negentien heren aan de kook Papoea-betogingen tegen Indonesië 0P AMBON GEEN VOORTEKENEN VAN AANVAL OP N.-GVINEA DINSDAG 16 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kirihio's gedrag afgekeurd Moties en telegrammen Nadat uit Manokwari en Merau- ke spontane reacties waren ge meld van de autochtone bevol king in Nieuw-Guinea op de ei sen van Indonesië en het optre den van Frits Kirihio, zijn giste ren meldingen van soortgelijke reacties ontvangen uit andere delen van Nieuw-Guinea. Deze kwamen zelfs uit Seroei dat al tijd, althans ten dele, de naam heeft gehad een bevolking te hebben, die pro-Indonesisch is georiënteerd. Een lid van de streekraad van Ambai (een dorp niet ver van de plaats Se roei op het eïand Japen in de Geel vinkbaai) heeft donderdag aan het hoofd van het plaatselijk bestuur de tekst aangeboden van een telegram Hij deed daarbij het verzoek dit te legram via de gouverneur te verzen den aan de secretaris-generaal van de V.N. Het telegram was ondertekend door veertien personen namens 400 ingezetenen van Ambai Er wordt uitdrukking in gegeven aan de wens tot uitoefening van het zelfbeschikkingrecht onder Ne derlandse leiding en gevraagd wordt om handhaving van de ei gen vlag, een vreedzame regeling van het geschil tussen Nederland en Indonesië in vorengenoemde zin en om terugzending van Kirihio uit Indonesië onder auspiciën van de V.N. Uit Merauke werd bericht, dat resi dent Eibrink Jansen een telegram heeft ontvangen van het lid van de Nieuw-Guinea-raad Kiriwaib en van een in het Moejoe-gebied werkzame papoea-bestuursambtenaar. Hierin wordt gezegd, dat „20.000 mensen in Moejoe en Mandobo stelling nemen te gen Kirihio, die een vijand en volks verrader wordt genoemd". Te Sorong en op het eiland Doom heb ben papoea's een demonstratie gehou den tegen overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. Inmiddels hebben enige politieke par tijen, de P.O.N.G. (Partai Orang Nieuw Guinea te Manokwari), de E. P.A.N.G. (Eenheidspartij, eveneens te Manokwari) en de P.A.R.S.E.P. (Pa poea-jongeren) ten huize van de voor zitter der E.P.A.N.G., Lodewijk Mand- jatan, gezamenlijk een motie aange nomen, waarin onder meer van Frits Kirihio wordt gezegd „dat hij slechts een student is en geen officiële verte genwoordiger van West-Papoea. Ernie Kovacs verongelukt Zaterdag is de Amerikaanse acteur Ernie Kovacs bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Kovacs, die 20 dollar per dag aan sigaren be steedde, reed in een stationwagen met grote snelheid over de door re gen gladde wegen in Los Angeles. De wagen slipte en sloeg tegen een lan taarnpaal. Hij keerde juist terug van een feestje naar Amerikaanse gewoonte ter ere van de verwachte gezinsuit breiding van de Milton Berles: een „baby shower". Op dat feestje waren ook Billy Wil der, Lucille Ball, de Dean Martins, de Kirk Douglases, Yves Montand en andere sterren geweest. t Naar in Teheran wordt vernomen, zijn ïn Beloetsjistan, nabij de Perzische-Pa- kistaanse grens, twee gevallen van pok ken ontdekt. Eén der patiënten is over leden. Met het oog op de pokkenepide mie in Pakistan, hebben de Perzische consulaten in dat land opdracht gekre gen alleen inreisvisa voor Perzië te ver strekken aan personen, die kunnen aan tonen dat zij onlangs tegen pokken zijn ingeënt. PARADIJS VOOR BOOSDOENERS VRAAGT GEVANGENEN TE LEEN gs De gemeenteraad van de Italiaanse stad Cuneo ziet zich geconfron- teerd met het „betreurenswaardige" probleem dat zij voor haar in tfe aanbouw zijnde modelgevangenis niet voldoende „verplichte belang- S- g stelling" kan vinden. 5 De christen-democratische Italiaanse regering heeft reeds 250 miljoen k lire geïnversteerd in het project, een soort paradijs voor boosdoeners N g waarin naast centrale verwarming en douches aan alle zaken is ge- 9 9 dacht die zelfs een langdurig verblijf tot een comfortabele aangele- 9 genheid maken. De nieuwe gevangenis is berekend op een bezetting van 400 man. 2 Het bleek echter dat Cuneo praktisch nooit meer dan twintig burgers 9 opleverde die hun zonden met opsluiting moesten boeten, b De gemeenteraad van genoemde stad vroeg in een wanhopige poging 9 S™ om haar „paradijs" te redden de gevangenisdirecteuren van Fossano 9 en Saluzze wat van hun overvloed af te staan zodat de 380 lege 6 cellen konden worden bezet. Deze verzoeken en later ook die aan S aan andere inrichtingen wei-den geweigerd. 9 Q rmWWrW*ffM>WfWWWWMWWWMWMMWMWmMMMmMWWWMWMWW*. „WIJ ZIJNEEN VREEDZAAM VOLK" DIT introverte gebeuren heb ben we helaas gemist. De cursus bleek, zo in de aanvang. een hoogst serieuze aangelegen heid, die stipt om zeven uur was begonnen. Voor ons begon het met een „We gaan verder met de maca ronischotel heren!", de hoofd schotel van deze eerste les in de „kook-cursus voor heren van de Vakschool voor Meisjes te Goes". Negentien heren zijn vorige week in de Goese meisjesvakschool op- geioekt aan een cursus koken be gonnen. Hier ziet men ze bezig met de bereiding van een maca- ronieschotel. worst, fruitende uitjes en zach tjes meebakkende prei. Moedig boog mevrouw Specht zich over al die pannetjes, als 'n veld heer, wachtend op het optrekken van de kruitdamp. De slag was voorbij, vér voor de tijd, die de he ren voor de macaronischotel was toegemeten. De schade viel mee. Enkele heren hadden kans gezien een la vol lepels kletterend op de -plavuizen te krijgen, maar daar was het bij gebleven. En het resultaat? Vér boven verwachting. Goed, er zat prei bij die macaroni en dat was, mét de uitjes, de spruitjes, de groene kool. de kerry, tomatenpu ree, peterselie en de worst wat veel geworden, maar zo stond het op papier. Een heer, die een doorzichtig plas tic schortje droeg, deed de hele oogst in een doorzichtig plastic zakje voor z'n vrouwWie zijn eigenlijk die negentien heren, en waarom? Drie typografen, een etaleur, een arts. een chef in een damesmode magazijn, technisch hoofdambtena ren, kantoorbedienden. „Ik wordt door m'n vrouw gestuurd", aldus typograaf J. Blankenberg tech nisch hoofdambtenaar Parmentier gaf hetzelfde toe: „Eigenlijk wel, maar ik mag 'tniet zeggen van m'n vrouw". Zijn collega Huijgen had, getuige zijn uitlating, al eerder met dit bijltje gehakt, maar wenste thans enige scholing: „Ik voel er behoefte aan om het op weten schappelijke basis te doen". ,,'s Zondags een keer voor de pot zorgen", gaf etaleur Brons als com- DoCente mevrouw Specht tijdens haar „ronde" langs dampende pannen en schotels. Geen oorlogsschepen te zien in doezelende haven (door R. E. Stannard) Op de veerboot die de luchtrei zigers van het vliegveld Laha over de baai naar de hoofdstad Ambon van het gelijknamige Oostindonesische eiland ver voert kwam een van mijn mede reizigers naast mij aan de re ling staan en zei: „de marine is aan de overkant. De schepen zijn over het gehele Molnkken- gehied verspreid." De man kan best de waarheid heb ben gesproken maar ik heb geen oorlogsschepen gezien en ook in de in de drukkende hitte doezelende copra- haven Ambon waren geen tekenen van een op handen zijnde strijd in het Nederlands-Indonesische geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Ambon ligt 1050 kilometer ten oos ten van Makassar en 2400 kilometer van Djakarta en is de belangrijkste haven van de Molukken. Maandelijks wordt hier ongeveer 7000 ton copra verscheept. Het ligt slechts op enige honderden kilometers van de kust van Neder lands Nieuw-Guinea. Zijn isolement wordt nog ver scherpt door de slechte verbindin gen. Slechts een keer per weèk is er een vlucht naar Makassar en de radiotelefonische vérbinding met Djakarta is ook al geen waarborg voor een goed contact Een plaatselijke correspondent vertelde mij dat zijn telegrammen veelal pas na twee dagen in de In donesische hoofdstad werden ont vangen en dat zijn berichtgeving soms ïn liet geheel niet door kwam. De veiligheidsmaatregelen worden hier openlijker ten toon gespreid als in Makassar. De woning van de gou verneur wordt bewaakt door mannen die hun machinegeweren in aanslag NEGENTIEN Goese heren weten sinds vorige week, dat ze het deksel desnóóds er af kunnen laten. Dan hebben ze het oog er op. Met als enige bagage een bont schortje en een tweetal pannelapjes waren ze op een avond naar de Goese meisjesvakschool gekomen. Ze deden hun colbertjes uit, bon den de gebloemde en geblokte schortjes voor en stonden weinig later wat ontredderd achter een rij glanzend witte fornuizen. „Verschillende verzoeken van heren vormden voor de direc trice van de school aanleiding tot het instellen van deze cursus" zo meldde de P.Z.C. onlangs. Begrijpelijk. Mevrouw J. Specht-Keyser is in deze ongewone cursus de docente en dat verklaart veel. Niet dat we de toeloop van de negentien heren aan de charme van de lerares willen toeschrijven. Maar het is toch wel opmerkelijk, dat negentien mannen bomen op de wenk van een tenger dametje „En nu de schortjes maar voor heren" zich gedwee in de bloemetjes hijsen. Macaroni. En nog wel een hele schotel. Een speelse hand had in de middaguren alle benodigdheden in tenen mandjes bij de fornuizen geplaatst: honderd gram macaro ni, een uitje, een kolosale prei, wat spruitjes, wat groene kool, peter selie en honderd gram gekookte worst. Zout, kerry, boter en toma tenpuree stonden voor collectief o-ebruik wat verderop. Het was de heren bijzonder gemak kelijk gemaakt. Mevrouw Specht gaf niet alleen een toelichting: alle handelingen kwamen ook voor in de keurig gestencilde eerste les: J. „Macaroni gaar koken in ruim kokend water met zout; afgieten en de macaroni op een vergiet met koud water afspoelen. 2. De boter heet laten worden en hierin de fijngesneden ui en kerry lichtbruin fruiten. Op het laatst de in stukjes gesneden worst en de prei zachtjes meebakken. De fijngesneden kool en de spruitjes en een scheut water toevoegen en het geheel gaar laten worden (cir ca 10 minuten). 3. De macaroni vermengen met de groenten, de tomatenpuree en het geheel goed warm maken. Tenslot te de fijngeknipte peterselie erover strooien". „Is het duidelijk?" vroeg mevrouw Specht. Er waren geen vragen. Waarom ook Het stond allemaal zwart op wit, het was slechts een kwestie van exacte uitvoering. Maar wat is nu, heel exact, licht bruin fruiten, zachtjes meebakken, een scheut water? Gebeurt het meebakken nog zacht jes, als de walm vet door het lokaal drijft, is een scheut water nog een scheut als ze er op de Goese water toren beginnen te denken aan een lek in de hoofdleiding? De heren begonnen. Even maar. Toen gaf mevrouw Specht voor het forum van de negentien he ren ruiterlijk toe, dat ze een fout had gemaakt. „We hadden met de vla moeten beginnen bekende ze vla moet de tijd krijgen om af te koelen. Kort daarop waren de heren doende twee deciliter melk „op een weinig na" aan de kook te brengen. Ze mengden een afge streken lepel custard met de rest van de melk aan en voegden liet papje al roerend bij de kokende melk. die op dat moment, strikt volgens de aanwijzingen van het vuur was afgebracht. Ze lieten het papje nog even doorkoken en voegden toen. weer „van het vuur af" een lepel suiker toe. Later zouden ze de afgekoelde vla met yoghurt vermengen. Ze leerden en passant, dat yoghurtvla héél goed te combineren is met stuk jes meloen, bestrooid met suiker en vermengd met. citroensap, rode bessen en frambozen en dat yoghurt goed smaakt met gerasp te appels en dadels, rozijnen, sinaasappelsap, plakjes banaan en grape-fruit. De heren begonnen opnieuw met de macaroni. Ze sneden de uitjes en de worst en snipperden de prei tot onooglijke reepjes en dat alles verdween in een koekepan, waarin intussen de boter heet was geworden. Weldra vulde een dam pige walm het lokaal, een onbe stemde geur, die weinig goeds voorspelde. Ergens stond een man vertwijfeld bij de geklonterde inhoud van een TECHN. HOOFDAMBTENAAR PARMENTIER resultaat viel mee pannetje. Bij de nadering van mevrouw Specht begon hij als een kleine jongen: ,,'k Heb toch geroerd hoor Anderen hadden meer zelfver trouwen. „Dit is iets te gaar" meende me vrouw Specht bij het fornuis van een technisch hoofdambtenaar. „Kom nou sprak hij aggres- sief, „mevrouw, het wordt heer lijk. Als ik het maar niet hoef op te eten." Het vertrek lag nu in een be dwelmende geur van sudderende (Foto's P.Z.C.). houden. De militaire districtscom mandant verbiedt de verslaggevers om vice-premier Leimena op zijn rondreis langs de versterkingen en installaties op de Molukken te ver gezellen. Een Ambonees vertelde mij dat 10.000 vrijwilligers in het gebied wa ren uitgerust en geoefend en voegde daaraan toe: „Wij zijn paraat. Wij zijn gereed om Irian morgen te be vrijden." Een regeringsambtenaar grinnikte.... „wij zijn een vreedzaam volk. Er zal niet direct een oorlog? komen." Ik heb liet Idee dat beide uitsprakeu waarschijnlijk juist zijn. mentaar; winkelchef Looyen: „Bij ziekte, óm in de keuken niet zo vreemd te staan" en tenslotte typo graaf P. de Munck: „Jofel om eens wat in de keuken te presteren. Mag machtig graag cakes maken, nas- si-goreng en zo...". En daarmee zijn bijna alle redenen opgenoemd, waarom de Goese meisjesvakschool deze cursus (Advertentie) Gevoed U zich onzeker met Uw M'eïbenu'pvon Dentofix trurj» U v/eer olies Louwen S Bevestrg Uw kunstgebit voor de gehele dag door hef 's morgens eerst even met hef speciale Dentofix-poeder Je be strooien. Dif onschadelijke, smaakloz» rediJmiddel verleen! Uw iandprótheso Gedurende as gehele dag een stevig er> betrouwbaar bouversf. U kunt no Veer eten woï U wenst, U kunt lachen, cprefcen of hoesten zonder in moei- ii|khecen ie geraken. Als ieders ochtend v/af Dentofix op de gebiis- plaat strooit, kunt U verder Vfergeierv dat U eén kunstgebit drcagf. Probeer* U het eens; U zult meieen het verschil constateren! Meer dan A0.000 fand- orfson rn de gehete wereld reien bun pa tiënten con Dentofix Te gebruiker* HeT rs ver» Krirgboer fo die opo fTrekeo dïogisferifen 2J&JSS P« pteüc DiNTOWX- DOCENTE MEVROUW SPECHT iets te gaar geen primeur overigens op het programma heeft genomen. Mannen willen koken kunnen om: de huisvrouw te kunnen vervan gen bij ziekte of afwezigheid. bij zeilen en kamperen zelf iets klaar te maken. de kookkunst als hobby te be drijven. Zo kon, omdat van diverse kanten die wens was geuit, de directrice van de Goese meisjesvakschool vo rige week de eerste van zes Ies- avonden met een kort woord in leiden. Zes avonden van elk twee-en-een- half 'uur, van zeven tot half tien. Maar de heren waren om half ne gen ruimschoots met hun macaro nischotel gereed. „Mannen werken veel vlotter dan vrouwen", aldus mevrouw Specht, „dat heb ik meer gehoord van mannencursu sscn De heren wilden naar huis, met hun in plastic gewikkelde brouw sel vol prei en peterselie „Mogen we nn afwassen?" vroe gen ze popelend het mocht. Toen moesten ze alleen nog hnn pannelapjes en hun schortjes In pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11