Groente- en bollenteelt biedt Zak van Zuid-Beveland mogelijkheden k BILT Zeeuwse GERINGE BEVOLKINGSGROEI VOOR ZEELAND IN 1961 Hoe gelukkig te leven met reumatiek BUISMAN „ÉÉN, TWEE, DRIE, DAAR BEN IK" IN GOES GEOPEND Schipper Minnehoo te Burgh nestor reddingsmaatschappij BELANGRIJKSTE STIJGINGEN VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 JANUARI 1962 JUINBOUWMIDDAG" IN OUDELANDE Voor kleine boeren is omschakeling noodzakelijk geworden De Zak van Zuid-Beveland met zyn vele kleine bedryven zal zich in de toekomst moeten richten op de teelt van grove tuinbomvprodukten en op de teelt van bollen. Omschakeling op intensieve teelten is een harde noodzaak. De Zak van Zuid-Beveland biedt hiertoe in elk geval de moge lijkheid: zowel voor de groenteteelt als voor de bollenteelt zijn er moge lijkheden. Dit werd gesteld tijdens de maandagmiddag in „Het Dorpshuis te Oudelandc gehouden „Tuinbouwmïddag", georganiseerd door de Streekverbeteringseommïssie in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland. De kleinere bedrijven in de Zak van Zuid-Beveland kunnen intensivering' zoeken in verschillende richtingen. Wat de bollenteelt betreft bieden tul pen, gladiolen (reeds veel geteeld), irissen en krokussen mogelijkheden In de groenteseetor kan men tot gunstige resultaten komen met win terbloemkool. waarbij men dan de keus krijgt uit een vrij groot aantal voorvruchten, terwijl tevens de na- teelt niet onbeduidend is. Nadat de voorzitter van de Strcek- verbeteringscommissie, de heer D. J. Dces een kort begroetingswoord had gesproken, was het woord aan de heer A. Spruit, assistent bij het rijks- tuinbouwconsulentschap te Goes, die sprak over „De mogelijkheden van de bollenteelt". Hij verklaarde, dat het gezien de grote zuigkracht van de industrie op de landbouw noodza kelijk is, dat de kleinere bedrijven hun tecltplan gaan veranderen. Sprekende over de bloementeelt in Zeeland, herinnerde hjj eraan, dat sedert 1952 gladiolen worden geteeld in Zeeland. In 1961 he el roeg de oppervlakte circa 550 ha hetgeen meer dan éénderde van het totale Nederlandse areaal is. In Tholen, West-Brabant en Sehouwen-Duiveland zijn inmid dels al 120 drogerijen gesticht, hetgeen een belangrijke verbete ring kan worden genoemd. De heer Spruit was van mening, dat tie teelt van tulpen op contract voor de Zak van Zuid-Beveland zeker aan trekkelijkheden heeft. Een belangrijk aspect in dezen is. dat Zeeland onge veer twee weken eerder op de markt kan zijn dan andere streken van ons land. Mogelijkheden zag hij ook in de teelt van irissen en krokussen me de omdat deze teelten niet zijn ge bonden aan z.g. teeltvergunningen. Gladiolen Ook op de gladiolenteelt ging spreker nader in. In de Zak van Zuid-Beve land zijn er in 1961 ongeveer 100 tot 150 ha geteeld. Er kan echter nog wel het een en ander worden verbe terd. meende de heer Spruit. Hij noemde o.m. een geringer percentage uitval, het zelf telen van het plant goed en het stichten van een centra le kokerij. Wanneer deze drie punten kunnen worden bereikt, besparen de ien guldens per ha. De heer M. Wattel, hoofdassistent A bij het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes belichtte de mógelijkheden van de groenteteelt. Zowel de gro tere als de kleinere bedrijven zitten voor een omschakeling, zei hij. Voor de grote bedrijven zag hij mogelijk heden voor contractteelt (o.m. in- maakgroente), terwijl hjj ook de zo genaamde „teelt zonder oogst" de boer teelt de produkten, maar de ko per zorgt voor de oogst aantrek kelijk achtte. De kleinere bedrijven zullen in feite geheel „omschakelen". De ondernemer hiervan wordt na eni ge tijd tuinder. In eerste instantie zal hij zich dienen te bepalen tot de eenvoudige teelten. „Teelt on der glas komt later wel", betoog de de heer Wattel. Bij de omscha keling dient aandacht te worden geschonken aan de bewerking van de grond, de machines, de arbeids verdeling en min of meer ook aan de afzetmogelijkheden. De kwes- tie van de arbeidsverdeling acht te de heer Wattel wel het belang rijkste. Geleidelijk Hij adviseerde de aanstaande tuin ders om het geleidelijk aan te doen. Als een van de belangrijkste groen ten om tot intensivering te komen noemde hij de teelt van winterbloem kool. waarvan de pootperiode gesteld kan worden op de eerste helft van augustus en de oogstperiode op de eerste twintig dagen van mei. Als- voorvruchten heeft men de beschik king over vroege aardappelen (fri tes), aardbeien (éénjarige teelt), erwten, plantuien, tuinbonen en spi nazie. Als nateelt kan men gebruik maken van bonen, selderij, witlof, augurken, gladiolen, spruiten, prei en wijnpeeën. De rijkstuinbouwcousulent voor Zeè-r land en West-Brabant, de heer J. J: van Hennik hield een nabeschou wing, waarin hij er de aandacht op vestigde vooral toch eenvoudig te beginnen. Spreker was van mening, dat bij een intensivering de afnemen de arbeid geen bezwaar behoeft te zijn. Het gaat er vooral om of de leelt rendabel is. De heer Van Hen- nik bracht tevens het vraagstuk van de teeltvergunningen ter sprake. Er staat een nieuwe wet op stapel, die in deze vrij soepel is. In de toekomst zal het wellicht mogelijk zijn voor iemand, die reeds één teeltvergun ning heeft, op gemakkelijke wijze an dere vergunningen te verkrijgen. Over de contractteelt zei hij, dat het aanbeveling verdient deze over de veilingen te laten lopen. Slot van pag. 1 ningcontinfentering invloed. Dit blijkt uit de eyfers voor de platte landsgemeenten, die zich meer staande hielden dan in 1960. Het is bekend dat in 1961 de dor pen relatief meer woningen heb ben gekregen dan in 1960 en dit zal niet zonder effect zijn geweest. Tenslotte zijn de afstanden naar de werkgebieden niet groot. Toch moet rrieh hierover ook weer niet te vroeg juichen, want het is niet ondenkbaar schoon evenmin te achterhalen dat een woning- bouwpolitiek, die meer op de ste den gericht zou zijn geweest, een grotere toeneming van het inwo nertal voor heel Zeeland betekend zou hebben. Dit is overigens een heerlyk terrein om de met de ver deling belaste beleidsinstanties al grasduinend mee te grazen te ne men! Leef ongewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit-, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk, Togal is veilig voor dc maag'. Bij apoth. en dvog. TÜGAL 0,95, 2,40, 8,88. VAN <3j4)'UI gil tot INRICHTING Het adviesbureau voor woninginrich ting in Zeeland heeft plannen ge maakt om behalve door de gebruike lijke zitdagen ook op andere wijze belangstelling te wekken voor de woninginrichting. Voor de leden van Nederlandse Bond van I'laltelands- i rouwen worden binnenkort op woensdagmiddagen in het land bouwcentrum voor Zeeland te Goes twee bijeenkomsten belegd. In de eerste bijeenkomst 31 januari spreekt de heer H. de Wijs van de stiching „Goed Wonen" te Am sterdam. De tweede middag de datum is nog niet vastgesteld is mej. J. A. Bosman uit Delft inleid- ster. MONSTER Uitgerust met zijn zogenaamde mon- stersteker, een holle buis waar graait' monsters mee getrokken worden, was de Noordbevelandse graanhandelaar op pad gegaan. Als passagier had hij een zesjarig neef je aan boord van zijn auto en het knaapje genoot met volle teugen van de tocht over het eiland, waar de handelaar verscheidene re laties moest, bezoeken. Tenslotte waren zè toe aan het laatr sle adres 'en tevreden sprak de han delaar tot zijn jeugdig familielid ..Zo, nou hier nog even een monster steken en dan zijn we klaar", waarop hij gewapend, met de monstersteker de wagen verliet. Het. knaapje bleef in de auto achter en wachtte geduldig op de terugkeer van oom. Dat duurde niet lang en de jongeman was wel verbaasd over de snelle te rugkeer van. oom Karei. Zakelijk vroeg hij tenminste, voor ze wegre den: „Moet je dat monster nou eerst niet doodsteken?". Want in gedachten had hij oom Ka rei natuurlijk al met een draak zien vechten WELPEN De welpen van de groep „Vier Ban nen" .uit Nieuwerkerk hadden zater dag veel omhanden. In het padvin dersgebouw installeerde de akela een nieuwe welp. Nadat insignes, das en diploma waren uitgereikt, ontvingen twee andere welpen de „eerste ster" voor hun verdiensten in het afgelo pen jaar. In juli houden de welpen van Nieuwerkerk een zomerkamp. BAZAAR De kas van de gymnastiekvereni ging „Hygiëa" te Westkapelle heeft versterking nodig. Vandaar, dat de vereniging op vrijdag 19 en zaterdag 20 januari in het ge bouw „Westkapelle Herrijst" een bezaar organiseert. De bazaar zal vrijdagavond en zaterdagmiddag en -avond geopend zijn. CONCERT Het Vlissingse jeugd-accordeonor- kest mag met genoegen terugzien op een optreden voor de liervonnde be- jgardensociëteit van wijk noord „Het Anker". Het concert viel bij dc so ciëteitsbezoekers zo in de smaak, dat dirigent W. Meulmeester moest be loven weer eens gauw terug te ko men. BEURTVAART Nog een aanvulling op de beurtsche- penvloot van Zeeland: Jilly van den Ameele uit Hoofdplaat njaakte ons er op attent, dat bij de beurtschip pers ook hoort haar oom A. de Kos ter met zijn schip „Adriana Pieter- nelle" uit Hoofdplaat. Verder moet nog worden genoemd de „Louise Ma ria" van R. Broekaart uit Itruispol- derhaven. Vandaag op pag. mmiii Recreatiegemeente: winst Van de 75 plattelandsgemeenten zagen er 28 hun bevolking stijgen te weten 7 van de 15 op Walche ren (met 97 inwoners) 10 van de 24 op de Bevelanden (met 306), geen van de 8 op Tholen en Sint- Philipsland. 3 van de 5 op Sehou wen-Duiveland (met 22). 5-van.de II in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderéii (met 75) en 3 van de 12 in West Zeeuwsch-Vlaanderen {met 39 in woners), Doordat de overige.plat telandsgemeenten in inwonerföl- daalden onderging het platteland op Walcheren tenslotte een daling met 15 inwoners, op de Bevelan den een stijging met 40 inwoners, op Sehouwen-Duiveland een daling met 60, op Tholen en Sint-Philips- land een daling met 164. in Oost' Zeeuwsch-Vlaanderen een daling met 103 en in West Zeeuwsch- Vlaanderen een daling met 189 in woners. Over het algemeen zijn de cijfersf voor het platteland toch nog. zij het wat minder dan in 1960, verontrustend. Van de re creatiegemeenten is een winst met 26 te melden; zij houden zich dui delijk staande. De oorzaken van de f cringe groei zijn hiermee ook ton dele bloot gelegd. Elk jaar daalt het aantal, in de landbouw wcrkzanien met ruim 200 mannen, dat wil zeggen met in totaal wellicht 800 gezins leden. De uitbreiding van de in dustrie, die er beslist Is, wordt hiermee iu haar betekenis voor de werkgelegenheid verkleind. Bo vendien is er de omvangrijke pen del, waarvan telkens een- deel metterwoon afvloeit terwijl aan de andere zijde het reservoir wordt aangevuld. Dit verklaart de paradox dat toenemende industria lisatie in Zeeland de arbeidsmarkt eerder ruimer dan krapper zal maken. En daar pas dit jaar de belang rijkste nieuwe vestigingen goed op gang zullen komen, mogen wij voor 1962 iets meei optimisme koesteren. Zeeland zal dit jaar 1400 woningen bouwen, plus wat er bij komt voor de ontwikkelings kernen. Dit aantal is laag, vooral omdat er 800 voor doeleinden van sanering bestemd zijn, zodat het nctlo-accres slechts 600 bedraagt. Minder dan ooit biedt het omkij ken op het vorige jaar ons een richtlijn voor de verdeling er van. In demografisch koffiedik kan men slechts achteruit voorspellen! Dit maakt het voor Gedeputeerde Staten zo moeilijken zo ge makkelijk. Zij zullert zich geluk kig prijzen dat zij zich ook vol- gens de nieuwe provinciewet hier over niet tegenover Provinciale Staten behoeven te verantwoor den. VOOR KOFFIE OP Z N BEST! Matroos verdronken in kanaal door Z.-Beveland Na drie uur dreggen heeft de rijks politie te water te Hansweert maan dagmiddag uit het Kanaal door Zuid-Beveland opgehaald het stoffe lijk overschot van de 24-jarige ma troos L. G. J. Molegraai' uit Terneu- zen. De matroos, die opvarende was van het in Hansweert gemeerd lig gende motorschip „Morgenster", werd sinds maandagmorgen vermist. Hij is vermoedelijk overboord geval len. De heer Molcgraaf was zondagavond nog in de stad gesignaleerd. Hij zou toen hebben gezegd, dat hij naar zijn schip terug ging om de lichten aan te steken. Maandagmorgen omstreeks acht uur ontdekte men kledingstukken van het slachtoffer in zijn verblijf. Dc R.P. 62 heeft het stoffelijk over schot opgehaald. Het is overgebracht naar de algemene begraafplaats in Kruiningen. Bestelauto geslipt op rijksweg onder Lewedorp De-48-jarige Vlissingse koopman A. de -H. is maandagmorgen met zijn bestelauto op dè rijksweg te 's Heer- Arendskerke onder Lewedorp geslipt, waarbij de auto met flinke snelheid tegen een boom reed. De auto werd zwaar beschadigd; dc bestuurder liep slechts enkele lichte verwondingen op. WVVV\\\VWA\VVNVVVSW Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4 en 5 V\WWWWW\\VVW\WA( VOOR VADERS EN MOEDERS Expositie over de eerste levensjaren van het kind In het Medisch Centrum te Goes lieeft dokter P. K. de Haas maan dagmiddag de reizende tentoon stelling „Één, twee, drie, daar ben ik" voor Zeeland officieel ge opend. Bij deze opening waren o.a. aanwezig de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber en de Goese wethoudster, mevrouw C. A. Griep-Duinker. De expositie die deze maand in een aantal Zeeuwse plaatsen te zien zal zijn heeft tot onderwerp de ver zorging, de Ontwikkeling en het spel van het kind in de eerste drie levensjaren. Dokter De Haas onderstreepte in zijn openingswoord het belang van de tentoonstelling. Hij zei dat het de taak van ouders en opvoe ders is leiding te geven aan de driften en strevingen van het kind. Daarvoor moeten zij echter op de hoogte zijn van die driften en strevingen, aldus dokter De Haas. Voorts verklaarde hij dat volgens de deskundigen de eerste drie levensjaren van het kind de belangrijkste zijn. En juist aan deze periode is de ten toonstelling gewijd. DRAGER GOUDEN E.H.B.O.-MEDAILLE Hoge onderscheiding van Breskens naar Schouwen NESTOR in het korps van do Ko ninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schip breukelingen is sinds enkele maanden schipper J. A. Minnehoo van de reddingboot „Maria Caro lina Blankenheïjni" te Burghsluis. Werk aan voederdrogerij in Sluiskil komt op gang H Op liet Sluiskilsc „schier- M eiland" heeft het motorschip „Gerjo" van de firma G. II. Koomaii maandag een lading s zand aangevoerd voor de fun- M H dering van de opslagplaatsen van de nog te stichten veevoe- p derdrogcrij. p Deze drogerij, dc eerste vesti- p |j ging op het Sluiskilse indus- trieterrein, zal met haar capa- n cilcit van 6000 ton opslagruini- te één van de grootste van Ne- H derland wordeii. Na de voltooi- j| ing van de gehouwen, nog dit n jaar. zullen 25 arbeiders hier geregeld werk kunnen vinden, p Het complex wordt zodanig n opgezet, dat een eventuele uit- hreiding altijd mogelijk blijft. p Ook het overige gedeelte van p H het „Sluiskilse schiereiland" m wordt momenteel industrierijp p gemaakt. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllf 195S 1959 1960 1961 Totaal 4 jaar Terneuzen 424 498 416 212 1550 O. en W. Souburg 437 100 126 492 1155 Goes 190 349 225 252 1016 Middelburg 430 min 57 150 305 828 Hulst 32 42 150 101' 325') 3) Dc annexaties van 1961 -1- 594 inwoners) niet meegerekend. Vlissingen zag zyn inwonertal lil die vier jaar niét 224 dalen, maar gaf voordien enkele Jaren grote toenemingen te zien (1957: 1013). „De oudste zijn" brengt een aan tal privileges mee en eén daarvan is het dragen van de gouden me daille de hoogste onderschei ding van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging É.H.B.O. In .1951 heeft de rcddingmaatschap- py deze „Dr. C. E. Tilanus-me- daille" ontvangen met de bepa ling, dat de oudste schipper de drager zou zijn. Van het begin af viel die eer te beurt aan schipper Joh. Slis van de „President Wierdsma" te Bres kens. Tien jaar lang heeft deze Zeeuwse vertegenwoordiger van de maatschappij de kleine gouden penning op de revers van zijn uni form gedragen. Totdat hij in okto ber vorig jaar met pensioen ging. En de 65 jaren van Slis betekenden toen tegelijkertijd, dat het nestor schap overging op een ander: schipper J. A. Minneboo, de thans 57-jarige redder te Burghsluis, die april vorig jaar zijn oude stand plaats Veere verliet. Maandagmiddag heeft inspecteur B. R. de Jong van de K.Z.H.M.R.S. in dc woning van schipper Minneboo te Burgh de medaille overgedra gen. Voor de nieuwe nestor per soonlijk een bijzonder gewichtige aanvulling op de kleine reeks me dailles. die zijn revers al siert. De E.H.B.O.-onderscheiding komt namelijk te hangen naast de zil veren penning, che de heer Minne boo in 1958 ontving voor zijn koe ne redding van de opvarenden, die met de sleper „Ebro" voor de Schouwse kust ten onder dreigden te gaan. Negentien man heeft de heer Minneboo met zyn redding boot in die gure januarinacht vei lig aan wal gebracht. Een oor konde en een schilderstuk van de hulpeloze sleepboot zijn in de gang van zijn woning dierbare herinneringen aan deze dappere daad. De gouden E.H.B.O.-medaille krygt ook een plaats naast de bronzen onderscheiding, die Minneboo in 1949 samen met andere gedeco reerde redders ontving. De nieuwe nestor van de reddingmaatschup- pij hoopt voorlopig nóg wel enke le jaren te kunnen meehelpen aan het beveiligen van de Zeeuwse kust. S Na de opening van de tentoon- 5 stelling „Een, twee, driedaar S 5 ben ik te Goes, toonde zuster Ej S C. Dirkse (links) één van de jjj» H geëxposeerde boekwerken aan g de burgemeester van Goes, mr. g 5 F. G. A. Iluber en aan de Goese H wethoudster mevrouw C. A. a a Griep-Duinker. Zuster Dirkse a 6 zal tijdens de tentoonstelling SS 5 voor een toelichting zorgen. SS (Foto P.Z.O.) g ïiimiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimmiiin Ook wees dokter De Haas op liet feit, dat de sterfgevallen bij kin deren voor een groot deel te wy- ten zijn aan ongevallen. In ver band iiiermee vroeg liy aandacht voor de film „Er dreigt gevaar", die tijdens de tentoonstelling ieder uur vertoond wordt. Hij meende, dat er op deze expositie zowel voor vaders als moeders wat te leren is. De tentoonstelling „Eén. twee, drie. daar ben ik" werd samenge steld door het Landelijk Voorlich tingscentrum voor Ouders en Op voeders te Rotterdam. In Zeeland wordt de expositie gehouden on der auspiciën van de provinciale commissie voor de hygiëne van het kind. „Eén, twee, drie, daar ben ik" is rijk gevarieerd en omvat onder meer speelgoed, kleur-, lees- en prentenboeken, babykleding, pa tronen om speelgoed zelf te ma ken, boeken over opvoeding en vele brochures. Door middel van foto's met onderschriften wordt gewezen op de gevaren, die het kind elke dag bedreigen. Enkele deskundigen zorgen voor monde linge toelichting. De tentoonstelling komt deze maand in de volgende Zeeuwse plaatsen: in het Medisch Centrum te Goes op 15 en 16 januari (van 15.00 tot 21.00 uur); in het wyk- gebouw van het Groene Kruis te Bruinisse op 18 januari (van 15.00 tot 21.00 uur)in het wykgebouw van het Groene Kruis te Tholen op 19 januari (van 15.00 tot 21.00 uur) en 20 januari (van 14.00 tot 18.00 uur); in liet wykgebouw van het Groene Kruis te Terncu- zen op 22 jannari (van 15.00 tot 21.00 uur)in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis te Oost- burg op 23 en 24 januari (van 15.00 tot 21.00 uur) en in het Me disch Centrum te Vlissingen op 25 en 26 januari (van 15.00 tot 21.00 uur). Vrachtauto reed bij Zaamslag sloot in Door onbekende oorzaak raakte za terdagmorgen de vrachtautoehaufeur O. S. de L. uit Schoondijke op de pro vinciale verkeersweg' Terneuzen- Zaamslag dc macht over het stuur kwijt. De vrachtauto, die uit de rich ting Zaamslag kwam, kwam via het rijwielpad in een diepe sloot terecht. Het voertuig liep hierbij aanzienlijke schade op. De chauffeur kon zich, door tijdig de wagen te verlaten, in veilig heid stellen Een takelwagen sleepte enige tijd later het gestrande voertuig op het droge. ZACHT. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Zacht weer. Krachtige en langs de, kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. ZON EN MAAN 17 januari Zon op 8.40 onder 17.00 Maan op 14.38 onder 5.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2