NIEUWERKERK, dorp zonder toren DODEN ONDER PAPOEA'S BIJ BOTSINGEN IN BALIEMVALLEI C.N.V.-VOORZITTER ACHT ZICH BELEDIGD IN BROCHURE VRIJDAG 5 JANUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T JllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioniiiit HEN DORP mef een mooie ring, maar een gemis in het cen trum: Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland, dat in de tweede we reldoorlog zijn toren door de bezetters zag opgeblazen. Nu is het dak van de hervormde kerk het hoogste punt in Nieuwer- kerks centrum; de kerk met daar naast een lege plaats, want ook met de bouw van een nieuwe toren is ondanks de activitei ten van de gemeente en van een torenfonds" uit de burgerij is nog steeds geen begin ge maakt. Nieuwerkerk behield bij de val van de toren alleen de klok. Die hangt nu in een kleine houten klokkesfoel, links op de foto een soort baken om de herinnering aan de toren en de wens tof herbouw levend te houden Overigens valt het ontbreken van de toren voldoende op. Het is of het kerkgebouw wat triest staat te wachten op een massieve ste nen kolos om steun bij te zoeken, ledereen, die in Nieuwerkerk aan de ring woont officieel Kerk- ring geheten kijkt uit op die lege plaats. Op de voorgrond links het voormalige ge meentehuis van Nieuwerkerk, dat niet meer wordt gebruikt sinds de gemeente met Ouwerkerk, Oos- terland en Sirjansland tot „Dui- veland" werd samengevoegd. Rechts op de hoek van dit ge meentehuis de „dokterswoning", waar de arts Van der Zande woont. Als een waaier liggen de hui zen aan de ring, die met de gevel op de foto zijn gekomen. Uiterst links begint die waaier in het midden vpn de foto met het pand van woninginrich ting Tanus en dan volgen direct nog drie (winkel) panden van de Nieuwerkerkse middenstand: de slagerij Van der Wiele, de winkel van de heer N. A. Lieven- se (elektra) en hef bedrijf van de heer M. van Dijke, een rijwiel hersteller, of zoals men dat in Nieuwerkerk gemoedelijk houdt; de fietsenmaker. Met al die bromfietsen is er aan de ring van Nieuwerkerk nog wel plaats voor een rijwielhersteller. Na het huis van de rustend slager D. van der Wiele en dat van de gezusters Wandel, is hef bedrijf van de hter C. Wandel op de foto ge komen: fietsen, bromfietsen etce tera. Verder naar rechts komt, na de zwarte schuur het huis van de heer J. C. Flikweert, een vroege re melkslijter met weer rechts daarvan zijn schuur. Tussen de Achterstraat en de Schoolstraat nog drie witte huis jes: die van de schilder C. A. Lïevense, diens vader A. Lieven- se en dat van de heer C. Ver- klinke, een rentenierend land bouwer. Vóór de kerk, óp de ring, hef charmantste huisje van deze fo to: dat van mevrouw Dalebouf. Op^de foto „achter" de kerk nog drie van die kleine huisjes, be woond door mevrouw Folder en de heren J. Folder en G. van den Berg. En voor wie zich in Nieuwerkerk nog niet oriënteren kan-, de ka pitale schuur op de achtergrond rechts is die van hef bedrijf van de heer Gaanderse. (Luchtfoto Central Aviation). iiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiniiiHiffl li!l!lllll!l!l!llllllllill!llll!llllllllllllllll!lllilllillll!llllllll!llllllllll!llll!lll!lllll!ll!lllllillllllllll!l!lllll!llllllllill!l OUDE VETEN LAAIEN OP Politieversterkingen aangevoerd In een in HoMandia verstrekt com muniqué wordt gezegd dat na een periode van negen maanden algehele rust in de Baliamvallei omstreeks de jaarwisseling een aantal onderlinge ordeverstoringen is voorgekomen. In liet gebied van de hoofdman van Silo werd een groep Kapauko's uit de Wisselmeren, die in de vallei schelpen trachtte te verzamelen, overvallen door een groep Dani's waarbij een hunner werd gedood en een zwaar gewond werd. Als gevolg hiervan is enige onrust: ontslaan in deze uithoek van de val lei die trouwens al vanouds als wei nig ..coöperatief" bekend staat. Een katholiek missicschoollje aan de mond van de Ibele-rivicr, dat oncler leiding van een Kapauko-ondervvijzer staat, werd door Dani's uit het ge bied van Silo in brand gestoken. Mede dank zij de voortreffelijke hulp van <lc zendingsluchtvaart- vereniging konden de commissaris van het ccnlraa! bergland en de afdelingscommandant van de al gemene politic op 2 januari voor een reis per Cessna-vliegtuig en le voet in nog geen zeven uur van Hollandia naar het bewuste ge bied gaan om zich van de toe stand op de hoogte tc stellen, al dus het communiqué. Verdere berichten maken melding van een overval door de Sjokoski- stam op een gezelschap van een an dere stam tiirtens een tocht naar de zoutbronnen. Daarbij zouden drie vrouwen en een man van laatstge noemde groep hel leven hebben ver loren. Ten slotte werd een gezelschap personen van even buiten de Balieni- vallci, ehorende tot de Nalik-stam, bij een handelstocht in de Baliem- vallei overvallen door leden van de Welessi-stam die hiermede een oude vete meenden le kunnen beslechten. Het resultaat was, naar verluidt, zes doden aan de zijde van de groep die werd aangevallen. „Deze onverwachte hausse in de golfbeweging die de openbare veilig- heidstoestand in een nieuw pacifica- tiegebied nu eenmaal vertoont", aldus het communiqué, „is aanleiding ge weest tot het overbrengen per vlieg tuig van tien man politieversterking. Deze groep zal, waar nodig, worden gebruikt bij pogingen om aclitereen- volgens de daders van de verschil lende ordeverstoringen op te sporen". Dr. Mansholt ereburger van Hoogezand i Hel gemeentebestuur Aan Hooge- zand-Sappemeer lieeft dr. S. L. Mansholt, oud-minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening I en viec-voorzitter van de commissie des Europese Economische Gemeen- i schap tot ereburger van de gemeente benoemd en hem de daaraan verbon den ore-medaille in goud met; oor konde verleend voor „zijn uïtjieincn- de diensten en nimmer aflatende toe wijding jegens de Europese gemeen schap'. De heer Mansholt t53) is geboren in Vierhuizen, gemeente Ulrum. Bur gemeester G. Boekhoven jr. van Hoogezand-Sappemeer heeft de be noeming bekendgemaakt in zijn nieuwjaarsrede. De officiële installa tie van dr. Mansholt zal geschieden op zaterdagmiddag 24 maart, aan de vooravond van de' viering van het eerste Lustrum van de onderte kening van "het verdrag van Rome. Genemuider raadslid gaat in beroep Het Genemuider raadslid, de heer K. B. B., is bij het gerechtshof te Arn hem in beroep gegaan tegen het von nis van de arrondissementsrechtbank te Zwolle, waarbij hij veroordeeld werd tot f 150,boete, wegens be lediging van bet college van b. en w. zoals dat was samengesteld ten 'tijde van liet burgemeesterschap van de nu gepensioneerde burgemeester G. J. Hamer. De heer B. heeft inmiddels 30 decem ber in overleg met zijn raadsman, mr. C. J. W. Baurichter te Steenwijk, drie nieuwe klachten bij de officier van justitie te Zwolle ingediend, waarin het vroegere college wordt beschuldigd van de misdrijven be doeld in de artikelen 225, 272 en 326 van het wetboek van strafrecht, te ^eten resp. valsheid in geschrifte, schending van geheimen en bedrog. Fokker wil nieuw straalvliegtuig bouwen In de Fokkerfabrieken te Schiphol worden plannen uitgewerkt voor de bouw van liet eerste Ncderlaudse straalvliegtuig voor de burgerlucht vaart als opvolger van de zo succes volle nog met scbroefturbinemotoren uitgeruste F 27 „Friendship." Met nadruk verklaart de Fokker-di rectie dat liet nog slechts plannen be treft. want de beslissing voor de. ont wikkeling van zo'n uitermate kost baar project hangt niet alleen van baar af. Het. plan behelst de bouw van een middelgroot tweemotorig slraalver- keersvliëg'Uiig voor ongeveer 44 tot 55 passagiers (vergelijk de Caravelle inel 77 passagiers), "dat <le tj'pebe- naming F 28 zal krijgen. Fokker zou het in 1965 of 1966 ltunnen'gaan leve ren. De F 28 zal in snelheid weinig of niets onderdoen voor de huidige Caravelle, de kruissnelheid van dit Franse toe stel ligt in de huurt van 800 kin per uur (aanbevolen kruissnelheid 745 km), terwijl het Nederlandse straal vliegtuig een kruissnelheid zou krij gen "van 770 km per uur. KOET GEDING TEGEN DE SCHRIJVER „Vakbondsmisleider" en „meinedig kamerlid" De voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer C. H. van Mastrigt uit Utrecht, ach zich beledigd In de brochure „Woning bouwcorporaties zyn een gevaar voor de democratie", die de Bussumse huiseigenaar-belastingconsulent H. M. kortgeleden heeft geschreven en verspreid. De voorzitter van het C.N.V. wordt daarin o.m. een „vak bondsmisleider" en „een meinedig kamerlid" genoemd. In kort geding heeft zijn raadsman j mr. C. L. Wieringa uit Utrecht gis terochtend de president van de recht- I bank in Amsterdam gevraagd de heer M. verdere verspreiding van de brochure te verbieden op straffe van een dwangsom van 5000 per over treding. „Het zijn inderdaad geen kleine om schrijvingen", zo meende de presi dent mr. U. W. H. Stheeman, die bla derend in de brochure aanduidingen tegenkwam als „woningwetprofi- teurs". „vvoningbouwsaböteurs" „po litieke parasieten" u.d. ..Deze brochure is in strijd met de drukpersvrijheid", meende mr. Wieringa, die geloofde dat de schrijver hierdoor blijk heeft, ge- i geven geen eerbied le hebben voor de persoon, de eed en de volksvertegenwoordiging. „Het doei van de schryver was doelbe wuste leugens en valse voorstel lingen te bestrijden, maar in plaats daarvan breekt hij alleen af". De heer M gaf in zijn verweer te kennen, dat vakbondsbestuurders en volksvertegenwoordigers een valse voorstelling van zaken geven door te verklaren, dat Nederland goed- kopere woningen bouwen en dat de exploitatiekosten geringer zijn. „Dat is alleen mogelijk door de hoge sub sidies". Meinedig vond hij de lieer Van Mas trigt, omdat hij de ziiiveringseed als kamerlid zou hebben geschonden. „Hij ontvangt wel degelijk giften, want als vakbondsbestuurder wordt h(j immers gesalarieerd en ook als S.E.R.-vertegenwoordiger ontvangt hij een vergoeding. Dat maakt van hem een behartiger van groepsbe langen" meende de heer M., die voorts betoogde met zijn brochure bet algemeen belang te willen die nen. De rechtbankpresident zal op 11 januari vonnis wijzen. Verdronken jongen in Amsterdam gevonden Na ruim twee dagen dreggen heeft gistermiddag de rijkspolitie te water het lijk vaii de 9-jarige Franciscus C. W. Roosingh opgedregd uit de Erasmusgracht in Amsterdam. Dinsdagmiddag zakten zeven kinde ren door het ijs van de gracht, zes drenkelingen 'konden worden gered. Ondanks een reddingspoging onder nomen door de broeder van de G.G. en G.D., M. van der Horst, verdronk Frans Roosingh. Macmillan naar Bonn liet Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren officieel meegedeeld, dat premier Macmilaln op 8 en 9 januari in Bonn besprekin gen zal voeren met de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenau er. De Britse minister van buiten landse zaken lord Home, die Mac- niillan zal vergezellen, zal na afloop van het overleg een bezoek Brengen" aan Berlijn. NIEUWE WACHTPOSTEN IN OOST-BERLUN lu Oost-Berlijn is men donderdag be gonnen met de bouw van drie nieuwe wachttorens nabij de sectorgrens. De wachttorens komen in de wijken Zehlendorf. Tempelhof en Steglitz, die alle aan de Amerikaanse sector grenzen. Het ziet er naar uit dat de torens vijftien meter hoog zullen worden. De torens worden op onge veer 45 meter afstand van de sector grens gebouwd. De torens dienen blijkbaar om het de grenswachters gemakkelijker te maken zowel Oost als West-Berlijn te bezien. Adoela schreef Tsjombe Premier Cyrille Adoela van Kongo heeft president Moise Tsjombe van Katanga donderdag in een nota ver zocht het Katangese parlement te Kamina bijeen te laten komen, zo is bericht in l^eopoldstad. Premier Adoela en president Kasa- voeboe van Kongo hadden reeds eer der een voorste) in deze richting ge daan. Indien hel voorstel zou wor den opgevolgd, zouden de leden van de Baloebakat-partij, die tegenstan ders van Tsjombe waren, voor het eerst sinds juli 1960 samen kunnen vergaderen met de leden van de Co- nakat-partij, die op de hand van Tsjombe was. Postzegeldiefjes gooiden deel van buit in het water l>e Rotterdamse politie heeft twee knapen \an 16 jaar aangehouden, die op oudejaarsnacht bij een postzegel- handelaar voor een waarde van f 7000,aan buitenlandse postze gels hebben gestolen. Een deel van hun buit hadden zij in de Rotte gegooid, een deel wilden zij verkopen waardoor zij tegen de lamp zijn gelopen. Met hen zijn nog twee knapen opge pakt. die zich aan heling hebben schuldig gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3