Burgemeester mr. Huber geïnstalleerd in Goes LAWINE VAAGT VIER DORPEN WEG Kennedy optimistisch over wereldsituatie Schepen in nood door zeer zware storm niets meer gehoord Van 3000 inwoners Kleine spaarder Vandaag... De Ford Motor Compagnie in de Verenigde Staten zal de nomi nale waarde van haar aandelen terugbrengen tot 2 V2 dollar. Wanneer men weet, dat de dollar in de Ver enigde Staten zo ongeveer wordt uit gegeven als in ons land een gulden wordt besteed, dan zouden we die daad van Ford moeten vergelijken met bijvoorbeeld het opsplitsen van de Philips of de Hoogoven-aandelen in stukjes van een rijksdaalder. Waarom die kleine aandeeltjes in zul ke landen als de Verenigde Staten, Japan enz. Het antwoord is heel eenvoudig: omdat men daar de klei ne beleggers in staat wil stellen zon der groot risico toch in het kapitaal van de grootbedrijven deel te nemen en daarvan een goede rente te trek ken. Ford heeft nu al een kwart miljoen aandeelhouders (sters), die overigens in meerderheid (huis)vrouwen zijn. Ook in Nederland heeft men de laatste jaren geprobeerd de belangstelling van de kleine spaarder te wekken voor zelfstandig effectenbezit. Bepaalde bedrijven ga ven van hun aandelen kleinere coupu res uit, die voor de kleine spaarders aantrekkelijk waren. Grote omvang echter heeft dit verschijnsel niet aan genomen. Ook de Vereniging voor de Effecten handel heeft wel iets gedaan om de belegging in kleine coupures te popu lariseren, maar haar activiteit in dit opzicht was bepaald niet groot scheeps. Het had er de schijn van, dat men de kleine spaarder toch ook weer niet bij zijn oude. vertrouwde spaarbanken wilde weghalen en op zichzelf was dat zeker niet onbegrij pelijk, want die banken vormen een buffer tegen allerlei risico's. Toch moet het wel verbazing wek ken, wanneer men aan de hand van buitenlandse cijfers zo als de bovenstaande cijfers van Ford moet vaststellen, dat men in Nederland ver achterblijft bij het be leggen van spaargeld in kleine cou pures. Ook is men bijvoorbeeld in een land als Japan al zover, dat daar in de namiddag de beurskoersen op het televisiescherm verschijnen, opdat de Japanse huisvrouw de koersen kan noteren, waarna ze er des avonds met haar echtgenoot breedvoerig over praat!! wellicht zou hier toch van de Ver eniging voor de Effectenhandel en van de Vereniging van Commissio nairs in Effecten deze laatste ver eniging liet zo pas nog een aardig broehuretje over de beurshandel ver schijnen rwat meer activiteit kun nen uitgaan in de richting van de massificatie. En als er wat meer activiteit be tracht wordt, laat men dan ook eens letten op de beursnote ring. Het is om het zacht te zeg gen wonderlijk dat de koers voor kleine coupures lager kan zijn, dan die voor de grote stukken. Waarom moet iemand, die een stukje van 100 verkoopt drie gulden minder in zjjn handen krijgen, dan naar ver houding iemand, die een stuk van 1000 verkoopt? Daarvoor zijn uiteraard wel verkla ringen te geven, maar al die verkla ringen komen er op neer, dat men vrijheid wenst om de man met zijn kleine stukje enigermate in de goed kope hoek te drukken. Het bestuur van de Amsterdamse beurs zou er goed aan doen de afzon derlijke notering voor kleine coupu res zonder meer te verbieden om daarmee duidelijk te maken, dat liet de uitgifte van die kleine coupures niet wil afremmen maar integendeel wil bevorderen! 4c #De Jordaanse afgevaardigde bij de V. N„ dr. Fawzi Moelkt, is na een lang durige ziekte in een New-Yorks ziekei - huis overleden. Dr. Moe!ki,-dïe ook pre mier van zijn land is geweest, was fl jaar. mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SÜÜ W. Leertouwer en G. A. de Kok. 25 cent per regel met een minimum Tw.tT/ïS. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN If""», per few Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 p.z.C.. Middelburg. Bureaus-- Vlisslngen Walstr 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red 3508/3540, adv 3647/3643; Middelburg, Markt 81, tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3109, adv 2375); Goes Gr Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel 2116; Zierlkzee. red tel 2425. adm tel 2094. aan, dat een verdienstelijk en ge waardeerd Goesenaar. de heer P." J. Sturm, daarbij het leven heeft gela ten. Ter nagedachtenis aan de slacht offers van de treinramp werd slaande enige ogenblikken stilte in acht genomen. Installatie Nadat gemeente-secretaris M. J. Tail- lie 't benoemingsbesluit had voorge lezen, hield de loco-burgemeester J. S. Visscher zijn installatierede. Hij her innerde eraan, dat het nog slechts drie jaar is geleden, dat de vorige burgemeester van Goes is geïnstal leerd. „Dat Goes thans weer een nieuwe burgemeester heeft, vindt zijn oorzaak in omstandigheden die gelukkig slechts zelden voorkomen", aldus de heer Visscher, die zei niet zonder meer te willen voorbijgaan aan de moeilijkheden in Goes in het jongste verleden. „De bestuurscrisis en de gevolgen daarvan hebben de gemeente Goes in velerlei opzicht in opspraak gebracht. Dit is nadelig ge weest voor de ontwikkeling van Goes", betoogde loco-burgemeester Visscher. „Thans zijn de bestuursver- houdingen weer normaal, het ver trouwen is teruggekeerd en de ver- Zie slot pag. 2 kol. 5 RAMP IN ANDESGEBERGTE VAN PERU Marinevliegtuig maakte noodlanding Een marinevliegtuig van het type „Grumman" S 2 F 1 heeft donder dagochtend wegens motorstoring een ■noodlanding moeten maken in een bollenland achter de duinen tussen Katwijk en Noordioijk. [1946 het noorden van centraal Peru troffen, werden tenminste 500 per- sonen gedood. Hoogste berg Aardverschuivingen zijn hier ijïet ongewoon in deze tijd van het jaar. De Huasearan is de hoogste berg in dit gedeelte van de Andes. De berg hellingen zijn dunbevolkt. De meeste mensen in deze streek zijn Indianen die in hutten wonen. Het Huarazdal, dat tussen de witte en do zwarte ke tens van <je Andes ligt, zo genoemd naar de toppen, die al dan niet met sneeuw zijn bedekt, is een welvaren de landbouwstreek. Een geweldige aardverschuiving, die zich woensdagavond laat langs de met regen doordrenkte hellingen van de Huasearan, de hoogste berg van Peru, naar beneden stortte, heeft vier berg dorpen bedolven met de meer dan 3000 inwoners. Zegslieden van het leger en de politie ter plaatse zeiden te vrezen, dat de gehele bevolking van ongeveer 3100 zielen, onder de massa aarde, stenen en ijs is gestikt. Het zal waarschijnlijk echter nog dagen duren voor het aantal slachtoffers met zeker heid kan worden vastgesteld. Bedolven onder 12 meter dikke laag ijs en aarde Kolonel Humberto Ampuero, het hoofd van do reddingswerkzaamhe den, verklaarde, dat de dorpen, die aan de voet liggen van de 6750 me ter hoge Huasearan, 50 kilometer ten noorden van Hnaraz en 330 Id- lometer ten noord-noordwesten van Lima, bedolven waven onder een 33 meter hoge ijs- en steenmassa, die zich uitstrekt over een breedte van bijna een kilometer. Een bataljon genietroepen is op weg naar de plaats van de ramp. De ri vier de Santa, die tengevolge van de aanhoudende regenval zeer is ge zwollen, dreigt buiten haar oevers te treden. Het eerste alarm werd gege ven door dr. Leoncïo Guzman, die bij terugkeer uit een naburig ziekenhuis, de lawine de berg af zag komen. Hij tvachtte nog zijn huis te bereiken om zijn gezin te waarschuwen, maar liet was te Iaat. Volgens Guzman waren de dorpen Ranrahirea, Saccha, Juarasehucho en Uchueoto het zwaarst getroffen. Guzman zei nog geen kilometer van zjjn woning verwijderd te zijn toen hij de lawine zag naderen. „Ik was te laat. Iedereen was dobcl", aldus Guzman. Gisteren stortten nog steeds sneeuw en rotsblokken langs de helling van de Huasearan. In Li ma ontvangen berichten zeggen, dat de lawine is ontstaan door het afbreken van een ijsrand aan de top van de berg. De verschui ving zou naar schattïug op enkele plaatsen twaalf meter hoog zijn geweest. Tonnen aarde Volgens liet plaatselijke blad „Es presso" bedraagt het aantal slacht offers vierduizend doden en zijn er duizend vermisten. Enkele ooggetui gen verklaarden, dat duizenden ton nen ijs, rotsblokken en aarde zich in het dal uitstortten. Op 13 december 1941 werd de villawijk van Huaraz geheel door een aardverschuiving be dolven. Bij lawines die in november AARDE BEEFT OOK IN JOEGO-SLAVIË Behalve in Peru is ook iu Joego slavië de aarde in beweging ge weest en wel voor de tweede maal in minder dan een week. Volgens tot dusver biimengeko- j men berichten is er ten minste één slachtoffer gevallen. Bovendien is aanzienlijke schade aan huizen en verbindingen aangericht. Hele dorpen stroomden leeg, toen de bewoners in paniek een goed heen- komen zochten. Het leger is inge- j schakeld om hen, die thans op het I land onder de blote hemel verblijven, te voorzien van dekens en tenten. I Volgens radio Belgrado is het dorp l Marinovici „totaal verwoest", terwijl ook de badplaats Makarska, aan de Adrlatisehe zee, waar bij aardbevin gen j.l. zondag twee mensen de dood vonden, zwaar getroffen werd. „State of the Union" In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Goes is- donderdagmiddag mr. F. G. A. Iiuber als burgemeester geïnstalleerd. Als teken van zijn waardigheid hing loco-burgemeester J. S. Visscher hem de ambtsketen om. (Foto P.Z.C.) WINDKRACHT TIEN Recordvlucht New York-Brussel Een zware zuidwesterstorm, die boven liet Kanaal en de Noord zee windsnelheden van 160 ki lometer per uur deed registre ren, teisterde gisteren de kus ten van West-Europa en bracht de scheepvaart in moeilijkheden. Het 561 ton nietende Britse schip Fordfield verging.in het Kanaak De negenkoppige bemanning werd ge red. De Belgische trawler N 806 kreeg gisteravond sleepbootassisten- tie, omdat het schip stuurloos in de stórm ronddreef. In het Kanaal werden golven van twaalf meter gemeten. De lichtsche pen Goeree en Texel meldden gister middag golven van vier tot vijf me ter. De scheepvaart lag nagenoeg stil. Tot de schepen die om assistentie van sleepboten verzochten be hoorde ook het Britse schip Anglobel van 806 ton dat met rna- cliineschade op ongeveer 65 mijl ten westen van Ijmuiden rond dreef. Verscheidene kleinere vaartuigen in Engelse havens zijn tengevolge van de storm gezonken. In de Oostzee kwam het Poolse schip Polanica in aanvaring met het licht schip Fehrmarn Belt. Het lichtschip werd zinkende de haven van Kiel binnengebracht, waar ook de Pola nica is gearriveerd. Twee opvarenden van het lichtschip kwamen om het leven bij de botsing. In Engeland eiste de storm drie slachtoffers, die Defensiebegroting 15 procent hoger President Kennedy heeft giste ren In de jaarlijkse regerings verklaring (state of the union) het vertrouwen uitgesproken dat een wederzijds aanvaardba re oplossing van de Berlïjnse kwestie mogelijk is. Het wes ten zou de vrije toegang tot W.- H ...verschijnt in Frankrijk een door Hertenberger ontworpen s postzegel, gewijd aan de nieu- we oceaanboot, het 315 meter lange Franse vlaggeschip pp H „France", het langste schip ter n M wereld. De „France" zal op 19 januari a.s. Le Havre verlaten om zijn maidentrip in te zet- pp fp ten met een vakantietocht H naar de Canarische eilanden. Illlllllllllllllllllllllll getroffen werden door omvallende bomen. Een viermotorig straal-pas- sagiersvliegtuig van de Sabena maakte met de wind achter een re cordvlucht van New York naar Brus sel, namelijk in 5 uur en 33 minuten. De overtocht over de oceaan van Torbay naar Shannon nam slechts 2 uur en 46 minuten in beslag. In Nederland werd gisteren in ver band met het hoge water de schuif van de waterkering bij de Algera- brug over de Hollandsche IJsel neer gelaten. [Berlijn en de vrijheid van de Westberlijnse bevolking nooit j opgeven en was bereid er zo- nodig voor te vechten. Het doel van de Amerikaanse bui tenlandse politiek noemde de presi dent „een vreedzame wereld van vrije en onafhankelijke staten". Hij drong aan op een vijfjarenplan voor de buitenlandse handel naar aanleiding van de groei van de E.E.G. Kennedy zei dat hij binnenkort het congres een wetsontwerp zou voorleggen dat een geleidelijke verlaging van tarieven in de V.S. en tevens in de E.E.G. mogelijk zal maken voor die goederen waarin de V.S. en de E.E.G. sa men een aandeel hebben van tach tig procent in de wereldhandel, teneinde het de grote Amerikaan se industrieën mogelijk te maken ^met soortgelijke industrieën in West-Europa te concurreren. Voor andere goederen zal het wetsontwerp voorzien in een ge leidelijke verlaging der invoer rechten met een maximum van vijftig procent. De begroting voor de defensie zal 15 percept hoger zijn dan de vorige. De aanmaak van bepaalde raketten wordt versneld. Het aantal bommen werpers dat klaar staat om binnen een kwartier na een alarm op te stij gen, is mét 50 percent vergroot. Het aantal parate divisies in de strategi sche legerreserve is verdubbeld. Op allerlei gebied is dè defensie ver sterkt. Kennedy zei bljj te zjjn dat hij het Congres een bemoedigende medede ling kon doen over de betalingsba lans. Het tekort, dat over 1960 nog twee miljard dollar bedroeg, was voor 1961 tot ongeveer een derde van dat bedrag teruggebracht. Het ver trouwen in de dollar was hersteld. „Streven naar goede verhoudingen" NA EEN INTERIMPERIODE van bijna anderhalf jaar heeft de gemeente Goes thans weer een burgemeester: tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad is donderdag middag als burgemeester van Goes geïnstalleerd mr. F. G. A. Huber, tot voor kort burge meester van de gemeente Ame land. Op het moment, dat loco burgemeester J. S. Visscher de nieuwe eerste burger als teken van diens waardigheid de ambtsketen omhing, sloot Goes voorgoed een periode af van grote moeilijkheden. Loco-burgemeester Visscher haalde deze moeilijkheden nog aan in zijn toespraak tot bur gemeester Huber, waarbij lüj de verwachting uitsprak, dat Goes onder het bestuur van de nieu we burgemeester een periode van grote bloei tegemoet zal gaan. In zijn eerste speech tot de bijna voltallige gemeenteraad van Goes alleen de heer J. F. Bookelaar (k.v.p.) was, wegens ziekte, afwezig verklaarde mr. Huber te zul len streven naar een goede verhouding in het college, in en met de raad en met de ver schillende gemeentelijke diensten. Hij hoopte er toe te kunnen bijdragen, in plezie rige samenwerking met ieder op zijn plaats en naar zijn beste vermogen, dat Goes zijn aloude positie als hoofdplaats van de Bevelanden zal kun nen handhaven. |Na afloop van de buitengewone j raadsvergadering- recipieerde het ge- gemeentebestuur in hotel „De Koren- j beurs". Velen bezochten de recep tie, die zich kenmerkte door een on gedwongen sfeer. Een aantal spre kers richtte zich hiertoe nog' in vrien delijke woorden tot burgemeester Hu ber en zijn echtgenote. Zij feliciteer den mr. Huber met zijn benoeming en wensten hem een plezierige tijd toe in zijn nieuwe gemeente. Terwijl de raadsleden en enkele tientallen genodigden reeds plaats hadden genomen in de met plan ten en bloemen versierde raad zaal, werden burgemeester en me vrouw Huber in de hal van het stadhuis verwelkomd door de wet houder. mevrouw C. A. Grïep- Duinker en door het raadslid Ph. Haverlxoek. Mevrouw Griep bood de echtgenote van burgemeester Huber bloemen aan. Vervolgens begaf de nieuwe burgemeester zich naar de raadzaal, waar de raadsleden aan hem werden voor- Locó-burgemeester J. S. Visscher, die de buitengewone vergadering van de raad opende, sprak allereerst woor den van deelneming tot de nabestaan den van^de slachtoffers van de trein ramp bij Harmeien. Hij herinnerde er

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1