Derde ernstige ongeluk nabij Woerden Geïdentificeerde slachtoffers Lijst van gewonden 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 JANUARI 1962 De lijst van slachtoffers, die tot nu toe in het Centraal Militair Hospitaal te Urecht zijn geïdentificeerd, is als volgt: W. G. Agterberg, Réaumurstraat 13 c te Amei-sfoort, man, geb. 28-1-1927. P. Bakker, Lekdijk 33 te Ammerstol, man. H. Blokland, Van Collumstraat 25 te Haarlem, man, geb. 29-5-1934. A. J. B. M. Boelen, Roelantstraat 8 te Amsterdam, man, geb. 19-11-1932. J. B. Branger, Kerklaan 79 te De Bilt, man, geb. 5-10-1938. A. Bruinings, Johan Karmanhof 20 te Amersfoort, man. B. van Dijk, Nigellestraat 71 boven te Amsterdam, geb. 27-2-1931. H. Disselhof, Akkerstraat 17 te Zwol le, man, geb. 7-2-1905. J. Engelsman, te Delft, man, geb. 26- 7-1902. N. 31. J. van Eek, Marinestraat 3b te Rotterdam, man, geb. 3-7-1926. P. Fictoor, Belgischestraat 66 te Rot terdam, man, geb. 18-11-1920 (machi nist N.S.). D. Flantua te Utrecht, man. A. Gewalt, Nieuwstraat 4 te Baarn, man, geb. 25-8-1928. J. C. V. Groeneveld, Reeweg Oost 151 te Dordrecht, man, geb. 11-7-1941. -T. de Groot, Dorpsstraat 60 te De Wijk, man. geb. 5-12-1934. A. de Groot, Dorpsstraat 80 te De Wijk, man, geb. 25-8-1908. W. T. de Groot, Canseloetstraat 11 te Gouda, man. D. Huij (geen verdere gegevens). B. C. A. Giezenaar, Westkruiskade 25 te Rotterdam, man, geb. 24-3-1919. K. Hoogenboom, Wolphaertsboeht 406 te Rotterdam, man, geb. 13-9-1903. K. Izaks, Rochussenstraat 35 c te Rot terdam, man. H. J. de Jager, Zandhofsestraat 170 te Utrecht, geb. 29-12-1894 G. R. Jung, Schoolstraat 5 te Assen, man, geb. 14-12-1935. H. A. O. Kayser, Noorderhavenkade 23 h te Rotterdam, man, geb. 9-10- 1919. E. Kamerbeek, Lijsterbesweg 2 te Middelharnis, man, geb. 12-2-1912. P. J. Klomp, Koekoekstraat 67 te Gouda, man, geb. 30-12-1928. T. C. M. Kreyns, Hambeelc 25 te Roer mond, man, geb. 8-9-1925. 31. G. Moem, Neuweg 359 te Hilver sum, man, geb. 25-9-1914 A. 3Iiddelkoop, Riouwstraat 91 te Utrecht, man, geb. 24-4-1909. E. 3Iulder, oude Deldensestraat 13b te Borne, man, geb. 2-9-1935. M. A. M. v. d. 3Inysenberg, v. Duljn van Maasdamstraat 16 te Hilversum, man. L. P. Oerlemans, Lange Hilleweg 16 e te Rotterdam, man, geb. 15-2-1911. G. W. Oostveen, Bakhuijzenstraat 97a te Hilversum, man. C. J. Peter, Nasaulaan 62 te Hilver sum, man. A. van Oirschot, Den Klnderenlaan 11 te Den Bosch, man. N. Plomp, Nieuwe markt 34 te Gouda, man, geb. 28-8-1901. A. B. Pop, Witte van Haemstedestraat 40 c te Rotterdam Hl, man, geb. 1-1- 1941. A. Romijn, ÏJzerweg 39 te Apeldoorn, man. geb. 6-7-1926. H. Reneman, Bosboomstraat 1 te Utrecht, of Torenwal 4 te Woerden, man. R. Reijnders, Beningerstraat lb te Rotterdam, man, geb. 28-9-1939. D. F. Ruijter, Bosboom Toussaintlaan 8 te Hilversum, man. Dr. W. Scholten, Vermeerlaan 25 te Bilthoven, man. H. N. Schrega'rdus, Herman Roberts straat 78 d te Rotterdam, man, geb. 9-4-1911. H. J. Spitter, Busken Huetstraat 5 te Rotterdam, man. K. Streuer, Hoofdstraat 248 te Delft, man. P. J. Sturm, Couwervestraat 36 te Goes, man, geb. 19-3-1904. J. TiggeJman, Timorstraat 26 te Amersfoort, man, geb. 4-3-1923. H. H. Tuin, Nieuwewcg 8 te Hoge- zand, man, geb 30-2-1943. G Verhoef, Moerbeiplein 92 te Den Haag, man, geb. 16-4-1911. J .de Vries, Verlengde Oosterdiep o z 24 te Bergercompascuum, man H. 31. J. v. d. Vegt, Fidessapad 7 te Hoogvliet, man, geb. 23-3-1937. H. Waardenburg, Dresselhuysstraat 16 b te Rotterdam, man, geb. 16-11- 1904. H. Wever, Groningerslraat 270 te As sen, man. geb. 25-3-1912. J. F. Wileke, Julianalaan 203 te Bilt hoven, man, geb. 1-4-1943. H. Wesselhuis, Tichelweg 16 te En schede, man, geb. 22-6-1926. J. Zondervan, Joh. Gerardsweg 81 te Hilversum, man, geb. 17-8-1888. Piet van Leer, man, gekleed in uni form machinist N.S. (overleden). J. Schlingman, Gedempte Binnen straat 56 te Woerden, geb. 2-7-1941 (overleden r.-k. ziekenhuis Woerden). R. H. Hilhorst. Piet Heinlaan 7 te Baarn, geb. 24-2-1939 (overleden r.-k. ziekenhuis Woerden). Antonie Balk, Verbeekstraat 10 te Stad Delden, geb. Batavia, 7-6-1931 (overleden r.-k. ziekenhuis Woerden). Visser, A. mevr., A. Numankade (Utrecht Diaconessenhuis). Weringa, H. J. J., Amersfoort (Utrecht Academisch Ziekenhuis). Wynïa, L. 31. uit Dalfsen (poliklinisch behandeld). Weyenberg, H.. Koppelweg 21, Amersfoort (Woerden r.-k. zieken huis). Warren- v. d. Laan, uit Rotterdam i poliklinisch behandeld Zegers, T. J. P., Dantelaan 5, Utrecht (Academisch Ziekenhuis). Zoethout, rnr. 38.06.01.461, lgpl. Wit tenberg (Utrecht Ccntr. Mil. Hosp.). In het r.-k. ziekenhuis Ope Dei te Woerden zijn nog als gewonden op genomen J. Bos, Erfscheiderweg 32, te Nieuw- Amsterdam. C. Blom, Essenburgslngel 79a te Rot terdam. W. Hoekstra, Hoornsediep 108 te Groningen. ftlevr. H. Jansen-Barendrecht, Rapen burg 53 te Amsterdam, j. van de Berg, Eikenlaantje 17 te Huizen p van I.i n schot en, Troelstrawcg 105 te De Bilt. J. Veenstra, Valkstraat 15 te Hilver sum. H. R. Voogd, Barbaragaarde 60 te Bussum. E. Kamps, Zjjtak Westzijde 40 te Nieuw Amsterdam. Feike Uilenberg, Vleutenseweg 58 bis te Utrecht. F. Rombouts, Molenpad 29 te Elburg. J. Rouwenhorst, Timorlaan 2 te Apel doorn. W. van Rijn, Sweelinckstraat 26 te Bilthoven. G. van de Wal, onbekend (Utrecht). H. de Mol, Voorstraat 46 te Woerden. W. Wierda, Brouwerstraat 13 te De venter. Mevr. Sluimer-v. d. Peppel, Oude Amersfoortseweg 96 te Hilversum. B. J. de Wild, Esweg 78 te Wierden bij Almelo, overgebracht naar Irene ziekenhuis te Almelo J. J. C. Roest, Mathenesserlaan 483b te Rotterdam, overgebracht naar Franciscus ziekenhuis te Rotterdam. Feenstra, Steurweg 126 te Hoogvliet- Spijkenisse, St. Antonius ziekenhuis Utrecht. De Kleine, Arubalaan 16b te Amers foort, man, „De Lichtenberg" Amers foort. De nog niet geïdentificeerde slacht offers zijn overwegend vrouwen (on der wie een vrouw met kind), waar van de identificatie bemoeilijkt wordt doordat zij geen enkel kenteken of legitimatiebewijs bij zich plegen te dragen ofwel dat in een tasje bij zich hebben, dat bij een dergelijk ongeluk zoekt raakt. Het Wereldgebeuren Mr. A. R. de Zaaijer rechtsprocu reur-generaal te Amsterdam, die lid is van de spoorweg-ongevallenraad, stelt zich op de plaats van de ramp van de situatie op de hoogte. Hieronder volgt een lijst van gewon den van de spoorwegramp: Van Alphen A, Diezelstraat 35 te Hengelo, opgenomen te Utrecht (Academisch ziekenhuis). Arnold, adres onbekend (Idem). Bazen, F. A., Varkenoordseweg 361a te Rotterdam (idem). V. d. Berg, J. A., Sofiastraat 34 te Zwolle (idem). Blinkers, H., Reigerstraat 5 te Alme lo (idem). Dam en, adres onbekend (idem). Bakker, adres onbekend (idem). Douma, uit Groningen (idem). Gerritsen, A. H. L., Mozartweg 30c, Amersfoort (idem). Van d. Giese, adres onbekend (Utrecht) (Homoepatisch zieken huis). Groenewold, sergt. I legernummer 33.09.01.115 (Utrecht-Centr. Mil. hos pitaal). Helnter J. M. F., Oude Gracht 417, Utrecht (Utrecht Academ. zieken huis). Honing, R. J., Kerkpad 3. Haserhorne (Woerden r.-k.-ziekenhuis). Hulshof uit Norg (poliklinisch be handeld). Haak uit Zuidlaren (Utrecht-Diaco- nessenhuis Jazech, uit Eindhoven (poliklinisch behandeld). Kooistra, M., uit Buitenpost (Fr.) (poliklinisch behandeld). Kwak, C. H. M., uit Rotterdam (poll- klinisch behandeld). Kroeze uit Emmen (Utrecht-DIaco- nessenhuis). Lankreyer, N. E., Duivenstraat 8. Hilversum (Utrechts-Academisch ziekenhuis). Lassche, G., Verst van Ommertstr., Nijverdal (Utrecht-Academisch zie kenhuis). Van d. Meer, E., Margrietenlaan 24, Zuidlaren (idem). Mnis, L.f b 236 Bruchterveld (gem. Hardenberg) (idem). Xieuwenhuizen, G., Korte Bergstraat 2 te A'foort (idem). Nanninga-Dükhuisen, A., Groningen (poliklinisch behandeld). Otter!o, G., Zwanenvechtlaan 112, Utrecht (Utrecht Acad. ziekenhuis), ljoinpe, R. M- A., Numankade 29. Utrecht (idem). Polder, H. A„ uit Naarden (polikli nisch behandeld). Powell M., Canterbury Engeland (po liklinisch behandeld). Arie van Vliet, wiens villa „Oerli- kon" dicht bij de plaats van de ramp is gelegen, behoorde tot de eersten die toesnelden om hulp te verlenen. Hij staat hier temidden van de chaos. RAMPENLIJST Powell F., Canterbury Engeland (idem). Van Rooyen, A. J., IJsselcentrale Zwolle (Utrecht Acad. ziekenhuis). Roelof, H., Piet Heinstraat 7 te Baarn (Woerden r.-k. ziekenhuis). Kous, Int. kol., rnr. 06.10.21.000 (Utrecht Centr. mil. hosp.). Selhorst, J., Utrecht (poliklinisch behandeld). Smits, A., mej. Piersonstraat 22 te Maassluis (Utrecht, St. Anlh. zie kenhuis). Tholen, B., Kerkstraat 62, Hilversum (Utrecht Acad. ziekenhuis). Vuyk, P. E., Troelstralaan 219, Gro ningen (idem). Vugts, P. J. J., Heusdenselaan 92 te Oosterwijk (idem). Vuyk-Kneep, Groningen (poliklinisch behandeld). De Vries, J. C.. De Smetstraat 15, Alphen a. d. Rijn (Woerden R.-K. ziekenhuis). Eichmann wisselde rood voor grijs Aan Adolf Eichmann zijn gewone grijze gevangeniskleren verstrekt naar aanleiding van kritiek die was geleverd op het feit dat de gevan gene was gestoken in een rood uni form van de soort, die werd gedra gen door de joodse vrijheidsstrijders, die ten tyde van het Britse mandaat over Palestina door de Britten wer den doodgeschoten, zo is zondag be richt door het dagblad Jediot Aha- ronot. In de kritiek werd gezegd dat het „een te grote eer" voor Eichmann was. om het rode uniform te dragen. Het dagblad berichtte dat Eichmann was bevolen het rode uniform uit te doen en de grijze gevangeniskleren aan te trekken. Eichmann heeft een onderhoud ge had met zijn raadsman, de Keulse pleiter dr. Servatius. Zij spraken over het hoger beroep dat bij het hof was ingediend. Soeslof heeft tuberculose Michael Soeslof, vooraanstaand the oreticus van de communistische par ty der Sowjet-Unie en een secretaris van het centrale comité van die par ty, is met t.b.c. opgenomen in liet ziekenhuis, zo is uit welingelichte bron in Moskou vernomen. Soeslof, die 59 jaar is, was het enige lid van het presidium, dat verstek liet gaan op de oudejaarsreceptie op het Kremlin. In 1936 en 1960 beide keren twee doden De ramp bij Woerden is de grootste, die de spoorwegen ooit heeft ge troffen. Het op één na ernstigste ongeluk in de Nederlandse Spoorweghis torie was dat in 1918, toen 41 mensen om het leven kwamen toen door een dijkver^akking bij Weesp een trein verongelukte.. Bij Woerden hebben zich in 1936 en 1960 ook ernsti ge ongelukken voorge daan, bij elk waarvan twee doden waren te betreuren. De spoorweg'ongevallenhistorie vermeldt de volgende data: 1913 ontsporing te Oranjeka naal: vijf doden, drie ernstig gewonden 1917 ontsporing te Houten- Schalkwijk van vijf rijtuigen, waaronder het koninklijke: 11 lichtgewonden: 1918 ontsporing nabij Weesp door dijkverzakking, tengevolge van regenval: 41 doden, 42 ge wonden; 1926 ongeval te De Vink bij Leiden, vier doden (twee reizi gers en twee personeelsleden), negen gewonden: 1927 ongeval te Rijswijk-Delft: acht gewonden; 1934 tengevolge van een ver keerde wisselstand trein ont spoord Amsterdam-Wcesper- poort: negen ernstig gewond, zeven licht gewond; 1936 Woerden ontsporing: twee doden, een ernstig en zes licht gewond; 1951 Gouda, exprestrein reed op wachtende trein in: twee do den en een twintigtal gewon den; 1952 Rotterdam, twee werklie- dentreinen in botsing. De ene reed van achteren op de ande re, die stilstond: twee doden, twintig gewonden; 1953 Gouda, personentrein rijdt tegen rangeerlocomotief: een dode, een gewonde. 1953 Nabij Weesp door verla ting van de stoptrein rijdt de exprestrein Amsterdam-En- schcde erbovenop: twee doden, negen gewonden; 1954 Eist, trein ontspoord ten gevolge van een verkeerde wis selstand: zes doden, elf gewon den: 1955 Oldebroek, ontsporing mi litaire trein: twee doden, twee gewonden 1955 Geldermalsen, personen trein rijdt op goederentrein: twee doden, acht gewonden 1955 Heerlen, sneltrein rijdt op stoptrein: 26 zwaar gewonden; 1957 Woensel, tengevolge van liet afgeven van een verkeerde lastgeving is een stoptrein over een verkeerd spoor geleid en in botsing gekomen met een snel trein: zeven doden (vijf reizi gers en twee personeelsleden), twintig gewonden; 1960 Woerden, Britse militaire trein ontspoord: twee doden, tien gewonden; 22 februari 1961. Sneltrein Am sterdam-Maastricht loopt in station Geldrop op goederenlo comotief: één dode en vijf ge wonden; 4 juni 1961. Botsing by Tilburg tussen twee goederentreinen, waarbij de twee machinisten om het leven kwamen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll E. J. C. van Hootegem tijdelijk generaal-majoor Eij K.B. is met ingang van 1 januari óe brigade-generaal van de infanterie E. J. C. van Hootegem, in verband met zyn aanvaarding van liet com mando over de eerste divisie 7 de cember en voor de tijd dat hij dat commando voert, tijdelijk benoemd tot generaal-majoor der Infanterie. Wilde zwijnen richten schade aan in Limburg In de hossen van het Reichswald aan de Nederlands-Duitse grens zijn de laatste dagen weer grote aantal len wilde zwijnen waargenomen. Voedselgebrek dwingt de dieren de bossen te verlaten om voedsel te zoe ken op de landerijen, die door de dieren omgewroet worden. Voor de landbouwers, die voer hebben inge kuild, is dit niet prettig. 3ïet hun scherpe graaftanden hebben de zwij nen al heel wat schade aangericht. Langs het Duitse grensgebied van Nijmegen tot Venlo wordt deze zwijneninvasie als een plaag gevoeld. In Groesbeek heeft men de afge lopen week 16 zwijnen op de land wegen bijeen gezien. Even ten zuiden van Nijmegen bij de H. Landstich ting kwam een half dozijn over de weg. Zij staken na een 'tocht door de bossen bij de Biesselt over de spoorbaan. Ook op Limburgs gebied bij Ottersum richtten de dieren scha de aan op de landerijen. Hoewel dc jagers niet afkerig zijn van een zwijnemaal wordt toch geen intensieve jacht ingezet. Bietencampagne 1961 De bietencampagne in 1961 heeft korter geduurd dan het jaar daar voor. Dit is het gevolg van een min dere uitzaai en tevens van een be langrijk lagere hectare-opbrengst dan in i960. Het bietenareaal in Nederland be droeg toen 93.000 ha met een bieten opbrengst van 500 miljoen kg of 53.700 kg/ha. Het afgelopen jaar be droeg het areaal 85.000 ha met een opbrengst van 4.050 miljoen kg of gemiddeld 47.600 kg/ha. Een voorlopige berekening wijst uit, dat het verlies, door overproduktie aan de bietentelers berokkend. 14.500.000 bedraagt. Omgeslagen over de 4.050.000 Ion bieten betekent dit een opbrengstderving van 3,60 j gulden per ton bieten. 1 Geen school meer Bij alle traditionele nieuwjaars boodschappen, die de leiders van vrijwel alle staten aan hun on derdanen plegen te zenden, ontbrak dit jaar Nasser. Dat is beslist niet zijn gewoonte. Vorig jaar nog stuur de hij hoogdravende zinnen door de ether in de huizen van de Verenigde Arabische Republiek, maar op de eerste januari van dit jaar was de V.A.R. voltooid verleden tijd gewor den. De droom van Nasser, de grote leider van het noordelijke deel van Afrika te worden, is na amper vijf jaar ruw verstoord. Onder zulke omstandigheden is het niet zo plezie rig een nieuwjaarswens uit te spre ken. Daarom heeft Nasser naar een spectaculair slot van het voor hem tot rampjaar geworden 1961 ge zocht. Een soort oudejaarsvuurwerk, dat alle nare gedachten en mislukte voornemens van het voorbije jaar bij Nasser moest verdrijven. Nasser zocht een zondebok. Die is voor der gelijke figuren altijd gemakkelijk te vinden. Steevast zijn dat natuurlijk de Europeanen. Voor Nasser bepaal delijk nog Fransen en Grieken. Meer dan honderd Franse onderwijzers kregen de dag vóór oudejaar aanzeg ging dat zij het grondgebied van Egypte dat officieel nog steeds de V.A.R. wordt genoemd nog in 1961 moesten verlaten. Ruim twee honderd Grieken moesten op de der tigste december dit voorbeeld vol gen. Waarom koos Nasser voor zijn oudejaarsstunt speciaal de Grieken en de Fransen? Voor de bewoners van het oude Hellas ligt dat voor de hand. Van oudsher, zelfs van vóór het begin van onze jaartel ling af, zijn de Grieken in het gebied rondom de Middellandse Zee het on- dernemendst geweest. In de vroegste tijden van de Europese geschiedenis trokken de Hellenen er op uit om handel te drijven. Sinds eeuwen heb ben ze vaste nederzettingen in Egyp te. De Griekse handelshuizen in Egypte hebben van armoede nimmer last gehad. Het is de Grieken in Egypte voor de wind gegaan. Juist daarom moesten de Griekse hande laars het veld ruimen. Enkele uren nadat ze Caïro hadden verlaten, na men de mannen van Nasser de Griek se bezittingen in beslag. Van Franse en Britse staatsburgers was zo goed als alle bezit in Egypte reeds eerder „genationaliseerd" (een mooi woord voor ordinaire diefstal). Van die kant was dus niets meer te halen. Nu waren dan de Grieken aan de beurt. Hun gelden werden geconfis queerd en hun winkels en bedrijven werden toegewezen aan ambtenaren van de Egyptische staat. De winst is dus nu voor Nasser. Daar was het öe V.A.R.-heerser ook om begonnen. Eén der Grieken verklaarde tegen over een journalist van „The Obser ver" bij aankomst in Athene, dat hij geen cént voor zijn huis en zaak had gekregen. Dat kon ook moeilijk, want Nasser zit doorlopend op zwart zaad. De kwestie van de Franse leer krachten ligt op een geheel an der vlak en is ongetwijfeld spïts- vondiger opgezet. In Cairo, Alexan- drië en Meadi waren tot de kerst vakantie Franse lycea, die gezamen lijk nog driehonderd leerlingen tel den. Het waren niet alleen Franse jongelui, die de scholen bezochten. De banden tussen Frankrijk en Egypte zijn zo hecht geweest, dat vele vooraanstaande Egyptenaren er nog steeds de voorkeur aan geven hun kinderen evenals zij zelf vroeger te laten opleiden aan Franse lycea. Dat was zo iets ver- schrikkeiyks voor Nasser, dat hij wegen zocht om aan deze „onge wenste toestand" een eind te maken. Hij liet zijn ambtenaren de leerboek jes van de jongelui eens doorneuzen. Daarbij ontdekten ze verschrikkelijke dingen in de ogen van onze moderne Farao. Zo werd in geschiedenisboek jes bijvoorbeeld beweerd, dat hrt Suezkanaal een vinding was van de Fransen en Engelsen. In Caïro heeft men aan de Franse leraren proberen duidelijk te maken, hoe groot een dergelijke „misleiding" was. Het Suezkanaal was een „resultaat van het Egyptische volk". Verder kregien de leerlingen op de drie genoemde lycea verplicht les in godsdienst. In de bijbel komen de Egyptenaren ex- niet zo heel best af. Vandaar dat men radicaal wilde zijn en niet alleen de leerboekjes, maar ook de leei-- meesters verwijderde. Binnen 48 uur nog wel. De Egyptische radio heeft op oudejaarsdag niet kcnneiyk ge noegen en met voldoening van beide heldenfeiten melding gemaakt. Het is wel wat schamel als men met dit soort „succesjes" de aandacht moet afleiden van de twisten, die tot de afbraak van het nog zo piepjonge Arabische imperium hebben geleid. De nog in Egypte overgebleven Fransen maken nu aanstalten vrij willig Nassers land te verlaten. On der hen zijn ook bekwame historici, die bezig waren met de ontcijfering van oude perkamentrollen en van monumentenopschriflen. „Dat kun nen we zelf ook", zei Nasser. „De tijden van liet oude Egypte zijn de finitief voorbij", voegde hij er nog overbodig aan toe. „Die van de V.A. R. trouwens ook", zouden wij ge neigd zijn daaraan toe te voegen. NASSER ..gpon nieuwjaarswens voor de rarito..*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6