„STEEKJE VOOR STEEKJE": afleiding of plezierige hobby z)tm ozcmv 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JANUARI 1961 Hl oemeu voor de co\yymay\daw\e vakantiezomer vóór de tweede we reldoorlog;, Ik weet niet meer welke publikatie mij het adres aan de hand deed, maar het leek mij in elk geval een unieke belevenis om eens een week onderdak te vragen in het vrouwen tehuis van het Leger des Heils. Vergis U niet: het betrof hier geen goedkoop logement in een of ander triest Parijs quartier. Allesbehalve: dit „Palais des Femmes", zoals het zich terecht noemde, was een zeer royale herenhuizinge, door een of an- deze rijke Parisienne, de laatste van haar geslacht, bij testament aan het Léger vermaakt. Het kon bogen op een monumentale trap, een uitgestrekt souterrain en zalen van vertrekken, en bood met gemak aan honderden vrouwen van alle rang en stand onderdak. Na de noodzakelijke verbouwing was het een Voorbeeld van zuinige* effi ciënte bcdrijfsvoei'ing en praktische, kraakheldere accommodatie. Een combinatie die, dat zal U bekend zijn, in Parijs nu niet een alledaags verschijnsel is. Een hoogst interessante en onge dacht gezellige week heb ik in dit gtistvrij paleis gesleten. Maar boven en buiten dit alles heb ik mij een week lang kunnen onderhou den met allo mogelijke vrouwentypen uit de Parijse samenleving, die ik 's avonds bij een goedkope en voor treffelijke tiiee-met-cake aantrof in de genoeglijke recreatiezaal. De verslonsde vrouw op een goedko pe huurkamer die elke morgen voor twee sous haar kop koffie met crois sant kwam halen kwam daar natuur lijk niet: waarschijnlijk had zij 's morgens al voor de hele dag ge geten, en gratis werd er, terecht, in het Palais niets verstrekt. En in een hoek overhoorde een ten ger, zorgelijk moedertje haar lief, muisbescheiden dochtertje het huis werk. j j et was over dit moedertje dat I" wij aan het praten raakten, de commandante en ik. In haar eigen gezellige werkkamer ontving zij mij met zoveel rustige gastvrijheid als stond buiten haar deur niet een gehele organisatie en administratie met de voeten te trap pelen om beslag op haar te leggen. Een grote, stevige blonde vrouw, met een gevoel voor humor dat recht evenredig was met de onverschillig heid voor haar uiterlijk. Bij ons vinden zij de enige plek waar zij veilig zijn, vertelde zij, doelend op dé door haar man verlaten vrouw, die met haar dochtertje letterlijk bij haar was binnengevlucht. U moet weten dat zij praktisch geen rech ten heeft: de familie van de man stort zich meestal als aasgieren op wat zij bezit, en de advolcaat van de tegenpartij, als het tot een schei ding komt. weet ook van geen los laten. Daarom kan zij niet op een kamer gaan wonen nergens laten zij haar met vrede, en het kind durft zij geen ogenblik alleen te laten. Maar hoe moet zij dan de kost verdienen? Daarom komen zij hier: ik heb er tientallen op het moment. Want zij weten dat haar bij ons niets kan overkomen. Wij waken over het kind, en bij my komt geen advokaat verder dan de drempel, dat beloof ik U. Alle rinkelende tamboerijnen en schetterend koper mogen mijn entwegen tot aan de poort des hemels haar rondborstige geloofsbe lijdenis begeleiden. Zij zal daar staan even stevig en- onverzettelijk op haar brede voeten, met een kind op de arm en een doodangstig vrouwtje aan de hand. Stil maar, chérie in de hemel komen alleen aardige ad- vokaten. Sedertdien kan ik geen heilsleger- hoedje zien zonder aan haar te den ken en deze hartelijke felicitatie voor de jubilaresse is eigenlijk een laat eerbetoon aan haar: een boeket je bloemen op haar overladen schrijf bureau. SASKIA. OVER EEN „TYPISCH VROUWELIJKE BEZIGHEID...." (Advertentie) tót OZÓMÓ Het lijkt mij geen slecht begin van het. nieuwe jaar om deze eer ste kolom eens te bestemmen voor een gelukwens. En die geldt dan niet zozeer een jubilerende en- kelinge als wel een instelling die, on danks haar militante naam en bij uitstek mannelijke organisatie, om haar typisch vrouwelijke trekken en vooral door haar consequent doorge voerde gelijkstelling der geslachten, onze warme waardering verdient: het Leger des Heils. Driekwart eeuw heeft deze unieke be weging het kunnen bolwerken tegen de stormlopen van handtastelijke vijandigheid, verdachtmaking, cynis me of welwillende denigiratie vraag niet hoeveel geestkracht, moed en naastenliefde daarvoor nodig is geweest. En nu moogt U mij tegenwerpen wat U wilt; wellicht zal uw kerkelijk ge schoold gemoed de combinatie van Bergrede en kopergeschetter, zon- daarsbank en handgeklap moeilijk verdragen en uw modieuze smaak zich slecht kunnen verzoenen met de antieke hoedjes, de blauwe jassen en de zwarte kousen. U moet het mij maar vergeven dat ik voor moed en naastenliefde, door wie en onder welke omstandigheden ook getoond, een onverdeelde bewon dering koester. Was ik dan ook in theorie al ge neigd do opgewekte discipelen van Catherine Booth want het Leger des Heils is eigenlijk haar geesteskind geweest met onver sneden waardering te bejegenen: om haar rechtuit te bewonderen heeft de praktijk mij eenmaal een gelegenheid geboden die ik niet licht zal verge ten. Het was in Parijs, de laatste rustige 'Handwerken: voor de huisvrouw een gelegenheid om- iets blijvends te scheppen, voor de werkende vrouw een rustgevende hobby..,,. Borduurktindige Cécile Dreesmann geeft schriftelijke cursussen resulteren in een standaardwerk, waarin de schrijfster tientallen per soonlijke ervaringen zal neerleggen. Want veel bronnen om uit te putten zijn er niet op dit gebied; er zijn wel beschrijvingen op het terrein der borduurkunst, maar die beperken zich tot beschrijvingen van bepaalde details van die historie. En al die „onderlinge verbanden" die nog nooit tot één geheel zijn samengevoegd, wil mevrouw Dreesmann gaan sa menvatten. Een respectabele taak en dat is ook een van de redenen, waar om zij die schriftelijke cursus heeft samengesteld. Niet alleen dus omdat ze iets voor die lrois- vromv en die werkende vrouw in Nederland nil doen, ook omdat de op handen zijnde enorme taak haar waarschijnlijk voor vele an dere /.alten geen tijd meer zal laten, terwijl zij toch de weg naar de kunst van het „apart bordu ren" niet graag zou zien afgc- sneden. (Van een medewerkster-). In de Amsterdamse Anna Vondelstraat woont een vrouw, die de kunst van borduren inderdaad tot een „kunst" heeft weten te doen uitgroeien. Ze heet Cecile Dreesmann, haar naam is een begrip voor kenners der schone handwerkkunst, en ze heeft een initiatief genomen? dat in deze tijd waarin elk ogenblik het woord „vrijetijdsbesteding" valt; waarschijnlijk bij veel Neder landse vrouwen weerklank zal vinden, zowel bij de huisvrouw als bij de vrouw-met-een-baan. Want voor die beide categorieën heeft mevrouw Dreesmann iets willen doen: voor de vrouw, die elke dag weer het routineprogramma van ont bijtboel afwassen, bedden opmaken, strijken, verstellen en boodschappen doen afwerkt, maar ook voor liaar die 's morgens de deur achter zich dichttrekt om een halve of hele dag „arbeid buitenshuis" te gaan ver richten. De huisvrouw krijgt zodoende de gelegenheid iets biijvends te creëren, voor de werkende vrouw kan dit „bezig zijn niet iets volkomen anders*' een welkome afleiding zijn, een plezierige hobby, waarbij men bovendien tot rust komt. Het gaat bij dit initiatief uite raard wéér om bordurenmaar ,-'wn.w dan om borduren Ada de schrïfte- S* lijke weg. via een schriftelijke 1 f™1*: cursus. Mevrouw Dreesmann is enige tijd geleden, als eerste en enige in ons land, ermee gestart «WffSIsi JggÉjjMwgj en de cursus draagt baar speci- f fielt stempel: die van borduur- Mfc-wa» t '-WL kundige bij uitstek! S| - SB t Wat niet wil zeggen, dat vrouwen- J met-twee-rechterhanden meteen de l&BMMltt Schrik beet moeten krijgen van deze - cursussen. Want het gaat niet om f nBvo geweldig-ïngewlkkelde zaken op bor- r, |j duurgebied; integendeel. Mevrouw i - j|'- -ppSKjsllJ Dreesmann wil in de eerste plaats 1 de grondslag leggen voor een metho- de van werken, waarmee men later alle kanten uit kan al houdt dat woord „grondslag" evenmin in, dat ze borduurgvage vrouwen iets wil leren, dat deze al op de lagere school hebben geléérd. „Werk van deze tijd De lessen van deze borduurkundtee zijn aangepast aan onze twintigste eeuw: zo zou men haar initiatief kunnen karakteriseren. Ze heeft een basiscursus ontworpen van twee maal vier lessen, en de adspirant- borduurster kan' beginnen met de toegezonden materialen: garens, naalden en een merklap. Op die merklap gaat ze, met behulp van een schriftelijke handleiding aan de gang en na afloop van de eerste vier les sen voor elke maand eentje kan men de merklap opsturen, waar na het werkstuk wordt beoordeeld. De tweede cursus betekent een stap verder: er worden twee werkstukken gemaakt volgens hetzelfde systeem en wie eenmaal zo ver is. heeft wel voldoende opgestoken om na afloop van de cursus zélf verder te gaan. Borduurkundige: zo kan men me vrouw Dreesmann die niet al leen voor liet schone handwerk, maar ook voor de edele sport van het paardrijden een warm hart heeft gerust volmondig noe men. Ze kreeg haar opleiding aan de Royal School of Needlework in Het atelier: decor van een „typisch vrouwelijke" kunst. Engeland, daarna kwam het les geven: eerst aan enkele kennis sen, een jaar later al aan ruim driehonderd geïnteresseerden Ze is meer dan eens „in het nieuws" geweest, onder meer naar aanleiding van een door haar geschreven boek ze werd een keer of vijftig geïnterviewd en is ook bekend door haar radiopraatjes. Haar activiteiten richten zich niet alleen op stren getjes zij en lapjes linnen, om het wat simpel te zeggen; ze ont werpt bijvoorbeeld ook kaarsen, presenteerblaadjes en decoraties voor prullenmanden. Standaardwerk Maar het belangrijkste voor Cécile Dreesmann is op het ogenblik het schrijven van een omvangrijk hoek. Het samenstellen van dat boek kost waarschijnlijk jaren tijd en het zal de historie van de vrouwelijke hand werken worden, compleet met ach tergronden en alle mogelijke invloe den op deze geschiedenis. Een om vangrijke taak, die op den duur moet Cécile Dreesmann: borduurkundige op een tweesprong De huishouding: „hoofdstation in het economische leven" „De huishouding is een hoofdstation in het economische leven". Zo hebben Duitse economen onlangs de huishou ding, terrein der huisvrouw, gekarak teriseerd, en zij deden dat naar aan leiding' van actuele cijfers. In de Bondsrepubliek bedroegen de totale inkomens ovèr een heel jaar bijna honderdnegentig miljard mark, en van dit geld werd een aanzienlijk deel door de huisvrouw uitgegeven. Het respectabele bedrag van ruim hon derd miljard mark ging door handen der Westduitse huisvrouwen Daarbq wordt nog aangetekend, dat de werkende vrouw in Duits land meer dan een derde van het gezamenlijk inkomen der zelfstan digen verdient. Geen wonder dus, zo menen de economen, dat een., groot deel van het gespaarde ï'ri datzelfde jaar op rekening van de Duitse vrouw mag worden ge schreven. mede als resultaat van een verstandig huishoudelijk be leid! De vrouw heeft, het grootste aandeel in clezé spaarzaamheid, maar de huishouding is dan ook een onuitputtelijk terrein vol mo gelijkheden tot sparen. De „gewo ne" zuinigheid van de huisvrouw is hoogst belangrijk: het zuinig omspringen met gebruiksgoederen, de meest economische manier om het inkomen te besteden, de kunst om goed en toch goedkoop inko pen te doen. Want het gaat in de economie om miljarden om de miljarden van dé huisvrouw, zo luidt de slotconclusie Cocktail-uit-blik „Wie een conservenblik kan openma ken, kan ook voor barkeeper spelen!" Met deze slagzin als uitgangspunt is onlangs in Florida een reclamecam pagne begonnen voor een nieuw kant-en-klaar produkt: de cooktail- in-blik. Een cocktail die men niet meer hoeft te mengen, die niet van tevoren in de koelkast hoeft, omdat ijsblokjes voor de goede temperatuur moeten zorgen, en die gezien de voorlopige resultaten van de reclame campagne een grote toekomst te gemoet gaat. Amerika wordt wel eens dê bakefs' mat van de cocktail genoemd, maar desondanks zijn er uiter aard volgens de fabrikant van dit nieuwe produkt! nog miljoenen Amerikanen die bij elke „party" met de handen in bet haar zitten, omdat ze de kunst van het drank jes mengen niet voldoende ver staan. In de toekomst behoeven dé Amerikaanse gastheren zich hierover geen zorgen- meer te ma ken. Ze kunnen hun gasten bij voorbeeld een drankje aanbieden dat kant-en-klaar uit een blikje, komt en alleen nog maar een scheut rum nodig heeft om tot een „echte" rumeocktaü te worden 'getransformeerd. Voor zulke feestjes is dan nog maar een mi nimum aan voorbereiding vereist. \^ieme sfnail?aax\ vav» fips: ovrr gordijnen, wnilen dekens en (tere!) horloges Een selderijknol voor de erwten soep gekocht, die bij nader inzien eigenlijk té groot is voor de hoe veelheid soep Kook de knol toch in zijn geheel mee en maak van de hell't een selderijslaatje voor op de boterham, door de koudgeworden knol in kleine stukjes te snijden en af te maken als gewone sla. Een lekkere én gezonde botcr- liambelegging! En nu het toch over erwtensoep gaat: als de bo dem van de soeppan met wat mar garine ol' boter wordt ingesmeerd, kan de soep niet aanbranden althans wanneer ze op een laag pitje staat te trekken. Over het wassen van de moderne, uit synthetische vezels vervaardig- we vitrages is het laatste woord blijkbaar nog niet gesproken! In opgevouwen toestand zijn ze het gemakkelijkst te wassen, en nóg gemakkelijker gaat het. als dc gordynen ook weer opgevou wen in een plastic vergiet of wasmandje worden gelegd en in deze „verpakking" eerst in water worden geweekt, vervolgens in sop worden gewassen en tenslotte nog steeds in vergiet of was mand worden gespoeld. Het voordeel van deze methode is na melijk, dat de leans op beschadi ging vrijwel uitgesloten is. Een lezeres van het Engelse da mesweekblad „Woman's Realm" maakt zich ongerust over bet. .veramerikaniseren" van haar va derland. Want, zo schryft ze in de rubriek ingezonden stukken, vroeger werden hoofdpersonen in „short stories" die wat over hun toeren warén geraakt, weer op hun verhaal gebracht met een kop hete sterke thee. Tegenwoordig krijgen de slachtoffers altijd „hete sterke koffie", en de lezeres vraagt zich verontwaardigd af, of deze uit de nieuwe wereld over genomen gewoonte maar straffe loos mag inburgeren Zodra de winter ons op wat lagere temperaturen trakteert, komt. de deken automatisch in liet middel punt der belangstelling te staan en met name de wollen deken. Vandaar dat we nog even de aan dacht vestigen op de ervaringen, die de Nederlandse Consumenten bond onlangs heeft opgedaan bij een onderzoek van als „wol" aan geprezen dekens: een onderzoek dat aan het licht bracht, dat niet de benamingen „wol" en „zuiver wol" ook op dit gebied vrij wille keurig wordt omgesprongen. Al leen enkele bekende merkdekens bleken overeenkomstig de aandui ding op het etiket geheel of nage noeg geheel uit wol te bestaan; andere „wollen" dekens bevatten een hoeveelheid wol, variërend van 'Z8 tot 51 waarbij de kroon word gespannen door een deken, die als „wol" werd aangeprezen, maar slechts twee procent bevat te Kouwelijke figuren zijn dus gewaarschuwd, wanneer ze oen paar extra lagen wol op hun bed willen kopen Horloges zijn tere apparaatjes, die gerust wat zorg kunnen verdra gen. Een horloge, zo luidt een ad vies van vakkundige zijde, hoort bijvoorbeeld niet in een dames tasje thuis! Gezichtspoeder kan er dan indi'ingen en zich in het uurwerk nestelen; parfum dampen kunnen nadelig werken op de olie in het uurwerk. Een plotselinge temperatuurswisseling is al even min goed voor het klokje; als het tijdens het handenwassen op een koude marmerpla.at of wastafel wordt gelegd, zouden dc veren kunnen springen. Wie haar horlo ge niet geregeld draagt het bij voorbeeld afdoet tijdens huishou delijke bezigheden moet het toch steeds opwinden, omdat an ders de olie zich kan verdikken. En voorts houdt uw uurwerk van orde en regelmaat: hel wil graag elke dag op hetzelfde tijdstip, wor den opgewonden, bij voorkeur 's morgens. Baby in „brushed nylon"? Een Nederlands lingerie-fabrikant brengt een strapless onderjurk op de markt met bijzondere pasvorm: de onderjurk zou namelijk volmaakt aansluiten, doordat het rugstuk ver vaardigd is van elastische kant. Dat soepele rugsfcuk is zo gemodelleerd, dat liet aansluit bij een rugdecollet.é Het blijft bovendien goed zitten, zon der dat een knellend gevoel ontstaat. Aldus de fabrikant, die bovendien een nieuw produkt annonceert: baby- kleding van zogenaamd „brushed ny lon" waarvan onder meer speelbroek- ,jesr luieishroekjes, luierrokjes en 'söó|'tgël^^:'-«ïinl'atjaut'-fe:lediiïg. woridt sén en te drogen, hoeft niet 'te wór den. geStréken. is krèülcórij ën kan niet verkleuren of hard wördèn, Rest nog 'wel de vraag of sommige tere baby-huidjes niet allergisch zullen blijken te zijn voor dergelijk synthe tisch weefsel: wellicht is het verstan dig om het eerst, eens met een enkel kledingstukje van dit materiaal te proberen! Textiel kopen: „waskaartje" vragen De moderne textielindustrie verrast de huisvrouw steeds opnieuw met fraaie en praktische vondsten. Dat is voor die huisvrouw enerzyds erg ple zierig, anderzijds raakt zij door al die nouveauté's steeds meer verstrikt in de wirwar van nieuwe materialen, nieuwe termen, verschillende was-be- handelingen. De huisvrouw-consu- niente moet zelf maar ontdekken óf zij bijvoorbeeld een bepaalde regen jas, oen kledingstuk van een nieuw synthetisch materiaal naar de che mische wasserij kan sturen, of liet zelf moet. wassen met een „veilig" wasmiddel. De oplossing voor deze moeilijk heden „De textieletlkettering voor was- en strykbehandeling!" verzekert de Nederlandse Hüis- houdraad. voor. wie dit onderwerp een stokpaardje is. Als de fabri kanten van regenjassen een was- etiket met de bekende „wassym- bolen" in hun produktcn zouden aanbrengen, zijn huisvrouw én chemische wasserij uit de brand. En dc fabrikanten-zélf zouden aanzienlijk, minder klachten kry- gen over bedorven produkten! Maar als die fabrikanten dat nu niet doen? Dan moet de huisvrouw zelf het; oude beproefde gezegde „frappoz toujours" consequent in de praktijk brengen en niet alleen bij de aankoop van texticlgoecleren aandacht aan de was-etiketten besteden, maar boven dien steeds weer vragen naar de bij passende-folder (waskaartje) met de uitleg van het systeem. Huisvrouwen die vragen worden écht, niet overge slagen; integendeel, zo meent de N.H.R., de permanente vraag zal be vorderen dat producent en detaillist volledig zullen gaan meewerken aan dit onmisbare onderdeel van de voor lichting. Gelukkig, zo tekent de- N.H.R. hierbij nog aan, groeit de lijst, van geëtiketteerde goederen nog steeds, De tiende ..souveuirbeurs" wordt ko mende woek. van 3 tot en met 12 ja nuari, gehoudenin c(e gebouwen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, Het is de vierde die in de Jaarbeursgebouwen wordt gehouden:-' ruim honderdtwintig deelnemers zullen er exposeren." Gelijktijdig wordt de win- tervakbeurs voor koffers en lederwaren gehouden. Beide beurzen zijn niet alleen voor de detailhandel, maar ook voor het publiek geopend: elke dag van half tien tot zes uur (op vrijdag 12 januari lot. vier,uur), en bovendien nog op maandag 8 en woensdag .1.0 januari 's avonds van' zeven tot tien uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6