S.E.R. akkoord met A.O.W.-uitkering met verhoging 15 procent Spoorwegen willen vertrouwen herwinnen KAMER CONTRA MR. LUNS IN KWESTIE VERZOEKSCHRIFTEN GARNALENVISSERS BELEEFDEN BENARD AVONTUUR VRIJDAG 12 JANUARI 19G2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Raad betreurt late bekendmaking Bezwaren tegen premieverhoging met looncompensatie in 1962 (Van onze Haagse -redactie). De Sociaal Economische Raad gaat akkoord met het voornemen van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, om de A.O.W.-uitkeringen met ingang van I juli 1962 met 15 procent te verhogen. Dit blijkt uit het advies dat de S.E.R. op verzoek van de bewindsman over deze aange legenheid heeft uitgebracht- Een verhoging van de A.O.W.-premïe per 1 juli 1962 als gevolg van de hogere uitkeringen, die gepaard zal gaan met een looncompensatie, wordt door de S.E.R. echter van de hand gewezen, op grond van de overwe- Ïing, dat de loonsverhogingen in 962 reeds hoger zullen zijn dan de besclükbare ruimte. De uitkeringen bedragen sinds 1 de cember 1961 1182 gulden per jaar voor de gerechtigde op een ongehuw de pensioen, en 1872 per jaar voor de gerechtigde op een gehuwde pen sioen. Bij een verhoging van de uit keringen met 15 procent zullen der halve de uitkeringen per gerechtig de stijgen met 180 respectievelijk 282 per jaar, zodat de gerechtigde op een ongehuwdenpensioen 1362 en een gerechtigde op een gehuwden pensioen 2154 per jaar zou ont vangen, indien niet vóór 1 juli 1962 uit andere hoofde een stijging van deze bedragen zal volgen. Te ver wachten valt namelijk dat bij een huurverhoging per 1 juli 1962 een on middellijk verhoging van de A.O.W.- uitkeringen als compensatie van de hogere huren tot stand zal worden gebracht; en dat deze verhoging gro ter zal zijn dan de stijging van het loonindex-cijfer, voortvloeiend uit een looncompensatie. Kritiek Het advies van de S.E.R. laat ook enkele kritische geluiden ho ren. Zo acht de raad het een be zwaar, dat het voornemen tot ver hoging van de A.O.W.-uitkeringen zo laat bekend is geworden, dat daarmee bij het vaststellen voor het in 1962 te voeren sociaal- econonijsche beleid, geen rekening kon worden gehouden. Bedenkingen worden oolc geopperd tegen het incidentele karakter van de verhoging. Het gevaar bestaat dat de animo van het bedrijfsleven bij het treffen van maatregelen voor aanvullende oudedagsvoorzieningen door dergelijke onvoorziene wijzigin gen in de sfeer van de algemene ouderdomsverzekering. sterk zal ver minderen. Een verhoging van het niveau van de A.O.W.-uitkeringen zal vanzelf sprekend ook een verhoging van de A.O.W.-premie vereisen. Een verho ging van de premie per 1 juli 1962, gepaard gaande met een looncom pensatie wijst de raad af, op grond van de overweging dat loonsverho gingen in 1962 reeds hoger zullen zijn dan de beschikbare ruimte. In het advies worden twee andere mo gelijkheden van financiering in 1962 genoemd, waaruit ecliter geen keuze wordt gedaan. Enerzijds wordt gewezen op de mogelijkheid van premieverhoging per 1 juli 1962 zonder looncom pensatie; Een toeneming van de bestedingen zou dan door de ver hoging niet optreden. Het sa menvallen met de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is een gunstige bijkomende om standigheid. Maar bij de relatief grote gezinnen met lage inkomens zal de belastingverlaging niet op wegen tegen de premieverhoging. De andere methode is die, waarbij de verhoging van de uitkering in 1962 uit het ouderdomsfonds wordt gefinancierd. De premieverhoging zou dan per 1. januari 1963 ingaan en gepaard dienen te gaan met een looncompensatie. De bestedingen in 1962 zouden dan met circa 90 mil joen g'ulden toenemen; en de premie zou vanaf 1 januari 1963 gebracht moeten worden van 5,75 procent op circa 6,75 procent van het premie plichtig inkomen. Overleg De in 1963 voor andere loonsverho gingen beschikbare ruimte zou hier door uiteraard worden beperkt. De raad vertrouwt dat de beslissing in zake een premieverhoging in 1962 niet zal worden genomen dan nadat hierover nader overleg met het be- dryfsleven heeft plaatsgevonden. MALAKKA NEUTRAAL BIJ VIJANDELIJKHEDEN De premier van Malakka, prins Ab- doel Rahman, heeft gisteren in het parlement meegedeeld dat Malakka neutraal zal blijven, Indien tussen Nederland en Indonesië vijandelijk heden om Niemv-Guinea zouden uit breken. Bijna 12.000 varkens tot nu toe afgeslacht (Van onze Haagse redactie) In totaal zijn thans 11.70U varkens, 750 runderen en 245 schapen als ge volg van de mond- en klauwzeerepi- demïe afgeslacht. Op 5 januari van dit jaar bedroegen de aantallen res pectievelijk 8989, 695 en 229. In november van het vorig jaar wa ren er nog slechts zes bedrijven met mond- en klauwzeer besmet. Dit aan tal was op 5 januari opgelopen tot 207 en dinsdag jl. was op 249 boer derijen mond- en klauwzeer geconsta teerd. Als de model-actie van het Engelse P.T.T.-person eel, dat ageert voor ho ger loon doorgaatis de kans groot dat een soort wilde postdienst van de volksliga voor de verdediging van de vrijheid in werking komt. Dit plaatje laat zien hoe klanten dan hun poststukken op centrale punten in b.v. Londen zullen kunnen inleve ren na door storting van sixpence tijdelijk lid van de Liga te zijn ge worden. Zij zullen een bepaald klein bedrag moeten deponeren waaruit de kosten van deze particuliere post bestellingen zullen kunnen worden bestreden. P.v.d.A.-raadslid van diefstal verdacht (Van i correspondent) De gemeentepolitie van Opsterland heeft het 48-jarige raadslid A. de H. uit Beetster/waag gearresteerd op verdenking van diefstal. De heer De H. die voor de Partij van de Arbeid zitting heeft in de Opsterlandse raad wordt ervan verdacht verscheidene staven tin hij zyn werkgever, de N.V. J. I. de Jong, melkbussen- en metaal- warenfabriek te Gorredijk, te hebben weggenomen. Ook de buurman van de heer De H., de 54-jarige A. B., handelaar in oude metalen, is gearresteerd. Hem zal vermoedelijk heling ten laste worden gelegd. De H. en B. zullen vandaag aan de officier van justitie in Leeu warden worden voorgeleid. Elf doden door explosie in Amerikaanse mijn Bij een explosie in een kolenmijn te Herrin, in de staat Illinois (V.S.), zijn elf mijnwerkers om het leven gekomen. Dienstorder na ramp De trein raast weer voort Bijna honderd uren na de spoorwegramp in Harmeien ter wijl de wind over het baanvak giert en resten bekleding van coupé's doet opwaaien, werken slopers koortsachtig om de laatste sporen van deze ver schrikkelijke dag uit te wissen. De stormachtige wind wakkert het vuur van de snijbranders spookachtig aan,, en het doffe dreunen van de slo pershamers klinkt tot laat in de avond. Regelmatig wordt dit geluid overstemd door voorbijrazende trei nen, waaruit maar slechts een enke ling naar de resten van de ravage tuurt. De trein rijdt weer en ondanks al het leed, dat vooral ook de leiding van de Nederlandsche Spoorwegen in de ze dagen van zo nabij gevoeld heeft, moet men weer voort. Dit blijkt ook uit een speciale dienst order, die de spoorman in het sein huisje, vijftig meter van de ramp- plaats verwijderd, gisteravond ont ving, evenals de ruim 30.000 andere personeelsleden van de N.S. „Nog nimmer", zo schrijft de di rectie in deze dienstorder, „wer den onze spoorwegen door zo'n grote ramp getroffen. Wij geden ken te zamen met U eerbiedig de slachtoffers, onder wie twee ma chinisten, die bij de uitoefening van hun taak het leven lieten. In diep medeleven wensen wij alle nabestaanden dc zo nodige kiacht toe om dit leed te dragen. Moge de gewonden genezing wor den gegeven". „Wij danken voor de voorbeeldige hulp, die velen uwer gaven bij het lenigen van de nood en het oprui men van de directe gevolgen van het ongeluk. Zoals het leven steeds weer zijn rechten herneemt, moet ook het bedrijf zijn normale gang- hervinden. Ditmaai zal deze terug keer tot de dagelijkse gang van za ken echter meer moeite en inspan ning- vragen dan ooit tevoren". De di- Minister hield voet bij stuk Er onstond gisteren in de Tweede Kamer een vreemde situatie, toen de leden zonder hoofdelijke stemming de conclusies aanvaardden, die de com missie voor de verzoekschriften had uitgebracht over enige, aan de Kamer gerichte adressen van particulieren. Die particulieren meenden een vorde ring tot een bepaald bedrag op de staat tot gelding te kunnen brengen, doch de regering ontkende, dat zij iets schuldig was en weigerde daar om het bedrag uit te keren. Dc com missie voor dc verzoekschriften con cludeerde echter cat dc vorderingen terecht waren ingediend en dat de regering tot betalen behoorde over te gaan. In het debat dat hierover ontstond hield de minister van buitenlandse zaken mr, Luns onder wiens de partement: dc betreffende zaken vielen, voet bij stuit. Tegen zijn argumenten in sprak dus de gehe le Kamer uil. dat tot uitbetaling dient te worden overgegaan. De Kamer kon echter geen Opdracht aan de regeling verstrekken en ten aanzien van één van de ver zoekschriften, dat van de heer Bravenboer in Maassluis, die res titutie vroeg van de op zijn pen sioen ingehouden repatriërings- kosten, verklaarde minister Luns dan ook, dat hij de conclusie van de commissie van de verzoek schriften niet zou opvolgen, ook niet als de gehele Kamer zich daarachter stelde. Soortgelijke situaties zijn in het ver leden wel vaker voorgekomen. Ka mer en legering hebben hier elk hun eigen verantwoordelijkheid. Men kan twisten over de vraag, of de motie ven die de regering voor haar stand punt aanvoert, wel sterk genoeg zijn dat is in de Kamer dan ook ge daan maar als de regering zich niet laat overtuigen, dan -ntstaat toch wel een onprettige toestand. In elk geval was het de Kamer dui delijk, dat gezocht moet worden naar een andere wijze van afdoening van verzoekschriften, die dergelijke si tuaties zoveel mogelijk voorkomt. De voorzitter heeft hel; voornemen om hiervan werk te maken. rectie van de Nederlandsche Spoor wegen, van wie met name de presi dent, ir. J. Lohman de laatste dagen vooraan heeft gestaan bij de red dingswerkzaamheden, en zijn men sen tot steun was, zegt in de dienst order vertrouwen te hebben in de medewerking van geheel het perso neel om de gevolgen van de slag te boven te komen. „Alleen door een voortzetten van het werk, dat ons allen dierbaar is, kunnen wij het ver trouwen van het publiek en het be drijf te zamen herwinnen", aldus de dienstorder. „Met de vaste wil van eêh ieder, op, welke plaats hij ol' zy ook gesteld moge zijn, om de hem of haar opge dragen taak naar beste weten en kunnen te vervullen, zullen wy hierin ongetwijfeld slagen. Laat de gedach- tenïs aan deze ramp ons steeds her inneren aan de verantwoordelijkheid, I die het ons toevertrouwde werk ons I oplegt", zo besluit deze dienstorder. Albert Heyn bestaat 75 jaar Op 27 mei 1887 nam de 22-jarige Albert Hejjn van zijn vader een kleine kruidenierszaak in Oost- zaan over. Daarmede legde hij de grondslag voor het bedryf, dat dit jaar zijn 75-jarig bestaan zal vie ren met 4000 man personeel, ver spreid over het hele land. In 1895 opende de stichter zijn eerste filiaal. Het kwam in Purmerend. Tevens begon hij zelf met het branden van koffie, en daarmee leffde hij de grondslag voor de ei gen produktiebedrijven, naast het in omvang groeiende distributie net. Door elk jaar hógere omzetten te be halen, zo verklaarde dezer dagen de heer G. Heijn, zoon van de op richter, aan de pers, wisten wij de stijgende kosten op te vangen. Hierbij hadden wij de steun van c!e grondstoffenmarkten en van de zelfbedieningswinkels, alsmede van het nieuwste verschijnsel: de supermarkets. Door dit systeem ook wisten wij, al dus 'de voorzitter van de raad van i bestuur, de vijfdaagse werkweek -■ op te vangen, die thans met suc ces is ingevoerd. Het in mei te vie ren feest zal verdeeld worden over Amsterdam (drie vieringen), over Zwolle, Roosendaal en Sittard (elk 1 viering). Voorts houden de be drijfsleiders een herdenking in het Kurhaus te Schevenïngen. OP NIPPERTJE GERED Boot sloeg om tijdens visvangst op Waddenzee De twee opvarenden vnn de Karna- lenkotter Delfzijl 51 „Gersom" heb ben woensdag een hachelijk avontuur meegemaakt, toen tijdens het gar- nalenvissen op de Waddenzee hun netten bleven haken. De 16 meter lange kotter kapseisde binnen de minuut, een kwartier later verdween zij in de golven. Door de oplettendheid van de heer S. Koornstra, schipper van de Har- lingen-13, zijn de vissers van de „Gersom" op het nippertje gered. De 31-jarige schipper G. Jansema uit Delfzijl had al een kwartier in het water gelegen en was verstijfd van kou. Zijn knecht, de 20-jarige A. Jansema, zat hoven op de kiel van de gekantelde kotter. Onmiddel lijk na zijn redding verdween het schip in de diepte. Storm rukt dak van uloschool (Van onze correspondent) Tijdens een felle windstoot is ge durende de schooluren liet dak weg gerukt van de Sint-Martinus-ulo- school, gelegen aan de Muntstraat te Tegelen. Met een hels lawaai zak te liet dak dat drie leslokalen op de bovenste verdieping afdekt, aan de wegzijde van de school naar bene den. De leerlingen van de school bleven ongedeerd. Zij zijn onmiddellijk naar huis gestuurd. Het herstel van het dak zal enkele weken duren. In de niet-beschadigde leslokalen zullen de lessen weer worden hervat. Fundamenten gelegd voor het Vlissingse stadhuis Schipper Jansema, die reeds een week of negen vanuit Harlingen vist, was 's morgens om kwart voor twaalf tussen Harlingen en Terschelling aan het garnalen- vissen. Plotseling bleef het bak- boordnet haken, het vistuig weegt ongeveer 400 kilo. De achtermast knapte af en even later stokte het stuurboordnet. De giek vloog omhoog en daardoor zaten de zware staaldraden alleen nog aan de top van de mast bevestigd. De schuit lag binnen een minuut op haar zijkant. De schipper raakte met zijn been be kneld tussen de deur van het stuur huis. Toen het vaartuig geheel op zijn kop lag, werd, door de druk van het water, de deur weer geopend. Schipper Jansema, die niet kon zwemmen, schoot naar de oppervlak te en wist een boei en enkele lege garnalenkisten te pakken, waarop hij bleef drijven. Zijn knecht A. Jansema was op het moment, dat het vaartuig kantelde in het vooronder om een kopje koffie voor de schipper te halen. Met veel moeite wist hij zich door het roef- luik naar buiten te wringen. Hij greep de railing en op het moment, dat het vaartuig ondersteboven draaide klom hij op de kiel. Bouwen in fasen vanuit een centraal punt TERWIJL behangers de muren van bureau algemene zaken van het Vlissingse stadhuis aan de Houtkade onder handen nemen, zijn veertig man in de bouwput aan de Paul Krugerstraat bezin aaii het nieuwe stadhuis. Timmerlieden, beton- eu grond werkers, een metselaar en twee kraanmachinisten hebben de afge lopen weken met vorst en de ge bruikelijke regen te kampen ge had. Het werk vlot echter goed. Ruim zes maanden is men nu aan het werk in de bouwput. De be langstellende Vlissingers, die het werk van achter de hoge omhei ning bekijken, hebben de twee gele kranen al heel wat heen en weer zien draaien en rijden, -terwijl flinke hoeveelheden beton per bak werden gestort. De bekisting wordt dezer dagen verwijderd. Eén van de vele etappes van het werk. Vóór de bekisting werd aangebracht zijn 287 heipalen in 7 weken de grond ingeslagen. HET BOUWWERK is in sectoren verdeeld. De bouwer heeft aan deze sectoren „vleugelbenamin gen" gegeven, naar de vleugels van liet nieuwe stadhuis. Wanneer men met de rug naar het ANMB- gebouw aan de Dr. Staverman- stroat slaat en in de richting van de Paul Krugerstraat kijkt, kan men de byna cirkelvormige in deling van het werk zien. Recht tegenover dat gebouw is het zwaartepunt: de funderingen van de toekomstige kantoorge deelten. Donderdag is voor één van de vleugels weer 63 m3 be ton gestort. Eérr stuk werk is al klaar in het zwaartepunt: de De fundamenten voor het nieuwe Vlissingse stadhuis worden op het ogenblik gestort,. Deze overzichtsfoto geeft er een beeld van. rFoto P.Z.C.) ..bak" van de vuilwaterkelder. Tegenover de rijks b.b.s. komt het tweede deel van de U-vormïge kantoorgebouwen. OP HET gedeelte tegenover de Engelse kerk aan de Paul Kru gerstraat is men uog niet aan de bekistiug toe; daar" worden nog eerst wat „koppen gesneld". Kop pen van betonpalen. Om een gave hetonvloer te Ierjjgen worden de koppen van de betonpalen a„ge- stoopt. Met speciale opstortingen worden de koppen weer op hoogte ge bracht. Hier moet het represen tatieve gedeelte van het stadhuis komen. C.N.V.-voorzitter werd in brochure beledigd De Bussunise belastingconsulent H. M., die onlangs een brochure sciireef en verspreidde over „Het gevaar van de woningbouwcorporaties voor de democratie" en daarin de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer C. H. van Mastrigt, een „vakbondsmisleider" en een „men- edig kamerlid" noemde, zal, wil hij deze brochure verder verspreiden, ge noemde woorden daaruit moeten schrappen. Aldus luidt het vonnis van de presi dent van de rechtbank te Amster dam, mr. U. W. H. Stheeman, in het kort geding dat de heer Van Mastrigt tegen de Bussumer had aangespon- nen. Aan verdere verspreiding van de brochure met de gelaakte woor den verbond de president een boete van 5000 gulden per overtreding. Gerrit Kouwenaar weigert prijs De Nederlandse dichter Gerrit Kou wenaar heeft een prijs geweigerd, die hem door de stad Antwerpen werd toegekend, altlus meldt het Belgische blad „Het Laatste Nieuws". De prijs bedroeg 250 gulden. Adriaan Roland Holst was een prijs toegekend van 1250 gulden evenals Schulte Northolt. Leo Vroman werd een be drag! van 250 gulden toegekend. Ger rit Kouwenaar heeft echter ver klaard, dat „een dergelijke kleine prijs behoort gegeven te worden voor een enkele tijdschriftuitgave of aan iemand met een kleine produktie. Als die gegeven wordt voor een gedicht uit een grote cyclus, zoals nu is ge beurd, moet men eerder van discri minatie dan van bekroning spreken". SOEKARNO-AANHANGER WAS GEEN NEDERLANDS MARINE-OFFICIER Zoals dezer dagen uit Djakarta werd gemeld, heeft een 35-jarige Nederlan der zich opgegeven „als vrijwilliger voor het Indonesische leger om" in Nieuw-Guinea tegeu de Nederlauders te vechten" Het zou een voormalig officier der mariniers, Van der Lugt, zyn. Van de marinevoorlichtings dienst werd donderdag vernomen dat de betrokken Nederlander in geen jfeval officier der mariniers is ge weest. Thans wordt van de Marvo nader vernomen dat er wel een ex-marinier eerste klas. tijdelijk sergeant o.v.w.. J. Ch. van der Lugt. bekend is. Deze was voor zijn indiensttreding kweker. Hij kwam in dienst als marinier der de klas o.v.w. op 20 juni 1945. Hij doorliep vervolgens de standen van marinier tweede en marinier eerste klas en de rangen van tijdeiyk kor poraal en t(|dehjk sergeant. H(j dien de bij de mariniersbrigade in Soera- baja van maart 1946 tot januari '48. Vervolgens kwam hij voor drie maan den in Nederland voor nadere oplei ding. Op 15 juni 1949 werd hij op verzoek eervol uit de dienst ontsla gen (gedemobiliseerd in Indonesië) Dit hield verband met een door hem te aanvaarden buigerbetrekking bij de suikerfabriek Watoctoelia te Krian /ten zuiden van Soerabaja),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7