Gitaarfestival 10x10 ZIGZAG was verleden week in Kruiningen op een tie ner feest. Een groots opge zet tïenerfeest in „Ons Dorps huis". 's Middags was er een fes tival, waar tientallen bandjes met de meest fantastische na men optraden De gitaren stonden over het al gemeen een beetje te hard, maar niemand van de vele aanwezi gen, die daar om maalde. We vragen ons echter af, of er tie niers zijn, die iets anders spelen dan gitaar. Dat wil nog niet zeggen, dat gitaar geen mooi instrument is. De exemplaren van Ramses and the Archers bij voorbeeld waren blauwgroen, dat stond werkelijk fijn bij hun gele jasjes. Deze Vlissingse band begeleidde Frieda Pascoal (bo venste foto). Zij zong onder meer „I'm gonna knock on your door". De middelste foto laat de drum mer van de „Goodwill boys" uit Bergen op Zoom zien. Een prille tiener, die met zijn dertien jaren op voortreffelijke wijze zijn drumstel te lijf ging. De onderste foto toont weer een vocalist. Peter Kennish, bekend van Radio Luxemburg. Als hij zingt, ligt de zwoele blik van een Elvis Presley in zijn ogen. Hij had bijzonder veel succes. Van de 50 miljoen mensen, die ieder jaar sterven, ko men er 35 miljoen om van honger of ondervoeding. Dat is zeventig procent. Ondervoeding en gebrek aan vitaminen, onvoldoende ken nis van hygiëne en medische verzorging veroorzaken ziekten als melaatsheid, ma laria, oogziekten en t.b.c. Zestig procent van de we reldbevolking kan niet lezen en schrijven. Komt dus niet te weten, hoe ze het land het beste kunnen bebouwen, hoe ze ziekten kunnen bestrijden. Nu de moderne techniek de wereld klein heeft gemaakt kunnen wij duidelijker de te genstellingen zien tussen on ze welvaart en die van onze buren in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Tweederde van de wereldbevolking. Er moet iets gedaan worden. Er wordt ook iets aan ge daan. Door middel van de „Actie 10 x 10". En van ons, Nederlandse jeugd wordt medewerking gevraagd. Niet eens zo veel. Gedurende tien weken tien procent van je zakgeld. En een paar keer naar een feestje. Eens mee doen aan een wedstrijd. Naar een filmavond gaan, dingen die je gewoonlijk ook doet. Het geld, dat deze bezighe den opbrengen is nodig voor de uitvoering van een „moes tuin-project" in de Westafri- kaanse staten Dahomey, To go en Nigeria. In tropisch Afrika verbou wen de bewoners hun eigen voedsel. De inhoud van die moestuinen is vaak te eenzij dig zodat zij te weinig van de noodzakelijke voedings stoffen krijgen. Dus aller eerst die mensen leren, wel ke groenten en fruit ze moe ten verbouwen en hoe. Dit zijn de drie hoofdpunten van het ore-eet het aantal gewassen uit te breiden met groenten en fruit, die rijk zijn aan mine- De welvaart van de menserun de noodgebieden: hef jongetje op de foto boven is gelukkig, als hij een enkele keer iets goeds te eten krijgt. Brood in het water (foto onder)Is er iets, dat onze welvaart beter doet uitkomen, dan verspilling? ralen, eiwitten en vitaminen; en verbeteringen van de landbouwmethoden; op grote schaal voorlich ting te geven over de thans zo gebrekkige voedselberei ding en menu-samenstelling met bijzondere aandacht voor de kindervoeding; het geven van medisch- hygiënische voorlichting, vooral ten aanzien van typi sche „gebreksziekten". Dit plan is nog maar een on derdeel van een actie van de F.A.0. (voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties). Wij vechten op een enkel punt van een breed front tegen de honger. De opperste leiding in Neder land is de Nederlandse Orga nisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB). De Ne derlandse Jeugd Gemeen schap heeft de manier om de actie te voeren uitgedokterd. Er is een landelijk 10 x 10- comité, waarin een vertegen woordiger uit iedere provin cie zit. Verder is er haast in iedere gemeente een actie comité, dat zelf organiseert en dat degenen, die iets wil len organiseren, helpt. Ook in Zeeland zijn de actie comités actief. De actie, die officieel loopt van 8 ianuari tot 17 maart 1962, is in sommige plaatsen al begon nen. Bijvoorbeeld in 's-Gra- venpolder, daar is al een re buswedstrijd gehouden. De uitslag wordt vanavond be kendgemaakt in het vereni gingsgebouw. Daar speelt „Romantiek en Ritme" en na de pauze is er een film. Middelburg zet de actie van avond in. In het Schutters hof, met muziek, voordracht, sneltekenen, conférence, ballet, zang en bal na. Dit zijn maar enkele plaats namen, comités zitten over al, in Haamstede, Hoede- kenskerke, Cadzand, Vrou- wennolder Zij laten nog wel van zich horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7