Verolme bezorgd over werf te Heusden EEG-Iandbouwgesprek boekt vooruitgang Tweede Kamer wenst verruiming van buitenlandse hulp KLANKBORD Indonesië dementeert Papoea-plebisciet VRIJDAG 5 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MACHTSCONCENTRATIE TEGENOVER RUSLAND BEPLEIT Lof voor „wenken voor burgers tijdens oorlogshandelingen" (Van onze parlementaire redacteur) Opnieuw hebben enige leden der Tweede Kamer aangedrongen op verrui ming van de Nederlandse hulpverlening aan de onderontwikkelde gebie den. Dat geschiedde donderdag in de vergadering der Kamer die was ge wijd aan de behandeling van de begr oting van buitenlandse zaken voor 1962. Het verst in hun verlangens gingen de heren Ruygers van de P.v.d.A. en Biesheuvel van de A.R.P. Eerstgenoemde vreesde, de Neder land, dat bij de hulpverlening altijd een vooraanstaande plaats heeft inge nomen bezig is deze positie te verliezen. Andere landen hebben hnn bij drage aanzienlijk verhoogd. De Nederlandse steun is nagenoeg gelijk ge bleven. Hij verlangde de heer Biesheuvel viel hem hierin geheel bij dat op de begroting meer zal worden uitgetrokken voor het speciale fonds en voor het fonds voor uitgebreide technische hulpverlening. Ook deden beide afgevaardigden een goed woord voor het kinderfonds van de Ver enigde Naties. Een procent De heer Ruygers bleef vasthouden aan een steunverlening, die neer komt op één proeent van het natio nale inkomen, zoals verleden jaar in de verworpen motie-Peschar (p.v.d. a.) was gevraagd. Zo ver ging de heer Biesheuvel niet, maar een be drag van één procent van het natio nale inkomen was voor hem toch wel min of meer een streefcijfer. De an ti-revolutionaire afgevaardigde, die vond, dat Nederland bij de hulpver lening in de voorhoede moet blijven staan, vroeg de regering om reeds voor 1962 de steunbedragen te verho gen en om in elk geval voor 1963 een aanzienlijke verhoging' voor de daarvoor in aanmerking komende fondsen te overwegen. Ook de heer Diepenhorst van de C.H.U., die aan de samenwerkin; met de ontwikkelingsgebieden een hoge prioriteit wilde geven, was voor uitbreiding van de Nederlandse hulp verlening. Uitvoerig is de zogenaamde oost west-verhouding besproken, waarbij de heer Goedhart van de P. v. d. A. aan de regering vroeg, of zij bereid is op de daarvoor bestemde plaatsen te ijveren voor de „dekolonisatie" van honderden miljoenen mensen, die thans zuchten onder de Sowjet-heer- schappij. Hij noemde een snelle Euro pese machtsconcentratie tegen Rus land nodig. Deze afgevaardigde vestigde voorts de aandacht op de opvallende tegen stelling tussen de zware bezetting van de Sowjet-ambassade in Den Haag en de geringe bezetting van de Ne derlandse ambassade in Moskou. Hij kritiseerde de behandeling van de twee in Rusland aangehouden Neder landse zeelieden De Jager en Rey- don, die verdacht worden van spio nage, hoewel nog helemaal niet vast staat dat zij zich daaraan inderdaad hebben schuldig gemaakt en hij ver zocht de regering erop aan te drin gen, dat zij worden uitgewisseld te gen eventuele Sow jet-spionnen in Ne derland. Paraat zijn Evenals de heer Goedhart achtte de heer Duynstee van de K.V.P. paraat heid tegen de Sowjet-Unie geboden, niet alleen militair, maar ook moreel. Hij drong aan op een federaal Euro pa en op een goede samenwerking in de N.A.V.O. ter verdediging van het Westeuropese bruggehoofd. Alleen militaire integratie en het maken van Europa tot een nucleaire macht zal Rusland kunnen afhouden van een gewapende aanval, meende hij. Mevrouw Stoffels-van Haaf ten van de V.V.D. verkondigde een overeen komstige mening. Ook zij vond, dat het westen zich voldoende dient te wapenen tegen een eventuele Russi sche agressie. Een volkomen vreemde taal in dit milieu sprak de communistische heer Bakker. Hij vond, dat ieder kan zien, dat het „muurtje" in Berlijn gehol pen heeft om de gemoederen tot be daren te brengen. Er is veel minder wapengekletter dan een paar maan den geleden. Van de westerse mo gendheden bedoelde hij. Deze afge vaardigde verweet de regering, dat zij in de Berlijnse kwestie geen neu- ZESTIEN KATTEN. Elizabeth Eakin, de bezitster van zestien kat ten, heeft het beroep gewonnen tegen een eerder door de rechtbank gedane uitspraak dat de dieren moesten worden afgemaakt, zo is in Shrews bury bericht. Het hof had bevolen dat de zestien poezen en drie honden van Elizabeth Eakin moesten worden afgemaakt nadat de koninklijke vereniging voor dierenbescherming een klacht had in gediend dat de dieren werden ver waarloosd. De honden werden inmid dels afgemaakt. Een functionaris van de koninklijke vereniging voor dierenbescherming verklaarde heden tegenover de recht bank dat de katten thans goed wer den verzorgd. NEUS AFGEBETEN. Een soldaat, Viucenzo Galluccio, werd in Cittano- va in hechtenis genomen op de be schuldiging dat hij tijdens een ruzie met zijn moeder haar neus had afge beten. De soldaat had verlof gekre gen om de kerstdagen thuis door te brengen. „PREALABELE VOORWAARDE". Stakende havenarbeiders in Istan- boel zijn dezer dagen aan het werk gegaan, omdat hun vakbondsleider Moehittin Gezer, gedreigd had dat hij zich zou ophangen wanneer de vakbondonderhandelaars niet binnen vierentwintig uur de eisen ran de ha venarbeiders aanvaard zouden krij gen. traal standpunt inneemt en hij ver heerlijkte de vredeswil van de Sow jet-Unie. De staatkundig-gereformeerde lieer Van Dis die weer als ge woonlijk waarschuwde tegen de roomse overheersing in de wereld gaf opnieuw zijn afkeer van de Verenigde Naties te kennen. Hij veroordeelde deze organisatie, evenals hij vroeger de volkenbond heeft gedaan, omdat zij niet Gods woord als richtinggevend aan neemt. En omdat zij onmachtig is om gewapende conflicten te voor kómen. Tenslotte hadden prof. Patijn en me vrouw Stoffels-van Haaften, enige kritiek op enkele organisatorische kwesties rondom het buitenlands be leid. Zij kwamen vooral hierop neer, dat zij een ruimere voorlichting en documentatie door het departement verlangden en meer coördinatie in het buitenlands beleid nodig vonden. Oorlog vernietigend Alle tweede kamerleden waren het er in de donderdag gehouden verga dering wel over eens, dat een nieuwe oorlog, mocht deze over de wereld losbarsten, verschrikkelijk zal zijn. Hoe vernietigend, is moeilijk te pei len. Men kan wel van bepaalde ver onderstellingen uitgaan om de verde diging. niet alleen de militaire maar ook de civiele, te kunnen organise ren, maar het zal toch altijd anders zijn, zo meende vice-admiraal Moor man b.d. van de K.V.P., dan zelfs de deskundigen veronderstellen. Hoe dat zij, men zal alles In het werk moeten stellen, om het aantal slacht offers, ook onder de burgerbevolking, zo gering mogelijk te doen zijn. Ook daarover waren alle kamerleden het eens. Daarom veroordeelde men, dat de „wenken" die de regering onder de bevolking heeft laten verspreiden, wel belachelijk gemaakt zijn. Zeker, men vond de toon, waarin zij gesteld zijn een beetje beneden de maat en men achtte ze niet volledig en con creet genoeg» maar men stelde het op prijs, dat de regering op deze wijze tracht de Nederlanders tot het tref fen van een aantal maatregelen te brengen, die hun behoud in tijd van oorlog kan betekenen. Rijkspremie voor krotopruiming De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat het rijk met ingang van 1 januari 1962 voor elk ontruimd en afgebroken krot aan <je gemeenten een premie van f 600 zal verlenen. De gemeenten dienen van deze premies een fonds te vor men. Hieruit kunnen zij naar eigen oordeel in daarvoor in aanmerking komende gevallen aan bewoners van te ontruimen krotten bijdragen toe kennen. Deze bijdragen kunnen dienen als te gemoetkoming in de verhuiskosten, en in het bijzonder voor het over bruggen van het verschil tussen de lasten van het krot en die van de nieuw te betrekken woning. In het laatste geval zal de uitkering zich veelal over een aantal jaren uitstrek ken. De gemeenten kunnen behalve aan krotbewoners ook uitkeringen doen aan hen, die door opschuiving woon ruimte voor krotbewoners vrij ma ken. TE DUUR VOOR GROTE SCHEPEN Arbeiders moeten rekening houden met ontslag De heer C. Verolme heeft op een bij eenkomst met de ondernemingsraden van zyn in Nederland gevestigde be drijven zijn grote bezorgdheid uitge sproken over de toekomst van de werf in Heusden. Het bruggenpro- bleem vormt namelijk een te grote handicap voor de verdere ontwikke ling. Het dwingt het bedrijf de sche pen onmiddellijk na de tewaterlating zonder de zogenaamde bovenbouw naar Rotterdam te transporteren, het geen mede door de dnre bagger- werkzaamheden onder de bruggen grote extra onkosten met zich brengt, (Slot van pag. 1) het zingen van vaderlandslievende liederen. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft don derdag te Djakarta verklaard dat zijn regering het geschil met Neder land over westelijk Nieuw-Guinea op eervolle wijze wil regelen. Hij voegde hieraan echter toe: „bet is noodza kelijk dat de Nederlandse wrok tegen het onafhankelijke Indonesië zal ver dwijnen." Geen chantage Soebandrio ontkende een verklaring van de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken inhoudende, dat In donesië zich een politiek van chan tage permitteerde en de eis stelde, dat Nederland inzake Nieuw-Guinea zou capituleren. Een verslaggever van de in Melbour ne, Australië, verschijnende Sun News, die onlangs een bezoek heeft jebraeht aan Nederlands Nieuw- Guinea, heeft gezegd dat de vorige opperbevelhebber van de Nederland se strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht G. J. Platerink. hem heeft gezegd dat Indonesië Nieuw- Guinea „in enkele dagen" zou kun nen veroveren. De verslaggever, John Atherton, zei dat de schout-bij-nacht hieraan had toegevoegd: „zouden de Indonesische strijdkrachten even weinig doeltref fend zijn als wij hopen, dan zou het een week of twee kunnen duren en een derde land tijd geven te interve niëren". Onjuiste indruk In Den Haag hebben bevoegde krin gen naar aanleiding van Athertons artikel in de Sun News verklaard het te betreuren dat door deze vorm van voorlichting een onjuiste indruk van Veerdiensten Numansdorp en Ooltgensplaat hervat De veerboten Prinses Beatrix en de Van der Schuyt varen vanaf gisteren weer normaal volgens de huidige dienstregeling. Do Prinses Beatrix moest vorige week de dienst tussen Den Bommel en Numansdorp staken wegens zwaar drijf ijs. De Van der Schuyt onderbrak de vaart tussen Dintclsas en Ooltgens plaat wegens het opnemen van de lichtboeien. de feitelijke militaire verhoudingen wordt gewekt. Anderzijds wenst men hier op dit moment, gezien de delicate interna tionale contacten die aan de gang zijn, zich niet over de militaire kan sen van de verdediging van Neder lands Nieuw-Guinea uit te laten. Bemiddeling Naar aanleiding van berichten uit Manilla dat de Philippijnen bereid zijn als derde partij op te treden in het geschil tusens Nederland en In donesië over Nieuw-Guinea, heeft een woordvoerder van liet ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Nederlandse reegring op de hoogte is van dit aanbod. De Nederlandse regering heeft met erkentelijkheid kennis genomen van dit aanbod dat thans in studie is nomen, aldus de woordvoerder. Prof. Weve overleden In liet Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht is woensdagavond omstreeks kwart voor acht overleden prof. dr. H. Weve, de internationaal befaamde oogspecialist, oud-hoogle raar in de oogheelkunde aan de Utrechtse Rijksuniversiteit en ge neesheer-directeur van het Ooglei- dersgasthuis. Prof. Weve is 73 jaar geworden. Lotto-promotors veroordeeld Op de terechtzitting van het kanton gerecht in Den Haag heeft de offi cier van justitie, mr. II. van 't Veer, donderdag' hechtenisstraïfen geëist tegen overtreders van de, loterijwet. In zyn requisitoir noemde de officier de verdachten „parasieten van de maatschappij, die liever uiet een lui leventje (namelyk het openstellen en bevorderen van de deelname in de „Nordwest Lotto" geld wilden ver dienen, dan er voor te werken". De verdachten H. H. uit Katwijk, J. B„ J. C. U. en P. M. A. W„ allen uit Den Haag, werden conform de eis van de officier veroordeeld tot veer tien dagen onvoorwaardelijke hech tenis. Hagenaars, die als sub-agenten had den gefungeerd, werden veroordeeld tot f 75,boete en veertien dagen voorwaardelijke hechtenis. Tegen hen was f 100 boete en veertien dagen voorwaardelijke hechtenis geëist. die de concurrentiepositie ernstig be nadelen. Voor een tanker van circa 20.000 lor. dw zijn deze kosten enkele honderd duizenden guldens. Volgens de hoofd directie van het concern was het tot dusverre dank zij de hoogconjunc tuur mogelijk dit extra bedrag in te calculeren, omdat voor schepen van een dergelijk formaat behoorlijke prij zen konden worden bedongen. Maar nu is de situatie in de internationale scheepsbouw inmiddels gewijzigd. Op de werf in Heusden werken op het ogenblik 750 arbeiders, welk aan tal zou kunnen worden uitgebreid tot 1000. Deze capaciteit zou kunnen worden benut voor de bouw van gro tere schepen tegen scherp concurre rende prijzen. Maar men is bij Ver olme van mening dat het bedrijf ge noodzaakt zal zijn terug te vallen op de bouw van zeer kleine schepen, zo men niet de gelegenheid krijgt om de schepen zonder verdere onkosten van Heusden naar Rotterdam te brengen. Dan echter heeft het ook geen zin meer om de grote bezetting op de werf te handhaven, waarmee Heusden in zijn oude toestand zou terugkeren. In dat geval zal men vanzelfsprekend wel trachten de vrijgekomen arbeidskrachten in te schakelen bij het werk op de V.D. S.M. op Rozenburg, waar nu een personeelstekort is van 2500 man, doch men kan dit niet garanderen. Belemmeringen De werf te Heusden ligt op 15 km ten noordwesten van Den Bosch aan de Maas, die daar een breedte heeft van 214 meter en een diepte van 6 meter beneden N.A.P. Drie waterwe gen leiden naar zee. De kortste is die via de Oude Maas naar het Hol lands Diep, maar zij heeft als be zwaar dat grote schépen onmogelijk onder de Moerdijkbruggen door kun nen. Een andere weg loopt over de Maas naar Woudrichem en verder i Donderdagmiddag is in de Ticeede j Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van buitenlandse zaken. Foto: het kamerlid dr. C. L. Patijn (p.v.d.a) hield een rede, waar in hij als zijn oordeel te kennen gaf dat het contact tussen buitenlandse zaken" en het parlement onbevredi gend is en vjaarin hij pleitte voor be noeming van een tweede man aan de leiding van het departement, ter ont lasting van de zeer druk bezette mi nister Luns. Oud-minister Van Rooy burgemeester van Heerlen Bij K.B. is met ingang van 16 januari tot burgemeester van de gemeente Heerlen benoemd de oud-minister van sociale zaken en volksgezond heid, mr. dr. C. J. RL A. van Rooy. De heer Van Rooy is rooms-katholiek en lid van de K.V.P. Mr. dr. Van Rooy heeft reeds gerui me tijd ervaring als burgemeester. Hrj was van 1938 tot eind 1945 bur gemeester van Hontenïsse. Daarna vervulde hij dit ambt in Etten en Leur. Op zijn initiatief werd een „in- dustrialisatieraad" ingesteld, waar mee een grondslag werd gelegd voor een nieuwe welvaart in die streek. Op 1 mei 1952 werd hij burgemeester van Venlo en tenslotte op 5 april 1957 burgemeester van Eindhoven. In 1959 werd dr. Van Rooy benoemd tot minister van sociale zaken en volksgezondheid in het kabinet De Quay. Op 2 jyli 1961 meende minister Van Rooy zich genoodzaakt te zien om zijn ontslag te vragen aan H.M. de Koningin om persoonlijke redenen, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsont werp algemene kinöerbijslagverzeke- ring. over de Merwede en de rivier de Noord naar Rotterdam. Op deze route evenwel vormt de kleine sluis bij Andel een niet te overwinnen be lemmering. De derde en laatste weg is die via de Bergsche Maas, de zogenaamde „vier-bruggentoclit", die nu wordt ge bruikt. Zij heeft als grootste obsta kels de vaste bruggen bij Heusden en Keizersveer. HET OVERLEG IN BRUSSEL Geen oplossing nog voor groente en fruit De ministerraad van de E.E.G. heeft donderdag in Brussel enige vooruit gang geboekt bij de bespreking van het gemeenschappelijk landbouwbe leid, het sleutelvraagstuk voor de ov ergang naar de tweede etappe van het E.E.G.-verdrag. De ministers hebben op 30 december het overleg onderbroken, aangezien vóór de in het verdrag voorgeschreven datum van 31 december geen voldoende vooruitgang Iron worden geboekt. Verwacht wordt, dat het gesprek tot de volgende week zaterdag zal voort duren. Een van de punten, waarop de minis ters donderdag overeenstemming na derden, was dat van de zuivelindus trie. Een nieuw Nederlands voorstel hierover heeft vrijwel de instemming van de ministerraad gekregen. Het houdt in. dat de Europese commissie voor mei van dit jaar voorstellen zal indienen voor de zuivel, die van ge lijke strekking zullen zijn ais die voor granen, varkensvlees, gevogelte en eieren. De ministerraad moet daarover voor eind juli beslissen en de verordeningen moeten dan op 1 november 1962 van kracht worden. Van bijzonder belang voor Neder land is. dat ook voor de zuivel het beginsel van gemeenschappelijke fi nanciële verantwoordelijkheid zal worden toegepast. Er is overigens nog een reserve van de zijde van de Franse delegatie, die eveneens data wenst te zien vastge legd voor de regelingen voor rund vee en suiker. Groente en fruit Bij de bespreking van de regelingen voor groente en fruit werden voor de belangrijkste vraagstukken nog geen oplossingen bereikt. In feite raakten de ministers bij de debatten over dit onderwerp steeds weer aan het doornige probleem van de ont snappingsclausules. een punt dat met vle kwestie van de prijstoenade- ring waarschijnlijk de meeste tijd zal vergen. Het Wereldgebeuren Koehandel(tje) De koeien in Frankrijk, die be stemd waren om tijdens de af gelopen serie feestdagen in de vorm van forse biefstukken op de Franse tafels te verschijnen, hebben elkaar op de uitgestrekte weiden van Bretagne en de Aube-onigeving nog hartelijk nieuwjaar kunnen wensen. De Parijse slagers hebben het enkele weken lang vertikt ook maar een stukje rundvlees te verkopen. De aan voer van koeien en de slacht ervan stopten vanzelfsprekend gelijktijdig. Erg lang in 1962 zullen echter de os sen niet meer van hun vrijheid profi teren. want gistermiddag is besloten dat aan de biefstuk-staking een eind was gekomen. Van gistermiddag twee uur af kon men weer terecht in de winkels voor een stukje mager of vet rundvlees. De verkoop ging van de slagerskant weliswaar niet van harte, maar de regering had gezegd dat bij een voortduren van de staking geweld zou worden gebruikt. Ogen blikkelijk na dit bevel slepen de slachters hun messen en de eerste koeien lieten het leven. Parijs en om streken konden weer genieten van een biefstukje, dat bij weinig Franse maaltijden ontbreekt. De biefstuk-staking kreeg gedu rende de afgelopen weken nog een avontuurlijk kantje, toen bij grote en drukbeklante slagerijen kneedbommen ontploften. Blijkbaar greep het geheime Franse leger van ex-generaal Salan de gelegenheid van de staking aan om de verwarring nog wat groter te maken. Biefstuk stop en kneedbommen maakten het dus de laatste weken van 1961 niet aangenaam boodschappen bij de sla ger te doen. De eiientèle, die tijdens de staking genoegen moest nemen met varkensvlees en kippebout waaraan al spoedig gebrek kwam was overigens helemaal niet op de hand van de stakers, iets wat een Fransman, gewend aan allerlei sta kingen voor allerlei redenen, al heel gauw is. De Franse regering had na melijk voor biefstuk c.a. een prijsstop afgekondigd. Dat betekende wel een, volgens de gezamenlijke slagers, gro ve inbreuk op hun oude rechten, maar het bespaarde de Parisiennes enkele nieuwe franken per dag. Iedereen is gevoelig in zijn porte monnee, de huisvrouw evengoed als de slager. Vandaar dat de koehandel werd stopgezet en een koehandeltje tussen slagers en regering begon. Het is voor elke regering een on oplosbare opgave gebleken de vleesprijzen in Frankrijk in de hand te houden. Eeuwenoude rechten, die van vader op zoon overgaan, zijn er de oorzaak van dat alle slachtvee eerst, zelfs uit de uithoeken van het land, naar de hoofdstad komt, daar door grossiers wordt verkocht en dan wordt gedistribueerd. Het komt dus hierop neer dat de bevolking van een stad in Zuid-Frankrijk op bijvoor beeld zeshonderd kilometer afstand van de Parijse hallen centrum van de verkoop vlees koopt, dat af komstig kan zijn uit Zuid-Frankrijk, maar eerst per vrachtwagen zo'n kleine duizend kilometer heen en weer werd getransporteerd. Een der gelijke wijze van in- en verkoop ver viervoudigt vaak de prijs. De Franse regering-Debré, die alle mogelijke moeite doet de economie in de even wicht te houden, heeft daarom enkele weken geleden voor rundvlees, de meest gangbare vleessoort, een prijs stop afgekondigd. De slagers hebben die daad beantwoord met éen massale staking, die dus sinds gisteren verle den tijd is geworden. Overigens is de regering, volgens kenners van de Franse grond wet wel wat vrij geweest met de interpretatie van de wet. waarbij de slagers werd eelast de winkels te heropenen en ossevlees te etaleren en te verkopen. Deze wet, stammend uit 1938, is namelijk van toepassing op winkeliersstakingen in oorlogstijd. Dë regering gaat er blijkbaar van uit dat in Frankrijk een oorlogstoestand heerst of dat op zijn minst een soort staat van beleg is afgekondigd. Pou- jade. het volgens zijn aanhang mis kende Franse politieke genie, heeft de slagers openlijk tot gewelddadig verzet tegen de regering opgeroepen. De slagerspatroonsbond heeft echter bewerkstelligd dat de boueheries weer open zijn. Voorlopig althans, want de slagers willen wel graag een hartig woordje met de minister pra ten. Of de economie in de war loopt, is hun eerste zorg niet. Die betreft de lagere prijzen. Het doet inderdaad wat ridicuul aan dat men een econo mie wil saneren door met de koeien te beginnen. De Algerijnse kwestie beheerst echter het Franse dagelijkse en politieke leven zodanig, dat er resuachtige sommen mee verloren gaan. De Franse minister van finan ciën, Baumgartner. heeft daaruit da consequentie getrokken. Hij is afge treden. De Franse regering moet op de klein tjes passen, ook al betreffen die kleintjes enorme feestossen. BAUMGARTNER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9