PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0EKARN0 ZET OORLOGSPROPAGANDA NOG STEEDS VOORT Geheime Franse leger kondigt revolte aan Woningnood in Arnemuiden ernstig probleem Den Haag klaar voor evacuatie van Nieuw-Guinea Vandaag.. Auto te water twee doden BOZE NEHROE SLOEG ZIJN AANHANGERS OM DE OREN Zilveren feest 205e jaargang - no. 5 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oos'd.urg. tel, 130i, Terneuzen. tel. 2116; Zierikzce. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Zaterdag 6 jan. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ni.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. •.Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. PHILIPPIJNEN BEMIDDELEN - NOG - NIET Amerikaanse ambtenaren in Washington hebben verklaard, dat de kans op onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over het probleem Nieuw-Guinea thans heel goed lijkt te staan. Men meende te weten, dat de zaak er nu 0111 draaide hoe Indo nesië zijn standpunt t.a.v. het beginnen van ouderhandelingen zou formuleren. Men zei, dat de Amerikaanse ambassade 111 Djakarta nauw contact hield met de regering daar en dat te zelfder tijd de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Thant, aan de zaak werkte via de Indonesische vertegenwoor diger bij de V.N. Volgens radio-Djakarta heeft de commandant van Oost-Indone- sië, kolonel Boesjirio, bevel gegeven tot algemene mobilisatie in zijn gebied. Deze maatregel geldt voor mannen en vrouwen tussen 16 en 45 jaar. middelaar willen optreden indien nogmaals indien beide partijen er 0111 vragen." Evacuatie Volgens goed ingelichte kringen in Den Haag lioudt de Nederlandse re gering er echter al enige tijd reke ning mee dat een snelle evacuatie van Nieuw-Guinea nodig zal zijn. Hiertoe houdt men reeds geruime tijd scheepsaccommodatie van niet ge ringe omvang in de omgeving van Australië gereed. De Nederlanders in Nieuw-Guinea en speciaal de voor de daar werkende Nederlanders verant woordelijke instanties zijn gedetail leerd van deze Nederlandse voor zorgsmaatregelen op de hoogte. De Indonesische luchtmacht maakte bekend dat het luchtgebied van bet oostelijk deel van Indonesië tegen over westelijk Nieuw-Guinea is ge sloten voor alle luchtverkeer. Alle reeds verleende vergunningen voor vluchten In dit gebied zijn ingetrok ken. Elke overtreding van dit verbod zou krachtig optreden van de Indo nesische luchtmacht tot resultaat hebben, zo werd gezegd. De woordvoerder van de Indonesi sche marine, majoor Ambardy, ver klaarde dat Indonesische oorlogs schepen „uitvoerige oefeningen" in Oost-Indonesië houden en „gereed zijn om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden". Hij zei dit n.a.v. berichten „dat de Karei Doorman op 15 januari een oefenreis in de West- Indische en Zuidamerikaanse wate- icn zou beginnen". Bevrijdingscommandó president Soekarno heeft opdracht gegeven tot de instelling van een commando om alle militaire opera lies voor de „bevrijding" van West Irian te coördineren, aldus is giste ren te Djakarta bekendgemaakt. De woordvoerder van de operationele staf, luitenant-kolonel Saboer, ver klaarde, dat een „verenigd"' com mando alle strijdkrachten en volks- weerbaarheklsgroepen in oostelijk In donesië onder zijn gez&g zal brengen voor een eventuele invasie van Ne derlands Nieuw-Guinea. Verdediging De Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, lieeft vrijdag 111 Melbourne verklaard dat de Nederlandse strijdkrachten in aclie zullen komen by een In donesische invasie van westelijk Nieuw-Guinea. De ambassadeur wenste zich niet uit te laten over de sterkte van de Ne derlandse strijdkrachten in westelijk Nieuw-Guinea, noch over de bewape ning. Geen bemiddeling De vice-president van de Philippijnen, Pelaez, heeft met nadruk ontkend, dat de Philippijnen. zouden hebben aangeboden, als bemiddelaar op te treden in het geschil tussen Neder land en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea. Pelaez verklaarde dal de Nederland se ambassadeur in üe Pbilippynen, dr. J. van der Zwaai, heni had ge vraagd of de Philippijnen hun „goe de diensten" in de regeling van het geschil zouden willen aanbieden. De vice-president, die tevens minister van buitenlandse zaken is, voegde er aan toe: „wij zouden graag als be- President Soekarno, gefotografeerd tijdens een rede aan de universiteit Gad ah Madu" le Djokjakarta. Soe karno bezocht de universiteit ter ge legenheid van de in gebruikstelling van de eerste atoomreactor van In donesië, wélke in deze universiteit staat opgesteld. Hervatting besprekingen Frankrijk-Tunesië In Parijs is gisteren officieel be kendgemaakt dat Frankrijk en Tunis op korte termijn het overleg over de Franse basis Bizerta op Tunesisch gebied, op ministerieel niveau in Pa rtijs zullen hervatten. Frankrijk zal worden vertegenwoor digd door de minister van buitenland se zaken. Maurice Couve de Murville aldus "de mededeling. is het 25 jaar geleden, dat aan prins Bernhard bij ko ninklijk besluit de titel „Prins der Nederlanden" met het praedicaat „Zijne Koninklijke Hoogheid" werd verleend. is het 550 jaar geleden, dat Jeanne d'Are te Domrémy in Lotharingen werd geboren. MORGEN vieren koningin Juliana en prins Bernhard te Lech am Arlberg in Oostenrijk hun 25- jarig huwelijksfeest. VVVVVVVVNAAAA/WVVVVWVVV Donderdagnacht omstreeks half drie is op de rijksweg ter hoogte van Westérbroek in de provincie Gronin gen een autu met vijf inzittenden, waarschijnlijk door de gladheid van de weg geraakt en in het Wlnscho- terdiep gereden. Drie inzittenden zijn gered, twee zijn verdronken. De beide verdronken inzittenden van de auto zijn de 38-jarige J. J. Schol ten s uit Kloosterburen, die vermoe delijk de auto bestuurde, en zyn ver- De voor een „Frans Algerije' loofde mej. C. A. Bos (35 j.) uit ronde rechtse extrenmtenorganisatie Groningen. O.A.S. heeft vrijdag in een piraten- S Premier Nehroe van India heeft vrijdag bewakers geslagen, toen er S S op de conferentie van zijn congrespartij in Patna een hevig tumult S S ontstond. Op een gegeven ogenblik bestormden enthousiaste aanban- S gers het podium, waarop Nehroe zou spreken. Hij wilde naar bene- S den om de mensen te kalmeren. Partijfunctionarissen, die bang wa- ren dat hem iets zou overkomen, probeerden hem tegen te houden. Een functionaris sloeg zijn armen om Nehroe's middel. Toen daarop andere functionarissen Nehroe de weg versperden, schreeuwde hij: „Laat mij met rust, laat mij naar beneden gaan". Mensen van de ordedienst trachtten Nehroe te overreden. Hij werd echter woedend. Met een vuurrood gezicht sloeg hij op hen in, toen zij probeerden hem weg te slepen. Partijfunctionarissen verklaarden later dat zij de premier nog nooit zo kwaad hadden gezien. De bij eenkomst is verdaagd tot vandaag. Voor Nehroe vertrok, holde hij van de ene kant van het podium naar de andere in een poging om de orde te herstellen. Verscheidene malen greep hij in. toen gillende moeders probeerden hun kinderen in veiligheid te brengen door ze over de hoofden van de menigte 3| heen aan de leiders van de congrespartij op het podium over te ge- S ven. Enkele seconden lang had Nehroe een felle woordenwisseling S met een vrouwelijke partijfunctionaris, die liem dringend verzocht S het podium te verlaten. De minister van financiën Desai verklaarde S later: „Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt". Toen Nehroe, die zich een poosje had teruggetrokken om de aanwe- S zigen gelegenheid te geven te kalmeren, later weer op het podium verscheen, begon het gedrang opnieuw en werd het al spoedig dui- delijk dat niets de naar het podium opdringende mensenmassa meer in toom zou kunnen houden. Nehroe verliet tenslotte definitief de zaal, waarop de vergadering in een onbeschrijflijke wanorde werd s besloten. uitzending hekend gemaakt dat zij gereed staat om de huidige golf van i bloedvergieten die over de steden van Algerije is gespoeld aan te wak- keren tot een burgeroorlog. De uit- zending, die was voorafgegaan door een bekendmaking van liet Franse, bestuur dat 237 leden van de O.A.S. waren gearresteerd, stelde: „nu de regering in Parijs een burgeroorlog wil, kan zij hem krijgen. Iedere Eu ropeaan in Algerije dient zichzelf als gemobiliseerd te beschouwen". De omroeper verklaarde dat Ce re actie op de „mobilisatie" aan kondigingen die eergisteren door het geheime leger op muren van gebou wen in Algiers waren geplakt gunstig was geweest. In de uitzending werden echter geen bijzonderheden vermeld over de ac ties die de O.A.S. voorbereidde. In de hoofdstad Algiers werden vrijdag bij vijf afzonderlijke overvallen drie personen gedood en zeven anderen gewond. In de overige grote steden verloren tien mensen het leven en werden twaalf anderen verwond, zo dat de verlieslijst over 1962 tot 91 doden en ongeveer 200 gewonden was gestegen. In Oran, de havenstad, waar het aantal terroristische daden angst wekkende vormen begint aan te ne men. werden een 15-jarige Europese jongen en twee moslims gedood en drie Europeanen en een moslim ge wond. Bovendien verloren achttien Franse soldaten het leven en werden zeven van hun strijdmakkers gewond toen een militaire eenheid bij Setif in Oost-Algerije vanuit een hinderlaag door guerilla's van de F.L.N. werd aangevallen. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft vrijdag in Bonn m goede gezondheid zijn 86ste verjaardag gevierd. Foto: Dr. Ade nauer rechtstemidden van leden ■van zijn kabinet, die drinken op zijn gezondheid. Links prof. dr. Ludwig Er hard. P.Z.C.-zaterdagnummer HET WAS EEN koude middag op de bolbaan bij De Wilde in Oostburg, maar ze kwamen toch, de mannen uit het Landje van Cadzand. Om te bollen om ganzen en kaapse kezen. Een onzer redacteuren schreef er een sfeervol verhaal over, dat - geïllustreerd niet tekeningen van Jae. Prince te vinden ls op pagina zeven. Voorts in dit twintig pagina's tellende P.Z.C.-zatcrdagnum- mer Stemmen uit de kerken 1 pag. 3)„Op de bolbaan bij De Wilde" 1 pag. 7); Kroniek van Zwin lol Zype (pag. 9): Radio en T.V. met Films in Zeeland (pag. 10); letterkundig kroniek en kunst (pag 13); „Uw pagi na, mevrouwt' (pag. 14); „Zig- zag"-jeugdpagina (pag. 15); Kerken en Maatschappij, feuil leton, klanken uit de ether en oplossing kerstpuzzel (pag. 17) en de kinderkrant met de nieu we puzzel op pagina 19. SAMENWONING IN BOUWVALLEN Woningwetwoningen kunnen situatie verbeteren Weinig Zeeuwse gemeenten heb ben zo ernstig met de woning nood to kampen als Arnemui den. Een omstandigheid die in vele opzichten een terugslag geelt of remmend werkt. Zo liep het zielental terug door vcr- trekoverschot. Het sanerings plan dat de hoogst noodzakelij ke sloop van bijna 90 woningen inhoudt en reeds in 1958 werd goedgekeurd, kan wegens het ontbreken van vervangend bouwvolume niet worden uitge voerd. Deze gemeente van nog geen 3000 zielen heeft een voor lopige lijst van 81 woningaan- vragen eu kent 51 gevallen van samenwoning. Bij een gemiddel de geziussterkte van vier perso nen, zoals deze in Arnemuiden is, betekent dit, dat ongeveer 200 personen ofwel 7% van de bevolking samenwoont en veel al onder omstandigheden die te genwoordig voor onmogelijk worden gehouden. „„Ecu onhoudbare toestand", aldus burgemeester A. Hack, „de jongeren willen niet meer samenwonen, wil len niet meer in oude krollen wor den ondergebracht en gaan dus weg. Naar Souburg, Vlissingen en Mid delburg". Snelle uitvoering van het sanerings plan acht hy eèn hoogst urgente zaak voor Arnemuiden, „maar we kunnen er onmogelijk vaart in krij gen". Ernstig noemt liij het wegtrek ken van jongeren daarom, dat de bevolking van zijn gemeente ernstige kans loopt te vergrijzen. De oplos sing ziet bij voornamelijk in een rui me toewijzing van woningwetwonin gen. Vorig jaar kreeg Arnemuiden vier woningwetwoningen toegewezen. Een aantal dat zeker geen basis voor saneren geeft. Beduidend groter was het kwantum premie woningen in 1961: namelijk 31. „Daar zijn we erg blij mee" aldus de heer Hack, „maar voor de ge middelde Arncmuidenaar is de premiewoning eigenlijk le duur. De afbetaling is een zo zware last dat vrouw en kinderen proberen met garnalen pellen bij te verdie nen en zo de zware uitgaaf te verlichten. Force majeure kiest men voor een premiewoning. Met ongeveer 20 per week afbeta ling plus onderhoud is de last eigenlijk te zwaar". Het vervangend bouwvolume voor het saneringsplan moet dan ook voornamelijk uit de woningwetsector komen. Voor 1962 heeft Arnemuiden het provinciaal bestuur om 25 wo ningwetwoningen. gevraagd. Negen stuks ter vervanging van t® saneren woningen en 16 stuks voor de norma le aanvragen. Komen ze er, dan kan de eerste en zo hoognodige fase van het saneringsplan worden uitgevoerd, namelijk de noordzuid doorbraak van de Nieuwstraat, door Lionstraat en Langstraat naar de Zuidwal, die énige verlichting en ruimte zal scheppen in de benarde kom van nauwe straatjes. Zwarte bladzijde Ecu bijzonder zwarte bladzijde voor j Arnemuiden is wel de samenwoning. Van de 51 gevallen zijn er 27 gere- gistreerd op de lijst van woning- aanvragen, de overige samenwoners i rekenen niet op de mogelijkheid van verbeteriug en zijn le moedeloos 0111 een aanvraag iir te dienen. Dc wo ningen waarin gezinnen samenwonen lenen zich in de regel nauwelijks voor normale bewoning door slechts één gezin. De oude tochtige en lekke zol ders zijn vaak met behangpapier en karton in afdelingen gesplitst, zodat twee gezinnen er koud en vochtig (Zie slot pag. 2 kol. 2) fcantlij: f Morgen is het vijfentwintig jaar geleden, dat prinses Juliana in het huwelijk trad met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, een gebeurtenis die een deel van de hui dige generatie slechts kent als een overgeleverd feit. Maar wie die da gen van verloving en huwelijk van onze koningin destijds bewust liecfl meegemaakt, herinnert zich levendig hoe deze beide feestelijkheden aanlei ding waren tot grootse nationale manifestaties. Er was niet alleen een direct en intensief medeleven met de koninklijke familie, er was tevens een gevoel van nationale solidariteit over het Nederlandse volk vaardig geworden. Deze gevoelens waren zonder twijfel mede een gevolg van de angstige dreiging, waarin men in die jaren leefde; het was alsof men het onbewust voelde: nog eenmaal kan Nederland zich met Oranje één voelen in een situatie, die onherroe pelijk i vermoedelijk binnen korte tijd) tot het verleden zal behoren. Het was nog in de dagen van het on gedeelde Koninkrijk der Nederlan den, dat zich er op beroemde een grote koloniale mogendheid te zijn, dat de reputatie had van een van de rijkste landen ter wereld, maar dat er desondanks niet in slaagde alle lagen van de bevolking een redelijk bestaan te verschaffen. Wanneer men nog weer eens bladert in kran ten van die dagen, dan realiseert men zich eerst recht hoeveel er sindsdien is veranderd. De berichten uit 1937 maakten melding van huldebetuigingen door vorsten uit Nederlands- Indië, de soesoehoenan van Soera- karta en de sultan van Djokjakarta. Dr. H. Colijn sprak hen toe en ge waagde van de grote loyaliteit van deze vooraanstaande inwoners van Oost-Indië jegens het moederland in Europa. Maar tegelijkertijd- over schreeuwde Hitler in die dagen Eu ropa en in Spanje werd om Madrid gevochten. In Ne derland ging men gebukt onder de crisisverschijnselen en werd een vak bondsactie ge start onder de veelzeggende titel „Jong Holland snakt naar werk". Nieuwe uitvindingen werden alge meen bezit. Zo werd in beschouwin gen over het vorstelijk huwelijk zelfs gewaagd over de zegeningen van de radio: een hoofdartikelenschrijver moest erkennen nadat hij de radio reportage over het huwelijk had ge hoord. dat dit medium toch ook een middel tot verrijking kon zijn. In deze haast ondefinieerbare fin-de- siècle-sfeer van de dertiger jaren, het' einde van een tijdperk, kreeg het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard een nadrukkelijke nationale functie: het was voor het Nederland se volk een aanleiding om zich rond het vorstenhuis te scharen en zich in alle verdeeldheid een te weten. Wanneer men die periode van toen vergelijkt met het heden, dan valt op hoe juist op dit ogenblik een Nederlandse regering bezig is met de liquidatie van het laatste be zit in de Oost. Op dit moment is men wel heel ver van huldebetuigingen en loyaliteitsverklaringen over en weer met wat dan tegenwoordig Indonesië is. En voorts is het opmerkelijke van onze dagen dat de regering van nu met andere landen zoekt naar gro tere eenwording in Europees ver band. terwijl toen een neutraliteits politiek het begin en het einde van het beleid was. Maar wanneer men nu aan de vooravond van de zevende januari overweegt welke plaats het bruidspaar uit 1937 thans inneemt tegen het volstrekt gewijzigde decor van ons volksleven, clan moet men erkennen dat koningin Juliana en prins Bernhard er in zijn geslaagd aan hun moeilijke ambt nieuwe in- hoiid te gieven, dat zij meegegroeid zijn met de zo sterk veranderde om standigheden en dat zij in de heden daagse samenleving van ons land een centrale plaats zijn blijven innemen. Hun pad is niet over rozen gegaan en verdriet is ook hun deel geworden. Maar met dankbaarheid mag worden vastgesteld, dat de monarchie in de wervelwind van de tijd in Nederland geen uitgeholde vorm is geworden, maar een levend organisme is. En aan het hoofd daarvan staat een vrouw, door vrijwel iedere Nederlan der bemind en gerespecteerd, terwijl haar echtgenoot vijfentwintig jaar geleden nog een vreemdeling; eer bied heeft weten in te boezemen door de energieke wijze, waarop hij binnen de regelen van de constitutie de be langen van zijn land behartigt. Bij de inzegening van het huwelijk op de zevende januari 1937 zei professor Obbink, dat prinses Juliana overvloe dig had geloond in haar jonge leven welk een hoge opvatting zij had van haar taak. Sinds haar huwelijk en sinds zij tot de koninklijke waardig heid is geroepen, heeft zij dezelfde hoge plichtsopvatting getoond: als staatshoofd en als moeder. Aan de vooravond van haar zilveren bruiloft mogen en moeten deze zaken dank baar worden gememoreerd. Noot: In de kantlijn van gisteren zijn enkele woorden weggevallen. Er stend: „Als daarmee niet snel wordt begonnen, dan zal de tijd verklinken zonder ook maar eén echo na te la ten". Er behoorde echter le staan: „dan zal de rtubbelstadsgedachte In <le tijd verklinken zonder" enz.". Nieuw lid Eerste Kamer De heer M. Troostwijk te Groningen is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Hij zal daar dc plaats innemen van de- heer J. L. Hoos- land (arb.j, die ontslag heeft geno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1