Werkloosheid steeg in Zeeland met 1240 man Broodsanering in Middelburg waarschijnlijk 1 maart een feit Scbr<7"dte WALCHEREN Agenda GEMEENTE AARDENBURG WIL SOCIALE DIENST INSTELLEN DINSDAG 9 J AN U AKI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 NOG NIET HELEMAAL VOOR DE BAKKER AFGEHAALD BROOD WORDT TWEE CENT GOEDKOPER DE SANERING VAN DE BROODBEZORGING in Middel burg is nog niet voor de bakker, maar het gaat wel de goede richting uit. Tijdens een maan dagmiddag in café-restaurant „De Eendracht" gehouden ver gadering hebben vertegenwoor digers van de Middelburgse bak kers en vertegenwoordigsters van de twaalf hoofdstedelijke vrouwenorganisaties elkaar ge vonden. Eendrachtig werd een saneringsplan opgesteld, waar bij men al direct overeenstem ming bereikte over de belang rijkste punten. Dit plan zal in gezamenlijk overleg nog nader worden uitgewerkt. Men hoopt op 1 maart zover te zijn, dat de sanering van de broodbezor- gïng in Middelburg gerealiseerd is. Reeds geruime tijd zijn de Middel burgse bakkers, verenigd in de afde ling Middelburg van de Nederlandse Bakkersbond en de Chr. Bakkers patroonsbond afdeling Walcheren, al bezig met het opstellen van een sane ringsplan. Kort geleden bereikte men het stadium waarbij overleg met ver tegenwoordigsters van de vrouwen organisaties, de consumenten, nood zakelijk werd, waarna op initiatief van de saneringscommissie van de bakkers een vergadering werd be legd. Op deze bijeenkomst kwamen de vertegenwoordigsters van de vrou wenorganisaties met diverse ver langens naar voren, die geheel in het reeds opgestelde plan van de sane ringscommissie waren verwerkt of gemakkelijk waren in te passen. Onder meer bereikte men overeen stemming over de volgende pun ten: bij de behandeling van de sane ring zal de instelling van een bakloze dag niet ter sprake komen; keuze uit minstens twee bakkers voor de consument in de dicht bevolkte wij ken; kopen aan de wagen staat vrij aan iedere huisvrouw, iedere bakker mag de huisvrouw zowel aan de wa gen als ook in de winkel vrij bedie nen en bij invoering van de broodbe- zorgingssanering zal het afgehaalde brood in prijs twee cent worden ver laagd (als voorbeeld heeft men hiel de gunstige prijzenbeschikking bij invoering van sanering van de bezor ging in de gemeente Alblasserdam). Contactorgaan Voorts werd gesproken over de in stelling van een contactorgaan. In dit orgaan werden als vertegenwoor digers tijdens deze vergadering de heren W. de Visser en A. P. Rotte gekozen en namens de vrouwenorga nisaties, in casu de consumenten, de dames M. A. van den Boogert-Sel- horst en G. K. Hesselink-Mondria. Het gemeentebestuur van Middelburg zal nog worden aangezocht eveneens één afgevaardigde in dit contact orgaan te benoemen. Als adviseur heeft de ryksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, in dit contactorgaan zitting. Voorts zal uit het contactorgaan nog een klachtencommissie worden ge vormd. die minstens éénmaal per 2 maanden, of zo nodig vaker, bijeen komt, voor het behandelen van mo gelijke klachten van consumenten. Voordeel Aan de sanering van de brood bezorging zitten, zoals uit de ver gadering bleek, belangrijke voor delen, zowel voor de bakkers als voor de consumenten. Door de sa nering krijgt de bakker, die zijn klanten nu over het algemeen her en der verspreid heeft door de stad, een kortere route, waardoor waarschijnlijk vóór twee uur 's middags al het brood reeds be zorgd zal zijn. De bakker krijgt bovendien meer te besteden (produktverbetering), tijd om aandacht aan zijn produkt terwijl hij tevens meer artikelen op zijn route kan meenemen en minder vaak „nee" zal moeten verkopen aan zijn klanten. Voor de consument zit er verder nog het voordeel aan van een verla ging van de broodprijs voor afge haald brood met twee cent, terwijl de bakker, die bovendien aan de sane ring meedoet, zich vrijwillig zal dienen te onderwerpen aan een regel matige controle van zijn produkten door het station „Maalderij en Bak kerij" te Wageningen, hetgeen voor de huisvrouw een garantie inhoudt, dat haar een goed produkt wordt verkocht. Hoewel de bakkers geheel vrij zijn aan deze sanering mee te doen, kwam tijdens de vergadering van de zyde van de vrouwenorganisaties (de con sumenten) naar voren, dat de bak kers die niet meedoen hiervan op den duur bedrijfseconomische nadelen zullen ondervinden, onder meer door het meer verspreid wonen van hun klanten en een langere route bij de bezorging. OPTIEK ziekenfondslever. BANDAGE Advertentie een naam in brillen St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel, 2398 Benoeming In de plaats van de heer Dekker te Middelburg is tot secretaris van de afdeling Walcheren van de Algemene Nederlandse Bond van Rijwielhande laren benoemd de lieer F. Willeboord- se te Vrouwenpolder. Verkiezing ambtsdragers hervormde gemeente In Wijk II van de Middelburgse her vormde gemeente zijn, met ingang van 1 januari a.s., herkozen tot ouderling de heren M. P. van den Heuvel, H. J. Sehouwenaar en S. van Sluijs, alsme de tot ouderling-kerkvoogd de heer H. J. Ikkink. Tot diaken werd herbe noemd de heer J. Stroo. Tot diaken Collecte De collecte voor de kankerbestrij ding heeft te Yerselce ruim f 900,— opgebracht. Middelburg City: No love for Johnnie, 20 uur; Electro: De onschuldige ver rader, 19.30 uur, 14 Jaar: Van Benthem en Jutting: expositie Reimond Kimpe. 9—18 uur. Vllssingen Alhambra: Jacht op dp groene helm, 20 uur. 14 jaar: Luxor: Opstand der legioenen. 20 uur. 14 jaar: Britannia: Lezing N.I.R.i A.. 19.30 uur. Goes Grand: Opstand der gladiatoren, 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: Z.V.U., cabaret Tingel-Tangel mei Gay Gay Sixties, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy- Onder de neon van Parijs. 20 uur. 18 jaar. Luxor: Dp Beierse operette, 20 uur. Terneuzen Luxor: De vijand was een generaal. 20 uur, 18 jnar. Hulst Bioscoopgebouw: De kanonnen van Navarone, 20 uui. 14 jaar. Sus van Gent Olympia De kanonnen van Navarone. 20 uur. 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: De kanonnen van Navarone. 20 uur, 14 jaar. Zierikzee Concertzaal: Bruiden der Morlook-monsters, 20 uur. 14 jaar ..Huis van Nassau"- lezing voor Be- drijfsstudiegroep Schouwen-Duive- land, 14 uur: Ledenvergadering Par tij van de Arbeid. 21' uur. Burgh „Het Wapen var Burgh": Alge mene vergadering Z.L.M.-afdclïng. 19.30 uur. „10 x 10" ging goed van start Met een cabaretprogramma is zater dag de actie „10 X 10" in Middel burg goed van start gegaan. Nadat de voorzitter van het actiecomité Kees Hordijk, een openingswoord gesproken had, hield Wim de Graaf een inleiding, waarbij hij een actie- lied voorzong dat, naar hij zei „dag en nacht door Middelburg moet schallen." Begeleid door Baby den Toonder keerde hij ook regelmatig in het verdere programma terug, met conferences en parodieën, waarvan „Het vlindertje" bijzonder geslaagd was. „The Stai-fighters" verzorgden met hun populaire songs het muzikale gedeelte vóór de pauze, daarna wa ren het „The Cats" met moderne jazz. Verder stonden op het pro gramma sneltekenen door Piet de Leeuw, ballet door de dames R. de Nijs-Bouwens en F. v. d. Hoek-de Klerk, voordracht door Jan Goed- hait en Maurits Schoenmakers en liedjes van de student-chansonnier Jaap Fischer, gezongen door Rob van Hoek. Als verrassing werd de grammo foonplaat gedraaid, die speciaal voor deze actie is opgenomen door de „Wooltown Jazzband." Een bal, onder leiding van de heer De Jong uit Vlissingen en met me dewerking van „The Lazy River Six." besloot deze geslaagde avond. Ledenvergadering P.v.d.A. In de gehouden ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van de P. v. d. A. werd dr. C. de Galan aangewezen als afgevaardigde naar het op 31 ja nuari en 1 februari a.s. te houden agrarisch congres. De voorzitter, de heer Hubregtse, deelde mede, dat op 11 januari a.s. in „de Prins van Oranje" te Goes, de jaarvergadering van de Gewestelijke Vrouwencommissie zal worden gehou den. Het ledental van de afdeling, zo deelde hij verder mede, bedroeg op 1 januari jl. 784; een vooruitgang se dert 1 september j.l. van 37 leden. De jaarwisselingsbijeenkomst zal on der de titel „Anders dan anders" op 13 januari a.s. worden gehouden in „de Gouden Poorte". Voor het beheer van het volksgebouw „De Gouden Poorte" zal een stichting in het leven worden geroepen, waarin voor de afdeling, de heer L. A. Bou- nxan, zitting zal hebben. Voor de op zaterdag 27 januari a.s. ditmaal te Middelburg in „de Gouden Poorte" te houden gewestelijke vergadering, werd een 20-tal afgevaardigden aan gewezen. Een uitvoerige bespreking had vervol gens plaats over de te houden verkie zingen. Medegedeeld werd, dat een openbare vergadering met een forum bestaande uit drie personen, zal wor den gehouden. Voor de Vrouwengroep zal mevr. Tellegen-Veldstra spreken voor de Prot. Chr. Werkgemeen schap ds. Buskes. Getracht wordt voorts nog een debatavond te organi seren. De Ned. Jeugdgemeenschap te dezer plaatse doet pogingen tot het houden van een „Burgerdag" voor jonge kie zers. Tenslotte werd de reeds gepubli ceerde groslijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing vastgesteld. O.- EN W.-SOUBURG Bijeenkomst P.v.d.A. De afdeling Souburg van de P.v.d.A. hield dezer dagen de gebruikelijke jaarwisselingsbijeenkomst in zaal „Rehoboth" te Souburg. Een groot aantal aanwezigen luis terde naar de jaarwisselingstoe spraak van de afdelingsvoorzitter de heer W. de Wolf. De heer De Wolf noemde de belangrijkste politieke gebeurtenissen van 1961 en het door de P.v.d.A. gevoerde beleid. Ook be steedde hij aandacht aan de interna tionale verhoudingen in de wereld. Enkele dames van de vrouwenbond voerden sketchjes op en het duo Ad en Marijke de Priester uit Middel burg speelde op de accordeon. De heer J. Kempe had de avond ge opend. VLISSINGEN „Oplatek" Poolse oudstrijders Tijdens een deze keer niet al te druk bezochte bijeenkomst, die zaterdag avond werd gehouden in het Ariëns- gebouw, hebben de Vlissingse Polen in overeenstemming met de oeroude traditie elkander het beste toege wenst door middel van de verbreking de „oplatek". Dit vond plaats nadat de voorzitter van de Vereniging van Poolse Oud strijders, ing. J. Minkiewicz, in een korte speech de belangrijkste ge beurtenissen van het afgelopen jaar, betrekking hebbende op de Poolse zaak, memoreerde en zijn landgeno ten opriep tot voortdurende waak zaamheid voor het niet denkbeeldig gevaar van communistische infil tratie. Voorts werden er enkele Poolse kerstliederen gezongen en een een voudig avondmaal genuttigdeen herinnering aan het traditionele feestelijke vogilieavondmaal op de vooravond van Kerstmis, met zijn vele spijzen en rijke folklore. ZOUTELANDE „Gemeenschappelijk belang" vergaderde Dezer dagen vergaderde de stichting „Gemeenschappelijk Belang" in „Middendorp" te Zoutelande onder voorzitterschap van burgemeester J. de Pree. In het dagelijks bestuur werd gekozen de heer K. Wouters, in plaats van mejuffrouw A. Samu- else, die zich niet herkiesbaar stelde. De begrotingen over 1961 en 1962 en de exploitatierekeningen over 1959 en 1960 werden goedgekeurd. De gemeente verstrekte een kasgeldle ning van f 2000 voor maximaal één jaar. VROUWENPOLDER Verkiezing ambtsdragers Te Vrouwenpolder werd dezer dagen tot ouderling in de Nederlands her vormde kerk herkozen de heer J. Du- vekot en gekozen de heer W. Hek huis. De heer H. Wiggerts werd be noemd tot. ouderling-kerkvoogd. De heer J. Tax werd gekozen in de fun- tie van diaken. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: E. S. M. Otto—Janssens. d.: J. Poppe—Reynierse, d.; N. J. H. Back—de Pan. d. Ondertrouwd: F. D. Franssens, 30 j. en P. A. Verrijzer, 29 j. Overleden: P. J. Arnoldus. 61 j„ wed. v. C. Kerkhove; C. A. van der Koorde, 73 j.. e.v. J. J. Til. de Boer: M L. Bouterse, 86 j., wed. v. C. de Keijzer. M. J. Moens, 70 j.. e.v. J. S. Geensen: C. J. van Riet. 86 j.. wed. v. M. P. Bogaars: N. de Voogd. 65 j., e.v. B. Dekker. VEERE. Bevallen: J. C, GeldofSturm, z.: Jkvr. M. M. van Laarschotden Beer Poortu- gael, z.; J. FlïpseGeldof, d. Ondertrouwd: H. Korstanje. 27 j. en M. Matthïjsse, 22 j. Overleden: J. Callenfels. 65 j. Mist bracht geringe stagnatie bij veren De veerdiensten in Zeeland hebben weinig binder ondervonden van de dichte mist van zondag en maandag. Slechts op de diensten Vlissingen Breskens, KruiningenPerkpolder en ZierlkzeeKatseveer moesten enke le vaarten vervallen. De mist kwam zondagavond omstreeks 8 uur opzet ten en was het dichtst 's nachts tus sen 1 en 7 uur. Het meteorologisch station in Vlissingen mat toen een zicht, van 100 tot 200 meter, hetgeen „dichte mist" betekent. Maandag middag na vier uur werd het zicht weer vrijwel normaal. Het scheep vaartverkeer op de Westerschelde lag vrijwel geheel stil. Maandag avond lagen er ongeveer 40 a 50 schepen op de rede van Vlissingen. Op de veerdienst VlissingenBres- kens kwamen de reizen van 10 voor 5 en 10 voor 6 te verwallen. Daarna werd er normaal gevaren, zij het steeds met een vertraging van 15 a 20 minuten. Tegen 6 uur 's avonds werd de dienst weer geheel volgens schema onderhouden. De vertraging in de morgen- en de middaguren werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de vele schepen op de rede, die de radarwaarneming op de veerboten zeer bemoeilijkten. Op het veer KruiningenPerkpolder werd niet gevaren 's morgen van 4 uur tot half 9. Ook tussen 12 en 2 uur stagneerden de diensten. De ove rige vaarten gingen normaal zonder enige vertraging door. Bij de dienst ZierlkzeeKatseveer kwamen drie reizen te vervallen, namelijk om kwart over vijf, zeven uur en 1 uur. De overige diensten werden zonder vertraging uitgevoerd. De dienst Zij- peAnna Jacobapolder en Hoede- kenskerkeTerneuzen ondervonden van de mist geen hinder. Gebrek aan samenwerking oorzaak zinken sleepboot De commissie Binnenvaartrampen- wet heeft een onderzoek ingesteld naar het kapseizen en zinken van de motorsleepboot „Lies" in de Gre- velingen op 3 juli 1961. De sleepboot sleepte het sléepschip „Freya", waarop aan bakboordachterschip de motorsleepboot „Jacoba" was gekop peld. De boot was op weg van de werkhaven van Bruinisse naar de oostkop van het Deltawerk te Brui nisse. Toen de schepen bij de bolton Krammer-Slaak kwamen, stuurde de „Lies" te sterk naar bakboord en werd afgeremd door de ebstroom. Het met mijnsteen geladen sleep- schip kon zo gauw niet wenden en toen de „Lies" dwars op de vaarrich- ting van de „Freya" kwam te staan, trok het sleepschip de sleepboot om. Vólgens de commissie had de „Lies" geleidelijk haar koers moeten ver anderen, er was daartoe alle gele genheid. Verder bestond er volgens de commissie te weinig samenwer king tussen de kapiteins van de beide sleepboten. A.R. Statencentrale nam afscheid van A. Schout De A.R. Statencentrale Vlissingen heeft zaterdag in een jeugdlokaal van de gereformeerde kerk afscheid ge nomen van haar voorzitter, de heer A. Schout, die na 25 jaar het voorzit terschap te hebben bekleed zijn func tie neerlegde. De heer J. Kodde uit Biggekerke sprak enkele zeer waar derende woorden tot de heer Schout, die zoals bekend, voornemens is zich uit het actieve politieke leven terug te trekken. Namens de centrale bood de heer Kodde de scheidende voorzitter een schemerlamp aan. De centrale koos vervolgens de heer Kodde tot voor zitter en besloot als nummer 11 en 12 aan de kandidatenlijst voor de ver kiezingen voor de Provinciale Staten toe te voegen de namen van de he ren J. Kodde uit Biggekerke en de heer B. Koole jr. uit Souburg. DOOR SEIZOENOORZAKEN Grootste aantal in landbouw: 743 Het aantal werkloze mannen is gedurende december, aldus blijkt uit het maandelijks over zicht van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg, gestegen van 1074 eind november tot 2314. Deze stijging moet geheel worden toegeschreven aan seizoenoor zaken en is in Zeeland voor het grootste deel terug te vinden in de bouwnijverheid, de textiel nijverheid, de landbouw, de groep losse arbeiders en het niet-varend transportpersoneel. In vergelijking met december 1960 was er dit jaar een stij ging van rond 250 mannen, het geen het gevolg is van het feit, dat thans veel meer mannen Schipper van zeiljacht had schuld aan aanvaring De commissie Binnenvaartrampen- wet heeft een onderzoek ingesteld naar de aanvaring van het zeiljacht „La Grisette" met het motorschip „L' Attention", op 18 juni 1961 op de oostelijke kanaalarm te Terneuzen. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat het gebeurde te wijten is aan een fout van E. E. de B., schipDer-eigenaar van „La Grisette". Dit schip voer in de richting van de Axelse brug en maakte door de zwakke wind slechts geringe voort gang. Toen ,,L' Attention" het jacht opliep, kreeg De B. het idee om zich te laten slepen. Hiertoe stuurde hij zijn jacht naar het midden van het vaarwater. De koersen van de beide vaartuigen kruisten elkaar en „La Grisette" kwam voor de kop van ,,L' Attention" te liggen. Hoewel de schipper van het motorschip achter uitsloeg en het roer aan stuurboord legde, kon hij een aanvaring niet meer voorkomen. Na het jacht ge raakt te hebben, kwam ,,L' Atten tion" ook nog in aanvaring met het gemeerd liggende motor vrachtschip ..Sphinx", \olgens de commissie had dc schipper van „La Grisette" niet mogen rekenen op stilstand van het motorschip en had hij moeten zor gen, dat ,,L' Attention" ongehinderd lad kunnen doorvaren. Districtsvergadering Chr. landarbeiders Het district Zuid-Beveland van de Nederlands Christelijke Landarbei- dersbond hield zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes een vergadering onder leiding van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke. In deze bijeen komst sprak het hoofdbestuurslid, de heer M. D. den Hollander over het onderwerp: „De plattelandssamenle ving in ontwikkeling." zijn vrijgekomen uit de land bouw dan het jaar tevoren, na melijk 743 tegen 502. In de rij van provincies heeft Zeeland weer vaster dan ooit de vierde plaats in bezit genomen met 41 per 1000 mannelijke loontrekkenden. Zeeland komt na Drente met 66 per 1000 loontrekkenden. Groningen met 53 en Friesland met 52. Het landelijk gemiddelde is 17 per 1000 loon trek- kenden. Vier Zeeuwse rayons bewegen zich nog ruimschoots boven het provinciale gemiddelde, namelijk Oostburg met 110, Tholen met 67, Hulst met 63 en Zierlkzee met 50, alle dus vrijwel agrarische rayons. De cijfers in de andere rayons zijn: Goes met 32, Middel burg met 33. Terneuzen met 26. Vlissingen met 20, Sas van Gent met 19 en Kruiningen met 18. Van het totaal aantal van 2314 werklozen waren er 2271 geheel werkloos en 43 werkzaam op ob jecten voor aanvullende werkge legenheid. Bouw en landbouw In de bouwnijverheid nam de werk loosheid toe van 108 tot 314. In de cember I960 waren in deze bedryfs- klasse 414 werklozen, honderd meer dus, die afkomstig zyn uit de b. en u.- sector. Het aantal werklozen ïn de textielnijverheid nam toe van 9 tot 58, in de landbouw steeg dit aan tal van 131 tot 743, voor de groep niet-varend transportpersoneel van 13 tot 102 en voor de groep losse arbeiders van 134 tot 358. Uit de analyse van de arbeidsreserve blijkt, dat de seizoenwerkloosheid steeg van 220 tot 1100, de wrijvings werkloosheid van 120 tot 250, de werkloosheid voor minder-geschik- ten van 530 tot 560 en de structuur werkloosheid van 200 tot 400. De vraag naar mannelijke werk krachten daalde in de afgelopen maand van 674 naar 543. Deze daling wordt voor een belangrijk deel teruggevonden in de bouw nijverheid, waar het aantal werk lozen terugliep van 206 naar 131. Het aanbod van vrouwen steeg in december van 176 naar 225, welke stijging ook weer voor het gTOOt- ste deel is terug te vinden in de landbouw. (26 naar 81). Pater Wesseling sprak voor r.-k. instuif De bekende jongerenprediker pater P. Wesseling heeft zondagmiddag voor de r.-k. instuif „Jong Goes" een rede gehouden over „Balans na 20 eeuwen Christendom". Pater Wesseling be lichtte de plaats van de tegenwoordi ge christen, speciaal de jongere, na 20 eeuwen christendom. ZUID-BEVELAND GOES Christelijke Besturen Bond vergaderde De Christelijke Besturen Bond te Goes hield maandagavond een ver gadering in „De Opril" te Goes on der voorzitterschap van de heer J. Paauwe. Nadat één minuut stilte in acht was genomen ter herdenking van de slachtoffers van de trein ramp bij Harmeien, was het woord aan drs. C. G. J. Keulemans, psy choloog van de Christelijke Stichting voor school- en beroepskeuze. Deze gaf een uiteenzetting over de gang van zaken by een psvcho-technisch onderzoek. EEN MINUUT STILTE VOOR TREINRAMP Burgemeestermeer contact met grensgemeenten By de aanvang van de vergadering van de gemeenteraad van Aarden burg heeft burgemeester J. M. A. C. van Dongen de gedachten bepaald bij de treinramp te Harmeien en de vele slachtoffers. Alvorens tot be handeling van de agenda over te gaan, nam de raad staande een mi nuut stilte in acht. De raad kreeg een voorstel van b. en w. te behandelen over de instel ling van een dienst van sociale zaken In 1930 werden uit de goederen van het toen opgeheven gast- en weeshuis belangrijke bedragen verdeeld onder de diverse armeninstellingen in de gemeente Aardenburg, met de ver plichting uit de inkomsten daarvan de on- en minder-vermogenden te on dersteunen. Een dienst van sociale za ken bestond in Aardenburg derhalve niet. Burgemeester en wethouders zijn nu echter van mening dat deze dienst moest worden ingesteld, mede omdat voor de kosten hiervan door het rijk volgens de nieuwste finan ciële verhoudingswet voor 80% wordt bijgedragen. Bovendien kun nen de kerkelijke armeninstellingen met de dan vrijgekomen gelden meer aandacht besteden aan preventieve armenverzorging en andere zorgen op sociaal terrein die anders wegens ~eldgebrek niet aan de orde komen. Met deze armenverzorging van gemeentewege zullen echter vrij belangrijke bedragen gemoeid zijn terwijl tevens rekening moet wor den gehouden met verbetering van de weg Sint Kruis- Sint Margrie- te, de aanleg van het Kaaiplein, de Havenstraat, aanleg van nieu we straatverlichting in Eede. Sint Kruis en Draaibrug en de bouw van een gymnastieklokaal. Alles bijeen zal hiermee een be drag van naar schatting 180.000 gulden gemoeid zijn. Als tegenhanger stellen burgemees ter en wethouder voor een straatbe lasting in te voeren met- ingang van 1 januari 1963 en wel van 6% van de^ belastbare opbrengst gebouwd en 3% van de belastbare opbrengst on gebouwd. Met negen stemmen voor. een onthouding van R. O. Buijck fk.v.p.) en een tegen van de heer P. G. Lampo (kv.p.werd overeen komstig de voorstellen van burge meester en wethouders besloten tot instellen van de gemeentelijke so ciale dienst en het heffen van een straatbelasting. In zijn nieuwjaarsrede had burge meester Van "Dongen de achteruit gang in inwonertal van de gemeen te aangestipt, n.l. van 3S81 inwoners tot 3855 inwoners,, doch hy meende dat nu zo langzamerhand het diep tepunt is bereikt. Aardenburg moet trachten een woongemeente voor om liggende industriegebieden in België en Zeeuwsch-Vlaanderen te worden. Ook was hij van mening dat ge streefd moet worden naar intensieve samenwerking met de aangrenzen de Belgische gemeenten. Ook het rensverkeer dfent vergemakkelijkt te worden. In de vergadering werd de raadsleden het schètsplan van de Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. 8 januari. Totale aanvoei 1153 stuks. Vet te koelen en ossen 1153 stuks. Prijzen in cents per kg. Ie kw, 2e kw. 3e kw. Vette koelen 300—335 270—300 255—270 Vette koelen: aanvoer tamelijk, handel goed. prijzen wat stijver in prijs, prima's boven notering. VLASMARKT ROTTERDAM 8 Januari. Waterroot vlas: tage soorten van f !,35 tot f 1.55. middensoorten van f 1,60 tot f 1.75, best vlas van fl.SO tol f2,—. Dauwroot vlas: van f 1,25 tot f 1.80. Breekvlas: van f0.75 tot f 1,35 afhanke lijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0,50 tot f 0,99. Waterroot vlas werd in de afgelopen week meer aangeboden doch de meeste partijen waren van lagere kwaliteiten terwijl en kele middensoorten eveneens aan de markt kwamen. De vraag blijft goed, na genoeg alle partijen werden verkocht ter wijl de prijzen over het algemeen onver anderd tot iets hoger waren voor de lage soorten, overige kwaliteiten onveranderd. Dauwrootvlas wordt minder gezwingeld aangezien de voorraden geroot dauwroot- stro klein zijn. het aanbod wordt weke lijks opgenomen, prijzen vrij vast. Breek vlas wordt door de goede vraag naar lage soorten vrijwel niet gezwingeld. Voor ge zwingelde lokken blijft de vraag zeer goed, de produktie wordt Iedere week verkocht, prijzen onveranderd vast. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje f 10,50—12: IJselster f8,75—9,25; Bevelander f 12—13,50. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Furore f 10—12.50. Voeraardappelen t 1.50—8.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld vom de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM 8 januari. Officieuze noteringen per 100 kg: Tarwe, klein aanbod, doorsneekwali teit op basis 17 pet vocht tot f 32,40 per schip, franco fabriek, tot f 32,15 per auto. Voedergranen: Maalgerst volgens monster f 24.75—26.75: kippègerst volgens monster 26.50—27.50; rogge volgens monster f 23— 24: haver volgens monster f22—24.30: peulvruchten franco Rotterdam- groene erwten op monster t 2629: prima kwali teiten tot t 32: schokkers op monster f 26 —29: capuoijners op monster tot f 33.50: bruine bonen boerenschoun. volgens mon ster f 45—52,50. VEILING GOES. 8 Januari. Groenten. Pet kg. V'itlof Al 94—102. A2 31-89. B2 68-72. Sprotten A2 46—59. B2 27-42. afw. 23—23. Prei Al 4042, A2 26. Groene sav. kool 2426. afw. 10—13. Rode kool l 10—14, 2 7. Witte kool 15. Boerenkool 18—19. Gele sav. kool 16. Uien 7—15. 3 7. Peen 19—20. afw. 7. Knolselderij 13—16. Bintjes afw. 7. VEILING BERGEN OP ZOOM. 8 januari. Groente- en fruitveiling. Prei 3748. Spruiten 20—89. Rode kool 6—10 Waspeen 11—40. Boerenkool 4—16. Uien 516. Savoole kool 1020 Witte kool 9— Kroten 11—17. Breekpeen 12—14. Wit- uitbreidingsplannen kommen Aar- 'of 88—l.is. Andijvie 70—1.06. Sla 7—15. denburg, Éede, St. Kruis en Draai- Golden Delicious 53—71. Jonathan 36— brug voorgelegd. 61. Goudrenet <9—60. Winston 38—53.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3