Regering acht bijdrage aan de ontwikkelingslanden voldoende KLANKBORD ENGELSE FAMILIE NA LANG ZOEKEN GISTEREN GEVONDEN BOUWPUT VOOR „SCHELDE"-DOK NADERT VOLTOOIING WOENSDAG 10 JANUARI J962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren Begroting buitenlandse zaken in Tweede Kamer Minister Luns wenst geen KT7 assistentieop zijn departement i (Van onze parlementaire redacteur). In de hulpverlening aan de minder ontwikkelde landen zal wat de Nederlandse bijdrage betreft niet veel verandering komen, hoewel verleden week bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken voor 1962 in de Tweede Kamer zeer nadruk- kelijk door een aantal afgevaardigden op verhoging van de Nederlandse financiële steun is aangedrongen. In de Tweede- Kamervergadering van gisteren heeft de minister van buiten landse zaken namelijk meegedeeld, dat Nederland naar het inzicht van de regering reeds een ruime steun verleent. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag aan het begin van de zitting de slachtoffers van de spoor wegramp bij Harmeien herdacht. Staande hebben de afgevaardigden stilte in acht genomen, nadat voor zitter dr. Kortenliorst en minister-president prof. dr. De Quay een kort herdenkingswoord hadden uitge sproken. Eén procent (p.v.d.a.) verlangde percentage van het nationale inkomen de motie noemde één procent als concreet bedrag van de Nederlandse hulpver lening achtte minister Luns te star. Zou Nederland op een andere wyze zyn bijdrage verhogen, dan zou dit het begrotingsbeeld kunnen veran deren en zelfs tot verhoging van de belastingdruk kunnen leiden. Boven dien vond de bewindsman één pro cent te star, omdat we over enkele jaren misschien wel in geheel ande re verhoudingen moeten denken en dan wellicht tot twee of drie procent komen. Bij de replieken bleek 's ministers argumentatie niet veel indruk ge maakt te hebben. Men begreep name lijk niet. waarom Nederland thans beslist beneden één procent van het nationale inkomen moet blijven, als we misschien naar twee of drie pro cent in de naaste toekomst koersen. Wat de wijze van hulp verlenen aangaat liét minister Luns een duidelijke voorkeur blijken voor een multilaterale regeling. Dat wil zeggen: hij prefereert het contri bueren door Nederland in de spe ciale fondsen van de wereldbank, van de E.E.G. en andere organi saties, waaruit bijstand aan de onderontwikkelde landen wordt verleend boven een bilaterale hulp van Nederland aan afzonderlijke landen, die hulp nodig hebben. In 1961 is aan die fondsen voor een bedrag van 124 miljoen door Neder land bijgedragen. Minister Luns dacht dat door deze multalaterale manier van hulpverlening' de coördinatie in de steun, waarop enkele afgevaar digden kritiek hadden geleverd, het best gewaarborgd wordt. Berlijn Wat de oost-westverhouding en daar in de belangrijke kwestie-Berlijn aan gaat verzekerde de bewindsman na drukkelijk, dat er volledige principië le overeenstemming tussen de N.A V.O.-mogendheden bestaat omtrent de houding die in de kwestie-Berlijn behoort te worden aangenomen. De bezetting van westelijk Berlijn en 'het handhaven van troepen daar be horen tot de essentialia van die hou ding. Ook van zijn kant bevestigde Rijksambtenaren brijgen voorschot van 4 procent De regering wil haar standpunt over de salarismaatregelen voor het over heidspersoneel aan de Tweede Kamer meedelen in een nadere nota op de memorie van antwoord op het hoofd stuk over binnenlandse zaken van de rijksbegroting. Deze nota kan over veertien dagen worden tegemoet ge zien. Dit is gistermorgen van de zijde van het departement van binnenlandse zaken meegedeeld. Het begrotingshoofdstuk zal in be handeling komen op 27 en 28 februa ri. De voorgenomen salarisvcrbete- ringen kunnen daarom eerst tot uit drukking komen bij de over april te betalen salarissen. Wel zullen de ambtenaren binnen da kortst moge lijke termijn een voorschot ontvan gen van vier percent op de salaris- verbetering over het eerste kwartaal van dit jaar. Het standpunt van de regering, zoals dat in de nota tot uitdrukking zal komen, wordt, zo verklaart men ver der, vooraf aan dc centrale commis sie voor georganiseerd overleg mee gedeeld. éven later de staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. Van Houten, dat het Westen vastbesloten is de banden met West-Berlijn te handha ven. Vóór onderhandelingen Minister Luns erkende, dat over de taktische gedragslijn verschil len van mening bestaan. Frank rijk bijvoorbeeld is van oordeel, dat niet met Rusland over Berlijn onderhandeld fnoet worden, om dat de Sowjet-Unie dit als een bewijs van zwakte van het Wes ten zal uitleggen. Nederland is het niet met Frankrijk eens en staat te dien aanzien naast de andere westerse landen, die alle menen dat alles gedaan moet worden om de spanningen te ver minderen. Mr. Luns verklaarde zich op ver zoek van enkele kamerleden bereid tot een frequenter contact met de commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Bovendien zal hij nagaan, hoe het schriftelijke contact met de Kamer kan worden geïntensiveerd. Geen twee ministers Op de suggestie van de benoeming van 'n minister voor Europese zaken antwoordde minister Luns dat even als de constructie van twee minis ters van buitenlandse zaken naast elkaar een onding is, er ook span ningen zouden ontstaan indien onder de ministers van buitenlandse zaken een minister voor Europese zaken zou worden aangesteld. De Tweede Kamer gaat vandaag ver der met de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken. ZOEKGERAAKT BIJ TREIN DRAM A N.S. STEUNEN NABESTAANDEN H Vertegenwoordigers van i de directie van de Neder- jj g landsche Spoorwegen zul- J §j len binnen enkele dagen i 1 alle nabestaanden van de 1 slachtoffers van de trein- jf ramp bezoeken, alsook de g gewonden. Men zal ter I plaatse nagaan, welke re- g gelingen moeten worden gi getroffen en bij financiële 1 nood zullen reeds thans i 1 voorschotten worden uit- 1 gekeerd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH^ Veilig bij familie in Utrecht De Britse ambassade in ons land heeft gisteren koortsachtig gezocht naar mevrouw Powell en haar beide kinderen Marcia en Frederick, die maandag betrokken waren bij de treinramp in Harmeien. Men wist, dat de beide kinderen ge wond naar het academisch ziekenhuis in Utrecht waren vervoerd en dat de moeder geen verwondingen had opgelopen. Bij navraag in het acade misch ziekenhuis bleek, dat de kin deren slechts licht gewond waren en na behandeling het ziekenhuis kon den verlaten Waar de moeder met hen naar toe was gegaan, wist men niet te vertellen. Inderhaast uit En geland overgekomen journalisten zochten de ziekenhuizen in en rond Utrecht af om de kinderen te vinden. Men telefoneerde en telegrafeerde met scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen, maar van mevrouw Plo wed en haar beide kinderen was geen spoor te vinden. Een onderzoek door de Utrechtse politie leverde al evenmin iets op, terwijl ook de informatiedienst van het Rode Kruis voor een raad sel stond. In een speciaal oproep bericht voor de radio verzocht de Britse ambassade in Den Haag bekend te worden gicmaakt met de verblijfplaats van het gezin. Door een toeval kreeg het Rode Kruis in Utrecht contact met me vrouw Powell. Zij verbleef bij familie in de Dickenslaan in Utrecht. Een wonder „Het is een wonder", zo vertelde ons mevrouw Powell, „dat mijn kinderen en ik, maar ook mijn broer en nicht die ons vergezelden, nog leven. Op eens, ik zat ongeveer negen minuten in de trein, begon de coupé hevig te schokken. Een oorverdovende klap volgde hierop. Toen was het even stil, heel kort maar, want wat we toen hoorden, zal ik nooit meer ver geten. Onbeschrijflijk Huilende en kermende mensen, gillende vrouwen die bekneld za ten tussen verwrongen zittingen. Ik kan het niet beschrijven. Mijn dochtertje werd enkele meters van mij vandaan gesleurd. Zelf kon ik me niet bewegen omdat twee vrouwen over me heen lagen. Mijn zoontje zag ik niet meer. De coupé was gedeeltelijk gekanteld. Mijn broer probeerde een paniek te voorkomen. Hij schreeuwde de men sen toe hun kalmte te bewaren, klom over stukken staal heen en gooide ons vanuit een opening in de trein naar buiten, waar we werden opge vangen door militairen. Mijn zoontje Frederick was het eerst op de been. Voor hem heb ik de grootste zorg, omdat hij juist herstellende is van een zenuwinstorting. Mijn dochtertje liep, zoals later in het ziekenhuis bleek, een lichte shock op en kneu zingen aan het bovenbeen". Naar huis De beide kinderen hadden gistermid dag in de woning aan de Dickens laan ahveer het hoogste woord. Van- SOEKARNO WIL NOG 10 DAGEN WACHTEN President Soekarno heeft een termijn van tien dagen vastge steld voor een regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea langs diplomatieke weg. Dit heeft zijn minister Soebandrio van buitenlandse zaken aan de pers medegedeeld. Deze laatste voegde er aan toe, dat daarna Indonesië geweld zal gebruiken om de kwestie op te lossen. De president van de afdeling Geel vinkbaai in Nederlands Nieuw-Gui- nea heeft aan gouverneur Platteel telegrafisch medegedeeld, dat te Biak een comité is gevormd, bestaande uit burger-ingezetenen en op initia tief van de burgerij, om de overheid met raad en daad bij te staan in het treffen van maatregelen ter bevei liging van de ingezetenen in geval van oorlogsgeweld of andere nood toestanden. Het doel van het comité is om door actieve deelneming vari de burgerij te komen tot een organi satie op brede basis, die het hoofd zal kunnen bieden aan mogelijke noodtoestanden. Gedacht wordt daar bij aan medische hulp, beveiliging van de burgerij en andere zaken. Dit nieuwe eomïté zal nauw contact on derhouden met de plaatselijke com missie van het Rode Kruis. daag gaat het gtfzin vla Oostende en Dover naar Canterbury terug. De heer Powell, die in Wembley werkt, is telegrafisch op de hoogte gesteld van de wonderbaarlijke redding van zijn gezin. REUS VOOR DWERG. De biblio theek van de Gothenburgse universi teit heeft een reus onder de boeken verworven in ruil voor 's werelds kleinste boekje. De reus, 17.000 pa gina's dik, is een kopie van de Chi nese encyclopedie Yoeng-Lo Ta Tien, die in het begin van de vijftiende eeuw werd geschreven. De thans naar Gothenburg overgebrachte kopie be slaat ongeveer een-dertigste deel van het origineel, dat voor net groot ste gedeelte verloren is gegaan. Gothenburg heeft in ruil voor deze aanwinst o.m. het kleinste boek ter wereld, dat het Onze Vader in ver schillende talen bevat, naar China gezonden. Men wist in Zweden dat -de Chinese collega's dit boekje erg graag in hun verzameling wilden Hebben. Daarom was men zeer ver wonderd toen het weer bij de afzen der terugkwam. Het bleek dat de Chinese douane het boek niet had la ten passeren. Later bood een Chinese afvaardiging, clie Zweden bezocht, aan de curiositeit mee terug over de grens te nemen. Waar mag hij zijn gebleven De ambtenaren van de Oostenrijk se veiligheidsdienst keken gis termorgen nieuwsgierig in de eerste-klascoupé van de sneltrein Moskou-Wenen. Aan de grens was samen met de douane ook een groepje van deze veiligheidsambtenaren inge stapt voor de speciale begeleiding van niemand minder dan Vyatsjelaw Mo- lotow, eens de gevreesde minister van buitenlandse zaken van Stalin. Uit Moskou was het bericht gekomen dat de 71-jarige diplomaat samen met zijn vrouw, de kleine, grijze Pauline, van Moskou naar Wenen onderweg was om zijn oude functie van perma nente Russische delegatieleider bij de internationale atoomenergieorgani satie te hei-vatten. De gehele wagon, die uit de Sowjet-Unie gisteren in Wenen arriveerde, was leeg. Wat dat betreft hadden de veiligheidsambte naren een vrije dag. Onmiddellijk de den in Wenen allerlei geruchten de ronde. Het zou maar een smoesje zijn geweest van de Kremlin-mannen, dat Molotow zou terugkomen. Hij was „natuurlijk" al geliquideerd. Er waren er die veronderstelden, dat hij onder weg wel „uit de trein zou zijn geval len", iets wat in de afgelopen decen nia wel meer aan „ongewenste" poli tici overkwam. Maar dat waren niet de zorgen van de Weense veiligheids politie. Die kon zich desgewenst breeduit van de grens tot Wenen in de eerste-klascoupé installeren. Wat niemand intussen had ge dacht, staat toch te gebeuven: Molotow zal terugkeren. Zijn komst is tenminste aangekondigd. De oude bolsjewiek zelf zal het ook alles behalve hebben verwacht, want toen hij op de veertiende november van het vorig jaar (nadat hem op het gro te communistische partijcongres ge ducht de mantel was uitgeveegd als een Stalinist van de bovenste plank) in de Russische hoofdstad terugkeer de. Reeds was bekend, dat de machti ge heerser uit de vooroorlogse en oör- logse jaren, voor wie milioenen sid derden en wiens handtekening in de jaren vóór veertig de dood van tien duizenden betekende, uil de partyre- gisters was geschrapt. Men was het er toen over eens dat de laatste pala dijn van maarschalk Stalin er nog heel genadig was afgekomen met al leen het intrekken van zijn partijzak boekje. Er kwam geen nekschot aan te pas. Molotow, wiens werkelijke naam in de mist van de Sowjet-gesehiedenis onzichtbaar is gebleven, nam des tijds een andere naam aan als 'n pro clamatie: hij was „De Hajner". Hij heeft inderdaad geduchte meppen uitgedeeld, maar het scheen dat hij was uitgeslagen. Hij zei eind vorige jaar het op prijs te stellen zijn laat ste levensjaren, geplaagd door een leverkwaal, met vrouw en dochter in Moskou door te brengen. De politiek blijft echter grillig en stelt telkens opnieuw de be schouwer ervan voor raadsels. Molotow keert terug. In dezelfde overigens vrij onbetekenende func tie als vóór het befaamde partijcon gres. Ondanks zijn partijioosheid en ondanks zijn leverkwaal. De vete tussen Molotow en Kroesjtsjew is bekend genoeg. Laatstgenoemde be schuldigde Molotow er in oktober openlijk van tegen hem en de ande re leden van de Sowjet-regering te hebben samengezworen. Tijdens het kennismakingsbezoek van Kroesjt sjew en Kennedy, dat in Wenen plaatshad, stond Molotow op de ach terste rij bij de officiële begroeting van de Sowjet-leider. Bij het af scheid was hij helemaai verdwenen. Algemeen nam men aan dat de man nen elkaar onder vier ogen hadden gesproken en dat het er geducht had gespannen. Maar het werd geen ..en kele reis Wenen-Moskou". De Ha mer komt terug. Wat betekent deze vreemde ommezwaai van het Krem lin? Is men beducht voor de aanwe zigheid van de ongetwijfeld nog ve- le-aanhangers-tellende-Molotow in het Sowjet-rijk zelf? Heeft men hem daarom op een fraaie manier „weg gewerkt"? Of is Kroesjtsjew in het duel met zijn tegenstander ditmaal de mindere geweest? In elk geval keert er een oude Stalinist in het vrije westen terug. Dat heeft toch nog een voordeel voor Molotow. In zijn eigen land en de satellietlanden is de naam van zijn grote meester taboe geworden. Zijn beelden zijn verdwenen, de straatnaambordjes zijn veranderd en zelfs zijn lichaam maakte postuum nog een verhui zing mee. Alle boeken van en over Stalin verdwenen uit de bibliotheken. In het westen niet. Prettig voor Mo lotow. die dus van tijd tot tijd in We nen nog eens iets over zijn oude meester kan lezen. Dan kan hij mij meren over zyn oude glorie en tijden terugwensen. die nooit meer weerke ren. Maar de vraag blijft waarom men deze invloedrijke revolutionair- van-het-eerste uur naar Wenen liet gaan. Hij is daar blijkbaar minder gevaarlijk dan in het Sowjet-mekka zelf. Wellicht ook is de strijd tussen de jonge communisten en de oude bolsjewieken niet, zoals men op het laatste partijcongres wilde doen ge loven, definitief in het voordeel van eerstgenoemden beslecht. -MOLOTOW ...toch een retourtje... De bouwput, waarin de dokken voor de Koninklijke Maat schappij ..De Schelde" in het zuid-Sloe zullen worden ge bouwd, nadert zijn voltooiing. Rond tien februari hoopt men te kunnen beginnen met het droogmaken van deze reus achtige „kuip", ongeveer 250 meter lang en 100 meter breed, waarna de werkzaamheden aan de dokvloer, die gedeelte lijk op 10 meter min. NA-P. en 12,5 meter min. N.A.P. komt te liggen, kunnen aan vangen. Momenteel ligt in do put nog een cutterzuiger met een capaciteit van 400 m3 per uur, die het talud aan de land zijde graaft en de put in het midden nog op diepte brengt. Over enkele weken zal ook de ze zuiger buitendijks gaan. Er zullen dan nog enkele tiental len pompen met een capaciteit van 60 m3 per uur worden toe gevoegd aan de tien, die thans ter bescherming van het talud, reeds zorgen voor de bronbe maling. (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3