Belgische oplichter in Terneuzen gepakt DE KLERKeZN DE HEER DE GROOT 40 JAAR ONDERWIJZER IN MIDDELBURG uitvin MARKTKOOPLIEDEN OVER PLAN VERPLAATSING WEEKMARKT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI 1982 AGENT BERISPTE „ZEBRA-ZONDAAR" Door Interpol.gezochte vervalser en afperser Een Terneüzense hoofdagent van gemeentepolitie sloeg dezer dagen de slag van zijn leven, toen hij een „zebra-zondaar" een berisping toediende. Hieruit volgde namelijk de arrestatie van de 34-jarige Belg André do Maere, geboren te Bassevelde en wonende te Gent, ingeschre ven bij Interpol en gezocht door de politie van vrijwel de gehele wereld wegens een omvangrijk crimineel verleden. „Waar heb ik dat gezicht meer gezien", dacht de hoofdagent, toen hij de man attendeerde op zijn foutief oversteken en plotseling herin nerde hij zich een recente foto uit het politieblad. Hij vroeg de Vlaams sprekende man zich te legitimeren en toen deze dit niet kon werd hij overgebracht naar het politiebureau. I)aar bleek welke vangst de hoofdagent had gedaan. De aangehouden lïclg is een zoon van •/eer gefortuneerde ouders, van wie hij enige jaren geleden een bedrag van 40.000.000 Belgische franks (bijna drie miljoen gulden) erfde. De Maere, die gewend was aan een avontuurlijk leven, reisde vrijwel de gehele wereld rond en verbraste zijn vermogen met grote sommen tege lijk. Dit gebeurde met een zodanige vrijgevigheid en nonchalance, dat hij na enkele jaren volkomen op zwart zaad zat. De Macre, die nieuwe financiën no dig had. dacht aanvankelijk aan het vervaardigen van vals geld, maar dat bleek hem uiteindelijk toch te in gewikkeld en bezwaarlijk. Hij besloot effecten te gaan namaken en wel van de „Commerce Congo", waarvan hij in vereniging met anderen een enor me hoeveelheid produceerde. Met zijn handlangers wisselde hij voor vele honderdduizenden franks van deze effecten in bij een groot aantal bank instellingen en wisselagenten in Bel gische steden. Nadat ontdekt was, dat de op één dag ingewisselde effec ten vals waren, regende het klachten bij de politie die aan een uitgebreid, onderzoek begon. Kort daarna wer- smakelijk gezond licht verteerbaar den drie personen, waaronder een echtpaar uit De Klinge gearresteerd. De Maere wist aanvankelijk de dans te ontspringen. Onderzoek Volgens de Belgische opsporings ambtenaren, die de oplichter te Ter- neuzen reeds aan de tand hebben ge voeld heeft de aangehoudene zich ook schuldig gemaakt aan het clan destien stoken van alcohol, smokkel en afpersingen. Een ander punt van onderzoek is, hoe de vader en de vrouw van deze internationale op lichter dodelijk verongelukten met de auto, waarvan verdachte bestuurder was. Bijzonder vreemd wordt ook ge noemd het feit, dat een rijke oom van De Maere opgtehangen werd aan getroffen, een half uur nadat ver dachte hem een bezoek had gebracht. Het is althans nimmer bewezen, dat die oom zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Opsporingsambtenaren van de politie te Gent, die het vermoeden hadden dat verdachte naar het buitenland was uitgeweken en met name naar Zeeuwsch-Vlaanderen, brachten kort geleden een bezoek aan Terneuzen waar ze bij de politie een aantal foto's van de gezochte achterlieten. Zo kon het gebeuren, dat een attente hoofdagent, die een voetganger een standje gaf de man herkende, die zelfs door Interpol werd gezocht. De aangehouden Belg zal vandaag (vrij dag) worden overgebracht naar Mid delburg. Vermoedelijk zal de Belgi sche justitie om uitlevering verzoe ken. WINTER BEGON NAT EN KOUD (Van onze weerkundige mede werker). De winter heeft met december een koud en zeer nat entree gemaakt. Voor het eerst na acht jaar was december be langrijk te koud. De Bilt no teerde een etmaalgemiddelde van 1.6 gr. tegen normaal 3.9 gr. C. Het aantal vorstdagen kwam in De Bilt op 15 tegen normaal 12 en het aantal ijs dagen waarop ook overdag het kwik onder nul blijft) be droeg 7 tegen normaal 3. De kerstdagen waren in een groot deel van Nederland de koudste tot dusver in deze eeuw geme ten. Op tweede kerstdag werd de laagste temperatuur van 15 gr. C. in Twente geme ten. Sneeuw van enige betekenis viel er nauwelijks. De zon scheen op 68 tegen normaal 41 uren. De eerste helft was re cord regenrijk, de tweede helft droog, zonnig en winters. Voor al in het midden en oosten van ons land werd december plaat selijk record nat. Vooral op de Vel uwe waar Hoog Soeren met 206 mm boven aan de lijst kwam. Op de meeste plaatsen in Nederland werd de 100 mm overschreden en normaal valt er in december 60 tot 65 mm neerslag. Onze waarnemers stuurden ons de volgende opgaven: Bieze- linge 129. Ritthem 126. Seroos- kerke (W.) 125, Middelburg 122, Kats en Goes 115, Vlissin- gen 107, Aagtekerke 106, Cad- zand en Axel 105, Sint-Maar tensdijk 104, Borssele 103, Re- nesse 94. Aardenburg 88 en Sas van Gent 74 mm. BIJ R.-K. LAGERE SCHOOL Pastoor H. Snel: veel waardering voor zijn werk Het 25-jarig ambtsjubileum van de heer N. C. J. de Groot, onderwijzer aan de r.-k. lagere school te Middel burg, dat vlak na de oorlog viel, ging zo goed als ongemerkt voorbij. Slechts In Intieme kring werd aan dit jubileum aandacht besteed. Hetzelfde kan allerminst gezegd worden over het 40-jarig jubileum als onderwijzer van de heer De Groot, dat hij don derdag herdacht. Ter gelegenheid van dit jubileum bood het schoolbestuur van de r.-k. lagere school de heer De Groot 's ochtends namelijk een recep tie aan in hotel St.-Joris, waarbij alle feesttoespraken doorspekt waren met loftuitingen en van waardering ge tuigden voor de persoon en liet werk van de jubilerende onderwijzer. Ook kreeg de lieer De Groot verschillen de prachtige cadeaus aangeboden. Als jong onderwijzertje van 22 jaar kwam de heer De Groot in 1922 bij de r.-k. lagere school te Middelburg, die toen nog op de Wal was gevestigd. In de oorlog brandde dit gebouw af, waai-na de r.-k. school van het ene noodgebouw naar het andere zwierf, totdat in 1953 de nieuwe school aan de Lombardstraat in gebruik kon worden genomen. Gedurende deze 40 jaar als onderwijzer is de heer De Groot de Middelburgse r.-k. lagere school steeds trouw gebleven, waar voor de voorzitter van het schoolbe stuur. pastoor H. Snel, hem donder dagochtend dank bracht. „U heeft VAN TOT VOEDEREN I)e vogelwachten in Zeeland waar schuwen in deze koude periode, waarin velen de vogels voedsel ge ven, voor een verkeerde wijze van voederen. In het hijzonder wordt er op gewezen, dat liet verkeerd is voed sel neer te leg^.-n vlak bij of zelfs op verkeerswegen. Dat dit voor de dieren een groot gevaar oplevert kunnen de vogelwachten bewijzen met cijfers, die uit een in 1961 inge steld onderzoek naar voren zijn ge komen. Een lid van de vogelwacht legde per motor een afstand af van 6500 km, waarvan 5100 km op rijks- en provinciale wegen. Daarnaast reed hij per auto 9500 kn» waarvan 6700 kin op rijks- en provinciale wegen. De waarneming vond plaats over 167 TIJDOPNEMER Dat is nog een heel gedoe geweestin Sluismet de organisatie van de schaa tswedst rijd S luis-Brugge-Sluis. Een heel belangrijk punt was het zo nauwkeurig mógelijk registreren van de tijden, die de deelnemers souden maken. Men vond er een prachtige oplossing voor. Men besloot zogenaamde didvenklok- Iccn ie gebruiken. Dat hield evenwel ook de noodzaak in om een duiven- deskundige in te schakelen, want het hanteren van duivenklpkken is lang niet, ieders werk. Maar ook dat,'hikte. Een bestuurslid van een duivenhou- dersv&reniging was gaarne bereid de klok te bedienen en nadat de man eenmaal bezig was, kende zijn geest drift zelfs geen grenzen meer. Toen de door de winnaar Kees de Jager gemaakte tijd uit de bus kwam, ju belde hij opgetogen .J)e eerste duif heeft er één uur 6 minuten en S0 se in mien over gevlogen"! Wéét zo'ti duivenmelker ook veel van schaatsen dagen in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Walcheren en op Noord- en Zuid-Be veland. De waarnemer telde in totaal 665 slachtoffers van het verkeer. Gede tailleerd was de uitslag van het on derzoek: 119 huismussen, 55 merels, 48 waterhoentjes, 34 boerenzwalu wen, 26 veldleeuwerikken, 25 vinken, 24 patrijzen, 27 ringmussen, 20 kie viten, 19 meerkoeten, 17 spreeuwen, 14 graspiepers, 13 huiszwaluwen, 11 zanglijsters, 9 witte kwikstaarten, 7 gele kwikstaaren, 10 kapmeeuwen. 6 koperwieken. 5 roodborstjes, 11 kneutjes en nog* vele andere soorten vogels. AFHALEN De mogelijkheid tot schaatsen op de ijsbaan in de Storm en Zand- polder te Wemeldinge is inmid dels weer voorbij. De mogelijkheid tot het afhalen van de op die baan verloren .handschoenen en wanten, staat echer nog steeds open. Deze voorwerpen zijn gedeponeerd bij het bestuur van de ijsclub en men zit er daar wel een beetje mee in de maag. PROBLEMEN De oesterkwekers hebben „vorstpro- blemen". Door de ijsgang zijn op de oesterbanken op de Oosterschelde een groot aantal bakens verdwenen of afgebroken. Verscheidene kwekers zijn reeds met de vervanging van de oude bakens begonnen. Velc-n ver trouwen het weer echter nog niet en vrezen een tweede vorstperiode, zo- da. zij alles nog maar bij het oude laten. Door de ijsgang is ook de betonning op de Oosterschelde in het ongerede geraakt. CIJFERS Tot slot nog twee nieuwtjes uit Westkapelle. De leerlingeu van de zondagsschool hebben een actie op touw gezet voor Birma. De opbrengst was een bedrag van 300. Verder is er in 1961 ook in Westkapelle veel regen gevallen. In totaal 924 mm. weet onze correspondent te melden. Twee Indrukwekkende cijfers veel voor onze school in deze afgelo pen 40 jaar gedaan", aldus pastoor Snel, die de indruk had, dat de schooljeugd altijd veel met de heer De Groot heeft op gehad. Als blijvend aandenken aan dit jubileum bood pas toor Snel de jubilerende onderwijzer een meetinstrument aan. Moeilijk vak De inspecteur van het. lager onder wijs, de heer A, A. Leenhouts, liet in zijn toespraak vooral zijn waarde ring naar voren komen voor het feit, dat de heer De Groot in de afgelopen 40 jaar steeds bij eenzelfde school is werkzaam geweest. Ook ging de heer. Leenhouts nader in op enkele aspec ten van het beroep van onderwijzer, dat hij als een moeilijk vak, maar ook als een schoon werk bestempelde. Als vertegenwoordiger van de wet houder van onderwijs in Middelburg,; de heer J. S. Hoek. die wegens ziekte1 verhinderd was, sprak de heer L. Lenselink namens de gemeente zijn waardering uit bij dit 40-jarig jubi leum. Cadeaus Namens de collega's voerde de heer J. H. W. Arnoldus het woord, die de heer De Groot bestempelde als een leerkracht met een grote liefde voor zijn werk, een ontwapende humor en een warme belangstelling voor an deren. Als bljjk van deze waardering bood hij hem namens alle collega's, alsmede de kleuterleidsters een ca deau in een enveloppe aan. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer L. Swart. hoofd van de r.-k lagere school, die ook als voor zitter van de onderwijzersvereniging Zeeland sprak en de voorzitter van het oudercomité, de heer J. Roze- mond. Beide sprekers lieten hun woorden eveneens vergezeld gaan van een attentie. Deze huldigingsbijeenkomst werd op geluisterd door het jongenskerkkoor dat onder leiding van kapelaan G. Rosenberg enkele liederen ten gehore bracht. (Advertentie) ONGELOOFLIJK VOORDELIGE PARTIJENVERKOOP WOLLEN DEKENS van prima kwaliteit, afgezet met zijden randen. Eén dessin, één kleur, 2 pers. 220x170, slechts I6»90 Een partij zwaar wollen WILTON KARPETTEN All-over dessin op terra en beige fond. 280 x 200 I27.50 Een partij eerste keus DUBBELE DIVANBEDDEN van zeer bekend merk. Zware buizen In de nieuwe kleur grijs gemoffeld en ver sterkte spiraatmalras. voor slechts 15^#^^ POLYESTER VENSTERVALLEN gedeeltelijk met entre-deux, gedeeltelijk met geborduurde randen, 45 cm. hoog. Beslist krlmpvrij, spannen en strijken Is niet meer nodig. In 2 series: per meter I.79 2.29 aan de OUDE voet van de St. Jacob MARKT - VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG Vrachtauto reed trottoir op in Bergen op Zoom Wel strafbaar, maar slechts voor een deel aansprakelijk was R. van I). uit Groede voor een ongeval, dat hij 4 september 1961 op de Antwerpse straatweg te Bergen op Zoom had veroorzaakt en waarvoor hij donder dag voor de Bergen op Zoomse kan tonrechter moest verschijnen. De of ficier van justitie mr. Peijnenburg kwam tot deze conclusie, onder meer gezien de verklaringen van de agent van verkeerspolitie G. D. uit Bergen op Zoom. Van D., die zelf niét op de zitting aanwezig was, trapte bij het afrem men tijdens het aansluiten aan een file door de rem van zijn vrachtau to, had zijn stuur omgegooid, en was rakelings langs enkele kinderen geschoten. De vrachtauto kwam ten slotte via trottoir tegen een gevel tot stilstand. Er was flinke materië le schade. De getuige, agent D. verklaarde, dat de remmen van de vrachtauto, eigen dom van de firma P. J. van D., waar van verdachte één der firmanten is, luchtdrukremmen zijn, die niet meer functioneren als er een soort van „materiaalmoeheid" optreedt. Van D. had volgens de getuige goed gereageerd, toen hij dit bemerkte. De officier van justitie was het ten dele met hem eens en wilde zijn eis dan ook meer in het formele dan in het materiële vlak bezien. Hij eiste f 10,subs. 2 dagen hech tenis, waarvan de kantonrechter f 5 subs. 1 dag maakte. In Zeeland eind december 2314 werklozen Het aantal werklozen is in december met ruim 15.000 mannen toegeno men. Volgens een opgave van liet ministerie van sociale zaken en volksgezondheid was dit aantal eind december 40.549 mannen tegen 25.296 eind november 1961. Het aan tal werkloze vrouwen was eind de cember 4426 tegen 4420 eind novem ber. Het aantal openstaande aanvragen was eind december voor mannen 71.2.11 (eind november 76.180) en voor wouwen 36.562 (37.843). In Zeeland waren er 2314 werklozen ingeschreven (november 1074). MiVVWVVVVVVVV\WVVVWA Voor Zeeuws nieuws zie ook de S pagina's 5 en 8. Zilveren jubileum van mej. M. C. Geers Het- personeel van Brouwenaar en Van de Kamer in de Langevicle te Middelburg heeft donderdag weer een jubilerende colle_ga in zijn mid den gehad. Het jubileum van mej. M. C. Geers, die 25 jaar bij de fir ma in dienst was, betekende het vierde in een serie, waarbij perso neelsleden hun zilveren jubileum of zelfs daarboven bij Brouwenaar en Van de Kamer bereikten. Een kwart eeuw geleden begon mej. Geers als verkoopster, waarna zij op klom tot haar huidige functie: chef fin en cassière. Zij werd tijdens een huldigingsbijeenkomst in het kan toor van de firma toegesproken door de oudste vennoot, de heer A. P. van de Kamer, die wees op de ijver, werklust en grote interesse waarmee mej. Geers al die jaren voor Brou wenaar en Van de Kamer heeft klaar gestaan. Als blijk van waardering overhan digde de heer Van de Kamer zijn .zilveren" personeelslid de gebruike lijke enveloppe met inhoud, alsmede een plant. Namens het personeel werd mej. Geers toegesproken door de heer P. C. Marijsrdic een vulpen als aandenken aanbood. Mej. Geers, die was vergezeld door haar broer en zuster, dankte hartelijk voor deze hulde. Bij zijn J/0-jarig jubileum als onder wijzer aan de r.-k. lagere school te Middelburg werd de heer N. C. J. de Groot als eerste gefeliciteerd door pastoor II. Snel, voorzitter van het schoolbestuur, met wie hij op boven staande foto de geschenken bekijkt. Foto P.Z.C. Slot van pag. 1 mor zijn om de behoorlijke Middel burgse markt, die bezocht wordt door kooplieden uit het gehele land, ook op een dergelijke wijze te. verstop pen". Daarbij komt nog dat niet de ge hele markt in de Abdjj onderge bracht kan worden. Dat zou dan i hebben, dat een klein de kooplieden (rond twintig procent) in een zoge naamde „gouden hoek" van Abdy-poort tot. Lange Delft te recht zou komen: Het is namelijk ook weer tijdens de proefmarkt gebleken dat het publiek zich wel op dit marktterrein van twee straten bewoog, maar de kramen in het Abdij-plein bijna niet be zocht. De meningen van de marktkooplie den waren zij het dan in andere soms wat krasser bewoordingen identiek aan die van hun voorzitter. Paardenkeuringen Noord- Beveland in Goes? In de donderdagmorgen in „De Stadswynkelder" te Kortgenc gehou den vergaderiug van de lering Noord- Beveland van de afdeling Zeeland van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wérd bij sloten pogingen in het werk te stel len de keuringen voortaan in samen werking met Zuid-Beveland te ver richten. Dit zal betekenen, dat de Noordhevelandse paarden voortaan in Goes gekeurd worden in plaats van in Kortgene of Wissenkerke. De vergadering, die onder leiding stond van de heer R. J. Scheele, stel de een tweetal op voor vacature van hoofdbestuurslid in de plaats van de heer Iz. Groenewcgen uit Hoede- kenskerke, namelijk als nummer één de heer Iz. de Buck en als nummer twee de heer R. J. Scheele. De heer P. G. A. de Lange werd als afge vaardigde benoemd naar de algeme ne vergadering van de afdeling Zee land op 29 januari in Goes. Als zijn plaatsvervanger werd aangewezen do heer R. J. Scheele. De heer De Lan ge werd eveneens afgevaardigd naai' de landelijke vergadering van de Ko ninklijke Vereniging". Drie maanden voor het stelen van een fiets S~~ Drie maanden waarvan politierechter donderdagnuid- jfS jfc dag de Middelburger H. C. F. S veroordeelde. F. had op 2 juli g g 1961 in Domburg een daniesrij- g J wiel weggenomen, g Hij had die avond nogal wat iden gevangenisstraf, voorwaardelijk met 5 een proeftijd van .3 jaar was de straf waartoe de Middelburgse „Ze kunnen de markt dan net zo goed op 't Zand zetten", verklaar de blocmenkoopman M. Pouwelse. „Als de markt naar het Abdij plein gaat is-ie kapot", voegde hij er aan toe. Fiasco De eigenaar van „Yvonne"-dameskle- ding was van mening, dat het uit voeren van dergelijke plannen in een fiasco eindigt. „Dat is het gevolg van elke verplaatsing", betoogde de ze marktkoopman, die er evenals vele van zijn collega's aan toe voegde dat er volgens hem voldoen de ruimte is om te parkeren. „Wan neer er marktkramen in de Abdij kunnen staan dan geldt dat even zeer voor autobussen"; zei hij. Nog tientallen andere meningen hoorden we van de marktkooplieden: ze kwamen allemaal op hetzelfde neer. „Dan kunnen ze de markt wel afbreken", was het betoog van de heer J. Meulbroek uit 's-Heer-Arends- kerke: „verschrikkelijk", reageerde mevrouw Smit uit Middelburg, „do Abdij ligt voor ons in een verloren hoek, terwijl de toeristen nu weten waar de markt gehouden wordt". En de drie standwerkers, die we aan het begin van de markt even bij elkaar vonden waren gezamenlijk al even pertinent tegen de verplaatsing: „het Abdij-plein is te klein, te ongezellig, te veraf en voor ons demonstrateurs en standwerkers moeilijk „bewerk baar". Yersekse oesterkwekers willen overleg met b. en w. Over verplaatsing bedrijven De kleine groep van oesterkwekers in Yerseke, die als gevolg van de voorgenomen liavemiitbreiding hun builenputtcn aan de Kykuit zullen verliezen 5 gevallen of moge lijk schadelijke gevolgen van do lia- venuitbreiding zullen ondervinden - 8 gevallen hebben zicli met een verzoek tot. b. en w. van Yerseke ge wend. Zij vragen daarin op korte ter mijn een onderhGud om over alle as pecten van de verplaatsing van hun bedrijven van gedachten te wisselen. De betrokken oestei'kwekcrs hebben eveneens een brief gezonden aan het bestuur der Visserijen op de Zeeuw se stromen en aan de bacterioloog van dit bestuur, dr. A. Grijns, waar in zij mededelen een onderhoud te hebben aangevraagd met b. en w. van Yerseke. Tevens wordt in de brieven aandacht gevraagd voor de situatie, waarin de oesterkwekers thans zijn komen te verkeren. S— gcaronKen en het was zo laat geworden, dat hij de bus naar B S Middelburg niet meer kon ha- B Ion nanrfim hnrl IÏ1 i-l,» flntc an. K B len. Daarom had F. de fiets ge- 6 pakt die bij een zomerhuisje fc stond en was daarmee naar N zijn woonplaats gereden. De g fc officier van justitie bekriti- g S* seerde het onverschillige ge- g drag van de verdachte en eiste 5 WMMWMWMMMMMMMMMMMMMMMWA WEINIG WIND Veel bewolking met af en toe wat motregen en plaatselijk mist. Weinig wind. Lichte dooi. ZON EN MAAN 6 januari Zon op 8.47 onder 16.44 Maan op 8.24 onder 17.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2