PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E.E.G. EINDELIJK TWEEDE FASE IN Zevibel „niet bang wapens te laten kletteren" Landbouwbarrière tenslotte geslecht Bloedige actie tegen Gizenga-aanhangers TWEELINGZUSJES VAN 17 BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD Twee doden op overweg 205e jaargang - no. 12 Dagblad, uitgave vao de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent pei week, 7,00 p. fcw.; fr. p. p. 7,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regel*) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad'" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus Vlisslngen Walstr 68-60, tel 2353 (b.g.g. red 3508/3546. adv 8647/3643, Middelburg, Markt 61. tel 38U (b.g.g. red 2078/3169. adv 2376); Goes Gr Markt2, tel 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg. tel. 2895. Terneuzen. tel 2116; Zlerikzee. red tel 2425. adm tel. 3 Besluit na nacht vergaderen in Brussel gevallen: De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisterochtend om half zes in Brussel besloten tot het in gaan van de tweede etappe van de overgangsperiode van het verdrag van Rome. Het besluit is nog niet officieel: het Franse kabinet zal vandaag in Parijs het definitieve fiat moeten geven. Dan zullen alle liinderpalen uit de weg zijn geruimd en kan het op dinsdag 16 januari te dateren besluit met terugwerkende kracht tot 31 december 1961 van kracht worden. „Een beslissing van historische betekenis" noemde de Neder landse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, het eindresultaat, waaraan meer dan 200 uren van inspannende en technische debatten in de afgelopen drie weken door de mi nisters van de zes landen zijn besteed. Compromis voor alle zes landen aanvaardbaar Zaterdagnacht tegen drie uur trok ken de ministers met hun allernaaste medewerkers zich in een geheime zitting terug om een „package deal" van de Europese commissie te be handelen, die tegen half vijf genade kon vinden in de ogen van alle zes landen. Zowel minister De Pous als minis ter Marijnen, die van het begin van de „Marathonzitting" af de vergade ring hebben bijgewoond, verklaarden dat de verkregen resultaten voor Ne derland „stellig niet onbevredigend" zijn. Minister Marijnen zei, dat door de beslissing' van de ministerraad, de „landbouw in de pas is gebracht met de totale ontwikkeling in de E.E.G.", Laatste probleem Het landbouwvraagstuk was het laatste van de drie problemen, die een overgang van de eerste naar de tweede etappe in de weg heb ben gestaan sinds de minister raad van de E.E.G. op 18 decem ber in Brussel bijeen is gekomen en sindsdien vrijwel alleen met een onderbreking voor Kerstmis en nieuwjaarsweekeinde heeft vergaderd. De sleutel tot de oplossing van dit vraagstuk, waaraan praktisch drie weken onafgebroken is gewerkt, werd in de loop van zaterdagnacht gevonden door een Frans-Duits com promis. Van Franse zijde werden hierbij concessies gedaan op het ge bied van de financiering van het ge meenschappelijk landbouwbeleid, de Duitse delegatie moest genoegen ne men met een ontsnappingsclausule, die vele weken lang onaanvaardbaar voor de regering in Bonn was ge noemd. Maatregelen Tn de uiteindelijk goedgekeurde ontsnappingsclausule wordt de mogelijkheid geopend, dat alle lid staten onmiddellijk maatregelen kunnen nemen - met inbegrip van het sluiten van de grenzen - in dien het gemeenschappelijk land bouwbeleid zou leiden tot een Vrijwilligers voor het Indonesische leger Vrijwilligers voor Indonesische leger. Drukte bij een aanmel- dingspost voor vrijwilligers voor het Indonesische leger in Djakarta. ernstige verstoring door overvoe ring van de nationale markten. De Europese commissie blijft ech ter de beslissende instantie, die binnen vier dagen na het afkondi gen van de maatregel beslist of de maatregel vernietigd, gewijzigd of gehandhaafd wordt. De beslissing van de commissie is bindend en beroep daartegen staat alleen open bij het Europese hof van justitie. Voor Nederland, dat van het begin af aan heeft gepleit voor een zo „communautair" mogelijke formu lering van de clausule, is deze oplos sing aanvaardbaar gebleken. Er zijn slechts twee uitzonderingen. Tege moetkomend aan een Duitse eis is bepaald, dat een beslissing wat de graanhandel betreft van de Europese commissie gedurende tien dagen wordt opgeschort, indien beroep daar tegen wordt aangetekend en de Eu ropese commissie kan een lid-staat toestaan maatregelen te nemen tegen de invoer van de hoogste kwaliteiten groenten en fruit, ir.chen sprake is van marktverstoring. Deze hoogste kwaliteiten vallen in beginsel niet onder de ontsnappings clausule, daar in de loop van dit jaar de handel daarin aan de hand van ge meenschappelijke kwaliteitsnormen geleidelijk wordt vrijgemaakt. „De reële prijs" De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeen schap heeft voor het gemeen schappelijke .landbouwbeleid negen verordeningen en vier beginselverklaringen opgesteld en vier algemene principes aanvaard, die voor alle veror deningen gelden. De negen verordeningen gelden de gra nen, varkensvlees, eieren, ge vogelte. groente en fruit, wijn, de minimumprijzen, het toepassen van de coneurrentie- bepalingen uit het E.E.G.-ver- drag op de landbouw en het toestaan van compenserende heffingen op industriële pro- dukten vervaardigd uit agra rische grondstoffen. De vier beginselverklaringen hebben betrekking op zuivel, rund vlees, suiker en aardappelen. De vier algemene principes re gelen de prijs toenadering, de ontsnappingsclausule, de ge meenschappelijke financiële verantwoordelijkheid en de institutionele opzet van het landbouwbeleid. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid kent verder niet minder dan 25 verschillende prijzen: van richtprijs tot sluisprijs, van drempelprijs tot regionale prijs en van referen- tieprijs tot interventieprijs. Commentaar van de Franse minister van landbouw. Pisani, toen hem de lijst werd ge toond: „Ik mis de reële prijs". Financiering De Franse concessie op het gebied van de gemeenschappelijke fi nanciering houdt in, dat de bijdra gen daaraan door de lidstaten wordt gebaseerd op de verdeel sleutel in het E.E.G.-verdrag, vol gens welke de landen bijdragen aan de begroting van de E.E.G., Wel zal in een geleidelijk toene mende verhouding ook de op brengst van de heffingen op de invoer uit derde landen ten goede komen van de gemeenschappelijke financiering, doch dit geldt voor lopig voor de komende drie jaar. Daarbij zijn er maxima vastgesteld voor de bijdragen, die voor Neder land neerkomen op 13 procent, voor Duitsland op 31 procent, voor Bel gië en Luxemburg op 10.5 procent samen en voor Italië op ten hoogste 28 procent. Mr. Holthuizen overleden Gistermiddag is in Haarlem op 69- jarige leeftijd overleden mr. A. J. Holthuizen, oud-onderdirecteur van de Nederlandsche Bank. Mr. Holthuizen overleed ten gevolge van een hartverlamming vlak voor het begin van de voetbalwedstrijd tussen dë Koninklijke H.F.C. en Hol- landia voor de eerste klas amateurs van de K.N.V.B. Prijzenstudie Het derde beginsel, dat voor alle ver ordeningen voor de produkten geldt (granen, varkensvlees, eieren, pluim vee, groenten en fruit) is dat van de prijstoenaderïng. In deze verordening is het beginsel vastgelegd, dat de gemeenschappelijke richtprijs zal worden afgestemd op de „rationeel geleide en levensvatbare bedrijven, hetgeen een iets zwakkere formule ring betekent dan aanvankelijk door Nederland was voorgesteld. De ministerraad zal overigens elk jaar een studie maken van de" out- wïkkeling in de pryzen. Van Neder landse zijde is bij deze verordening nog aangetekend, dat de raad zich zal beraden over de richtprijzen. In dien zich door deze prijzen verschui vingen zouden voordoen In de handel met derde landen. Meisje in badkamer door stroom gedood De 19-jarige Haagse verkoopster J. M. Bal Is zaterdagavond in de bad kamer van haar ouderlijke woning, Zeezwaluwstraat 143, door electro- cutie om het leven gekomen. Het meisje had daar een straalkacheltje geplaatst en vermoedleijk is zij hier mee in aanraking gekomen. Oorlogje in Stanleystad OPDRACHT AAN V.N. ORDE TE HERSTELLEN Bij gevechten die zaterdagnacht te Stanleystad zijn uitgebroken tussen gendarmes van vice-premier Antoïne Gizenga en soldaten van zijn voor malige legercommandant. Loendoela, zijn volgens de Kongolese premier Adoela 16 soldaten aan beide zijden gesneuveld. Adoela noemde de ge vechten een „opstand van de gendar merie" die Gizenga steunt. Zegslieden van de V.N. schatten dat er 25 doden waren gevallen. Secre taris-generaal Thant had V.N.-troe- pen zaterdagavond opdracht gegeven op te trekken naar Stanleystad om daar de orde te herstellen en een bur geroorlog té vermijden. Een woord voerder van de VIN. te Leopoldstad verklaarde, dat een bataljon Ethio pische militairen Loendoela ter be schikking waren gesteld, maar dat zij niet aan de stnjd hadden deelge nomen. Volgens de laatste berichten zou Gizenga zich in zijn woning aan de rivier de Kongo verborgen hou- OP RIJKSWEG LEEUWARDEN-GRONINGEN Auto van onderwijzer botste tegen boom Zaterdagavond omstreeks half twaalf zijn drie personen 0111 het leven geko men, toen de auto waarin zij zaten op de rijksweg Leeuwardcn-Gronin- gen, tussen de dorpen Buitenpost en Twijzel, met grote snelheid uit een bocht vloog en tegen een boom reed. De auto werd bestuurd door de 26- jarige ongehuwde onderwijzer T. Boksma uit Leeuwarden. Bij hen in de wagen zaten zijn nichtjes, de 17- jarige tweelingzusjes Antje en Beit- ske Boksma uit Drogeham. Beide meisjes werden door de hevige bot sing uit de auto geslingerd; de be- sturder kwam onder de totaal ver nielde wagen terecht. DeW politie vermoedt dat de heer Boksma, die zijn nichtjes thuis wilde brengen, de wagen gekeerd heeft, toen hij de auto van de vader van beide meisjes zag naderen. Deze zou zijn dochters uit Kollum afhalen. Bij zijn poging de vader in te halen, zou hij met te grote snelheid de bocht genomen hebben. De beide meisjes waren de enige kinderen uit het ge zin Boksma. Op de Haarlemerdijk te Amster dam is in de nacht van zaterdag op zondag de 42-jarige heer F. Majoor uit de hoofdstad door een bestelauto overreden. De man overleed kort na aankomst in het Wilhelmina gasthuis aan de ge volgen van het ongeluk. den. De 34 gendarmes die zijn woning met machinegeweren be waakten gaven zich gistermorgen over en werden ondergebracht in een gevangenkamp van de V.N. Volgens Adoela waren de moeilijk heden zaterdagavond begonnen, toen leden van een Loemoembistische jeugdorganisatie die trouw zijn aan Gizenga door de straten van Stan leystad waren getrokken en pamflet ten hadden uitgereikt, waarin werd aangedrongen op Loendoela's arrest. Later trachtten gendarmes van Gi zenga Loendoela te arresteren en be trokken tegelijkertijd de wacht om Gizenga's huis. Daarop arresteerden Loendoela's troepen de Loemoembis tische jongeren en verdreven de gen darmes. Adoela verklaarde, dat Gizenga op dracht had gekregen terug te beren uit Stanleystad „of de gevolgen moet dragen als hij weigert NIEUWE ARRESTATIE IN MAKASSAR Het Indonesische leger heeft gister morgen vroeg opnieuw een arrestatie verricht in verband met de onlangs op president Soekarno gepleegde mislukte aanslag. De arrestant is Indonesiër van natio naliteit, maar een gewezen sergeant in het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Hij had zich kortelings vanuit Am- bon in Makassar gevestigd. De man is verraden door één van de reeds eerder gearresteerden. Volgens deze zou hij de granaat in Soekamo's richting hebben geworpen. Thans zitten nog dertien personen onder voorarrest, onder wie vier Ne derlanders. Vijf kinderen uit één gezin bij brand gedood Kort nadat hun ouders waren uitge gaan voor de begrafenis van een huisvriend, zijn zaterdag vijf kinde ren uit Moncton in New Brunswick in de V.S. omgekomen by een brand in hun huis. Een oudere zoon die optrad als baby- zit voor de kleintjes, wist twee an dere kinderen, te redden door hen uit het raam op de tweede verdieping in de armen van buren te gooien. Op initiatief vd/ii het comité-Generaal Spoor en onder auspiciën van het Ve- teranen legioen 'Nederland is aan het koninklijk militair invalidenhuis .Bronbeek" in Arnhem een schilderij aangeboden van wijlen yeneraal S. H. Spoordat een plaats heeft gekregen in de eregalerij van het museum .Bronbeek". Foto: mevrouw wed. S. 17. Spoor- Dijkemawas naar Arnhem geko men om het schilderij, van de hand van Theo Swagemaker te onthullen. Het werd voor het museum aanvaard door brigade-generaal der grenadiers A. van Santen, commandant van Bronbeek en adjudant in buitenge wone dienst van H.M, de Koningin. Op de met knipperlichten beveiligde overweg In Boxtel in de lijn tussen Boxtel en Den Bosch zijn zaterdag morgen twee mensen om het leven gekomen. Zij waren de inzittenden van een auto, die op de overweg door een trein werd gegrepen. De auto had gestopt voor liet rode licht en was opgereden nadat een trein was gepasseerd. De bestuurder heeft er daarbij blijkbaar niet op ge let, dat het rode licht was blijven branden, zodat de auto op de spoor lijn werd gegrepen door een trein die enige seconden later van de andere kant kwam. De beide omgekomenen zijn de 41- jarige J. M. van Haaren en de 40-ja- rige J. H. Vervoort. Beiden woonden ze in Boxtel. De heer Van Haaren was gehuwd en vader van vier kin deren. De heer Vervoort was even eens gehuwd en vader van drie kin deren. Moeder valt met baby Zaterdagmorgen is de 25-jarige me vrouw N. Pruis-Postma in liaar wo ning te Bergum met haar baby op de arm van de trap gevallen. Het kindje, dat op nieuwjaarsdag werd geboren, is kort na het ongeval overleden. De vrouw, die het jongetje uit zijn bedje had gehaald, werd op de trap onwel. Zij viel, maar bleef zelf hal verwege de trap ongedeerd liggen. Complot verijdeld in Dominicaanse Republiek Van de zyde van de strijdkrachten der Dominicaanse Republiek is be kendgemaakt, dat dezer dagen een samenzwering is ondekt, waarin ver scheidene officiereu van de marine en matrozen zijn betrokken. Volgens de eerste inlichtingen wilden de samenzweerders, die betrekkingen onderhielden met zekei'e personen van het vorige bewind, opnieuw een regering vormen die de familie van de thans in het buitenland vertoeven de voormalige dictator Trijillo gun stig gezind is. Vissers voeren te lang in de mist j VISSERS STAAN BEKEND j als rustige en vriendelijke men sen die, naar men zegt, over het algemeen niet erg' spraakzaam zijn. Als het om hun belangen en hun rechten gaat, weten, zij echter duchtig hun mond te roeren. Dit hebben zaterdag middag de vissers uit Arnemui- den, Veere en Vlissïngen ge toond op de jaarvergadering- van (Ie vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten" in het verenigingsgebouw te Arne- muiden. Moe van het maanden lange wachten op een definitie ve schaderegeling als gevolg van hun gedwongen vertrek tan Veere naar Colijnsplaat, werden over het uitblijven van deze schaderegeling harde woor- j den gesproken en luisterden de I veiwameïde vissers met instem ming naar de toespraken van hun voormannen, die eveneens geen blad voor hun mond na men. Bijzonder fel was de kritiek soms en zoals uit de woorden van Zevibel- voorzitter. de heer A. L. S. Locke- feer, burgemeester van Hulst, bleek, moesten er nu eens spijkers met kop pen geslagen worden. Hierbij gaat het, zoals de heer Lockefeer zei, om vier belangrijke punten: de reis- en verblijf kostenvergoedingen; de zelf- standigenregeling (hét verstrekken van renteloze voorschotten aan de vissers om het bedrijf de vloot aan te passen aan de gewijzigde om standigheden); het door de Zevibel uitgebrachte sehaderapport, waar over nog geen woord vernomen is uit „Den Haag" en de verhuiskostenver- 1 goedingen voor de vissers, die naar Colijnsplaat gaan. I'iinteu waarover de visser* al te, i lang in het ongewisse, verkeren, maar waar men zich nog het meeste over boos maakte, was dat men in „Den Haag" helemaal geen gehoor krijgt als men de eigen belangen wil toelichten. „Als dit zo blijft gaat de Zevibel echt de grote trom roeren", zo zei dc heer Lockefeer. „En daar ls het liele Nederlandse volk gevoelig' voor. Het Nederlandse yolk 'mag en- kan-I niet verdragen, dat het heil van het Deltaplan ten koste gaat van een groep van de bevolking. En dan gaat het niet alleen om Amemuiden, maar is Amemuiden de aanleiding. Als het moet heren, zal Zevibel de wapens la ten kletteren", aldus de heer Locke feer. Hieraan voorafgaand had de heer Lockefeer een klein overzicht gege ven van de verschillende besprekin gen, die er in het afgelopen jaar zijn gevoerd. Twee met de commissie èx artikel 8 van de Deltawet en één met Gedeputeerde Staten van Zee land. De eerste bespreking met de commissie ex artikel 8 van de Del tawet werd op 28 januari in Den Haag gevoerd en ging voornamelijk over de vissershaven In Colijnsplaat. En wat de vissershaven betreft is men wel tevreden gesteld. Sehaderapport l)e tweede bespreking werd op 34 maart gehouden en toen werd h«>t sehaderapport van de Zevibel aange boden en toegelicht. Maar sindsdien heeft men geen enkele aanwijzing, dat cüt rapport In de commissie fa besproken. De heer Lockefeer vroeg zich dan ook af of men in „Den Haag" wel voldoende doordrongen is van de positie waarin de vissers zich bevinden. (Zie slot pag. S kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1