Het Rode Kruis voelt zich gepasseerd Treinverkeer bij Harmeien weer normaal NADER GEÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS TREINRAMP TWEEDE KAMER ACHTER HET VIERJARENPLAN VOOR B.B. WOENSDAG 10 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Bij ramp niet gewaarschuwd N.S.-medicus „Meer hulp had chaos vergroot" De chef van de medische dienst van de Nederlandsche Spoorwe gen, de heer P. J. E. Hovingh, heeft in een onderhoud met het A.N.P. de persconferentie die maandagavond in het militair hospitaal „Oog in AI" te Utrecht is gehouden, „een on kiese zaak" genoemd. Tijdens deze personferentie heeft de commandant van de Utrechtse Rode- Kruiscolonne, tevens internist van het hospitaal, de heer J. G. Herschel, kritiek geleverd op de organisatie van de medische hulpverlening na de treinramp bij Harmeien en op het uitblijven van een waarschuwing aan het Rode Kruis. Dr. Hovingh vertelde ons, dat hij gis termorgen Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft bedankt voor de voortreffelijke hulp die de Utrechtse G.G.D. op het ramp terrein heeft geboden. Met name ook heeft hij zijn bewondering uitgespro ken voor de correcte en actieve hou ding van de G.G.D.-directeur, dr. A. A. Koopal. Afvoer geregeld Om even over half tien maan- rlagmorjen werd de Utrechtse G. G.D. door de politie op de hoogte gesteld van de ramp en omstreeks tien uur arriveerden de eerste mensen en ambulances al in Har- melen. Inmiddels waren daar ook al huisartsen en chirurgen uit de omgeving aangekomen. Dr. Ho- Het spoorwegverkeer bij Har- melen is sedert gisteravond iveer normaal. De eerste trein die de plaats van de ramp pas seerde, was die, welke om 16.38 uur uit Utrecht vertrok met be stemming Den Haag-Rotterdam. Na vijf uur werd de busdienst die de spoorwegen tussen Utrecht en Woerden hadden ingelegd, opgehe ven. Bij liet naderen van de plek van de ramp bracht de bestuurder de snel heid van de trein terug töt onge veer 30 kilometer per uur. Over een afstand van 400 meter reed hij met deze voorgeschreven snelheid, terwijl hij langgerekte fluitsignalen gaf. De talrijke passagiers van de trein ver drongen zich bij het passeren van de noodlottige plaats voor de ramen. Enkele minuten later arriveerde de diesel nog voor vijven in Woerden. Hier liep vrijwel tegelijkertijd de trein uit de richting Gouda binnen. Dit was de tweede personentrein, die de plaats van van de ramp met de voorgeschreven 30 kilometer voor bijging. Na het passeren van de eerste drie treinen is hier een snel heid van 60 kilometer per uur ge oorloofd. Met ingang van vanochtend zullen de treinen hier weer op volle snelheid rijden. TWEE LEDEN UIT JURY KUNSTENAARSVERZET 5® stichting Kunstenaarsverzet 194~1945 deelt mede dat de heren Pierre Janssen, conservator van het stedelijk museum te Schiedam en Theo Swagemakers, kunstschilder te Amsterdam, zich hebben terugge trokken uit de jury voor de beelde kunstprijs 1961 van deze stichting. De heer Janssen is ontstemd over het feit, dat de stichting de heer Swagemakers heeft benoemd, van wie achteraf is gebleken dat hij lid is geweest van de door de Duitser tijdens de bezetting ingestelde Kul tuurkamer. De heer Swagemakers heeft daarna eveneens bedankt als lid van de jury. De prijs, die zoals reeds werd bericht is toege kend aan de Amsterdamse kunst schilder Melle. blijft gehandhaafd, aldus de mededeling van het bestuur der stichting. Melle weigert prijs Nader verneemt het A.N.P., dat de heer Melle aan het bestuur der stich ting Kunstenaarsverzet heeft mede gedeeld, dat hjj de prijs niet zal ac cepteren. De lieer Melle is van me ning dat de verzetsprijs liem niel toegekend kan worden door een jury. waarin iemand zitting heeft, die lid I» geweest van de kuituurkamer. Uitreiking opgeschort Naar aanleiding van het bedanken voor de prijs door de lieer Melle deelt het bestuur der stichting Kunste naarsverzet 19421945 mede dat het de weigering ten zeerste betreur' maar begrijpt. Een en ander heef' het bestuur echter doen besluiten dr uitreiking van de beeldende-kunst- en de letterkundeprijs 1961, die war vastgesteld op zaterdag 10 februari in het Concertgebouw Ie Amsterdam voorlopig op t» «horten. vingli trof met dr. Koopal de re geling. dat eerst de gewonden af gevoerd moesten worden en wel zo snel mogelijk. De verdeling over de diverse zieken huizen heeft dr. Hovingh aan dr. -Koopal overgelaten. In verband met de opmerkingen van de heer Her schel over het ontbreken van een administratieve organisatie op het rampterrein merkte dr. Hovïngih op, dat hij mensen belangrijker vindt dan papier. Bovendien hebben de zieken huizen alle een zo goede administra tie, dat vde namen van de gewonden in minder dan geen tijd verzameld konden worden. Het Rode Kruis komt Inderdaad op de waarschuwingslijsten van de Spoorwegen voor, maar er bestaat, volgens dr. Hovingh, geen enkele verplichting, het Rode Kruis bij een ramp in te schakelen. Ook de aan wijzingen van het ministerie van binnenlandse zaken gelden niet voor spoorwegrampen. We hebben in een concrete situatie te maken met de locaal aanwezige hulpkrachten, aldus dr. Hovingh. Maandagmorgen waren er al vroeg voldoende transportmogelijkheden voor doden en gewonden. Er zou, volgens hem, pas werkelijk een chaos zijn ontstaan, als ook de Rode-Kruis- colonne nog met overbodig materieel was verschenen. Verklaring Rode Kruis Naar aanleiding van de verklarin gen die de heer P. J. E. Hovingh heeft afgelegd, deelde het hoofd bestuur van het Nederlandsche Rode Kruis het volgende mede: „Allereerst sluit het hoofdbestuur zich gaarne aan bij de waarderende woorden, geuit over het werk dat de gemeentelijke geneeskundige dien sten op het rampterrein hebben ver richt. Het hoofdbestuur meent echter stel ling te moeten nemen tegen de opvat ting, als zouden de colonnes van het Rode Kruis, bijvoorbeeld die van Utrecht, bij een ramp als maandag is geschied, minder in aanmerking komen om gelijkwaardige en doeltref fende hulp te verlenen. Het wijst er in dit verband op dat de Rode-Kruis- colonne Utrecht een volkomen ge mechaniseerde eenheid vormt, opge leid en geoefend juist voor massale hulp en is uitgerust met personeel en materiaal voor de vorming van een volledige verzamelplaats voor gewon den. Deze bestaat onder meer uit een afdeling waar de urgentie voor de behandeling en afvoer wordt vastge steld, een shock-afdeling met bloed transfusiematerialen. geluidsinstal latie, verbindingsdienst Cn registratie afdeling. Dit laatste betekent uiter aard niet dat, zoals gesuggereerd, aan registratie meer waarde wordt gehecht dan aan de behandeling van gewonden, daar registratie geen ver tragende factor vormt, doch het voor deel heeft dat geheel los van de behandeling tegelijkertijd snelle informaites kunnen worden gegeven. Betreurenswaardig Het hoofdbestuur, de mening} delend van de overste Herschel, dat het bij zonder te betreuren valt dat het Rode Kruis door de verantwoordelijke auto riteiten niet gewaarschuwd is, zou er echter bepaald de voorkeur aan heb ben gegeven indien deze zienswijze in de omstandigheden waaronder zij geuit is, achterwege was gebleven". AFGELOPEN JAAR WAS VOOR DAF GOED Verkoop en produktie van de DAF- bedrïjven in Eindhoven hebben in 1961 een bevredigende stijging te zien gegeven, zo heeft de directie van dit bedrijf medegedeeld. Dit geldt voor alle sectoren van het be drijf. Op de bedrijfsautomarkt hand haafde de DAF haar positie met een marktaandeel van ruim 34 0/0, het geen een stijging van 18 0/0 betekent als men rekent met aantallen wa gens. Zeer succesvol werkte de be drijfsautosector. Vergeleken met I960 steeg het marktaandeel van DAF in de sector personenwagens met 26 0/0. De verkoop van de in 1961 gelanceer de nieuwe types, namelijk de DAF 750 en de Daffodil heeft gunstige verwachtingen gewekt voor het lo pende jaar. In 1961 waren de omzetten in mili taire voertuigen iets groter dan in 1960. Voor 1962, zo zegt het be drijf. moet echter gerekend worden met een geringe omzet in deze sec tor. Produktie en verkoop van losse motoren hebben zich in 1961 gunstig ontwikkeld. De resultaten van de aanhangwagenfabrielc zijn in hèt af gelopen jaar zèer gunstig geweest. De totale omzet daarvan lag onge veer 45 0/0 boven die van het voor gaande jaar. De export Is in vergelijking met 1960 enigszins gedaald. West-Samoa heeft ter gelegenheid van het verkrijgen van de onafhankelijkheid een volledige amnestie voor alle gevange nen afgekondigd. Tot hen behoren drie tot levenslange gevangenisstraf veroordeel den. EX-OFFICIER VAN MARINIERS WIL VOOR SOEKARNO VECHTEN Een voormalige Nederlandse officier der mariniers heeft zich gis teren tc Djakarta opgegeven als vrijwilliger voor het Indonesische leger om in Westelijk Nieuw-Guinea tegen de Nederlanders te vech ten. Het is een 35-jarige directeur van een zuivelboerderij en -fa briek in Djakarta. De naam wordt door Reuter opgegeven als J. van der Lugt. Hij zei tot verslaggevers, dat hij ervan overtuigd is dat Indonesië Nederland kan verslaan. „Stuur mij naar de frontlijn. Geef mij een compagnie troepen en ik zal vechten", aldus Van der Lugt. Van der Lugt is in 1945 in Indonesië-aangekomen als luite nant bij de mariniers. Sinds 1949 woont hij in Indonesië. Hij ver klaarde geen staatsburgerschap te hebben. De ïdentifieatiedienst van het Centraal Militair Hospitaal Oo/ in AI te Utrecht heeft gisteren nog de volgende namen bekend gemaakt van slachtoffers van de treinramp bij Harmeien. De ze namen komen dus nog bij de gisteren in de P.Z.C. gepubli ceerde lijst. Door een misverstand zijn in ons nummer van gisteren de gewonde passagiers mevr. A. Visser, Utrecht H. J. J. Weringa, Amersfoort; L. M. Wynia, Dalfsen, H. Weynenberg, Amersfoort; Warren-v. d. Laan, Rot terdam; T. J. P. Zegers, Utrecht en Zoethout, Igpl. Wittenberg onder de lijst van dc slachtoffers geplaatst. Ij. Blok, Vrolijkstraat 222, Amster dam, geb. 24 aug. 1933. P. J. M. van den Bogaard, Corn. Heinrickstraat 68, Rotterdam, geb-, 6 juli 1932. Hendrika Boot, Kon. Wïlhelminaweg 62, Gouda. geb. 9 febr. 1913. H. T. A. Bomvmans, Molenstraat 54, Zundert. geb. 3 april 1936. Wilhelmïna J. C. J. van den Brink, Van Egmondkade 60 bis, Utrecht, geb. 17 mei 1942. De SR.N 2 een Hovercraft van Saun ders Roe voor 'passagiervervoer met een gewicht van 27 ton, heeft te East Corves op het eiland Wight een proefvaart gemaakt boven een beton nen weg (boven). De ruimte tussen het vaartuig en de grond is niet te zien omdat deze is afgeschermd door een betonnen „rokje" rondom. Later gleed het wonderlijke vervoermiddel twintig minuien lang over het wa ter van de rivier de Solent (onder). De proeven zijn tot volle tevreden heid verlopen. te- ifi II. C. Buitelaar, Waalsingel 4, Krim pen aan den IJsel, geb. 27 maart 1935. Hans d'Huij, Jonker Fransstraat 133, Rotterdam, geb. 15 nov. 1931 (correc tie). Dirkje Droog, b 30, Gouderak, geb. 18 okt. 1945. B. van Dijk, Jan Damassestraat 59, Rotterdam, geb. 27 febr. 1931 (recti ficatie). Antoinette Gauthier. Kerkweg 40, Berkenwoude, geb. 13 febr. 1926. B. C. A. Giezenaar, Westkruiskade 25, Rotterdam, geb. 24 maart 1919. R. H. Hilhorst, Piet Heinlaan 17, Baarn, geb. 24 febr. 1939. J. J. M. Hillen, Julianaweg 200. Utrecht, geb. 11 december 1902. Willij Christina Hofman, Borneo- straat 20 bis, Utrecht, geb. 18 nov. 1944. H. Hollander, Roemer Visserstraat 11, Dordrecht, geb. 2 december 1933. C. P. Jans, Zeverijnstraat 6, Hilver sum. geb. 2 januari 1940. B. de Jong, Roelof Hartplein 19 (3). Amsterdam, geb. 25 december 1935. Hermina Margot de Jong, Kruger- laan, Gouda, geb. 6 april 1958. H. A. O. K. Kaijser, Noorderhaven- kade 23a, Rotterdam, geb. 9 okt. 1919. Bertha Wilhelmina Johanna Klut, echtgen. van P. J. de Jong, Kruger- laan, Gouda, geb. 5 okt. 1929. T. Koops, Van Lennepstraat 3b, Rot terdam, geb. 20 juli 1912. H. Kroezen, Vastenouw 45, Nieuw Dordrecht, gem. Emmen, geb. 19 sep tember 1911. J. Kwakman, Lijnbaan 19, Lemmer, geb. 24 maart 1908. Egbertha Luckerhoff, echtgen. van T. Koops, Van Lennepstraat 3. Rot terdam. geb. 29 maart 1921. J. F. G. van den Nieuwboer. Nieuw- straat 10, Delden. geb. 15 maart 1931. P. J. Plomp, Koekoekstraat 67, Gou da, geb. 30 dec. 1928. S. F. Roes. Driebergeweg 15, Zeist, geb. 4 febr. 1922. Bertje Sanders, Curaeaolaan 1, Hil versum, geb. 7 mei 1957. A. H. Selles, Heemsterhuisstraat 123, Amsterdam, geb. 27 april 1879. Wouterïna Timmermans, Delftse- straatweg 47, Pijnacker, geb. 22 maart 1940. Magdalena Voogt, Schiedamseweg 483. Rotterdam, geb. 16 aug. 1941. F. 51. P. Vrijbergen, Waterstraat 51, Tiel. geb. 26 maart 1930. J. H. van Vulpen, Handelstraat 5 (1), Henaelo. geb. 16 dec. 1928. J. Walter, Mon van de Weterings- traag 7. Hilversum, geb. 26 jan 1927. H. J. Wesselius, Tichel weg 16, En schede, geb. 22 juni 1926 (correctie). Johanna Zevenboom, echtgen. van J. van Alfen, Röntgenstraat 41, Hilver sum, geb. 1 nov. 1920. J. van Zwieten, J. van Hoornstraat 11, Amersfoort, geb. 9 febr. 1917. Engels-Duitse overeenstemming Th een officieel communiqué dat gis teravond in Bonn is uitgegeven aan het einde van premier Macmillans eendaagse bezoek aan de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, slaat dat beide staatslieden „ver gaande overeenstemming over de be langrijkste vraagstukken van weder zijds en wereldwijd belang" hebben bereikt. In het geheel hebben premier Mac- millan en dr. Adenauer zeven uur ge confereerd. Zij zijn o.m. overeengeko men het voorbereidend overleg over het Berlijnse vraagstuk in Moskou verder te bevorderen. Wat betreft de Euromarkt, drukte het communiqué de hoop uit dat de aan de gang zijnde onderhandelingen spoedig zullen resulteren in een hech- lere Europese gemeenschap, waarvan Engeland deel uitmaakt. Adenauer, aldus het communiqué, heeft Macmülan „bepaalde maatrege len" voorgesteld, om het evenwicht te herstellen In het afvloeien van Britse buitenlandse valuta als gevolg van de legering van de Engelse troe pen in Duitsland. „Aanvullende aan kopen van aanzienlijke hoeveelheden wapens zat een van deze maatregelen Jdjn**, aldua het communiqué/ Enige wetten in voorbereiding De minister van algemene zaken, prof. De Quay toonde zich gisteren in de Tweede Kamer, waar hij de begroting van algemene zaken voor 1963 verdedigde en voornamelijk de civiele verdediging hesprak, dank- M0L0T0F TERUG NAAR WENEN De voormalige Russische minister van buitenlandse zaken, V. M. Mo- lotow vertoeft momenteel nog te Moskou en zal binnenkort naar We nen vertrekken, aldus is gisteren door een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken te Moskou bekendgemaakt. De woordvoerder zei met deze aan kondiging een eerdere verklaring van het ministerie te willen ophelde ren, waarin was gezegd dat Molo- tow het afgelopen weekeinde reeds naar Wenen was vertrokken, om zijn werkzaamheden bij de internationale atoomenergie organisatie te hervat ten. Deze aankondiging maakte een einde aan de verwarring en de geruchten die te Wenen en Moskou waren ont staan toen Molötow nog steeds niet in de Oostenrijkse hoofdstad was ko men opdagen. Russen willen Belgisch vliegtuig vrijgeven De Belgische ambassade in Moskou hoopte gisteren dat de Sowjet-Unie op korte termijn liet Sabena vlieg tuig zou vrijgeven dat sinds twee da gen In de Sowjet-Unie wordt vast gehouden. Het Russische ministerie van buiten landse zaken stelde de ambassade er gisteren van op de hoogte, dat het toestel, tot landen gedwongen in Groznyi op 200 km ten noordoosten van de hoofdstad van Georgië, Tbili si, zjjn reis zou mogen vervolgen. baar voor de bijna algemene instem ming, die de Kamer voor het vier jarenplan voor de civiele verdediging getoond had. Hij zegde toe. dat hij de betreffende vaste commissie uit de Kamer over de zaken van de civiele verdediging zal inlichten, zodra zij daartoe aan leiding geven. Over de plaats waar civiele verdedigingsmaatregelen zijn getrof fen, over de kwantiteit daarvan cn over de stand van uitvoering deed hij in de Kamer liever geen mededelin gen. Hoewel allerminst vast staat, hoe een nieuwe oorlog zal verlopen, zal de regering toch moeten uit gaan van bepaalde veronderstel lingen, zo zette de bewindsman uiteen. Zij zijn gebaseerd op pri oriteiten, zoals die door de NAVO zijn vastgesteld. Dit betekent, dat wij niet moeten wachten met de voorzieningen tegen nucleaire wa penen totdat die tegen conventio nele wapenen zijn voltooid. Tot de heer Wierda van de P.v.d.A. zei de minister dat hij nog geen be hoefte had aan een beginsehvet voor civiele verdediging. Er was ook ge vraagd om een schepennoodwet, een vaarplichtwet en een havenwet. Over de schepennoodwet zijn adviezen ge vraagd aan Suriname en de Neder landse Antillen. SOLDAAT OP WACHT DOODGEREDEN Maandagavond is de 21 -jarige dienst plichtig soldaat E. Boonzaaijer uit Ede, toen hjj op wacht stond bij het schietkamp van de luchtdoelartiilerie in Den Helder, door een binnenko mende militaire vrachtwagen aange reden. De soldaat werd, zo deelde de leger- voorlichtingsdienst mee, tegen een betonnen paal geklemd. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd waar hij in de loop van de nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. De heer Boonzaaijer was niet ge huwd. Plotseling is uit ons midden weggerukt on ze lieve man, vader, be huwd- en grootvader PIETER JACOB STURM, op de leeftijd van 57 jaar. Goes A. S. Sturm Rottier. Albion Park (Austr.): J. Sturm. J. Sturm van der Schraaf. Peter. Goes H. Sturm. E. M. Sturm Gunst. Onno en Paul. Goes A. L. de Bie Sturm. H. W. de Bie. Goes, 8 januari 1962. Couwervestraat 36. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrij dag 12 januari op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek Couwervestraat 36 te 14 uur. Heden overleed, zacht en kalm, mijn lieve man en onze lieve va der, behuwd- en groot vader, de heer ADRIAAN CORNELIS JAN SENS, op de leeftijd van 65 jaar. Vlissingen: J. C. Jansens-Roest. Breskens: N. E. Minderhoud- Jansens. S. Minderhoud. Den. Haag: G. S. Roersma- Jansens. H. Roersma. Vlissingen: J. A. Schipper- Jansens. J. A. Schipper. en Kleinkinderen. Vlissingen, 9 januari 1962. Coosje Buskeristr. 148. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 12 januari a.s., des namiddags 2 uur, van af Coosje Buskenstraat 148. Door een noodlottig on geval is ons ontvallen onze zeer gewaardeer de directeur de heer P. J. STURM. Het bestuur gymnastiek- en handbalvereniging „Volharding". Goes, 8 januari 1962. Heden overleed onze beste vriend, de heer A. C. JANSENS Fam. B. Goedhart. J. Dagevos. Vlissingen, 9 januari 1962. Heden nam de Heere van ons weg na een langdurig geduldig ge dragen lijden onze ge liefde man, vader, be huwd- en grootvader KLAAS VAN BELZEN, echtgenoot van Jannetje Blaasse, eerder gehuwd met Wilhelmina van Belzen, in de ouderdom van 78 jaar. Familie Van Belzen. Arnemuiden, 9 januari 1962. Tuindorp 21. De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 13 januari a.s. te 12 uur. Enige en algemene kennisgeving. Tot onze diepe droefheid is op 3 januari 1962, na een langdurig lijden, van ons heengegaan mijn innig geliefde man en onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader DR. WILLEM MATT HU S KOLFF in de ouderdom van 84 jaar. Diepenveen: J. Kolff-van Gilse van der Pais Middelburg: A. E. Pilaar-Kolff J. M. Pilaar Wassenaar: G. C. M. Kolff M. W. N. Kolff-van de Kasteele M. C. Pot-Molkenboer L. Pot Klein- en achterkleinkinderen Diepenveen, 10 januari 1962, „De Kranenkamp". De crematie heeft in alle stilte plaatsgehad. Liever geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13