PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DJAKARTA ARRESTEERT NEDERLANDERS Ministers in Brussel nader tot oplossing I Arnemuidens vissers wachten ongeduldig op besluit ministerie Londen optimistisch na rede Soebandrio P.Z.C.-zaterdagnummer MASSALE EVACUATIE IN JOEGO-SLAVIË MODERAMEN A.R.P.: „GEEN CAPITULATIE" Vand aag... Tegen de haren in liad er reden tQe Defect Alle aanvragen door gemeente behandeld 205e jaargang - no. 11 Dagblad, uitgave van dt tlrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. lew.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 oent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 355300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vllsslngen Walstr 68-60, tol 2358 (b.g.g. red 8508/3548, adv. 8647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3811 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. <255. Temeuzen. tel 2116; Zlerikzee. red tel 2425. adm tel 2094. IN VERBAND MET AANSLAG OP SOEKARNO In Makassar is volgens United Press gisteren bekendgemaakt dat drie Nederlanders zijn gearresteerd in verband met de re cente moordaanslag op president Soekarno. De militaire com mandant van Oost-Indonesië, kolonel M. Joesoef, zei dat aangenomen werd, dat de granaat geworpen was door de Ne derlander Loritz Gustaf Hendrik Peperzak, 42 jaar oud, voor malig lid van het K.N.I.L. en werkzaam bij de genie in Makassar. Hij zou op de plaats van de aanslag gezien zijn en toen de aanslag was gepleegd, had men hem weg zien lopen. In totaal 20 arrestaties l)e tweede gearresteerde Nederlan der ïs Petrus Gerardus van Berge, •16 jaar oud, die de afgelopen 16 jaar leraar is geweest aan het seminarie in Makassar. De naam van de derde Nederlander werd niet genoemd, maar liij zou vroeger officier bij de inlichtingen dienst van <Ie Nederlandse marine zijn geweest. Bovendien werden nog 17 anderen in hechtenis genomen in verband met de aanslag. Bij de aanslag werd ook de honoraire consul van Portugal, Loul» Joseph Charles Moreaux (73), een Neder landse staatsburger, betrokken. Zijn woning zou een plaats van samen komst van de „spionage-organisatie" zijn geweest. Kolonel Joesoef zei dat de katholieke school „Schola Frater" ook een plaats van samenkomst was van de leden van de organisatie. Het geschil Berichten, met betrekking; tot het geschil met Indonesië over Nieuw- Guinea intussen spreken van op timisme in diplomatieke en re geringskringen' in Bonden en Washington over een vreedzame oplossing van de kwestie, In Lon den acht men de kansen op on derhandelingen gestegen na een verklaring die de Indonesischè mi nister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio gisteren in Djakarta heeft afgelegd. Dr. Soebandrio had in een op de band opgenomen interview voor een Australisch radiostation gezegd, dat Indonesië met Nederland of de be volking van Westelijk Nieuw-Guinea de toepassing van het zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea's zou be spreken. als Nederland zijn belofte, voor 1950 gedaan, tot het overdra- wm/i/iiFimmiiimrmm/i/ii gen van het gebied, zou inlossen. Tot 1950 had de Nederlandse regering al tijd over Indonesië en Westelijk Nieuw-Guinea gesproken alsof deze gebieden een geheel vormden, zo zei Soebandrio. Genoemde Britse kringen verklaar den, dat Indonesië tot dusver alleen bereidheid had getoond om met de Nederlanders te spreken over de overdracht van het bestuur over Wes telijk Nieuw-Guinea. De uiting in het openbaar van de bereidheid om over de zelfbeschikking te praten zou volgens deze kringen een zekere wijziging in de Indonesi sche houding kunnen betekenen, die de kansen op een vreedzame oplos sing doet noenemen. Australië Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hebben in Washington ge zegd, kennis te hebben genomen van het gisteren in het Austra lische parlement uiteengezette standpunt vanpremiermc en standpunt van premier Menzïes van Australië, dat Indonesië zijn bedreigingen inzake de kwestie- Nicuw-Guinea niet door wapenge weld zal doen volgen. Genoemde functionarissen zeiden dat volgens de laatste berichten uit krin gen van dé Verenigde Naties, de plaatsvervangende seerotaris-genc- raat van dé V.N.. fna.nt, voortdurend in nauw contact bleef met de Indone sische delegatie bij de volkerenorga nisatie. Uit deze laatste berichten meende men in Amerikaanse regeringskring te mogen opmaken, dat uit Djakar ta enige toeschietelijkheid was geko men om met Nederland in V.N.-ver- band te gaan onderhandelen. Niet serieus Washington meent dat de dreigende taal uit Djakarta niet te serieus moet worden genomen. Volgens Amerika schijnen de Indonesiërs zich te reali seren dat het beginnen van een oor log tegen de Nederlanders op Nieuw- Guinea, niet zo eenvoudig zou zijn als India's overrompeling van Portu gees Goa. Vijftig- tot zeventigduizend mensen hebben in het kustgebied van Ma- karska in Zuid-Dalniatië hun wonin gen verlaten uit vrees voor nieuwe aardbevingen. Gisteren zijn in dit deel van Joego-Slavië opnieuw ne gen schokken gevoeld, waarvan drie tamelijk krachtig waren. De Joegoslavische strijdkrachten heb ben kampen opgericht voor vierdui zend mensen. In Vaticaanstad is meegedeeld dat paus Johannes XXIII geld ter be schikking heeft gesteld van de slachtoffers van de schokken. Bij het Nederlandsche Boode Kruis in Den Haag werd vrij dagmiddag met man en macht geicerlct aan de verzending van JfOO dekens naar Lima, bestemd voor de slachtoffers van de natuurramp in het hooggebergte van Peru. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiM Prinsessen naar j de West Koningin Juliana heeft uitno- f§ digingen ontvangen van de re- n m geringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voor een bezoek aan deze landen door de prinsessen Irene en Mar- n p griet. Dit bezoek zal dienen de p prinsessen in dc gelegenheid te p f§ stellen persoonlijk kennis te m maken met Suriname en de p .Nederlandse Antillen. Konin- s cin Juliana heeft' dèzé" uitno- p digingen aanvaard, zo deelt de p rijksvoorlichtingsdienst mede. n Het ligt in het voornemen, dat de prinsessen begin juli M f§ a.s. in Suriname zullen aanko- p p men en medio juli naar de Ne- p derlandse Antillen zullen door- reizen. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het moderamen van het Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft gisteravond een verkla ring uitgegeven, waarin de hoop wordt geuit, dat een open gesprek met Indonesië, „d.w.z. een eervol en eerlyk gesprek zonder prealabele voorwaarden, zoals van Anti-Revolu tionaire zijde is bepleit en thans door de regering ernstig wordt nage streefd", tot stand zal komen. Het moderamen wenst 'echter tevens duidelijk te stellen, dat Nederland niet alleen vanwege zijn verantwoor delijkheid en verplichtingen niet mag capituleren voor een militair dreige ment, maar dat een dergelijke capi tulatie ook aan de moeilijke ontwik keling naar een vreedzame interna tionale samenleving een slechte dienst zou bewijzen. In de verklaring wordt voorts ge zegd dat het moderamen alles af wijst, wat ten aanzien van deze aan gelegenheid in Nederland tot een de faitistische houding of stemming zou kunnen leiden. Compromis maakt goede kans Akkoord wordt mogelijk vandaag bereikt De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap is gisteravond na een debat van [drie weken over het gemeen schappelijke landbouwbeleid op het punt gekomen, waarop de politieke uil om te slagen door slaggevend is geworden. De mi nisters van de zes landen zullen vandaag nog verder vergaderen om te trachten de vereiste poli- p is liet 150 jaar geleden, dat de Franse romantische p dichter en essayist P. M. Vic- p tor R. de Laprade te Montbri- son werd geboren. p 1 MORGEN 1 is liet 150 jaar geleden, p dat de Nederlandse schilder p Leendert van Gorkum te Rot- ee terdam werd geboren. p illllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll tieke overeenstemming te berei ken. Hoewel de nog te overwinnen moei lijkheden niet worden onderschat, worden de nog openstaande vraag stukken in Nederlandse delegatie kringen zeker niet onoplosbaar ge acht. Het crisïspunt is de formule ring, die moet worden gevonden voor de ontsnappingsclausule in het ge meenschappelijke probleem van de prijstoenadering en de gemeenschap pelijke financiële verantwoordelijk heid. Op liet moment dat de discussie in een impasse dreigde te gera ken veel van het debat was een herhaling van hetgeen de af gelopen weken al vele keren is gezegd diende de Franse mi nister van landbouw, Pïsani, een voorstel in voor een ontsnappings clausule met een algemeen ka rakter, dus niet alleen voor groen ten en fruit. Het voorstel-kreeg de steun van Ne derland en Italië. Het voldoet aan twee belangrijke Nederlandse voor waarden: de régeling heeft een sterk „communautair" karakter en het geeft een plafond aan voor de be schermende maatregelen, m.a.w. be scherming kan niet sterker worden dan thans het geval is. Een aanvaarding van dit Franse voorstel naar Nederlandse opvat ting mogelijk indien voldoende poli tieke wil om te slagen aanwezig is zou tevens betekenen, dat de tot dusverre uitgewerkte verordeningen voor de verschillende produkten varkensvlees, pluimvee, eieren de finitief kunnen worden goedgekeurd. Burgemeester Van Hall van Am sterdam heeft deze week scher pe kritiek geuit op minister Toxopeus en op diens departements ambtenaren. Directe aanleiding daar toe was het recente besluit van de bewindsman om de nieuw te bouwen vestiging Bijlermeer bij nadere over weging geen onderdeel te doen uitma ken van de gemeente Amsterdam. Daarover nu is men in de hoofdstad bijzonder ontstemd, want de sane ringsplannen van het hoofdstedelijk gemeentebestuur zijn nauw met het plan-Bijlermeer verbonden. Grimmig heeft burgemeester Van Hall nu in zijn nieuwjaarsrede opgemerkt, dat de noden van zijn stad „de heren van binnenlandse zaken volkomen koud laten". En hij voegde er bitter aan toe: „Zij zoeken zelfs met zorg naar een voor Amsterdam nadelige oplos sing". Minister Toxopeus heeft op het stuk van gemeente-indelingen een weinig gelukkige hand. Om dat vast te stellen behoeft men in Zeeland niet ver van huis te gaan: de herindeling van het gemeentelijk grondgebied van Walcheren is een schoon exempel van 's minis ters weinig doel- jewuste politiek. Er zijn daarvan ïchter helaas nog meer voorbeelden, want behalve Wal cheren en Amsterdam is er onder meer nog de zaak Wilsveen. In deze laatste kwestie gaat het om een voorstel van een aantal Zuidholland se gemeenten een satellietstad te bouwen ten westen van Zoetermeer, een voorstel dat aanvankelijk genade vond ïn de ogen van de betrokken ministers Toxopeus en Van Aartsen, maar dat nu plotseling door de rege ring aan de kant is gezet. Met name Den Haag moet nu maar zien hoe het met zijn toch al hopeloze huis vesting uitkomt. Nederland heeft op dit ogenblik te maken met enkele niet te nege ren feiten, die ingrijpende maat regelen vergen, namelijk: een steeds groter wordende bevolkingsdruk, een onvoldoende woningbouw en een grote voorraad huizen van slechte kwaliteit. Deze feiten en de economi sche expansie van ons land dwingen tot een politiek van grote visie én tot een vastberaden politiek, wil er althans sprake zijn van een harmo nische ontwikkeling. Maar zo er al begrip bestaat bij de regering voor de ernst van deze feiten, tot dusver is dit niet omgezet in een duidelijk be leid. Zo is het op het stuk van ruim telijke ordening nog steeds niet ge lukt tot een redelijke praktijk te ko men, voorts gelden op het gebied van de gemeenteadministratie in feite nog de normen van een vorige eeuw, waardoor bijvoorbeeld Clinge op pre cies dezelfde wijze wordt bestuurd als Rotterdam. En bij dit alles strijkt nu weer de minister van binnenlandse zaken de besturen van de grootste gemeenten voortdurend tegen de haren in. Het is te begrijpen, dat de heer Van Hall bittere dingen heeft ELKE DAG UITSTEL BETEKENT VERLIES IN BORSSELE worden sinds g enkele jaren draineermachines gebouwd, die hun weg over vrijwel de hele wereld vinden. Het begon allemaal met een dragline, of liever, met een folder, maar dat is allemaal te lezen in onze veertiendaagse industrie-reportage. Op pagina zeven. Dit twintig pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer bevat Stemmen uit de kerken pag. „Van dragline tot drain- master" (pag. 7); Radio en T.V. niet Films in Zeeland (pag. 9); letterkundige kro niek en kunst (pag. 13); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 14); Kroniek van Zwin tot Zijpc pag. 15Kerken en Maat schappij, feuilleton en klanken uit de 'ether (pag. 17) en de Kinderkrant met puzzel op XNLX1UC1 KI dllL J11CL pUAök.1 pagina 19. W////////OT////.V/OT//////////» EN BURGEMEESTER. is er al iets bekend? Elke week komen vissers uit Ar- nemuiden die vraag stellen aan burgemeester A. Hack, maar tot nu toe moet de lieer Hack ontkennend antwoorden. De burgemeester weet nog steeds niet of na de eerste vier gevallen, waarin wel steun toegezegd werd het ministe rie de zogenaamde zelfstandi gen regeling wil toepassen voor dié vissers die hun schip willen moderniseren of vervangen door een nieuw vaartuig. Alles is al voor elkaar: de financiering, de steun van de gemeente Arne- muiden in de vorm van een ga rantie voor rente en aflossing tot maximaal 70 procent van de investering en in vele gevallen ook de ruimte voor verbouw of nieuwbouw, maar het duurt lang voordat de vissers weten of zij ook kunnen rekenen op het renteloos krediet, dat liet mi nisterie eventueel via de zelf standigenregeling kan voor schieten. HET DUURT de vissersmannen ei genlijk wel wat té lang. In de eerste plaats wachten ze al geruime Lijd op een beslissing over de schaderegeling ingevolge ex-artikel acht van de Del tawet, terwijl ze nu bovendien nog maanden moeten wachten voordat een besluit genomen wordt over de eventuele toepassing van de zelfstan digenregeling. Hoewel in beginsel is toegezegd, dat een beslissing binnen de vier weken zou afkomen, zo deel de burgemeester. Hack ons mee. ge beurt dat nog niet eens binnen vier maanden. Voor de eerste vier aan vragen kwam een vrij snelle beslis sing af. maar daarna bleef het ..vastzitten". Waarop? Burgemeester Hack weet bet niet. Verlies Maar elke dag uitstel van verbou wing of modernisering betekent voor de vissers verlies. Verlies aan tjjd en aan inkomsten. Want vanuit Colyns- plaat is het voor hun boten twee unr langer varen naar de visgronden, ter wijl ze bovendien grotere stroomsnel- heden moeten overwinnen. Sterkere motoren of wanneer de oude sche pen ge«n grotore motor kunnen-ver dragen nieuwe schepen, betekent de énige uitkomst voor de vissers, wanneer ze blijven varen. En ze wen sen niets anders! VERWONDERLIJK is bet dus niet, dat de vissers ontevreden zijn. Ze zijn echter verheugd, dat het ge meentebestuur van Arnemuiden voor uitlopende op de definitieve schade regeling, de garantieregeling gjecre- eerd heeft voor maximaal 70 procent van de investering. Een der motieven daartoe was, dat de kleinere schepen bij slecht weer niet meer in de Zand- kreek konden vissen, maar gedwon gen waren met een sterkere motor de zeevisgronden op te zoeken. Begin vorig jaar Begin vorig jaar is de gemeente met deze- regeling gestart. Burge meester Hack kon er ons kortge leden dus een jaar later verheugende resultaten ovër ver tellen. Want voor alle eigenaren van uit Arnemuiden afkomstige vissersschepen, die daarvoor in aanmerking kwamen, heeft de ge- (Zie slot pag. 2 kol. 3) In Friesland hebben enkele jongeren een Friese Nationale Partij" op gericht. Zij willen aan de komende statenverkiezing deelnemen, zo meld de Het Parool gisteren, onder de leuze „decentralisatie van de staats macht, streven naar meer volksin- vloed in eigen gewest en voor Fries land eenzelfde status als Suriname en de Nederlandse Antillen De initiatiefnemers zijn van mening dat in de industriële bedrijven van Fries land te veel „Hollanders" de leiding hebben, die de Friezen er toe bren gen hun moedertaal te verloochenen. Eigenlijk is een dergelijk initiatief niet waard om er enige aandacht aan te schenken: de lieden, die zich hier mee bezighouden, hebben zonder eni ge twijfel hier of daar een al dan niet licht defect. Dat wij desondanks deze zaak aan de orde stellen vindt zijn grond in de overweging dat een actie als deze buiten Friesland vaak wordt vereenzelvigd met de Friezen en hun regionaal streven. Uit erva ring weten wij echter, dat vele voor aanstaande Friezen zich van onder nemingen als deze verre te houden. Hopelijk slagen zij er nu in te voor komen, dat deze vreemde knapen werkelijk aan de statenverkiezingen gaan deelnemen. Hun optreden is schadelijk voor Friesland en in het algemeen voor een gezond regionalis me. maar zeker ook voor de demo cratie. Spaar ons voor splinter partijen! De vreemde buitelingen van het Amsterdamse raadslid, dat bij de vorige raadsverkiezingen als enige vertegenwoordiger van een soort „sportpartij" in de raad kwam, heb ben recentelijk aangetoond, dat een kiezer weinig vertrouwen kan hebben in dit soort ondernemingen. Kashmir in Veiligheidsraad De vaste vertegenwoordiger van Pa kistan bjj de V.N.. sir Zafrolla Chan, heeft gisteren verzocht om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie-Kashniïr. De Ver. Naties hebben zich van jan uari 1948 af lange tijd beziggehou den niet de kwestie-Kashmir en ten slotte een wapenstilstand bewerkstel ligd tussen de troepen van India en die van Pakistan in het gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1