Z.L.M. verontrust over mond- en klauwzeerepidemie in Nederland Reinigingsdienst voor Schouwen-Duiveland LANDBOUWVERENIGING D.E.S. OOSTERLAND HAD GOED JAAR ZES VLISSINGERS UIT ÉÉN GEZIN WONEN IN AUSTRALIË 4 PROVINCIALE ZEEUWSE. COURANT DINSDAG 16 JANUART 1962 DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE IN GOES Gevolgen voor veehouderij op gebied van de export niet te overzien Hef; dagelyks bestuur van de Zeeuwse Land bouwmaatschappij vindt de ontwikkeling van de mond- en klauwzeerepidemie in Nederland voor de gehele veehouderij verontrustend. Teneinde Zeeland voor deze epidemie te trachten te vrijwaren zullen de werkzaamheden, die samenvallen met de produktïecontrole en het werk van de lok- en controleverenigingen, voorzover deze door vreemden worden uitgevoerd, worden stopgezet. Dit Averd medegedeeld in de maandag in Goes gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. Gesteld werd, dat de geA'olgen van de mond- en klauwzeer voor de veehouderijsector en met name op het gebied van de export, nog niet zijn te overzien. Vermoedelijk zal gedurende het gehele voorjaar rekening moeten worden gehouden met een gesloten, al-, thans beperkte markt en de gevolgen hiervan op de afzet. Intussen blijven de importen met na me uit landen als Denemarken, Lu xemburg en Engeland een feit. De prijsontwikkeling, van liet rundvlees beweegt zich dan ook afgezien reeds van de huidige epidemie op een matig peil, hoewel hier, gezien de buitenlandse vraag mogelijkheden zouden moeten liggen. Dit is ook geconstateerd in de nieuwjaarsrede van de voorzitter van het produkt- schap a'oor \'ee en vlees, de heer Joh. de Veer, werd meegedeeld. Met het Landbouwschap zal contact worden opgenomen teneinde een be raad te bewerkstelligen over de maat regelen die, gezien de huidige toe stand en de gevolgen hiervan, nood zakelijk zullen zijn. De vergl .dering nam kennis van de overeenstemming die in het overleg, inzake de overgang naar de tweede fase van de E.E.G. nu uiteindelijk is bereikt. Wat betreft één der belangrijkste verschilpunten n.l. de fondsenpolï- tiek, waarover de aamankelyke voorstellen van Nederland ongun stig waren, lijkt de overeenkomst nu op aannemelijker bepalingen gebaseerd. De uiteindelijke resul taten en invloeden die de OA'er- eenkomst op de Nederlandse land en tuinbouw zal hebben, dient na der te worden bestudeerd. Het be stuur zal hierop een volgende ver gadering terug komen. De heer J. B. Becu deed mededelin gen over de akkerbouw. In de sector van de suiker zal het produktiepeil van 1961 op ongeveer 108 van de binnenlandse consumptie liggen. Ten aanzien van de tarwe is op het mo ment de situatie dat de meelfabrie ken welhaast minder aangeboden krijgen dan de verwerkingsmogelijk heden zijn. Ook- bij de aardappelen is een weinig \'lot afgeven van de Èartijen waar' te nemen. >e gerstprijs is vastgesteld op het gemiddeld vochtgehalte. Er zijn be sprekingen gaande over een juiste toepassing hiervan in de praktijk. De E.E.G.-ontwikkeling laat de mo gelijkheid dat verschillende Neder landse maatregelen zullen worden getorpedeerd. De prijzen zullen in E.E.G.-verband moeten worden ver taald. Aangezien nog niets bekend is over de prijstoenadering in het ka der van de E.E.G., kan over de om vang van deze eventuele maatregelen in het huidige stadium niets worden Vlasteelt Voor de produkten koolzaad en vlas zullen opnieuw besprekingen lcomen, om te trachten tot een regeling voor deze produkten te geraken. Met' na me de situatie in de vlassector is in Nederland ongunstig ten opzichte van een hoge steun in omringende landen. Gezien de ontwikkeling van het gehele akkerbouwbedrijf moet het van belang worden geacht dat deze teelt behouden blijft. Het feit dat de rayonindustrie zich, blijkens de voorgenomen bouw van een A'Ias- verwerkingsbedrijf, voor het vlas in belangrijke mate interesseert, toont aan dat hier mogelijkheden ligfjen die door de relatief ongunstige prijsre geling voor de Nederlandse akker bouw niet verloren mogen gaan, ver klaarde de heer Becu. De huidige positie 3n de sector van de erAvten kenmerkt zich door de onbe kendheid over de grootte van het quantum dat nog boven de markt hangt. Een onderzoek zonodig hier naar van de zijde van het Produkt- schap, zou veel onzekerheden over de feitelijke situatie kunnen wegnemen. De besprekingen om te komen tot een regeling van de contractteelt worden voortgezet. De Provinciale Organisatie van Tuinbouwveilingen, de Zeeuwse Groentetelersvereniging en de standorganisaties zijn hierbij betrokken. Voor de sector tuinbouw en akkerbouw zullen maatregelen op dit terrein vermoedelijk langs ver schillende wegen moeten worden ge realiseerd. De belangstelling voor de sector tuinbouw met name de fruitteelt richting is in de provincie sterk toenemend.Bij deze ontwikkeling vraagt het probleem A'an de finan ciering bijzondere, en haast waar schuwende aandacht. De vergadering nam kennis van de inhoud der besprekingen die over de voorwaarden voor het nieuAve con tractjaar reeds zijn uitgevoerd. De herindeling van de loongebieden zal voor de provincie Zeeland de conse quentie kunnen hebben dat daaruit enig optrekken van de lonen resul teert. Met verontrusting nam men kennis van de ontwikkeling van de arbeids situatie in de land- en tuinbouw in de provincie. Weliswaar is er een tendens tot enige ontspanning op de arbeidsmarkt in Nederland, maar het is nog een vraag hoe de verdere ont wikkeling zal zijn. Voor Zeeland moet verwacht worden, dat men steeds meer in de zuigingssfeer A'an het Europoortgebied komt, terwijl de in dustriële ontwikkeling in de provin cie daarmede zelf ook te kampen heeft. Voor het nieuwe jaar zal zeker ge rekend moeten worden met een ver ruiming van de vrije zaterdag. Ten aanzien van de vraag die het bestuur bereikte of voor de verbete ring der arbeidsvoorwaarden, een spaarregeling voor de landarbeiders, zoals die nu wettelijk mogelijk is ge worden, op vrijwillige basis voor de individuele ondernemer nu tot de mogelijkheden moet worden gere kend, sprak men zich positief uit. De vergadering was van oordeel, dat hieraan noodzakelijk verdere aan- BELANGRIJKE OMZETSTIJGING Lezing over mechanisatie in de bietenteelt Voor de Coöperatieve iandbouAV- vereniging D.E.S. te Oosteriand is 1961 een vrij gunstig jaar geAVeest. Dit kon de secretaris van deze coöpe ratie, de heer A. Bal, in zijn jaar- A erslag van de C.A.V. afdeling D.E.S. meedelen. In het argelopen jaar AA'erd voor 'n totaal bedrag van 150.609,36 omgezet tegen f 142.410,21 in het jaar daarvoor; een A'ermeerdering ïn omzet dus A'an 8199,15. Een S unstig geluid dus Aoor Avat betreft e landbouwvereniging, maar min of meer in mineur aaus het openings- Avoord van A oorzitter H. J. van de Zande gesteld, Avaarin deze de hui dige situatie in de landbouw aan de orde stelde. Verschillende problemen bracht de heer Van de Zande ter sprake, onder meer het landbouwbeleid in het ka der van de E.E.G. en de prijzen van de basïsprodukten. De heer Van de Zande wees er op, dat dit stelsel van basïsprodukten een enorme ac centverandering heeft ondergaan. Destijds werd het stelsel door de overheid gehanteerd om de prijs A'an het levensmiddelenpakket op een be hoorlijk niveau te houden, maar de boer kreeg hierdoor aanzienlijk lager uitbetaald dan de wereldmarktprijs. Thans ligt het accent tegenoverge steld, namelijk op de bescherming van de producent tegen de ontwrich te prijzen op de wereldmarkt tenge volge van landbouwoverschotten. Een grote verandering in een kort tijdsbestek. Een omschakeling, die het voor de landbouwers niet gemak kelijker maakt. Ook bracht de heer Van de Zande de vrij produkten ter sprake, vraar- van er F 1 verschillende op een prijspeil benoemd. beneden de kostnrijs lagen, zoals peulATuehten, vlas en blauw maan zaad. Het gevolg hiervan is dat vele landbouwers die produkten in hun bouwplan opnemen die onder de basisprodukten vallen tot ook dit vastloopt. Men denke aan de suiker bieten en misschien ook nog het pro bleem van de adbeidskrachten. Investeringen Het gevolg van,het Avegtrekken A-an arbeidskrachten uit de land- bouAV maakt eeu intensievere me chanisatie noodzakelijk. Het ge volg hiervan Is dat velen de grote investeringen niet meer uit éigen middelen zullen kunnen betalen; een probleem vooral voor de jonge pas beginnende boeren en tuinders. Een geperfectioneerd belastingstelsel zorgt dat zelfs in goede jaren Aveinig overschiet voor een broodnodige reservering van kapitaal, aldus betoogde dé heer Van de Zande. Bij de bestuursverkiezing weid de heer J. Kwaak herkozen en in de plaats van de heer Jan van den Berg, die zich niet meer herkiesbaar stelde, word de heer F. Kik benoemd. Vervolgens sprak de assistent van de R.L.V.D. te Oosteriand, de heer Noorddam, over „De mechanisatie van de bietenteelt," waarbij hij on der meer uitvoerig inging op de kos ten, het zaaien, het dunnen, de che mische onkruidbestrijding en het rooien der bieten. Voorts werd tijdens deze bijeen komst de voorzitter, de heer Van de Zande gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid van de Coöperatie. Op 2 februari 1937 werd de heer Van de Zande in het bestuur opgenomen en op 20 februari 1951 tot voorzitter van de Coöperatie dacht geschonken dient te wórden om tot toepassing te geraken. De Onderlinge Motorvoertuigenver- zekering van de Z.L.M. heeft het jaar 1961 met een batig saldo afge sloten. Voor nieuwe verzekeringen was 1961 een topjaar. Tot lid A an de Sociale Commissie en Plaatselijk Sociale Commissie no. 9, Averd benoemd de heer C. M. Hanson te Colijnsplaat. In de commissie van toezicht A'an de landbouAvhuishoudschool te Kruïnin- geu Averd benoemd mevrouAV J. J. Pieper-de Nooijer te Waarde. Het bestuur nam kennis A'an de be noeming van de hoofdbestuursleden de heren J. Burger Fzn. te Wemel- dinge, S. J. Dees te Wissenkerke en de herbenoeming van de heer M. de Bruijne te Colijnsplaat. Lijnbus ontsnapte aan botsing met vrachtwagen Maandagmorgen omstreeks elf uur is op de kruising Nieuwe Vlissingse- Aveg-Voorstraat te Souburg de lijn bus van Middelburg naar Vlissingen ternauAvernood aan een frontale bot sing met een A'rachtwagen met aan hanger, beladen met stro, ontsnapt. De bus, bestnurd door J. J. van S. uit Middelburg, naderde met 15 pas sagiers het kruispunt uit 'de richting Middelburg. Juist op dat moment begon de vrachtwagen, bestuurd door De N. uit Waterlandkerkje, een voor hem rijdende vrachtwagen met aanhan ger, eveneens beladen met stro. te passeren. Het voertuig kwam hiérbij op de linker weghelft terecht. De chauffeur van de bus bleef om een aanrijding te voorkomen, niets an ders over dan de naast de weg lig gende ventweg op te rijden. De bus vernielde bij deze manoeuvre een ver- keerspaal met drie borden. Het voer tuig werd aan de voorzijde bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vóór. Op de vliegbasis Vollcel is maandag het tienjarig bestaan van het com mando tactische- luchtstrijdkrachten officieel herdacht, o.m. met een défilé door verschillende onderdelen van liet cornmando. De foto geeft 'n beeld weer van dit défilé; links op het po dium. de autoriteiten die het défilé afnamen, waaronder luitenant-gene raal J. Zcegers én air-marshal J. Grandy. Gladheid oorzaak van aanrijding in B. op Zoom Op de hoek Oude Wouwsebaan-Aca- cialaan te Bergen, op Zoom gebeurde maandagmorgen een aanrijding tus sen een personenauto, bestuurd door B. B. uit Bergen op Zoom en een truck, bestuurd door M. K. uit Axel. De aanrijding ontstond, toen beide Avagens bij het remmen enkele meters doorschoven, doordat het wegdek glad was. De personenauto werd zwaar beschadigd, maar geen van de inzittenden liep ernstige verwondin gen op. De politie stelde een onder zoek in en heeft tegen K. proces ver baal opgemaakt. ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Vier van hen werken daar in de natuursteen (Van onze correspondent In Australië) Vier VHssingse broers leA'eren in Australië voor Avoningen en ambas sades natuursteen. Deze steen halen zij uit de „BlauAve bergen" !n de staat NicuAV-Zuid-Wales, Avaar deze overvloedig aanwezig Is. Het wordt bewerkt voor Avoningen, regerings- gebouAven en ambassades in Austra- liës hoofdstad Canberra. In tien jaar tijd hebben de gebroeders Stokman eeu florerend bedrijf opge- bouAvd. Twee andere broers Stokman Avonen niet \rer van hun familie in Sydney, waar zij als machinebank- Averker en aannemer werkzaam zijn. Een heel stel Vlissingse broers in Australië dus, waarvan de eerste, Marinus Stokman, in 1950 de ouder lijke woning in de Vlissingse Bloe- menlaan verwisselde a'oor een wo ning in Australië. Marinus Stokman kwam als timmerman eerst in het kamp Bonegilla bij Melbourne; na veertien dagen kreeg hij werk in Canberra. Een jaar later kwamen zijn broers Piet (schipper), Kees (tuinman) en Frans (steenzetter) hem achterna. Kees Stokman was nog verloofd met Nellie Koole uit Kamperland; zij trouwden met de handschoen. De goede berichten, die Thomas Stokman van zijn vier broers ontving deden hem besluiten ook naar Australië te emigreren, met zijn vrouw en 2 kinderen. Bezoek Leen Stokman volgde als laatste. Zes Vlissingse broers waren uiteindelijk op deze manier in Australië beland. Enige maanden geleden is, mevrouw Stokman uit Vlissingen naar haar zoons in Australië geweest om te zien hoe het hun daar is vergaan. Ze was enthousiast over hetgeen ze heeft gezien. Vier zoons, Mari nus, Piet, Frans en Leen hebben nu een goed lopend bomvbedrijf, Thomas is machinebankwerker en Kees heeft in Sydney een aan nemersbedrijf gesticht. Canberra is naar Amerikaans voorbeeld gebouwd volgens een ontwerp dat werd bekroond bij een prijsvraag onder architecten. De stad heeft fraaie villawijken met vele sin gels. Verder zijn er vele regeringsge bouwen en ambassades. Voor al deze Centrale mei-viering Noord- en Zuid-Beveland Het mei-comité, bestaande uit afge vaardigden van de Partij van de Arbeid, de VARA en de N.V.V.-be- stuurdersbond, kwam zaterdagmid dag in „De Prins van Oranje" te Gobs bijeen om de viering van het komende meifeest te bespreken. Be sloten werd, evenals vorig jaar dit gebeuren voor Zuid- en Noord-Be veland centraal te houden. Over de juiste plaats en het pro gramma zal nog nader een besluit worden genomen. bouwwerken leverden vier gebroe ders Stokman natuursteen. „Nu weet ik tenminste waarover de kinderen schrijven", zei mevrouAV Stokman na afloop van haar Austra lische reis. KERKNIEUWS Predikantenbijeenkomst jarige V.P.R.O. In Utrecht is het 35-jarig bestaan A'an de V.P.K.O. herdacht op een predikantenbijeenkomst, die als the ma „Pastorieën 1962" had. De voor zitter A'an de V.P.R.O., dr. J. A. de Koning, zei in zijn welkomst- Avoord onder meer, dat het op dit moment meer dan ooit nodig is, dat het aantal „aanhangers" van de V.P.R.O. Avordt uitgebreid. Het thema van de bijeenkomst werd vervolgens ingeleid door ds. L. H. Ruitenberg, voorzitter van de bond van Nederlandse predikanten. Veel jonge predikanten merken, volgens hem, dat het beeld dat zij zien in hun studiejaren van de pastorie als een centrum van voorlichting, ge tuigen en helpen naast de kerk had den gevormd, niet klopt met de wer kelijkheid. Ds. Ruitenberg noemde hiervoor verscheidene oorzaken. Vol gens hem is het voor het eerst in de geschiedenis, dat de grondstellingen van het christelijk geloof van bin nenuit in het openbaar worden aan gevochten. Dit uit zich bij duizenden mensen in ongeïnteresseerdheid en een zoeken naar vaste bodem bui ten de kerk om, aldus ds. Ruitenberg. Hij meent, dat men hier niet de ker ken in gebreke mag stellen, maar ,dat de theologisch student wel met dit verschijnsel vertrouwd gemaakt dient te worden. Verreweg de meeste predikanten, zo zei hij, moeten in een traditionele gemeente voldoen aan zowel de verlangens van de „oude groep" als van degenen die bewust of onbewust het christelijk getuigenis fundamenteel niet meer verstaan. Ook het arbeidsklimaat van de pre dikant is veranderd. In de kerkera den zitten industriëlen en ambtena ren, van wie, volgen ds. Ruitenberg, „de klok afstraalt", terwijl juist de jeugdige predikanten zich op de \rrij- heid hebben gericht. Ook de mate riële positie van de predikanten is' niet erg gunstig. In 1962 bouw van 42 gereformeerde kerken Het bouwprogramma 1962 Aan de gereformeerde kerken voorziet in de bouAV A'an 42 nieuwe kerken. Ruim 22 miljoen gulden is met dit bouw programma gemoeid. Van de 42 ker ken komen 21 in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, de rest in de oA-erige proA'incies. Voorts staan op het programma nog zeven projecten in liet westen van liet land en twaalf uitbreidingen el ders, alsmede bouw van pastorieën en kosterswoningen. In de 22 mil joen gulden zijn ook begrepen inven-, tariskosten, aankoop van orgels en dergelijke. Een en ander is bekend gejvovden op de vergadering der synode in Apel doorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpen isse Chr. van Dam te Rotterdam. PLAN TOT UITBREIDING VAN: Alle gemeenten behalve Zierikzee Het dagelijks bestuur vun de Reinigingsdienst Duiveland" leeft aan de raden van alle ge- Meenten op liet eiland, met uit sondering van Zierikzee, een voorstel toegezonden om de be staande gemeenschappelijke re geling uit te breiden tot een nlandelijke dienst. Het nieuwe plan komt op een moment, dat Ie gemeenten Westerschouwen ui Middenschouwen ver gevor- lerd zij met hun overleg om te vomen tot een gezamenlijke lienst voor het ophalen van auisvuil. Beide gemeenten kunnen daarop eigenlijk al niet meer terugkomen. „Maar dit laatste betékent niet, dat een eilandelijke dienst niet meer haalbaar zou zijn, immers de particu liere dienst zou kunnen AA'Orden in gebracht bij de eilandelijke regeling", zo schrijft het dagelijks bestuur. Afd. Zeeland B.O.S.K. telt thans 37 leden Lezing over arbeidstherapi* voor gebrekkige kinderen „De bond ter bevordering der belan gen van spastiei B.O.S.K. streeft er naar op te komen A'oor de belangen van spastiei en ouders van spastische kinderen. Zij tracht dit te verAvezen- lijkeu door de bevordering van me disch onderzoek, het mogeiylc maken van behandeling, bevordering A'an on derzoek naar de meest geschikte on derwijsmethode het doen inschake len in het arbeidsproces en de recht streekse steun door het geven van ad viezen en voorlichting. Men is er dus niet op uit zelf behandelingscentra in het leven te roepen doch Avel streeft men er naar dit van overheidswege te doen plaatsvinden. De afdeling Zee land van do B.O.S.K., die ruim twee jaar geleden Averd opgericht, te!t thans 37 leden, allen ouders A-an spas tische kinderen of zelf spastiei en en kele personen, die nauw met deze ma terie zyn betrokken. Het is Avel be treurenswaardig, vooral voor de be trokkenen zelf, dat nog vele ouders het nut en belang van de B.O.S.K. niet inzien of zich door een zekere schaam te afzijdig houden van deze bond". Dit merkte de heer L. J. Geldof uit Vlissingen, secretaris van de afdeling Zeeland van de B.O.S.K. zaterdagmiddag op tijdens een in „De Prins van Oranje" te Goes ge houden bijeenkomst. Dat de bond het geven van goede voorlichting van grote waarde acht, bleek wel tijdens deze bijeenkomst, waarin mej. A. Postrna, hoofd van de afdeling arbeidstherapie van de Jo hanna Stichting te Arnhem een lezing hield over de „Arbeidstherapie voor gebrekkige kinderen". Allereerst gaf de inleidster een uiteenzetting van de betekenis van de arbeidstherapie, die enigszins is te vergelijken met heil gymnastiek. Het is alleen in een ande re vorm, namelijk, dat de oefeningen worden gecombineerd met werkzaam heden. Spreekster wees er op, dat het zoeken naar geschikt materiaal, dat voor ieder kind verschillend kan zijn grote problemen schept. Aan de hand van diverse voorbeelden gaf spreek ster een overzicht van de vele soorten en mogelijkheden, die dit materiaal biedt, waarbij zy de ouders verschil lende waardevolle tips verstrekte. Juffrouw Postma besloot haar inlei ding met de opmerking, dat het zeer belangrijk is de kinderen jong te la ten opnemen. Na deze interessante en voor belanghebbenden leerzame uit eenzetting volgde een discussie, waar bij diverse problemen nader werden belicht. De bijeenkomst werd geleid door de heer F. Koster uit Middelburg die in zijn openingswoord onder meer mededeelde, dat in april een bijeen komst zal worden gehouden, waarin mej. Doks uit Antwerpen een inleiding zal houden, over het onderwerp „Het onderwijs aan spastische kinderen in Antwerpen" De idee om de Reinigingsdienst Duiveland uit te breiden is inge geven door de gemeentelijke her indeling, de invoering van de vijf daagse werkweek en overbezet ting door de groei van de ver schillende kernen, die moeten worden bediend. De nieuwe constellatie op het be stuurlijke vlak heeft namelijk tot ge volg gehad, dat de reinigingsdienst slechts gedeelten A'erzorgt van enkele in I960 gevormde gemeenten. Zo worden bijvoorbeeld van de nieu we gemeente Brouwershaven wel emmers opgehaald in Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire, maar niet in de kern Brouwershaven zelf. Van Westerschouwen wordt alleen de kern Renesse bediend. Overcapaciteit In 1955 werd de Reinigingsdienst Duiveland ingesteld en in de eerste jaren van haar bestaan beschikte zij over een overcapaciteit. Hierdoor was het mogelijk, dat nog enkele andere gemeenten op het eiland zich konden aansluiten. Zo trad in 1.956 de voormalige gemeente Noordgou we en in 1957 de oude gemeenten Renesse en Zonnemaire tot de rege ling toe. Overal, behalve in Renesse. A'erscheen tweemaal per week de rol- trommehvagen met stofvrije belading in de dorpen. Tot 1961 had alles een bevredigend verloop. In dat jaar ontstond evenwel een si tuatie, die dringend om een oplos sing vroeg. Er waren twee oplossin gen mogelijk: 1. men zou bepaalde, daarvoor in aanmerking komende verzorgingsgebieden, kunnen afsto ten, 2. uitbreiding van de dienst tot het gehele eiland. In het eerste geval zou de Reini gingsdienst Duiveland worden terug gebracht tot verzorging A'an de ge meenten Duiveland en Bruinisse. Overcapaciteit en verhoging van het exploitatietekort zouden daarvan het gevolg zijn. In het overleg AA'erd uitbreiding tot verzorging A'an het hele eiland met uitzondering van Zierikzee haalbaar geacht. Zierikzee beschikte over een moderne dienst, die volledig- bezet is. Met handhaving van het be staande personeel en materieel, de inbreng Aan de particuliere dienst A'oor Westerschouwen en Midden- scliouAA'en 'n roltromnielauto met chauffeur en benoeming A'an tAvee niemve ophalers is de nieuwe eilandelijke dienst te formeren. Berekeningen hebben uitgewezen, dat eigen, gemeentelijke diensten altijd duurder zullen werken dan de eilan delijke dienst. Voor exploitatiekosten per emmer in het laatste geval die nen te worden geraamd f 14,80. Op het ogenblik liggen deze bij de Reinigingsdienst Duiveland op f 11,50, waarbij evenwel moet wor den aangetekend, dat deze regeling niet in haar huidige vorm kan blij ven gehandhaafd. De ramingen van het dagelijks bestuur zijn gebaseerd op een aantal van 5170 emmers, be rekend per ultimo 1962, het tijdstip, waarop alle min of meer tijdelijke vakantieverblijven en kampeerterrei nen bezet zullen zijn. LEZERS SCHRIJVEN Spoorwegtracé Goes (III) Aansluitend aan wat de heer M. Rijk in de P.Z.C. onder de rubriek „Lezers Schrijven" d.d. 13 januari bekend maakte over het voorgenomen plan van de gemeente Goes om van het plantsoen gelegen voor de begraaf plaats, een spoorwegtracé te laten maken, vraag ik mij af of uw ge meente met dit besluit niet een beetje al te vooruitstrevend te werk gaat. Onder leiding' van uw opzichter der plantsoenen (mijnheer Goudzwaart) had ik het genoegen enige malen met een excursie uw plantsoenen en be graafplaats te bezichtigen. Steeds werd mijn oog weer gestreeld door de schoonheid van dit bewuste plant soen. Waar is de landschapsstijl zo voor treffelijk en zijn de bomen zo mooi als daar? Het besluit om genoemd plan door gang te doen vinden moet wel zwaar wegen. Middelburg. J. H. E. Bouwman, Zanddorp 53.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10