Gesprek over Berlijn schiet nog niet op Combine met graantank verovert Noord-Beveland in snel tempo Sport en wedstrijden MOOISTE SCHOUWSE DUIVEN PRONKTEN IN BRUINISSE URKER BROERS WONNEN WEER BRESKENS' HARINGWIMPEL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JANUARI 1962 VERGADERING BEDRIJFSVOORLICHTING „Oogst en opslag van losgestort graanaan de orde gesteld De combine, uitgerust met graan tank, begint N'oord-Beveland te ver overen. Reeds in 1961 is bij het oog sten van graan een vrij druk ge bruik gemaakt van combines met graantanks en reeds nu staat vast, dat deze zomer meer boeren van de ze nieuwe ontwikkeling in de land bouw gebruik zullen maken. Deze mededelingen werden gedaan tijdens een vrijdagmiddag in „De Koren beurs" te Kortgene gehouden verga dering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Noord-Beveland". In deze bijzonder druk bezochte ver gadering werd het probleem van de „Oogst en opslag van losgestort. graan" onder de loep genomen, min of meer als vervolg op een vorig jaar januari in Goès gehouden ver gadering over „De oogst en de op slag". Het ligt in de bedoeling van diverse andere bedrijfsvoorlichtingsvereni gingen in het gebied van de rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden eveneens dergelijke bijeen komsten te houden. Op Noord-Beve land werd gisteren de spits afgebe ten. Een zestal inleiders belichtte in kort bestek de problemen en mogelijkhe den rond de oogst en opslag' van los gestort graan. Bij het gebruik van een combine met graantank in Amerika al vele ja ren ingeburgerd dienen de loonbe drijven en de graanverwerkende be drijven, zowel in coöperatief verband als particulier, zich aan te passen. Het vergt voor ieder in verteringen: voor de boer, voor de loonwerker en voor de verwerkende bedrijven. In verband met de teruggang'van het aantal arbeidskrachten in de land bouw dient de arbeidsproduktiviteit te worden verhoogd. Dit kan alleen door rationalisatie en mechanisatie. Een combine met graantank geeft de boer bij het oogsten van zijn gra nen enig soelaas. T ransport Een probleem is ook de kwestie van transport. Het graan, dat in tanks wordt, verzameld, moet met speciale wagens althans met wagens, waaraan verschillende voorzieningen zijn getroffen worden afgevoerd. Dit vraagt van de zijde van de landbouwer inves teringen. Ook de graanverwerken de bedrijven dienen zich aan deze nieuwe ontwikkeling aan te pas sen, hetgeen eveneens met inves teringen gepaard gaat. Tijdens de gisteren in Kortgene ge houden vergadering zijn al deze za ken van alle kanten belicht. Zes des kundige sprekers hielden een korte Goedkeuring Europoortwerken Na de reeds verleende goedkeuring voor het ontwikkelen van het ooste lijke deel van het Europoortplan is thans de beslissing afgekomen waar door de uitwerking van het gehele plan mogelijk wordt, zo is gistermid dag ten stadhuize Rotterdam bekend gemaakt. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben van minister Korthals van verkeer en waterstaat speech, waarin alle problemen en mogelijkheden onder de aandacht van de talrijke aanwezigen werd ge bracht. Het woord werd gevoerd door de heer M. Murre van de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, de heer J. Everwijn, namens de Coöp. Land- bouwvereniging „Noord-Beveland", de heer G. P. Leendertse namens de Noordbevelandse loonwerkers, de heer S. J. Dees als landbouwer, die over zijn ervaringen met de combine met graantank vertelde, de heer I. Lighthart Schenk en de heer C. van Damme namens de particuliere graanhandel op Noord-Beveland. Tenslotte gaf voorzitter S. J. van Langeraad een korte samenvatting, waarin hij stelde, dat Noord-Beve land eigenlijk al onmiddellijk bij de invoering van de combine de graan tanks er bij had moeten nemen. Ook hij wees op de investeringen, die dit gewijzigde systeem van oogsten met zich meebrengt. De verwachting is, dat steeds meer landbouwers op dit nieuwe systeem zullen overgaan. De ze zomer zal reeds 2/3 van de com bines van de Noordbevelandse loon werkers met een graantank zijn uit gerust. Een deskundig forum, waarin alle sprekers zitting hadden, aangevuld met de heren J. T. Andringa en W. P. Balkenende rykslandbouwvoor- lichtingsdienst), J. J. M. van Oeve- rèn (boer en loonwerker) en de heer De Jong van de Keuringsdienst Zee land van de N.A.K. kreeg daarna nog vele vragen te beantwoorden. KREMLIN WERD GEPOLST Beide partijen bleven op hun standpunt staan Geen van beide partijen is met enig nieuw plan of compromis gekomen in het sonderend ge sprek dat in Moskou heeft plaats gehad over Berlijn, zo is uit gezaghebbende bron verno men. Vorige maand was in Parijs door de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke grote vier besloten, dat men het Kremlin zou polsen. De Amerikaanse ambassadeur Thomp son werd daarmee belast. Dinsdag een brief ontvangen, waarin wordt rpédegedeeld, dat de regering nu be slist'heeft dat het ontwikkelingsplan, vervat in de nota van de werkgroep ontwikkeling Rijnmondhavens van februari 1958, zoals die is gewijzigd bij een aanvullende nota van deze werkgroep op 20 juli 1959, in zyn ge heel als richtsnoer voor de verdere toekomstige waterstaatkundige ont wikkeling van het gebied van Rozen burg en onmiddellijke omgeving zal worden genomen. In de brief wordt voorts gezegd, dat het rijk in de komende j'aren zal overgaan tot het maken van een nieuwe havenmond in zee, waartoe ook behoort het baggeren van een toegangsgeul. Voor de achterwaartse verbinding van de op west Rozen burg in aanleg zijnde zeehavens zal van rijkswege verder een nieüw bin- nenvaartkanaal worden gemaakt dat ook geschikt is voor de duwvaart. HEI' PUIKJE van de Schouwen- üuivelandse postduivenliejhebbers staat vandaag ie pronk op- een re gionale tentoonstelling in café- restaurant ,,'t Centrum" te Brui- nisse. Gisteren, vrijdag, heeft, keurmeester R. v. d. Veke uit, Zaamslag de rond tweehonderd inzendingen van de eilandelijke zaterdag- en zondagvliegers met zijn kritische oog bekeken. En hij was hoogst tevreden, Op de plaat selijke exposities van „De Bruse Trekker" uit Bruinisse, Zierick en Gevleugelde Vrienden" uit Zierikzee en „Noordgouwe en Om streken" hadden de duivenliefheb- bers van hel eiland al een selectie toegepast. Zo kon de heer Van de ■Veke bij zijn keuring dan ook vaststellen, .dat er met name bij de oude doffers en de jonge dui- vinnen -uitstekend materiaal was te vinden. Vier jaar geleden heeft men de eerste regionale wedstrijd gehoii- den en sindsdien is de expositie ieder jaar weer een succes. De voorzitter van de eila/nd-af deling, de heer H. Slagboom uit Zierik zee, zal vanavond zaterdagde prijzen uitreiken. Kampioen van deze expositie werd de duif van de gebroeders Krijger uit, Zierik zee'. De mooiste jonge duif was van A. Timmerman uit Zierikzee. had hij zijn eerste bespreking met de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromyko. Officieel is niets bekend gemaakt over het resultaat, doch thans is in grote trekken de toedracht vernomen: Rusland hield er aan vast dat Berlijn een vrije stad moest worden en bleef bereid de vrijheid van toegang tot Berlijn te garanderen binnen het raam van een vredesverdrag met Oost-Duitsland, wat die waarborg be trof, trad Gromyko niet in bijzonder heden. Ook Thompson had niets nieuws aan te bieden. Hij hield vast aan deze voorwaarden: de westelijke toegans- rechten moeten worden erkend, geal lieerde garnizoenen blijven in de stad en West-Berlijn moet zijn contacten met het westen kunnen behouden. Het eerste gesprek was niet bepaald bemoedigend of ontmoedigend. Wel gaf Gromyko de indruk dat Rusland het niet bij dit gesprek wil laten. Een tijdslimiet voor de serie sonde rende gesprekken of voor de Berlrjn- se schikking zelf. werd niet gesteld. En het werd wel duidelijk, dat nog heel wat zou moeten worden gepraat, voor men zou weten of een aan-, vaardbare basis voor een Berlijnsé schikking kon worden gevonden. DIT embleem is uw waarborg voor een gedegen opleiding. PUBLIKATIE F.N.O.P.-RIJSCHOLEN IN ZEELAND De gebroeders Luc en Jan van de Berg van het kotterspan UK 60 en 61 hebben opnieuw de haringwimpel van Breskens gewonnen, nadat ze als eersten met hun vis deze haven wa ren binnengelopen. Op de foto burge meester J. A. Eekhout (links), de wimpel, vader Van de Berg (midden) en een van de zoons rechts. (Foto P.Z.C.) Opnieuw geen amateurvoetbal Hockey en korfbal ook afgelast In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de K.N. V.B. besloten alle voor zater dag en zondag vastgestelde amateur voetbalwedstrijden af te gelasten. Ook in de afdelin gen wordt er niet gevoet bald. Inzake liet al of niet doorgaan van liet semi-prof programma wordt zaterdag morgen een beslissing geno men. Ook alle voor zaterdag en zon dag vastgestelde hockey- en korfbalwedstrijden werden af gelast. Een twintigjarige Zweedse student heeft met een eenmolorig vliegtuigje een tocht gemaakt van Florida naar Lissabon. Hij vertrok op 31 december uit Florida en maakte tussenlandingen op de Bermu da-eilanden en de Azoren. Betaald voetbal In het betaalde voetbal is het beha len van de landstitel niet meer alleen aantrekkelijk door de eer Meer nog door de (financiële) consequen ties voor de kampioensclub! Zo kan de strijd om de Europacup een fikse duit in liet laatje brengen. Ongetwij feld zal Fejjeuoord deze overwegin gen hebben laten gelden en de Rot terdamse sterrenploeg, die de leiding stevig in handen heeft, zal zich niet meer van de kop laten verdringen. Ongetwijfeld gaat Rapid JC, dat zon dag naar het Feijenoordstadion moet, een nederlaag tegemoet. De belangrijkste concurrent van de Rotterdammers, te weten Ajax, krijgt het heel wat moeilijker: DOS komt naar Amsterdam. Dc Utrechtse kanaries spelen vaak uitsteltend tegen de Ajacieden en een gelijk spel zal dan ook geen verrassing zijn. P.S.V. kan kan sen behouden door V.V.V. te ver slaan. Het volledige programma luidt EREDIVISIE Blauw Wit—G.V.A.V. (1); M.V.V. D.W.S./A (3): Volendam—En schede (1); AjaxD.O.S. (3); Willem IISparta (2); Feijen- oord—Rapid JC (1): N.A.C.—Vo le wijekers (1); FortunaA.D.O. (1): P.S.V.—V.V.V. (1). REST SPORTOTO D.F.C.Vitesse (1); Leeuwarden Sittardia (1): Go AheadA.G. O.V.V. (1); Enschedese Boys Hecrcnveen (3); ZwartemeerR. C.H. (1); Roda SportHclmondia (1); Zwolse BoysE.D.O. (3); Tubantia—U.V.S. (1). EERSTE DIVISIE A B.V.V.- -EindhovenD.F.C.Vi tesse; Leeuwarden—Sittardia; 't GooiD.H.C.; Helmond—Fortu na; Go AheadA.G.O.V.V.; K.F. C.StormvogelsHaarlemAlk maar; VeendamS.V.V. EERSTE DIVISIE B. WageningenR.B.G.; Hermes/D. V.S.WiThelmina; Scheveningen/ Holland Sport—H.V.C.; V.S.V.— Z.F.C.; Limburgia—Excelsior; He raclesN.O.A.D.; ElinkwijkHil versum; Enschedese Boys—Hee renveen; Be QuickE.B.O.H. TWEEDE DIVISIE De GraafschapN.E.C.; Zwarte meerR.C.H.; Zwolse BoysE.D. O.: Roda SportHelmondia: Tu bantia—U.V.S.; VeloxP.E.C.; OldenzaalLonga. Keres en Filip niet in hoogovenschaaktoeraooi Twee grootmeesters, de Rus Keres en de Tsjech dr. Filip, die waren ge ïnviteerd voor het komende hoogoven schaaktoernooi, hebben deze uitnodi ging niet geaccepteerd. Paul Keres wenst zich terdege voor te bereiden op het komende kandidatentoernooi op Curacao en acht het daarom raadzamer van het toch altijd zware hoogoven toernooi af te zien. Dr. Fi lip trok zich terug omdat hij moet uitkomen in het interzonale toernooi, dat 28 januari a.s. in Stockholm be ffen rekent voor de hoofdgroep op het deelnemen van de Indiër Aaron, de Brit Kottnauer, de Amerikaan Bisguier, de Zuidslaviër Trifunovic en de Nederlanders Van Scheltinga, Donner en Langeweg. Het is nog niet bekend wie het gezelschap zullen completeren. Uitnodigingen zijn voorts verzonden aan de IJslander Olafsson en de Zweed Stahlberg. Onze landgenoot drs. Van den Berg heeft zich bereid verklaard in te vallen indien dat nodig mocht zijn. Strijd om Zeeuwse schaaktitels De strijd om de persoonlijke Zeeuw se schaaktitels zal op 15 januari a.s. weer beginnen. In de hoofdklas moet kampioen ds. P. A. Bohlmeijer uit Souburg het tegen dc volgende spe lers opnemen: ir. J. J. Elzerman en J. J. v. d. Ende, beiden Zierikzee, F. Facee Schaeffer uit Kapelle, J. Hoogstrate en J. Jansen, beiden Vlis- singen, C. M. Jansen, Kruiningen, S. Sanders, A. Verspoor en W. van Wij nen, allen Middelburg. In de eerste klas komen de volgende schakers uit: M. de Bruine, F. M. J. van Eekhout, J. v. d. Hagen en A. Mast, allen Vlissingen, W. Flisse- baaije en L. J. Woudstra, beiden Middelburg, B. van Holst, Goes en J. Louws, Oostkapelle. Drs. A. J. C. Nordlohne uit Goes zal optreden als wedstrijdleider. Uitslag judo-examens de judo- en jiu-jitsugraduaties van de N.J.J.B.: 4e graad jiu-jitsu: J. Geysen, H. Harthoorn, Goes; Bruine band judo: A. Mesu, P. Miltenburg, C. Stolk, Vlissingen; Groene band judo; L. Moerings, Middelburg, Joh. de Kam en P. J. Stroo, Vlissingen; Oranje band judo: G. Koper, C. Bevelander en C. Vogel, Vlissingen; Adspirant groene band judo: Erna Schreuder, R. v. Hemert, H. de Jongh, E. Scheen en P. Mos, allen Goes; Gele band judo: Ad. Kuzee, Kapelle; Adspirant oranje band judo: I Marijs, M. Scheen, K. de Haas, Goes, J. v. Wil- legen, Kapelle; Adspirant gele band judo: Anky Pasman, B. Pasman, J. Hollestelle, F. Jansen, A. de Wilde, E. Roose, P. Spiering, H. Polderman, J. Rouw, allen uit oGes, A. dc Nooijer uit Vlissingen, VOOR VIJFDE MAAL Ook wimpel voor de meeste haring De gebroeders Luc en Jan van de Berg, gezagvoerders van het kotter span UK 60 en 61, beginnen verza melaars van haringwimpels te wor den. De beide Urker vissers, die reeds vier wimpels in hun bezit haddcu om dat zij even zovele malen als eerste haringvissers Breskens binnenliepen, hebben hun wimpelvoorraad vrijdag avond uitgebreid tot zes. Onder luid applaus vau het stamp volle Casino deelde burgemeester J. A. Eekliout van Breskens de beman ning van liet kotterspan mede, dat zowel de blauwe wimpel voor de eerst binnenkomende haringvisser als de groen-rode wimpel voor het binnen brengen van de meeste baring aan hen was toegekend. „Maar", zo vervolgde de burgemees ter later in zijn speech tot het grote aantal Van de Berg's op het po dium, „U kunt in de toekomst reke nen op Zeeuwse concurrentie". Onder nog luider applaus maakte burgemeester Eekhout bekend, dat op woensdag 3 januari j.l. de twee haringspannen BR 13 en 52 en BR 54 en 15 respectievelijk 16 en 22 ton haring aan de vismijn hebben afge leverd. Deze vangsteD waren name lijk nog groter, dan de gebroeders Van de Berg tijdens hun eerste reis van dit seizoen binnenbrachten. Tevoren had de heer A. van Hane- ghem de talrijke aanwezigen, waar onder het gemeentebestuur en ge meenteraad van Breskens van harte welkom geheten namens hel comité „Ontspanningsavond voor de vissers". Hij wees er op, dat het nu reeds voor de zevende maal is, dat de vissersbe manningen een soortgelijke, maar steeds verschillende avond wordt aangeboden. De vader (in LTrker kle ding) en de gebroeders Van de Berg beschouwde hij als hun eregasten. Belangrijk Burgemeester Eekliout noemde de haringvisserij een belangrijke eco nomische bron, die telkenjare juist begint te werken, als door de na derende winter andere werkzaam heden verminderen. Het deed hein bijzonder veel genoegen, dat de Urker en Texelse vissers Breskens uitkiezen als de aangewezen Spannende biljartstrijd om Overbeeke-bokaal Dc biljartstryd om de Overbeeke- bokaal, waarvan de finale deze week in het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg gespeeld wordt, is bijzonder spannend. Van de aclit finalisten, die uit de groep van 60 driebanden spelers naar voren kwamen, hebben er thans nog drie kans op de ereprys. Daarbij bevinden zich de winnaar van het vorige jaar, Chr. Gabriëlse en de winnaar van twee jaar geleden, J. Leijnse. Beiden hebben thans 10 pun ten, een aantal, dat ook de jonge Jan Goense bereikte. Vandaag (zaterdag) wordt de laatste ronde gespeeld, waarin Gabriëlse en Leijnse tegen elkaar uitkomen, terwijl Goense de strijd moet aanbinden tegen B. J. dc Ruyter. die momentee] op de laatste plaats staat. Wanneer twee spelers gelijk eindigen wordt een barrage party gespeeld. J. Leynse Chr. Gabriëlse J. Goense C. H. Merk J. van Iren P. de Witte S. de Witte B. J. de Ruyter finale-groep is thans: 10 142 235 0,604 10 145 256 0,566 10 138 285 0,484 6 125 272 0,459 6 124 284 0,436 4 103 281 0,366 2 108 266 0,406 0 81 321 0,252 plaats om hun haringvoorraden te lossen. „Hoewel wij hier de grootst moge lijke service kunnen bieden, blijven er uiteraard nog vele wensen over", aldus burgemeester Eekhout, die daarbij met name wees op de nood zakelijkheid van een derde haven. Hij sprak de hoop uit, dat dit jaar wat meer tekening zal komen in de desbetreffende plannen. Burgemeester Eekhout noemde de regelmatige terugkeer van de fraaie haringkotters ook van be lang voor de Breskense visserij. Sinds die tijd zijn tal van Bres kense vissers overgegaan tot sa nering van hun vloot, die nu reeds voor één vijfde deel is vernieuwd. De bedrijfsresultaten noemde de heer Eekhout bijzonder gunstig. In 1953 verwerkte Breskens 1.525.000 kilo garnalen en vis met een waarde van 587.000 gulden. In 1963 bedroeg deze omzet 2.198.000 kilo nu ^ren waarde van anderhalf miljoen Jolden, een drievoudige besomming dus. Voor Breskens' burgemeester over ging tot de uitreiking der wimpels, overhandigde hij vader J. van de Berg een schilderij van de Breskense handelshaven. Verder ontvingen de gebroeders Van de Berg een koperen plaat .met inscriptie voor het feit, dat zij vijfmaal de blauwe wimpel veroverden. Daarna gingen de Breskense vissers gemeenschap en de genodigden over tot liet ontspanningsgedeelte dat op vlotte wyze werd verzorgd door het gezelschap „Coos van de Velde" met hun nieuwe show „Alle hens". P—id bpl,:igsakhenvlot-: KERKNIEUWS Woensdag 10 januari zal het vijfen twintig jaar zijn geleden, dat ds. E. van Wieringen uit Rotterdam- Overschie werd bevestigd als predi kant van de Ned. herv. kerk. Ds. Van Wieringen werd op 23 de cember 1907 te Wilhelminadorp ge boren. Hij bezocht de li.b.s. te Goes, deed staatsexamen en studeerde theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij diende de gemeente van Urk, Werkendam en Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwaagwesteinde J. Brons te Bunschoten. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Voor het proponentsexamen slaagde J. W. Schneider, geboren te Leiden. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Winschoten C. Mosterd te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor M°hskerke A. Hofman te Zeist. Heden nam de Heer in zijn ondoorgrondelijke v ijsheid van ons weg ons geliefd kleinkind en nichtje, INEKE TOL in de nog jeugdige I eftijd van bijna 5 jaar. ..Wat Ik doe, weet Gij r.u niet, maar Gij zult het. na dezen verstaan" Joh. 13 7b Sterke de Here ons al len in dit voor ons zo smartelijk verlies. Uit aller naam: Fam. Van Haneghem. Breskens, Dorpsstraat 5. 5 januari 1962.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4