Baron Bluff Franse politie in ongelijke strijd tegen „geheim leger" Sport en wedstrijden Lezers schrijven Waar zijn onze schepen WOEN8DAG 10 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT IS PARIJSE ZENUWEN GESPANNEN Vele officieren zouden sympathiseren met O.A.S.-aanhangers (Door John Baker White) Het woord „plastic" heeft in Frankrijk een mysterieuze klank. Men kan het dagelijks tegenkomen op de voorpagina's van de kranten. De „plastics" zijn de explosieven, waarvan het rechtse geheime leger de O.A.S. en de Algerijnse nationa listische organisatie F.L.N. zich bedienen in liun strijd tegen Frankrijk. „Plastic" wil in Frankrijk zoveel zeggen als „de dood". Toen ik onlangs een autoritje door de Franse hoofd stad maakte, zag ik in de omgeving van de Porte St.-Denis juist een ongeluk gebeuren. Zo op het eerste gezicht een alle daags ongeval: gebroken glas, bloed op het plaveisel, samen gestroomde mensen. Maar vier in blauwe uniformen gestoken agenten van de Garde Mobile gaven dit alles een ander aan zienAanslag met plastic", zei mijn chauffeur over zijn schouder. Twee avonden later. Ik dineer met een vriend in een bekend restaurant op de Place Clichy, op de hoek van het Al gerijnse kwartier. Plotseling hoor ik vlakbij het geluid van een explosie, direct gevolgd door kort maar hevig schieten. Ik maak aanstalten om weg te lopen, maar mijn vriend legt geruststellend z'n hand op mijn arm. „Blijf maar zitten. Het is een bomaanslag in een Algerijns café hier in de buurt, denk ik". Hij zegt het zonder enige aandoening in zijn stem. Als Parijs verslaggever is hij gewend aan deze dagelijkse gebeur tenissen in Parijs. De zenuwen van de meeste men sen in Parijs zijn echter niet zo sterk als de zijne. De ondergrond se oorlog, van twee kanten ge voerd en gericht tegen de rege ring werkt op de zenuwen van de meeste Parijzenaren. De situatie is nogal ingewikkeld, doordat twee organisaties zich verzetten tegen de Franse regeringspolitiek inza ke Algerije. Daarbij komt dan nog het feit, dat men zowel in Frank rijk als in Algerije de strijd aan bindt. Bovendien zijn de F.L.N. en de O.A.S. het onderling niet eens en bestrijden zij elkaar op leven en dood. De F.L.N. richt zich niet alleen tegen het Franse leger er de Franse politie, maar ook te gen de Algerijnen die loyaal te genóver Frankrijk staan. De O.A. S., de uiterst rechtse organisatie van het geheime leger naar het voorbeeld van de nationalistische F.L.N., bestaat uit colons, de Franse colonisten in Algerije. Zij willen, wat zij noemen „een blank Algerije", een bedekte term voor hun eis om de goedko pe moslim krachten te exploiteren. Alle rechten voor zelfbestuur voor de inlandse bevolking leggen zij bij zich neer. Revolutie en desertie Zij zijn van plan een succesvolle revolutie te organiseren met het doel de regering van De Gaulle omver te werpen. De „plastics" vormen een machtig wapen in de ze strijd. Ongetwijfeld beschikt de O.A.S. over steunpunten in het le ger, want verschillende, spring stoffen zijn rechtstreeks afkom stig uit Franse opslagplaatsen. Ook hoort men van kleine geval len van desertie. Wanneer militai ren overlopen, nemen zij meestal een jeep vol munitie en wapens mee In Frankrijk zelf merkt men wei nig van deze sympathie voor de O.A.S. Maar men wordt voortdu rend angstiger door het toenemen de aantal explosies. Geen wonder dat het overgrote deel van de Franse bevolking vrede wil in Al gerije. De politie en de gendarmerie zijn belast met het oplossen van al de ze aanslagen. Op hen rust de taak al de aanvallen van de zijde der O.A.S. en de F.L.N. te onderschep pen. Net. is de enige macht in Frankrijk, op wiens loyaliteit men mag rekenen. Maar ook steeds luider wordt de stem gehoord om meer moderne wapens om de aan vallers te bestrijden. Ik bracht een bezoek aan de som bere Caserne des Celestins in de omgevim* van de Point de Sully het hoofdkwartier van de republi keinse garde, om de opinie, te ver nemen van een oude vriend van me, een officier van de garde. „Kijk, onze lijst", zei hij. En hij schoof over zijn bureau een lange lyst naar me toe, waarop de na men stonden vermeld van de do den en gewonden. „De verliezers- lijst van de politie en de gendar merie in bun strijd tegen de terro risten. Na januari 1956 lieten 51 politie-officieren en 16 soldaten het leven. In totaal zijn 558 men sen om bet leven gekomen bij de aanvallen van de rebellen". Betere wapens Sinds de aanvallen van de F.L.N. in februari 1958 zijn bij de Franse politie alleen al 35 mensenlevens te betreuren, terwijl 110 ernstig werden gewond. Herhaalde malen f Advertentie) ASTMA-LIJDERS Maalt een einde aan uw martelingen Elke aslmalijder kent hel verslik kende gevoel dal een astma-aanval kenmerkt, en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan éen einde. De Adozo-tabletten bren gen binnen de 30 seconden verlich ting en bedwingen de felste aanval in 5-15 minuten. Om geheel gerust te zijn. nemen vele lijders aan astma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens proef! Bij apothekers en drogisten. heeft de Parijse politie verzocht om betere wapens, meer wapens, moderne wapens. „De beste wa pens die we hebben zijn de ïnbe- slaggenomen geweren van de F. L.N.", zei mijn vriend. Hij vertel de dat onlangs een inval was ge daan in een Algerijns café. Onder de vloer vond men zes halfauto- matische geweren, van het aller laatste type. Ze waren nog zo nieuw dat het vet nog in de lopen zat. Ik heb geprobeerd de president te spreken te krijgen, maar ik had geen succes. Ilc had het trouwens niet verwacht ook, want De Gaulle is niet zo erg gesteld op in terviews. Maar een van zijn op passers vertrouwde me toe „dat de president in een uitstekende gezondheid verkeerde en dat hij onaangedaan bleef onder de aan slagen op zijn leven". Ongevoelig voor de steeds groter wordende spanningen en overtuigd van zijn vermogen om de Algerijnen de vrede te brengen, steekt de per- j soonlijkheid van De Gaulle ver uit 1 boven die van zijn naaste mede werkers. Een Fransman zei het eens zo „De Gaulle is een ijsberg- in een bosbrand". Na De Gaulle Hij wordt goed bewaakt, ondanks zijn protesten tegen veiligheids maatregelen. Maar een plastic bom is een dodelijk wapen en.... onzichtbaar. De president is een oud man. Dat betekent dat de Fransen zicli met enige zorg af vragen wat er na de dood van De Gaulle zal gebeuren. En er is nie mand die een bevredigend ant woord kan geven. De regering is in sterke mate onpopulair. De sa menhang van de Gaullisten zonder De Gaulle is bijzonder problema tisch. De linkervleugel is nogal sterk verdeeld, tervvyl de opposi tiepartijen daarentegen steeds dichter bij elkaar komen in hun verlangen naar een coalitierege ring. Aanhangers van Mendès France spreken zonder enige emotie van een burgeroorlog met de extremisten van de rechtervleu gel alsof het een natuurlijke zaak gold. Het leger heeft sinds de mislukte revolte in april nog minder te zeg gen gekregen, maar de algemene opvatting is dat ongeveer eender de van het officierenkorps passief sympathiseert met de O.A.S. In ztjn laatste radiotoespraak heeft De Gaulle nofj eens gezegd, dat het leger wel loyaal blijft, maar velen delen die mening niet. Het economisch herstel van Frankrijk onder De Gaulle heeft veel bewon dering afgedwongen, maar de op lossing voor de Algerijnse kwes tie, die de sleutel vormt tot de stabiliteit in het land, schijnt nog veraf te zijn. Het spoorwegpersoneel We hebben diverse reportages ge hoord o.a. van pei'sonen, welke bij de ramp aanwezig waren of er zeer kort daarop waren. Ook van andere en of ficiële personen. Er werd ook gespro ken o.a. over het tekort aan spoorweg personeel, hetwelk overbelast was. Nu laat ik de oorzaak van de ramp na tuurlijk helemaal buiten schot en wil eens even wat aanhalen, hetwelk ik al eens eerder heb gedaan. Eerst wil ik eens uit de grond van mijn hart dit verklaren: Ik ben automobilist en heb een grondige hekel aan treinreizen. Maar dezer dagen moest ik naar Am sterdam en verti-ouwde het weer niet vanwege de mist en de gladheid van de weg. In de trein heb ik mezelf toen gelukgewenst dat ik de trein had genomen, vooral toen ik vanuit de trein de onmogelijkheid van het verkeer op de weg had gadegesla gen. En ook toen, en dat vermeld ik met grote nadruk, heb ik een onge kend respect gekregen voor de men sen van de N.S. Want ik stapte te A'dam in en ik stapte in Goes uit en de trein raasde door de dichte mist heen en ik begreep echt r.ïet hoe dat allemaal zo goed afliep met al die sei nen en overwegen enz. Ik had echt diep respect voor de N.S. Maar nu die salarissen! Ik heb né. die trein reis meer begrip gekregen voor een hoger salaris voor de mensen met zo'n verantwoordelijkheid. Maar nu komt het! V.S. BLIJVEN JERDEKA" ROEPEN Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren mee gedeeld dat de Amerikaanse ambas sadeur in Indonesië Jones, liet woord „merdeka" zal blijven gebruiken als een- vorm van groet jegens Indone siërs. Volgens de woordvoerder van het ministerie te Washington had de op roep „merdeka" van de ambassadeur op een bijeenkomst op Celebes, die gewijd was aan Nieuw-Guinea, geen „bijbetekenis ten gunste of ten nadele van iemand". Dc woordvoerder zei dat het woord „merdeka" algemeen door buitenland se bezoekers in Indonesië wordt ge bruikt als openbare groet. Hij zei niet te weten of Nederland diplomatieke stappen heeft jpedaan in verband met Jones' uitroep op de bijeenkomst. Dit is Freddy M our eau, de piloot van de Belgische Caravel,le van de luchtvaartmaatschappij Sabena, wel ke door Russische Mig-straaljagers is gedwongen in Armenië Rusland te landen, na te zijn onderschept boven het Turks-Perzische grensge bied. Het toestel, dat met 19 passa giers op weg was van Teheran naar Brussel, zon uit zijn koers zijn ge raakt door een defect radio-kompas. 9 Volgens de Frawda bedraagt de bevol king van de Sowjet-Unie op het ogenblik 220 miljoen zielen, tegen 208.800.000 begin 1959. Het blad schrijft deze grote bevol kingsaanwas toe aan de aanhoudende ver betering der levensvoorwaarden van het Russische volk. Nederlandse schaatsploeg van Fagernes naar Hamar „Rudi Liebrechts is in grootse vorm, wordt met de dag beter, ook op de korte afstand en zal voor Van der Grift een geduchte tegenstander wor den. Woensdag konit dit tweetal on der het toeziend oog van trainer Piet Zwanenburg op wedstrijden in Oslo uit en intussen zijn de overige drie in Fagernes aanwezige leden van onze schaatsploeg gisteren sa men met de K.N.S.B.-coaeh, Klaas Schenk, naar Hamar gereisd, waar zij hun winterkwartier gaan opslaan om te trainen voor de Europese kam pioenschappen die op 3 en i februari in Oslo worden gehouden". Dit alles vertelde de administrateur van de K.N.S.B., de heer P. L. Berg- ström, toen hij dinsdagavond na een tweedaags bezoek aan de Neder landse ploeg uit Oslo up Schiphol te rugkwam. Chris Meeuwisse en Arie Zee, het tweetal dat tien dagen geleden plot seling naar Nederland terugreisde, was nog niet in Fagernes aangeko men toen de administrateur daar met de overige jongens sprak. „Onder die vervelende kwestie is thans definitief een streep gezet", al dus de heer Bergptröm. „Alles is vergeven en vergeten, de stemming is weer zo goed als men dat van een in spanning oefenende ploeg kan wensen". Voor Meeuwisse en Zee is het avon tuur nu eveneens voorbij. Veel finan ciële nadelen heeft het hun bij nader AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stemming op Damrak viel mee Aan de „bomvrije" toren (laat me niet lachen!) aan de Boulevard te Vlissin- gen wordt door het rijk een kwart miljoen besteed voor, ja zegt U het maar! De betreffende aannemer haalt zijn pensioen wel, want men ziet aan het hele geval niets veranderen. Voor het verkeer een verschrikkelijke sta in de weg, vooral in de zomer en voor i de historie van nul en gener waarde. Maar misschien wordt het toch een wereldschokkend wonder. Als dat kwart miljoen nu eens in de salarissen van de mensen van de N.S. was verwerkt? Het is maar een idee. En dit is maar één geval uit onze naaste omgeving. Maar laten we toch rustig blijven, we leventoch in een tijd van grote welvaart en daarvoor moeten we dankbaar zijn zegt men! Alleen ik merk er niets van, U wel Kloetingseweg 18 B. Slager. Unilevers hebben dinsdagmiddag de forse koersdaling van maandag niet verder voortgezet. Dit fonds gaf een herstel te zien door een openingskoers op f 177.70, waarna f 178,30 werd gedaan. De slot- koers van maandag wan f 117. De prijs lag boven pariteit New-York. Het zag er maandagavond, toen Unilevers op f 174,50 verhandeld werden niet naar uit, dat de markt zich voor dit papier dins dag zo goed zou herstellen. De New- Yorkse beurs gaf maandag na een scher pe inzinking, tegen het slot een gedeel telijk herstel te zien. Mogelijk is het juist dit laatste geweest, dat Amsterdam gis teren enige (psychologische) moed gaf. Hoewel voor rekening van het buitenland weinig door de arbitrage werd onderno men, viel de stemming voor de' hoofd- fondseu erg mee, vergeleken met laagste koersen van maandagavond wel voor Unilever op f 174.&0, Philips ;2 en %-oor Kon. Olie f 121.50. De Phi- lipsaandelen bleven op 980 onveranderd opzichte van de voorgaande slot- koers. De tak van Philips in Engeland Mullard Ltd en het Britse concern General Electric, gaan samenwerken op het gebied van de fabricage van transis tors. AKU's openden 2'; punt hoger op 392. doch moesten deze koerswinst later op de middag geheel prijsgeven. Kon. Olies liepen op van f 122.30 tot f 122,90. De vorige slotkoers was 122,50. De aan delen noteerden boven pariteit New- Yoik. Hoogovens vielen werkelijk tegen. Hoewel het fonds een herstel te zien gaf tot 750, na een laagste koers van 744)4, bedroeg het verlies toch nog drie punten ten opzichte van de slotkoers van maandag. Er was in deze hoek één ORANJEFONTEIN 9 t SCHELE LLOYO S t verkoper aanwezig die de koers drukte. De omvang van de handel was 5n alle hoeken van de internationale waarden gering. In dc cultuursector viel bitter weinig te beleven. Aandelen H.V.A. daalden twee punten tot 128. De scheepvaartaan delen gaven door elkaar een licht koers- lierstel te zien. Aandelen Kon. Boot, die maandag flauw In de markt lagen, her stelden enige punten. Staatsfondsen op het- slotniveau van maandag met weinig zaken. Wederom noteerden aandelen Van Vlis» singen Katoen lager. De oorzaak van de zwakke stemming voor deze aandelen ligt, aldus de beurs, in de waarschijn lijkheid dat de export voor dit concern naar Ghana zal verminderen, in verband met de minder gunstige ontwikkeling van dit land. Aandelen Van Heek (Schutters veld) werden lager geadviseerd op de aanvraag door de directie voor een vier daagse werkweek. Aandelen Fitting, die de vorige week nog iets beneden pari noteerden, hebben zich intussen goed hersteld. Deze aandelen werden op 110lé geadviseerd. Door de grote waardever meerdering van de onroerende goederen zijn de aandelen van deze maatschap- Pijen de laatste tijd zeer gevraagd. Hier door liggen ook de aandelen van „Blaauwhoed" goed in de markt. Ook in de lokale afdelingen was de belangstel ling gering. 8 jan. 9 jan. 102 Va 102 A 98i!» 98% Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3 Vi Nederland 1948 (3V«) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3)4) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 Woningbouwlening 1957 108 Grootboek 1946 3 92 Ned. Handelmij. 347 Alg. Kunstzijde Unie 389gb Berghs' en Jurgens 299 Calvé-Delft - 880 Hoogovens n.r. 753 Ned. Kabelfabriek 572 Philips Unilever Wilton-Fcijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamsehe Lloyd Scheepvaart Unie Stv. My. Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.A. Mij. N.V. Deli Mij. Bank voor Ned. Gem. 4'* Bank voor Ned. Gem, 5- Van Berkels Patent Albert Heijn Bronswerk Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N E Intern. Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Stee! Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. 91H 91fl 93% 92J-J 92'/,gb 92)4 89% 89»/, 99/, gb 994» 9913 99)3 99)4 108V, 92% 979gb 977gb 176.70 178.50 122.30gb 122.70 112gb 112)4gb 147 149)4 150)4 150 149 147 150)4 152 159 160b 183gb 18814 130 128 146gb 146 100'.', 100% 105'% 105'/» 300 299 708 705 181 181)4 373)4 375 275 84»/, 84 171-3 17% 503', 52 42% 43% 53% 53% 85)4 84'4 1934 17". 13 59". 59 38,V 38 20% 20% 16% 16% inzien niet eens opgeleverd, want wel moesten zij op eigen kosten naar Noorwegen terugreizen maar een fer vente schaatsenthousiast, die zic:h per auto naar Noorwegen begaf heeft hen begin deze week meegenomen en hen in Oslo afgeleverd. Dinsdag wa ren zij vermoedelijk per trein - - op weg naar Hamar om zich daar bij de overige leden van dc schaats ploeg te voegen. Na de wedstrijden in Oslo worden daar ook Van der Grift en Liebrechts verwacht. BIIIUIIillllilillllllllllllllllllH Tourteams behouden J nationaal tintje Er zullen veertien merken- p teams deelnemen aan de Konde H van Frankrijk 1962. Van de tien renners, waaruit elk van ff ff deze teams zal bestaan, moe- ten er tenminste zeven dezelf- de nationaliteit hebben. In het geval een ploeg wordt gevormd M door renners van twee landen, is er geen voorwaarde gesteld hoe de verdeling behoort te zijn. De Tourkandidaten moeten ff voor 31 januari a.s. worden op- §1 gegeven aan het secretariaat van de Tour te Parijs. De orga- satoren zullen de namen van ff de toegelaten equipes voor het m einde van februari bekendma- 1/ ff ken, met de naam van een vijf- tiende equipe, die in zal kun- nen vallen als dat nodig mocht blijken. De Tourorganisatie be- ff houdt het recht om tot de 15e mei een .selectie te annuleren in g geval dat een der veertien ploe- gen om welke reden dan ook ff niet in staat is voor een behoor- lijke prestatie te zorgen. iiimiiiiiiiöiiHiiiniiraiiiiiiiiiw ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE S.V.K.B.-Hulst 7-3 Voor de tweede klas B van de Zeeuw se schaakcompetitie werd dinsdag avond te Cadzand de wedstrijd S.V. K.B.Hulst gespeeld. Deze ontmoe ting eindigde in een 73 overwin ning voor S.V.K.B. De gedetailleerde uitslag was S.V.K.B. I—Hulst 7—3. H. Steffen— R. van Waterschoot 10: F. de Put terTh. de Mast 10; Joh. de SmetJ. Caspari li: J. Jan sen—F. de Rijk 0—l: E. J. v. d. WaagA. de Smit 1O; J. van Me- ehelenFr. Verpalen 01: H. Ele- veldW. v. d. Akker 10: P. J. Jan senR. Freijser 10: I. B. de Groo- teJ. Mens y2V2I. de Bruijne n.o. 10. De afgebroken partij van de wed strijd Middelburg IIIGoes II is ge ëindigd in remise. Hierdoor is de stand 51/2geworden in het voordeel van Goes II. Nederlands hockeyteam versloeg België: 2-1 Het Nederlandse hockeyteam heeft dinsdagmiddag te Ahmedabad in zijn tweede-wedstrijd voor het internatio nale toernooi België met 21 ver slagen. Bij de rust leidden de Bel gen met 10. Voor de rust konden de Belgen vier maal uitbreken naar het Nederland se goal, waar Hansen echter twee maal miste. In de 18de minuut kon Leclerc na een vrije slag Inschieten: 1—0. Na de rust vielen de Belgen, die dui delijk van de hitte te lijden hadden terug, zodat Taminiau en Van Vroon hoven herhaaldeijk konden doorbre ken. In de 23ste minuut schoot Ta miniau hard tegen een Belgische doelpaal. De volgende minuut kregen de Nederlanders een strafcomer, we gens afhouden van Mercier in de strafcirkel. De bal, geslagen door Taminiau, kwam aarzelend op het doel af, Thill kon de bal niet on der controle krijgen, deed een ver twijfelde duik naar de bal, maar kon niet verhinderen dat de toegesnelde Taminiau de gelijkmaker scoorde. Hierna concentreerden de Nederlan- s zich op de linkervleugel van de Belgen en namen in de 27ste minuut de voorsprong, toen Krol na een pass van Taminiau via een been van Thill inschoot. Twee minuten later was de situatie voor het Belgische doel weer kritiek nu door Van Vroonho ven, maar het bleef bij 21. W\VV\V\WvVV\AVVVVVW DE HEER FAT-SOENGROOT INDUSTRIEEL, HEEFT ENIGE NIJVERE VAKLIEDEN AAN PE HAAK» JOfttN ZUCHT TE VROEG. WANT ER KOMEN ALWEER NIEUWE WAGENS IE CrtliUM INRIJDEN—ARME MUM Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 9 januari Londen 10.12)4—10.12%: New York 3.6O5V—3.60/,: Montreal 3.44/,— 3.441-3: Parijs 73.46—73.51; Brussel 7.23'. V—7.24: Frankfort 90.13—90.23: Stockholm 69.66'.3—69.71)4: Zilrich 33.35)483.40)4Milaan 53.00":— 58.05%: Kopenhagen 52.34—32.39: Oslo 50.51—50.56: Wenen 13.94",- 13,95'.',: Lissabon 12.61)',—12.63' VVWWVVWWWW^WVWVW PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 83'/» 84 Breda 1954 82'/» Eindhoven 1954 82b Enschede 1954 84)4 83 Den Haag 1952 I 93% Den Haag 1932 11 94)4 94% Rotterdam 1952 1 95 93% Rotterdam 1952 II 95 93''* Rotterdam 1957 94 92'/* Utrecht 1952 98 98b Amsterdam 1956 I 83% Amsterdam 1956 11 89% 39% Amsterdam 1956 III 39 89V* Dordrecht 1956 84'/, Alkmaar 1956 83% Zuid-Holland 1957 89 89 rt Int. Cortc. 5-1 547.91 8-1 547.42 9-1 547.72 Industrie 363.07 365.69 363.80 Scheepvaart 186.37 182.33 184.15 Banken 253.11 251.74 232.77 Handel enz. 160.61 159.38 159.S3 Algemeen 407.06 400.50 400.4»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9