Storm met orkaankracht richtte in Zeeland veel schade aan Dode bij botsing met file auto's te Zijpe BILT olijfje Zeeuwse Almanak MR. HUBER GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN GOES DRUK BEZOCHTE RECEPTIE VOOR GOESE BURGEMEESTER VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 JANUARI 1962 ROND 20 SCHEPEN OP REDE VLISSINGEN Vlissings meisje verwond door één van vele losgewaaide dakpannen EEN BI.JZONDEK ZWABE ZUIDWESIEBSTQBM hield Zee- land donderdag in zijn greep. In de nacht van woensdag op donderdag was de storm opgestoken 0111 geleidelijk aan in kracht toe te nemen met als hoogtepunt de periode tussen donderdagmiddag één en vier uur. Toen noteerde het Meteo- station te Vlissingen zelfs windsnelheden van rond 33 meter per seconde, windkracht 11 tot 12, waarmee de storm orkaan kracht bereikte. Na vier uur 's middags nam de storm echter geleidelijk aan in kracht af en kon men de balans opmaken: een tyieste balans, want in geheel Zeeland bleken de hevige wind stoten danig te hebben huisgehouden. Vooral de daken en schoorstenen moesten het ontgelden. Legio zijn het aantal dak pannen dat van de daken woei en op de straten terechtkwam, diverse schoorstenen leverden gevaar op, terwijl ook enkele spiegelruiten de druk van de wind niet konden weerstaan. In Middelburg woei zelfs een stuk uit de zijgevel van een wo ning en in Goes sloeg de storm een gat van enkele vierkante meters in het dak van een bij het stadhuis getrokken pand in de Lange Kerkstraat. In Oost burg woei voorts een groot stuk van het dak van een houten noodwoning af en o,p de rede van Vlissingen waar rond twintig schepen voor anker la gen kwamen zelfs twee sche pen door de stroom en de wind niet elkaar in botsing. Zeelapd kreeg donderdag dan ook meer dan zijn deel van de storm en vooral voor de brandweer is hét gisteren een bijzonder drukke dag geweest. In Middelburg ruk ten de spuitgasten om even over balf één uit naar liet pand Veer- sewef 5. Niet voor bet blussen van een brandje, maar om dé zij gevel met planken dicht te spijke ren. De storm had bier namelijk een flink stuk „uitgeblazen". Voor alle zekerheid haalde men ook maar de pannen van het dak. Door bet neervallende steen was er voorts enige schade aan het meubilair aan gebracht. De bewoonster, dé 77-jarl- ge weduwe A. R.-M., is noodgedwon gen zolang bij kennissen ingetrok ken. Bij het provisorisch herstellen van de schade kreeg de brandweer medewerking van de dienst gemeen tewerken. Adelaar vleugellam l-landen vol werk had de Middelburg se brandweer ook aan de adelaar o.p het dak van de Kloveniersdoelen. De rechtervleugel van de houten met zink omklede vogel was losgewaaid en naar beneden gestort. Voor 'alle zekerheid heeft de brandweer dc vleugellamme „vogel" töën van het dak gehaald en naar de Stadsschuür overgebracht. Aan de Vógéldijk liep verder het palingbootje van de firma Van D. in het kanaal vol water 'ep zonk. Voor de kooplui, die bun kraam had den ingericht op de Middelburgse 1 iparkt is liet gisteren ook een bij- zonder slechte dag geweest. Zo wei- I nïg bezoek trok de markt, die bijna vycgwoei, dat de meeste kooplui des middags tegen twee uur hun koop- Waar reeds inpakten en vertrokken. In Vlissingen kreeg de 17-jarige jon geman S. van K. de schrik van zijn leven, toen zijn driewielige auto in c]e Badhuisstraat het tegen de storm moest afleggen en omwoei. De auto kwam dwars op het trottoir terecht, terwijl de bestuurder enkele schram men opliep. Ongelukkiger kwam het zesjarige meisje C. H. er af. Toen zij in het Waaigat te Vlissingen liep, kreeg zij een op drift geraakte dakpan op haar hoofd, waardoor zij verwondingen aan het jiqqfd opliep. Na door dé dokter behandeld te zijn kon zij weer naar huis terugkeren. Bijzonder goed liep verder een onger luk in de Aagje Dekenstraat af, waar een schoorsteen van het dak afwaai de. Gedeeltelijk viel de schoorsteen op het dak, maar een behoorlijk brok viel naar beneden en kwam op het trottoir terecht, waar toevallig geen voorbijgangers liepen. Succes hoekte de storm ook in de Vlissingsé Breewaterstraat waar een (Zie slot pag5 kot. 5) VAN <3.n)in TOT 10 X 10 (1) Overal In Zeeland begint de jeugd- actie 10 x 10 nu goed op gang te ko men. in Wolfaartsdijk gebeurde dit begin deze week. Het actiecomité belegde een avond in het Dorpshuis, waar de voorzitster van liet comité, mej. J. van Damme, èen uiteenzet ting gaf van liét doel van de actie en de inzamelïngsplannen voor Wol faartsdijk nader toelichtte. De heer J. W. Prins gaf vervolgens een over zicht van de achtergronden, die de aanleiding zijn geweest tot' déze grote landelijk jeugdactie, waarna het mu ziekgezelschap „Harmonicana" voor het ontspanningsgedeelte van deze avond zorgde. Ook werden er nog vjer films vertoond. Op 27 .januari belegt liét comité nog een avond. Op deze bijeenkomst zullen leden van d Oprechte Amateur bet programma verzorgen. 10 x 10 (2) In Wenieldinge is men zelfs al ver der. Hier belegde het comité reeds sroi$M Gistermiddag een soort TVim vgri Exl-preslalic geleverd door hel ver rijwiel o.p te. nemen tegen een vlie gende orlcaan, die in het heetst van d,e strijd ook nog een beetje met ons pinopetje ging stoeien. Na ten over staan van de lieve jeugd een hoogst belachelijk figuur te hebben gesla gen, kregen we het onding tenslotte midden in de Vlissingsé Scheldestraat to eer te pukken, nadat hét drie keer onder ons voorwiel en vier keer on der onze voet vandaan was gezwiept. Op de Kleine Markt zeilde een dak pan met 'en elegante zwaai aan scherven tegen de straatstenen en in de Badhuisstraat vond een melkboer zijn gemotoriseerd gespan terug tegen een huismuur. Op zijn kant. Op liet Betje Wolffplein stond de helft van een schoorsteen tamelijk mis plaatst op het trottoiren overal op de daken déden de televisie-antennes voort durend of ze wilden omwaaien, maar lieten het telkens lékker- na. Fietsers met wind mee vlogen angst aanjagend snel ta/ngs alle kruispun ten en fietsers met wind tegen lopen nu nog na te hijgen en aangezien uw dienaar tot de laatste categorie bi hoorde, is dit een beetje een kort ademig stukje geworden.... verschillende bijeenkomsten. De eei> ste werd gehouden voor leden van de jongensclubs, „Samuel" en „Jona than" in het C.J.V.-gebouw en trok 54 belangstellenden, die gefaqeid naai de film, „Het leven der fellah's ke ken. Dezelfde dag organiseerde het corpitê èen soortgelijke bijeenkomst voor de meisjesclubs en de dag daai-r op voor de leden van de overige ver enigingen in Wemeldirige. De reac tie: de jeugd kocht reeds 151 kaar ten. die tezamen over een periode van tien weken een opbrengst van f 691 verzekeren. 10 x 10 Niet alleen de .jeugd, maar ook de Zeeuwse fruittelers liebheu zich •- ingezet voor do 10 x 10 actie. Op de werktuigenshow, verbonden aan do traditionele Zeeuwse fruit- teiersdag, die vandaag in Goes wordt gehouden, is namelijk ook een stand ingericht, die geheel gewijd is aan de actie. Tegen een kleine vergoeding zullen do be zoekers aan deze show aan een prijsvraag kunnen deelnemen, waarvan de opbrengst bestemd is voor de 10 x 10 actie. 10 x 10 (1) In Domburg, waar het actiecomité door burgemeester mr. J. W. E. Crominelin nog geïnstalleerd moet worden, doet men het weer heel an ders. In deze gemeente worden de bewoners namelijk uitgenodigd za terdag het gewicht: va** wier voor aanstaande personen in Domburg te raden, waarmee pten ook de benodig de gelden voor de actie hoopt in te zamelen. STAMMOEDER Van geheel andere aard is het nieuws dat uil Axel komt. Fokker W. L. den Hamer uit deze gemeente heeft namelijk een mooi succes met zijn „fCoosje" geboekt. ..Koosje" is een melkkoe, die bij het Nederlands Rupdveestamboek staat ingeschre ven onder het nummer 283163 K.S. en vgp het stamboek het predikaat preferente stammoeder kreeg toege kend. Met vijf ingeschreven dochters behaalde „Koosje" 14 punten met af stammelingen. Op de dag van toe kenning had „Koosje" de produktie-, klas van 45.000 kg melk reeds overschreden. Naar wij vernemen be draagt het aantal dieren met hot predikaat preferente stammoeder in Zeeland slechts drie. Handen vol werk had de Middel burgse brandweer donderdag aan de houten adelaar op het dak van de Kloveniersdoelen. De rechtervleugel van de vogel reus door de stórm los gewaaid én naar beneden gekomen. Voor alle zekerheid heeft de brand weer de „vleugellamme" vogel, iqen maar van het da}i gehaald, Benoeming De heer E. van Weel, hoofdcommies ter secretarie van Souburg en ser cretaris van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht is benoemd tot referendaris, chef van de afdeling financiën ter secretarie van de ge meente Winschoten. Burenruzie in Hulst over het kloppen van matjes Een meningsverschil over het al of niet mattenkloppen op de schutting ontaardde te Hulst in een burenruzie, waarbij nu niet bepaald kiese taal werd gebruikt. Alle bewoners van de straat waren samenge stroomd en volgden het ver loop van de gebeurtenissen met groeiende belangstelling. Tenslotte had mevr. W.-De K. haar buurvrouw enkele beledi- gingen toegeroepen en daar voor moe^J; zij zich donderdag voor de Middelburgse kanton rechter verantwoorden. Zij liet échter verstek gaan. Maar twee welgeschapen dochters van de buurvrouw, die beledigd was, vertelden uitvoerig hoe het was gebeurd. Daarbij brachten zij nadrukkelijk naar voren, welke woorden de buur vrouw hun moeder had toege voegd. De politierechter ver oordeelde mevr. W. conform de eis tot een boete van 25. (Slot van pag. 1) dere ontwikkeling van de stad kan in goede banen worden geleid", aldus spreker. Hij was er echter van over tuigd, dat in de eerst komende tijd zo af en toe nog wel eens zal blij ken, dat alle gevolgen van deze be stuurscrisis nog niet zijn uitgewist. „Ook U, mr. Huber zult daar wel eens op stuiten", meende de heer Vis- De loco-burgemeester verklaarde voorts, dat mr. Huber voor b. en w. en voor de raad „een gesloten boek" is. „Enerzijds is het niet prettig, dat wij U niet kennen, maar anderzijds lieeft het liet voordeel, dat wij blanco en zuiver met elkaar kunnen arbei den In het belang der gemeente". Hij zei van een burgemeester te ver langen, dat hij eerlijk en betrouw baar is, dat by de gemeente lielpt be sturen binnen bet raam van de daar voor gestelde eisen, verordeningen en voorschriften, dat hij op de juiste wij ze de nodigt' activiteiten zal weten te ontplooien en dat hij op verant woorde en prettige wijze leiding zal geven aan vele vergaderingen en bë- sprekinger vap allerlei aard. el* NATUURZUIVER IN HOTEL „DE KORENBEURS Vele vriendelijke woorden gesproken Na dé installatie van burgemeester pir. F. G. A, Hpber van Goes werd in hotel „De Korenbeurs" een druk bezophte receptie gehouden, waarop met alleen vele Goesenaren acté de presence gaven, maar waarop ook provinciale autoriteiten en burge meesters uit Zeeland aanwezig wa- Ook waren er afgevaardigden OUWERKERKSE AANNEMER Eorme ravage werd aangericht lïij een evnstjge botsing is don derdagavond om kwart over zes de Ouwerkerkse aannemer C. J. Kuyper om liet leven gekomen, toen hij met zijn personenauto in volle vaart tegen de laatste vrachtwagen van een lange file voor het yeer Zijpe reed. De heer Kuijper, die op weg was naar het yeer om passa giers van de kleine hoot af te halen, schoot met zijn auto on der de iaadhak van een vracht wagen met fruit en richtte zo op het kruispunt rijksweg- Dorpsweg onder Bruinïssc een enorme ravage aan. De politie kon 's avonds uog geeu opheldering geven qver de vraag of de achterlichten van de fruitwa'gen al daii niet hadden gebrand op het fatale niomcul. lu de auto van de lieer Kujjper zat qo.k r/,\]n vierjarig zoontje. Ilct ventje werd licht ge wond: alleen enkele tamlen werden uit zijn mond geslagen. De rij auto's die zich donderdagmidr dag aan Zijpe vormde, nadat de veer dienst vanwege de storm was stilge legd, groeide steeds verder aan. Te gen zes uur stonden ite wagens on geveer tot aan net kruispunt van de rijksweg met de Dorpsweg te Brui- pisse. De laatste was die van chauf feur J. du G. uit Schiedam, die met een restant fruit terugkeerde van de markt te Zierikzee. Op een gegeven moment werden de wachtende auto mobilisten opgeschrikt door een ge weldige klap. De vrijwel splinter nieuwe personenauto van de heer Kuijper ramde de laadbak van de fruitauto, de kisten fruit werden over het wegdek geslingerd en toen de wachtenden toesnelden bleek, dat de heer Kuijper bij de botsing op slag was gedood. De aannemcr-loomverker-landbou- wer was 46. jaar oud en gehuwd. Hy was in Ouwerkerk bestuurslid van de landbouwvcrenïgmg ..Aller belang" en had zitting in de ou- dercommïssie van de openbare la gere school. Verder was liij actief in de motorclub Sparta". Met een ambulance is het stoffelijk overschot vap de heer- Kuijper naar het ziekenhuis in Zierikzee overger bracht. De personenauto 'wérd bij de botsing aan de voorkant totaal 'ver hield. Ook de vrachtwagen werd zwaar beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naai' du toe dracht van het gebeurde. uit Apieland, Vlieland en Leeuwar den. Tijdons deze receptie werd gesproken door burgemeester A. Anker van Vlieland, die burgemeester Huber dankte voor de prettige samenwei-- king. De burgemeester van Klpetjn- ge, mr. H. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye verwelkomde de heer en mevrouw Huber namens de buurgemeenten. Sprekende namens het gemeentebestuur van Kloetinge, zei hij, dat de laatste jaren op plezie rige wijze overleg is gepleegd tussen beide gemeenten. „Héél wat plezie riger dan enkele eeuwen geleden, toen de inwoners van Kloetinge en Goes meningsverschillen met wapen geweld pleegden op te lossen", aldus burgemeester Schimmelpenninck van der Oye. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, sprekende namens de Ver eniging van Burgemeestérs en Secre tarissen op Zuid- en Noord-Beveland, sprak de verwachting uit, dat kir. Huber spoedig zal zijn ingeburgerd in Zeeland. Ds. C. Metselaar, Neder lands hervormd predikant te Goes, voerde hét woord namens de Goese kerken en het Leger des Heils. Hy wees op de bijzondere verhouding ovcrhcid-Kerk. Hij hoopte, dat Qqes onder leiding van mr. Huber goede tijden tegemoet gaat. Hij zegde hem dc steun van du Goese Kerken toe. Namens du gewestelijke Raad voor Zeeland van Landbouwschap felici teerde de voorzitter van de Raad, de heer J. P. van Du.vze mr. Huber'met zijn benoeming in Goes. Hij bood hem namens de Raad een exemplaar van de geschiedenis van de Zeeuwse land bouw aan. Eveneens ter receptie aan wezig was oud-waamemend burge meester Jr. J. W. Nqteboom, die Zich eveneens tot de niéuwe burge meester van Goes richtte. „Ik weet, dat. aan uw benoeming veel zorg is besteed. Goes kan daarom met ver trouwen dc toekomst tegemoet zien onder uw leiding", aldus burgemees ter Noteboom. Burgemeester Huber dankte tenslotr te allo sprekers persqonlyk voor hun vriendelijke woorden. Daarna maak ten nog velen van de gelegenheid ge bruik persoonlijk kennis te maken met de nieuwe burgemeester en zyn echtgenote. wwwvwwwwwwwvw Hiertegenover stelde spreker de mei dewerking en steun van b. en w. en de raad. „U mag van ons verlam gen eerlijkheid, oprechtheid, opbou wende kritiek en tegemoetkomend heid", merkte hij op. Hij wees er verder op, dat vele pro blemen een oplossing vragen. Spre ker noemde in dit verband diverse zaken in de soeiaahculturele sector, de infrastructuurwerken, de grote behoefte aan woningen in Goes, de industrievestiging, de scholenbouw, het verenigingsleven enz. Nadat hij de wens had uitgesproken, dat Goes onder leiding van mr. Hu ber tot groter bloei en welvaart zal komen, hing hij hem de ambtsketen om. Koers houden In zijn „maiden-speech" tot de raad verklaarde burgemeester Hu ber, dat hij Goes vóór zijn komst slechts kénde van naam. „Wij waren verbaasd, toen wij hoor den en zagen, wat hier na de oor log tot stand is gebracht. Dit is in het noorden niet bekend", ver zekerde hij. „Het is mij echter duidelijk, dat alle zeilén zullen moeten worden bijgezet indien het schip dat Goes heet zijn koers en vaart wjl behouden, merkte mr, Hiiber op. Spreker zei zich er van bewust te zijn,'dat eén goede verstandhouding- in college en raad een eerste vereiste is. maar dat ook eén goed functio neren van de gemeentelijke diensten onmisbaar is. Om de positie van Goes als hoofdplaats van de Bevelanden te handhaven achtte mr. Huber de steun van rijks- en provinciale diens ten en instellingen onontbeerlijk. De nieuwe burgemeester van Goes be toogde er eveneens van doordrongen te zijn, dat de oveyhejd weinig ver mag indien niet de Kerk en het be drijfsleven, waartoe hij ook de ver enigingen en particuliere instellingen wilde rekeqen, ten volle hun mede werking verlenen aan de verdere ont plooiing van de samenleving in deze gemeente. „Op het brede terrein van economi sche activiteiten, sociaal werk en geestelijke en culturele arbeid is een goed samenspel tussen dé daarbij be trokkenen een dringende vereiste", alcjus mr. Hqber. Hij zei voorts, dat een verdieping van de kennis oyer liet verleden van Goes en zijn om geving zal kunnen helpen bij het vin den van de juiste weg naar de toe komst, die recht doet wedervaren aan het eigen karakter en de éigen aard van Goes en zijn bevolking. HÜ wees voorts op de bijzondere aan dacht, die Goes moet hebben in liet veranderend Zeeland. „Industrie en toerispie zullen meer in de belang stelling komen te staan, zonder dat dit de achterstelling van de agra^ riërs met zieli meè hoeft te brengen. Het zal onze taak zijn deze bedrijfs takken in goede onderlinge harmo nie te steunen; bedrijfstakken/ die alle van zulk een groot belang zyn voor Goes als werk- en woonstad", merkte mr. Huber op. Hy besloot zfjn aandachtig beluisterde rede piet een Latijnse spreuk op een vigpef liet wapen van Goes, die liij aantrof in een boek over Goes: „Fortissimum Ciyitatis Munimentum C'opcordia", het sterkste bolwerk van de burgerij is de eendracht. Steun Hierna voerden verschillende raads leden het woord, die 'mr. Huber hun steun toezegden. De heer Ph. Ha- verhoek, sprekende namens de frac tie van de P.v.d.A. toonde zich vër- lieugd, dat Goes weer een nieuwe burgemeester heeft. „Onder waarne mend-burgemeester Noteboom is de basis gelegd voor het vertrouwen tus sen college en de raad. Als U daar op doorgaat, kunt U op onze steun rekenen", aldus de heer Ha verhoek. Naméns de C.H.Ü.-raadsfractie wees de heer F. P. J. Polderman, burge meester Huber er op, dat hem een zware taak wacht in Goes. Hy hoopr te, dat burgemeester met zijn vrouw cn kinderen eep goede tijd tegemoet zal gaan in Goes. De heer J. H. Roose (k.v.p.) zei er van overtuigd te zijn, dat vele zaken, die voor Goes van essentieel belang zijn, de belangstelling van burge meester Huber hebben. „De taken, die het gemeentebestuur wachten zijn vele", aldus spreker. De heer C. W. Vervest (r.-k.) riep de speciale medewerking van burge meester Huber, geb,qren in het voor malige Nederlands ïpdië, in met be trekking tot de gerepatrieerdon. Do heer N. E. van Santé (v.v.d.) ver klaarde, dat Goes een periode heeft gehad, die zich kenmerkte door aar zeling om besluiten te nemen, g'e- volgd <loor een periode van grote voortvarendheid. Hij verwachtte, dat mr. Huher dc „gulden middenweg" tussen deze twee uitersten zal weten te vinden. De A.K.-raadsfractie voerde hot woord hij monde van mr. i. G. v. d. Burgt, die zich verheug! toonde, dat het college van b. en w. thans weer compleet is. Ten slotte richtte ge meente-secretaris M. J. Taillle zic|i namens liet voltallige gemeentepcr- soneel tot burgemeester Huber. „De ambtenaren weten, dat L" een om vangrijke taak wacht. U kunt op hen rekenen", aldus de heer Tailiic. ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking met af en toe buien. Krachtige wind tot storm uil het zuidwesten. Dezelfde tempe raturen als gisteren, of iets lagere. ZON EN MAAN 43 januari Zon op 8.44 onder 16.54 Maan op 12.27 onder 00.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2