Maatregelen tegen mond- en klauwzeer WONINGNOOD IN ARNEMUIDEN ZEER ERNSTIG PROBLEEM lm\m Almanak VLISSINGSE U.T.S. KRIJGT IN INDUSTRIEHAL MEER ARMSLAG SCHOENENBEDRIJF IN SLUIS KLAAR VOOR DE PRODUKTIE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JANUARI 1962 GEEN ONGERUSTHEID Ziekte is nog niet naar Zeeland overgeslagen In verband met de onrustbaren de verbreiding' van mond- en klauwzeer onder varkens en runderen in de overige delen van Nederland, heeft de direc teur van de Stichting Provinci ale Gezondheidszorg voor Die ren in Zeeland, dr. J. Tesink, de Zeeuwse dierenartsen in kennis gesteld van de maatregelen, die moeten worden genomen om te voorkomen, dat deze ziekte naar Zeeland overslaat. Dr. Te sink benadrukte echter dat er geen enkele reden tot ongerust heid bestaat. Het reeds ingevoerde vervoersverbod voor varkens wordt voorlopig ge handhaafd tot 1 februari 1962. Het inenten van varkens verdient geen aanbeveling. Er ontstaat bij inenting namelyk geen of slechts een zeer ge ringe immuniteit. Vervroegde inen ting van runderen mag slechts ge schieden, wanneer er een directe be dreiging. bestaat. Een inenting vooral bij jonge die ren in deze tijd heeft tót gevolg, dat de immuniteit in het laatste deel van de weideperiode over het alge meen gering zal zijn geworden. De directeur verzoekt de dierenartsen voorts de veehouders sterk te advise ren geen vreemden in hun stallen toe te laten of, wanneer dit toch nodig is, uiterste hygiëne te betrachten. Verder verdient het aanbeveling, dat het verhandelde vee niet op het erf in de veewagen geladen wordt. Adviezen Zeeland is de enige provincie waar de laatste tijd geen mond- en klauwzeer is voorgekomen. In Nederland wer den tot nu toe ongeveer 200 gevallen geconstateerd, voor het merendeel bij varkens. De ziekte treedt vooral op in het midden, het noorden en het oosten van het land. Indien in Zee land mond- en klauwzeer is geconsta teerd, zal dit door de gezondheids dienst direct worden bekendgemaakt. Ook zullen er dan adviezen worden geegven. Dit deelde dr. Tesink ons vrydag mee. Over de tuberculosebestrijding bij runderen was de directeur zeer en thousiast. De bestrijding van deze ziekte in Zeeland verkeert thans in het eindstadium en met ingang van 1962«'63 zal het onderzoek o.m de drie jaar geschieden. Per 1 juli 1961 waren er in Zeeland geen runderen meer, waarvan het de gezondheidsdienst bekend was, dat ze besmet waren met abortus-bang. Door de zogenaamde uitstootverorde- ning van het landbouwschap, kon de gezondheidsdienst vóór die datum de laatste besmette dieren (8 stuks) op laten ruimen. De omslag voor abor- tusbestrijding in Zeeland is de laag ste van Nederland, namelijk f 1,30 per rund (in Friesland f 7,00). Vogel-t.b.c. Uit een onderzoek is gebleken, dat vooral in Zeeuwsch-Vlaande- ren op grote schaal t.b.c. voor komt onder het pluimvee. Deze vogel-t.b.c. brengt niet alleen schade toe aan het pluimvee, maar werkt ook stagnerend bij het t.b.c.-onderzoek op runderen en varkens. Daarom zal dit jaar de bestrijding van deze ziekte grote aandacht van de gezond heidsdienst hebben. De bestrijding moet geschieden aan de hand van een verordening van het landbouwschap. De vogel-t.b.c. heeft dit jaar in Zeeland al voor enkele honderdduizenden guldens schade aangericht. De laatste jaren is er een intensief onderzoek gaande naar de stofwisse ling bij vee. De grassen in Zeeland hebben namelijk een laag mangaan- gehalte en dat is van invloed op de groei van de runderen. Daarom neemt men proeven met het extra toedienen van mineralen. Koper en mangaan hebben ook invloed op de vruchtbaarheid van het rundvee. Uit proeven is gebleken dat bij extra toe dienen van deze stoffen de vrucht baarheid stijgt met ongeveer 15 Centrale verwarm ing S AWE MA H.V. Hedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Uierontsteking De gezondheidsdienst heeft contact opgenomen met de Coöperatieve Stoomzni velfabriek Walcheren over een bestryding van uierontsteking op vrijwillige basis. Het opsporen van runderen met slepende uierontste king is eenvoudig geworden door de Methode Jaarsveld. Deze ziekte is een symptoom, een verschijnsel, dat bijvoorbeeld is voortgevloeid nit een verkeerde melktechniek, zowel bij machinaal als bij handmelken. Kijkglas brak: duiker kreeg nat pak Een lcikvorsman, die donder dag in Hansweert onder water aan het werk was, moest door zijn helper ijlings uit het wa fer worden gehaald. De duiker was onder water bezig een schroef aan het motorschip „Eendracht" te monteren, toen hij plotseling het kijkglas van zijn helm kapot stootte. Hij voelde het water in zijn pak binnenstromen en gaf snel het sein om opgehaald te worden. Dit gebeurde onmiddellijk, zo dat 'het bij een nat pak bleef. Wachtmeester J. v. Schaik 25 jaar bij rijkspolitie Wachtmeester der eerste Idas J. K. van Schaik van de rijkspolitie in 's-Heer-Abtskerke is vrijdagmorgen in de raadzaal van zijn woonplaats gehuldigd in verband met zijn 25-ja- rig jubileum als politieman. Burgemeester J. D. Jansen van 's-Heer Abtskerke memoreerde de le vensloop van de jubilaris. De heer Jansen overhandigde bloemen aan mevrouw Van Schaik. De districtscommandant der rijkspo litie, overste A. J. van Thiel uit Mid delburg wenste vervolgens de heer Van Schaik geluk met zijn jubileum. Namens de vrijwel voltallig aanwezU ge groep Kapélle van de rijkspolitie, waaronder 's-Heer-Abtskerke ressor teert, bood adjudant Overbeeke een bureaulamp aan. Er waren voor me vrouw Van Schaik bloemen. Verder bood zijn gelukwensen aan oud-adjudant B. Boogerd uit Kloe- tinge. Adjudant Boogerd herinnerde de aanwezigen aan de samenwerking, die hij met de jubilaris in de eerste tijd na de bevrijding had. Hij noemde de heer Van Schaik een goed politie man, die niet trouw zijn plicht ver vult. De heer W. Louisse uit Kloetinge overhandigde namens de Chr. Bond van Politieambtenaren een sigaret tenaansteker. De heer J. Borrie tc Goes sloot de rij van sprekers na mens het bestuur van de afdeling Zuid- en Noord-Beveland voor Veilig Verkeer. De heer Van Schaik sprak een dank woord. Ten huize van de familie Van Schaik aan de Langeweg was het de gehele dag een komen en gaan van belangstellenden. Slot van pag. 1 kunnen slapen. Meestal moeten de ouders hun slaapruimte met de kin deren delen. De keukens zijn meestal geïmproviseerd in een kast of bedste de grenzend aan de woonkamer en de toiletten zjjn meestal niet meer dan kleine houten hokjes in de tuin, die door velen worden gebruikt. Een wandeling door de gemeente in gezelschap van burgemeester Hack bracht ons onder meer in de woning Langstraat 38, waarvan de voorka mers wegens onbewoonbaarheid reeds zijn ontruimd. In het achter kamertje huist een gezin dat een wel vijfmaal zo grote ruimte kan gebruiken. In het pand Westdijk- straat 2 wonen twee jonge gezin nen met kleine kinderen. VAN TOT DE EERSTE KLIENKER Westkapeile heeft met ingang van bet nieuwe jaar zijn eigen netjes gestencilde gemeenteblad „De Klien- ker". De Westkapelse vuurtoren, de zeedijk en een gong zijn als symbool genomen voor dit „orgaan ter voor lichting van de inwoners". Burge meester Th. II. de Meester vertelt in een voorwoord, dat „na lang be raad en veel gepraat het eerste num mer" is verschenen. Het eerste nummer begint al met een goed: voorlichting over de gemeenteraad, over de verkiezin gen in dit jaar, over huwelijk en STUKJE Het leegruimen van een bureaula is een fascinerende bezigheid. Wij trof fen een stralend, sinds lang vergeten portret van Toon Herma)is 'in een enveloppe met een boze brief van een lezer; zes (6) brieven van opgetogen lezers; zeven (7) met (onbruikbare) tips voor almanakken, die hadden wij ze gebruikt - alle zeven over het zoekraken van kunstgebitten zouden hebben gehandeld. Voor velen kennelijk het toppunt van plezier. Voorts bevatte die la talloze, waar deloos geworden kranteknipsels en nog vele, vele foto's, die eens zo no dig in de krant moesten. f gedaan, prullenmand in, weg. Makkelijk genoeg, maar mét dat mooie, gladde, rechthoekige stukje hardboard wisten wij géén weg. Ook in de prullenmandDat zou gewoon zonde zijn. Maar aan de andere kant: wat moet je met zo'n stukje hard boardZou daar nou niemand iets aan hebben? Helemaal niemand Bijna niet te geloven, maar toch.... Wat iemand er dan teel aan zou kunnen hebben, konden wij ook met geen mogelijkheid bedenken. Slotsom:' dat mooie, gladde, recht hoekige stukje hardboard diende nergens meer loc. Weg ermee. Genoeg over dat stukje hardboard; Er is tenminste een stukje uit ge komen herhalingsoefeningen, meentebeg'roting passeert de re vue en de geschiedenis van West kapeile wordt bekeken. Tot slot zijn er dan nog wat mededelingen en een verjaardagskalender. Over twee maanden komt de tweede „Klienker". JEUGDACTIË 10 X 10 In Wolphaartsdijk begint de anti- hongeractie 10 x 10 van de jeugd nu ook te draaien. Maandagavond 8 januari is om half acht in het Dorpshuis de openingsavond van de actie, die tot 17 maart duurt. „Har- monicana" zal musiceren en vier films zullen de aanwezigen een beeld geven uit het leven van bevolkings groepen in Afrika. VIJF JAAR IN VOGELS „De vogelvrienden" in Uzendijke vieren vandaag en morgen het eerste lustrum. Dat gebeurt met een grote tentoonstelling in het jeugdgebouw om het kampioen schap voor Zeeland. De kanaries zullen op de expositie in de meer derheid zijn. Een grote bloemen- en plantenshow is nog aan de vogeltentoonstelling verbonden. Een feest van geur en kleur dus daar in IJzendijke dit weekeind. KEURING TOT SLOT Tot slot in deze rubriek de melding, dat de postduivenvereniging „De trouwe duif" in Tliolen wederom, der gewoonte getrouw, vandaag een duï- vententoonstelling houdt iu de zaal „Hof van Holland". Twee keurmees ters zullen zicli met liet keuren van de vogels bezighouden. NOG ENG BEHUISD, MAAR.... Praktijkruimten komen reeds in gebruik DE ENG BEHUISDE gemeentelijk uitgebreid technische school in Vlissingen krijgt maandag wat meer armslag. Dan wordt in de industriehal bij de Edisonweg een praktijkgedeelte in gebruik ge nomen. Pas in maart zal de nieu we school de aanduiding „in dustriehal" is alleen maar eamou- flagenaam in gebruik worden genomen: 9 theorielokalen, 2 te kenzalen, een natuurkundelokaal, een prakticuniruirate, alsmede drie grote praktijkzalen. Waarom de naam „industriehal" voor een complete, uit steen op getrokken school? Directeur G. van Doorn van de Vlissingse uts zegt er dit van! „Men weet nog niet of dit onderwijs wel be staansrecht heeft". Met andere woorden: de overheid houdt een slag om de arm; als deze oplei ding voor lager en middelbaar technisch kader weer moet ver dwijnen heeft men een „industrie hal". Dat verdwijnen is overigens reeds ondenkbaar, want het be drijfsleven schreeuwt om dit la ger en middelbaar kader. Van daar de camouflagenaam „indu striehal" voor een permanente school De Vlissingse u.t.s. moet zich nu nog behelpen met zeven lokalen in een uitgeleefde r.-k.-school in de Glacisstraat. Praktijkruimte is daar niet voor handen en ook geen lokaal voor materiaalonder zoek. „We kunnen daar slechts gebrekkig praktijklessen geven' vertelt directeur Van Doorn, „i ieder geval niet afgestemd op de u.t.s.-praktijk". Met zijn 123 ieerlingen en 10 leer leder gezin heeft beneden een huiskamertje met geïmproviseerde keuken en langs ladders klimmen ze 's avonds naar de zolder om er de kleine slaapkamertjes van papier en karton, onder het oudé dak met spleten te delen met de kinderen. In het pand Lionstraat 22 slapen de bewoners (een be jaard echtpaar) eveneens op een vochtige koude zolder en een al leenwonende vrouw deelt het huisje met lien. Een gezin van vier personen (man, vrouw en twee kinderen, oudste zes; jaar) bewoont het bouwvallige huis je Langstraat 29. Ook hier moeten de ouders een gammel kartonnen slaapvertrekje op zolder delen met de kinderen. Een toestand die er al vele jaren bestaat. Dit zijn slechts enkele gevallen van slecht wonen en samenwonen in de gemeente Arnemuiden. En hoe pro per de huisvrouwen er hun bouwval lige huisjes ook houden, tegen vocht, kou en muffe stank beginnen ze niets. Ze snakken naar een betere be huizing en zoeken die desnoods in andere plaatsen. Schipper verdacht van fraude gearresteerd De rijkspolitie te water heeft te Ter- neuzen de 24-jarige Nederlander J. D. II., verdacht van fraude, gearres teerd. H., die schipper is op het Bel gische motorschip „Nenuphar", ver zette zicli aanvankelijk tegen de po litiemannen. Hij bedreigde lien zelfs met een grote schroef.sleutel. Pas na dat de politie assistentie van collega's had laten aanrukken, gaf H. zijn ver zet op en ging gewillig mee. Hij werd naar Wemeldinge overgebracht, on der verdenking van diefstal en vals heid in geschrifte. Na zijn voorgelei ding voor de officier van justitie te Middelburg werd hij, hangende het onderzoek, ingesloten. krachten zal de Vlissingse u.t.s, nu dus verhuizen naar de Edi sonweg. Drie blokken omvatten de nieuwe school. Een theorieblok met negen lokalen, twee teken- zalen, een natuurkundelokaal en een prakticumruimte. In die laat ste ruimte houden leraren zich bezig met materiaalonderzoek: kerfslagproef, microscopisch on derzoek van materialen, hard heidsmetingen, enzovoort. Voorts is er een middenblok met een directiekamer, een administratie ve ruimte en een kantine. Die kantine zal met name benut wor den door de „overblijvers": dé school heeft leerlingen uit lieel Walcheren, westelijk Zeeuvvsch- Vlaanderen en Noord- en Zuid- Beveland. Tenslotte is er dan nog een praktijk- blok met drie ruimten: één voor de afdeling bouwkunde, één voor de afdeling werktuigbouwkunde en één voor de afdeling elektro techniek. „De eerste oplevering van het gehele gebouw zal on voorziene omstandigheden voor behouden omstreeks 1 maart a.s. kunnen plaatsvinden", zo zei bur gemeester rnr. B. Kolff onlangs in zijn nieuwjaarsrede. Nieuwe vestiging Goese Sanbella in Vlissingen Sanbella Fauiidations C.V. te Goes start begin februari a.s. niet een dochteronderneming in Vlissingen, die zich evenals het Goese bedrijf zal toeleggen op de vervaardiging van b.li.'s. Sanbella heeft tot deze uitbreiding besloten in verband met de grote or ders uit het buitenland. Met name uit Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Frankrijk, Duitsland, Italië, Cy prus en Engeland stromen de orders binnen, die het Goese bedrijf niet kan verwerken. Daar de leiding van het Goese bedrijf van mening is, dat in Vlissingen gemakkelijk personeel kan worden gevonden, werd besloten een dochteronderneming in deze stad te vestigen. Op dit ogenblik is men nog aan het onderhandelen over een pand te Vlissingen, waar de vestiging zal worden ondergebracht. Het Vlissing se bedrijf van Sanbella zal, naar het zich laat aanzien, een personeelsbe zetting krijgen van 40 a 50 man. in hoofdzaak meisjes voor het atelier. De Goese vestiging telt momenteel 120 werknemers. Oudste inwoonster van Arnemuiden overleden In Arnemuiden is dinsdagmiddag de oudste inwoonster, do weduwe J. Meerman-Blaasse in de ouderdom van 94 jaar overleden. Oudste in woonster is nu de weduwe J. Beek man-Back, die 88 jaar is. ARBEIDSKRACHTEN AANWEZIG NABco, onderdeel van Belgisch bedrijf IN SLUIS zulen de machines van het nieuw gevestigde sclioenenbedrijf binnenkort beginnen te draaien. Het staat thans namelyk vast, dat het bedrijf over voldoende mannelijk en vrouwelijk personeel zal kunnen be schikken om de produktie te begin nen. Het bedrijf, dat de naam NABco heeft gekregen, zal in hoofdzaak zijn gespecialiseerd op de fabrikatie van van luxe-damesschoenen voor de ex port. De nieuwe vestiging in Sluis vormt een onderdeel van het schoen- bedrijf De Fouw uit Isegem in Bel gië, een bedrijf dat momenteel 4000 paar schoenen per dag fabriceert. De belangrijkste machines, stik machine, oppinmachine en een stam- apparaat, zijn thans in het gebouw te Sluis gemonteerd en voldoende ar beidskrachten zijn, zoals gezegd, ook aanwezig. Het bedrijf in Sluis is mo dern ingericht. Aan één zijde zijn de kantoren, kantines, de keuken en de opslagruimte ondergebracht, terwijl in de andere helft een werkhal van 72 bij 28 meter is gecreëerd. Bij de inrichting van deze werkhal is reke ning gehouden met lichtinval en de bewegingsvrijheid van de arbeiders. De vestiging van dit nieuwe bedrijf, dat voor Sluis ongetwijfeld van grote betekenis zal worden, is bijzonder vlot verlopen. In de eerste plaatse is dit te danken aan de medewerking van het Sluise gemeentebestuur bij de realisering van de plannen en in de tweede plaats aan de houding van de drie bonafide vakbonden. Dit laatste wasv ooral van belang, omdat men er bij liet nieuwe bedryf naar streeft onder de bestaande ar beidsverhoudingen met Nederlands personeel te werken. Hierbij is re kening gehouden met een vijfdaagse werkweek, deh uidige sociale voor zieningen en een hygiënische inrich ting van het bedryf. Het pand Langstraat 29 in Arnemui den. Een huisje van jaren her dat een jong gezin moet hei-bergen. Een lad der voert naar het zoldertje waar de ouders een kleine tochtige slaapka mer van karton en behangselpapier delen met de kinderen. Er is geen ruimte! Foto P.Z.C De kleine open ruimte achter één van de bouwvallige Arnemuidense hui zen. Het toilet links heeft jarenlang voor verschillende families moeten dienen totdat de betere voorziening rechts kon worden getroffen. Daar mee zijn alle problemen van samen- woning nog niet opgelost. Foto P.Z.C.) Belgische oplichter legde volledige bekentenis af De in Terneuzen gearresteerde Belgi sche oplichter André de Maere, hééft bij liet onderzoek door Belgische en Nederlandse politie-autoriteiten een volledige bekentenis afgelegd. Tij dens de ondervraging heeft hij toe gegeven een groot aantal waardevol le effecten te hebben nagemaakt en aangeboden bij Belgische bankinstel lingen. Ook heeft hij de namen ge noemd van een viertal medeplichti gen in deze zaak, namelijk R. C. uit Heusden, L. N. uit Lochristi en F. B. en J. V. I,., beiden uit Gent. De onclerzoekrechter uit Gent is reeds donderdagavond begonnen de vier verdachten naar medeplichtig heid te ondervragen. Over het aan tal nagemaakte obligaties en het aantal op de markt gebracht exem plaren bestaat nog geen zekerheid. Verder bestaat nog onzekerheid over de personen die zich hebben belast met het graveren en drukken van de valse obligaties. Wel is vast komen te staat, dat De Macre zich tijdens zijn verblijf in Nederland heeft schuilgehouden te Torneuzcn en in de buurt van Zaamslag, De aangehou den Gentenaar is vrijdagmiddag overgebracht naar Middelburg. Walcherse vissers komen in Arnemuiden bijeen De vissersvereniging „Draagt Elkan ders Lasten", waarin de vissers van Arnemuiden, Vlissingen en Veere verenigd zijn, houdt zaterdag 13 ja nuari in het verenigingsgebouw van Arnemuiden een jaarvergadering. Tydens deze vergadering zal van ge dachten worden gewisseld over de toepassing van de tegemoetkomingen aan de visser op grond van het inte rimrapport van de commissie ex. ar tikel 8 van de deltawet. Het bestuur acht het van belang te vernemen welke wensen er nog leven bij de vissei'S, die genoodzaakt wer den hun bedrijf van Veere naar Co- lijnsplaat te verplaatsen. „Van alge hele tevredenheid bij deze vissers is beslist nog geen sprake", zo wordt gezegd in de convocatie, die over de ze vergadering door het Zevibel-be- stuur werd rondgestuurd. Enige tijd geleden werd bij het loods wezen te Vlissingen het verzoek in gediend om bebakening en bevuring van het Westgat, voor wat betreft het vaarwater van en naar de nieuwe vissershaven CoHjnsp'.aat. Inmiddels is aan dit verzoek voldaan. Hein Cujé start in cross te Mezidon De Middelburgse atleet Hein Cujé (Dynamo) is samen met Joep Del- noije (Kimbria, Maastricht) èn Frans Künen (Sprint, Breda) aange wezen om de Nederlandse kleuren te verdedigen in een internationale cross-country, die zondag a.s. in de Franse plaats Mezidon wordt gehou den. WVWAWAWtMWMW y Voor Zeeuws nieuws zie ook de S c pagina's 5 en 8. VVWWWAWWAWVW DOOI VVËElt Veel bewolking met in de noordelijke helft van liet land tijdelijk wat regen of motregen. Matige en langs dc kust vry krachtige zuidwestelijke wind. Langzame verdere stijging van de temperatuur. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 8.47 Maan op 9.17 8 januari Zon op 8.47 Maan op 10.02 onder 16.46 onder 18.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2