„Voorrang voor grenswijzigingen deel van Zeeuwsch-Vlaanderen" Fors optreden tegen rijden onder invloed Decoratie-ontwerp van fotograaf Piet Kuijt GULDEN BIJ AANKOOP VAN TWEEDE-KAMERLID OVER V.N. VOOR P.v.d.A.-VROUWENBOND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 JANUARI 1962 (Advertentie) «r- -r s ALLEEN GEDURENDE DE MAAND JANUARI INDRUK VAN RAAD TERNEUZEN Worden stukken van Hoek, Axel en Zaamslag bij Terneuzen gevoegd Het P.v.d.A.-raadsIid S. VV. Henry heelt donderdagavond in de raadsver gadering te Terneuzen de vraag gesteld of het college van b. en w. iets bekend is over een voorgenomen gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, die voorrang zou krijgen op de herindeling in de Zak van Zuid-Beveland. De heer Henry had in een dagblad gelezen, dat Terneuzen aanspraak maakt op enkele vrij grote stukken van Hoek, Zaamslag en .Axel in verband met de verdere industriële ontwikkeling van Terneuzen. Door deze aanspraken zou de samenwerking van de vijl' gemeenten in de Kanaalzone dreigen te worden verstoord. Burgemeester mr. H. Rijpstra noemde dit een vrij gevoelige zaak. Hij had wel de indruk, dat de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaan- deren voorrang zou krijgen op die van Zuid-Beveland. Dat Terneuzen aanspraak zou maken op gedeelten van Hoek, Zaamslag en Axel noemde hij prematuur gesteld. Van een verstoorde samenwerking was hem niets gebleken. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad goed te keureu een plan tot onteigening van bepaal de gedeelten ten behoeve van het uitbreidingsplan „Sluiskil". Even eens werd vastgesteld de herzie ning van het partiële uitbreidings plan in hoofdzaak „industrieter rein oostelijke kanaaloever". „Hierbij wordt de mogelijkheid open gelaten de Zevenaarhaven te vergroten", deelde wethouder M. de Vos in dit verband nog mede. Besloten werd aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Ter neuzen te verkopen een perceel grond aan do Koninginnelaan voor de bouw van een nieuwe kerk. Het perceel is groot 1700 vierkante meter en kost 14 per vierkante meter. De vroeger door de bescherming be volking le Terneuzen gebruikte ge bouwen in de Vlooswijkstraat, School- weg en Markt zullen worden ver huurd aan de nieuw opgerichte A- kring Zeeuwseh-Vlaanderen van de B.B. tegen een huurprijs van 2650 per jaar. De raad besloot verder tot het voeren van een rechtsgeding als bedoeld in de onteigeningswet inza ke het perceel Baandijk 3, waar over met de eigenaar geen overeen stemming kon worden bereikt. Stembureaus Besloten werd in het. vervolg de leg den van de stembureaus een bedrag van 15 en de plaatsvervangende leden 7,50 per keer toe te kennen. De heer P. Fijn van Draat (v.v.d.) zei principieel tegen een dergelijke vergoeding te zijn. Hij meende, dat hier sprake is van een dienstverle ning aan de gemeenschap waarvoor Vlissingen liep terug met 378 inwoners Middelburg kreeg er 305 bij Vlissingen is --*■ zoals gemeld 1962 ingegaan met 378 inwoners minder jjan in 1961. Totaal daalde het inwonertal van 29.381 op 29.003. Eén jauoari 1961 waren er nog 14.731 mannen, nu 14,539 en 14.650 vrouwen, nu 14.464. Ili 1961 vestigden zich in Vlissingen 1724 personen, 1051 mannen en 673 vrouwen. Het aantal geboorten was 648, waarvan 341 jongens en 307 meisjes. Daar tegenover stonden 234 overledenen, 128 mannen en 106 vrouwen en het vertrek naar elders van 2516 personen, waarvan 1456 mannen en 1060 vrouwen. Er werden 179 huwelijken voltrokken en 19 echtscheidingen ingeschreven. Middelburg kreeg er liet afgelopen jaar volgens de voorlopige cijfers 305 inwoners hij, zodat liet aantal inwo ners per 3J december 1961 was 22.870, waarvan 11.061 mannen en 11.815 vrouwe». Begin 1961 waren deze cijfers res pectievelijk 22.571, 10.918 mannen en 11,653 vrouwen. Het aantal vermeer derde' door geboorte met 366 (176 jongens en 190 meisjes) en vermin derde door het overlijden van 207 personen, waarvan 104 mannen en 103 vrouwen. Er vestigden zich 1321 personen, 644 mannen en 677 vrou- weri. In 1961 vertrokken uit Middel burg 'naar elders 1175 personen, waarvan 573' magnep en 602 vrou- wen. Er werden 170 huwelijken voltrok ken en 6 echtscheidingen ingeschre ven. Nog meer beurtschippers Men vestigde onze aandacht op het feit, dat er nog meer beurtschippers in Zeeland zijn, dan vermeld iri de P.Z.G. van gisteren. Behalve de ze ven reedsgenoemde, zijn in Sas van Gent nog drie schepen in vol bedrijf. Het transportbedrijf P. Voerman én Zn. heeft naast auto's nog twee schepen. terwijl transportbedrijf Beurt de Roeck (A. TJytterhoeven nog een beurtschip in de vaart heeft. zijns inziens geen overheidsgelden behoeven te worden uitgetrokken. Wethouder De Vos daarentegen was een heel andere mening toegedaan. Hij stelde, dat het door het toeken nen van de vergoeding voor meer mensen mogelijk wordt aan dit werk deel te nemen, terwijl voorheen vaak moest worden gezocht naar perso nen die zich daarvoor beschikbaar stelden zonder dat zij loon behoef den te derven. Hij dacht dat deze overheidsgelden beter besteed waren dan die voor propaganda ten behoe ve van politieke partijen voor de te levisie. De Jieer Fijn van Draad wilde ge acht worden tegen het voorstel' te hebben gestemd. De heren J. Blijenberg en C. J. Com- piet (k.v.p.) vroegen het college de mogelijkheid nog eens te onderzoe ken voor gasaansluiting -te Sluiskil- West. Volgens Wethouder De Vos was er enige jaren geleden bij de bewo ners van Sluiskil weinig animo voor aansluiting op de gasleiding. De heer Complet was van mening, dat het karakter van het dorp en de menta liteit van de bewoners sedert die tijd wel iets veranderd zijn. Hij pleitte voor een hernieuwd onderzoek. Het leek wethouder De Vos verstandiger dan eerst, eens te onderzoeken of het kanaal met een zinker is te door kruisen. „Wij moeten eerst weten of wij de Sluiskilse bevolking op dit ge bied iets kunnen bieden", aldus de heer De Vos. Voor de aanvang van de raadsver gadering sprak burgemeester Rijp stra een korte herdenkingsrede 'uit naar aanleiding van de spoorweg ramp bij Harmeien. Het oudste raadslid, de heer P. Fijn van Draad, deed dit namens dc raad, waarna een ogenblik stilte in acht werd ge nomen- Tentoonstelling over kind in zes Zeeuwse plaatsen De Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland zal van 15 tot en met 26 januari a.s. in een zestal Zeeuwse gemeenten een tentoonstel ling inrichten, getiteld: „Een-twee drie, daar ben ik." Deze expositie gaat uit van het Landelijk Voorlich tingscentrum voor Ouders en Opvoe ders te Rotterdam en beoogt voor lichting te geven over de ontwikke ling van het kind in de eerste drie levensjaren. De tentoonstelling biedt de ouders en allen, die geïnteresseerd zijn in het jonge kind, de mogelijkheid zicli te oriënteren over het wel en wee van deze leeftijd. Er is een keur van ver zorgingsartikelen te zien, evenals speelgoed voor deze leeftijd, pren tenboeken en boeken met rijmpjes en versjes. Voorts liggen ter inzage op deze expositie boeken over verzor ging, opvoeding en psychologie, ter wijl door middel van platen, foto's en opschriften de belangrijkste as- peeten van deze leeftijd worden be licht. De tentoonstelling wordt steeds begeleid door een districtsverpleeg- ster voor kinderhygiëne, die voor lichting zal geven. De expositie wordt gehouden in: Medisch Centrum Goes op 15 en .16 januari van 15.00 tot 2.1.00 uur; wijkgebouw Groene Kruis Bruinisse op 18 januari van 15.00 tot 21.00 uur; wijkgebouw Groene Kruis Tholen op 19 en 20 januari, resp. van 15.00 tot 21.00 en van 14.00 tot 18.00 uur; wijkgebouw Groene Kruis, Terneuzen op 22 januari van 15.00 tot 21.00 uur; wijkgebouw Wit-Gele Kruis Oostburg op 23 en 24 januari ,van 15-00 tot 21.00 uur; Medisch Centrum Vlissin gen op 25 en 26 januari van 14.00 tot 21.00 uur. Begin van brand op vissersboot Goeree 15 Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is in Bruinisse het begin van brand uitgebroken op de Noordzee- vissersboot Goeree 15 van de heer M. L. De Goeree 15 lag op dat mo ment in de Oude Vissershaven bij de machinefabriek Maaskant. Er was juist een nieuwe motor in het schip geplaatst en er moesten nog enkele leidingen in de machinekamer wor den gelast. Vermoedelijk door over verhitting is een schot. dat de machi nekamer van het yisruim scheidt, in brand geraakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in hot vuur in korte tijd te bedwingen. De schade is gering. TIJDENS JAARVERGADERING TE GOES Ledental P.v.d.A.- vrouwenbond klom in 1961 tot 1080 Mejuffrouw mr. A. lh Schil thuis, Tweede-Kamerlid van de Partij van de Arbeid, heeft donderdagmiddag tijdens de jaarvergadering van de ge westelijke. vrouwencommissie Zeeland van de Partij van de Arbeid in „De Prins van Oranje" te Goes, gespro ken over het veelom val lende werk van de Verenigde Naties. Een vrij groot aantal dames, alge- vaardigden van de verschillende groepen, die op deze jaarvergadering acte de présence gaven, beluisterden baar causerie met aandacht. Op uit voerige wijze schetste inej,. Schilf- huïs, die juist terug is uit New York, waar zij enkele vergaderingen van de V.N. bijwoonde, de werkwijze en de structuur van de Verenigde Na ties. Een groot gedeelte van haar causerie was gewijd aan één der moeilijkste punten van gesprek tij dens deze vergaderingen, n.l. de. de kolonisatie. Zij noemde onder meer de moeilijk heden in landen als Kongo, Ango la, Laos, Algerije en ook de kwestie Nieuw-Gujnea stipte zij aan. Tevens memoreerde zij de moeilijkheden ont staan door de dood van de secretaris generaal van de V.N. Dag Hammars- kjöld en de benoeming van diens opvolger, de Birmees Öe Thant. Ver volgens besteedde zij enige aandacht aan het voorstel der P.v.d.A, om 1% van het nationale inkomen beschik baar tc stellen voor mjnder ontwik kelde gebieden. Tastbare resultaten zijn na indiening van dit voorstel nog niet bereikt. Deze jaarvergadering werd geo pend door de voorzitster, mevr. A. J. de Priester-Gubbejs uit Vlis singen, die in haar openingswoord een terugblik wierp op liét afge lopen jaar. Het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw N. J. Steyn-Vreeke uit Middelburg, loonde aan, dat het ledental ten opzichte van 1 oktober I960 met 32 is gestegen en op 30 septem ber 1961 1080 bedraagt, Het aan- tal groepen bedraagt momenteel .10, Tevens deed zij enkele mededelingen omtrent de activiteiten van het afge lopen jaar, waaronder die van de leesclubs, de zeepverkoop, de choco lade-verkoop, de seholingsdagen en de contactdag. Het aantal leesclubs bleef stationair en bedraagt 10, De contactdag van de P.v.d.A. vrouwen bond voor 1962 zal op 23 jnei in Ter neuzen worden gehóuden. Daarnaast zullen er nog seholingsdagen wórden gehouden op nog nader te bepalen tijdstippen. Het bestuur werd vrijyel geheel herkozen en bestaat uit tje da mes A. J. de Priester-Gübbels, voor zitster, N. J. Stèyn-Vreke, secreta resse, P, Harïnek-Sehaalje, -penning-- meesteresse, M. van Poelje»Goed- bloed, 2e voorzitster, M. de Vos- Seheele, 2e secretaresse, EJ. Doonts- Ortelee, 2e penningmeesteresse, J. P. van der Werve-Sehouls, bestuurslid, P, J. Welleman-Janse, bestuurslid. Tot bondsraadülid werd benoemd me vrouw 'N. J, Steyn-Vreeke, en als plaatsvervangend bondsraadslid me vrouw H. J. Stenvert-Legeer. Na afwikkeling van de huishoudelij ke vergadering sprak de gewestelijk voorzitter van de P.v.d.A., de heer M. J. van Poelje git Vlissingen, zijn waardering uit voor het werk van de vrouwenbond. Touw schoot los: man kreeg ijzeren buis op been Op de scheepswerf van de firma D. van Duivendijk en zn. te Bruinisse heeft de heer L. C. donderdagmor gen omstreeks 8 uur een ijzeren buis op zijn onderbeen gekregen, waar door dit waarschijnlijk op twee plaat sen is gebroken. C. werd naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee overgebracht. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het touw, waarmee de buis werd opgehesen, losschoot. POLITIERECHTER MIDDELBURG Boetes en voorwaardelijke gevangenisstraffen UITGESPROKEN TRIEST was donderdagmiddag de zitting van de Middelburgse politierechter. In acht van de negen zaken las de officier van justitie, nu*. A. W. Rosingh, als tenlastelegging voor: het besturen van een voer tuig onder de invloed van ster ke drank. Tijdens de zitting van vorige week had meer dan de helft van de zaken betrekking op het rijden onder invloed. Mr. VOOR VELE DOELEINDEN Reeds belangstelling uit binnen- en buitenland HET ZIET ER naar uit, dat een uitvinding van een Middelburger zowel in bin nen- als buitenland in ver schillende vormen toege past zal worden. Na ruim een half jaar experimen teren heeft de persfoto graaf Piet H, Kuijt name lijk met behulp van chemi caliën, diverse stoffen en fotografische materialen een fotografisch procédé samengesteld waarmee hij ontwerpen kan vervaardi gen, die volgens hem toe gepast kunnen worden voor talrijke doeleinden. Door dc reacties van de ver schillende hulpmiddelen op elk aar verkreeg: de Middelburgse fotograaf allerlei figuratieve en abstracte vormen, die ge bruikt kunnen worden als des sins voor modestoffen, in dc moderne woninginrichting als dessins voor behangselpapier, vloerbedekking, verlïchtingsor- namenten, als ontwerpen voor decors, hoezen van grammo foonplaten en boekomslagen. In een toelichting op zijn uit vinding vertelde de heer Kuijt, dat reeds van verschillende zij den (uitgevers, modehuizen, in dustrie) beliangstelliug voor de ontwerpen is getoond. Tot nu toe heeft fotograaf Kuijt geëxperimenteerd op kleine plaatjes, die hij ..be strooide" en „besprenkelde" met de verschillende 'chemische en andere materialen. Dé basjs van zijn experimenten vormde de reaetiewerklng van de che micaliën, welke stoffen hij door verschillende ingrepen in een bepaalde vorm bracht. De wonderlijke effecten, die Kuijt vervolgens verkreeg werden Een vun de figuratieve vor men, die de Middelburgse foto graaf Piet Kuijt creëerde en die gébruikt zal worden als ontwerp voor een boekomslag. veroorzaakt door het licht, dat bij het fotograferen van het grondplaatjc door het aldus ontstane patroon viel. De heer Kuijt vertelde ons, dat de vor men, die de reacties van de materialen teweegbrachten overgebracht kunnen worden op de matrijzen en andere vpr- men, die bijvoorbeeld stoffen- fabrieken voor deseins en uit gevers voor boekomslagen ge,- bruïken. De Middelburgse fotograaf heeft al contacten gelegd met verschillende zakenlieden, zo vertelde hij ons. Zo werd hij donderdag nog opgebeld door de uitgeverij Nijgh en Van Dit- mar, die de ontwerpen onder meer wil toepassen voor de omslagen van twaalf albums over Europese landen. De tech nici van dit uitgeversbedrijf zijn momentcel bezig het ont werp té onderzoeken. „Er zit veel meer in dan we dachten, ook wellicht dan IJ dacht", heb ben ze fotograaf Kuijt al mee gedeeld. Voorts is er belangstelling van enkele Nederlandse textielfa brikanten, van een boezenin- dustrje in het centrum van het land, van een Belgische decor- ontwerper en van één der be kendste Parijse modehuizen. Vooral over die laatste belang stelling is de heer Kuijt bij zonder te spreken. Zes maanden lang is de Mid delburgse fotograaf constant bezig geweest om een procédé te vinden, dat houdbaar bleek. Talloze malen mislukten zijn proefnemingenals hij dacht de juiste substantie gevonden te hebben, was de vorm echter ija enkele uren weer verdwe nen. Tot diep in de nacht werkte hjj, maar de ene misluk king volgde op de andere. Vlak voor Kerstmis ontdekte hij echter de vloeistof, waarmee hij het procédé duurzaam kon maken. ("Minimin Rosingh gaf toen te kennen, dat er fors moet worden opgetreden in dergelijke gevallen. Ook don derdag vielen er strenge straf fen. De hulpmoteur A. J. O. uit Oostburg kreeg een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met een proef tijd van 2 jaar, een boete van 50 ntzeggtog van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden en onder toezichtstelling van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Hiertoe werd hij niet alleen veroor deeld, omdat hij op 14 juli in Axel onder invloed een bromfiets had be stuurd. Op 12 mei had O. zich sa- met met een vriend in Axel siga retten, sigaren en koekjes uit een geparkeerde auto toegeëigend. Hij had toen ook te veel gedronken, mis te de laatste bus naar huis en pro beerde toen met zijn vriend een ge parkeerde auto te starten. Dat lukte niet en toen had hij zicli meester ge maakt van de rookartikelen en de koekjes, die in de auto lagen. Op 14 juli had hij een bezoek ge bracht aan café's in Terneuzen, Sluis kil en Axel. Op de terugweg naar Terneuzen kreeg hij een aanrijding' met een andere bromfietser. Deze liep een hersenschudding- op en her innerde zich niets meer van het on geval. Deze aanrijding was O. niet ten laste gelegd. De verbalisant ver klaarde, dat de hulpmonteur niet in kennelijke staat was, maar dat hij te veel ophad om zijn bromfiets be hoorlijk te kunnen besturen. Vier borrels Twee .weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, 200 boete en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid was de uit spraak van de politierechter, mr. B. S. Sieperda, tegen de archi tect A. C. J. C. van Z. uit Sas van Gent. Van Z. Iiad op 4 december onder invloed een auto bestuurd. De verdachte verklaarde dat hij toen slechts vier borrels had ge dronken, maar de politierechter en de officier waren van mening, dat dit al te veel was geweest. De loswerkman L. A. N. uit Axel was op 23 december naar de kermis in Terneuzen geweest. In zijn woon plaats werd hij aangehouden omdat hij onder invloed op een bromfiets reed. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot één week voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar, een boete van 30, ondertoezichtstel ling van het Z.C.A. en 2 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De timmerman A. C. V.uit Vlis singen dronk op 11 november in een Vlissingse cafetaria zeven gla zen bier en één cognac en reed toen op zijn bromfiets met een vaart van 35 kilometer per uur om het Bellamypark. Het liep niet goed af, want V. reed een voetganger aan, die daarbij een gebroken been en een schedel fractuur opliep. De aanrijding was hem echter niet ten laste gelegd. Voor het rijden onder invloed kreeg de Vlissinger een boete van 75 en 4 maanden ontzegging! van de rijbevoegdheid. Zonder licht en onder de invloed reed J. F. de W. uit Hontenisse in Vlis singen met een brommer over de zee sluizen. Bij verstek werd hij veroor deeld tot een boete van .100 en 2 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Ook de Vlissingse calculator G. H. B. had onder invloed een bromfiets be stuurd, en wel op 10 november in zijn woonplaats. De verbalisant had onder meer geconstateerd, dat hij slingerend reed. De verdachte be weerde dat dit kwam omdat er iets defect was aan het achterwie! van de bromfiets. De Vlissinger werd veroordeeld tot een boete van 40 De officier had 75 en 2 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid gie- eist. Bij verstek werd de matroos J. S. uit Middelburg, voor liet onder in vloed besturen van een bromfiets, veroordeeld tot een boete van 75 en 2 maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Voor betzelfde feit kreeg de landarbeider M. van L. uit Axel 60 boete en 2 maanden ont zegging. A.N.W.B. maakt rapport over Stationsburg Middelburg Autoriteiten legden problemen aan verkeersdeskundige voor Middelburgse autoriteiten hebben donderdag de problemen rond de Stationsbrug voorgelegd aan een verkeersdeskundige van de A.N.W.B, Tijdens een ongeveer een uur durende bespreking' werden de vele verjteers- ongejnakken, die deze „bottleneck" van de Zeeuwse hoofdstad in een steeds gróter wordend aantal op werpt, aan de A.N.W.B.-afgevaardig de voorgelegd. Deze zal de problemen nu bestuderen en een rapport samen stellen over mogelijke oplossingen voor dc verschillende knelpunten. B. en w. van Middelburg zullen dan aan de hand van dit rapport onderzoelven of dc verkeersmoeilijkheden rond de Stationsbrug enigszins verminderd kunnen worden. Van Middelburgse zijde werd deze bespreking bijgewoond door burge meester mr. J. Drijber, de commissar ris van politie, de heer M. A. Rene- man en de adjunct-directeur van ge meentewerken, de hoer H. Mooibroek, terwijl van A.N.W.B -zijde aanwezig was de lieer Versteeg van de afdeling- wegen en verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8