alleen een adviserende stem hebben ge kregen en dus geen gemeenschap pelijke maatregelen kunnen be lemmeren. Nadelen Het algemeen orgaan voedselvoor ziening, waarin "een groot aantal organisaties van handelaren in landiDouwprodultten en levensmid delen samenwerkt, vreest dat, op korte termijn gezien, de uit de nu genomen besluiten voortvloeiende nadelen groter zijn dan de voor delen en hoe het op langere ter mijn zal gaan moet men afwach ten. zei ons de secretaris, dr. J. Buter. De zorgen bij de handel zijn wat groter dan bij de land bouw, aldus de heer Buter: de beslissingen hebben direct betrek king op het handelsverkeer, maar indirect op de landbouw. De maatregelen worden bij de handel genomen ten behoeve van de land bouw. Zorgen Dat, naar het voorlopig oordeel \'an het algemeen orgaan voedsel voorziening, de nadelen a-oor de afzet groter zullen zijn dan de voordelen, houdt vooral verband met de technische voorschriften heffingssysteem, sluisprijzen, ontsnappingsclausule. De partner- landen blijven nog beschikken over een groot arsenaal om de import te beperken. Zorgen maakt het „Algemeen Orgaan" zich met name over de afzet van granen, varkens, eieren en ge vogelte. Vooral wat eieren en gevogeltje betreft, is het de vraag in hoeverre de bestaande export kan blijven gehandhaafd. Heel veel zal afhangen A'an de verdere concrete uitwerking der regelingen. Niemand kan nu nog enig inzicht hebben in de prak tische werking van het nieuwe systeem, Avaarmee men nog geen ervaring heeft. De heer N. A. Laarman A'an het Centraal Bureau A-an de Tuin- bouwA'eïlingen noemde de beslui ten niet onbeA'redigend voor de groenten- en fruitsector. Wel ligt do minimumprijs die voor bepaal de produkten nog kan Avorden gehanteerd zij hel Aolgens ge meenschappelijke richtlijnen aan de hoge kant. (92 procent van dc gemiddelde marlet-prijs der laatste drie jaren of eAentueel de kostprijs) Verheugend is het dat de kwali teit extra van een 21-tal produk ten per 21 juli 1962 zal VTij ko men a'an contingenten en mini mumprijzen. Alleen in zeer moei lijke situaties kan de Europese commissie nog bijzondere- maat regelen nemen ten aanzien van deze kwaliteit, maar en vooral hierover toonde de heer Laarman zich tevreden beroep op de ministerraad zal niet mogelijk zijn. Op 1 januari 1964 en 1 juli 1965 zullen ook resp. de kwaliteiten een en twee vrij worden van con- tingenteringen en minimumprij zen. Bij die kwaliteiten zal dan echter wel beroep op de minister raad tegen besluiten der E.E.G.- commissie over bijzondere maat regelen mogelijk zijn. M inimumprijzen De heer J. J. J. Bos. voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruit- exporteurs. vond het teleurstel lend dat er toch minimumprijzen zijn gehandhaafd en voorzag' rial, de betrekkelijke preferentie, die Nederland bij het van kracht zijn a'an autonome regelingen der in- voerlanden had op Italië, niet meer zo duidelijk "zal zijn. Die minimumprijzen hebben een pro tectionistische inslag, meende hij. Volgens hem is het enige objec tieve criterium a'oor een mini mumprijs het verzadigingspunt het peil waarbij een verdere prijs verlaging geen uitbreiding van de afzet meer tot ge\'olg heeft. Nederland heeft tot nu loc. be houdens bij enkele produkten. al leen minimum-kwaliteitseisen voor te exporteren groenten en fruit gekend. Het zal echter zo nodig binnen veertien dagen kun nen overschakelen op de indeling in kwaliteitsklassen, die nu in de gemeenschap zal zijn vereist. Technisch is het daarvoor klaar. Aertelde de heer Bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3