Hoorspelkern - 23 man sterk - in „Tienstuiversballade" Lezers schrijven PIRAAT HENRY MORGAN OP PAD NAAR PANAMESE SCHAT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JANUARI 1962 roooooooooooooMMoooooooottxttoottxxxxramiK^^ Bloemen voor Erminias Satyre van Jan C. Hubert en Dick Dreux Er werd veel tijd en moeite aan besteed De schrijvers van dit onderwerp hebben dankbaar gebruik ge maakt en somtijds zeer rake en scherp-luimoristische persiflages weggegeven, zoals bijvoorbeeld op de Engelse tennen die in het publiciteitswezen worden ge bruikt. Ook de commerciële tele visie wordt in het (overigens overdreven) ootje genomen.. Een ander voorbeeld: een der di recteuren doet het voorstel ter gelegenheid van de nationale feestdag een „e.p.-tje" uit te ge ven met aan de ene kant een re clameliedje voor „krachtos" en aan de andere kant het lied van de verzetsstrijders. „Dat wordt dan een nationaal-cultureel ge- De one man show van Toon Her mans is de hoofdschotel van liet Vlaamse t.v.-programma voor zondag. Een van de terreinen, waarop de radio zijn eigen geluid kan laten horen is dat van het luisterspel. Verschil en voordelen boven het televisie spel liggen voor de hand. Een luisterspel is niet aan enige plaats gebonden. Men kan moeiteloos waar maken dat de ene scène in Amsterdam en de andere in Hongkong speelt. Deze mogelijkheid wordt voor een deel ook ge schapen doordat een luister spel veel meer op de fantasie van de luisteraar werkt. Een televisiespel is bij wijze van spreken „het einde". Niet alleen de tekst, ook de spelers en hun omgeving (de decors) zijn een vast gegeven, waar de kijker niet omheen kan. Bij een luister spel staat alleen de tekst vast. Het wordt aan de luisteraar en dat is een van de aantrekke lijkste kanten van het hoorspel overgelaten er zich een omgeving bij te fantaseren en zich een voorstelling te maken van de mensen die bij de stemmen ho ren. Een kijker naar een televi siespel is volkomen passief, bij een hoorspel is de luisteraar ac tief betrokken. Desondanks (of misschien wel: juist daarom) is de concurrentie van het t.v.-spel ten opzichte van 't luisterspel evident en het is de taak van de radioprogrammama kers om alle auditieve mogelijk heden uit te buiten, opdat het hoorspel zich in die concurrentie staande kan houden. Een poging hiertoe zal men zater dagmiddag om vijf over drie in het VAR A-programma kunnen beluisteren. Dan wordt het hoor spel „Tienstuiversballade" van Jan C. Hubert naar een tekstont wen» van Dick Dreux voor de microfoon gebracht. Men heeft bij dit hoorspel uit willen gaan van de actualiteit, hoewel men wat dit betreft niet helemaal is geslaagd. ick Dreux, een hoorspelschrijver die vol ideeën zit, was op het idee gekomen om een spel op te bou wen rond de Planta-affaire. Dit idee was gauw op papier uitge werkt en zelfs de complete tekst kon al spoedig kant en klaar op stencil worden gezet. De moeilijk heid vormde echter de bezetting van de rollen. De omroepen heb ben bij toerbeurt „eerste keus" uit de hoorspelkern, een maatre gel, die men bij gebrek aan goe de acteurs heeft moeten nemen. Aangezien aan Dick Dreux's bal- Jade 23 spelers te pas moesten komen heeft regisseur Jan Hu- bert het stuk in de loop van acht maanden bij stukjes en beetjes opgenomen, telkens wanneer hij over de juiste spelers beschikte. Pas een paar weken geleden Icon hij de tientallen stukken band tot één spel monteren. Breekt De titel „Tienstuiversballade" o a CM T Dl /BDlEff heeft men niet toevallig gekozen. C/V I .-t\UDt\ICi\ Het stuk is namelijk opgezet als Bert Brechts' „Dreigrosehenoper" al pretendeert men niet een mees terwerk van gelijke klasse op de band te hebben vastgelegd. Wel heeft men, evenals in de „Drie- stuiversopera", chansons als over gangen tussen de verschillende scènes genomen en het verras sende is, dat men ook hiervoor de leden van de hoorspelkern heeft genomen. Jan Borkus, die geen noot muziek kan lezen, ont popt zich in dit spel als een voor treffelijk balladezanger met au thentieke „Weillse" uithalen. Ook de teksten van die chansons zijn over het algemeen origineel. In zoverre vertoont de „Tienstui versballade" overeenkomst met Brecht, dat ook zij een satire is op bestaande toestanden. Hoewel men, zoals gezegd, is uitgegaan van de Planta-affaire, gaat liet in het spel over een fictieve ge beurtenis. Een jonge laborato riumassistent heeft een stof uit gevonden, die toegevoegd aan welk voedsel dan ook, een versla ving aan dat voedsel tot gevolg heeft. Hij noemt deze stof een „suggeraat", omdat het de mens suggereert dat hij iets lekker vindt. Zijn vinding wordt mis bruikt door de vleesconservenfa- briek, waarvoor hij werkt. De di rectie laat de stof in een acht maal te sterke dosis in haar in geblikte vlees („krachtos") ver werken. De gevolgen zijn hoogst wonderlijk: de gebruiker verliest elke beleefdheid uit het oog en zegt te allen tijde de waarheid wat. vaak in strijd is met de wellevendheid. Bovendien verwis selt de krachloseter alle o's en a's. De overheid verbiedt ten slotte de produktie van „krachtos", de la boratoriumassistent wordt ontsla gen en een goede vriend geeft hem de raad „het maar eens in de margarinebranche te proberen, want daar wordt nooit geknoeid" de enige keer dat het woord margarine in het spel wordt ge bruikt. schenk op de nationale feestdag'', aldus de directeur. Eén groot aan tal soortgelijke opmerkingen til len het in eerste instantie als on derhoudend bedoelde hoorspel naar een satirische maatschappij kritiek. De hoorspelkern heeft inet hoor baar enthousiasme aan dit spel gewerkt, zoals wij konden consta teren toen wij de „Tienstuivers ballade" deze week in de VARA- studio in zijn geheel beluisterden. Constant van Kerkhoven is een uitnemende karikatuur van een oud-Indischman (die de symbo lische naam Rottanslag heeft meegekregen) en Wam Heskes excelleert in een kleine rol als ambtenaar, die de produktie komt verbieden. Het koor wordt gevormd door al le medwerkenden aan dit spel en de pianobegeleiding heeft Harry Bannink voor zijn rekening ge nomen. Het ligt in de bedoeling om de „Tienstuiversopera" in maart op een avond te herhalen. Wie zijn geloof in de radio heeft verloren raden wij aan om zater- middag zijn toestel af te stoffen en vervolgens af te stemmen op Hilversum II. jicm en.... sclncijveu Morgen Televisie De VARA brengt vandaag om streeks zeven uur televisie op het scherm. We doen er een greep uit: 's middags is er om tien voor vier een Canadese documentaire over radioactieve straling. Om half acht „Top of flop", dat 11a zijn eerste uitzending ai veel stof deed opwaaien door Thom Kel- lings rondborstige opmerkingen over Elvis Presley. In de jury van vanavond zit o.a. Melle Weersma, de componist van de wereldberoemde „Penny Serenade". Verder zijn er natuur lijk vaste punten: Dorus en „Wil lens en wetens". De Vlaamse televisie neemt van avond om tien voor half negen het drama „Das Paradies unci die Peri" van de Westduit.se televisie over. Om tien voor half tien het amusementsprogramma „Waag je kans". Radio Via Hilversum T. kan men om ne gen uur zaterdagavond luisteren haar Tierelantijnen in het K.R.O.- programma. Over de andere zen der brengt de VARA om tien mi nuten over half elf het veertiende en laatste deel van de hoorspel serie „De zwarte diamant" van Dick Dreux. Dezelfde schrijver is ontwerper van de tekst van de „Tienstuiversballade" die de VA RA 's middags om vijf minuten over drie voor de microfoon brengt. Televisie Voor zondag wijzen wij U speci aal op de N.T.S.-documentaire „Het jaar J. B.", gemaakt naar aanleiding van het 25-jai-ig; huwe lijksfeest van koningin Juliana en Prins Bernhard. Het programma op dé Vlaamse televisie tijdens het weekend is Toon Hermans' „One man show" in een speciale Vlaamse bewer king, die om half negen zondag avond wordt uitgezonden. Radio De K.R.O. brengt om tien minu ten over half negen 's avonds het „Tournooi van het lichte lied", een wedstrijd voor componisten en tekstdichters, voor welk program ma niet minder dan 700 liedjes zijn ingestuurd. Over de andere zender kan men in het A.V.R.O.- programma om tien minuten over half drie 's middags luisteren naar Lajos Veres en zijn Hongaars orkest. Om vijf minuten voor half vier concerteert het Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. Jean Four- net met medewerking van de Amerikaanse pianist Malcolm Frager. Er worden werken uitge voerd van Ljadow, Prokofjef en Mozart. Om kwart voor negen 's avonds bejflint: een nieuwe hoor- spelserie getiteld „Londen en Pa rijs" geschreven door John Keir Cross naar een gelijknamig boek van Charles Dickens. grootvader Een Italiaans vliegtuig zal vandaag bloemen uitwerpen boven Het Ka naal eu daarmee de wens vervul len van een zevenjarig Italiaans meisje, die hiermee haar overle den en nooit gekende grootvader wil eren. Het verzoek was in een niet onder tekende brief gericht aan de com mandant van de luchthaven Fiu- micino van Rome, generaal Re- nato Salaris. De brief was geschreven door de moeder van Erminïa, die zei, dat haar vader, een zeeman, in 1936 met het schip „Dignitas" in Het Kanaal de dood had gevonden en dat zijn stoffelijke overschot nooit was gevonden. Dit jaar had haar dochtertje een brief geschreven aan „Befana" de goede heks die op driekoningen de Italiaanse kinderen geschenken komt brengen, waarin zij Eefana had gevraagd: „Lieve Befana, breng me dit jaar geen speelgoed maar breng een heleboel bloemen naar het graf van mijn lieve opa, op de bodem van de zeé. Dank U wel". Erminia's moeder zei te arm te zijn om zelf aan de wens van haar dochtertje te kunnen voldoen. Zij riep de hulp in van generaal Sa laris en sloot een biljet van 1000 lire in voor de bloemen. Generaal Salaris heeft er voor ge zorgd, dat de piloten van een Italiaans toestel vandaag op hun vlucht naar Londen de bloemen boven Het Kanaal zullen afwer pen. FILMS IN ZEELAND Interpol lost het op Henry Morgan was een van de meest befaamde zeerovers, die ooit de Caraïbische wateren on veilig, maakten en zijn groot ste wapenfeit was ongetwijfeld de verovering van Panama op de Spanjaarden, een strategisch staaltje, dat hem opnieuw de gunst deed verwerven van de Engelse koning. De schrijver John Steinbeck schreef een in middels vergeten boek over Henry Morgan en zijn verove ringen, waarin de belegering- van Panama een belangrijke plaats inneemt. „Cup of gold" heet bet verbaal, een der eerste werken van de schrijver en 111 niets gelijkend op de boeken, die Steinbeck later beroemd heb ben gemaakt. In dc trant van „Cup of gold", ro mantisch. rijk aan actie en boeiend ook om zijn couleur locale, vervaar digde regisseur André de Toth een avonturenfilm met eveneens als zwaartepunt de verovering van Pa nama. Slechts op enkele punten is er verschil met Steinbecks geromanti seerde biografie van de gentleman- boekanier. Dat zijn het begin van de historie, waarin verhaald wordt hoe' een respectabele figuur zich bij pi raten en zeerovers voegde, en Mor gans relatie tot Dona Inez, de doch ter van de gouverneur van Panama. Volgens Steinbeck had Morgan het meisje nog nooit gezien, maar deden verhalen over haar bijzondere schoonheid hem tot de aanval op Pa nama besluiten. In de film ligt deze affaire op wat platvloerser vlak: de piraat is al jaren verliefd op het meisje en wil nadat hij een blauwtje heeft gelopen zijn geluk opnieuw beproeven. Op het punt van actie, piraterij van de meest woeste soort, ver schillen boek en film echter niet. De wreedheden van beruchte figu ren als L'Olonnais en zijn naaste vrienden zijn flink uitgemeten en fel gekleurd in beeld gebracht. „De koning der boekaniers" is te zien in twee bioscopen: Alham- bra (Vlïssingen) en City (Middel burg). Carnegie-eremedaille postuum toegekend De ere-medaille van bet „Caruegie- heldenfonds" is postuum toegekend aan de heer I). van Andel, gewoond hebbende te Moerdijk. Dit heeft bur gemeester dr. C. Vlak van Hoge- en Lage Zwaluwe meegedeeld in de jongste gemeenteraadsvergadering. Op 17 februari van het vorig jaar heeft de heer Van Andel getracht een collega te redden, die zich voor repa ratie-werkzaamheden bevond in een pijpleiding nabij het „Moerdijksege- m'aal" van de Nassaupolder. De man was bedwelmd geraakt als gevolg van het inademen van giftige dam pen. Zowel de heer Van Andel als diens collega verloren het leven. Aan twee andere personen, eveneens betrokken bij de reddingspoging, is een getuigschrift toegekend. 0 Zowel Scotland Yard als de Ameri kaanse ambassade In Londen hebben te gengesproken, dat de Britse recherche een onderzoek zou instelien naar de antece denten van huishoudelijk personeel bij .-atoomgeleerden en ^vooraanstaande mili taire en politieke leiders. Twee Britse dagbladen hadden gemeld dat een derge lijk onderzoek gaande was,, nadat een naar het westen uitgcwUen communisti sche spion' had verklaard dat In de Sow- jet-Unie, spjoxvnen werden opgeleid die ln Kngeland moesten opereren. Een geheel ander soort spanning- vindt men in Grand (Goes) waar de bekende Interpolfilm „Interpol dos sier Mat 444'" vertoond wordt, ook wel bekend onder de titel „De myste rieuze Julia Manton". Het is het re laas van een geheimzinnige moord, waarvoor de schone Julia Manton de gevangenis ingaat. Achter deze schijnbaar eenvoudige zaak schuilt echter een mysterieus spionagecom- plot, dat Interpol ons onthult. In de hoofdrollen enkele onbekende ster ren: Sora Doll, Jacques Dumesnïl en Carl Studer. Eddie Constantine is opnieuw op het oorlogspad tegen ieder, die maar boze bedoelingen heeft. „Eddie in vuur en vlam" heet dit deel van zijn kruistocht tegen de misdaad en het is te zien in Luxor (Vlissingen) en Electro (Middelburg. GRAND (Goes) tenslotte draait zon dagmiddag een vrolijke film voor alle leeftijden, waarin het leger op de korrel wordt genomen: „Piefke, de schrik van de compagnie" luidt de titel. Gvna Lollobrigida heeft haar raven zwarte lokhen moeten offeren aan de film: sedert enkele dagen loopt zij in Rome rond als een blondje, ivaarbij het niet- moeilijk valt te concluderendat haar aantrekkelijk heid alleen maar in haar ravenzwar te haar zat! Pokkencontrole voor reizigers van Dusseldorp Het ministerie van sociale zaken heeft meegedeeld, dat naar aanlei ding van drie gevallen van pokken in Dusseldorp, de Duitse gezondheids autoriteiten deze stad tot besmette kring hebben verklaard. De Nederlandse geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid heeft voorbereidende maatregelen getroffen om zo nodig het personen verkeer tussen Dusseldorf en Neder land in overeenstemming met de in ternationale sanitaire regeling van 'de Wereldgezondheidsorganisatie, on der controle te stellen. Bij de jaarwisseling Op en over de. grens van „oud en nieuw" een opmerking naar aanlei ding van uw rubriek „Wereldgebeu ren" (van 30 dec.) onder het op schrift: Geen uitzicht. Ik neem met weglatingen letterlijk daaruit over: de Amerikaanse minister van buitenlandse zakenzag hoe het communistische blok werd omringd met Amerikaanse en andere militaire basesDe twee grote communisti sche staten Rusland en Chinazijn op het ogenblik agressiever dan ooit. U zegt: „geen uitzicht". Ik vraag me af, mede in verband met de B.B.- wenken: wie zijn schuld is het nu eigenlijk? Mij inspireert deze situatie niet tot een overtugide keuze; allerminst. Axel, 30 dec. 1961. P. J. Pennings. Waarderend woord Gaarne een waarderend woord voor uw kerstnummer. Het heeft mij ge troffen, dat U van de vroegere „kerstplaten" bent afgestapt. Meer dan een verheerlijking van het „Zeeuws-eigene" heb ik er voorheen niet in kunnen vinden. In plaats daar van nu de afbeelding van een fresco uit de dertiende eeuw. Dank ook voor de kerstboodschap van prof. Kraemer met een eigentijdse vertolking. Het artikel over Israël en Egypte" heb ik met belangstelling gelezen, terwijl de pagina over de zondagsschool van Serooskerke een goed beeld gaf van het werk, dat door veel vrijwilligers op dit terrein gedaan wordt. Een fij ne wijze van waardering voor alle zondagsschoolleiders. Genoeg, het is slechts een uiting van dank voor dit nummer. Mag ik U alleen nog vra gen, indien mogelijk, voortaan het ar tikel „Stemmen uit de Kerken" in de zaterdageditie op één pagina af te drukken Burgh (Sch.). F. Don. Niet inspirerend De laatste jaren schijnt het bij onze jeugd meer en meer de gewoonte te zijn, dal: men in de nacht van 31 dec. op 1 jan. zich eens flink wil uitleven, en daarbij overgaat tot gevaarlijke baldadigheden. Laat ik voorop stellen, dat wij ook jong geweest zijn en er beslist'niets tegen hebben, dat de jeugd zich eens uitleeft (ik vind dit zelfs gezond). Het volgende is mij echter overko men in Middelburg. Na de viering van oud en nieuw in dé familiekring, voerde pin». 0.45 uur mijn weg naar huis per auto, via Noordstx-aat, Markt, Langeviele, echter bij het ne men van de bocht Noordstraat-Markt, voor het stadhuis, zag 11c plotseling' mijn weg versperd, door een party stalen palen met kettingen waarmee de hoeken van de Markt zijn afgezet, deze waren uit de grond gerukt en op der ijweg gesmeten, door sterk afremmen en het stuur om tc gooien kon ik erger voorkomen, was dit niet gebeurd, had ik, zo ik niet over de kop was geslagen toch voor een be hoorlijk bedrag aan schade gehad. Dat het uithalen van zulke torne- menten ondoordacht en zinloos is, behoeft geen nader betoog, en dat dit mensenlevens kan kosten is be grijpelijk. Wil men zich uitleven akkoord maar hier zou ik toch willen zeggen: Kin deren speelt blij maar laat de rij weg vrij. Wil men plezier maken, daartegen heeft niemand bezwaar, maar jaag de politie en de medemensen niet te gen je in het harnas, organiseer vol gend jaar met toestemming van het gemeentebestuur op de speelweide van Toorenvliedt 'n nachtelijke brom fietsrace, verlicht het circm't met brandende teertonnen, nodig 'on- gelui uit bij de race, en mar>en gezellige boel van, dan ho er ook bij te kunnen zijn. Met dank voor de plaatsing tc ik, Rotte. Middelburg, Arnelaan 6 Zeeuwse kunst De actie „Zeeuws Museumfonds" heeft de tienduizend gulden bereikt en met veel optimisme hoopt de heer Heymans het grote doel een mobiel Zeeuws Museum met werken op het niveau van een Van Gogh tc berei ken. Zelfs met een veelvoud van dit be drag blijft dit een utoptie. Waarom niet Zeeuws Museum cn Zeeuws Museumfonds geheel voor eigen Zeeuwse (kunst-) zaak gebrui ken Dat is broodnodig en per slot zijn de grote musea in ons land voor de Zeeuwse jeugd bereikbaar. Het heeft geen zin dergelijke hoge idealen te stellen, de Zeeuwen lopen er niet warm voor, getuige het ge ringe bedrag dat bijeengegaard is. Schenkingen kunnen wat doen, maar men kan behalve een enkele uitzon dering niet verwachten dat kunste naars leven om hun werk aan mu sea te schenken. Niet het ideaal maar de financiën bepalen wat mogelijk is en het doel de hedendaagse kunst in Zeeland te steunen en daardoor op hoger niveau te brengen is reëel en met de beschik bare gelden van fondsen en overheid in eerste instantie te verwezenlijken. Alle eerbied voor het streven van de heer Heymans, maar laat hij, de Zeeuwse overheid en alle Zeeuwen beseffen dat alleen de hedendaagse Zeeuwse Kunst voor het aanzien van onze provincie van belang is. Vlissingen. G. J. F. Naerebout,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 20